I.LDA DINSDAG 7 DECEMBER No.288' 64e %Iaargarui »26 ÏIS A LDA stilles XDA I stilles GEMEENTEBESTUUR Invaart BINNENLAND Stads= en Provincienieuws enUweAdem- anen tegen! Verlichten I Ite hoestbuien. I Verkoudheid. I eningen, Bron- I fdverkoudheid I zoowel bij I i bij verouder- len. l ooit los ver- I sluitend in doo- I loll, opschrift. I loos met den naam ernaar,Roep en YcTaOop 93 Otanslsanvrs/jcQ, eat eisllug, van 1-5 rcgeli sgeJ meer 15 ceel AOMEISJE DELVOIJE, Kou- :g 2, (hoek Bad- I )oden een prachtig IAML1N ORGEL polledige garantie, p's en Orgels, lelburg. |vraagd een goed ELPIANO rs C. B., Bureau ourant". 8 8 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheete rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betredende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. LAGERSKNECHT (HAMER, Hobein- jrde zoekt IEKK1NG at. Brieven letters jviiss. Courant". INSTMEISJE ■genegen alle voor naamheden te ver eenvoudig gezin. (o „Dienstmeisje Courant". MutSClUppil MD ddelb.-Rotterdatf elegen plaatsen. PASSAGIERS. EN VEE. vJVtidd. v. Rott. v.m.uur v.m uf 8 8 i tc btkomtE V. Transport- BjJ' [ren G. VOS, W ■MTÈBFOT Tri-»' Rjitefhek,M-101 INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven perso nen, die igeboreu zijn in 1908. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeentesecretarie, afdeeling Militaire Zaken, iederen werkdag van des voormid dags 9 tot des namiddags 13l/2 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen bin nen een anderen termijn moet plaats heb ben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbe sluit. Wie wèl en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepa ling van het tweede lid wordt voor den dienstplicht ingeschreven t a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht wordt niet in geschreven de ingezetene, niet-Nederlander, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgs dienst zijn onderworpen of waar ten aan zien van den dienstplicht het beginsel van wederkerigheid is aangenomen. In welke gemeente de inschrijving moet geschieden. Art. 8 van het besluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt a. indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de ge meente, waarin deze woonplaats is gele gen b. indien de in te schrijven persoon in Nederland-woonplaats heeft; in de gemeen te, waarin deze woonplaats is gelegen, ten zij hij een wettigen vertegenwoordiger heeft, die in., een andere gemeente in Ne derland woonplaats heeft c. indien, no,ch, de in te schrijven per soon, noch zijn wetfige vertegenwoordiger in Nederland; woonplaats heeft te Amsterdam,, zoo de in te, schrijven per soon 'of 'is.'diens, woonplaats buiten Euro pa gelegen zijn wettige vertegenwoordi ger woonplaats heeft in Duitschland of Zwitserland; te Rotterdam, zoo de in té schrijven per soon of ié diens woonplaats buiten Eu ropa gelegen zijn wettige vertegenwoor diger woonplaats 'heeft in België, Frankrijk of Groot-Brittarinië en Ierland te 's-GraVénhage, zoo ae 'in te schrijven persoon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in een ander deel van Europa. 2. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige verte genwoordiger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de inge volge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepassing is igeworden. Aangifte ter inschrijving. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de hieron der vermelde uitzonderingen geschiedt de inschrijving voor den dienstplicht op aan gifte bij den burgemeester der hierboven vermelde gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger zij kan geschieden door tusschenkomst van <?en daartoe schriftelijk gemachtigde. 3. De aangifte geschiedt a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schrijven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worde,n b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hierna), bin nen dertig dagen na den dag, waarop het "J dat artikel bepaalde op hen van toepas sing is geworden. .Artikel 9 van het besluit. 1. Zonder aan gifte wordt voor den dienstplicht inge schreven hij, die a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tucht school, een gevangenis of een rijkswerk- I '"richting b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de Regee- r'ng is gesteld en niet in een rijksopvoe dingsgesticht is opgenomen c. als vrijwilliger behoort tot de land- '"acht, de zeemacht of de overzeesche land™130*1*' l|itSezoncierci den vniwilligen Inschrijving vóór den gewonen dienst. .Art. 14 van het besluit. 1. Hij, die een i eerder wenscht te worden ingeschre- J'en dan naar zijn leeftijd zou moeten ge- I I chieden, vraagt daartoe met opgaaf van e(lenen toestemming bij een verzoekschrift, j ^t hij aan den Minister van Oorlog zendt I''oor io Januari van hel jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemming van zijn wettigen vertegenwoordiger. De Minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een onderzoek te ondergaan ter zake van licha melijke geschiktheid en lichamelijke ge oefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift verklaringen zijn overgelegd, waaruit de geschiktheid en de mate van geoefendheid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na l Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar, waarin hij 25 jaar oud wordt, zijn woonplaats in Europa heeft gevestigd of wiens wettige vertegen woordiger in dat tijdvak zijn woonplaats in Europa heeft gevestigd b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden2 indien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Europa woonplaats heeft c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak - ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden d. de ingezetene, niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behoóre.n tot een staat, als bedoeld in art. 6, tweede lid (zie hiervóór). 2. Met betrekking tot het bepaalde onder c geldt art. 6, tweede lid. Strafbepalingen. Art. 46 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft a. hij, die niet voldoet aan een o.a. inge volge art. 8, tweede lid, op hem rustende verplichting b. de voor den dienstplicht in te schrij ven of ingeschreven persoon en zijn wettige vertegenwoordiger, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt •c. diegene der bestuurders van krankzin nigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gestichten,rijksopvoedingsgestichten, tucht scholen, gevangenissen of rijkswerkinrich tingen, die niet voldoet aan een ingevolge art. 8, tweede lid, op de bestuurders rus tende verplichting of die niet overeenkom stig door ons te geven voorschriften op gaven verstrekt ter inschrijving voor den dienstplicht van in die gestichten opgeno men personen. 2. Met gevangenisstraf van tep. hoogste twee maanden of geldboete van ten hoog ste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid be doelde feiten pleegt. Opmerking omtrent vrijstelling. Bij de aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Beteekenis van de uitdrukking „wettige vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit-, drukking „wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, dé voogdij of de eura- teele uitoefent. Vlissingen, 6 December 1926., De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. I Bovendien werd dit cijfer nog in gun- I stigen zin beïnvloed doordat ook in ver- band met deze inkrimping de loodsvaar- j tuigen minder herstellingen vergden dan was gerekend terwijl voor aanvulling van j inventarisgoederen en voor kosten van be- weging minder behoefde te worden uitge- j geven dan was geraamd. Vermindering van het artikel met j 110.000 WGrdt voorgesteld. AFSLUITING WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis dat op 8 December a.s. de St. Jacobstraat, op 9 December a.s. de Vrouwestraat en Vrouwe slop en op 1,0 December de Kerkstraat en de Kleine Markt zullen zijn gesloten voor het verkeer met rij- en voertuigen. Vlissingen, 7 December 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederiandsch geschenk aan New-York. Onze consul-generaal te New-York heeft gisteren officieel aan de stad New-York aangeboden de monumentale vlaggestok, waarvoor het comité New-York 1926 hier te lande gelden heeft bijeengebracht en die is opgericht ter herinnering aan de stichting van de stad New-York door Nederlanders, driehonderd jaar geleden. De stalen vlaggestok, welke 73 voet hoog is, heeft een 4 meter hoog piëdestal van graniet, waarop aan de voorzijde een Hol lander, die Manhattam Island van een In diaan koopt. Op de zijkanten staan inscrip ties en de achterzijde geeft een voorstelling van Manhattam Island in de 17e eeuw. Het geheel is ontworpen en uitgevoerd door den beeldbouwer H. A. van den Eynde te Heem stede, onder wiens persoonlijke leiding het te New-York is opgesteld in Battery Park, naast het Agnarium aan den Hudson. Bij de onthulling was ook aanwezig de Amerikaansche gezant bij het Nederland- sche Hof, Richard M. Tobin, namens de re geering der Vereenigde Staten. Suppletoire marinebegrooting 1925. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting 1925. Meer kosten waren noodig voor den krui ser „Java", tengevolge van het maken van een reis naar Oslo, waarop bij de raming niet was gerekend, terwijl ook het verbruik aan stookolie tijdens de uitzending naar Oost-Indië méér beliep dan verwacht was. Eenigszins nauwkeurige gegevens omtrent verbruik ten behoeve van dit eerstelingschip stonden bij de raming nog niet ten dienste. Door het tot stand komen van een voor- lcopige overeenkomst tusschen het Neder- landsche en het Belgische loodsbestuur, waardoor de concurrentie tusschen de beide loodsdiensten eenigszins werd beperkt, kon den twee zeeloodsvaartuigen buiten dienst gesteld worden, hetgeen het cijfer der uit gaven op art. 87b aanzienlijk verlaagde. District-ingenieurs der telegrafie. In antwoord op een brief van het bestuur van de vereeniging van directeuren en com miezen der posterijen en telegrafie aangaan de de wijze van toepassing1 van de vervan ging van de districtsingenieurs der telegra fie in de districten waar geen electrotech- nische hoofdambtenaren zijn geplaatst, deelt de directeur-generaal mede, dat het niet gewenscht wordt geacht ten aanzien van de districten, waar geen zoodanig ambtenaar is, een jprincipieele beslissing te nemen voor die districten is een inciden- teele regeling het doelmatigst. Te Vlissin gen wordt voorhands de oudste electrotech- nisch ambtenaar aangewezen om met de dagelijkschè leiding van het district te wor den belast bij afwezigheid van den inge nieur wegens verlof enz. Het district Maas tricht dat in 'n overgangstoestand verkeert, kan buiten beschouwing blijven. Onze belastingen. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de belastingen een slagveld vormen, waar op fiscus en belastingplicntigen in voortdu- renden strijd gewikkeld zijn. Waarbij de fiscus in de meeste gevallen, vooral dank zij de 'hulp van zijn grooten broer den wetgever, overwinnaar is en daardoor in zijn overmacht onbilliijkheden laat voort bestaan. Eén onbillijkheid is onlangs opgeheven. De verplichting tot betaling van directe be lastingen wordt niet geschorst door de in diening van bezwaarschriften tegen den aanslag of van verzoekschriften tot het verkrijgen van ontheffing. Wordt de belas tingplichtige in het gelijk gesteld en moet mitsdien restitutie van belasting plaats heb ben, dan vindt over zulke onverschuldigd betaalde belastingen geen rentevergoeding plaats. Thans echter heeft de minister van financiën zich bereid verklaard om in ge vallen, dat een te late terugbetaling van belasting is toe te schrijven aan een admini stratief verzuim, te overwegen, in hoeverre aan den belastingschuldige een vergoeding voor renteverlies behoort te worden toege kend. Maar overigens blijft het aantal onbillijk heden, waaraan nog steeds niet is tege moetgekomen, legio. Zeker, belasting beta len werd nog nimmer als een genoegen be schouwd. Toch worden in de meeste geval len de belastingpenningen met stille berus ting voldaan,wanneer men de overtuiging heeft rechtvaardig te: zijn aangeslagen, zij het dan ook dat wel eens ironische critiek wordt uitgeoefend op de besteding der be lastinggelden. Maar de stemming* van den belastingbetaler slaat om; wanneer hij met alle boeken en bescheiden zijn aangifte moet komen toelichten wanneer desniet tegenstaande bii-den aanslag tóch van zijn aangifte zonder eenige motiveering wordt afgeweken wanneer hij jaren moet wach ten op de uitspraak inzake zijn hooger be roep, terwijl hij zelf moet beginnen met be talen. De toepassing van de forensenbelas ting heeft tot de zonderlingste gevolgen geleid de taxatie van landgoederen als bouwterrein doet de landgoederen verdwij nen de bronnentheorie waarop de inkom stenbelasting steunt is voor den leek onbe- frijpelijk, terwijl de literatuur in fiscale za- en zóó uitgebreid is, dat de gemiddelde Nederlander, die in de eerste plaats zijn tijd en werkkracht moet gebruiken om zijn in komen te verdienen, daarvan niet op de hoogte kan blijven. Inderdaad, het vaderland verlaten met het uitsluitend doel zich aan den belastingplicht te onttrekken, kan nimmer een nobele daad heeten, maar talrijk zijn de gevallen dat de genen, die over vertrek naar het buitenland dachten, den definitieven stoot daartoe ontvangen, wanneer zij de overtuiging hebben, door den fiscus onrechtvaardig behandeld te zijn. De uittocht heeft dan plaats naar landen met een gemoedelijker of soepeler toepassinv der fiscale wetten vooral naar Zwitserland, waar één kanton zelfs geen beschrijvingsbiljetten kent. Wij zullen* dit kanton maar niet noemen, uit vrees dat de verleiding te sterk zou kunnen ziin... De Potemkin-öim. In verband met het verbod van den bur gemeester van Heerlen tot vertooning van de Potemkinfilm hebben de Algemeene Ne- derlandsche Mijnwerkersbond en de Heer- lensche Bestuurdersbond besloten op den Tweeden Kerstdag deze film onverkort in besloten kring voor hun leden te vertoonen. Ook dit is nu echter door den burgemees ter van Heerlen verboden. in verband met dit besluit hebben ge noemde organisaties zich met een adres ge wend tot 'de ministers van binnenlandsche zaken en justitie, met het verzoek hun be middeling in dezen te verleenen. Genoemde bonden meenen, dat waar er hier geeru sprake is van een inbreuk op de openbare orde of de goede zeden, de grond wettelijk gewaarborgde vrijheden worden aangetast en de burgemeester zijn be voegdheid te buiten gaai. VLISSINGEN, 7 DECEMBER, Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In een vergadering der anti-rev. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" te Zierik- zee, werd door een der leden voorgesteld om groote teleurstelling te betuigen over dc houding der groote meerderheid van de anti-rev. 'Kamerclub in verband met de aanneming van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen verworpen. 11 December 1926. Het bestuur van de Vereeniging „Vlis singen Vooruit" verzoekt ons het volgende op te nemen Zaterdag komen de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen en zijn echtge- noote terug in Vlissingen van hun huwe lijksreis. De heer Van Woelderen, die nu 7 jaren hier in Vlissingen burgemeester is, heeft in die jaren getoond niet alleen zijn plichten te vervullen als zoodanig, maar werkelijk waar hij kan voor de belangen van zijn gemeente te strijden, daar waar hij meent dat dit nuttig kan zijn en verder met de bevolking mede te leven. Dit laatste kwam steeds zeer sterk tot uiting in het vereeni- gingsleven op verschillend gebied. Daarom heeft de vereeniging „Vlissingen Vooruit" zich aan het hoofd gesteld van circa 40 vereenigingen en corporaties om bij deze gelegenheid den heer Van Woelderen te toonen dat zijn streven en werken door de bevolking wordt gewaardeerd en aan zijn echtgenoote een welkom toe te roepen in deze gemeente aan de zijde van den eersten burger der stad. De verschillende vereenigingen en corpo raties, of deputaties daarvan, zullen zich daartoe met hun vaandels vereenigen in de kazerne Willem III om 1.30 uur en vandaar om 1.45 onder geleide van verschillende muziekkorpsen afmarcheeren naar den Koningsweg. Daar zal de stoet zich opstellen en de burgemeester met zijn echtgenoote, verge zeld door het bestuur van „Vlissingen Vooruit", laten voorbijrijden om hen dan te volgen en met een kleinen omweg te be geleiden naar hun eerste tijdelijke woning, het Grand Hotel Britannia. In het hotel, of bij zeer zacht weer, ter beoordeeling van een commissie van vier hoofden van scholen, op het terras daar van, zullen verschillende gemeentelijke autoriteiten, en genoodigden den stoet op wachten en zullen eenige toespraken wor den gehouden, terwijl de kinderen uit de hoogste klasse der lagere scholen een toe passelijk lied zullen zingen. Een album met de namen der medewerkende vereenigingen zal daar worden overhandigd, waarmee deze plechtigheid zal zijn geëindigd. De route die de stoet zal nemen zal zijn Kazerne Willem III, Hendrikstraat, Droog dok, Houtkade, Schipbrug, Lampsensstraat, Aagje Dekenstraat, Koningsweg tot hotel Albion. Daarna, na aankomst van de gehuldig- den Koningsweg, Schipbrug, Houtkade, Steenenbeer, Nieuwendijk, Bellamypark, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Badhuis straat, Boulevard Evertsen. Het bestuur van „Vlissingen Vooruit" verzoekt de ingezetenen beleefd dezen dag de vlag te willen uitsteken om de stad een feestelijk aanzien te geven. Des avonds zal bij goed weer een sere nade worden gebracht aan den heer en mevrouw Van Woelderen door de harmo nie „Ons Genoegen". De eerste bladen uit het album zullen vanaf hedenavond tot Vrijdag tentoonge steld worden in de etalage van de N. V. De Vey Mestdagh's Boekhandel. De Potemkin-film. In een bericht in „het Volk" over het verbod tot vertoon van deze film wordt gemeld dat de waarnemende burgemeester bij het proefdraaien niet tegenwoordig is geweest, doch wel de commissaris van politie, zoodat blijkbaar op diens advies het verbod is gegeven. Wij kunnen dit bericht in zooverre ver beteren dat op 25 November jl. de waar nemende burgemeester en de commissaris van politie tezamen bij het proefdraaien van de film Potemkin in het Luxor-théater te genwoordig zijn geweest. Reeds den vol-; genden dag is den exploitant van het Luxor Theater door den commissaris van politie medegedeeld dat het vertoonen van de Potemkinfilm door den burgemeester ver boden was. De heer Berger heeft aan den waarne- menden burgemeester de volgende' vraag gedaan In verband met uw verbod tot vertooning van de Potemkin-film verzoek ik U mij bij de Vrijdag a.s. te houden raadszitting in de gelegenheid te stellen, U hierover te inter- pelleeren. De heer Berger is met deze vraag aan het verkeerde adres. Hij weet zeer goed dat de burgemeester krachtens artikel 188 der Gemeentewet het recht heeft tot het verbieden van vertoonin gen welke hij in strijd acht met de open bare orde of zedelijkheid. Wij spreken geen oordeel uit over het al of niet wenschelijke of noodzakelijke van het verbieden van de Potemkin-film, doch komen er tegen op dat daarover nl. over het verbod een interpellatie in den raad zou worden gehouden. Deze aangelegenheid behoort nu eenmaal niet tot de competentie van den gemeente raad en de heer Berger wil zich dus op een terrein begeven dat nietjes raads is. Zoolang de wetgever het niet noodig oordeelt het beruchte artikel 188 der Ge meentewet te wijzigen, blijft de macht van den burgemeester ten. opzichte van vertoo ningen in schouwburgen enz. onaantast baar. Een interpellatie in den raad is dus niet op zijn plaats en een vraag aan den waar nemend burgemeester kan beleefdheids halve wel beantwoord worden, doch een debat over dit verbod behoort in den ge meenteraad niet thuis. De burgemeester beslist volgens art. 165 der Algemeene Politie-verordening over openbare vermakelijkheden, waaromtrent het volgende is bepaald Het is verboden, tenzij met vergunning van den burgemeester, muziek, zang, ver makelijkheden of eenige vertooning van welken aard ook, te geven of toe te laten, waartoe aan het publiek, met of zonder betaling, de toegang wordt verleend Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. Als deze zaak dus in den gemeenteraad aan de orde wordt gesteld, wordt zij ge bracht op een terrein waar zij niet thuis behoort. De burgemeester kan, als hij dit wenschelijk acht zijn standpunt uiteen zet ten, doch daarmede is de zaak dan ook finaal afgeloopen. Dit wilden wij even onder de aandacht brengen, omdat wij ieder gaarne baas in eigen huis laten. Practisch resultaat kan een interpellatie toch niet hebben, omdat een burgemeester geen rekenschap aan den gemeenteraad is verschuldigd omtrent de redenen die hem genoopt hebben een bepaalde vertooning te verbieden. Met hetzelfde recht als de heer Berger thans wil interpelleeren dat de veelbespro ken film niet wordt toegelaten, zou in het tegenovergestelde geval een lid van een andere fractie kunnen interpelleeren, waar om deze wèl werd toegestaan. Het is een zaak die rechtens den burge meester alleen aangaat en daarom heeft een interpellatie geen zin. Lezing Theo Thijssen. Zooals reeds gemeld spreekt de heer Thijssen, de bekende schrijver van „Kees de Jongen" a.s. Donderdag dezelfde rede uit, die hij in October jl. op het N. V. V.- congres gehouden heeft. Het orgaan van den ambtenaarsbond schreef over deze lezing het volgende „De laatste dag werd niet de minste van het congres. Inleidingen van C. van der Lende over „De organisatie van jonge arbeiders", van Theo Thijssen over „Het belang van de arbeidersklasse bij deugde lijk volksonderwijs", van Vorrink over „Jeugdbescherming en cultuurarbeid". Wij doen geen van de beide andere in leiders te kort, als wij schrijven, dat de rede van Thijssen boven de andere uitstak. Het congres bracht hem een applaus, dat bijna een ovatie werd. Thijssen beheerschte zijn stof tot in de kleinste onderdeelen. Maar niet dit feit alleen maakte dat het congres in ademlooze stilte zijn betoog volgde. Men voelde in ieder woord het hart van den schoolmeester spreken, dat vervuld is van liefde voor het kind, vooral het proletari sche kind, dat aan zijn zorgen is toever trouwd en welks belangen zoo slecht wor den verstaan ook vaak door die proletari sche klasse zelf. Hierdoor kreeg hij een in nig contact met zijn gehoor, waarvan een zeer groot deel nog iederen dag de nadee- len ondervindt van het tekort aan onderwijs |voor het arbeiderskind. 't Was goed gezien van het bestuur aan het congres het voorstel te doen deze rede in druk uit te geven en Thijssen daardoor in de gelegenheid te stellen, zich tot de arbeiders in het N.V.V. te richten, Als de onderwijzers daarnaast in de bestuurders bonden het gesproken woord doen gelden, is de tijd niet ver meer, dat de arbeiders klasse zelf voor meer en goed onderwijs voor het volkskind gaat ijveren". Als een congres met, men zou bijna zeg gen, op dit gebied verwende hoorders, een dergelijke indruk krijgt van een rede, dan beteek ent dit wat. De centrale oudercommissie acht trou wens deze rede van den heer Thijssen (die reeds voor de Vlissingsche centrale ouder commissie in een vorig jaar optrad) van genoegzaam belang om alle ouders op te wekken dezen avond vrij te houden voor den heer Thijssen. Het bestuur van het Instituut heeft voor ditmaal den toegangsprijs voor allen gelijk gesteld en zeer laag. In onze tijdinghal. Wij hebben een mooie serie foto's ont vangen van de begrafenis van den opper rabbijn 1. van J. Palache te Amsterdam, welke Zondag te Amsterdam plaats had van het 100-jarig bestaan van het Hersteld Evangelisch Lnthersch Weeshuis te Am sterdam een gedeelte van de nieuwe raadszaal te Velzen. Ook etaleeren wij verschillende interes sante sportkiekjes, o.a. van de slibjachf der Kon. Ned. Jacht-vereeniging. St Nicolaas in Albambra. Het is een aardig en waarschijnlijk voor de kinderen aangenaam idéé geweest van den exploitant der Alhambra-bioscoop om degenen, die door de touringcars naar deze bioscoop wilden gebracht worden, een gratis autoritje te bezorgen. En of er ge bruik van is gemaaktBeide malen zaten de groote wagens tjokvol. Maar grooter nog was het aantal, die zich een plaatje ti achtten te veroveren door in de rij te^gaan staan bij het Alhambra-theater. We zijn er eenigen tijd in geweest en hebben de mooie rolprent „de Bruid van den Hollander" ge zien, die oorverdoovend werd toegejuicht

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1