1EBIIS sfast VLISS11NGSCHE COURANT KWATTA.^ lier MAANDAG DECEMBER 'No.287- 64e Jttiiftrtfttjntfi W26 LLIOTINE os hank Maatschappij ut komvaart Iée's IJZEN f o.io ima Brieven uit de Hofstad FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Vraagt KViTTA SPlCBLUS uur assingen voor kind. e gelegenheid geven wij 3MIDDAG i 5 uur Cnecht. f DE GUIL- hfi.mHET een Cadeau. ).35, le Rang IE- TERRIERS ouders, pevard Bankert 104 piezen en Politie- _d. 22—30 jaar. I2ÖÖ.Inlichtingen d. BROEK, GRO- |bus 70. liddelb-Rotterdaic I gelegen plaatsen. PASSAGIERS, EN EN VEE. v.Midd v.m.uur 8 8 v. Rott. v.m.uut 8 8 i te bekomen -. 7. Transport- »b Exp. Ten VOB, TM S BEBHOOBït.Td 188 |0STEBFf,T"r 'ft! 131 BFITFT HEK, "tl 101 16.30 nuttig bollen |nten- Vikale het alijke jspel, Het enz. ie. Ikt met le kin- Ier gen. 1 jplein. ypark. id van Inend toe, ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Hocus-pocus. Radio en gramofoon. Een niet-onvermakelijk geval heeft zich voorgedaan bij de gemeente-begrooting voor de residentie. Het dagelijksch bestuur diende deze geruimen tijd geleden in met een tekort van ongeveer twee millioen gul den. Tegelijkertijd werd echter meegedeeld dat men zou zoeken naar middelen om het tekort weg te werken en gezinspeeld werd er op, dat de ambtenaren een verhooging van hun pensioenbijdrage zouden te dragen krijgen als het niet gelukte de begrooting sluitend te maken. Toen kon iedereen op zijn tien vingers natellen dat het nu wel aanstonds zou gelukken om tot het ge- wenschte doel te geraken. Heel spoedig verschenen de bezuinigingsmaatregelen, waardoor het tekort werd weggewerkt, geen belastingverhooging noodig was en... de ambtenaren geen veertje behoefden te laten. Natuurlijk was dat weg werken volgens het oude hocus-pocus-pas-systeem verricht, waarvan alleen maar onbegrijpelijk is, dat men het niet vóór de indiening der begroo ting heeft toegepast. Misschien is dit met een psychologisch doel aldus opgezet eerst laten zien hoe moeilijk het is en dan komen met voorstellen die heel sterk het karakter van noodmaatregelen dragen. Het duidelijkst komt dat hocus-pocus-stelsel aan den dag in één der maatregelen. Om vooral onmogelijk te maken dat men goed ziet hoeveel millioenen het onderwijs wel wegsleept, heeft men een onderwijsfonds gesticht. Daarin stort de gemeente jaarlijks flinke bedragen en uit dat potje worden dan de kosten bestreden. Het maakt dan op buitenstaanders den indruk alsof de ge meente over een zeer bizonder fonds be schikt, waaruit het putten kan. Dat is na tuurlijk je nieuwste boere-bedrog, want op de uitgaven der gemeente komt een groote post voor van storting in het fonds. Een goede financieele administratie zou eischen dat voor iedere school een commercieele boekhouding werd ingesteld, waarin alle stichtingskosten, gebouw en terrein, alle kosten van onderhoud, personeel en exploi tatie voorkwamen naast de preciese opgave van de op die school ontvangen schoolgel den. Als men dat echter durfde te doen zou het publiek in de gaten krijgen wat een kapitalen daar jaarlijks bij moesten en daarom doet men het lekker niet. Men gooit liever alles zóó door elkaar, dat geen ster veling er een touw aan kan vastknoopen en één der middeltjes is ook geweest de in stelling van dit fonds. De eenige bezuiniging die men eigenlijk heeft aangebracht om de begrooting slui tend te maken is de halveering van den post voor nieuwe asfalteeringen. In plaats van driemaal honderd duizend gulden wordt dit nu 150 duizend. De winst uit het telefoonbedrijf wordt ook dood-leuk verhoogd. Het zal nu zoo zijn, dat de twintig duizend abonné's een half millioen 's jaars winst opleveren. Ge middeld wil dit zeggen, dat de telefoon twintig procent te duur is. Op een bedrijf als dit natuurliik veel te veel. De hooge kosten weerhouden nog altijd velen van de aansluiting en daardoor daalt voor de be zitters van de telefoon de beteekenis daar van. Hoe meer aansluitingen er zijn hoe meer nut men van zijn telefoon heeft en aangezien wij hier altijd nog een gesprek- ken-tarief hebben zouden velen wellicht in naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verboden.) 22) ..Ze hebben naar Northcliffe gestuurd om dokter Deane", vertelde mrs. Bell aan Her mione, terwijl ze naar boven gingen. ..Dokter Deane vroeg Hermione ver rast. „Waarom hem zoo in het bijzonder' mrs. Bell „Omdat hij zoo knap is in het zetten van een beenbreuk, denk ik miss". ,.U zult mij toch waarschuwen, als hij komt vroeg zij. „U zult hem hier van uit het venster 2ien", antwoordde de eigenaresse. „Maar ik 2al hem een boodschap zenden, dat u hem wenscht te spreken." Arme kleine Pitchers was nog altijd zoo danig van streek, dat ze hem maar op den schoot bij zich nam, Terwijl ze voor het venster ging zitten uitkijken. Niet lang duurde het of het ventje was in slaap. Verbeeld je, dat Ray eens stierf 1 Als het Waar was dat hij zijn rug gebroken had, dan moest onafwijsbaar de dood volgen. En dan was Pitchers geheel een wees. 'egelijk hiermee dacht ze ook weer hoe jaar neef had gezegd, dat hij naar Dar- mouth was gegaan om mr. Cartouright in- 'Chtmgen te geven betreffende zijn testa- ent. Was dit niet gebeurd, dan zouden allen aan de willekeur van Ada zijn over geleverd. Arme Ray Wat een aaneenschakeling We", teleurstellingen was zijn leven ge- estHad zij hem maar kunnen trouwen, een hoogere klasse komen als ze meer ge bruik maakten, zoodat op die wijze de op brengst weer hooger werd. Een particulier bedrijf zou het wel handiger inpikken en ongetwijfeld het aantal aansluitingen weten op te voeren misschien de zekerheid dat de winst niet dadelijk maar per hoofd van de aangeslotene minder werd. Vermindering van de tarieven voor hen die een zeker aantal jaren zijn aangesloten, verdeeling van de aanlegkosten over eenige jaren, zoodat het eerste jaar met zijn zeer hooge aanlegkosten niet afschrikt en het lijdt geen twijfel of dit bedrijf groeide sneller dan thans het geval is. Het aantal huis-aansluitingen is nog veel te gering. Er zijn ongeveer honderdduizend woningen in den Haag en kan het telefoon bedrijf niet eens vertellen hoevele daarvan zijn aangesloten Dat zou een interessante statistiek zijn. Met het hocus-pocus-stelsel zijn wij in ieder geval gevrijwaard van belastingver hooging en de ambtenaren zijn gered. Het ware natuurlijk zeer gewenscht geweest dat tot belastingverhooging ware gekomen en dat was stellig heel goed mogelijk ge weest als men maar durfde om eens het mes te zetten in alle uitwassen die in den loop der jaren op de gemeente-begrooting zijn vastgegroeid. Wij behoeven alleen te wijzen op de vele subsidies die verleend worden en die niet anders zijn dan dwang- lidmaatschappen voor instellingen die geen kans zien vrijwillig de noodige gelden bij een te krijgen. Wij wijzen bijvoorbeeld op de tachtig mille die 's jaars aan het Resi dentie-orkest worden gegeven. Het zou wel eens aardig zijn, te weten hoeveel men- schen van de genietingen, die dit orkest brengt, profiteered Verder zijn er subsidies voor zangvereenigingen waarvan het twij felachtig is of ze iets meer beteekenen dan een wekelijksch vermaakavondje voor de zang-lustigen. Verder zijn er tal van cursussen van zeer beperkt maatschappelijk nut, die alle jaar lijks een douceurtje uit de gemeentelijke schatkist krijgen. Het zou niet moeilijk zijn alles te samen op die wijze een aardig be drag op de begrooting te schrappen. Na tuurlijk zou daartegen veel oppositie ko men, maar dat geldt voor iedere bezuini ging. Het is vóór alles hier de vraag of het billijk is, sommige instellingen wel te steu nen en andere, waarvan het naar het oor deel der betrokkenen vaststaat dat ze even zeer een maatschappelijk nut hebben, wor den uitgesloten. In het vraagstuk der sub- sidieering is nooit een goede en vaste ge dragslijn vastgesteld als er een paar raadsleden zijn die ijverig voor het belang van een instelling' opkomen, komt er op den duur wel een winstje uit', en zij die niet het onuitsprekelijke voorrecht hebben een edelachtbare tot een dergelijke hoogte van belangstelling en ijver op te vijzelen, blij ven daarvan ten eindige verstoken. Met het vage en niets zeggende motief van het algemeen belang moet men goed kunnen schermen en als nu maar blijkt dat men een flinke groep personen achter zich heeft, die alle in het volle bezit hunner burgerrechten zijn, waaronder het kiesrecht een niet on belangrijke plaats inneemt, dan stijgt de kans op subsidie aanzienlijk. Met een gemeente-begrooting is het altijd de zaak wat je ziet en wat je niet ziet. Niemand kan precies te weten komen waar alle gelden aan besteed worden eh het is een ondoenlijk werk dit na te speuren. Het hocus-pocus-stelsel is zoo handig toegepast, dat een volledig en juist overzicht niet te krijgen is. Uit de Memorie van Antwoord van het dagelijksch bestuur zouden nog vele puntjes zijn op te pikken. Wij volstaan op dit mo ment met te releveeren, dat eindelijk in overweging zijn bepalingen tegen de over last die grarnofoons en radio's veroorzaken. Deze open-raam-muziek, waar tegen hun verlangen gansche straten op getracteerd worden, vooral in de zomermaanden, mag heusch wel eens gebreideld worden, want ze wordt een plaag. Er zijn handelaren in radio-artikelen, die meenen er reclame mee te maken wanneer zij gansche avonden or kesten, voordrachten en zangpartijen door de straat laten schallen. Zondagsmorgens davert een preek door de stilte, zelfs al luistert er geen sterveling naar. Hoewel we voor verbodsbepalingen nooit bizonder veel voelen, zal er hier één onver- 1 mijdelijk zijn, want wij krijgen van het onoHö ia rraat an iaeran A i a nvpocoen Aiant goede te veel en tegen die excessen dient dan zou hij misschien nog eenig geluk heb ben gekend. Even later kwam mr. Lemaistre boven en samen wachtten ze tóen op de komst van dokter Deane. Toen het rijtuigje van den dokter zich vertoonde, ging de Franschman weer naar beneden om den dokter af te wachten. Dit duurde wel drie kwartier eh in zijn verlan gen om thuis te komen, zou de dokter nog geheel Hermione vergeten zijn, als mr. Lemaistre hem niet had teruggehouden en hem mee had gebracht naar het hotel. Miss Freymuth stond aan de deur van de kamer, maar zij zag wel onmiddellijk aan de uitdrukking van zijn gelaat, dat de toestand hopeloos was. „Is hij niet meer te redden vroeg zij met een verstikkend gevoel in de keel. „Het is bijna afgeloopen", antwoordde de dokter met dezelfde klanklooze stem, die zij al van hem had gehoord, toen hij van zijn eigen geliefde patiënten bij zich aan huis sprak. „Niets is meer in staat hem te redden. Het is enkel nog de vraag, hoe lang hij het kan uithouden, tot de verlam ming ook het hart raakt". „Arme Ray prevelde zij. Hij was dan geen gunsteling van het lotWeet Ada al iets, dokter „Wil je met mij meerijden Dan kon je haar van Pinchurst gaan halen en tegen den tijd, dat je dan in Northcliffe terug bent, zou ik ook gereed zijn om weer te gaan." „Is het niet mogelijk, Ray nog eerst even te zien „Waar zou dit toe dienen Het zou en kel jou wanhopend stemmen en hem geen goed doen. Wacht in ieder geval tot je terugkeert". de overheid ons te beschermen. En asje- 1 blieft wat vlug, want straks, als de lente komt, barsten de loudrspeakers weer in frissche kracht los. EIBER. De salarieering van het rijkspersoneel. Zaterdag is het comité ter behartiging van de algemeene belangen van het over heidspersoneel (A.C.O.P.) te Amsterdam in vergadering bijeengekomen ter bespreking van de situatie, welke is ontstaan door de aanneming der moties Bulten en Ter Laan en de blijkbare voornemens der regeering om aan deze moties niet of pas in een veel later stadium gevolg te geven. Besloten werd hierover nog vóór de openbare behandeling van de begrooting van financiën, waarmee waarschijnlijk 7 December een aanvang zal worden ge maakt, een bespreking te hebben met de soc.-dem. Kamerfractie. Zeer spoedig zal thans in een oplaag van 100.000 exemplaren een speciaal orgaan van het A.C.O.P. verschijnen, waarin het overheidspersoneel de beteekenis der oogenblikkelijke situatie zal worden uiteen gezet. Omtrent de verder te voeren actie hadden eveneens besprekingen plaats. Het Britsche verirod van invoer van versch vleesch. Het weekblad de R.-Kath. Boerenbond, officieel orgaan van den R.-Kath. Nederl. Boeren- en' Tuindersbond, wijst er op dat vanwege de National Farmer's Union in Engeland onlangs het volgende gepubli ceerd is „Indien zij, die zich tegen het invoerverbod (van versch vleesch in Groot- Brittannië) verzetten, eerlijk willen zijn en bereid zijn de kwestie zakelijk te bezien, dan is de N. F. U. bereid nun de bewijzen te leveren, dat de huidige stand van het mond- en klauwzeer op 't vasteland ge vaarlijk is en dat het nadeelig voor de (Britsche) gemeenschap is, om zulk vleesch van 't vasteland in te voeren". Deze uitdaging moeten wij, zegt de R.- Kath Boerenbond, niet onbeantwoord laten. Onze regeering deed reeds wat zij kon om de Engelsche regeering te overtuigen van de ongegrondheid der redenen, die geleid hebben tot het invoerverbod, én kan op een aanbod van een particuliere vereeniging als de N. F. U. niet ingaan. Maar hier ligt een mooie taak voor onze centrale landbouw organisaties. Deze moeten eens met hare zusterverenigingen in Engeland gaan pra ten. Baat dit niet, het schaadt toch zeker niet. En misschien baat hét wel. In ieder geval mogen we niets verzuimen en moeten we ieder kansje al lijkt het nog zoo klein benutten om het Britsche invoerverbod opgeheven of althans verzacht te krijgen. Gelukstelegrammen. In verband met de invoering op 1 No vember jl. van de gelegenheid om door Scheveningen-Haven met de passagiers aan boord van Nederlandsche schepen geluks telegrammen te wisselen en de invoering van dergelijke telegrammen in het verkeer met België, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en Zwitserland, is het wellicht nuttig nog eens de aandacht te vestigen op het instituut der gelukstelegrammen, te meer omdat af en toe blijkt, dat hier en daar omtrent deze instelling peen juist begrip bestaat. Het wfis in Zwitserland, dat men reeds jaren geleden begonnen is de gelegenheid open te stellen om heugelijke mededeelio- gen te doen toekomen op gelukstelegram formulieren. Een afzender, die aflevering van een telegram op zulk een formulier wenscht, betaalt daarvoor een klein bedrag boven de eigenlijke kosten van het tele gram. Met graagte wordt door het Zwit- sersche volk gebruik gemaakt van deze formulieren, niet het minst omdat de extra opbrengst ten goede komt aan één of an deren tak van socialen arbeid. Reeds vrij spoedig daarna werden de telegrammen in gevoerd in Denemarken, met het verras sende resultaat, dat in het dienstjaar 1924- 1925 reeds 30 van het totaal aantal tele- Hermione streed dapper tegen haar tra nen, want ze moest Pitchers nog aange kleed krijgen. Mr. Lemaistre wachtte in de hall. Her mione gaf hem de hand en in zoo verre haar ontroering het haar toeliet, gaf ze hem, te verstaan, dat ze hem nog hoopte te zien, eer hij daar de buurt uitging. De dokter zette het kind in zijn vigelante en sloeg het afscheidnemen gade, aan de deur staande. „Wie is die Franschman, Hermione vroeg hij onder het wegrijden. „Hij heeft mij geloof ik bij je gebracht?" „Ja hij is zeer vriendelijk geweest. Het is een mr. Lemaistre." Dokter Deane wendde een verschrikt gelaat naar het jonge meisje. „Lemaistre J" herhaalde hij. „De man, dien je neef in Sydney heeft gekend „Ja", antwoordde Hermione. Zonder een oogenblik dralen liet de dokter het portierraampje zakken en gaf den koetsier orders weer om te keeren om dat hij nog iets vergeten had. „Ik had verzuimd te zeggen", helderde hij tegenover Hermione op, „dat ze toch vooral niemand in de kamer laten, waar je neef ligt. Deze mr. Lemaistre, die een zeer indringerig persoon lijkt, kon wel eens trachten zich daar toegang te verschaffen en de gevolgen zouden allernoodlottigst wezen." Hermione antwoordde niet. Temidden van zóóveel ellende leek het haar niet van veel belang, of de dokter zich nu al een verkeerde voorstelling had gevormd van den hoffelijken vreemdeling. Maar toch trof het haar wel, dat de dokter eerst zoo er tegen was geweest, dat er iemand bij haar neef zou toegelaten worden, toen hij wist grammen uit gelukstelegrammen bestond. Het is aan het initiatief van het Neder landsche Jeugdleiders-instituut te danken, dat gelukstelegrammen in 1924 eveneens in Nederland werden ingevoerd. Deze instelling betoogde van den beginne, dat de invoering van luxe-telcgram-formulieren cok hier te lande een succes zou worden. Immers het zenden van een telegram met gelukwenschen is op zichzelf een attentie, en het ligt voor de hand, aat men daaraan gaarne kleur en fleur geeft door, als deed men zijn gelukswenschen van bloemen ver gezeld gaan, het telegram op een mooi uit gevoerd formulier te overhandigen. En bovendien zoo zei men zal het voor hen, die niet geregeld telegrammen ontvangen een veraangenaming van de ver rassing zijn en een vermijding van de on zekerheid, waarin een ongeopend telegram nog velen brengt, indien onmiddellijk uit het uiterlijk en van verre reeds blijkt, dat de inhoud van heugelijken aard zal zijn. He hoofdbestuur der posterijen heeft toen aan den minister van waterstaat een voor stel gadaan en door talrijken werd met vreugde de beslissing van de Regeering vernomen, dat van 25 December 1924 af de mogelijkheid werd opengesteld van het verzenden van gelukstelegrammen. Het eerste gelukstelegram, dat in ons land verzonden is, was een telegram van dank aan de regeering en aan het hoofd bestuur der posterijen. Thans elke maand neemt het aantal gelukstelegrammen toe bedraagt het aantal ongeveer 9000 per maand. Kalenders. In de December maand ontvangen wij altijd een groote collectie kalenders. De N.V. van den Bergh's Fabrieken zond ons haar Blue Band-kalender, welke uit vier seizoen-schildjes bestaat, welke ieder een mooie kleurenreproductie naar een olie schilderij van H. J. Ansingh bevatten. De waarde van dezen kalender wordt verhoogd, doordat dé reclame er niet dik boven op ligt. Van de Rotterdanmsche Lloyd kregen wij den practischen zak-kalender met agenda en mededeelingen. van binnen- en buiten- landsche posttarieven, terwijl op de laatste bladzijde de kalender voor 1928 voorkomt. De maandkalender van de Rotterdamsche Verzekerings-societeit is artistiek in kleu rendruk uitgevoerd. De levensverzekerings-maatschappij „Utrecht" geeft een uiterst eenvoudigen portefeuille-almanak uit. Van „de Nederlanden van 1845" ontvin gen wij den maandkalender met zeer duide lijke cijfers. Er rs bij eiken datum ruimte gelaten voor het maken van korte aanteeke- Tiinigen. VLISSINGEN, 6 DECEMBER. Het Nederlandsch-Beigi'sch verdrag. Het Eerste Kamerlid, de heer mr. A. A, de Veer, heeft aan de ministers van buiten- Iandsche zaken en van waterstaat de vol gende vraag gesteld Ged. Staten van Zeeland hebben bij schrijven van 26 November 1926 aan de Prov. Staten medegedeeld, dat zij gemach tigd zijn de adviezen, door dit college aan de regeeriog uitgebracht, met betrekking tot het verdrag met België, vertrouwelijk ter inzage te leggen voor de leden der Prov. Staten. Zijn Hunne Excellenties bereid bedoelde adviezen thans ook zoo noodig vertrou welijk ter inzage te leggen voor de leden der Eerste Kamer? De christelijk-historische fractie uit de Prov. Staten van Zeeland heeft aan de Christ. Hist, fractie der Eerste Kamer een brief gericht om er op te wijzen, dat aan neming van het verdrag niet in het belang van ons land zal zijn. wordt gebruik gemaakt, waardoor het on derwijs aanschouwelijk en verduidelijkt wordt en de beelden de aangebrachte ken nis verdiepen en meer blijvend doen zijn, heeft invoering van dit leermiddel op de openbare lagere scholen in deze .gemeente reeds sinds 1923 onze aandacht. In December van dat jaar werd door ons een commissie, bestaande uit hoofden en onderwijzers der openbare lagere scholen ingesteld, teneinde dit vraagstuk aan haar cordeel te onderwerpen en ons van advies te dienen. Door deze commissie werden een drietal punten besproken, nl. of aanschaffing van één bioscooptoestel voor de scholen geza menlijk dan wel van een projectielantaarn voor iedere school gewenscht is. Tevens werd de vraag onder de oogen gezien, of met een bioscoophouder kon worden ge contracteerd over het eenige malen per jaar vertoonen van schoolfilms. Dit laatste werd evenwel niet in het belang van het onder wijs geacht, daar het onderwijsmilieu hier bij verloren gaat. Het aanschaffen van één bioscooptoestel heeft tot bezwaar, dat daarbij geen beelden uit boeken of diverse voorwerpen op het doek kunnen worden geprojecteerd en ge bruik moet worden gemaakt van een ge bouw, dat los van de school staat. Over bleef dus het aanschaffen van pro- jectielantaarns, die, hoewel zij geen tril- beeld geven, toch het meest bruikbaar wor den geoordeeld, daar 'hiervan bij of onmid dellijk na het onderwijs gebruik kan worden gemaakt, zonder dat het schoolgebouw be hoeft te worden verlaten. De scholen kunnen hiertoe in 6 groepen worden gecombineerd, nl. elk der scholen A, C en E en de U.L.O.-school één toestel en de scholen van de Groote Markt en de Bouwen Ewoutstraat elk één toestel. De aanschaffingsprijs van een toestel va rieert tusschen 150 en 185. Wordt bij op 175 begroot, dan zou hiervoor dus 1050 noodig zijn. In ieder schoolgebouw zou één lokaal donker gemaakt moeten worden, waarvan de kosten op 30 per lokaal worden ge raamd, derhalve voor 9 lokalen ƒ270, zoo dat in totaal op een uitgave van 1320 moet worden gerekend. Wij hebben deze plannen aan het oor deel der Commissie van toezicht op het la ger onderwijs onderworpen en kunnen U tot ons -genoegen mededeelen, dat deze, na ernstige bespreking, eenparig van oordeel is, dat het onderwijs in verschillende vakken ten zeerste door het gebruik maken van projectielantaarns zal zijn gebaat. Met het oog op het groote belang voor liet onderwijs, meenen wij U dan bok te mogen voorstellen ons te machtigen tot het aanschaffen van zes projectelantaarns en j het doen donker maken van één lokaal in elke openbare lagere school. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Nu reeds in verschillende gemeenten op de lagere scholen van een schoolbioscoop dat die vreemde mr. Lemaistre was. Ada hoorde het bericht met grooter zelf- beheersching, dan waartoe Hermione haar in staat had geacht. In het eerst leek ze verpletmaar toen was ze toch weer da delijk heel beredeneerd in haar vragen en handelen. „Heeft Alaric gezegd dat er in het geheel geen hoop was vroeg zij. En toen Hermione dit bevestigend be antwoordde, zei ze niets meer, maar be waarde een stilzwijgen, dat met recht pijn lijk was onder de omstandigheden. Toen het rijtuigje weer voor het hotel stilhield, kwam mrs. Bell dadelijk aan het portier en, eer de dokter de dames nog kon helpen uitstappen, fluisterde zij hem enkele woorden in het oor „Laat ze niet gaan, dokter. Zend ze liever dadelijk naar huis. Er staan zoo'n boel menschen om het huis Mr. Freymuth is een kwartier geleden gestorven." HOOFDSTUK XIII. Den volgenden morgen al vroeg zond mr. Lemaistre zijn kaartje aan dokter Richardson, waar de doode nog lag. „Mr. Freymuth was nog een heel oud vriend van mij", had hij aan den anderen kant geschreven „mag ik een laatsten blik slaan op iemand, voor wien ik zóó veel genegenheid gevoelde Dokter Deane stond in den hall toen dit kaartje afgegeven werd en nam de verant woording op zich om het verzoek in per soon te beantwoorden. Hij ging naar het hotel en zocht mr. Lemaistre op. „In de verschrikkelijke omstandigheden, waaronder mijn vriend gestorven is", zei hij, „zou het niet overeenkomstig de En gelsche etikette wezen om zijn lijk te laten De Pofcemkin-füm alhier verboden. Naar wij vernemen heeft de waarnemen de burgemeester, de heer M. Laernoes, de vertooning van de Potemkin-film alhier verboden. St Nicolaasfeest. Waar eenige dagen geleden in ons blad was bekend gemaakt, dat de kinderheilige Zaterdagmiddag ongeveer twee uur per motorboot van het Nederlandsch loodswe zen, die daartoe welwillend was afgestaan, aan het Beursplein zou aankomen, was het niet te verwonderen, dat het op dat uur in dit gedeelte der stad druk zou zijn. Maar wij, die de motorboot achterom een binnen komende stoomboot hebben zien aanste venen op de landingsplaats, hadden toch niet gedacht daar zóóveel volk bijeen te zien. De kindervriend werd daar ontvangen door den stoet van ongeveer 300 kinderen, waarvan verschillende, de groepsvoorgan- gers, voorzien waren van kleine nationale vlaggetjes aan een stokje bevestigd. Ter wijl de goede Sint zich ontscheepte, liet de muziek van „St. Caecilia", die den stoet zien. U zoudt zeker wel de laatste willen zijn om aanstoot te geven en daarom vertröuw ik ten volle dat u verder geen pogingen in het werk zult stellen om uw verlangen doorgevoerd te krijgen Mr. Lemaistre maakte tal van veront schuldigingen Hij zou in het minst niet willen zondigen tegen de etikette. Maav misschien zou de dokter ook zoo goed willen zijn, om hem mee te deelen of hij zijn vriend dan ook de laatste eer mocht bewijzen, door hem mee te volgen naar het graf Dokter Deane dacht niet, dat dit ook goedschiks ging. „Mrs. Freymuth, mijn schoonzuster", lichtte hij toe, „heeft mij alle schikkingen opgedragen, met uitdrukkelijk verzoek dat alles zoo kalm mogelijk in z'n werk zou gaan. De eenigen die de baar zullen volgen zijn de leden van de familie en de notaris". „Is mrs. Freymuth uw schoonzuster vroeg de Franschman ten zeerste ver baasd. „Dus dan was Raymond getrouwd maar niet met zijn nichtje Incroyable Hij had een duren eed gezworen, dat hij haar zou trouwen en niemand anders „Monsieur Lemaistre", antwoordde de dokter, met eenige aarzeling in de stem, „mag ik eens in volle oprechtheid mét tl spreken zooals de eerie man van de wereld tot den anderen, zonder daaróm kwaad bloed te zetten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1