VRIJDAG 3 DECEMBER Eerste Blad 3 No. SSS' 1926 "^BINNENLAND H.V. BE VEY MESTOAGH Stads= en Provincienieuws VUSSÏNGSCHE COURANT Oit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie^ dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 2 December. Avondvergadering. Justitie. Postbegrooting. In de avondvergadering is nog lang en breed gesproken over de afdeelmgen Ge vangenissen en Rijkswerkinrichtingen. Rijkstucht- en opvoedingswezen en reclas- seering. Aanleiding tot nabetrachting geeft dit debat echter niet. Het was reeds kwart over elf, toen de justitiebegrootingi zonder stemming goed gekeurd werd en minister van de Vegte achter de groene tafel zitting nam voor de behandeling van de postbegrooting. Er stonden daarvoor zeven sprekers ingeschre ven en de voorzitter had besloten deze be grooting af te maken. Het debat bewoog zich goeddeels om personeels-quaesties, ta- riefsvragen en de rentevergoeding bij den postcheque- en girodienst, welke laatste verdedigd werd door de heeren van Aalten en van Braambeek, terwijl de heeren Krij ger en Van Gijn zich tegen rente-vergoe ding kantten. De burgemeester van Goor. Het lid der Tweede Kamer de heer Vlie gen, heeft tot den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, de volgende vragen gericht Wat is de reden, dat ae minister, na iir antwoord op de vragen van het lid der Eerste Kamer De Savornin Lohman te heb ben uiteengezet,, dat de in die vragen ver vatte beschuldiging aan het adres van den burgemeester van' Goor niet strookte met de feiten, daaraan heeft toegevoegd, dat hij den bedoelden burgemeester er aan heeft herinnerd, dat een burgemeested ook buiten zijn functie zich heeft te onthouden van uitingen, die twijfel kunnen doen rijzen aan zijn eerbied voor de gestelde machten en aan zijn wil om het gezag te hand haven Wat is verder de reden, die de minister noopte, na de mededeeling, dat den heer Van der Sluis niets kon worden ten laste gelegd, dat ingrijpen zijnerzijds eischte, daarop te laten volgen de algemeen gehou den stelling, dat, indien zich feiten voor doen, die de vrees wettigen, dat bij een burgemeester het gezag niet veilig is, hij, minister, niet zal aarzelen Krachtig in te grijpen Is ook de minister niet van oordeel, dat deze toevoegingen, die den indruk maken van te zijn bedoeld als waarschuwingen aan het adres van den heer Van der Sluis, terwijl toch 's ministers antwoord op de beide eerste vragen van den heer De Savor nin Lohman inhoudt, dat voor eenig ingrij pen zijnerzijds geen reden aanwezig is, ter vermijding van voor den heer Van der Sluis zeer onaangenaam misverstand beter ach terwege waren gebleven Hooge porti voor drukwerk. Het algemeen hoofdbestuur van de fede ratie der werkgeversorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf, heeft in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op het nadeel dat de bedrijvei] in ons land ondervinden van de hooge porti, en wijst erop dat het voor den afnemer voordeeliger is zijn be stellingen te doen in het buitenland en verzoekt medewerking om aan dit euvel een einde te maken. De rijwielbelasting. Vanwege het ministerie van financiën is een circulaire verzonden, waarbij er op wordt gewezen, dat het, gelijk bekend is, voor vele rechthebbenden op kostelooze - rijwielbelastingmerken bezwaar oplevert om tijdens de gewone kantooruren per soonlijk ten ontvangkantore een aanvraag te doen ter bekoming van een zoodanig merk. Tneinde aan dit bezwaar zooveel moge lijk tegemoet te komen, wordt door den minister van financiën thans bepaald, dat de ontvangers der accijnzen in het tijdvak van 13 December 1926 tot en met 8 Januari 1927, gedurende 2 avonden per week tel kens twee uren ten kantore zitting zullen houden voor de behandeling van voornoem de aanvragen voor het jaar 1927. De Weldadigheids-postzegels. Van de opbrengst der weldadigheids- Postzegels, die gedurende December ver krijgbaar zijn aan alle postkantoren, zal 2 'o ten goede komen aan een stichting ten behoeve van kinderen van postpersoneel. Dit betreft uitsluitend de opbrengst van de zegels, die door bemiddeling van de post ambtenaren worden verkocht. Na het communistisch complot op Java. Uit Weltevreden zijn 250 communisten v'an Tana Abang, meerendeels op gelijke wijze gekleed, in 't wit met een zwart hoofddeksel, naar het regentschapskantoor gegaan. Zij wenschten vergiffenis aan het bestuur te vragen. Het voorerf van het kan toor v/as stampvol met belangstellenden. De 'communisten verklaarden „Wij zijn ontmoedigd en wisten het doel van het communisme niet. We hebben nu spijt". De patih gelastte hun zorg te dragen, dat geen communisten hun kampongs zouden binnenkomen en zeide daarop „arresteert hen en levert de vuurwapens in". De communisten antwoordden „Wij zul len degeneii die nog communist zijn arres- ieeren. Dat beloven wij". Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in Novem ber binnengekomen 1473 schepen, metende 1.530.800 ton, tegen 1104 schepen, metende 1.298.779 ton in November 1925, zijnde een vermeerdering met 369 schepen en met 232.021 ton. In de haven van Antwerpen zijn in No vember binnengekomen 1100 schepen, me tende 1.730.949 ton (herleid), tegen 859 schepen, metende 1.494.881 ton (herleid) in November 1925. Er js dus een vermeerde ring met 241-schepen en met 236.068 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 11 maanden van 1926 en 1925 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg Antwerpen Schepen Ton Schepen Ton 1926 13.544 15.975.664 10.607 17.737.619 1925 12.270 15.345.116 9128 15.637.058 F 1274 630.548 1479 2.100.561 N. Waterweg Rotterdam Schepen Ton Schepen Ton 1926 18.639 26.554.671 13.347 19.467.973 1925 12.749 18.681.139 10.206 15.265.043 -F 5890 -F 7.873.532 3141 4.202.930 Over de eerste 11 maanden van 1926 heeft dus de havenbeweging van den Nieu wen Waterweg die van Antwerpen met 8.817.052 ton overtroffen, terwijl het ver schil ten voordeele van Rotterdam in deze maanden 1.730.354 ton bedroeg. PAPIERMANDEN Bellamypark 45*58 - Tel. 69 VLISSINGEN, 3 DECEMBER. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Gisterenavond sprak in een vergadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond de heer mr. J. Adriaanse naar hij zeide over het verdrag België-Nederland, omdat België het voordeel alleen, er van zal hebben. Voor Nederland is het verdrag ver nederend. Het is nu in handen van de Eer ste Kamer en het lot er van is nog niet bekend. Spreker meent, dat men niet stil moet zitten, al gelooft hij niet, dat het heel veel invloed zal hebben. Maar het geldt een onderwerp van groot belang. Spreker is tegen het verdrag, niet omdat hij iets tegen de Belgen heeft. Integendeel zijn persoon lijk belang zou zijn te zwijgen, want hij heeft vele relaties in België. En als men hem zegt, dat hij belang heeft bij tegenwer ken, omdat hij veel aanva.ingszaken op zijn kantoor heeft behandeld, dan ontkent spre ker dit, ook zonder dat zal hij werk genoeg hebben. Het gaat hier om onze rechten op de Scheide en de Wielingen. Spreker gaf een kort historisch overzicht van het ont staan der Westerschelde in denzelfden tijd, dat de Bieschbosch overstroomde en van den strijd, die steeds over deze rivier is ge voerd. Reeds in de 14e eeuw was dit het geval tusschen de graven van Holland en Zeeland eenerzijds en die van Vlaanderen anderzijds. De eerste hadden over de Wie lingen de jurisdictie. In 1504 werd de vaart toegestaan naar Antwerpen, met toeken ning van het recht van tolheffen. Tijdens den 80-jarigen oorlog werd tweemaal de vrijdom van vaart naar Antwerpen opge heven. In 1648 werd de vaart afgesneden. Dit wordt nog door de Belgen een onrecht genoemd, maar zij vergeten, dat juist hun aangesloten blijven bij Spanje, de oorzaak was van den langen duur van den oorlog. Na de Fransche revolutie werden ook bij ons nadere ideëen rijp en verklaarden wij de doorvaart weder vrij behalve voor oor logschepen. Tijdens de veeeniging van Noord- en Zuid-Nederlana' werd de Schelde vrij voor schepen van alle naties, en in 1839 kwam het verdrag tot stand, over de wij ziging waarover het nu gaat. Bij dit ver drag werden onze rechten^in het p-eheel niet aangetast. De tolrechten werden in 1863 af geschaft en toen de spoorwegen werden aangelegd heeft Nederland eerst het kanaal door Zuid-Beveland en toen dat door Wal cheren aangelegd. De Belgische ingenieurs meenden, dat de afdamming schade aan de bevaarbaarheid der Westerschelde zou be rokkenen, maar het is anders uitgekomen en het water, dat niet meer door de Oos- ter Schelde kon, schuurde meer den bodem van de Westerschelde en maakte een die per vaarwater. Spreker wijst op de weinige dankbaarheid der Belgen gezien de annexa tieplannen, die door autoriteiten werden gesteund. Als men vecht tegen het verdrag, dan is dit niet tegen de Belgen zelf. Neder land en België kwamen voor den opper sten raad en toen heeft minister van Karne- beek zich kranig gehouden. Het gevolg was, dat de regeling werd overgelaten aan Nederland en België zelf, mits er maar geen overdracht van souvereiniteitsrechten plaats vond. De eerste pogingen- om tot overeen stemming te komen mislukten in 1919 en 1920 door België, in den tijd, dat Nederland in een minder goeden reuk stond. Maar in 1925 was de toestand zeer veranderd en daarvan had de minister gebruik moeten maken. De minister werkte veel te veel in het geheim en spreker betreurt het dat eerst de beide ministers teekenden en daarna pas de Kamers het te beslissen krijgen. Komende tot de bepalii.gen van het ver drag wees spreker er op, dat het kanaal Antwerpen-Moerdijk nog meer concurren tie van Antwerpen aan Rotterdam zal mo gelijk maken. Het geldt hier „al te goed is buurman's gek", nu men een ongekend breed kanaal gaat graven voor dien con current. Spreker komt dan tot de Schelde- kwestie, en meent, dat België geheel onder Franschen invloed staat ten opzichte van de vrije doorvaart ook voor oorlogssche pen, wat Nederland in groote moeilijke in ternationale verwikkelingen zal kunnen brengen. Dit bleek reeds met het onafge werkte* plan voor den fortbouw te Vlissin gen. De vrije doorvaart heeft sedert 1839 bestaan en sinds dien is de haven van Ant werpen steeds vooruit gegaan en heeft een der grootste tonnenmaten van de wereld. Nog nimmer is op de Schelde een Belgisch schip in beslag genomen, wel schepen van andere nationaliteit, maar waarom moet dit nu ook worden onmogelijk gemaakt. Deze schepen kan men in buitenlandsche havens dikwijls haast niet te pakken krijgen. Spre ker behandelde verder de commissie, het scheidsgerecht en den opperarbiter, die door den koning van Spanje of van Dene marken zal worden benoemd en- hij vraagt wat al deze menschen van onze water staatsbelangen zullen afweten. Nederland zal geen baas meer zijn over zijn eigen ban- dijken. Inzake de kwestie der beloodsing meent spreker, dat het verdrag bepaalt, wat nu ook reeds zoo .geschiedt, maar dat niet in een verdrag voor altijd mag worden vast gelegd. Spreker vreest dat het 1 /3 sche pen, dat thans door Nedenandsche loodsen bediend wordt nog belangrijk zal verminde ren, vooral als de Belgen hun vaste lijnen, die door het Oostgat gaan ook hun eigen loodsen zullen geven. Ook tipt spreker nog even het Antwerpen-Rijnkanaal aan, dat ook mede zal werken om er Rotterdam on der te krijgen. Alles zou er mede door kun nen als onze rechten niet werden aange tast. België heeft nooit over ons te klagen .gehad en de Schelde werd steeds goed be vaarbaar gehouden. Spreker wil nog altijd gaarne België ter wille zijn. Door enkele aanwezigen werd van de gelegenheid gebruik gemaakt vragen te stellen. Bij beantwoording daarvan zeide mr. Adriaanse, dat het Belgisciie volk zich van de zaak niets aantrekt, het zijn de diploma ten en handelsmenschen die het doen. De groote mogendheden kunnen het ons niet kwalijk nemen als wij het verdrag niet goedkeuren, want bet legt internationale servituten op en tast onze souvereiniteit aan. Wat betreft het Europeesch denken, dat komt niet ter sprake als de grond on der de voeten wordt weggenomen. Verder antwoordt spreker, dat het niet makkelijk gaat minister Van Karnebeek, van \yien het tractaat een eigen kindje is, tot andere overtuiging te brengen, nij luisterde niet naar adviezen. Toen hem gevraagd werd naar het rapport van Geïï. Staten van Zee land, was het antwoord O ja, dat ligt ook nog ergens op het departement. Inzake het Europeesch denken, zegt spre ker, dat men dan zou moeten spreken van volkenbonds- of wereld-denken, maar men vergete niet, dat zelfs de groote Hugo de Groot toegaf de verhouding tusschen sta ten iets anders is dan tusschen personen. De heer Heemskerk bleek af te gaan op ge gevens van 20 jaar oud. Spreker heeft zeker vertrouwen in den Volkenbond, maar wijst op de gevaren, die in het Oosten dreigen. De heer Van Gelderen, voorzitter van de federatie Zeeland en lid van het hoofdbe stuur, deelde nog mede, dat waar prof. Van Embden in de discussie ook werd genoemd van den beginne af voor het tractaat was (spr. weet niet of dit nog het geval is) en wel om het Europeesch aenken, maar spre ker meent, dat wij zeer .goed Europeesch kunnen denken zonder alles goed te vinden. Waarom moet Antwerpen twee kanalen naar den Rijn hebben. Het kanaal door Limburg zal van de vrijz. dem. geen be zwaren ontmoette en zoo zijn er meer be palingen. Maar het kanaal Antwerpen Moerdijk is het hoofdbezwaar. Voordrachtenavond A. G. O. Het bestuur van A. G. O. meldt ons Vrijdag 10 December zal de heer Bret- tani in het Concertgebouw een voordracht avond geven voor onze vereeniging. De heer Koeberg zal vóór de pauze „De tamboer" van Annie van Beijma en erna „Alianora" van Boutens accompagneeren, waarvan hij de muziek heeft gecomponeerd. Alianora is het spel van het huwelijk van Reijnalt van Nassaw, hertog van Gelre en Alianora van Engeland in 1330. „L'histoire se répète", dachten wij, toen juist, nadat wij Alianora hadden gelezen, op dien mooien herfstdag prinses Astrid over de Schelde voer naar Antwerpen, zoo als bijna zes eeuwen geleden de Engelsche koningsdochter naar Sluis had gedaan en het volgende couplet uit het „Mey-liet" van Boutens' gedicht klonk ons in de ooren: „Mijn lief, dat es een coninx kint, Si coomt van over see. Si sceydet licht van maech ende vrint Si vaert na beter stee. Die winden maken bliden clanc, Die see leyt Iyc ene brugghe Die coomt uit vriër herten dranc, En keert nooyt meer terugghe." Donderdag 13 januari zal het Quartuor „Pro Arte" uit Brussel een concert geven voor onze leden. Een revue. De directie van het Alhambra-theater is voornemens binnenkort een mooie revue te laten opvoeren. Haar theater zal hiervoor verschillende veranderingen moeten onder gaan, o.a. zal het tooneel moeten worden vergroot. Van revue's gaat altijd een bijzondere attractie uit en de directie van het Alham bra-theater zal ook speciale aandacht schenken aan de kleur-effecten, want deze spelen in een revue een zeer groote rol, omdat bij een revue een groot gedeelte op effect berekend is. De plannen zijn nog maar voorloopig, doch in zooverre reeds gevorderd dat de opvoering van de revue binnenkort te ver wachten is. Wij zullen te zijner tijd daaromtrent wel nadere mededeelingen doen. Een zilveren jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer G. Passenier aangesteld werd als bode-huisbewaarder van de Nederlandsch Hervormde Diaconie te dezer stede. Deze dag is voor den jubilaris en zijn vrouw niet onopgemerkt voorbijgegaan. In den loop van den dag ontvingen zij talrijke blijken van belangstelling, terwijl 's avonds de officieele herdenking plaats vond in de feestelijk met bloemen versierde vergader zaal van het college van diakenen. Na binnengeleid te zijn werden zij door den voorzitter hartelijk geluk gewenscht met dit jubileum en hun dank gebracht voor de wijze waarop zij gedurende dit afgeloopen tijdperk hun taak hebben verricht en de belangen van de diakonie hebben behartigd. De voorzitter memoreerde in zijn toe spraak enkele gebeurtenissen uit de gepas seerde 25 jaar en wees er op hoe veel er in dien tijd veranderd was ook in de samen stelling en werkwijze van het college. Met voldoening constateerde hij dat, wat ook veranderd moge zijn, de ijver en trou we plichtsbetrachting van den bode en zijn vrouw steeds onveranderd gebleven waren. Namens het college werd hem onder couvert een bedrag ter hand gesteld, ten einde daarvoor een blijvende'üerinnering aan dezen dag aan te koopen naar eigen keuze. De heer Passenier dankte ook namens zijn vrouw voor de vele en hartelijke bewij zen van sympathie op dezen dag ontvangen en hoopte nog vele jaren voor de diaconie werkzaam te mogen zijn. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Nieuwstraat alhier werden in de maand November 730 inlgaen gedaan tot een bedrag van ƒ60.061.25 en 315 terugbetalingen tot een bedrag van ƒ44.288.80. Er werden in die maand 45 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 5145 en hun tegoed tot ƒ1.389.382.81. Er werden 34 spaarbusjes ter lediging aangeboden, inhoudende 360.79 en met 4571 spaarzegels werd bespaard ƒ228.19, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Een tentoonstelling van St Nicolaas-gebak. Gisterenavond werd in de bakkerij der coöperatieve vereeniging „de Broederband" de aangekondigde tentoonstelling gehouden van in het bedrijf vervaardigd St. Nicolaas- gebak. De leden met hun familie waren in grooten getale opgekomen, zoodat het er zeer druk was. Op keurig versierde tafels was alles tentoongesteld, waardoor de le den een zeer ruime keus konden doen. Het vervaardigde gebak zag er prachtig uit. Het was dus geen wonder, dat vele bezoekers de verleiding niet konden weer staan iets uit den ruimen voorraad mee huistoe te nemen. Dat de aanwezigheid van St. Nicolaas en zijn getrouwen knecht er veel toe bijdroe gen het geheel tot een gezelligen avond te maken, behoeft wel haast niet gezegd te worden. Bestuur en personeel kunnen dan ook met groote voldoening op dezen zeer goed geslaagden avond terugzien. St. Nicolaas-kinderfeest. Het St. Nicolaas-kinderfeest, uitgaande van den Vlissingschen Bestuurdersbond en de afdeeling van de S.D.A.P., wordt Maan dag a.s., des middags 5 uur, in het Con certgebouw gehouden. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Diefstal. Door de politie werd een 13-jarige jon gen aangehouden, die een horloge van zijn moeder had weggenomen. De politie vond het horloge terug, verborgen in een kous. Het behoeft geen betoog dat de jongen ter dege onder handen werd genomen. Aanrijding. Een automobilist, die in de Aagje Deken straat reed in de richting van den Konings weg, botste hedennacht met zijn auto tegen een aldaar zich bevindenden paal van de bovengeleiding van de electrische tram, tengevolge waarvan de voorruit en een lan taarn braken en de spatschermen werden vernield. Vermoedelijk was de bestuurder door de duisternis misleid tegen den paal gereden. Stowaway. Woensdag vertoefden weder een drietal stowaways op het politiebureau, w.o. een Tsejcho-Slowaak en een Franschman, alhier op de reede van het Engelsche stoomschip „Cornelium" aan wal gezet, en een neger, behoorende tot de Engelsche nationaliteit, die zich als verstekeling aan boord van het Engelsche stoomschip „Cambrian Princess" in het kolenruim bevond. Allen werden we der over de grenzen teruggevoerd. Ontvanger der registratie. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de ontvanger der registratie A. G. Faber overgeplaatst van Middelburg naar 's-Gravenhage. Versterkerstation te Domburg. In het verslag over 1925 van den rijks gebouwendienst wordt over het versterker station Domburg het volgende gezegd Voor de ontwikkeling van het telefoon verkeer met Engeland was het noodig, dat de telefoonversterker-inrichting, welke zich bevond in een tuinhuisje behoorende bij het post- en telegraafgebouw te Middelburg, naar Domburg plaats waar de zeekabels aan land komen werd verplaatst. Daar voor was noodig een gebouwtje voor op stelling van de versterker-installatie, tevens huisvesting biedende voor den instrument maker, met de verzorging daarvan belast. Het gelukte, voor 5378.75 de hand te leggen op een aan de gemeente toebehoo- rend terrein. Aangezien spoedige totstandkoming van het gebouw gewenscht was, werd een on- derhandsche aanbesteding gehouden, waar bij het laagst werd ingeschreven voor 50.900. Daar dit bedrag de raming ad ƒ43.800 belangrijk overschreed, werd met een firma, diè reeds verschillende werken naar genoegen van het Rijk had uitgevoerd, overleg gepleegd, waarbij deze zich bereid verklaarde, het werk uit te voeren voor 47.985 waartoe haar opdracht werd ver strekt. SOUBURG. Lijst van gevestigde of vertrokken personen gedurende de 2e helft der maand November 1926. GEVESTIGD: J. Broeder, Van Turnhoutstraat E 11, van Vlissingen. W. F. J. Laarhoven en gezin, Vlissing- sche straat B 306, van Helder. J. Houtekamer, Nieuwstraat B 62, van Rotterdam. J. de Punder, Nieuwe Abeele C 221, van Koudekerke. Mej. J. de Bree, Oranjeplein A 29, van Valburg. W. H. Snikkers en gezin. Van Turnhout straat E 44, van Vlissingen. Mej. D. Beekman—Wielemaker, Ritthem- sche straat B 384, van Middelburg. H. P. Minderhoud, Vlissingsche straat B 265, van Eindhoven. Mej. J. Jacobse, Abeelsche weg C 232, van Serooskerke. J. W. van Kogelenberg, Nieuwe Vlissing sche weg C 163, van Schore. VER.T ROKKEN: Mej. J. P. M. van Tol, Vlissingsche str. B 296, naar Middelburg. Mej. Wed. GroenenbergBroodman, Vlissingsche straat B 323, naar Vlissingen. F. Lenselink en gezin, Marnixplein C 68, naar Hoensbroek. Mej. E. Baar, Middelburgsche straat A 191, naar Usquert. A. P. Tres en gezin, Groote Abeele A 225C, naar Middelburg. Mej. M. Melse, Oranjeplein A 169, naar Aagtekerke. S. Hania en gezin, Van Turnhoutstraat E 17, naar Sneek. M. Beneder en gezin, Braamstraat B 110, naar Krabbendijke. Mej. G. C. K. Wijk-Nieuwenhuize en gezin, Braamstraat B 29, naar Rotterdam. Tijdens de afwezigheid van de bewoners ontstond gisterenavond omstreeks 9 uur brand in de landbouwschuur van den koop man en landbouwer D. op het Marnixplein. De schuur brandde geheel uit, terwijl een paard in de vlammen omkwam. Een paar varkens werden met moeite gered. Hoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was, had deze veel moeite om water -te- verkrijgen. Toch wist men den brand tot de schuur te beperken en bleven de aangren zende woningen gespaard. Assurantie dekt de schade. De oorzaak is onbekend. KERKTEN SCHOOLNIEUWS Ned. Protestantenbond. Uit het jaarverslag van den Ned. Protes tantenbond over 1925/1926 blijkt dat 24 nieuwe Zondagsscholen werden ingeschre ven, zoodat het aantal tot 320 is gestegen. Het grootste aanfal (96) bezit Friesland. De propaganda-commissie zond 2211 boe ken uit in 593 pakjes166 nieuwe lezers meldden zich aan. Ook werden 22 reizende bibliotheekjes verstuurd, evenwel wordt over de verouderde inhoud hiervan ge- klaagd.Vernieuwing stuit echter af op finan- cieele bezwaren. De Indische commissie kreeg contact met dr. H. Stegenga te Tegal, en werkte samen met den Vrijz. Christ. Studentenbond ter bevordering van het godsdienstig leven in Indië. De vacantiekolonie „Naar Buiten" hield vijf kolonies met 170 kinderen te Lunteren en 2 kolonies met 62 kinderen te Egmond aan Zee. Een bouwfonds werd gesticht voor een derde koloniehuis op Oost-Voorne. Het Gymnasium- en Studiefonds steunde 19 studenten met toelagen tot een geza menlijk bedrag van 3300. Begrafenis ds. W. K. P. Goeree. Uit zijn laatste woonplaats Appingedam, werd het stoffelijk overschot van ds. W. K. P. Goeree, in leven emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Wagenborgen, over gebracht naar het kerkgebouw te Wagen borgen. Hier verzamelde zich Woensdag middag de gemeente te 2 ure. Ds. Lam- mertsma, van Appingedam, leidde de plech tigheid. Hij las uit Matth. 25 de gelijkenis de'r talenten. Kenmerk van den ontslapene was getrouwheid in het kleine. Nu is hij in gegaan in de vreugde zijns Heeren. Ds. Dondorp sprak daarna namens Kerkeraad en gemeente, gewagende van den zegen zijner 37-jarige prediking te Wagenborgen. De heer W. A. Vroegop, directeur der ge stichten T. C. L„ herdacht den leeraar na mens den oud-directeur, den heer W. R. H. Magendans, in het herderlijk werk in de gestichten, waarna ds. Lanning, van Sidde- buren voor db classis optrad. De lange stoet ging nu grafwaarts. Aan de geopende groeve werd gezongen Ps. 84 6, waarna de aanwezige zoon dankte voor betoonde belangstelling. De beker van het Laatste AvondmaaL De „Westminster Gazette" deelt mee, dat men een beker gevonden heeft uit de

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1