PLOUVIES's BORSTPLAAT PLOUIflER's Choc, tetters PlöPlERs St. Nicolaas DONDERDAG 3 DECEMBER PLOUÏIER's Spritslelters 64e «j£9£Brgartgg< IQ26 Stads= en Provincienieuws BINNENLAND No. 284- VLISSINGSCHE COURANT KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 1 December. Arbeidsbegrooting. De afdeeling der sociale verzekering trekt uiteraard ook vele sprekers. Er valt daarop wel het een en ander aan te merken en bovendien is er een verlangen om die verzekering uit te breiden. Het vervelende zegeltjes-plak-systeem moet ieder jaar even gehekeld worden de te lage uitkeeringpn worden eveneens gecritiseerd, de misluk king der vrijwillige verzekering kan ook geen goed doen en zoo zijn er talloos vele aanmerkingen die gemaakt kunnen worden. In dit verband kwam ook aan de orde de geschiedenis van de ongevallen in de mij nen, waarvan bekend is dat ze voor een deel niet worden aangegeven. Daarover kwam de heer Drop zijn ontstemming uiten. De Minister moest z.i. publiceeren wat hem ervan bekend is, opdat de Kamer een juist inzicht krijgt in den toestand. Bij de be- Tooting van Waterstaat, waaronder het mijnwezen ressorteert, zal dit punt weder om aan de orde komen, omdat het natuur lijk de veiligheid in de mijnen ten nauwste raakt. Het is natuurlijk de bedoeling het aantal ongevallen niet op te voeren, zoodat geen slechten indruk wordt gemaakt op de buitenwereld. Natuurlijk heeft dit systeem dikwijls tot ernstige geschillen aanleiding gegeven ook in de kringen der doktoren, die het geneeskundig toezicht in de mijnen hebben te houden. Daarom wenschte de heer Hermans dat de bekende contact commissie het georganiseerd overleg in de mijnbedrijven ook met het geneeskun dig toezicht in contact zal treden. Aan het bedrog wenscht men een einde te zien gemaakt omdat daardoor een val- sche voorstelling van den .toestand wordt gegeven. De algemeene herziening der sociale ver zekering zal zich nog wel geruimen tijd laten wachten. De invoering van de Ziekte wet moet gereed zijn eer daarover gedacht kan worden, want de Ziektewet moet nog worden ingediend, behandeld, aangenomen en in uitvoering gebracht. Het zonderlinge is daarbij dat deze wet stellig weer herzien zal moeten worden als de algemeene her ziening aan de orde komt. Men kan er dus wel zeker van zijn, dat deze Minister de algemeene herziening wel niet zal beleven als minister wel te verstaan. Het inge wikkelde en verwarde Talma-systeem is in de praktijk op vele punten ondeugdelijk gebleken, maar weet iemand een stelsel dat beter is Aan medewerking zoowel van de zijde der werkgevers als der - werknemers heeft het ook dikv/ijls ontbroken en daar tegenover staat ten slotte iedere organisa tie machteloos. De kosten der bestaande organisatie zijn bovendien al veel te hoog om ze nog te kunnen uitbreiden. Men spreekt nu van de organisaties die uit de maatschappij zijn opgekomen en wenscht dat aan deze een deel der officieele taak zal worden opgedragen, die thans bij de Raden van Arbeid berust. Een deugdelijke regeling van een dergelijke medewerking der particuliere organisaties zal ook niet in een vloek en een zucht zijn tot stand te brengen. De dwangverzekering is ons volk opge drongen en zij is daarom niet populair, meende de heer Kersten niet alleen het Calvinistische volk staat er vijandig tegen over, maar ook vele andere groepen zijn er die zich dien dwang niet laten welge vallen. In een enkel opzicht heeft deze af gevaardigde gelijk, nl. dat men het niet wel evenredig acht aan den rompslomp die het bureaucratische stelsel met zich brengt. Overigens bleef deze afgevaardigde zich tegen den dwang verzetten. Hier mag geen dwang worden toegepast op andere pun ten is er niemand in de Kamer die zoozeer op dwang van andersdenkenden aandringt ais juist deze afgevaardigde. Geen leer plicht, maar wel dienstplicht, geen vaccine- dwang, maar wel gedwongen Zondags rust, enzoovoort. Op één punt willen wij nog even wijzen, nl. het punt aangevoerd door mr. Droog lever Fortuijn. Hij herinnerde er aan, dat vele gemeenten, vooral kleinere in de dure tijden leeningen hebben gesloten bij de Rijksverzekeringsbank tegen hooge per centages. Het gelukte hen niet daarvan af te komen en nu wilde de heer Droogleever Fortuijn dat de Minister eens meehelpt om de gemeenten van dezen strop af te helpen. De Minister acht verschillende opmer kingen minder juist. Hij is bijv. van oordeel dat de vrijwillige verzekering niet een mis lukking is en dat de premie-tarieven tech nisch juist zijn vastgesteld. Nopens de kwestie der niet-aangifte van ongelukken in de mijnen heeft de Minister meegedeeld, dat een commissie een onderzoek zal in stellen naar de praktijk inzake de onge- vals-aangifte. Het eventueel rapport dier commissie dient te worden afgewacht. Voor de gemeenten, die een strop hebben aan dure leeningen bij de Rijksverzeke ringsbank doet de Minister niets, omdat de Bank 'n dit opzicht zelfstandig heeft te handelen. Indertijd heeft de Bank de ge meenten geholpen en het is dus niet billijk c!at nu aanstonds weer geholpen wordt. Als de rentevoet in dien tijd gestegen was zouden de gemeenten er zeker niet over gedacht hebben om vrijwillig hooger per centage te geven. Wat betreft de ouden van dagen die profiteeren van het gratis staatspensioen dat indertijd is ingevoerd bij wijze van overgangsbepaling, deelde de Minister mede dat hun aantal aan het uitsterven is. Er zijn er nu nog 184 duizend. Langza merhand komen nu degenen die langer of |<orter tijd gestort hebben voor dit pensioen in aanmerking. Van die soort zijn er nu al 55 duizend krachtens art. 373 der Invalidi- j teitswet, 107 duizend krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919. Volgens den Minister i zijn deze cijfers belangrijk te achten en niet zoo gering als sommige leden het voorstel- i len. Natuurlijk blijft een pleidooi voor alge- j meene kostelooze staatspensionneering niet j achterwege, maar als men nagaat hoe ont- j zaggelijk veel thans de verzekering van dit I betrekkelijk kleine groepje menschen kost, dan lijkt het ons toch dat van een alge meene gratis verzekering niet veel kan komen. Misschien dat algemeen-maken eener verzekering wel mogelijk ware door middel van stortingen die verband hielden met de inkomsten-belasting, maar van dit alles komt toch onder dezen Minister niets. Deze bewindsman mag blij'sji als het hem gelukt de Ziektewet in veilige haven te brengen en de Arbeidswet eenigermate uit te breiden. Voor de rest kan hij dan alge meene herzieningen voorbereiden die zijn opvolger misschien weer aanleiding kunnen geven om een stapje vooruit te komen op het doornige pad der sociale wetgeving. De Kamer kan jagen en drijven, maar de Mi nister die de wenschen in wetten heeft vast te leggen, heeft een andere taak en dient met allerlei rekening te houden. Maar gelijk wij in den aanvang zeiden, het is de be doeling voorrang te krijgen voor een be paald onderwerp dat een Kamerlid het naast aan het hart ligt. De Minister heeft een beperkt plan en zal trachten dat uit te werken. i VLISSINGEN, 2 DECEMBER. Het Nederlandsch-Beigisch verdrag. Van officieele Belgische zijde worden de persberichten, dat België na het sluiten van het verdrag zich maritiem gaat toerusten, naar aanleiding waarvan het lid van de Tweede Kamer, de heer Staalman vragen gesteld heeft, op de meest categorische wij ze gelogenstraft. Frasrsch op de lagere school. Het „Landelijk comité tot bevordering van het onderricht in de Fransche taal op de scholen voor gewoon lager onderwijs" heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met het verzoek goedkeuring te verleenen aan het ontwerp" van wet tot wijziging der L.O.-wet 1920, artikel 3, tweede lid, art. 12 en 193, strekkende tot toelating van een vreemde taal in het vijfde en zesde leerjaar dei- lagere school. Het comité vestigt er de aandacht op, dat uit een globaal onderzoek in het voorjaar van 1925 ingesteld, bleek, dat aan 20.433 kinderen buiten den officieelen schooltijd les in de Fransche taal werd gegeven, die op abnormale wijze in de jaren van de ge wone lagere school les in de Fransche taal ontvingen. De vereenvoudigde spelling. De „Limburger Koerier" zegt van be trouwbare zijde te vernemen Prof. Kollewijn en zijn volgelingen, die jarèn lang geijverd hebben voor een ver eenvoudigde spelling der Nederlandsche taal, zullen hun actie spoedig' bekroond zien. De minister van onderwijs schijnt thans besloten te hebben, een voorstel te doen om de vereenvoudigde spelling wette lijk in te voeren bij het onderwijs even wel niet geheel het systeem-Kollewijn, doch een, waarbij de uitgang „lijk" inplaats van het Kollewijnse „lik" (aldus gevaar lijk, in plaats van „gevaarlik") behouden blijft Vervallen zullen echter de dubbele klinkers, zoodat wij schrijven zullen „Jo pen" in plaats van loopen, „wenen" in plaats van weenen. Ook de ch van de sch (gebruikt als s) zal verdwijnen, zoodat wij in de toekomst schrijven zullen uit „vis- sen"gaan, terwijl teven de verbuigings-n's eveneens tot het verleden zullen behooren en de kinderen dus schrijven zullen „van DE man". Minister Waszink wil laten schrijven, zooals de woorden wordéf^uitgesproken, zoodat de „ch" als g-klank ook als „g" geschreven wordt. Onnoodige t's verdwijnen eveneens, zoo dat het woord „wordt" spoedig „oud-Ne derlands" zal zijn. Naar „het Vad." van den minister zelf vernam, is het natuurlijk niet zijn bedoeling 'de nieuwe spelling imperatief op te leggen noch haar invoering aan eenigen termijn te binden. De nieuwigheid moet langzaam „döorsiepelen", zooals de minister .woorde lijk zeide. De kweekschool zal natuurlijk een der hoofdinstrumenten zijn. Aan groote uitga ven voor wijziging» der leermiddelen denkt de minister niet. Als de tijd rijp is, zullen ook het leermiddel en de leerkracht zich geleidelijk bij het nieuwe aanpassen. De nieuwe schepen voor de Kon.Paketvaart De nieuw te bouwen schepen voor de Kon.Paketvaart-maatschappij worden voor zien van een groote koel- en vriesinstallatie, te leveren door de Liverpool Refrigeration Cy. Zij zullen bevroren en gekoeld vleesch, fruit enz. in veel grootere quantiteiten, dan tot nu toe mogelijk is geweest, van Austra lië naar onze Oost en Singapore kunnen brengen. De passagiers-accommodatie zal plaats bieden aan 125 eerste klasse passa giers met ruime salons en al die gemakken, die het vervoer van toeristen tegenwoordig op een eerste klasse mailboot eischt. Als een markante nieuwigheid' zij vermeld, dat beide schepen een groot ingebouwd zwem bad zullen krijgen. De schepen zullen den voor Australiërs, zoowel als Hollanders sprekenden naam van „Nieuw Holland" en „Nieuw Zeeland" ontvangen, namen, die hecnwijzen naar het aandeel, dat de Hollandsche zeevaarders in het ontdekken van het vijfde werelddeel gehad hebben. Posterijen. De directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis, dat in verband met het a.s. St. Nicolaasfeest het postkantoor op Zaterdag 4 December, in afwijking van andere Zaterdagen voor de aanneming van postpakketten geopend zal zijn tót 7.30 nm. Zaterdagavond 4 December wordt nog een derde pakketpostbestelling uitgevoerd, in aansluiting op den trein die 5.23 te Vlissin- gen aankomt. Des Zondags 5 December vindt alléén bestelling plaats van expresse postpak ketten. Marine Sanatoriumfonds. Zaterdag 4 December wordt in „de Oude Vriendschap", des avonds 8 "uur, het St. Nicolaasfeest gevierd door het Marine Sanatoriumfonds. Er zal voor verschillende attracties worden gezorgd, terwijl de avond met een bal besloten wordt. Sceepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Heluan", ko mende van Hamburg, bestemd voor Ant werpen, heeft gisterenavond in de Sardijn- geul aan den grond gezeten, doch is zonder assistentie vlot gekomen, waarna de reis naar Antwerpen werd voortgezet. Voor het examen als machinist, diploma B, is geslaagd de heer C. Suk, leerling van de De Ruyterschool. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd door den voorzit ter o.a. medegedeeld, dat de rijksbijdrage in de kosten voor werkverschaffing is be paald op 65 en het desbetreffende be drag met 2200 kan worden verhoogd. In zake het antwoord van de directie der N.V. The Vïtrite Works, waarbij afgewezen wordt het verzoek om mede te betalen in den steun aan de werklooze werklieden van die N.V., wees de heer Van der Weel er op, clat het hem van een bedrijf als dit, dat dikwijls zulke groote winsten maakte zeer tegenvalt, dan is de houding van de N.V. de Meelfabrieken, die een wachtgeldrege ling voor de werklieden tot stand helpt brengen veel sympathieker. -Het voorstel om de gemeente 25 te doen betalen van de wachtgelden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat opgemerkt was, dat deze regeling maar loopt tot 31 December, omdat het rijk alleen kan putten uit de begrooting 1926 en ook het rijk betaalt 25 Bij de ingekomen adressen om goedkoo- pe cokes verkrijgbaar te stellen en extra steun te verleenen gedurende de winter maanden en een Kerstuitkeering te doen alles ten bate der werkloozen en bij de werkverschaffing aangeslotenen, inzake waarvan Burg. en Weth. hadden medege deeld er momenteel geen cokes zijn en zij de beide andere verzoeken naar de steun- eommissie willen zenden, drong de heer Van der Weel er op aan in het vervolg te zorgen dat er cokes zijn te bekomen tegen den winter en deze niet naar buiten de stad te verkoopen, en stelde hij voor van 15 December tot ulimo Februari 50 cent per week kolentoeslag uit te keeren. De heer Paul merkte op, dat wethouder De Veer in de vorige vergadering meende dat er toch parelcokes genoeg waren. De heer De Veer eegt aat zijn mededee- ling op gegevens van 14 dagen oud waren gebaseerd. De Middelburgsche handelaren zijn in de gelegenheid gesteld cokes te koopen, maar wilden dit niet. Mevr. De Graaf wil ook de bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur te gemoet komen evenals de werkloozen. De heer Boasson stelt voor het uit te breiden tot de stille armen, doch zijn voor stel wordt niet ondersteund. Er ontstond eenige discussie, waaruit de heer De Veer de conclusie meende te moe ten trekken, dat weer gebleken is, dat de raad zich niet met armenzorg moet bemoei en, nu deze haar zeer juist is ontnomen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen, en aan het burgerlijk armbe stuur overgelaten wat dit wil doen. De voorzitter wees er op, dat nadat een aanvrage voor het plaatsen van een kiosk op de Markt was ingekomen en bekend gemaakt niet minder dan 10 andere perso nen een verzoek daartoe inzonden en de vereeni.ging Handelsbelang een adres zond met verzoek geen kiosk op de Markt te doen plaatsen. Burg. en Weth. zullen nader overwegen of zij in deze een voorstel zul len doen. In de bouwverordening werden enkele wijzigingen aangebracht om Burg.en Weth. de bevoegdheid te .geven bepalingen te ma ken voor maatregelen tegen brandgevaar en het aanwezig hebben van brandblusch- middelen, in schouwburgen, hotels, restau rants en dergelijke. Een crediet van 945 werd toegestaan voor het herstellen en verbeteren van de ziekenbarak der gemeente. In de vorige vergadering was langdurig gediscussieerd over het voorstel om af te wijzen een verzoek ..van den vertegenwoor diger te Middelburg Van N.V. Kreijmborg en Co's Kledingmagazijnen tot teruggave van 1000, die destijds gestort zijn wegens overtreding der bouwverordening en zulks als waarborg, dat zoo gewenscht verande ring aan het pand zal worden aangebracht. Toen hadden Burg. en Wetn. betoogd, dat piet de vertegenwoordiger het moest vra gen doch de firma. Dit is thans geschied en werd nu met 11 tegen 3 stemmen besloten het geld niet terug te geven, maar wel de rente. Inzake de inrichting varf een centrale slachtplaats in samenwerking met Vlissin- gen werd aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om met Vlissingen samen een commissie van onpartijdige deskundi gen te benoemen, die zullen uitmaken in de eerste plaats waar het abattoir uit econo misch oogpunt het beste kan worden ge plaatst, nu. het vaststaat, dat de maatschap pij „Zeeland" niet meer als derde zal mede werken. Een crediet van 1000 werd voor dit doel beschikbaar gesteld. De bijdrage aan de steuncommissie werd nog met 2000 verhoogd. Hierna kwam aan de Orde de begrooting 1927. Bij de algemeene beschouwingen zeide de heer Cornelisse geen opmerkingen van principieelen aard te hebben, daar geen verandering in de zaken van sociaal belang worden aangebracht en 20.000 minder aan H.O. is uitgetrokken. Wel betreurt spre ker het dat daartegenover de gasprijs weer duurder wordt, nl. 12 cem per M3. tot een verbruik van 250 M3., voor dit laatste zou spreker bepaald willen zien 100M3. Spreker noemde de maatregelen in 't afgeloopen jaar genomen in het belang van het onderwijs en de rioleering en drong aan op spoedige voorstellen inzake een betere zwemgelegen- heid en reorganisatie van den gemeentelij ken geneeskundigen dienst Spreker vraagt verder naar de meening 'van Burg. en Weth. over het vastrechttarief bij het electrisch bedrijf. De heer Bosman zegt dat het hem tegen gevallen is, dat Burg en Weth. nog geen flinke bezuiniging hebben kunnen vinden voorai met het oog op de vele werkloos heid en het slecht gaan van verschillende zaken en het niet vooruitgaan der bevol king. Spreker geeft op een interrumptie te kennen, zelf ook geen aanwijzing voor groote bezuiniging te kunnen doen. Het toenemen van het verkeer te Middelburg heeft een ongezonde oorzaak, want het ontstaat niet door oplevende industrie, of vermeerdering van bevolking. Daarom ziet spreker er tegen op daarvoor groote kosten te maken, zooals het plan schijnt te zijn door asphalteering van de Lange- en Korte- delft en het aanleggen van trottoirs aldaar. De heer Paul zet in een breed betoog uit een, dat Middelburg tegenover vele andere gemeenten nog een zeer goed figuur maakt op het gebied van belastingheffing. Spreker diende eenigen tijd geleden een voorstel in om het aantal opcenten op de vermogens belasting te verhoogen van 50 op 100, zoo als in 277 van de 532 gemeenten, die op centen heffen het geval is. Spreker zal dit voorstel alleen intrekken als Burg. en Weth. kunnen verzekeren, dat het vermenigvul- digingscijfer niet meer dan 1 zal bedragen met Mei. De heer Vertregt kan niet zoo goed over de begrooting spreken en meent dat 2/5 alleen voor armenzorg en werkloozensteun van den H.O. zeer zwaar drukt op de be grooting. Spreker meent verder dat de be grooting er beter uit zou zien als niet links tegen rechts verworpen waren plannen om op het onderwijs te bezuinigen, waarbij rechts het advies der onderwijsdeskundigen volgde, doch links niet. De heer Hondius bepleitte in het bijzon der de belangen van den middenstand in den voor haar moeilijken tijd van thans. Spreker acht verder werkverschaffing beter dan werkloozenondersteuning. De heer Streefkerk vreest, dat de werk loosheid niet meer een accute, maar een chronische kwaal zal blijken te zijn en vraagt of Burg. en Weth. geen plannen kunnen overwegen om daarin "meer blijven de verbetering te brengen. Mevr. De Graaf zegt, dat ook de bestu ren der Christelijke scholen hebben mede gewerkt aan de reorganisatie van het on onderwijs, links behartigt ook steeds de be langen der bijzondere scholen, maar de hooge kosten zijn een gevolg van de groote verdeeldheid bij rechts. De heer Van der Weel acht ook werk verschaffing beter dan steun. Mevr. Weijl zegt o.a. dat een groot deel der uitgaven een gevolg zijn van verplich tingen opgelegd door rijk en provincie o.a. de uitgaven voor krankzinnige verpleging zijn door de provincie zeer verhoogd. De heer De Veer, wethouder van finan ciën en bedrijven, acht al het gesprokene een zeer kalme critièk, men moet niet te optimistisch over de financiën denken, maar ook niet te pessimistisch. Het beste is hier de middenweg. Er zijn nog groote uitgaven te wachten, voor abattoir en ziekenhuis enz. Dat Middelburg minder ziek is dan andere plaatsen is toch maar een kale troost. Het verhoogen van de opcenten op de vermo gensbelasting van 50 op 100 zou spreker zeer onbillijk achten, al kan hij geen toe zegging doen, dat het vermenigvuldigings- cijfer niet boven 1 zal komen. Het terug- brengen- van 250 M3. tot 100 M\ gas waar voor het hoogste tarief moet worden be taald zal 15000 kosten aan de gemeente. Als de kolenprijs onder 14 komt, zal de gasprijs worden verlaagd'. De heer Onderdijk, wethouder van fa bricage, zegt dat van niet aangesloten per- ceelen sedert een goedkoopere gelegenheid daartoe 250 zich bij de rioleering aanslo ten. De kosten van asphalteering der Lan gedelft met trottoirs zal ongeveer 50.000 kosten, maar er is geen voldoende mede werking der bewoners, 40 willen hun Stoe pen niet afstaan en weinigen zijn bereid bij te dragen, maar ook met minder kosten kan de straat worden verbeterd. Er wordt geregeld1 naar meer werk gezocht voor werkverschaffing. Bij de replieken, zeide o.a.. de heer Mes, dat de bewoners der Langedelft meenen, reeds zeer veel in de straatbelasting te be talen en volgens den heer Cornelisse is het van heel de opbrengst. Hierna werd overgegaan tot de behande ling der bedrijfsbegrootingen en werden die als volgt vastgesteld Gasfabriek in komsten 230.731.01, uitgaven 225.580.48, winst ƒ5150.53; waterleiding ƒ107.141.50 en 118.847.04^2, verlies 11705.54/2 J electrisch bedrijf 213.249.11 en f Eczeem, uitslag en alle jeukende huid- 1 ziekten behooren afdoend behandeld te I worden, anders komen zij telkens terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moeilijker wordt het om haar te genezen. Wend onmiddellijk Foster's Zalf aan deze geeft dadelijk verlichting en voortgezet gebruik doet de kwaal geheel verdwijnen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, 1.per tube. 11 185.840.85, winst 27408.26; reiniging 9953 en 63876.26, verlies j 53943.26 ontsmettingsdienst inkomsten en uitgaven 2195. Bij de artikelsgewijze behandeling der gemeentebegrooting werd met 9 tegen 6 stemmen, waarbij de wethouders de zaal hadden verlaten in principe besloten wet houderspensioenen in te voeren, en werd aan een commissie van drie leden opgedra gen dit verder uit te werken. Waar voor het herstel van het raadhuis niets meer is uitgetrokken werd medege deeld, dat als het noodig is den westelijken gevel ook te herstellen de rijksmonumenten commissie daar zeker op zal wijzen. Ter sprake werd ook gebracht het bin nenkort opvoeren van de Potemkin-film, en werd gevraagd of de burgemeester deze niet zou verbieden. De burgemeester antwoordde dat de film proef gedraaid heeft en de commissaris van politie hem geadviseerd heeft alleen een uitdrukking „Weg met het Czarisme" er uit te laten vervallen. De burgemeester denkt er niet over de film te verbieden, dat is maar propaganda en- de film wordt dan wellicht in besloten gezelschap toch ge draaid. Inzake de bestrating der Langedelft werd besloten dit niet met asphalt doch waar schijnlijk met koperslag keien te doen en de zaak van de trottoirs nog aan te houden. In de avondvergadering werd de verhoo ging van het crediet voor steun nog ge bracht van 2000 op 3500. Een nader voorstel-Paul om de opcenten op de ver mogensbelasting van 50 op 75 te brengen werd verworpen met 11 tegen 6 stemmen, 1 die van de S.D.A.P.-ers en mevr. De Graaf. De post H. O. werd niet verlaagd met 20.000 doch met 10.000 en bepaald op 475.000, en de post onvoorzien kon daar door worden bepaald op 25220.73. De begrooting werd met algemeene stem men goedgekeurd. De raad van advies der PZEM. In zijn rede tot installatie van de leden van den raad van advies der Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-maatschappij heeft de voorzitter van den raad van bestuur, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, er op gewezen, dat het welkom niet is een formeele beleefdheidsphrase, maar ook' de uiting van zijn oprechte vreugde en inge nomenheid met de instelling van den raad, die hij van het grootste belang acht voor de verdere ontwikkeling der electriciteits- voorziening in Zeeland. De samenstelling van den raad, waarbij er naar gestreefd is ook aan landbouw en nijverheid een ruime plaats toe te kennen, is voor spreker een waarborg, dat bij de adviezen steeds de welvaart der provincie in het algemeen op den voorgrond zal staan. De raad zal daar bij moeten denken aan den steeds nog niet rooskleurigen financieelen toestand der provincie. Stond die niet in den weg, dan waren de talrijke moeilijkheden welke zich bij dit vraagstuk voordoen o zoo makke lijk opgelost. Een der grootste voordeelen van de instelling van den raad acht spreker verder, dat hij er toe zal kunnen medewer ken om van de PZEM een maatschappij te maken, die zich over gansch de provincie in meerder aanzien dan thans helaas mis schien hier en daar het geval is, zal mogen verheugen. Spreker meent, dat zij die afkeu rend spreken over de omzetting van den raad van commissarissen in een raad van bestuur, bestaande grootendeels uit het dagelijksch bestuur der provincie, dienen af te wachten hoe dat werken zal. Er moet z.i. een soort familierelatie ontstaan tus- schen de PZEM en zijn afnemers. Spreker brengt dan dank aan allen die meewerkten aan het tot stand komen der electrificatie in de Zuid-groep, Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zijn zeker fouten gemaakt omdat het werk van menschen nimmer feilloos is, maar on partijdig beschouwend, zal een ieder moe ten toegeven, dat er vooruitgang, zij het dan ook misschien slechts een vrij langzame vooruitgang valt te constateeren. Spreker komt er tegenop dat sommige personen de maatschappij afbreuk doen, door het voor te stellen als of zij er naar streefde, het haar afnemers zoo lastig mo gelijk te maken. Het is echter sprekers stellige overtuiging dat in eendracht en onderlinge waardeering en met de mede werking van den raad van advies de PZEM ook in Zeeuwsch-Vlaanderen op den duur een steeds grooter bron van \^lvaart voor dip gansche landstreek zal kunnen worden. De raad zal dan ook het allereerst de klachten onderzoeken, die er in Zeeuwsch- Vlaanderen bestonden betreffende de sper- uren en het tarief voor klein-krachtgebruik. Vervolgens zal hij te adviseeren hebben over de Middengroep (Walcheren, Noord en Zuid-Beveland) en de Noordgroep (Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland) en spreker zette uiteen hoe ver men daar gevorderd is en hoe men zich daar de electrificatie denkt tot stand te kunnen brengen, zulks naar aanleiding van vroeger genomen Statenbesluiten hierom trent, dus Walcheren vanuit Middelburg door die gemeente stroom te doen leveren en het overige deel door den stroom te betrekken van de PNEM. Na er nog op gewezen te hebben, dat hij in overweging geeft den raad in drie afdee-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1