MAANDAG 29 NOVEMBER Eerste Blad dtfVSVREEP No. 281 64e Jaargang 1926 3 NDA (Lübecksr), jm-Borstplaat, srits Letterbanket, [Figuren, ionbons, Borst- |n Sigaretten. 5ti! feilittiwï 'e BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Beter dan Goed: DE BESTE te Vlissingen er v-"i- n.m 7.33 8.25 8.48 g.37 9.57 10,40 akeiijkhcden, Openbare Vergaderingen enz. e. Zaterdag en Zon. ant. 8 uur. Zondar —2 ei. van 4- -6.30 uur nber. Variété-voor- tgebouw, 8 uur. ber. Uitvoering Ma- fonds, „de OudeVriend- >er. Uitvoering Vlis- ïeelvereeniging „Konin- „de Oude Vriend- ïber. Propaganda- reeniging „de Schakel", aat 34, 8 uur. ber. Afscheids-voor- rtann-Bouwmeester „de ïap", 8 uur. ELBURG. isdag 30 November. itie (7.30 uur) en con- ereeniging voor lustra. Concert- en Gehoor- Irnoemd vanaf 75 cl. )EAU. kleine markt I nette ltgerwoning Koudekerke. MAAS, A 123. Izoo goed als nieuwe VIOOL fcn prijs. lolenstraat 2. lanhetBellamyparkeen ■eerenhuis Rochussenstraat een luwd iRDIEPING HUIS Rouw- en Expl. Mij- Spuistraat 27. SLAAPKAMER te huur. gen Van der Mandere- Immiezen en Politie- levraagd. 22—30 jaar- f 1200.—Inlichtingen v. d. BROEK, GR0- tostbus 70. lts met Bovenkamer len terrein voor of'e [week, uitstekend ge- .SslvANWljCii I- Middelb.-Rotterdan) lengeiegen plaatsen- v.Midd v.m.uur V. K°u' v.ir.uuf Imber 29 30 Lr,tién to bokomon P N.V. Traneport- Erven GL B. RneNHOOBW. ffiilL VLISSINGSCHE COURANT Oit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, afies bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere rege! rneer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Bezoldiging rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering besproken, welke maatregelen er te nemen zijn ten aanzien van de bezol diging van het rijkspersoneel in verband met het stadium, waarin deze zaak geko men is na de beslissing welke in de Twee de Kamer is gevallen. Geconstateerd is dat van allerwege ver zoeken het bestuur bereikten om pogingen te doen actie te voeren in de richting welke door de aangenomen moties is aangegeven. Gehoor gevende aan den op het bestuur uitgeoefenden drang werd besloten in de grootere plaatsen van ons land openbare vergaderingen te houden, waar het perso neel gelegenheid vindt zich uit te spreken. Wijziging der wet op de inkomstenbelasting 1914. Omtrent dit wetsontwerp is verslag uit gebracht door de vaste commissie voor be tastingen uit de Tweede Kamer. Met de regeering is de commissie van oor deel, dat er aanleiding bestaat een wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting tot stand te brengen,welke het mogelijk maakt, dat bij het vaststellen van aanslagen de uitkomsten van minder goede jaren met die van goede jaren worden verrekend. De commissie heeft intusschen gemeend de vraag te moeten stellen of het wellicht niet aanbeveling zou verdienen aan deze regeling een ruimere strekking te geven in dien zin, dat niet alleen verrekening van negatieve resultaten over eenig belasting jaar met positieve over een ander jaar, doch cok verrekening van minder goede positie- - ve resultaten over eenig jaar met betere over een ander jaar wordt mogelijk ge maakt. Zoodanige verruiming ware te ver krijgen, indien in de wet werd gebracht het systeem waarbij als grondslag voor de berekening der verschuldigde belasting, wordt genomen het gemiddelde van het werkelijk inkomen van de laatste drie jaren met of zonder aftrek van geleden verliezen. De regeering vestigde er de aandacht op, dat een herstel van het oude stelsel, waar bij als grondslag voor de berekening van de belasting werd genomen het gemiddelde inkomen van -de laatste drie jaar, een aan zienlijke uitbreiding van de administratie zou ten gevolge hebben. Bij nota van wijziging is in art. I een redactioneele wijziging aangebracht, terwijl art. 11 wordt gelezen als volgt „Deze wet vindt voor het eerst toepas sing bij de aanslag-regeling voor het be lastingjaar 1927/1928, mei dien verstande, dat bij de vaststelling van het inkomen voor dat jaar alleen verrekening is toege staan van verliezen die bij de vaststelling van het inkomen voor het belastingjaar 1926/1927 onverrekend zijn gebleven". De ex-keizer. De ex-kroonprins, die, zooals wij meld den, te Doorn vertoefde, is Zaterdagavond van Amersfoort per trein naar Berlijn ver trokken. Naar het persbureau V. D. mededeelt, zal hij op den verjaardag van zijn vader in Januari a.s. wederom te Doorn komen en daarna nog op Wieringen eenige vrienden en kennissen bezoeken. De correspondent van „de Tel." te Ber lijn meldt dat van gezaghebbende zijde verzekerd wordt, dat het bezoek aati den ex-keizer uitsluitend in verband stond met de regeling der schadeloosstelling van het huis Hohenzollern door Pruisen. Naar de „Lokal Anzeiger" voorts bericht, was het bezoek van minister Kan aan den ex-kroonprins te Apeldoorn slechts een be leefdheidsvisite. Met name wordt ontkend dat de ex-kroonprns met den minister zou onderhandeld hebben over een eventueejen terugkeer van den ex-keizer naar Duitsch- iand. Vrijzinnig-Democratische Bond. Zaterdag is te Arnhem geopend de 33e algemeene vergadering van den Vrijzinnig- uemocratischen Bond. In deze vergadering heeft mr. Marchant fen rede gehouden over den politieken toestand. Spreker herinnerde aan de geschiedenis der kabintesformatie. Sedert 11 Maart zit ten we om het intermezzo-kabinet gegroe- praktijk van ons parlementaire stelsel is wel geschorst, maar een 'praktijk \an dat stelsel, zich openbarende in het uoor de vrijzinnig-democraten bestreden eleid, was voor ons land gevaarlijker dan Q|e schorsing kan wezen. Het verband ™et de volksovertuiging ontbrak. Het is "laar de vraag of de schorsing zal worden gevolgd door herstel van de juiste praktijk. Daarna komt spreker tot de formatie- imburg. Indien de mislukte poging tot rrnatie v,an; een parlementair kabinet ware gevolgd door een poging om een extra- Parlementair kabinet te formeeren, dan are het mogelijk geweest een democrati sche parlementaire formatie voor te berei den, onder leiding van een extra-parlemen taire tusschen-regeering, maar dan had de formateur moeten beginnen een plan te ontwerpen in den geest gelijk aan dien van het onze. Ware dit geschied, dan was er voor onze partij aanleiding geweest tot me dewerking. Thans echter is spreker meer dan toen van meening, dat hij goed heeft gezien dat geen medewerking werd ver leend. Het is geweest in het belang van de partij, door van deii aanvang af de moge lijkheid* af te snijden, dat de partij in dit avontuur zou worden betrokken. Het intermezzo-kabinet is een waarne- min, wacht op beterschap en zal verdwij nen zoodra het ziekte-intermezzo is geëin digd. De coalitie-partijen kijken in apathi sche stemming naar het herstel der coalitie. Zij doen er niets voor, schijnen het herstel van St. Nicolaas te verwachten. Ook daar brengen de sociale vraagstukken verdeeld heid. Het gaat om de vraag of het geheel van organisaties, dat vormt hetgeen men kan noemen het kapitalistische stelsel met afwezigheid van wettelijke normen voor de eischen van het algemeen belang, gehand- haofd moet blijven, of dat de Staat regelend moet optreden. Daarnaast komt de vraag of de regeering zich ondergeschikt moet houden aan de economische machthebbers. De ervaring leerde dat van de Christe lijke coalitie niets te verwachten is in deze dagen. Spreker wijst er dan op dat de beginse len der vrijzinnig-democratische partij van zelf naar een linksche meerderheid dringen. Voorts wijst hij op het vereischte Neder- landsche karakter van haar politiek. Wij wenschen rechtsorde, ook tusschen de sta ten onderling, eerbiediging van elkanders belangen en samenwerking, ter verbetering van den algemeenen internationalen toe stand. Ten aanzien van het verdrag met België wijst spreker erop, dat hij herhaaldelijk de opmerking vernam wantrouw toch niet, het zijn immers fatsoenlijke menschen Maar, zegt spreker, het zijn menschen met andere verlangens en met een anderen ge- dachtengang, met andere doeleinden. Ver liest men dit uit het oog, dan verzuimt men de belangen van zijn eigen volk. Elk recht, dat men geeft en elke verplichting, die men oplegt, moet men zien in den mogelijken strijd tusschen partijen. Men is hier, Euro- peesch denkende, op een dwaalspoor geko men. Men vergat Nederlandsch te denken. De spoorwegramp bij De Vink.. Naar „de Tel." verneemt zijn, naar aan leiding van de ramp bij „de Vink", de in genieur van weg en werken Pantaleon ba ron van Eek, de hoofdbouwkundige Leith en de opzichter van weg en werken Berg huis door de directie der Ned. Spoorwegen gestraft met een schriftelijke berisping. Een dergelijke straf wordt door het spoorweg personeel steeds als zeer zwaar beschouwd, en er is dan ook voorzien in de mogelijk heid, om van zuik een straf in hooger be roep te gaan bij een scheidsgerecht. Het blad verneemt voorts, dat deze be straffing ten aanzien van de heeren Eek en Berghuis gegrond is up onvoldoende zorg voor de veiligheid en het niet genoeg zaam acht slaan op ingekomen klachten. Ten aanzien van den heer Leith vindt de berisping hierin haar grond, dat hij niet zou hebben gehandeld naar het voorschrift van artikel 13 R.D.V.. Dit artikel verplicht den spoorwegambtenaar om, wanneer hij de uitvoering strijdig acht met wettige of andere bij de spoorwegen geldende voor schriften, dit bevel niettemin op te volgen (tenzij daaruit gevaar voor den dienst zou kunnen ontstaan) doch tevens van het ge val kennis te geven aan den chef van hem die het bevel gaf. De directie der Spoor wegen stelt zich dus op het standpunt, dat de heer Leith, die gelijk bekend, de werk methode van ir. van Eek bij de vernieuwing van het ballastbed, bedenkelijk achtte, de directie van zijn bezwaren in kennis had moeten stellen. Raden van Arbeid. In de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van Raden van Arbeid, heeft de waarnemend voorzitter, de heer Eversen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Groningen, in zijn openingsrede dank gebracht aan den afgetreden voorzit ter van de vereeniging, baron Wittert van Hoogland, voor zijn arbeid in het belang der vereeniging en de sociale verbetering door hem verricht. Met algeheele instemming werd besloten aan hem een telegram van hulde te zenden. Tot voorzitter werd vervolgens gekozen mr. E. C. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. Een voorstel van het bestuur om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het af nemen van een in te stéllen vakexamen voor de sociale verzekeringswetten enz., werd aangenomen. VLISSINGEN, 29 NOVEMBER. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De heer mr. J. Adriaarise, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, heeft d.d. 17 November aan Ged. Staten verzocht aan de Statenleden te willen mededeelen of en zoo ja, welke schadelijke gevolgen naar het oordeel van het college speciaal voor Zeeland en bizonderlijk ten opzichte van de waterstaatsbelangen, zijn te wachten van eventueele ratificatie van het door de Tweede Kamer gevoteerde verdrag met België. Ged. Staten hebben thans met een schrij ven, gedateerd 26 November, geantwoord dat zij mede naar aanleiding van deze vraag, een deputatie uit haar midden Woensdag 24 dezer een onderhoud heeft gehad met de ministers van buitenlandsche zaken en waterstaat. In dit onderhoud is er bij genoemde be windslieden nogmaals op aangedrongen, toestemming te verleenen tot het bekend maken ran de door Ged. Staten aan de regeering uitgebrachte adviezen, doch ook deze besprekingen hebben er slechts toe geleid, dat de regeering bezwaar blijft ma ken tegen publicatie. Evenwel is machtiging verleend, de be doelde adviezen vertrouwelijk ter inzage te leggen voor de leden der Provinciale Staten. Uit deze adviezen blijkt de meening van Ged. Staten. Hoe de adviezen van Ged. Staten lui den is gemakkelijk te begrijpen. Zij zijn be slist afwijzend ten opzichte van de ratifica tie van het verdrag. Het zou echter wel wenschelijk zijn dat niet alleen de leden van de Prov. Staten, doch vooral ook de leden van de Eerste Kamer van deze adviezen kennis konden nemen. Zij het dan ook slechts vertrouwe lijk. Dat de regeering bezwaar blijft maken tegen openbaarheid van de adviezen geeft wel te denken. Als de minister van buiten landsche zaken in deze adviezen steun had gevonden voor zijn houding, zou hij wel geen bezwaar hebben gemaakt tegen open baarmaking. Nu dif wel het geval is moet het deksel op den doofpot. Wij vermoeden wel dat in de Eerste Kamer op deze eigenaardige houding van den minister de aandacht zal worden gevestigd. Het schijnt dat de minister bevreesd is, dat het vernietigend advies van Ged. Staten hem veel nadeel zou kunnen berokkenen. Is dit standpunt echter te verdedigen ten opzichte van een zaak, welke voor ons land van zoo buitengewoon groot gewicht is? Vijftien vooraanstaande anti-revolutio nairen te Middelburg, o.a. drie leden van den gemeenteraad, de heele fractie, behalve wethouder De Veer, die lid der Eerste Kamer is, hebben zich verbonden om mede te helpen een landelijk comité van anti revolutionairen te vormen, dat de anti-rev. leden der Eerste Kamer zal verzoeken reke ning te houden met de door duizenden geestverwanten gevoelde bezwaren tegen het Belgische verdrag. De heer J. F. Heemskerk, oud-lid der Tweede Kamer, en broeder van mr. Th. Heemskerk, heeft in „de Zeeuw" een arti kel geschreven, waarin hij eveneens aan dringt op verwerping van het verdrag. In onze TijdinghaL Wij etaleeren heden een serie foto's van het nieuwe dorp Witteveen in den Oosthoek van Drente. Verder een foto van de afscheidsreceptie van den heer Sassen, secretaris van de „Alliance Frangaise" in „de Twee Steden" te 's-Gravenhage een foto vair een diner van de Vereeniging van Nederlandsche Grootwinkeliers Zaterdag in hotel „l'Euro- pe" te Amsterdam gegeven de herdenking van het 30-jarig bestaan van den Utrecht- schen Bestuurdersbond en van den kampi- oensrit van de K.N.M.V. van den wed loop van den Noord-Hollandschen Athle- Tiekbond. Marine Sanatoriumfonds. Zaterdag gaf de Eerste Vlissingsche Har- monica-vereeniging „Crescendo", directeur de heer W. Lijnberg, een concert in de zaal „de Oude Vriendschap" ten bate van het Marine Sanatoriumfonds. Dat de diverse nummers in den smaak van het publiek vielen bleek wel uit het na ieder nummer losbarstende applaus, dat was na het 13e nummer (Barcelona, van T. Evans) zoo sterk dat, dit nummer nog eens gespeeld moest worden. Afwisselend tusschen de muzieknummers traden de dames Aerssens op met eenige cabaret-liedjes, die ook in goede aarde vie len, zoodat zij een extra nummertje ten beste moesten geven. Vermelden we tenslotte nog het optre den van den heer De Ruijter, die het publiek vergastte op eenige humoristische nummers en zooals altijd, met het noodige succes op de lachspieren van het publick wist te wer ken. Een gezellig bal besloot dezen avond die, hoewel de opkomst van het publiek beter had kunnen zijn, èn voor het M.S.F. én voor „Crescendo", als goed geslaagd mag worden beschouwd. Stoomtram Walcheren. De minister van waterstaat heeft het reglement dienstvoorwaarden, zóoals het voor het personeel van de stoomtram „Walcheren" is vastgesteld, goedgekeurd. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Burg. en Weth., herinnerend aan het geen te deze opzichte door den burge meester is medegedeeld in de vergadering van 27 October, deelen mede, dat een wachtgeldregeling voor het personeel van de alhier gevestigde fabriek der N.V. Meelfabrieken is tot stand gekomen voor het tijdperk vén 15 November jl. tot 1 Ja- i nuari a.s. De kosten zullen voor 50 wor- j den gedragen door de N.V., voor 25 door het rijk en voor 25 door de ge- meente. Naar berekening zijn de totaal- kosten 3600, en vragen Burg. en Weth. een erediet van ƒ900, te vinden uit den post onvoorzien 1926. Behoudens goèdkeu- ring v«?n den raad hebben Burg. én Weth. zich met de regeling vereenigd, welke zal omvatten het gehuwde personeel, ook dat op de kantoren werkzaam, mits zij min stens 3 maanden in dienst zijn bij de fa briek. Er zal worden uitgekeerd 60 van het niet ontvangen loon tot een maximum van ƒ2.50 per werkdag of 15 per week. Bij het werken in anderen loondienst zal de helft van dat loon worden afgetrokken van het wachtgeld, met dien verstande, dat het totaal inkomen van een bepaalden per soon niet meer mag worden dan 100 van het gemiddeld loon. Naar aanleiding van het verzoek van den Ghr. Besturenbond, om cokes beschik baar te stellen tegen flink verminderden prijs aan werkloozen en bij de.werkver schaffing te werk gestelde personen, deelen Burg. en Weth. mede, dat de commissie voor steunverleening gemeend heeft zich niet best daartegen té kunnen verzetten. Zij is echter van meening, dat dan ook andere categorieën dan genoemde personen voor de reductie in aanmerking moeten kunnen komen, vooral waardoor de nieuwe steun regeling de positie der werkloozen veel ver beterd is. Ook den hoofd-directeur der be drijven is om advies gevraagd en deze heeft bericht, dat er thans zeer weinig voorraad cokes is. Zij wordt dan ook alleen 's Maan dags verkrijgbaar gesteld en dien dan ge heel opgeruimd. Er zal dus geen gelegen heid zijn op eenigszins ruimte schaal goed- koope cokes te verstrekken. Burg. en Weth. stellen voor, het verzoek van den Ohr. Besturenbond en den Middel- 'burgschen Bestuurdersbond, om aan de werkloozen en bij de werkverschaffing te werk gestelden met Kerstdag een extra uitkeering te verstrekken en hun ook een toeslag op de uitkeering gedurende de win termaanden toe te kennen, in handen te stellen van de commissie, die de verleening van steun geheel behartigd en met wier arbeid ook de werkverschaffing ten nauw ste verband houdt, opdat die commissie, wanneer zij meent, dat de verzoeken zullen behooren te worden ingewilligd, daarvan aan Burg. en Weth. mededeeling kan doen, onder opgaaf van het eventueel noodige erediet te dier zake, hetgeen dan ter goed keuring van den raad zal zijn te onderwer pen. Naar aanleiding van de besprekingen in de raadsvergadering van 27 October heb ben Burg. en Weth. d.d. 30 October een schrijven gericht aan de N.V. The Vitrite Works, waarbij gevraagd wordt of de Ven nootschap bereid is voor een gedeelte en zoo ja voor welk gedeelte bij te dragen in de kosten van werkverschaffing en steun verleening aan werkloozen, welke momen teel ten laste der gemeente komen. Onder het totaal aantal werkloozen is, naar Burg. en Weth. schrijven, een groot aantal, die de laatste maanden wegens slapte bij de N.V* is ontslagen. Ten slotte wezen Burg. en Weth. er op, dat reeds ƒ16000 voor werk verschaffing is uitgegeven, terwijl er tot Januari nog wel ƒ7500 noodig zal zijn en voor 1927 ƒ15000 is geraamd. Voor steun zijn die cijfers 15000, ƒ5000 en 10.ÖÓ0 en bovendien heeft het burgerlijk armbestuur nog een belangrijke som aan werkloozen uitgekeerd. De directie der Vitrite Works antwoordde dd. 2 November, dat het haar op grond van in de laatste vergadering met commissaris sen gehouden desbetreffende besprekingen, niet mogelijk is aan het verzoek te voldoen. Hieraan wordt toegevoegd, dat in die ver gadering de vraag onder het oog werd ge zien, of de productie zou kunnen worden opgevoerd en dat het nuttiger werd geacht hiervoor geldelijke offers te brengen, dan voor een steunverleening. Nog merkt de directie op, dat den laatsten tijd weer enkele werklieden zijn aangenomen. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Student", dat te Middelburg een lading hout heeft gelost, is naar Rotterdam vertrokken. De Spooktrein. Het Vereenigd Rotterdamsch. Hofstad Tooneel zal Woensdag 8 December in den Schouwburg te Middelburg een opvoering geven van „de Spooktrein". Dit stuk heeft overal een zeer groot suc ces gehad en te Rotterdam is het avonden achtereen voor volle zalen opgevoerd. Wij wijzen belanghebbenden verder naai achterstaande advertentie. Een Christelijk Sociale Landdag. Zaterdagmiddag vergaderde alhier het Comité tot het houden van Christelijk So ciale Landdagen op Walcheren, uitgaande van de Christelijke Besturenbonden te Vlis singen, Middelburg en Souburg, den Ring Walcheren van den Christ. Nat. Werkmans bond, het Gewest Zeeland van „Patrimoni um" en Landarbeidersvereenigingen, onder voorzitterschap van den heer W. de Ridder alhier. Na breedvoerige besprekingen over de resultaten van de reeds gehouden Land dagen, werd besloten in 1927 weder een Christ. Socialen Landdag te-houden. Binnen kort zal weder een vergadering van het comité plaats hebben ter verdere voorbe reiding. In tegenstelling met andere jaren, zal deze Landdag niet op 3en Pinksterdag, doch op Hemelvaartsdag worden gehouden. Van de grens. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Het voorstel van Ged. Staten om een aanzienlijke som beschikbaaüde stellen voor boomaanplanting langs de provinciale we gen enz. in Zeeuwsch-Vlaanderen verdient bepaald toegejuicht te worden en het ware te wenschen dat een rijkswet de gemeenten verplichtte een behoorlijk aantal boomen te poten, zoo mogelijk in de kom der dorpen, om het schoonheidsgevoel en de gezond heid te bevorderen. Vergelijk bijv. op een tocht de huizengroepen met opgaand hout en in den zomer rijk beschaduwd door dicht, fleurig bladergroen, met andere, wel ke deze natuurweelde missen Wat leggen de laatsten het deerlijk af tegen de eersten. Aan overdreven zorg voor het gewas labo reert men precies niet op vete plaatsen. Als er door aankweeking een zoet winstje in perspectief gloort, is het particulier initia- tief vrij wat actiever. Boeren en ook dijk besturen verkiezen voor het meerendeels popels deze toch bereiken spoedig een aardige hoogte en het weeke hout is bij uitstek geschikt voor het klompenmakers- bedrijf. Voor andere, traag zich ontwikke lende soorten, voelen ze niet veel. Eer zulk een boom is groot, Is de planter dood, luidt het in den volksmond. Verbazing mag het wekken, waarom men zich van overheidswege bij de olmen be paalt. Onder deze toch heerscht sedert eenige jaren een geheimzinnige ziekte, welke de aangetasten 'onverbiddelijk ten doode opschrijft. Tot heden zocht men vergeefs naar een middel om haar te be strijden Prachtstammen strekken trooste loos de dorre, ontbladerde takken o-mhoog te midden der met kwistigen dos prijkende, welke misschien ook spoedig als offer der vernieling zullen vallen. Op het Belgisch gedeelte van het kanaal sprong dat zeer sterk in 't oog en op Nederlandsch gebied zag men verscheidene jonge stammen met een rood kringetje geteekend, een teeken, dat ze wegens ziekte moeten geveld wor den. Wie eenmaal Gent bezocht, zal den be roemden „Kouter" of „Place d'Armes" niet vergeten hebben. De beau-monde flaneert er sedert tallooze jaren om des zomers van de muziek te genieten en de bloemenver- koopsters onder de breede schaduw der meer dan honderdjarige olmen zijn iedereen bekend. Welnu, ook deze reuzen schijnen het te moeten ontgelden en men spreekt er reeds van ze allen uit te rooien en door linden te vervangen. Deze schijnen voor de ziekte onvatbaar. Een tweede voorstel van belang is het in uitzicht stellen van behoorlijke wachtzalen voor de reizigers, welke van de provinciale booten gebruik maken en voorloopige stal lingen, want het veevervoer eischt zulks. Wie het genot eens heeft gesmaakt een haff uur bijv. te Breskens of Hansweert te blauwbekken, wanneer de storm over de Schelde joeg, zal deze verbetering geen htxei-ciTtifrel nöCmeftTtTverdëkfê' schuilplaat sen voor het vee dienden bij elke aanleg plaats aanwezig te zijn, immers de dieren hebben soms een langen tocht achter den rug. Sinds de politie-ambtenaren zich heb ben vereenigd om de dierenbescherming te bevorderen en menig hardvochtige eigenaar of drijver, behalve het betalen van boete of het ondergaan van gevangenisstraf, nog aan den schandpaal der publieke opinie is genageld, begint het tot velen door te drin gen, dat er in de bescherming van minder bewerktuigde wezens nog eenige leelijke gapingen zijn aan te vullen. Trouwens ook in België, waar een groot terrein op dit gebied braak ligt, heeft men door het indie nen van een nieuw wetsontwerp te kennen gegeven paal en perk aan elke mishande ling te willen stellen. ln 't begin leek het min of meer een mis dadige grap van opgeschoten kwajongens, maar nu de onderzoeksrechter De Sloover uit Gent een ernstig onderzoek heeft inge steld, schijnt het plaatsen van een stuk rail op de spoorbaan bij Ertvelde wel degelijk met voorbedachten rade te zijn geschied om den trein te doen derailleeren. Trou wens, men wil zich blijkbaar oefenen in hét bedrijf. Maandag 1.1. werd een trein tus schen Stekene en Kemseke tot staan ge bracht door personen, die met een wit licht zwaaiden en er daarna vandoor gingen. Een werkman kwam later over de spoorbaan en werd door twee bandieten aangegrepen met den uitroep „Je geld of je leven I" Hij gooide hun een portefeuille toe, maar terwijl ze zich bukten om haar op te rapen, trok de man zijn zakmes en ging er de baanstroopers mee te lijf, die het hazenpad kozen. Er schijnen daar rare elementen te schuilen Donderdagavond omstreeks half zeven liep de Engelsche stoomboot „Herald", op weg van Neuzen naar Gent tengevolge van den dichten mist op het houten Walenschip „Pierre", dat gemeerd lag aan de steile kade van de oude spoorbrug te Selzaete. Het was geladen met 260 ton suikerbieten voor de fabriek „Wiftouck", in de onmid dellijke nabijheid ervan gelegen. Het schip zonk dadelijk en met groote moeite konden •sdhjpper De Keesel uit Gent en zijn drie kinderen op een ander vaartuig oversprin gen. Alleen een stuk van den mast steekt boven water uit. Weet de lezer, wat het Belgisch leger jaarlijks kost Precies 597.606.849 francs, dus ongeveer 600 millioen en 30 millioen meer dan in 1926. Daarvoor heeft men aan officieren 18 luitenant-generaals, 28 generaal-majoors, 115 kolonels, 102 luitenant-kolonels, 281 majoors, 594 kapiteins, 842 kapiteins 2e klasse en 2431 luitenants Aan aalmoeze niers 55, waaronder 3 Protestantsche. Van luitenant-generaal te beginnen zijn de salarissen gemiddeld 40.000 fres, 31500, 25500, 21250, 18000, 14900, 14000 en 10250 Voor de aalmoezeniers varieeren ze van 15500 fres. tot 10250 fres. In alle opzichten een groot verschil met onze „armee" De hoogst bezoldigde generaal geniet dus een jaarwedde van 2800 Nederlandsche guldens.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1