VRIJDAG 26 NOVEMBER 'Éérste Blad ^■No.279 64e Jaargang 1926 FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VL1SSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van 25 November. Loodswezen enz. Arbeid. De civiele afdeeling van de Marinebe- grooting omvat o.a. het loodswezen. Hoort dit hier'wel thuis? Er zijn er die het bij deze begrooting willen houden, de Minister denkt er over het aan Waterstaat over te doen, de heer Brautigam wil het naar Ar beid brengen. Deze afgevaardigde kwam ook nog weer eens terug op de regeling van het loodswezen op de Schelde. Hij vertelde dat Antwerpsche loodsbooten zelfs ter hoogte van IJmuiden, kruisen om sche pen daar een loods te bezorgen. Dit is in strijd met de overeenkomst want België is aangewezen op den loodsdienst in de Wie lingen en een schip uit het Noorden komend zal niet door de Wielingen gaan omdat dit 20 zeemijlen om is. Het ligt voor de hand dat de Belgen betoogen dat de vaart dooi de Wielingen zooveel veiliger is. Echter is dit een inbreuk op de overeenkomst. Voorts vroeg hij of de Hollandsche lood sen de schepen in Antwerpen aan de kade mogen brengen of ze bij den ingang der havens moeten overdragen aan Belgische loodsen Voor een vroegere pe*isionneering der loodsen pleitte de heer Oud. Een loods die ouder is dan zestig jaar kan het zware werk niet meer goed verrichten. Om het volle pensioen te behalen dienen zij echter tot hun 65e jaar in dienst te blijven. Dit nu is veel te oud. Eén der argumenten voor het overbren gen van het loodswezen naar Waterstaat ligt in de geregelde peilingen die èn door Waterstaat èn door het Loodswezen moe ten worden gedaan. Op nog meer punten raken deze takken van dienst elkaar. Het personeel van het loodswezen heeft niets met Marine uit te staan. Het Belgische verhaal van den heer Brautigam was niet juistbij wijze van overgang is er één Belgische loodsboot in het Oostgat zooals er nog één Hollandsche in de Wielingen is. De begrooting voor Marine werd aange nomen met 48 tegen 28 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de vrijzinnig democraten en de heer Arts. Deze afge vaardigde is vóór ontwapening en ziet in deze Marinebegrooting een gedeeltelijke uitvoering van de Vlootwet. De communist is niet aanwezig, hij schijnt elders belang rijke besognes te hebben. De Minister van Arbeid zal wel voor warme vuurtjes komen te staan, want reeds bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting had hij het hard te ver antwoorden. Hij heeft natuurlijk ook zijn vrienden. De heer Bakker bijvoorbeeld, die vooral de voorzichtigheid van den Minister prijst waarmede hij te werk gaat bij zijn sociale maatregelen. Hij ried hem o.a. aan die voorzichtigheid te betrachten bij de kwestie van de medezeggenschap. Er zit ten opzichte van dit vraagstuk wel iets in de lucht, maar rijp is die kwestie nog niet, meende hij. Zoo is het z.i. ook met de bindend-verklaring van collectieve ar beidscontracten. Inmiddels drong hij aan op beter toe- naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verboden.) 15) Hermione zou dien piek maar onopge merkt laten. „We hebben zaken besproken maar je zoudt ons in het minst niet gestoord hebben Haastig ging Hermione nu weer verder maar juist hoorde ze in het kantoortje nog een lucifer aansteken Zou Ray nu toch de kachel zijn gaan aansteken,"terwijl zij het hem nog aangeboden had en hij er toen met van had willen weten Toen Heimione zich nog even ophield bij de deur van haar moederis slaapkamer, zag ze haar neef achter zich aankomen en begaf hjj zich regelrecht naar zijn kleed kamer. Mrs. Deane en de dokter waren reeds in den salon, toen Hermione zich daar ver toonde. Mabel zag er allerliefst uit met naar prachtig goud-blond haar en haar teer-rose kleurtje, dat zoo mooi uitkwam tegen het zachte licht-blauw, dat zij droeg. Eigenaardig, dacht Hermione, wat een verschil er toch was tusschen die zusters net doktersvrouwtje, etherisch, als „om vveg te blazen", en haar zuster wel wat al te rond en welgedaan reymuth keek met groot welgevallen "aar zijn nichtje, toen zij naderbij trad om oen dokter te begroeten. »Wat ben je fraai schertste hij. „Ik geloof niet, dat ik je deze japon al eens zicht op de naleving der Arbeidswet, die hier en daar nogal te wenschen overlaat. Met name kwam hij op voor de kellners, die nog altijd lijden onder zwaren arbeids duur. In den land- en tuinbouw was ook nog heel wat te doen, wanFdaar was het met den arbeidsduur slecht gesteld. Maar de Minister moet alles voorzichtig doen en dan kan hij op den steun van den heer Bakker rekenen. Voor diverse categorieën van personen die niet of niet ten volle onder de Arbeids wet vallen, werd gepleit. Zoo kwam me vrouw BakkerNort op voor de winkel juffrouwen en de verpleegsters, van wie deze laatste het vooral heel hard hebben. Ook de musici van de café's en bioscopen hebben ditmaal veel aandacht men wil hun een wekelijkschen rustdag bezorgen, gelijk de heer Heemskerk bij het algemeen debat al heeft betoogd. Deze zaak is bij den Minister al in behandeling, maar hoe het geregeld zal worden is nog niet bekend. Op een verbod van muziek-maken op Zondag zal het wel niet uitdraaien. De staking der musici heeft deze aangelegenheid aan de orde gebracht. Inderdaad is het lot dezei personen hard en als de wetgever niet in grijpt zal daarin niet spoedig verbetering komen. De Minister heeft wel vele voornemens en hij wil de winkeljuffrouwen, de ver pleegsters en de kinderen in het land- en tuinbouw-bedrijf wel gaan helpen, maar voorshands zijn wij daar nog niet aan toe. Genoeg doet hij naar het oordeel der uiter ste linkerzijde zeker niet. Mej. Groeneweg die voor allerlei vrouwelijk personeel pleit te, maakte er ons land een grief van dat nu pas voor die groepen zal worden opge treden. Dit was de inleiding der kritiek der sociaal-democraten, die van de zijde der heeren Hiemstra en Stenhuis nog krachti ger wordt voortgezet. Een lange rij spre kers was er om de wenschen ten opzichte van de sociale wetgeving te uiten. Het is het gewone verschijnsel, dat wij al jaren lang hebben meegemaakt. Ieder lid heeft zijn specialen hartewensch op sociaal ge bied en den Minister worden die alle voor gezet. Ten aanzien van de Arbeidswet wil men.natuurlijk terug tot de oorspronkelijke samenstelling daarvan in 1919 en wil men opheffing van alle verslechtering, die daarin is aangebracht. Dat is de kern van de kri tiek en is dat herstel eenmaal bereikt dan dient de wet uitgebreid te worden tot meer groepen van werkenden, waarvan de Mi nister zelf er al eenige heeft aangewezen. Zou er ooit een Minister van Arbeid zijn te vinden die genoeg en snel genoeg han delde naar het oordeel van de democrati sche groepen. En als hij dit deed, zouden vele andere groepen hem wel spoedig den weg ver sperren. Na Oorlog is Arbeid het minst benijdens waardige departement. Statistiek van den omvang der vakbeweging. Blijkens de statistiek van den omvang der vakbeweging, welke dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd gepubliceerd, is het aantal georganiseerden in ons land in 1925 teruggeloopen van 497500 tat 493500. De daling is veel ge ringer geweest dan in vorige jaren. In 1924 bedroeg zij nl. 20000, in 1923 56000, in 1922 zelfs 67000. Uit het volgende staatje blijkt, dat de achteruitgang in 1925 iewee>g werd ge bracht door de organisaties van personeel in openbaren dienst en die van administra ties en technisch personeel. In de groep organisaties van .werklieden waarbij het intreden van de economische crisis de da ling het eerst en het sterkst waarneembaar was, viel een kleine vooruitgang te boeken. Aantal leden op 1 Januari 1926 Organisaties van werklieden 273.800 Administratie en techn. personeel 43.800 Personeel in openbaren dienst 175.000"' De vooruitgang in de groep werklieden was in hoofdzaak te danken aan de orga nisaties in de metaalbewerking en de tex tielnijverheid. Onder de metaalbewerkers steeg het aantal vereenigden met 1600 heb zien dragen „Ik heb ze ook in lavender bewaard voor grootsche gelegenheden antwoord de zij lachende. „Maar ik wilde ze nu ex pres aandoen ter eere van je terugkomst Het was een licht-groene crêpe-de-chine, met gouddraad borduursel aan hals, mou wen en zoom. Het was nog een cadeau geweest van oom George, die zelve getroffen was door de smaakvolle bewerking. Het was een feit, dat Hermione's toiletje het prachtig, spiksplinternieuwe costuum van Ada geheel in de schaduw stelde. „En hoe vindt je nu, dat mijn wijfje er uitziet Bleek, is het niet Ja zij wilde er nu eenmaal niet van hooren, maar ik vind dat dit wonen in dat laag-liggende huis ons geen van allen goed doet. Ik had gewild, dat ze er eens een maand uit ging met de kinderen maar ze is zóó ver vuld van de partij, die ze eerstdaags te jouwer eere geven wil, Ada, dat ze er niet van hooren wil „Maar verbeeld je nu eens riep het doktersvrouwtje ontsteld. „Alles is in orde voor de partij het souper is besteld het orkestje besproken, en zoo voort, en zoo voorten nu zou Alaire maar willen dat ik me het heele geval weer uit het hoofd zette enkel en alleen omdat de kleintjes nu wat pijn in de keel hebben. Mannen nemen ook dadelijk alles zoo zwaar op „U ziet er zelve anders ook niet best uit, dokter meende mrs. Freymuth. „Spreekt u dat maar niet uitriep mrs. Deane, „of dan zegt hij, dat dit ook al van het huis komt En bij hem is het gewoon overspanning Ik zie hem enkel bij de maaltijden. Al zijn vrijen tijd brengt hij op (4 %)t onder de textielarbeiders met 2100 (9 Van den igroei in deze beide bedrijfsklas- sen profiteerde het N.V.V.het meest (3100). Daar o.m. ook de bij deze centrale aan gesloten bond van transportarbeiders vrij belangrijk vooruitging (met 2100), steeg het totale ledental dezei centrale met 5700 (3 De overige centralen gingen alle achteruit, maar alleen het syndicalistisch en het neutraal verbond beteekenend, zooals men hieronder kan zien. Laatstgenoemd Verbond verloor 8300 le den door uittreding van organisaties en moest door dit verlies tot reorganisatie overgaan. Ledental Ledental 1 Jan. 1925. Totaal. N.A.S. 13750 13600 N.V.V. 184500 190200 Chr. Vakverbond 30050 48300 R.-Kath. Werkliedenverb. 91900 90500 Neutraal Vakverbond 23800 13200 Syndicalistisch Vakverb. 7300 6200 Hoofdarbeiders 16600 16300 Niet bij een centrale aangesloten 109600 115200 Totaal 497500 493500 Door het belangrijk verlies van het neu traal vakverbond is ook het percentage der georganiseerden, dat deel uitmaakt van vakcentralen, eenigszins teruggeloopen, nl. van 78 tot 76.6 Men treft verder o.m. gegevens aan over het aantal georganiseerde vrouwen, het aantal adspirant-leden, het aantal georga niseerden in de verschillende beroepen, de provincies en de 15 grootste igemeenten, het aantal gesalarieerde bestuurders, het ledental en de instellingen der vakbonden. Mede zijn van alle zelfstandige organisaties de adressen vermeld. Een rumoerige raadsvergadering. In Westellingwerfs raadsvergadering gaat 't nog al eens rumoerig toe. Ook in de jongste raadszitting kwam het weer tot een felle botsing. Het „Nbld. v. Frl." meldt in het verslag o.a. het volgende (het han delt over de werkverschaffing). De heer De JongHet college (Burg. en Weth.) heeft niet stil gezeten, maar het schijnt dat sommige heeren nooit tevreden zijn. Opscheppen is ook een kunst. De heer Joh. Mooy Ik schep niet op. De heer De Jong Maar om te volbren gen valt niet mee. We hebben dezen zomer een kijkje genomen in de Boornbergumer Petten, maar de heer Joh. Mooy schitterde door afwezigheid... De heer Mooy Schandaal 1 Schandalig, dat je dat noemt, vuile kerelKen je niet mijn omstandigheden De voorzitter hamert. De heer Mooy Mijnheer de voorzitter, ik protesteer 1 Kerel, ik ben niet mee ge weest, omdat ik dien dag een daguurtje kon verdienen. Na nog verder gesputter tusschen beide heeren, maakt de voorzitter een eind aan de discussie. Timpverjaarde. Timp is de oudste inwoner van Utrecht en werd dezer dagen 103 jaar. Ziehier wat „Utr. Dagblad" daarover o.m. schrijft Waar hadden ze 't den heelen morgen op 't achterbalkon van lijn 2 zoo druk over Timp werd vandaag 103 jaar, Timp de krasse oud-militair verjaarde en er wa ren er veel die even 'n trammetje naar de Prins Hendriklaan namen om hem geluk te wenschen op zijn geboortedag. Er was bijna geen verschil bij 't vorig jaar, alleen de oogen worden slecht 't rechter oog vooral „en dat was vroeger toch zoo goed" vertelt de jarige, die iedereen versteld doet staan van zijn hel derheid van geest op dezen hoogen leef tijd „dat was vroeger toch zóó goed" want met het rechteroog moet je richten, zie-jenee, véél kan ik niet meer her kennen. 'k Zie alles als schaduwen, maar de stemmen die hoor ik best. De ouderdom komt met gebreken dat weet u ook wel. Niet te veel praten, ik nee-nee, ik ver tel wat graag...... niks vermoeid, hoor Ik voel me best. Als je weet, dat ze me in 1874 voor dood verklaard hebben en nu zijn studeerkamer dooren dan komt hij er soms doodmoe vandaan Zóó moe is hij zelfs, dat hij 's nachts niet slapen kan of dat hij schreeuwt in den slaap Over het geheel ging de avond gelukkig nog al aangenaam voorbij. Ada had veel te vertellen van haar reis op het vasteland, en zoo lang ze maar haar eigen beschou wing mocht geven van alles en iedereen, was ze niet onaardig. „Ik ben te moe, om je uit te laten, Mab", verklaarde ze, toen het rijtuigje van den dokter voorstond. En Hermione, die bang was dat ze soms weer van „aanmatiging" beschuldigd zou worden, ging mee met mrs. Deane, om te zien of het teere vrouwtje wel goed toegestopt was. Toen ze den salon verliet, hoorde miss Freymuth haa? neef aan den dokter voor stellen of die mee een sigaret ging rooken op zijn kantoortje. Ze vroeg zich af of die brief van mr. Lemaistre er nog zou liggen of dat Ray dien soms verbrand had. Ook kon hij wel met den dokter willen spreken over die flauw- i te. Dit hoopte ze maar, want hij zag er altijd nog erg slecht en betrokken uit, meende zij. Mabel had eenigen tijd noodig eer ze a|Jes op en aan had en in dien tijd liet ze zich volgenderwijs over haar zuster uit „Ze is vreeselijk koppig En als ze ééns iets in haar hoofd heeft, dan hoef je niet te denken, dat je het er ooit weer uitkrijgt Maar hoe ze nu met jou en je moeder zou kunnen kibbelen, dat begrijp ik niet j Hermione liet Mabel nog even kleinen Pitchers zien. Het kind had zich in slaap gesnikthet was hem nog nooit overko men, dat hij zoo veel werd weggehouden de oudste inwoner van Utrecht Ja dat was wat te zeggen dat heeft een vriend van me op z'n geweten. De menschen lazen toen in 1874 in 't dagblad dat ik dood wasStel je eens effe voor. Ik naar m'neer Bosch om natuurlijk te vertellen dat ik niet dood was. „Ik weet nergens van", zei m'neer Bosch. En hij wist ook nergens van't was gewoon opgegeven. Door dien vriend..." En Timp schudt 't hoofd 'n vroolijken trek om z'n ingevallen mond toont dat-ie nóg pret heeft in dat geval van jaren hèr. „Toen was er 'ns een feestavond en ik dronkhoort uik dronk op de gezondheid van allemaal in 't bizonder op de gezondheid van dien vriend van me. Timp, zei de kapitein, Timp, wat bedoel je daar toch mee En wat zeg ik Ik zeg „Ik drink op z'n gezondheid omdat-ie mij dood heeft verklaard, kap'tein -Ja ik heb al heel wat meegemaakt in 't mili taire leven, 'k Ben van de lichting 1843. Bijvoorbeeld van Van Spijckdie de lucht in vloog En haarfijn legt Timp 't uit, vertelt-ie geanimeerd de geschiedenis van Van Spijck druk-gesticuleerend, mee-genietend zelf nog bij het weer doen herleven van oude herinneringen. VLISSINGEN, 26 NOVEMBER. Openbare school voor (M.) U. L. O. De leeraren van bovengenoemde school hadden zich Woensdagavond in een dei- bijzonder smaakvol ingerichte zalen van „Britannia" met de ouders der leerlingen vereenigd voor een intieme vergadering, waarop enkele onderwerpen in verband met het Mulo-onderwijs besproken werden. De leider van de bijeenkomst, de heer J. Waverijn, hield een korte rede over plaats, aard en doel van het zich sterk ont wikkelende Mulo-onderwijs. Dit onderwijs werd vergeleken met andere takken van voortgezet onderwijs. Verklaard werd hoe de Mulo-school speciaal den naam kreeg van „talen-school'hoe Mulo uit de maat schappij opkwam, hoe het zich soepel weet aan te passen bij de practische eischen, die de samenleving en de jeugdige leeftijd van 1216 jarige leerlingen stellen, hoe de Mulo-vereeniging er toe kwam een examen in te voeren, welk examen thans onder toe zicht van de regeering wordt afgenomen en waarvan het diploma B vrijwel gelijk wordt §eacht aan het eind-diploma 3-jarige H. B. en hoe bij de laatste wetswijziging de zelfstandige Ulo-scholen werden gescheiden van het gewone lager onderwijs. Door sprekende getallen deed de spreker de enorme bezuiniging uitkomen, die een goed georganiseerd Mulo geeft. Met lof gewaagde hij van deze groeiende drie- of vierjarige inrichtingen van onderwijs, die door haar bijzondere methode en beperkt vaksysteem voor vele leerlingen van voort gezet onderwijs ten zege werden. Na een paedagogisch uitstekende pero ratie eindigde de spreker onder applaus zijn aandachtig aangehoorde rede om kort daarop nog het woord te verleenen aan den heer D. Kwaak, leeraar aan genoemde school. Een korte maar zeer humoristische en, blijkens het telkens opklinkend gelach, inslaande causerie werd gehouden over „Schoolverhoudingen". Spreker schetste de verhouding tusschen ouders en leer krachten, tusschen leeraren en leerlingen en tusschen het personeel onderling. Waar de laatste uitstekend was en dus de school daardoor een zoo groot mogelijk succes kon behalen en ook de tweede aangenaam en vriendelijk mocht genoemd worden, al is er dan in het beste huisgezin wel eens een onweersbuitje, wat ongetwijfeld ook ten goede kan werken, daar meende spreker aan de hand van tallooze voorbeelden, dat de ouders niet altijd de school dat vertrou wen geven, dat zij verdient. Heeft een leer ling een onvoldoende rapport, dan wordt nog maar al te vaak de oorzaak in de school gezocht in plaats van te denken „Kan mijn kind wel beter of „Is het nog niet te jong Met een rustig en vertrou wend tegemoetkomen is dan altijd meer te bereiken in het belang van den pupil, dan met een soort van klacht, die afstootend werkt. van de overige leden van het huisgezin. Terwijl miss Freymuth de groote statie trap afging, zag ze dat Ada juist door de open deuren van de „kas" in den hall trad, en dit wel zóó zachtjes, en zóó voorzichtig dat ze zeker bang was, dat iemand haar zien zou Had ze weer buiten aan de deur van het kantoor geluisterd Hermione was bijna zeker, dat ze dit althans vóór het diner had gedaan. Op het oogenblik, dat zij beiden in den hall waren, stond Ada rustig haar voeten te warmen bij het vuur. De heeren traden uit het kantoor en zij hoorden den dokter nog juist zeggen „...Voorzichtig en bovenal het geen oogenblik uitstellen Als Lemaistre en jij ineens van aangezicht tot aangezicht te genover elkaar staan, zouden de gevolgen aller-noodlottigst kunnen wezen Schrijf hem nu dadelijk Onwillekeurig keken de dames elkander even aan, en Ada glimlachte op onaange name wijze of ze een minder eervolle daad had ontdekt van Hermione. Precies op het oogenblik dat de Deane's wegreden, ging Ada naar boven. „Ik ben dood-op", zei ze. „Maar jullie stoort er je maar niet aan. Alleen kom je zeker nog wel even goedenavond zeggen in het voorbijgaan, Hermione Hieraan voldeed het jonge meisje ook en na het bezoek bij haar moeder op de kamer, dat zij nooit oversloeg, tikte ze aan Ada's deur. Ada had nog geen begin gemaakt met uitkleeden. Ze had nog niet eens haar arm banden afgelegd. Hermione vond haar ge bogen staan over een half velletje briefpa pier, dat zwart leek van kolengruis en Ten slotte adviseerde de spreker de kin deren niet te vroeg te sturen naar inrich tingen van voortgezet ondérwijs, ook al, waar ze eigenlijk te vroeg naar de lagere school worden gestuurd, wat z.i. best een jaar later zou kunnen ten voordeele van kind, onderwijs en financiën. Den afgevaardigden van de centrale oudercommissie verzocht hij te overwegen prof. Gunning, waarvan hij vele citaten gaf, ook hier te laten optreden met zijn bekende lezing over kinderen in de pubertiteits- jaren. Ongetwijfeld zou die rede voor de ouders van de rijpere jeugd zeer veel in teressante feiten bevatten. Ook de heer Kwaak oogstte een zeer hartelijk en verdiend applaus, wat de voor zitter door enkele woorden van dank deed volgen. Bij het sluiten "van de vergadering werd ook nog de erkentelijkheid betuigd voor de goede zorgen der directie van het Grand Hot-el „Britannia", waardoor deze geslaagde avond in zoo'n aangenaam milieu kon gehouden worden. Achter de wolken schijnt de zon. Alhambra-theater. Het is een goede gedachte geweest van het Instituut voor Arbeidersonwikkeling, de ze rolprent, die een uitgesproken propa gandistisch karakter heett, voor de leden te doen afdraaien. De heer de Meij, wees in zijn welkomstwoord er op, dat het geheel in de lijn lag van het instituut om zich te scharen naast die vereenigingen in den lan de, welke zich de bestrijding der t.b.c. ten doel stellen. Hij wees ook nog op de goede resultaten van den verkoop der Emma-bloem en niet het minst op de mooie prestatie door onze stad geleverd bij de jongste collecte voor Zonnestraal, de inrichting voor nazorg. Het bestuur dacht zich de mdeelimg van den avond, waardoor de overtalrijke bezoekers, onder wie we ook enkele geneesheeren hier ter stede opmerkten, wat meer van deze volksziekte zouden weten, op de volgende manier. Eerst het afdraaien van de voor film, waarvoor hij de firma Smits hartelijk dank zeide, vervolgens een korte explicatie van dr. A. P. Smitt en dan de film. Daar bij dezen avond geen eigenlijke sluiting moge lijk was, dankte hij nu bij voorbaat de firma Smits voor de aangename wijze, waarop deze, als altijd, igehandeld heeft bij dê voor bereiding der rolprent en den heer dr. Smitt voor de welwillende explicatie. Nadat het Wereldnieuws was afgedraaid, dat zeer in den smaak viel, betrad de heer dr. Smitt het podium om in enkele woorden dank te zeg gen, dat men hem, den leider van het con sultatie-bureau en den schoolarts, verzocht had te willen expliceeren. Bij deze rolprent was eigenlijk geen explicatie noodig. Spre ker wees er op dat de t.b.c. geen erfelijke, doch een besmettelijke ziekte is, welke daardoor bestreden kan worden, welke be strijding moet begonnen worden bij den kinderleeftijd, daar het jonggeboren kind t.b.c.-vrij is. Hij noemde de namen der per sonen, die aan deze rolprent, uitgaande van de Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, hadden meegewerkt en wees er op, dat deze ziekte in het lichaam komt door de ademhaling, maar ook door de huid, ais zich daar een wondje bevindt, dat besmet wordt door hef sputum van een hoestenden t.b.c.-lijder. Ze is dus te voorkomen door zindelijkheid, maar ook door het kind meer weerstandsvermogen te geven, wat, gelijk spreker bij het afdraaien der film nog meedeelde, geschieden kan door zindelijkheid, frissche lucht en goede voeding, waarvoor kinderen Kunnen worden ondergebracht in herstellingsoorden en va- cantiekolonies. Het lichaam reageert tegen deze ziekte zelf door de werking van klie ren tusschen de longen o.a., waar de ziekte tot staan kan gebracht worden, terwijl de kiemen schijnbaar dood zijn, die echter bij minder gunstige omstandigheden minder gunstige voeding, overspanning bij arbeid of studie, zich weer ontwikkelen kunnen. En nu de film. Een schoenmaker voorbeeld van iemand, die met gebogen borst en in een beperkte ruimte arbeidt is hoestend en spuwt op den grond, waar zijn kleine jongen spijkertjes zoekt. Hij weigert den raad van zijn dokter te volgen om zich te laten onderzoeken. Liever zet hij er een glaasje op twee de voorbeeld van het in de hand werken dezer ziekte. Zijn dochtertje wordt door den schoolarts onderzocht, die den raad geeft naar het consultatie-bureau te gaan. heelemaal in elkaar gefrommeld zat. „Zoo ik ben blij, je hier te zien", sprak zij. „Je zult mij zeker wel even kunnen helpen Ik wilde maar, dat de menschen mij niet in het Fransch schreven Kijk, ik werd hier zoo boos over dat ik het maar in het vuur heb gegooid Maar toen ik even tot kalmte kwam, heb ik het er toch ook weer uitgehaald Schuif nu even een stoel hier aan en vertaal het dan eens voor mij... Hermione was blij, dat zich een gelegen heid voord^|,d om blijk te geven van haar goeden wil. De eerste twee of drie regels van den brief waren klaarblijkelijk geschroeid, eer het papier uit het vuur gered was. Maar het jonge meisje begon te lezen, precies waar dit geschroeide plekje was. „...verheugd dat ik tot de ontdekking kwam, hoe je nog in leven was Ik dacht, dat je dood waart toen ik den laatsten keer bij je wegging. Ik verlang zeer naar een weerzien Tusschen oude kameraden als wij zijn hoeft geen vormelijkheid te heerschen Maar de omstandigheden voor jou zijn nu zoo zeer veranderd, dat ik wacht op een uitnoodiging om mij te vertoonen. Daarom schrijf mij, beste vriend, en ver tel mij eerst eens of ik „welkom" zal we zen Toen ik je naam las in het blad, kon ik nauwelijks gelooven wat ik zag Het leek mij dat er een wonder moest zijn ge beurd, dat je nog leefde en in zulke schit terende omstandigheden verkeerde. Schrijf eens gauw (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1