WOENSDAG 24 NOVEMBER 'Eerste Blad No.277! 64e «Jaargang 1926 5= sdie Maatschappij »o Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienleuws VLISSINGSCHE COURANT ;reen te, >5 ets :olade 5 cents een eerlijke OOPJONGEN AdresSTEVENS kei. DAGMEISJE liet beneden de 18 jaar Aanmelden 's avonds BOUMAN, Lepelstraat te huur IEDENWONING rrein. Adres: Opril26. BENEDENHUIS maand. AdresJoost raat 3, boven. een nette ASCHVROUW IOPMAN, Oprit 9. 2de HYPOTHEEK, DO a f 3000, op twee iden. Voldoende over onditiën naar overeen- ven lett. A. Z., Bureau rrant". OERLOREN :n Dameshorloge tus sle en of op Souburg :n belooning terug te ij B. KOOLE, een ruim ERDIEPINGSHUIS en grooten achtertuin igen Vrijdomweg 44. ngedame zoekt P'-als de HUISHOUDING iets dergelijks, onder letters 1 liss. Courant". - Middelb.-Rotterda® ïengelegen plaatsen- t VAN PASSAGIERS, DEREN EN VEE. v.Midd- v. P"f v.m.uur v.ni 8 8 ju n»tiën t« btóomm nv nTr,aMpvoB git nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nemeiiten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels j 1.10 voor iedere -egel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dien.staanbie- din»en en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog, bij beschikking van 20 November 1926, 7e afd. no. 193 V. van den dienstplicht met ingang van 4 Januari 1927, voor een jaar is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1926, CORNE'LIS PIERA. Tegen deze uitspraak kunnen vanal he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 23 November 1926. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter apenbare kennis, dat bij hun besluit van 22 November 1926 aan de Ba- taafsche Import Maatschappij v.h. N.V. „Acetylena" te 's-Gravenhage op de daarbij gestelde voorwaarden vergun ning is verleend tot het oprichten van een benzïne-installatie met ondergrondsch re servoir en bovengrondsche aftapinrichting, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D. no. 1692 en vóór het perceel, plaatselijk gemerkt Steenenbeer no. 1. Vlissingen, 24 November 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 November 1926 aan de N.V. BUTZER's Beton- en Waterbouw te 's-Gra- venhage, vergunning is verleend tot het op richten van een tijdelijke smederij, waarin zal worden geplaatst een electro-motor van 3 P.K., dienende tot het drijven van een draaibank, een boormachine, een slijpsteen en een amarilsteen.in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C, no. 1513, gelegen nabij de buitenhaven. Vlissingen, 24 November 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. r Vergadering van Dinsdag 23 November. Landbouw. Visscherij. Marine. Natuurlijk wil de Kamer geen directeur- generaal van den Landbouw, nu de Minis ter dien niet wenscht Het .gaat toch niet •ten den Minister een functionaris op te dringen dien hij overbodig acht. De motie Van der Sluis om uit te spreken dat zoo'n functionaris wordt aangesteld werd met 50 tegen 27 stemmen verworpen. De afdeeling Visscherij bracht allereerst den heer Duymaer van Twist in actie om voor de belangen dezer bedrijven op te keden. Meer toezicht op zee, maatregelen togen het uitmoorden van den visch en op de knoeierijen in den handel, optreden te- 8e" de waterverontreiniging, die zooveel schade doet aan de visscherij. Natuurlijk bad ook de zalmvisscherij de aandacht van dezen afgevaardigde. Nederland moet voor- instaan in het uitzetten van kleine timpjes. Pe tweede visscherij-expert is de heer Vdn Zadelhoff, die ook het bevorderen van jte zalmteelt verdedigde en met nadruk opleitte maatregelen te nemen tegen de verontreiniging van de vischwaters. De ttekerkuil kwam weer ten tooneele een jdgenieen verbod is daartegen noodzakelijk, escherming van de zee-jongens is even- tens een jaarlijks weerkeerend nummer op et program. De derde expert is de heer dn Rappard, die ook de jammerlijkheden an den ankerkuil uïtklaagde. Minister Kan draagt de visscherij een t aJm hart toe, om het eens bloemrijk uit 'drukken. Alle onderwerpen die genoemd M hebben de volle aandacht; er zijn al- wl h raPP°rt®n in de maak die dienen te H afgewacht. Zelfs de hengelsport uj .t zijn belangstelling thuis heeft de nister twee gepassioneerde hengelaars, zoodat hij heel dikwijls daarover hoort praten. Na Binnenlandsche Zaken was Marine aan de beurt van behandeling. Verleden jaar is de behandeling daarvan onder den hamer doorgegaan, omdat daarvoor geen gelegenheid bestond. De ontwapenaar Brautigam zette nog eens uiteen, dat Ne derland zich het air aanmatigt van marine- staat te zijn en zich maritiem te kunnen verdedigen. Dat aardigheidje kost 200 mil- lioen gulden. Daarvoor hebben wij dan een vloot die niets kan uitrichten. We hebben alleen eenige snelvarende schepen noodig die schending der neutraliteit kunnen con- stateeren en meer niet. Omtrent het vraagstuk van de splitsing der marine in een Nederlandsch en een Indisch deel blijven wij in het onzekere. De ministers draaien herhaaldelijk en wij weten niet waar wij nu eigenlijk aan toe zijn. Waar haalt men, vroeg deze afgevaar digde, de bevoegdheid vandaan om sche pelingen tusschentijds te ontslaan, hoewel bun contract niet is afgeloopen De conclusie waartoe deze spreker kwam is te begrijpen de marine dient te worden opgedoekt. Op deze begrooting is eenigermate be zuinigd en velen zijn daarmede ingenomen j anderen gaat het niet ver genoeg. Van dit J jaar is de raming drie millioen gulden min- 1 der dan verleden jaar. Van het eindbedrag moet ruim zes millioen gulden worden af getrokken omdat die door betonning, toe zicht, verlichting enz. dient. Dan blijveni er 35 millioen gulden voor marine over, waar van nog afgaat 9 millioen voor pensioenen en wachtgelden. Het bedrag is dus volgens den heer Van der Bilt niet hoog. Hij klaagde er zelfs over dat ons prestige er onder lijdt. In Soerabaja hadden wij on langs niet eens een schip om saluutschoten te lossen. Een politie-vloot achtte hij niet voldoende een machtskern is noodig voor handhaving van de neutraliteit. Onderzee booten werken z.i. preventief en is juist een machtig wapen in de handen der kleine naties. Voor Indië zijn ze onmisbaar. Dit is ook het standpunt van den Minis ter, die veel klein materieel wenscht.Voors- hands wordt echter het rapport der split- sings-commissie afgewacht. Die zal ook over de formatie der vloot adviseeren. Voor het personeel, voor de oud-^gepen- sionneerden kwam de heer K. ter Laan nog eens op. Vooral voor de laatsten wordt z.i. nog altijd niets behoorlijks gedaan, hoewel daarop door de Kamer al herhaal delijk is aangedrongen en waarvoor al eens een motie is aangenomen, ingediend dooi den heer Dresselhuijs. Nu diende de heer Ter Laan weer een motie in om de pensi oenen voor 1920 verleend, gelijk te stellen aan die daarna verleend. Voor het behoud van ónze marine als strijdkracht pleitten de heeren Van Dijk en Snoeck Henkemans. De eerste betreurde het dat minder geld is aangevraagd voor het materieel onzer vloot en dat geen water vliegtuigen. worden béhouden. Voor Indjé achtte de tweede spreker behoud der ma rine van .gewicht en met kracht moeten wij kunnen optreden, alles dus in de lijn van de politiek van den Minister. Het is het oude verhaal en de oude antithese tusschen hen die geen en hen, die wel machtsvertoon willen als dit noodig is. Handhaving van gezag, handhaving van de neutraliteit en vlagvertoon zijn de drie punten die de ver dedigers van het behoud aanvaarden. De marine moet daarom één blijven. Daar valt lang over te praten en kort over te pra ten voorloopig houden wij nog een marine en zullen er millioen voor beschikbaar blij ven. Besparing wil men wel mits de ge- vechtswaarde der vloot niet vermindert. Maar het gaat juist om die gevechts- waarde, waaromtrent de tegenstanders zeer sceptisch zijn. Voor dezen hebben de details natuurlijk geen waarde ze zijn principieel tegen. De voorstanders beijve ren zich hun technische adviezen te geven aan den Minister, die echter voorshands nog niet aan reorganisatie toe is, want vrijwel alles is in het stadium van voorbe reiding. In dit opzicht heeft de heer Brau tigam gelijk dat er- altijd maar weer geor ganiseerd wordt en niemand ooit weet waar wij aan toe zijn. Zelfs de opheffing van het eigen departement hangt nog steeds in de lucht. AVONDVERGADERING. Buitenlandsche Zaken. Justitie. Minister Van Karnebeek heeft het bij de verdediging van zijn begrooting niet moei lijk gehad en hij heeft het zich niet moeilijk gemaakt. In nauwelijks twee en een half uur was deze begiooting afgedaan, nadat een aantal onderwerpen bij de weinig be langrijke algemeene beschouwingen en daarna slechts één begrootingsartikel de aandacht hadden getrokken, 't Eene be grootingsartikel gold de aanvrage van gel den voor een nieuw gezantschapsgebouw te Tokio en het was dr. Beiimer, die meer inlichtingen begeerde over de hiervoor aangevraagde vier ton de minister van Buitenlandsche Zaken kon den afgevaar digde gelukkig bevredigen er bleken des kundigen geraadpleegd te zijn en een be- tongebouw was hier noodig met het oog op het gevaar voor brand en aardbeving. Wat te zeggen over de algemeenee be schouwingen Een breede lijn was daarin niet te ontdekken en minister Van Karne beek was bovendien slecht te verstaan. Ving men iets op, dan gaf 't al heel weinig houvast. Wil men een voorbeeld De heer Vliegen was door een uiting van zijn Bel gischen partijgenoot De Brouckère op het zonderlinge denkbeeld gekomen om den Minister een onderzoek te vragen naar de beweerde onrechtmatige protectionistische -maatregelen en dumping in België. Terecht kwam mr. Marchant hiertegen op. De heer De Bruockère had immers, overeenkomstig een bekende methode, bestreden wat niet ten laste was gelegd. Wel was bij de be handeling van het verdrag met België ge wezen op de protectionistische maatrege len in België, welke niemand zal durven ontkennen. En wat antwoordde nu de Mi nister hierop Niet meer dan ditdit punt heeft de aandacht der regeering en de aandacht der regeering blijft er op ge vestigd... Op een andere vraag van denzelfden socialistischen afgevaardigde om erkenning van sovjet-Rusland antwoordde de Minister positiever. Erkenning van dezen Staat zon der gelijktijdige regeling van de geheele verhouding tusschen de beide landen trekt den Minister niet aan en vroeger is er met de Russen geconfereerd, maar de voor waarden van de .so-vjet-heeren waren niet te aanvaarden sindsdien is er niets in de situatie veranderd. Met mr. Knottenbelt was de Minister het eëns, dat de regeering moet blijven volhouden inzake het eischen van schadevergoeding voor door Nederlanders geleden zeeoorlogsschade, maar... protes teeren (wat Nederland gedurende den oor log telkens zoo fier deed) is gemakkelijker dan jncasseeren. De Minister zei het met een glimlach, al zal het hem zelf zeker niet minder hinderen dan de benadeelde land- genooten, die al zoolang op herstel van onrecht wachten. Laat in den avond, voor een steeds lee- ger wordende Kamer, begon men aan de begrooting van jusitie, waarbij mr. Mar chant een bijzonder punt behandelde de echtscheiding wegens erkend overspel (dik wijls bij onderling overleg), waartegen van Christelijke zijde telkens stemmen opgaan. uit zijn afkeurend oordeel consequenties te trekken en, zoo ja, welke Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Prof. Geyl te Londen heeft aan de „Daily News" een uitvoerig schrijven gericht naar aanleiding van hetgeen de maritieme cor respondent van dat blad heeft gezegd over de verdediging van België. Prof Geyl komt er tegen op, dat de bewuste correspondent het van Nederland verwonderlijk noemde, dat ons land eenige jaren geleden den mond van de Schelde had willen versterken, hoewel het medegarant was voor de Bel gische neutraliteit en derhalve onder de moreele verplichting leeft om operaties der mogendheden ter bescherming van België's onzijdigheid te vergemakkelijken. Prof.Qeyl vraagt waarom de mogendheden dat in 1914 dan niet geëischt hebben en ant woordt, dat Nederland die onzijdigheid niet gegarandeerd maar, nadat de groote mo gendheden haar eenmaal gedecreteerd had den, alleen erkend heeft. Niet alleen heeft Nederland geen moreele verplichting om de bewegingen der mogendheden te verge makkelijken, maar zij heeft integendeel den duidelijken plicht om de onzijdigheid van zijn souverein grondgebied te beschermen. Prof. Geyl betoogt ten slotte, dat het ka naal Antwerpen—Moerdijk niets met het niet' bestaande probleem van tAntwêrpens strategische verbinding met de zee te ma ken heeft en zet vervolgens uiteen, wat in Nederland tegen dit plan de voornaamste bezwaren zijn. Geen van de beide in het verdrag besproken kanalen heeft iets met de toegankelijkheid van de vesting Ant werpen van uit de zee te maken. Zij hebben ben alleen ten doel Antwerpens verbindin gen met zijn achterland, in het bijzonder den Rijn, te verbeteren. Nederland, zoo be sluit hij, blijft over beide kanalen volledig souverein en in tijd van oorlog zullen zij dan ook voor alle militaire en maritieme operaties gesloten worden. Tegen revolutionaire propaganda. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van het dagelijksch bestuur van den Nat. Bond tegen Revolutie, houdende ver zoek te willen bevorderen, dat. revolution- naire propaganda hier te lande door middel van propaganda-films niet worde toege laten. Oorlogsbegrooting 1927 Blijkens het voorloopig verslag inzake het XHIe hoofdstuk der Staatsbegrooting 1927 (oorlog) achtte men de voorgestelde versobering geheel onvoldoende. Algeheele opheffing van het vestingstelsel en volle dige afschaffing van de cavalerie meende men als eerste eisch te moeten stellen. Voorts werd een veel ruimere afvloeiing van het beroepskader noodzakelijk geacht. De vereeniging van de functies van op perbevelhebber van land- en zeemacht en van commandant van het veldleger in één persoon werd als onjuist betiteld. Gevraagd werd hoe de minister in het geconstateerde tekort bij het onderofficiers kader denkt te voorzien. Verscheidene leden betoogden, dat de administratie verouderd en noodeloos om slachtig is. Betwijfeld werd of het wenschelijk is, het garnizoen van Delft over te brengen naar Nijmegen. Met voldoening was vernomen, dat het in het voornemen ligt, de functie van plaatselijk commandant te 's-Gravenhage eerlang op te heffen. De burgemeester van Goor. Door den heer de Savornin Lobman zijn aan den minister van binnenlandsche zaken cn landbouw vragen gesteld met betrekking tot een verslag in het Nieuws- en Adver tentieblad voor Borne, Zenderen, Hertme en Bornerbroek van een door den burge meester van Goor gehouden redevoering, waarin hij de relletjes te Assen besproken heeft. Gevraagd wordt of die verslag, wat het wezen der zaak betreft, juist is. iZoo ja, acht dan de minister het oirbaar, (daf een burgemeester, zij het ook buiten functie, op een door een groot publiek be zochte vergadering waarvan verslag in de pers verschijnt, met blijkbare instemming constateertdat de relletjes in Assen mede het werk zijn van de partij, waarvoor hij optreedt, dat ,yde meesten" begrijpen, dat een Grondwettige instelling als het leger „een rotzooi" is, en dat „de meesten" geen achting en eerbied meer hebben voor de genen waaraan zij krachtens de wet ge-, hoorzaamheid verschuldigd zijn Zoo neen is de minister dan voornemens, Voorloopig geen belastingverhooging. Na uitvoerige discussies is door den ge meenteraad te Amsterdam aangenomen een motieRomme, waarin besloten wordt, dat de begrooting 1927 zal opgemaakt wor den met een belastingfactor van 0.6 en het daardoor ontstane tekort voorloopig geput zal worden uit het reservefonds. In April zal definitief de belastingfactor bepaald worden. Dit voorstel wordt aangenomen met 24 tegen 19 stemmen, die van de socialisten en 3 wethouders, nadat een amendement Ketelaar was verworpen. Dit amendement bedoelde uit hét reservefonds een bedrag te putten van 1.534.000. Dit is het bedrag dat overblijft in het reservefonds als men daarin laat de fondsen voor een aantal toe gezegde badhuizen. Het millioen, dat dan nog aangevuld moet worden, voegt hij bij de inkomstenbelasting en hoopt op mee vallers en eenige bezuinigingen. VLiSSFNGEN, 24 NOVEMBER. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Bung, en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan De trappen in de Vluchthaven verkeeren in het algemeen in slechten staat, doch de toestand van de trap, waaraan bij storm weer de motorboot van het Nederlandsche loodswezen ligplaats -neemt, is van dien aard, dat hij niet langer kan worden ge doogd/aangezien de veiligheid van het te meren vaartuig niet meer verzekerd is. Teneinde de noodige verbeteringen al daar ter plaatse te doen aanbrengen is het o.m. noodzakelijk 4 palen in te heien. De aannemer Visser, die thans in deze gemeente vor de Koninklijke maatschappij ,.de Schelde" werkzaamheden verricht, is bereid dit werk uit te voeren voor een be drag van 800. Daar -genoemd bedrag ons zeer aanneme lijk' voorkomt, achten wij "het gewenscht hem opdracht tot het inheien der 4 palen te verleenen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U te verzoeken ons te machtigen tot uitvoering van het bovenomschreven werk en ons daartoe een crediet te \verlee- nen van ten hoogste 800. De kosten kunnen worden bestreden uit den post „onvoorziene uitgaven" der ge- meente-begroöting voor het dienstjaar 1926 Een kapdemonstratie. „De Oude Vriendschap" Toen we gisterenavond om ongeveer half 8 de groote zaal van „de Oude Vriend schap" binnenstapten was deze reeds vol. maar toen de opening om ruim kwart over 8 plaats had, was ze gevuld, stoeltje naast stoeltje, met een belangstellende me nigte, die tot zelfs in de aangrenzende vestiaire een plaatsje moest'vinden. Nadat het bestuur der Afd. Vlissingen „Hulp in Nood" van den Nederl Barbiers- en Kappersbond op het tooneel bijeen was, nam de voorzitter, de heer Pierens. het woord, om in de eerste plaats alle aanwe zigen hartelijk welkom te heeten. maar vooral de heeren demonstranten en daarbij niet het minét de eenige dame, mevrouw OlthoLuit Amsterdam, welke zich allen be langeloos voor dezen avond hadden be schikbaar gesteld. Ook riep hij het welkom toe aan diegenen, welke zich beschikbaar hadden gesteld als modellen. Nadat de secretaris der afdeeling nog had gewezen op het feit dat de afdeeling het volgend jaar 20 jaar zal bestaan, werd aan de demonstratie begonnen. In die 20 jaar is heel veel veranderd, zoowel in ver houding tusschen patroon en bediende als in de praetijk van het kappersvak, waar de aameskapperij zoo'n reuzenvlucht heeft ge nomen. Spr. wees, als oorzaak hiervoor, op het verbranden van hoofdhaar, waardoor Charles Francois er toe kwam om het slachtoffer een gepaste coiffure van kort, maar eigen haar te geven, wat dus feitelijk de voorlooper van het korte haar was. Hij hoopte, dat deze demonstratie, gelijkende op die welke in verschillende groote steden gehouden is en die reeds door haar druk bezoek een succes was, mee zou werken tot meer waardeering van het kappersvak. Tot slot verzocht hij de aanwezigen tijdens de demonstratie zooveel mogelijk op de plaats te blijven. Hef terrein der werkzaamheden voor dezen avond was een podium, waar op handige wijze een viertal kaptafels en mak kelijke kapstoelen met verstelbaar rugge deelte waren opgesteld. Aldaar werden achtereenvolgens het electrisch haarsnijden met „Andis-machine" voor heeren en da mes gedemonstreerd, benevens de electri- sche gezichtsmassage en dezelfde bewer king door Radio-Lux-bestraling. Dit deel van het programma was toevertrouwd aan de heeren P. Sanderse en Julianus uit Mid delburg. Deze laatste bewerkingen hadden ten doel het wegnemen van roos op de hoofdhaar-huid en het verwijderen van rim pels enz. op het aangezicht. Het haarverven met l'Oréal, waardoor de grijze haren wor den omgetooverd in zwarte kleur, werd ge demonstreerd door den heer Olthof uit Am sterdam, terwijl mevr. Olthof zich beijverde te laten zien op welke handige wijze zij sierlijke kapsels wist te vervaardigen met lang haar en met korte lokken. De model len werden rondgeleid in de zaal, waarna op het tooneel een kiek werd genomen voor „Het Leven". Als extra-nummer werd gegeven schoonheidsmassage door mej. Abrahams?, kapster bij de firma Murk te Middelburg. Terwijl deze werkzaamheden aan den gang waren, werd een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden met de electrische permanent golf-ondulatie met „Eugène". Door middel van deze ma chine wordt het volmaakte bereikt op het gebied der blijvende haargolving, welker duur gegarandeerd wordt voor ongeveer 8 maanden. Door middel van een automati- schen wikkelaar wordt het haar opgerold, dat nu om den wikkelaar wordt gerold, die vastgemaakt wordt door de vork. Door de inrichting van dit toestel kan alles zoo bevestigd worden, dat niets kan losschieten. Hierna wordt de sachet „Eugènol" gebruikt, dat met een klem wordt vastgezet. Vervol gens wordt alles gebracht in de verwarmer „Eugène" in 2 deelen, waaruit het haar te voorschijn komt als een lange haarkrul, die nu door den kapper op artistieke wijze dient bewerkt te worden. De demonstrant, de heer A. Langkamp uit den Haag, ver klaarde ons, dat deze behandeling, waarbij alle gevaar zoo voor „patiënt" als opera teur uitgesloten is, geschieden kan zonder eenige beschadiging van het haar. Hij ver meldde, dat in den korten tijd dat deze toestellen hier te lande geleverd werden, reeds 40 toestellen geplaatst zijn. De kap pers, die er mee werkten, betuigden hem hunne groote tevredenheid. We eindigen met de mededeeling, dat deze demonstratie, waarvan, om ieder der in de zaal aanwezigen iets te kunnen laten zien, afwisselend met het kappen aan beide einden van het podium gedemonstreerd werd hoewel velen er toch niet al te veel zullen gezien hebben druk bezocht werd en dus goed geslaagd mag heeten en dat ze opgeluisterd werd door een strijkje, dat zich den heelen avond deed hooren. Na afloop er van bleef het meerendeel nog eenige uren bijeen om te luisteren naar voordrachten of om de voeten, die den heelen langen av'ond toen we de zaal om half elf verlieten was de ondulatie met Eugène nog niet afgeloopen zich niet hadden bewogen, wat beweging te geven op den gladden dansvloer. Correspondentschap Ned. Bank. Met ingang van 1 December is benoemd tot correspondent le klasse der Ned. Bank alhier de heer A. P. Dekker. Indische filfiis. Hét Java-comité, één onzer Zendings organisaties, geeft hier morgen in het ge bouw voor Christ, belangen, Palingstraat, een. aantal films en eenige lichtbeelden over Indië en den Zendingsarbeid, die daar verricht wordt. Er gisten en arbeiden in Indië allerlei krachten. Onder die arbeiden de krachten is de Christelijke Zending ze ker één van de belangrijkste. Een avond als deze, die Indië ons nader brengt en die arbeid ons toont,, mag dan ook zeker op veler belangstelling rekenen. Men zie verder achterstaande adverten tie. T uberculosefilm. De Donderdag a.s. in het Alhambra- theater voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling te vertoonen tuberqulosefilm „Achter de wolken schijnt dé zon", zal geëxpliceerd worden door den leider van het consultatiebureau alh.ier, den heer dr. A. P. Smitt. Ook voor niet-leden bestaat gelegenheid tot het bijwonen van de vertooning dezer fiim. Men zie voor bijzonderheden achter staande advertentie. Marine Sanatoriumfonds. In „de Oude Vriendschap" wordt Zater dag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering gegeven door het Marine Sanatoriumfonds, waaraan medewerking zal worden verleend door de Eerste Vlissingsche Mondharmoni- ta-vereeniging „Crescendo". Lichtreclame. Voor de Turmac-sigaretten wordt boven de sociëteit „de Vergenoeging" te Middel burg sedert enkele weken een buitenge woon mooie lichtreclame gemaakt. Naar wij vernemen zou het ook in de be doeling liggen zoo mogelijk ook hier ter stede een dergelijke reclame voor deze si garetten te gaan maken. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Bij de gevoerde schriftelijke gedachten- wisseling tusschen Burg. en Weth. eener zij ds en de commissies van financiën en fabricage anderzijds werd o.a. gevraagd of voor het zwemonderricht van het politie personeel geen bedrag op de begrooting moet worden gebracht. Burg. en Weth. antwoorden hierop, dat voor 1925 125 werd uitgetrokken en voor 1926 100, doch dat destijds uitdrukkelijk is vastgelegd, dat het niet op den weg van de gemeente ligt om het eenmaal aangeleerde zwemmen blij vend te doen bijhouden. Burg. en Weth. beantwoorden daarom de vraag van de commissie voor de inanciën ontkennend. Op een vraag hoever het onderzoek is gevorderd naar het maken van een betere zwemgelegenheid antwoordt het college, dat met betrekking tot deze zaak reeds verschillende besprekingen zijn gehouden en inlichtingen elders gevraagd. Zoodra de daarvoor gevormde commissie rapport heeft uitgebracht zullen Burg. cn Weth. dit punt nader overwegen. De commissie van fabricage had gemeld, dat zij zich slechts dan met het voorge stelde bedrag voor bestrating kan vereeni gen, indien de verbetering der bestrating voor de Lange- en Korte Delft hieronder begrepen is. Mocht deze verbetering niet plaats vinden, dan verwacht zij, dat het totaal bedrag met de geraamde kosten voor bestrating van Lange- en Korte Delft, vol gens de gegeven toelichting, zal worden

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1