MBER KAHREETHEE DINSDAG 33 NOVEMBER ««No.276' As Itoomvaart "öijviiENTÊBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Ben modern Zeeppoeder END A [gelijkheden, Ope„ba,. Vergadenngen enz. leaeren avond S, aanvang 8 uur terdag- en Zondag^. 'ember. Uitvoert,,. S'"S „Koningin Withe® tude Vriendschap", jjj aer. Uitvoering y». tvereeniging, Con«rt. Voordrachtavonj Nut van't Algemeen ntannia, 8 uur. ber. Afscheids-voor- Wann-Bouwmeester rap", 8 uur. 1 ELBURG ber. Concert 1 en Gehoorzaal, 8 uur. n het cenrrum der stad Boulevard zuidkamer, zend cabinet of slaap. I offeerd met voile" rieven onder lettere I Vliss. Crt." TEUNIS, Boulevard I vraagt zoo mogelijk ber een flinke enstbode nacht. Zich aan te ronds na 8 uur. te huur een geheel :hterwoning n Waterleiding, voor Prijs f 3.—. ireau „Vliss. Courant". kenfornuis ireau „Vliss. Courant". )1enstb0de :fst boven de 18 jaar. M. MERK, Badhuis-1 gemeubileerde woning amers. Bij voorkeur I f Strand. Brieven mei onder letters A. V, s. Courant". gevraagd een nette ïnstbode eldestraat 38. :en ruim RDIEPINGSHUIS ;rooten en achtertuin en Vrijdomweg 44. UI Middelb.-Rotterdam mgelegen plaatsen, VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. iber $3 25 v.Midd v.m.uur v. Rott V.ffl.UUI 8 29 itiön kt takomm: N.V. Trinnport- in W Erv.n Q. V08, TiW B. BEHHOOBH.TtUH OOSTERHOUT, T«l. til i. BUITERHEK, TÉL El VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen cn gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nenienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, VIERING ST. NICOLAASFEEST. De Burgemeester van Vlissingen in aanmerking1 nemende, dat 5 December ciit jaar op Zondag valt, bepaalt den dag voor de viering van het St. Nicolaasfeest op Maandag 6 December 1926. Vlissingen, 23 November 1926. De Burgemeester van Vlissingen, M. LAERNOES, L.B. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In een gehouden vergadering der federa tie Utrecht van den vrijz.-dem. bond is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De federatie Utrecht van den vrijz.-dem. bond, kennis genomen hebbende van de behandeling van het Nederlandsch-Belgi- sche tractaat in de Tweede Kamerbe treurt het ten sterkste, dat de Tweede Kamer de motie-Marchant niet aanvaard heeftbrengt een woord van hulde aan de vrijz.-dem. Kamerfractie, speciaal aan mr. Marchant spreekt de hoop uit, dat de Eerste Kamer het verdrag zal verwerpen, en gaat over tot de orde van den dag. De ex-keizer ziek. Na een lichte ongesteldheid begaf de ex- keizer zich Zaterdag weer buitenshuis. Hij is toen echter plotseling opnieuw ongesteld geworden, waardoor hij Zondag de gods dienstoefening, die meestal onder zijn lei ding plaats vond, niet kon bijwonen. Hij heeft opnieuw kou gevat en moet het bed houden. Medegedeeld wordt, dat de ex-keizer koorts heeft en zijn ongesteldheid hem veel pijn veroorzaakt. Er bestaat echter in geen geval oogenblikkelijk gevaai Een tabel ter bepaling van de beroepskeuze. De levensverzekerings-rnaatschappij „de Nederlanden" van 1845 te 's-Gravenhage, heeft een tabel uitgegeven ter bepaling van de beroepskeuze, betreffende een honderd tal beroepen. Deze tabel bevat alle gegevens voor de verschillende beroepen en is tevens bedoeld als reclame voor het sluiten van studiever zekering voor kinderen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Wit-Gele-Kruis. Door de diocesane federatie het Wit-Gele Kruis in het bisdom Breda is d.d. 9 Augus tus jl. een adres aan de Staten gericht, houdende verzoek om financieelen steun voor wijkverpleging, t.b.c.-bestrijding en zuigelingenbescherming in Zeeuwsch Vlaanderen. Aangezien dat adres niet vol doende gegevens bevatte, om een concreet voorstel tè doen, is door Ged. Staten bij brief van 19 Ougustus jl. om nadere inlich tingen gevraagd. Wijl deze inlichtingen achterwege bleven, hebben Ged. Staten bij brief van 29 October op spoedig antwoord aangedrongen. Tot nog toe zijn die inlich tingen niet ontvangen, weshalve Ged. Sta ten meenen te moeten voorstellen, een be slissing op dat adres aan te houden, totdat zij in staat zullen zijn, een bepaald voor stel te dier zake te doen. Verbetering Graafjansdijk. Bij besluit van 21 December 1925, ge wijzigd bij besluit van 20 Juli jl., werd aan de commissie van den steenweg van West- dor-pe(commissie onderhoud Graafjansdijk) een subsidie verleend „in de kosten van verbetering van den Graafjansdijk in de gemeente Westdorpe". Bij genoemde com missie is ook in onderhoud het westwaarts aansluitende, in de gemeente Sas van Gent "ggende gedeelte van den Graafjansdijk, deel uitmakende van den Oostdam ter leng te van ongeveer 140 M. Het komt Ged. Sta ten wenschelijk voor, dat ook dit wegge deelte bij de in uitvoering zijnde verbete mig van het in de gemeente Westdorpe lig gende gedeelte wordt betrokken de kos ten worden door den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat geraamd op J 2600. Het in het voorstel van 20 Novem ber 1925 genoemde bedrag voor verbete- "nigskosten wan 100.000 zal door deze uitbreiding .echter wel niet overschreden behoeven te worden. De voornoemde com missie heeft verzocht, om het subsidie be sluit in dien geest te wijzigen en Ged. Sta ten stellen dan ook voor te lezen „in de genieenten Westdorpe en Sas van Gent". Uoor de gemeente Sas van Gent zal voor de verbetering van dit binnen haar grenzen gelegen wagsgedeelte, een bijdrage behoo- J?n te worden verleend. Met het bestuur dier gemeente zijn Ged. Staten daaromtrent J 111 overleg getreden. j Restauratie Groote Kerk. te Goes. De commissie voor de restauratie van de uroote of St. Maria Magdalenakerk te JJOes, heeft zich met het verzoek tot de otaten gewend om een verdere bijdrage uit it provinciale kas in de kosten der door die °mmissie uit te voeren herstellingwerken. n. hebben Provinciale Staten 1000 i v'1 jaar toegekend gedurende 10 jaar en l»ï ir la&tste m 1930. Inmiddels zijn de eistellingswerkzaamheden, waarvan de kosten o.m. uit deze bijdrage worden be streden, welhaast voltooid en de commissie is voornemens, thans met alle haar ten dienste staande middelen een aanvang te maken met het tweede deel der restauratie. Ook in deze herstellingkosten wordt* een provinciale bijdrage gevraagd en wel van 20.000 evenals de vorige bijdrage te ver- deelen over tien jaren, te beginnen over het jaar 1931. Uit een op een vraag van Ged. Staten gedane nadere mededeeling blijkt, dat, be houdens onvoorziene tegenslagen, bij toe kenning van een bijdrage der provincie tot het gevraagde bedrag, dekking der te ma ken kosten is verzekerd. Ged. Staten stel len voor te beginnen met 1931 en eindigen de 1940 per jaar 2000 toe te kennen. Wel iswaar wordt op deze wijze een grooter bedrag; beschikbaar gesteld, dan het geval zou zijn, wanneer de provinciale bijdrage werd berekend op 10 van de eerste 30.000 en 5 van de meerdere kosten, doch Ged. Staten meenen, dat in dit geval bijzondere omstandigheden pleiten voor af wijking van den in 't algemeen gestelden regel. 'Het gaat hier om het behoud van een der (grootste en belangrijkste bouwwer ken van Zuid-Beveland, tot welks instand houding en herstel door velerlei groepen van personen, met aanzienlijke bedragen is, en ook in de toekomst zal worden, bijgedra gen. De provincie mag hierbij niet achter blijven en zij behoeft dit te minder te doen, nu de last over een aantal jaren kan wor den verdeeld. Bij het voorstel wordt de be paling gemaakt, dat, indien het rijk minder dan 154.000 bijdraagt, de bijdrage der po- vincie in evenredigheid zal worden ver minderd. Vergunningen voor autobussen. Ged. Staten stellen voor in de verorde ning op de heffing en invordering van leges ter provinciale griffie op te nemen, dat voor het verleenen van een vengunning voor een autobusdienst 5 en voor wijziging of over dracht 2.50 aan leges zal worden geheven. VLISSINGEN, 23 NOVEMBER. De gemeente-begrooting. Gisterenavond heeft de gemeenteraad de gemeente-begrooting voor 1927 in de sec ties behandeld. De vergadering duurde tot ongeveer middernacht. Opening bewaarschool Pafingstraat. Gisterenmiddag werd de nieuwe bewaar school van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs geopend. Van het gebouw in de Palingstraat wapperde bij deze gelegenheid de driekleur. Bij deze opening waren tegenwoordig de ker- keraad der Ned. Herv. gemeente, het colle ge van Burg. en Weth. met den gemeente secretaris, het bestuur van de Fröbel school, de schoolarts en vele andere ge- noodigden. De voorzitter van het bestuur, ds. A. de Voogd, heette alle aanwezigen welkom en deed daarna voorlezing van hoofdstuk 8 van het eerste boek van de Koningen. Ds. De Voogd wees op de groote betee- genis van het voorbereidend onderwijs voor de verdere opvoeding van het kind en hoe noodig het is dat ook van jongs af de tijdelijke dingen onder de aandacht van de kinderen worden gebracht. Wie de ge schiedenis van Mozes kent weet van hoe groote beteekenis de opvoeding in de jeugd ook voor het later leven is. Het is niet vol doende dat de kinderen practische handig heid krijgen, doch zij moeten ook worden gebracht tot Hem van wien de eenige op voedende kracht uitgaat, dus tot Christus gebracht worden. Ds. De Voogd hoopte dat de school ten zegen mag zijn voor het jonge kind van Vlissingen. Daarna bracht ds. De Voogd dank aan het dagelijksch bestuur der gemeente voor zijn tegenwoordigheid, waaruit ook de lief de van het college van Burg. en Weth. voor dit onderwijs blijkt, waaraan trouwens niet behoeft getwijfeld te worden en hij hoopte ook verder op den steun en hulp van het gemeentebestuur fe mogen rekenen. Vervolgens richtte ds. De Voogd woor den van dank aan den kerkeraad en de leden der Ned. Herv. gemeente voor den ondervonden steun en de medewerking bij de verbouwing dezer school. Mede werd dank gebracht aan de schoolautoriteiten, waarbij spreker mededeelde dat de inspec teur, de heer Brandsma en de inspectrice voor het voorbereidend onderwijs bericht van verhindering hadden gezonden. Voor de vele ook van die zijde ontvangen mede werking is spreker zeer erkentelijk. Daarna richtte ds. De Voogd woorden van dank aan de dames die den bazar zoo goed hebben doen slagen en aan zijn mede bestuursleden die hem steeds zoo trouw ter zijde staart. De architect, de heer Krijger de uitvoer der van de verbouwing, de heer Van Breen de onder-aannemer, de heer Looi- sen de schilder, de heer Nobels de uit voerders van de electrische verlichting, de heeren Van der Ende en Van der Schaaf, zij allen hadden woorden van dank in ont vangst te nemen. Vervolgens werd het onderwijzend per soneel toegesproken en ook de nieuwe concierge, de heer en mej. Lute. Ds. De Voogd eindigde met Gods zegen te vragen voor dit nieuwe schoolgebouw. - Na deze toespraak kwam eerst de heer M. Laernoes aan het woord, die verklaarde dat het college van Burg. en Weth., niette genstaande zijn drukke werkzaamheden toch voldaan had aan de uitnoodiging tot bijwoning van de opening. Hij wenschte het bestuur geluk met deze school en ver klaarde dat het steeds op de volle mede werking van het gemeentebestuur kan rekenen en hoopte dat de leerlingen die de bewaarschool bezoeken later goede leer lingen voor de lagere scholen zullen wor den. De wethouder van onderwijs, de heer Harts, wenschte het bestuur eveneens geluk. De volgende spreker, ds. A. S. Talma, sprak in drievoudtgen zin, nl. als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente, als oud-bestuurslid van de Christ, school in de Palingstraat en als wijkpredi- kant. Hij hoopte dat de wensch van het bestuur nog eens vervuld mag worden dat een nieuwe school in een ander stadsdeel gebouwd zal worden. De heer Van Os voerde het woord na mens het bestuur van do Fröbelschool, waarvan de voorzitter, de heer Op den Zieke wegens ziekte verhinderd was tegen woordig te zijn en bood eveneens zijn gelukwenschen aan en hoopte dat het on derwijs op deze school vruchtbaar mag zijn voor het jonge geslacht. Ds. Voorhoeve sprak in zijn functie als voorzitter van de opleiding van |)ewaar- schoolonderwijzeressen in Zeeland en als oud-voorzitter van de school in de Paling straat. Hij verheugde zich er over dat het bestuur zijn mooie werk fot een zoo geluk kig eind heeft gebracht. Ds. Ten Kate sprak eveneens in dubbele functie en wel als' voorzitter van het be stuur der bewaarschool in de Glacisstraat en namens het bestuur van de Christ. Ulo school. Hij bracht een woord van warme hulde aan het bestuur der school en hoopte dat Gods zegen op de nieuwe bewaarschool moge rusten. Het hoofd der bewaarschool, mej. Ver gers, wilde een woord van dank brengen aan het bestuur voor hetgeen het tot stand heeft gebracht en voegde daaraan den wensch toe dat de school tót grooten bloei moge komen. Ds. De Voogd bracht nog een bijzonder woord van dank aan den schoolarts, den heer dr. A. P. Smitt, die altijd groote belangstelling heeft gehad voor de be waarschool. Aan alle sprekers brapht ds. De Voogd hartelijk dank voor hun goede wenschen en verzocht daarna de aanwezigen {e zin gen Psalm 68 10. Daarna werd de school bezichtigd, waar bij bleek dat de vereeniging in het bezit is gekomen van een gebouw dat aan alle eischen voldoet, terwijl over de nieuwste leermiddelen wordt beschikt. Een ruime zaal heeft het bestuur te zij ner beschikking niet alleen als speelzaal voor de kinderen bij ongunstig weer, maar eveneens voor het houden van vergaderin gen en bijeenkomsten. Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester. Dinsdag 30 November zal mevrouw Theo Mann-Bouwmeester ook hier ter stede haar afscheids-voorstelling geven. Wij willen onze lezers reeds vooraf het een en ander omtrent deze onze grootste actrice mededeelen, ter inleiding van den genotvollen avond, die de bezoekers van de Schouwburgzaal „de Oude Vriendschap" zullen doorbrengen. De volgende levensbe schrijving is ontleend aan no. 3 van de se rie „Menschen op het Tooneel" door Fol- kert Kramer. Mevrouw Theo Bouwmeester werd 'ge boren in 1850 te Zutfen, tijdens een korten speeltijd van haar vaders troep aldaar en na enkele dagen meegenomen de reis op. Mevr. Bouwmeester was evenals „la Duse" comediantenkind, dat alles moest „meema ken", dan hier en dan daar woonde en als zeer jong meisje al spelen moest om den broode. Mevrouw Bouwmeester behoort tot de enkele, nog levende groote tijdgenooten in ons land, die het geluk of het ongeluk al naar men 't neemt gehad hebben tij dens hun eigen sterk bewogen werkbestaan de groote wendingen in de algemeene begrippen omtrent mensch en maat schappij, godsdienst en kunst te zien, die in de laatste kwart-eeuw de on begrensde macht van de techniek zagen, de techniek „de moeder van de film", die in dezen tijd ook het rijk van de Kunst reeds voor een groot gedeelte be- heerscht, kortom, mevrouw Bouwmeester heeft na haar jeugd het leven zien veran deren op een wijze zooals zelfs de meest fantastisch aan gelegden niet -ewaagd zou den hebben te voorspellen. Hoe anders is mevrouw Bouwmeester's jeugd geweest dan die van de vele jonge 'meisjes in onzen tijd. Op zestienjarigen leef tijd getrouwd, is haar leven één jachtig be staan van kinderverzorging, rollen leeren, costuums maken en maaltijden bereiden. In 1873 was zij reeds weduwe en moeder van 4 zoons, zelf pas drie en twintig jaar Dan volgen zes jaar van iedere week een nieuwe rol spelen, In dien tijd schreven de kranten nog niet over tooneel en bepaalde het pu bliek zélf wie het een goed artist vond... Wanneer men het repertoire beschouwt in de drie jaren voordat mevrouw Bouwmees ter aan het Nederlandsch Tooneel kwam, dan valt op dat de oude romantische stuk ken een nieuw jasje gekregen 'hadden. Fé- öora, Frou-Frou, Marguérite Gautier, La Tosca, Cypricune, het was alles puur ro mantiek, maar niet meer weerklonk de schouwburg van holle phrases, de taal was natuurlijker, eenvoudiger, maar de conflic ten, de catastrophen, waren niet minder lievig dan in de oude stukken. Het was nog alles ..tooneel", d.w.z. handeling, actie in steeds sterker stijging. Wanneer men be denkt, dat mevrouw Bouwmeester niet in dit soort stukken was groot gebracht, dan beteekende dit voor haar het zich aanpas sen aan een geheel nieuw genre. Maar zij zou zich in haar lange loopbaan nog ette lijke malen „aanpassen" met een zeldzaam vermogen Van haar Deborah-rol getuigt zij „Je geheele ziel kan je er inleggen 1" Hoe juist is deze opmerking Deborah is een vrouw, een mensch Bij mevrouw Bouwmeester's komst aan de oude Kon. vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, vond zij er jongeren als Anna Rössiig, me vrouw Schwab, Charles van Dommelen, Spoor, Tourniaire en Wensma, prachtta- lenten dus en in weer later jaren Rika Hopper, Anna Klaassen, Emma Morel, Gre ta Lobo, Alida Klein, Julie Cuypers. Maar mevrouw Bouwmeester, toen in haar volle Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. kracht, was niet te evenaren, terwijl toch ook al deze jongeren, waarachtige artisten van groot talent, sterke successen, beleef den. Dit kwam omdat zij met haar genialen aanleg, haar oerkracht, alleen stond op een voor anderen niet te bereiken hoogte. Hoe veel generaties van jongeren, die telkens weer andere iedalen nastreefden, heeft me vrouw Bouwmeester niet zien komen... en •gaan. Intusschen mevrouw Bouwmeester had genoeg van het oude en werd een voor vechtster van het moderne repertoire van cjien tijd Drunas Fils, Victorien Sardou en stukken als Daniël Rochat, Francillon, Grismonde en later Madame Saus Sêne. In groote snelheid volgden de stroomingen el kaar op in de tooneelliteratuur, maar me vrouw Bouwmeester nam alles in zich op met dezelfde onverwoestbare frischheid. In „Voerman Henschel" van den toen nog jon gen Gerhard Hauptmann speelde zij „Han- ne". Welk een creatie Te denken, dat zij, die met „draken" begon, na Hauptmann, Maxim Gorki gespeeld heeft, dat zij de Nederlandsche Hauptmann, de Heijermans- periode zag opkomen en langzaam aan ver dwijnen dat zij eindelijk Henry Bataille tot en men jhr. van Riemsdijk gespeeld heeft Tusschen al deze repertoire-wendingen dpor heeft zij in haar vijf-en-dertig jarigen af beid bij het Nederlandsch Tooneel Sha kespeare, Vondel, moderne Italianen, Ber nard Shaw gespeeld en alles wat daartus- schen ligt. Zjj stond daar onaantastbaar voor iedere concurrentie van jongeren, hoe begaafd ook, zij een universeel talent! Diezelfde macht had en heeft mevrouw Theo Mann-Bouwmeester, de grande-jetine- première, de eerste vrouw van elk gezel schap, waar zij optrad spanning was er onder de toeschouwers, welke verrassing zij en haar geniale broers Louis en Frits hun brengen zouden, welke costumes zij dragen zou en het publiek liet zich door haar op voeren, langzaam aan naar de hoogtepun ten van het stuk en van haar rol om bijna ademloos haar „groote scène" te aanschou wen en zich heerlijk te verbazen, dat zij steeds weer sterker stijgingen wist te berei ken Mevr. Bouwmeester was in waarheid de belichaming van haar tijd en van dat wat in alle lagen van het volk bewust of onbewust leefde daardoor heeft ze zich haar heele leven kunnen handhaven op de door velen begeerde eerste plaats. Zij kon sterk zijn, want zij wist zich gedragen door den stroom van geestdrift, die het publiek voor haar toonde. Mevrouw Mann speelt bijna niet meer. En zij vertelt, dat zij er niet verdrietig om is, al kan zij niet zoo leven als zij dat verdiend heeft. Zij heeft een voorgevoel dat 't elk ooigenblik uit kan zijn met de rust Zou u dat spijten mevrouw - Spijten Tooneelspelers leven in ons land altijd op den rand van een krater. We weten het allen en we zijn er aan gewend. Ik heb be reikt, wat er in een land als het onze te bereiken valt en heb menschen met stop verftemperament duizenden avonden tot enthousiasme gebracht en dacht dan in m'n onschuld wel eens, dat zij werkelijk voor mij voelden. Maar menigmaal, na een pré mière op het Plein te Amsterdam, verliet ik als laatste den artistenuitgang, moe, af gejakkerd. Je weet, hoe wij allemaal zijn, hé, na een eerste voorstelling. In je hoofd gonst het stuk nog na, je gaat het theater uit... en je staat in den regen op de kleine steentjes van de donkere zijstraat, de pu pillen van je oogen nog vergroot door het felle kunstlicht, waardoor ze op het tooneel verbanden. Dan steek je den sleutel in je huisdeur en als je dan moe in een stoel zit je straatkleeren nog aan denk je wel eens „wat is er nu van over Niets, 'n Schilderij blijft. Wat was ik nu werkelijk voor die handen-klappende menschen niets Tot zoover Folkert Kramer. Dat de op het laatst aangehaalde uiting van mevr. MannBouwmeester wel heel eng pessimistisch is of eigenlijk geheel in strijd met de werkelijkheid, de verslagen in de dagbladen over het verloop van haar af- scheidstournee zijn daarvan evenzooveel bewijzen. De menschenmenigte brengt niet dergelijke ovaties, dan aan iemand die door haar werken een zeer nauwen band met haar heeft geschapen. English Association in Holland. Professor Ifor Evans behandelde „The Literature of Pleasure and the Literature of Ideas". Zijn inleiding en verklaring van den titel van het onderwerp bestond in het aanhalen, van een Middeleeuwsch gedicht van Thomas the Rhymer over den smallen weg der gerechtigheid, den breeden weg der zonde, en den derden weg van het genot. Het genot ligt dikwijls juist om den hoek, net buiten ons bereik. Het is dat ge heimzinnige, dat vluchtige. Dit genot nu, bedoelde spreker Hij stelde zijn gehoor de vraag Wat zoekt ge in de literatuur Zijn het ge dachten, philosofie, stelsels, een antwoord op problemen van leven en dood, of wilt gij genieten Bij de moderne Engelsche dichters vindt men aan het genot een groote plaats inge ruimd. De Cambridge prof. Housman wekt op in een kort gedichtje tot genieten, tot het meedansen op de tonen van de fluit, want alles is kortstondig de muziek stijgt op en verklankt en wij keeren tot de aarde^ terug „And to the earth I". Een ander nieuwlichter, mr. Flecker, ver gelijkt het Westen met het Oriënt, het Oosten, met zijn kleuren, zijn rust en zijn traditie, met het moderne Europa, dat altijd iets nieuws verlangt, dat behoefte heeft aan de producten der techniek, zooals de auto, de gramophoon en de draadlooze. De menschen loopen rond met hun problemen en gedachten, maar Flecker noemt eerst den wijn en de muziek. Dit is niet gansch nieuw. John Keats al schreef in. één van zijn brieven „Oh, for a moment of sensation, which is worth a world of thoughts". Deze „literature of plaesure" vond spre ker ook bij Dowson en bij Rupert Brooke, die een lange lijst opnoemde van dingen, die hij liefhad, waaronder de witte kop met blauwe rand, de lichtkring van de lamp en het zacht zich plooiende laken even eens bij W alter de la Mare's„De Luiste raars", hetgeen, een gedicht is, bijna zonder gedachten, maar een beschrijving van een emotie. Deze uiting, zoo veelvuldig aangetroffen onder de nieuwere dichters, achtte spreker een reactie tegen de „Literature of ideas" der vorige eeuw. Tennyson heeft getracht een moraal te vlechten in zijn gedichten. Rob Browning legde zijn heele philosofie op de lippen van een Italiaansch fabrieks meisje, op haar eenigen jaarlijkschen vacan- tiedag. De modernen grijpen naar de oogenblikken van genot, naar de „roode roos", zooals één van hen zich uitdrukt, en staan niet stil om te vragen naar het hoe en waarom. Zij scharen zich om M. L. Woods Come, no more of grief and dying Sing the time too swiftly flying. Prof. I. Evans heeft aangetoond, dat de hedendaagsche richting in de Engelsche literatuur is die van Pleasure hij heeft ons evenwel eerder de „Ideas" laten zien, dan de „Pleasure" laten beleven, maar daar voor was hij philosoof en criticus. Viering St Nicolaasfeest. Daar St. Nicolaasdag dit jaar op Zondag valt, heeft de burgemeester als dag voor de viering, van St. Nicolaasfeest bepaald Maan dag 6 December. Wij brengen in herinnering dat de win kels in het tijdvak van 24 November tot en met 6 December tot des avonds 10 uur ge opend' mogen blijven. Collecte openbare school. De collecte voor de openbare school heeft opgebracht 307.57 en een paar vreemde muntjes. Enkele straten zijn nier bezocht kunnen worden. Indien daar nog ingezetenen zijn, die iets voor het doel over hebben, worden hun giften gaarne in ontvangst genomen door den heer Hooze, Bouwen Ewoud- straat 62. Achter de wolken schijnt de zon. Donderdagavond 8 uur heeft in de Al- hambrabioscoop de vertooning van deze voor de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose vervaardigde film plaats. Ongetwijfeld zal deze film niet nalaten een groote belangstelling te trekken. Jaar-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1