et v i iv T:i^r: lp te Souburg de Stads= en Provincienieuws KWATTAfE No.272! 64e Jaargang >r iedereen geurige, 20-135 ets. Korting Winkels ladefabriek g 27 Nov. te Chocolade van ets. sche Verloting ten een inrichting voor allerlei gezindten te esluit 5 Dec. 1925. stel op ZZz.. 1926. 20000 Loten. 8 Koeien, 1 Paard, :0'^ f 4000.-. chtgew. Motor f 250 Radiotoestel f 200 Radiotoestel f 200 luxe Naai machine f 150 electr. Stof zuiger f 100 O Gouden Horloges, Rijwielen: D. L1EBERS, Bone aat 16; C. L1EBERS bij M. TAZELAAR, 1EEKE, Hoenderweg 3EROORT Markt 2. 'erkstraat 123, ofwel aangeteekende brief rekking, rekkingsl. a f 2.25 - 4.25 - 10.10 - 20, -50- HAAS, aat l .L, Tilburg LE VOORSCHOTBANK arid 10, Middelburg. 'ETEN vanaf 100.- lok zonder borg). Geen ij-zekering. 1 Prospectus. Postz. voor insluiten. Te spreken: -1, Vrijd.av. 7—9 uur, van een langdurig imalijden J werd, deel ik op ver leren lijder mede. 0. DOMBROWSKI. BERLIJN 0 17; hr tegen Januari modern BOVENHUIS en stand, prijs f 40.- per maand. Ibureau „Vliss. Courant WONING, Jaamstraat No. 37. 'ragen B 121, aldaar. lip een aeïmailleerd FORNUIS Bureau „Vliss. Courank kd gevraagd een nel DAGMEISJE buiten z.g.g. onnoodig te melden. Woensdag' 7 uur. Bureau „Vliss. Courant. irpdie Maatschappij W Stoomvaart en - Middelb.-RotterdaW schengeiegen plaatsen. (ER VAN PASSAGIERS, 1EDEREN EN VEE, v.Midd v.m.uiu 8 8 v. Ro«' v.m.u»1 Jvember lag 18 19 22 23 ■knnitiën t« btkon™ g_ m: N.V. Transport ffjsr.h. Erven vOö» B. E®HOOE5,^ VL1SSINGSCHE COURANT DONDERD.M IS NOVEMBER pit nummer bestaat uit 2 bladen f erste Blad ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere reoel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. BINNENLAND Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In de algemeene vergadering van de provinciale federatie Zuid-Holland van den vrijzinnig-deniocratischen bond werd met algemeene stemmen onder applaus der ver gadering, de volgende motie aangenomen „De federatie Zuid-Holland enz., kennis genomen hebbende van de behandeling van het Nederlandsch-Belgisch tractaat in de Tweede Kamer betreurt het ten sterkste, dat zij de mo- tie-Marchant niet aanvaard heeft brengt een woord van dankbare hulde aan de vrijzinnig-democratische Kamerfrac tie, speciaal aan mr. Marchant spreekt de stellige verwachting uit, dat de Eerste Kamer het verdrag zal verwer pen en gaat over tot de orde van den dag". Voor de afdeeling Dordrecht van den Vrijheidsbond heeft gisteren de heer mr. J. Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer, ge sproken over het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Hij zeide dat in de Tweede Kamer slechts twee pur sang voorstanders waren, nl. de heeren Nolens en Vliegen. Laatstgenoemde vreesde bij verwerping van het tractaat voor een voogdijschap van de groote mo gendheden, wat schade zou doen aan de sociale beweging (deze laatste uiting werd door de stampvolle zaal met hilariteit be groet.) De minister had in zijn rede een sfeer van verdraagzaamheid geschapen. Over zijn woorden betreffende het Scheldere- gieme wilde spreker zich niet uitlaten, doch wel over die van het Moerdijk-kanaal, wel ke bij spreker verontwaardiging opwekten. De suggestieve rede van den heer Van Kar- nebeek had grooten invloed op de zwakke broeders. Mr. Korten horst werd bekeerd, zoo ook de heer Van Buren, terwijl de heer Heemskerck zijn bezwaren lang niet meer zoo erg zag. Wat was de reden waarom zoovelen voor het tractaat stemden Spreker wees op den toestand geschapen door de woorden van den minister, die zeide Ik huiver. Ver volgens op de idee van enkelen het ka naal komt er toch niet, dus laten we maar royaal zijn. Dan op de opvatting dat we veel moeten geven in de hoop iets terug te krijgen. Spreker zette uiteen, dat ons alleen nog heil wacht van de Eerste Kamer. Over het Moerdijk-kanaal bestaat nog geen rap port. Dat moet er komen, opdat men zal zien welke gevolgen het graven van dit kanaal voor Nederland kan hebben. Mr. Knottenbelt eindigde met een aan sporing om de vertegenwoordigers in de Eerste Kamer van onze belangen en wen- schen te doordringen. De communisten-opstand op Java. De correspondent van ,,de Tel." te Wel tevreden meldt Wij hebben eenigen autoriteiten haar meening gevraagd over den toestand in West-Java. Naar haar inzicht is het onge- wenscht thans reeds een uitspraak te doen over de oorzaken, welke tot de oproerige actie geleid hebben. Zij wezen er evenwel op, dat het van zeer groote beteekenis geacht moet worden, dat een groote massa van het volk zich afzijdig houdt. Er zijn nu eigenlijk slechts verspreide groepen van opgehitsten, waardoor de georganiseerde verzetpoging als een fiasco is te beschou wen. Alleen is het door de lange gisting onder de bevolking aldaar, in West-Bantam tot een ernstige uitbarsting gekomen. Elders is het overigens vrij rustig. Voor de Euro peanen is de veiligheid verzekerd te achten, zelfs de ondernemingen op het platteland bleven tot nu toe onbedreigd. Wij spraken ook nog eenige vooraan staande personen in de politiek en uit han delskringen. Ook zij achtten het vooralsnog met mogelijk een vaststaande meening te geven over de oorzaken der gebeurtenissen. Wel verheugden allen zich ten zeerste over bet krachtig optreden van het bestuur en de rustige houding van het overgroote deel der bevolking. In liet algemeen kan gezegd worden, dat er absoluut geen reden tot onrust is. Boete wegens het teekgnen van ongezegelde kwitanties. Dezer dagen is het voorgekomen dat bij btf controleeren van zaken papieren doo, jjfi■belasting-administratie een paar kwitan- l,es van bedragen boven 10 werden aan getroffen, welke niet gezegeld waren. Deze kwitanties nu zijn oorzaak geworden dat de leveranciers, door wie ze waren afgegeven, "dor de belasting-administratie zijn beboet te boete bedraagt niet minder dan «onderd gulden. De Zegelwet laat niet'met zich spotten. ne< is dus zaak er terdege aandacht aan schenken dat nooit kwitanties, die aan Jgelrecht onderhevig zijn, on gezegeld ."•orden afgegeven. Gelukstelegrammen. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie deelt mede In verband met de in voering op 1 November jl. van de gele genheid om via Scheveningen-Haven met de passagiers aan boord ^an Ned. schepen gelukstelegrammen te wisselen en de invoe ring van dergelijke telegrammen in het ver keer met België, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Zwitserland, is het wellicht nut tig, nog eens de aandacht te vestigen op het instituut der gelukstelegrammen, te meer, omdat af en toe blijkt, dat hier en daar omtrent deze instelling geen juist be grip bestaat. Het is aan het initiatief van het Nederl. Jeugdleiders-Instituut te danken, dat ge lukstelegrammen in 1924 eveneens in Ne derland werden ingevoerd. Deze instelling betoogde van den beginne, dat de invoe ring van luxe telegramformulieren ook hier te lande een succes zou worden. Thans elke maand neemt het aantal gelukstelegrammen toe bedraagt het aantal ongeveer 9000 per maand. Dat aan de loketten der post- en tele graafkantoren bekendheid aan het instituut wordt gegeven, hetzij door schriftelijke aan- kundiging of mondeling door de ambtena ren, draagt tot het succes niet weinig bij. Verkiezing Prov. Staten. In de kieskringen Leiden, Gouda, Dord recht en Ridderkerk is door de afdeelingen van den vrijzinnig-democratischen bond o.a. tot candidaat voor de Prov. Staten ge steld de heer J. G. van Niftrik te Dordrecht. Venlo door duizend personen verlaten. In verband met de administratieve over name der Duitsche spoorwegen door de Nederiandsche Spoorwegen is het te Venlo gevestigde Duitsche personeel geleidelijk naar Duitschland teruggekeerd. Tengevol ge van dezen maatregel hebben honderd zestig gezinnen, die meerdere tientallen van jaren te Venlo woonden, tezamen tellende circa 1000 personen, die plaats verlaten. Gisteren vertrokken de laatste vijf gezin nen. Het grootste gedeelte van dit perso neel is te Kaldenkirchen ondergebracht, al waar ten zijnen behoeve woningen werden gebouwd. Te veel medische studenten. Op een zijner laatste colleges heeft prof. Van der Hoeven te Leiden Inedegedeeld, dat met het oog op de maatschappelijke toekomst van hen, die in de geneeskunde willen gaan studeeren, het niet wenschelijk is, dot een zoo groot aantal studenten, als de laatste jaren het geval is, de geneeskun de als hun toekomstig beroep kiezen en dat derhalve het aantaL' nieuw-aankomende studenten sterk dient te worden vermin derd. De hoogleeraar wijst er op, dat hij reeds eerder tegen het te groot aan tal studenten in de geneeskunde heeft ge waarschuwd. Hij heeft daarbij geen andere bedoeling gehad dan deze, de studenten, als zij zich eenmaal als arts zullen vesti gen, voor een desillusie te willen besparen. Reeds zijn er in ons land veel te veel prac- tiseerende artsen. Dit blijkt uit een verge lijking met andere landen. Wanneer men het oog richt naar biyv. Argentinië, dan blijkt dat daar 1 arts is op de 6000 zielen. In ons land echter is deze verhouding 1 op de 3000. Nu reeds ziet men, dat op verschillende plaatsen in ons land er een teveel aan doc toren is waardoor sommigen zich niet een behoorlijk bestaan weten te verschaffen. En het is juist door de groote toeneming van het aantal studenten, dat in de geneeskunde is gaan studeeren, dat de vrees niet onge wettigd is, dat de onzekerheid, dat de afge studeerde artsen zich een behoorlijk bestaan zullen kunnen verzekeren steeds grooter wordt. De oorzaak van deze groote toeneming van het aantal studenten in de geneeskun de meende prof. van der Hoeven voor een belangrijk deel te moeten zoeken in de om standigheid, dat de Technische Hooge- school te Delft een surplus van ingenieurs heeft afgeleverd. Voor tal van ingenieurs is het moeilijk zoo niet onmogelijk een hun passende betrekking te bekomen en met dit vor oogen is het begrijpelijk, dat velen, die anders naar de Techn. Hoogeschool zouden zijn gegaan met het oog op de groote be- staansonzekerheid, welke het ingenieurs diploma biedt, zich in de toekomst een be hoorlijke maatschappelijke positie trachten te verschaffen door zich nu op de studie van de geneeskunde toe te leggen. Dat dit op teleurstelling moet uitloopen, dat is het, waartegen de hoogleeraar de jongelui tijdig wil waarschuwen. Bij wat de medische faculteit der studen ten doet, zal het waarschijnlijk niet blijven. Ook de medische faculteit der hoogleeraren zal deze aangelegenheid in een der volgen de vergaderingen onder de oogen zien. Wat deze faculteit echter zal besluiten is op het oogenblik echter nog niet te zeggen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Hellegatpolder. Waar de bedijking van buitengronden in het Hellegat, onder de gemeenten Zaam- slajg, Bosch'kapelle, Stoppeldijk en Ossenis- se, gereed is en de werken dier bedijking 11 Juni 11. door de regeering goedgekeurd zijn, stellen Ged. Staten voor aan den nieuwen polder den naam „Hellegatpolder" te geven, waartegen bij den minister van financiën geen bezwaar bestaat en het Al gemeen Reglement voor de polders of wa terschappen in Zeeland toepasselijk te ver klaren op het bestuur en beheer van den nieuwen polder. Zeeuwsch-VIaanische waterleiding. Bij het besluit der Prov. Staten van 18 Juli 1923 werd aan een op te richten N.V., ten doel hebbende de stichting en exploi tatie eener drinkwaterleiding in Zeeuwsch- Viaanderen, een renteloos voorschot ver leend van ten hoogste 200.000 mits door het rijk voor gelijk'doel een bedrag van ten minste 300.000 zou woraen beschikbaar gesteld en verdere voorwaarden. De be doelde N.V. is thans tot stand gekomen zij Voor Alien die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. omvat een 20-tal gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen, en daarmede ruim 70 der in woners dier streek. Het bestuur der N.V. deed aan Ged. Sta ten van een en ander mededeeling onder overlegging van een nader door het rijks bureau voor Drinkwatervoorziening uitge bracht rapport, betreffende de rentabiliteit van het waterleidingplan voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Uit dit rappoi is gebleken, dat in overeenstemming met den oorspronke- lijken opzet, de onvermijdelijke verliezen over de eerste exploitatiejaren gedekt zul len worden uit een, door de gemeenten aandeelhouders te vormen reservefonds. Nu evenwel niet, waarop bij den aanvankelij- ken opzet was gerekend, alle gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen zich hebben aan gesloten, is het mogelijk gebleken, dit re servefonds op een lager bedrag dan de oorspronkelijk geraamde 500.000 te bere kenen naar de meening der deskundigen zou thans kunnen worden volstaan met een bedrag van 300.000. In verband hiermede zijn Ged. Staten van oordeel, dat het bovenbedoeld besluit wijziging behoeft. Daarin wordt o.a. de voorwaarde gesteld, dat het voorschot eerst zal worden uitgekeerd, indien de te korten op de exploitatie grooter blijken, dan geraamd werd en mitsdien het bedrag van 500.000 overschreden. Bleef deze bepa ling behouden, dan zou het geval zich kun nen voordoen, dat het geraamde reserve fonds ad 300.000 is uitgeput, zonder dat de N.V. aanspraak op eenige bijdrajge uit de provinciale fondsen zou kunnen maken, hoezeer dit te eenenmale in strijd zou zijn met de bedoeling, die voor heeft gezeten bij het nemen van het besluit. Al zijn Ged. Staten ook thans nog, evenals in 1923, van oordeel, dat bezwarende financieele ver plichtingen voor de provincie uit dit be sluit wel niet zullen voortkomen, meenen zij toch, dat het aanbeveling verdient, het besluit in overeenstemming te brengen met de gewijzigde omstandigheden. Bij de thans gekozen redactie is voorzien in het geval, dat zich meer gemeenten mochten aanslui ten dan thans het geval is. Het onhverp-besluit houdt in aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding maat schappij een renteloos voorschot te verlee- nen van 2/3 van het bedrag, hetwelk het rifk voor gelijk doel beschikbaar stelt, tot een maximum van 200.000 onder voor waarde lo. dat het voorschot eerst zal worden uitgekeerd, indien de tekorten op de exploitatie grooter blijken, dan geraamd werd en mitsdien overschrijden het bedrag hetwelk daarvoor, blijkens de rentabiliteits- rekening, is uitgetrokken, en hetwelk over eenkomt met het gezamenlijk bedrag van de door rijk en provincie beschikbaar ge stelde rentelooze voorschotten 2o. dat te rugbetaling van het verleende voorschot zal geschieden op denzelfden voet en in gelijke verhouding met de terugbetaling van het door het rijk verleende voorschot. VLISSINGEN, 18 NOVEMBER. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Als antwoord op de vraag wat er verder van uit Zeeland kan worden gedaan ten opzichte van de beslissing van de Eerste Kamer over het verdrag met België, kun nen wij melden, dat het bestuur van de af deeling Zeeland van het Nationaal Comité van Actie tegen het Belgisch verdrag de leden van die afdeeling heeft opgeroepen tot een vergadering, te houden Zaterdag 20 dezer, in de Sociëteit „St. Joris" te Mid delburg, 's namiddags te twee uur. Aan die vergadering zal worden voor gesteld om handteekeningen van Zeeuw- sche kiezers en kiezeressen te verzamelen op een petitionnement aan de Eerste Ka mer, verzoekend de gevraagde goedkeuring aan het verdrag met België niet te verlee- nen. Voorts zal daar de kwestie besproken worden van het vormen van plaatselijke commissies ter uitvoering van dit denk beeld. Belangstellenden, die nog geen lid van het comité zijn, zuilen aan den ingang van de zaal gelegenheid hebben zich als lid op te geven. Zee- en strandvogels. De groote zaal van het Concertgebouw was gisterenavond behoorlijk bezet met leden van A. G. O., die met spanning zaten te wachten op den heer J. Vijverberg uit Noordgouwe, welke vogelfotograaf hun iets zou vertellen van de zee- en strand vogels, die op Schouwen en Duiveland nestelen, broeden of voorkomen. Hun wachten zou beloond zijn, indien 't zij door het duidelijker spreken wat, dunkt ons, haast niet mogelijk was 't zij door de mindere hoorigheid der zaal, waarover al eens meer geklaagd is, wat meer van het gesprokene genoten kon worden. Nu echter was de toestand zoo, dat na- de pauze de zaal leelijke gapingen vertoonde. De heer Vijverberg begon zijn rede met een verklaring van het ontstaan der halve maanvormige insnijdingen van Schouwen er. Duiveland, waartoe hij een heel eind in de geschiedenis terugging, tot den tijd, toen de Vlaamsche en Hollandsere duinen aaneengesloten waren en de armen der Schelde veel smaller waren. Toen was daar achter de duinen een hof met eilanden en eilandjes, waarop veel vogels voorkwamen. De zeegaten werden langzamerhand bree der, de ëilanden wisselden in grooter en kleiner worden en waar nu de Neeltje Jans en Röggeplaten waren, vvas toen een eiland Orisant. Tusschen Schouwen en die plaat was een Schelde-arm. die door de noord- waartsche verplaatsing van bovengenoemde platen ook steeds noordelijker werd ge schoven, waardoor veel dijkvallen en door braken ontstonden. Dan werden nieuwe dijken gelegd en om eenigszins gevrijwaard te zijn werden op ongeveer 5 minuten gaans nieuwe dijken gelegd, die den naam in- laagdijken kregen, waardoor achter elkaar zich bevonden waterkeerende en inlaagdij- ken. Over deze dijken wordt gesproken in een charter van Flores V in 1290 en '91. Toen de techniek vorderingen gemaakt had, heeft men zwaardere dijken gemaakt. De inlagen, men kent tegenwoordig o.a. de Heertjes- en de Flauwersinlagen, dat plas sen zijn geworden, waarin eilandjes voor komen, die hillen genoemd worden en waar meeuwen en sternvogels voorkomen. Het tweede vogelgebied met kievit, tureluur en grutte ligt in het vlakke land daarachter, terwijl het derde zich bevindt in de duinen, waar een goed bewaakt gebied ligt voor deze dieren. De vogelwet wordt in de in lagen niet tot het uiterste toegepast, want deze hillen zijn verpacht. Het eigenbelang der pachters bracht mee, daar goed voor de vogels te zorgen, want als ze daar een of een paar jaar achtereen al de eieren die als vogeleieren in Zierikzee en naar Holland verkocht worden wegraapten, was de vogelwereld gauw uitgestorven. Maar de pachter o.a. van de Flauwersinla gen legt steenglooiingen aan, beschermt de dieren tegen eierroof en tegen hun natuur lijke vijanden en zorgt in het voorjaar voor materiaal voor de nesten. Alsnu kwamen de vogelkieken aan de beurt, in de eerste plaats de groote stern, die alleen behalve dan op Schouwen in Rottum broedt en misschien ook op Tessel. Van deze zeezwaluwen, herkenbaar aan hun gevorkten staart, noemde spr. 3 soorten de groote, de middelste en de kleine stern. Van deze dieren zagen we o.a. de voedering met kleine witte vischjes, die de ouders voor hun kroost aan de kust vangen, als ze bij hoog water een eindje boven het water uitspringen. Spreker ver telde nu met hoeveel voorzorgen dat foto grafeeren moet geschieden om de diertjes niet schuw te maken. Ten slotte is hij er Toe overgegaan de vogels zichzelf te laten kieken door een electrische sluiting van de camera. Spr. vermeldt het eigenaardige feit, dat bij de geboorte de kleur van twee pas uitgekomen vogeltjes niet gelijk kan zijn, wat zich na eenige dagen wijzigt, zoo dat ze met 14 dagen gelijk gekleurd zijn. Het tweede sterntje, meer grijskleurige vleugels, rooden snavel met zwarte punt, werd nu geprojecteerd, waarbij gewezen werd op het afwisselen om ongeveer het half uur. De Noorsche of zilvergrijze zee zwaluw, die sinds 1898 als nieuwe vogel geboekt is, verscheen op het doek, waarna de serie meeuwen werd ingezet met de kop- meeuw, de grootste vechtersbaas, waarvan eenige beelden werden vertoond. In een der moeilijkste waarneembare standen, nl. stil staand, kregen we dezen vogel ook te zien. Gesproken werd ook over de voedering der jongen, die zich moeten tevreden stellen en die daar heel happig op zijn, met het uit- braaksel uit den krop der oude vogels. Van deze kopmeeuwen werd de eigenaardigheid verteld, dat in den winter exemplaren uit noordelijker streken zich hier bevinden, ter wijl de onze zuidelijker zijn getrokken. Een andere soort kleine zeemeeuw of storm- meeuw werd nu geprojecteerd met witten kop, die in vijandschap met de vorige leeft. Ten slotte werd, om de serie compleet te maken, een zwarte stern, gefotografeerd in de venen in Drente, geprojecteerd. De kluten, tureluren en kieviten, waar van deze laatste als 't ware als beschermer van de tweede fungeert, werden op het doek geworpen, terwijl bij de wulpen het eigenaardige instinct der dieren werd gede monstreerd om ongeveer denzelfden tijd aan te vangen met het eierleggen. Vervolgens kregen we beelden van schol ekster, zilvermeeuw, strandpleviertje en het vijfde sterntje, herkenbaar aan het drie hoekig wit plekje op den snavel. Het electrisch fotografeeren had den heer Vijverberg gelegenheid geboden opna men te maken van de vogeltjes langs den waterkantoeverlooper, watersnip en steenlooper, een kievitachtig vogeltje, dat op Spitsbergen broedt. Na de pauze behandelde de heer Vijver berg op geestige wijze zijn kennismaking met eenige Engelsche vogelliefhebbers, waardoor hij gelegenheid kreeg een reisje te maken naar de Scilly-eilanden, rotsach tige eilanden, die bedekt zijn met een laag van pl.m. 1 M. dikke humusaarde, waarin de vogels hun holen en nesten maken. Van daar kregen we eenige mooie foto's van zilvermeeuwen, mantelmeeuwen, pape gaaienduikers met hun eigenaardig gevorm- den kop, aalscholvers, alken en pijlstorm- vogeltje. Een dankbaar applaus volgde op deze voordracht, die jammer genoeg niet voor allen duidelijk verstaanbaar was. Van biet tot suiker. Voor een geheel gevuld zaaltje van 't Concertgebouw hield de heer Jac. Welle- man van Krabbendijke gisterenavond zijn lezing met lichtbeelden over bovenstaand onderwerp. Met tal van voorbeelden toonde spreker aan de groote uitgebreidheid van deze cul tuur in onze provincie. Het zal voor velen een openbaring geweest zijn toen spreker mededeelde dat Zeeland alleen meer bieten verbouwt dan Brabant, Limburg en Zuid- Holland samen. Dat het Instituut van Arbeidersontwikke ling met deze lezingen ook de belangstel ling weet te treffen van buiten, moge hier uit blijken dat een 8-tal landbouwers van Biggekerke onder geleide van een onder wijzer per fiets de reis naar Vlissingen hadden aanvaard om van dezen nuttigen avond te profiteeren. - Aan 't slot van zijn rede noodigde de heer Welleman het Instituut uit tot het ma ken van een uitstapje naar Bergen op Zoom om datgene wat nu op het doek vertoond was, ook eens in werking te zien. De voorzitter, de heer De Meij, dankte VOUE-MELK-REEP BeterdanGoed^DEBE^E Vraagt KWATTA-SP£COLAAS spreker voor zijn mooie rede en zeide gaarne namens het Instituut de uitnoodi- ging te aanvaarden om alles nog eens in werkelijkheid te komen bezichtigen. Een propagandafilm. At ham bra-bioscoo p. Tegen gisterenavond half 7 waren we door de maatschappij „Zeeland" uitgenoo- digd tot het bijwonen van het afdraaien eener rolprent, ter propageering van het vreemdelingenverkeer naar Zeeland. We kunnen als onze meening uitspreken, dat deze film zeer geschikt is voor het doel, waarvoor ze gemaakt is, hoewel we er tevens moeten bijvoegen, dat ze ook strek ken kan tot versterking van de idee, dat Holland een land is van klompen en wijde broeken. Afgezien van dit feit, hebben we ir, deze rolprent een heel aardig beeld ge kregen van wat er in ons land voor den ons land bezoekenden vreemdeling, die toch gewoonlijk slechts korten tijd hier blijft, te aanschouwen valt. En dan denken we in de eerste plaats aan die verschillen de kleederdrachten, waarvan we in de brui loft en het kerkelijk trouwen in Zeeland, het dansen zoowel in Friesche als in Vo- lendammerdracht typen te over kregen, waarbij ook niet vergeten mag worden de keurige staaltjes van Friesche dracht. Maar waar ons land bekend is om zijn bloembol len, konden deze in de rolprent ook niet vergeten worden en we hebben er dan ook te over van kunnen genieten, niet alleen door het vertoonen van die prachtige bloemvelden, waarvan we vooral genoten hebben in de gekleurde opnamen, maar ook door het bezoek aan de bloemententoonstel ling te Haarlem Typische gebruiken als het houden van een boerenkoopdag en het ringrijden, waren ook in beeld gebracht, evenals verschillende gebruiken bij het aanknoopen van liefdesbetrekkingen. Hier bij speelt ons nog voor de oogen de stroo- pop, die geplaatst wordt voor" de deur der jonge maagd en het zoogenaamde heulen, waarbij bleek of de genegenheid wederkee- rig is. En het gebruik bij het trekken van koolzaad, waar vreemden in een zeil wor den gewikkeld en dan door de arbeidsters worden gekust, tot ze ten slotte een fooitje tot belooning geven. We zagen ook de gaaischieters aan het werk en een pic-nic op de vluchtheuvels bij Wemeldinge. Dat in deze film ook de reis met de mail boot van Folkestone naar hier, evenmin als het strand- en boulevardleven hier en in Domburg niet vergeten was, behoeft eigen lijk niet vermeld, evenmin als het beeld be hoeft opjProepen te worden van een Mid- delburgschen marktdag.We zagen boerinnen zich kappen voor dien uitgang en waren ook tegenwoordig bij het laten zakken van een rijsbed tot versterking der zeeweringen en konden genieten van oude gebouwen in Middelburg en Veere en van tal van kas teden in den lande, terwijl een schitterende opname van het binnenkomen der vis- schersschuitjes ons boeide. Tot slot ver melden we nog even de demonstratie van het uittrekken der klompen, dat aanleiding gaf tot een leuke scène. We kunnen nog maals de „Zeeland" geluk wenschen met de propagandistische strekking dezer rol prent. De kapdemonstratie. De kapdemonstratie, welke Dinsdag a.s., des avonds half acht, gehouden wordt in „de Oude Vriend9chap"gaat uit van de af deeling Vlissingen van den Ned. Barbiers- en Kappersbond. Op het programma komen voor electrisch haarsnijden voor heeren, electrische ge zichtsmassage, langhaar modelkappen, haar verven, violetbestraling, electrisch haarsnij den voor dames en verschillende modellen kort haar onduleeren. De demonstraties zullen worden verricht door dames- en heeren vakgenooten buiten onze gemeente woonachtig. Vreemdeling. Gisteren is door de politie alhier een Duitscher aangehouden die was aange troffen in een logement en geen middelen van bestaan bleek te hebben. De vreemde ling is hedenmorgen in de richting van zijn vaderland over de grenzen des rijks geleid. Inbraak. In verband met de eenige dagen geleden geconstateerde inbraak in het Distributie gebouw, heeft de politie thans een viertal jongens van 8 tot 10 jaar aangehouden, welke zich aan dit feit bleken te hebben schuldig gemaakt. Bij het onderzoek kwam tevens uit dat een hunner bij een winkeliêr hier ter stede een tweetal tabakspijpen had ontvreemd. De jeugdige boefjes zijn na verhoor, we der ter beschikking van de ouders gesteld. Scheep vaartberichtea. Gisteren is alhier wegens machineschade binnengekomen het Duitsche stoomschip „Erika Trees" van Antwerpen naar Enge land bestemd. Het Noorsche stoomschip „Asborg" dat te Middelburg een lading hout heeft ge lost, is heden naar Rotterdam vertrokken. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de eerste helft der maand November 1926. Brieven (binnenland) L. Boone, Middel-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1