PHILIPS iPHILIPS ARGENTA DINSDAG 16 NOVEMBER "binnenland No.27 O' 1926 FEUILLETON EEN DROEVE TELEURSTELLING Stads* en Provincienieuws BESCHERMT UW OOGEN EN HOUDT UW STROOMREKENING LAAG VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco Snor het geheele rijk 2.50. Week-abon- enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Aizonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yaJI 14 regels 1.10 voor iedere reee! meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. In de Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden vergadering van het comité tot wij ziging van het verdrag Nederland-België, werd besloten de actie tegen het verdrag, zooals dat nu door de Tweede Kamer is aangenomen, voort te zetten. De redactioneele commissie, die werd aangevuld met de heeren van Vessem uit Utrecht en Nierstrasz uit Amsterdam, zal de door minister van Karnebeek uitgespro ken rede, waarmede hij het tractaat in de Tweede Kamer heeft verdedigd, aan bere deneerde uitvoerige kritiek onderwerpen, terwijl binnenkort te 's-Gravenhage een <rroote lezing zal worden gehouden, welke per radio over het geheele land zal worden verspreid. Men verwacht, dat de Eerste Kamer eerst einde Januari, begin Februari, het verdrag, in behandeling zal nemen. De collectieve arbeidsovereenkomst. Het door de regeering aangekondigde wetsontwerp tot nadere regeling van het collectief arbeidscontract is thans inge diend. In beginsel kan voor een bedrijf of een bedrijfstak een collectieve arbeidsovereen komst wenschelijk worden geacht, en in derdaad wordt zij in ons land in verschil lende bedrijven toegepast. De regeling, welke de regeering thans wil treffen, ont moet echter ernstige bedenkingen. In de eerste plaats het feit, dat een vak vereniging, welke een collectieve arbeids overeenkomst heeft aangegaan, voor haar leden slechts behoeft in te staan voorzoover het te kunnen aanzien gestelde bepalingen betreft. Met andere woorden wanneer in strijd met de overeenkomst een staking uitbreekt, mist de andere partij deswege verhaal op de vereeniging. Alleen wanneer in de overeenkomst uitdrukkelijk is bepaald, dat de vakvereeniging ten volle voor haar leden instaat, kan de benadeelde werkgever op de kas der vereeniging zijn schade ver halen. Maar de vakvereenlgingen zullen wel zorgen buiten schot te blijven, en boven dien zal de werkgever vrijwel nimmer het bewijs kunnen leveren, dat een vakvereeni- gingsbestuurder, die tevens als stakingslei der optrad, zulks deed namens de betrokken vakvereeniging en niet op eigen verant woordelijkheid. Art. 1352 B. W. kent reeds de juridische figuur, dat men voor een derde instaat, en de billijkheid brengt mede, dat de garantieplicht der vereeniging uit drukkelijk in de wet wordt neergelegd. Evenmin heeft de regeering een gelukki ge greep gedaan met de bepaling, dat wanneer bij de collectieve arbeidsovereen komst niet anders is bepaald, de werkge ver verplicht is, haar bepalingen ook na te komen bij arbeidsovereenkomsten, welke hij aangaat met arbeiders, die door de col lectieve" arbeidsovereenkomst niet gebon den zijn. Hier wordt de beruchte verbin dendverklaring ingevoerd, en nog wel auto matisch en uniform over de geheele linie. En bovendien wordt hier gemeten met twee maten, want voor den georganiseerden ar beider, die in dienst treedt bij een niet-ge- organiseerden patroon, geldt de regeling niet. Uit het bovenstaande volgt, dat het wetsontwerp ingrijpend zal moeten worden gewijzigd, zal de populairiteit der collec tieve arbeidsovereenkomst niet ernstig wor den geschaad. naar het Engelsch van CLARA LEMORE. (Nadruk verbóden.) 8) „Het is heel vriendelijk van je, Hermione, ik ben je ook heel dankbaar voor het aanbod maar, heusch, ik kan het geld niet' van je aannemen, kind Hij bukte zich over haar heen en drukte naar een kus op het voorhoofd iets, wat "'J in geen jaren meer gedaan had. Jk kan je niet zeggen, hoe zeer ik je aanbod op prijs stel maar je moet liever dit onderwerp maar niet meer aanraken. J,!? m'j zeer pijnlijk Hij haastte zich weg met onvaste schre- den en Hermione stond na te denken over "et vreemde effect dat haar aanbod had op naar ouden vriend, toen haar neef achter naar kwam en haar de handen op de schouders legde. •.Wel, kindje, waar zullen we nu het eerst heengaan Naar de stallen of naar de schuren Ze deden een lange ronde en Raymond •telde ten zeerste belang in alles. kwamen mr. Blantyre tegen op hun J^ang en een plechtstatige voorstelling ei» natuurliik maakte de nieuwe genaar den rentmeester een compliment hÜ5r t1e vo,niaakte orde, waarin hij alles u gevonden. Maar mr. Blantyre wilde aar "iet van hooren. ,n waarheid heeft miss Freymuth het li?0 beheerd nu al gedurende vijf jaren, h n'e*s te doen gehad, dan eenvoudig ar orders uit te voeren. Dus, als u uw De communistische aanslag in Indië. Er is op West-Java een poging gedaan om een communistische aanslag tot uitvoe ring te brengen. Uit de verschillende feiten, die zijn bekend geworden, blijkt deze aan slag van zeer ernstigen aard te zijn. Geluk kig was de politie op dergelijke gebeurtenis sen voorbereid en is men den toestand thans volkomen meester. Het gebeurde is een waarschuwing om het gevaar van het communisme in Indië niet gering te schatten. Wat de verhouding der communisten tot de Inlandsche vereeni- gingen betreft, is het opvallend, dat zoo goed als alle, met welk doel zij ook worden opgericht, na verloop van tijd langzaam maar zeker afglijden naar den communisti- schen afgrond. De bekende celienbouw der communisten blijkt dus ook in Indië ijverig te worden toegepast. Moskou bedient zich van het ontwakend bewustzijn, van den natuurlijken dwang van zelfbestuur en vrijheid om de zachtaardige Inlandsche bevolking op te zweepen tot een z.g. communisme, waarvan zij niets begrijpen. Onder het motief „Eerst moeten wij ons bevrijden van de vreemde overheerschers, de rest wordt la ter wel geregeld". Inderdaad, er zetelt te Moskou een li chaam, dat met alle middelen zich tracht te mengen in een strijd, die behoort te worden uitgestreden tusschen de Inlandsche bevolking en Nederland. Er arbeidt in Indië thans een vreemde kracht, die iedere vreedzame beslechting in dien strijd met alle haar ten dienste staande middelen tracht te beletten een kracht die haar eigen doeleinden najaagt onder voorwend sel 'het op te nemen voor zwakken en ver drukten. Aan die inmenging, die een ernstig ge- vhar voor land en volk dreigt te gaan be- teekenen, moet na dezen aanslag eens en vooral paal en perk worden^gesteld Wat de Indische couranten zeggen. De „Locomotief" dringt aan op zoo'n strenge onvergetelijke, ongeprecedeerde, exemplaire bestraffing van daders en lei ders, dat die voorgoed in aller geheugen gegrift zal zijn. Het „Soer. Handelsblad" verwacht zeer krachtige maatregelen tegen herhaling van de samenzwering op groote schaal. Het neerslaan van het verzet ging gemakkelijk, doch het publiek heeft recht op voorkoming van een gewapende terreur. Het „Bat. Nieuwsblad" merkt op, dat hier een aanslag gepleegd is, die niet het minste verband houdt met de volksbeweging. Men had enkel te doen met een troep huurlingen en misdadigers. De „Indische Courant" wijst er op, dat de groote massa van de bevolking van West-Java zich volkomen afzijdig gehou den heeft. Van de 250.00 inheemschen in Batavia hebben nog geen 500 meegedaan. De stuntelige poging tot opstand vond haar grond bovendien grootendeels buiten Batavia. Het aantal van de verzetslieden buiten Batavia is op het oogenblik niet te controleeren, maar uit de aanrakingen, die de politie en militairen met de benden daar hadden, blijkt, dat er een paar honderd hier en daar opereeren. De bevolking doet er evenmin mee. Op het derde terrein van actie, de Preanger, is de actie van nog ge ringer beteekenis. De „Javabode" zegt, dat de ongeregeld heden niets te maken hebben met een socia len, economischen ondergrond. Zij warén zuiver destructief. De actie was lang te vo ren opgezet, de verdeeling van de wapens en de financiering waren reeds feiten, toen jhr. De Graeff nog geen syllabe gesproken had. Inruiling briefkaarten. Van rijkswege uitgegeven briefkaarten met zegelafdruk van ?y2 cent, welke voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, kun nen tegen bijbetaling van 3!/2 cent per kaart, worden ingeruild tegen 2 briefkaar ten met zegelafdruk van 5 cent. Desge- wenscht kunnen voor elke 2 briefkaarten met zegelafdruk van 7,/2 cent als evenbe- doeld, tegen bijbetaling van 1 cent per kaart, 3 briefkaarten van 5 cent worden verstrekt. tevredenheid wilt betuigen, mr. Raymond, dan moet u dit doen tegenover haar Hermione bloosde en toen de rentmees ter weg was, zei ze „Het is waarlijk een groote verantwoor delijkheid voor mij geweest, het beheer van die goederen Ik zal blij zijn als ik het aan je kan overdragen, Ray Ze namen op dit oogenblik plaats op een bank in het boschje en Freymuth herhaal de „Je wilde je verantwoording overdra gen, Mione Och, dit beteekent toch an ders niet veel, zou ik zeggen. Wat van mij is, is van jou en omgekeerd Ze schudde het hoofd. „Beteekent dit, dat mijn tekort mij toch niet vergeven werd, Mione Zou je de dingen niet zóó willen laten als ze waren, vóórdat ik ging Mag ik de oude belofte, waar ik mij toen niet aan hield, dan nu niet hernieuwen „Neen, Ray, dit zou onrechtvaardig zijn tegenover ons beiden." „Onrechtvaardig „Ja, Die oude hoe zal ik hel noemen droom van onze jeugd is dood, en kan niet meer herleven Het zou onver geeflijke spotternij zijn, om dit onszelven te willen wijs maken. Wij zouden er geen van beiden gelukkig onder zijn. Nu was het dan geen onrecht „Mijn liefde voor jou is niet dood, Her mione Ik zweer je dat mijn hart vol is van een eerbiedige genegenheid voor je, een gevoelen, dat ik nooit voor een andere vrouw zou kunnen koesteren. Als je mij niet trouwen wil, dan zal mijn heele leven een eindeloos zelfverwijt zijn „O neen, dat is geen liefde, Ray Je bent nu geneigd je mij voor te stéllen in een overdreven vereering Maar dit gevoe Directe belastingen enz. Tot surnumerair der directe belastingen invoerrechten en accijnzen zijn met ingang van heden benoemd A. C. den Duik, L. J. A. van Dijk, H. Dijkstra, J. Janssen, W. E. Kremer, G. H. van Leeuwen, J. Lubbers, J. Nikkels, A. J. Nijland, J. H. Olgers, G. van der Pol, C. Chr. Pouleyn, J. C. van Remor- tel, H, van Tongeren, J. L. van Veeren, W. de Vries. De werkloosheid te Amsterdam. De directeur van de Arbeidsbeurs te Amsterdam heeft aan „de Tel." medege deeld, dat mag worden aangenomen dat sedert de laatste 8 jaren de gemeente 12.000 werkloozcn tot zijn last heeft, zoo dat met recht van een permanente werk loosheid gesproken kan worden. VLISSINGEN, 16 NOVEMBER. Salarisregeling P. T. T.-personeel. De vakgroep P. T. T.-personeel van de afdeeling Vlissingen van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond hield gisterenavond een openbare vergadering in de bovenzaal van het café Buning, waar het hoofdbestuurslid van dien bond, de heer R. H. Waterberg, een inleiding hield over „De salarisregeling van het P, T. T. personeel en wat gedaan moet worden om hierin verbetering te brengen". Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. A. Berger, waarin hij de talrijke aanwezigen van harte wel kom toeroept en mededeelt op welke wijze de vergadering zal worden geleid en de spreektijd van de sprekers de heer Van Giessel van den C. B. P. T. T. was aanwe zig voor het voeren van debat zal wor den verdeeld. De inleider begint met een korte uiteen zetting te geven over de vakorganisaties in vroeger jaren, welke strijd er destijds is moeten gevoerd worden om het recht van bestaan te krijgen. Hij memoreert onder welke buitengewone slechte omstandighe den de arbeiders en ook de ambtenaren hun werk moesten verrichten. Spreker conclu deert, dat de moderne vakbeweging een groote hefboom is geweest voor de verhef fing van de arbeidersklasse. Deelden nog kort geleden verschillende katholieke bla den niet mede, dat de arbeidsvoorwaarden het best geregeld zijn daar waar de socia listische arbeidersbeweging, de moderne vakbeweging eenigen invloed heeft. Spreker typeert oen achterstand van het P. T. T. personeel, het altijd klagen en vragen van dit personeel, doch stelt even eens in het licht wat hetzelfde personeel heeft verzuimd ten opzichte van het orga nisatie-vraagstuk. Bonden, die lage contri buties innen, geen strijdkas vormen, geen weerstand hebben, waren voor het groot ste deel van dit personeel gewild. Men kijke slechts naar het jarenlang getob en gesuk kel van den C, B. P. T. T., den neutralen postbpnd. Dat dergelijke organisaties door de regeering zijn gewild, omdat zij zoo bij zonder zwak en krachteloos zijn, voelt het personeel nog eiken dag aan den lijve. Vervolgens gaat spreker in korte trekken het werken van het ministerie-Colijn na, de houding, welke minister De Geer, de huidi ge minister-president, hierbij aannam tegen het overheidspersoneel en op welke wijze deze zelfde minister zich thans van even- tueele herziening van de salarieering meent te kunnen afmaken met gezegden, als „er moet rust komen en blijven in de salariee ring van het personeel". Zelfs uitlatingen van den directeur-generaal van den P. T. T.-dienst, dat de salarieering onvoldoende is, kunnen de regeering niet van dit stand punt doen veranderen. Later werd het personeel blij gemaakt met de ministerieele boodschap, dat het personeel niet direct salarisverhooging zal verkrijgen, doch dat de regeering een reor ganisatie van het P. T. T.-personeel op het oog had, die het personeel meer voordeel zou brengen. Ook hiervan zal volgens latere mededeelingen niet veel komen en zoo solt men maar met het personeel voort. len sluit uit en dan zou je berouw hebben van je aanhouden. Bovendien zou ik voor mijzelve er toch niet in toestemmen." „Maar nu je mij al die jaren bent trouw gebleven, lijkt het mij onbegrijpelijk, dat je nu-ineens los wilde zijn van je belofte „Ja", erkende zij, „mijzelve is het ook in zekeren zin onbegrijpelijk Toen ik je gis terenavond ontmoette, kwam die overtui ging in eens tot mij, dat ik mijzelf al die jaren misleid had dat ik niet zoo veel om je gaf, als ik mij wel had voorgesteld. Ik kan het je niet uitleggen". „Wat heb je je leven dan voor niets opgeofferd Maar, Mione, je blijft toch op Pinchurst Deane heeft mij verteld, hoe jij het was die oom George overreedde, mij tot zijn eenigen erfgenaam te maken en natuurlijk deed hij dit in het vertrouwen, dat ik bij terugkomst jou zou opeischen, gelijk met het goed. En nu je dit onmoge lijk maakt wat moet ik nu beginnen Je wilt toch niet de schande over mij bren gen dat het wel den schijn moet hebben of ik je uit het huis drijf, dat hij altijd voor jouw woning heeft gehouden Er stond nu een soort angst in zijn oogen te lezen maar zij verdreef dien met haar geruststellend „Moeder en ik zullen bij je blijven, zoo lang je ons werkelijk verlangt bij je te houden." „Dit zal dan altijd wezen riep hij. „Je wilt dus wel de plaats tot een aangenaam tehuis maken voor kleinen Pitchers en voor mij „Tot je hem een andere moeder geeft", antwoordde zij zacht. Bij die woorden kreeg hij een geweldige kleur, maar sprak „Zet die gedachte uit je hoofd Pitchers zal geen tweede moeder -5 a* EEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT MET WERELDREPUTATIE DEZE ONOVERTREFBARE KWALITEITEN DER PHILIPS ARGENTALAMP WORDEN OVER DE GEHEELE WERELD ERKEND EN GEWAARDEERD Alleen een flinke, hechte, sterke vak organisatie kan slechts verbetering bren gen. Men zal er, volgens spreker toe over moeten gaan met 't breken van categoriaal organiseeren. De chaos, de aftakeling van de neutrale vakbeweging, toont dit overdui delijk. Heeft niet de oud-voorzitter van het neutraal vakverbond onlangs verklaard, dat organisatie noodzakelijk is, doch dan goede organisatie, niet neutraal, maar mo dern, In den breede betoogt spreker de wijze waarop in de neutrale vakbeweging eer tijds en in den neutralen postbond is ge werkt ten opzichte van de fusie tusschen hen en de moderne vakbeweging. Hoe men uit neutrale kringen het naar buiten voor deed als oprechte, welgemeende voorstan ders van de fusie en op welke wijze men binnenshuis te werk ging om de fusie te voorkomen. Dat zelfs leden van het hoofd bestuur een scherpe houding gingen aan nemen tegen datzelfde hoofdbestuur, zon der dat de organisatie tegen deze scheur makers stelling nam. Na nog gewezen te hebben op de steeds toenemende machts vorming van de werkgevers, stelt hij hier tegenover de versnippering in de organi saties van werknemers en eindigt zijn rede met een gloedvolle aansporing om de mo derne vakbeweging te versterken. Hierop krijgen een tweetal aanwezigen het woord, teneinde de gelegenheid voor debat te benutten. Nadat de inleider van den avond, den heer Waterberg, de debaters afdoende van repliek had gediend, sloot de voorzitter niet een woord van dank aan den inleider en den debater, den heer v. Giessel, deze goed geslaagde vergadering. Van biet tot suiker. Door omstandigheden van den spreker zal niet Donderdagavond maar Woensdag avond 17 November de heer Jac. Welle- man, burgemeester van Krabbendijke, zijn lezing houden van biet tot suiker voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Den heer Welleman is dit onderwerp ten hebben tenzij jij het ware Hermione schudde het hoofd. Zij dacht, dat ze Raymond beter kende dan hij zich zeiven. Hij zou vast te eeniger tijd weer trouwen, meende zij. Zoo ten éénenmale was haar liefde voor dezen man dood, dat zij het best zou kun nen aanzien, dat hij de echtgenoote werd van een andere vrouw. Wel leek haar leven haar voortaan leeg een enkele trouwe plichtsvervulling. Raymond had terecht gezegd haar leven had zij opgeofferd HOOFDSTUK VI. Er volgden een drukke veertien dagen op Pinchurst. Er was geen familie van eenigen naam op tien mijlen in de ronde, die niet haar kaartje liet voor mr. Freymuth. Voor Raymond zelf was dit een ware beproeving Hij had een gevoel of hij zoo echt „te kijk" zat, en begreep hoe druk hij besproken werd. Gelijk te verwachten viel hoorde mrs. Scandar wel tot de eerste bezoeksters. Ze vond mrs. Freymuth alleen in den salon, die nu een heel feestelijk aanzien had. „Ik weet wel, dat ik er al wat heel vroeg bij ben", begon zij eenigszins verontschul digend, „maar ik was zoo zeer verlangend je geluk te wenschen met je dochter. Bo vendien is het toch ook beter wat te vroeg dan wat te laat Eindelijfe maak je dan toch eens gebruik van den salon ter eere van den terugkeer van den jongen heer van Pinchurst. Ik heb al zoo dikwijls gedacht het was ook zonde en jammer, dat mooie vertrek zoo ongebruikt te laten ofschoon ik anderzijds toch weer begrijpen kan, dat je den salon liever zoo frisch en ongerept mogelijk hield voor aanstaande huwelijks plechtigheden." Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. volle vertrouwd. Niet alleen als landbouw deskundige maar ook omdat hij als presi dent-commissaris van de suikerfabriek Zee land ten nauwste bij de suikercultuur be trokken is. Deze lezing zal niet nalaten vele belang stellenden te trekken, omdat de suiker nu eenmaal de kurk is waarop Zeeland drijft en vooral tegenwoordig de aandacht dub bel gevestigd is op deze cultuur omdat zij van alle kanten wordt bedreigd. Een be dreiging, die als zij werkelijkheid werd, voor Zeeland een ramp zou zijn. Niet alleen hierom is de lezing interes sant. Maar de suiker is de laatste tientallen jaren geworden een volksvoedsel. Het winnen en het verdere proces van dit voedsel is zeer leerzaam. De lezing wordt met lichtbeelden verdui delijkt. Zie verder achterstaande advertentie. Mrs. Freymuth deed, of ze die toespeling op een huwelijk niet vatte. Mrs. Scandar liet zich echter zoo gauw niet uit het veld slaan en ging voort „Het moet voor miss Freymuth een min- aangename gewaarwording wezen, dat zij nu maar zijn tweede vrouw is, terwijl zij hem toch zoo trouw is gebleven. Enfin het zou nog erger zijn, als zijn eerste vrouw nog in leven was. Wispelturigheid schijnt den mannen ingeschapen ze ver geten zoo lichtEn wanneer zal het huwe lijk nu plaats vinden Staat de datum al vast „Er zal geen huwelijk plaats vinden", antwoordde mrs. Freymuth op een toon, waarmee zij duidelijk te kennen gaf, hoe onaangenaam het haar was, Hermione's zaken zoo open en bloot te bespreken. „Tenminste, er zal geen huwelijk plaats vinden, waarbij het mijn dochter een min- aangenaam gevoel kan zijn, dat zij slechts zijn tweede vrouw is, mrs. Scandar „Neem mij niet kwalijk, maar dit heb ik altijd vast gedacht „Ja, dat weet ik ook wel. Iedereen schijnt gedacht te hebben, dat mijn dochter haar neef zou trouwen, zoodra hij thuiskwam". „Dus dan is mr. Freymuth nog „vrij" Nu, dit zal wat een opschudding geven on der de jonge dames, want die zijn toch al zoo zeer op hem gesteld hij heeft zoo'n romantische tint over zich." „Mijn neef is van plan niet weer te trou wen, nu Herminone zich aan de overeen komst onttrokken heeft", merkte mrs Frey muth op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1