MAANDAG 1 NOVEMBER Eerste Blad KWATTA?5* aftVJVREEP UIATIMCtlUAS «—No. 257 64e Jaar|{an|| SQ26 BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Beter dan <3o«t Pt BESTE VLISSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco iloor het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere reael ineer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel lüeine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iédere regel meer 26 cent. Het Nederlandsch - Belgisch verdrag. In een artikel over het Nederlandsch- Belgisch verdrag schrijft het anti-rev. hoofdorgaan „de Standaard" o.a. Voor de positie van Nederland in de toe komst is onze verhouding tot België een van de hoofdmomenten. Wij vreezen, dat door verwerping van het verdrag aan die verhouding een schade zal zijn toegebracht, die in jaren niet te herstellen is. Voortgaande vervreemding tusschen België en Nederland zou noch m,et Neder lands roeping en plicht, noch met Neder lands belang, noch met de behoefte aan ontspanning in de internationale verhou dingen in overeenstemming z'jn- En daar om blijven wij van oordeel, dat het verdrag door de Staten-Generaal niet moet worden verworpen. Dat men in anti-rev. kringen het over het algemeen niet eens is met de opvatting van „de Standaard" is bekend. Er komt ook van deze politieke partij veel verzet tegen het veidrag. Het oud--Kamerlid A. Colijn heeft in een te Amstelveen gehouden vergadering over het'verdrag gesproken. Spreker meende, dat hoe men het ook bekijkt, het verdrag niet te aanvaarden is, het biedt ons hoegenaamd geen voordee- len, maar louter nadeelen. En hoewel spr. ook internationaal voelt en zich ten aanzien daarvan geheel aansluit bij minister Van Karnebeek, toch mag ons internationaal voelen niet zoover gaan, dat onze nationale belangen in verdrukking komen. Het is te begrijpen, dat het ook bij een overeen komst wel eens geven en nemen is, doch hier is de kwestie zoo dat Nederland zoo goed als alles geeft en België alles neemt. Hoewel spreker de kwaliteiten van minis ter Van Karnebeek hoog aanslaat, meende hij toch dat dit verdrag door ons niet moet worden geaccepteerd. Het staat voor hem vast, dat als dit verdrag, geboren in de sfeer en in den tijd, die voor ons land on gunstig was, nu nog moest worden ge maakt, ook door minister Van Karnebeek nimmer zou zijn tot stand gekomen. Spreker wees er op, dat ook'van anti- rev. zijde te weinig aandacht aan dit ver drag is geschonken. Dat men de kiezers ook hierover had moeten voorlichten. Hij hoopte dat de anti-rev. Kamerclub zich in haar geheel tegen het verdrag zal ver klaren. De vergadering nam een motie aan, die ter kennisneming van de Kamerclub zal worden gebracht en waarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken dat de Kamer het verdrag niet zal goedkeuren. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt Na ingewonnen informaties kan ik beves tigen, dat minister Francqui die momen teel ongesteld is sinds hij deel van het kabinet uitmaakt, geenerlei voorstel inzake Eupen-Malmédy, van welken aard ook, aan het Duitsche rijk heeft gedaan en dat hem evenmin eenig voorstel heeft bereikt. Wanneer vóór den aanvang van zijn mi nisterschap hem zijdelings van Duitsche zij de denkbeelden aan de hand mochten zijn gedaan omtrent Eupen en Malmé\ly en de haven van Antwerpen, dan zijn deze toch nimmer de aandacht waardig gekeurd, en de regeering heeft er zelfs nooit bij stil gestaan. Nieuwe Katholieke partij opgeheven. Op de algemeene ledenvergadering der afdeeling Utrecht van de Nieuwe Katholie ke Partij, Vrijdag gehouden, is met alge meene stemmen besloten deze afdeeling op te heffen, omdat, naar het oordeel van de vergadering, gegronde reden bestaat aan te nemen, dat de rechten van de standen en de minderheden, die zij vertegenwoordigde, in de R.-K. kiesvereeniging, in de toekomst beter gewaarborgd zullen zijn. Het aftredende bestuur kreeg de op dracht van de vergadering in overweging te nemen, of het wenschelijk zou kunnen zijn binnen de grenzen van de statuten der R.-K. kiesvereeniging t.z.t. een studieclub op te nchten. Daar overigens in het land geen afdeeling van de N. K. P. bestaat en er ook verder geenejlei organisatorisch verband bestaat, is in feite hiermede de N. K. P. op geheven. Behoud van landgoederen in het belang van het natuurschoon. .Waar gebleken is, dat van verschillende zijden belangstelling bestaat voor vermin- van belastingen voor landgoederen, hlf I»1 belang van het natuurschoon be dden moeten worden, deelt men ons me- e« dat eenige maanden geleden bij ge- eenschappgijjke resolutie van de ministers van ^.,mKn]andsche zaken en landbouw en wpIi nc^n een commissie is ingesteld, «M°t opdracht heeft een onderzoek te vJ^tcn naar den aard en den omvang de geldelijke offers, welke voor den staat zouden zijn gemoeid met de uitvoe ring van één of meer maatregelen, door den Boschraad in zijn advies van 12 Maart 1925 aan den°eerstgenoemden minister aan bevolen. Die commissie bestaat uit de heeren E. Kleijn, directeur der registratie en domeinen te Leeuwarden, lid en voorzitter. E. D. van Dissel, directeur van het staatsboschbeheer, J. P. van Lonkhuyzen, directeur der Neder landsche Heidemaatschappij te Arnhem. K. I. B. A. de Coster, bezuinigingsinspecteur bij het departement van financiën te 'sGra- venhage, L. A. Ruys, renimeester van de goederen Middachten en Kernhem te De Steeg, leden, en A. J. van Soest, ontvanger der registratie en domeinen, werkzaam aan het departement van financiën, secretaris. Thans is aan deze commissie mede opge dragen de voorbereiding van het in de Troonrede vermelde wetsontwerp betref fende zekere fiscale verzachtingen die ver bonden zullen worden aan een vrijwillige beperking van het beschikkingsrecht over bepaalde landelijke eigendommen. Het vleeschinvoerverbod in Engeland. In verband met geruchten, welke geloo- pen hebben betreffende de regeling van uit voer van vleesch naar Engeland, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de Engel- sche regeering eerst de resultaten van de nieuwe regeling wil afwachten om later de eventueel van buitenlandsche zijden aan te voeren bezwaren onder de oogen te zien. Het Nederlandsche deel van de Belgische stabilisatieleening. Bij de Vrijdag gehouden inschrijving op het Nederlandsche gedeelte van de 7 Belgische stabilisatieleening is voor een dusdanig bedrag ingeschreven, dat aan in schrijvers beneden de 10.000 niets en aan de grootere inschrijvers slechts een uiterst gering percentage kan worden toegewezen. De „Tel." verneemt dat de leening meer dan 20 maal volteekend is. Er is voor meer dan 300 millioen ingeschreven. Een onbeschoft raadslid. In de gehouden vergadering van den ïaad van Gorinchem trad de communist de heer Nieuwstad zoodanig op, dat de voor zitter de vergadering moest schorsen. Na dat de vergadering was gesloten, riep de heer Niëuwstad den voorzitter het woord „fielt" toe," terwijl hij een glas water naar den burgemeester gooide. Gelukkig kwam het glas, dat in scherven brak, tegen de tafel aan. De burgemeester verwijderde zich even in de kamer van Burg. en Weth. met den inspecteur van politie, waar ook de heer Nieuwstad ontboden werd, en daarna maakte de heer Nieuwstad, in de raadszaal teruggekeerd, van de gelegenheid gebruik om in tegenwoordigheid van de raadsleden en het publiek, den burgemeester Gaar- landt zijn excuses aan te bieden en zijn spijt te betuigen over het voorgevallene. VLISSINGEN, 1 NOVEMBER. Een herdenkingsavond. In een luisterrijk met palmen, vlaggen en banieren versierde zaal en ten overstaan van ruim. 600 in feeststemming verkeerende partijgenooten en geestverwanten vierde de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P. Zater dagavond in het Concertgebouw alhier haar 20-jarig bestaan. Een herdenkings avond, die, door de hooggestemde, dichter lijke en rijk aan symbolen en vergelijkingen zijnde rede van den woordeerder van den avond, het sociaal-democratisch Kamerlid de heer A. B. Kleerekoper, alsmede de wijze waarop de uitvoerende kunstenaars zich van hun taak kweten, is geworden tot een avond van werkelijk kunstgenot, tot een evenement in de geschiedenis van de Vlis- singsche socialistische arbeidersbeweging, waaraan zij, die er getuige van mochten zijn, nog lang in dankbare herinnering zul len terugdenken. Het was ruim 8 uur toen het lid van de uitvoerende feestcommissie, de heer J. Ber ger, opende en de aanwezigen het welkom toeriep. Hij memoreerde kortelijk het ont staan en den verderen groei der afdeeling, bracht een woord van hulde aan het zit tende afdeelingsbestuur en een speciaal woord van dank aan den huidigen afdee- lingsvoorzitter, den heer Van Hal, voor zijn eminente leiding. Aanwezig waren volgens spreker het be stuur van het partijgewest der S.D.A.P. vertegenwoordiging van het Belgisch Syn dicaat van den Middelburgschen Bestuur- dersbond de Middelburgsche Vrouwen club en de A. J, C, Voorts leden van de afdeelingen Koudekeike, Souburg, Goes, Sas van Gent, Neuzen, Breskens. en Oost burg. Hierna werd het program van den avond geopend door het zeggen van het Koor uit het eerste bedrijf van het treurspel „de Opstandelingen" van Henriette Roland Holst, uitgevoerd door de heeren J. Stern- heim en Ben Groeneveld van Amsterdam, later gevolgd door het door beide heeren, geassisteerd door mej. Marie Hamel, voor gedragen fragment „de Soldaat" uit het 2e bedrijf van hetzelfde treurdicht. Deze uit beelding van het verzet van het getrapte Russische volk tegen zijn despotische heer- schers, zijn kreet om vrijheid en rechtvaar digheid, geschiedde onder adembeklem mende stilte en trof ons door zijn soberheid in opzet en dictie. Tusschen beide voordrachten in ver gastte de heer A. Bleekrode Van Amster dam, begeleid aan den vleugel door den heer Th. Höfelein, ons op een drietal kos telijk gespeelde vioolsoli, nl. de Romance in F majur van L. van Beethoven, Poème van Fibich en een Menuet van Mozart. La ter op den avond vernamen we dat de heer Bleekrode de scholing van de Vlissingsche arbeiderszangvereeniging „de Volksstem" heeft op zich genomen en voornemens is zich alhier te vestigen. Te oordeelen naar hetgeen de heer Bleekrode ons thans door zijn knap en van groote technische vaar digheid getuigend spel te genieten gaf, kunnen we muzieklevend Vlissingen reeds bij voorbaat met zijn aanwinst geluk wen- schen. De o.i. vlekkelooze begeleiding van den heer Höfelein was op zich ze# reeds een genot te beluisteren. Het hoogtepunt bereikte deze avond toen werd gehaald en op het podium gezeten was het volledig bestuur van de afdeeling, door een daverend applaus van de zaal verwelkomd. Ook de huidige voorzitter der afdeeling, de heer Van Hal, herdacht allereerst het ontstaan der afdeeling, haar wel en wee bij het verder bestaan. Hij bracht dankbaar hulde aan de pioniers voor den ijver en de volharding, waarmede zij het zichzelf ge stelde ideaal hadden uitgedragen onder het volk, en aan de tegenwoordige partijge nooten voor hun steun en hulp. Hij sprak zijn voldoening uit over het werk der feestcommissie en was trotsch op hetgeen dat werk dezen avond te aanschouwen gaf. Voorts deed hij voorlezing van de telegrafi sche en schriftelijke gelukwenschen, die waren ingekomen. Van de afdeeling Zierik- zee der S.D.A.P., de afdeeling Vlissingen van den Alg. Bond van Politiepersoneel, van de Ned. Fabrieksarbeiders, den Bond van Ned. Onderwijzers, Schildersgezellen- bond enz., allen getuigende van waardee ring voor het werken der afdeeling. Van de daarna gegeven gelegenheid om de afdeeling te complimenteeren, werd al lereerst gebruik gemaakt door den voorzit ter van het partijgewest, den heer L. On- derdijk te Middelburg, die in zijn begroe- tingsspeech nog deed uitkomen het groote aandeel, dat de afdeeling Middelburg en speciaal de heer Van der Weel te Middel burg, in de oprichting der afdeeling Vlis singen heeft gehad. Naast een enveloppe met inhoud overhandigt hij, namens het gewestelijk bestuur, een bloemstuk. Hierna feliciteert mevr. Pieterse van Wijck alhier, die de eenige vrouw was in het bestuur der afdeeling toen deze 20 jaar geleden werd opgericht en die toen de vlag vervaardigde. Zij verzucht de- aanwezigen de Internationale aan te heffen, waaraan deze, oprijzende van hun zetels, spontaan gevolg gaven. De heer Van der Peijl alhier complimen teert nog namens de vakbeweging. De heer A. B. Kleerekoper, met applaus begroet, vangt hierna zijn redë aan. Ik heb gehoord, zegt spreker, dat deze afdeeling is opgericht in 1906. Dat was düs 3 jaar na 1903, na het jaar dus waarin de Neder landsche arbeidersbeweging een groot ge beuren doormaakte, blootgesteld was aan de smadelijkste vervolging, eer- en brood roof van de zijde eener dubbelhartige re geering en haar satellieten. Thans in 1926 viert ze haar 20-jarig bestaan en is het 3 jaar geleden, dat het Nederlandsche volk een Vlootwet verwierp. En het verschil in deze beide gebeurtenissen uitgedrukt, zegt spreker, spreekt duidelijk van wat er in dien tusschentijd in het Nederlandsche volk, dank zij onzen arbeid, heeft plaats gegre pen. Ook deze spreker brengt, op een wijze waarvan hij het geheim bezit, hulde aan de zes Vlissingsche voortrekkers, speciaal aan de vrouw, die zich onder hen bevond en die de ontwerpster en vervaardigster was der eerste afdeelingsvlag. In een hoogge stemde, dichterlijke symboliek, ontleend aan een tweetal passages uit de Schrift, teekent spreker de waarde, die de vlag voor den socialist moet hebben. De nieuwe vlag daarna overnemende uit de handen van een jong meisje, overhandigde hij haar aan den afdelingsvoorzitter, den heer Van Hal. De vergadering verheft zich en zingt de Socialisten-marsch. De voorzitter dankt alle sprekers, spe ciaal den heer Kleerekoper, voor zijn be geesterend woord. Bij het uitspreken van zijn dank aan de gevers van de vlag, richt hij zich nog kort tot zijn medebestuurslid, den heer Disse,mede-oprichter der afdeeling en sedert dien haar vaandeldrager, die zich al die jaren met onbezweken trouw van die taak hee^t gekweten. Ook zegt hij nog dank aan de Belgische vrienden voor hun tegen woordigheid en brengt hij hulde aan de medewerkende kunstenaars van den avond. Na een korte pauze gaf mej. Marie Ha mel ons nog gelegenheid te genieten van haar spel door een declamatie van een der schoonste passages uit Heijermans „Droomkoninkje", speelden de heeren Bleekrode en Höfelein nog een drietal mu zieknummers en besloten mej. Hamel en de heer Sternheim den avond met een komisch écnactertje, getiteld „de Schoentjes", waar bij zij blijk gaven ook in het komsche genre hun rol aan te kunnen. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen en werd gelegenheid gegeven tot dansen. dige film-techniek en de verdeeling van i scenes is... Maar wat kan 't publiek schelen 1 of de filmtechniek zus of zoo is Laat een anderen maatstaf spreken Gaat deze film zien, u zult opgetogen i zijn Zij is zoozeer vervuld van verrassen-, de wendingen, dat u al dadelijk na de eer ste acte zult vergeten, dat u in de bios- coop zit i Niet alleen is deze film volkomen oor- 1 spronkelijk, zij is ook diep menschkundig. Ze is in vele opzichten scherp satiriek, in andere vol fijn geestigen zachten humor. Om kort te gaan zij is een unicum, een j van die wennige rolprenten, éie zoo plots, als kometen met een flitsend lichtbaan achter zich bewijzen, dat 't toch heusch niet allemaal om een spil draait, dat er ook nieuwe wegen zijn. En daarmee uit. Er is nog zesmaal zooveel over te schrijven, doch basta. Deze film is een „schlager" van welk standpunt men haar ook beziet. Luxor-theater. Een van de filmsterren waarvan altijd een bijzondere aantrekkingskracht uitgaat, is Henny Porten. Deze week zal men haar spel weer kunnen bewonderen in de film „Het avontuur van Sibylle Brandt", die van Vrijdag a.s. af in het Luxor-theater ioopt. Het „Vaderland" schrijft hiervan o.a. het volgende Een van de wonderlijkste films, die ik ooit zag. Begint als een drama, vervolgt als een groteske en eindigt als een blijspel. In alle drie phaSen is zij uitmuntend. De regie is voortreffelijk, modern van zelfstan- Een onvrijwillige jeugdige passagier. Door de politie werd gisterenmiddag een Belgische 17-jarige jongen aangehouden, die van een Belgisch schip op de reede al hier was afgezet. De jongen had te Ant werpen afscheid genomen van zijn vader, donkeyman op dit schip, doch toen hij van boord wilde gaan waren de touwen reeds los en het schip al weggevaren. Daar het schip een te verre reis moest doen, vond de kapitein het beter den jon gen hier aan wal te zetten. De politie alhier heeft er zorg voor ge dragen dat de jongen zoo spoedig mogelijk naar zijn doodelijk ongeruste moeder te Antwerpen kon terugkeeren. Het drama op zee. Gisterenmiddag was de justitie uit Mid delburg hier ter stede en werd sectie ver richt op het lijk van den Noor Olsen, die een dezer dagen aan boord van het stoom schip „Antwerp" in een dronkemansruzie door een revolverschot in den buik doode lijk werd getroffen. Naar wij vernemen zijn de verdachten van dit misdrijf, twee Noren, te Antwerpen gearresteerd en Zaterdag met het stoom schip „Antwerp" naar Harwich terugge voerd. Waar het feit geschiedde aan boord van een schip, varende onder Engelsche vlag in volle zee, zal de berechting dezer zaak door de Engelsche justitie plaats vinden. Het lijk van Olsen is nog niet ter aarde besteld, omdat daaromtrent nog nadere instructies van de Engelsche justitie moeten worden afgewacht. In onze Tijdinghal. Gisteren werd te Amsterdam de voetbal wedstrijd HollandDuitschland gespeeld. Wij etaleeren heden 3 mooie overzicht-kie ken van dezen wedstrijd. Verder hebben wij foto's opgenomen van het 10-jarig bestaan van het genootschap Nederland-Frankrijk in „de Twee Steden" te 's-Gravenhage van het 40-jarig jubi leum van dr. A. J. Swaan, waarnemend directeur-generaal van den landbouw van het internationaal Anthroposophisch Con gres te 's-Gravenhage een foto van een orkonde, gemaakt ter gelegenheid van de opening van het Noordzeekanaal op 1 No vember 1876 van het afscheidscollege van prof. dr. W. Geesink, hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en nog verschillende andere foto's van actueele gebeurtenissen. Een paard in een sloot Gisterenmiddag geraakte een paard van den sleeper L. alhier in de waterleiding, loopende langs de Rozengracht. Bij de po ging om het dier uit het water te halen, kwam het in een modderige sloot terecht, waardoor het redden zeer werd bemoeilijkt. Met vereende krachten poogde men het dier uit zijn benarde positie te redden, wat echter niet zoo spoedig gelukte. Eerst na dat men meer materiaal had gehaald mocht het gelukken met behulp van een tweetal paarden, die voor een wagen werden ge spannen, het dier op het droge te trekken. Ruim een uur was men daarmede bezig geweest. Het paard dat geen letsel bleek te hebben, werd daarna door den eigenaar naar den stal gebracht. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier ge durende de 2e helft der maand October te rugontvangen onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland Administrateur 14e R. L, Middelburg Brinkhorst, IJmuiden J. Willemse, Arnhem. Briefkaarten BinnenlandW. Schuur, Amersfoort. Brieven buitenland P. A. Kokelaar, Suntum Surry Superieure des Soeurs der Saint Esprit, St. Quintin. Briefkaarten buitenland Charlotte Forse, Paris H. C. S. Postlagemd, Hamburg Alois Schern, Wien. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche stoomschip „Boeke- lo", komende van Antwerpen en bestemd naar Londen, is met averij op de haven al hier gekomen en is overgebracht naar de werf der Kon. Maarsch. „de Schelde", ten einde aldaar gerepareerd te worden. Het Cor Ruys-ensemble. Wij brengen nog in herinnering, dat morgenavond in het Concertgebouw een voorstelling wordt gegeven door het Cor Ruys-ensemble. Opgevoerd wordt „Thuis komst", het buitengewone tooneelwerk van Jaques Bernard. Dit stuk heeft groote be langstelling en waardeering gevonden en is overal het succes geworden voor Tilly Lus, die haar dramatisch talent ten volle ont plooit in het lijden van de jonge vrouw, ter wijl ook van het geheele ensemble-spel een roep uitging. De Pzem. In de vergadering van aandeelhouders de" N.V. „Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij" te Middelburg van 29 Octo ber jl. zijn benoemd tot leden van den Raad van Advies, als bedoeld in artikel 9 der Statuten, de heeren ir. A. H. L. de Bel, te Sas van Gent, A. H. F. Francken te St. Jansteen, M. W. Koster te Axel, J. Truijman te Boschkapelle, V. Verschaffel te Sas van Gent, B. I. Zonnevijlle te Neuzen, M. A. Bleiker te Schoondijke, A. A. Hendrikse te IJzendijke, A. I. Leenhouts te Retranche- ment, 1. van Melle te Breskens, J. J. de Ja ger te Nieuwdorp, W. Kakebeeke te Goes, ir. J. van Poelgeest te Goes, Jan Vogelaar te Krabbendijke, Jac. Welleman te Krab- bendijke, S. J. de Regt te Wissekerke, I. P. van der Weele te Colijnsplaat, W. Dron- kers te Poortvliet, mr. A. van der Hoeven te Tholen, W. M. Kloet te St. Maartensdijk, W. L. Klompe te Tholen, A. Wisse te Anna Jacobapolder, W. van Oeveren te Nieuwer- kerk, mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee, S. Hage te Bruinisse, J. C. van Langeraad te Dreischor, A. C. de Oude te Zierikzee, C. Boudewijnse te Middelburg, L. Simonse Lz. te Biggekerke en H. C. Wesseling te Vlis singen. Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De Zeeuwsche Landbouw-maatschappij houdt op Maandag 29 November te Mid delburg een algemeene vergadering. Het hoofdbestuur stelt voor, de contribu tieregeling van 1926 ook voor 1927 geldig te verklaren. Verder adviseert het hoofdbe stuur te voldoen aan het verzoek van den bond van coöperatieve suikerfabrieken om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres aan den minister van financiën, en bij den minister krachtig aan te dringen op verlee ning van de gevraagde productiepremie aan de suikerindustrie. Dit laatste onderwerp zal ter vergadering zoowel door voor- ais tegenstanders der steunverleening worden behandeld. Als voorstanders zullen spreken mr. P. Diele- man en Jac. Welleman, als tegenstanders P. Lindenbergh en A. I. Leenhouts. Griffier Prov. Staten. Het bericht aan „de Zeeuw" ontleend betreffende de voordracht voor griffier der Staten is onjuist gebleken. Er is nog geen voordracht opgemaakt. De oudste vrouw van Nederland. Het is heden feest te Hengstdijk ter eere van de oudste inwoonster dier gemeente, tevens van heel ons land, mej. weduwe Asselmande Wit, die 1 November 1822 geboren werd en dus heden 104 jaar wordt. De vrouw is voor dien leeftijd zeer kras, verricht nog huishoudelijke werkzaamhe den en gaat geregeld ter kerk. Van de grens. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen In het jaarverslag der gemeentelijke groente- en fruitveiling te Vlissingen wordt als novum vermeld de aanvoer van eenige duizenden K.G. zwarte bessen uit Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is te hopen dat de aan voer van fruit zich sterk ontwikkele en spoedig worde gevolgd door dien van groenten, want door zijn ligging is Vlis singen m.i. de aangewezen marktplaats en eenige exporthaven voor geheel Zeeland en N.-Brabant van alles wat deze cultuur op levert. De bodem in beide districten leent er zich uitstekend voor en het is jammer genoeg, dat ze niet op meer uitgebreide schaal ter hand wordt genomen. Nu ver keert ze nog in het eerste stadium van ont wikkeling en het is vooral aan het krachtig initiatief van den landbouwer J. Ramondt onder Westdorpe te danken, dat er ten minste pogingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangewend om dit bedrijf in de hoogte te werken. Lezingen worden gehouden in verschillende dorpen, cursussen opgericht en daarom valt het weinig loonend zijn der groententeelt dit jaar zeer te betreuren, wijl het den stimulans verlamt zich op deze productie te werpen. Toch zijn de landbou wers er van overtuigd, mettertijd genood zaakt te zullen zijn gedeeltelijk althans hun bedrijf in andere banen te leiden en zich niet in hoofdzaak tot de bietenteelt te bepalen. Eigenaardig mag wei genoemd worden de verzending van dit gewas op 't oogen- VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Indien men voor een zieke deskun dige verpleging wenscht, dan neme men daarvoor geen verpleger of verpleegster aan, alvorens zich er van te overtuigen, dat de verplegende in het bezit is van een in het Rijksregister ingeschreven di ploma A voor gewone ziekenverpleging^ of-B voor de verpleging van zenuwzie ken. Voor de verpleging van kraamvrou wen neme men bij voorkeur een ver pleegster, op wier diploma een aantee- kening voor kraamverpleging is ge steld door den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Een kraamverzorgster bezit niet de kundigheden van een kraamverpleegster. De graad van deskundigheid mag bij de vaststelling van het honorarium in aan merking worden genomen. GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1