ZATERDAG 3Ö OCTOBER ^Eerste Blad No-256' 64e Jaargang ÏQ26 HAKKERS ;he Maatschappij fl itoomvaart Gemeenteraad. FEUILLETON EEN NAAM MET EEN SMET Verdedig TJ Samengesteld EDIB IZZET VERHAGEN'S PARIJSCHE WAFELS, MET DEN ZUIVEREN ROOMSMAAK, NIET TE EVENAREN •.F.N GAAT den dieren rdracht, be ide kou en bitteren on- oor kou-vat- nstige gevol- of erger liver wollen Kreymborg, ol verkoopt, Vaarborg. 199° en hooger SINGEN gekruide everworst 14 'erworst 14 :verworst 10 en 12 irworst 8 per ons. IE AUTOBOX voor- andere doelein- rt. Adres MAAS, RGAN1ST. vraagd om Zondags, .ur, in een Christelijke den zang te begelei- onder letters Z. M, Courant". E KOOP lons en -Werkbroe- ordeelig, in de voor- sbank van Leening, ■aat 11. JE biedt zich beleefd et vervaardigen van breide kleedingstuk- voor het verrichten appen of vrouwelijke Mej. J. VAN DER Quakkelaarstr. 12. VLEN, OUDE DAK- DEUREN te koop. N. D. BIJL, Van Dis- 17. Wollen- en Gewat- ÏNS, w.o. nieuwe en beschadigde, in de Stadbank v. Leening, aat 11 ngesteldheid een net MEISJE or dag en nacht. Te cheldestraat 34. Heeren Winterjas- en grijs ratiné, zeer zoo goed als nieuw, lostuums. In de voot- sbank van Leening. beleefd aan voor de Zuid-Holl. KOFFIE CHOCOLADE. J. VAN DER MAAS, elaarstraat 12. heerenkleedino iel). Is aan huis te IULLER, Wagenaar- Middelb.-Rotterdaro inge'egen plaatsen. passagiers, en vee. VAN JREN iber 1 2 4 5 tién N.V - Erven v.Midd vlm.uur v.m.nut 8 Rott. VLISSINGSCHE COURANT pit nummer bestaat uit 2 bladen Zitting van Vrijdag 29 October 1926, des middags 2 uur. (Vervolg en slot.) Naar aanleiding van een nader verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk lager onderwijs, werd door Burg. en Weth. voorgesteld om een drie tal fokalen van het schoolgebouw aan de Frans Naereboutstraat aan het schoolbe stuur in bruikleen af te staan, waarvan de kosten van verbouwing zijn begroot op f 6175. Tevens wordt voorgesteld de noo- dige gelden toe te staan voor de eerste inrichting, voor zoover de benoodigde schoolmeubelen niet door de gemeente uit voorraad kunnen worden verstrekt. Twee leden der commissie voor de ge meentewerken adviseeren tot aanneming van het voorstel, drie leden verklaren zich er tegen, terwijl één lid zijn stem wenscht voor te behouden. De commissie voor de financiën advi seert tot aanneming van het voorstel. De heer Wesseling zeide dat men in de commissie voor de gemeentewerken tot de conclusie gekomen is dat het verkeerd is nieuwe lokalen in de Frans Naereboutstraat te stichten. Hij heeft echter heden gehoord dat hij niet goed is ingelicht en zou daar omtrent gaarne inlichtingen ontvangen. Mej. Gasille is in de commissie voor de financiën voor het voorstel van Burg. en Weth. geweest, hoewel niet van ganscher harte. Zij is er tegen de school voor Nijver heidsonderwijs te verplaatsen naar het eiland. Daartoe zal zij nooit haar mede werking verleenen. De heer Van Hal vroeg of het misschien te overwegen is dit punt nog een vergade ring aan te houden, vooral naar aanleiding van de opmerking van den heer Wesseling. Zijn bezwaren zijn niet opgeheven. Hij gaf den heeren van rechts in overweging, indien het noodig is ook aan de bezwaren van voorstanders der openbare school eventueel op dezelfde wijze tegemoet te komen, als spreker thans wil doen en dus met het voorstel van Burg. en Weth. mede te gaan. De heer Van Oorschot heeft er bezwaar tegen aan het verzoek van het bestuur der Christelijke school tegemoet te komen. De oorspronkelijke bedoeling van het school bestuur is om tot splitsing te komen. Het schoolbestuur heeft *ich niet willen neerleggen bij de beslissing van de Kroon en de geheele politiek van het schoolbe stuur ten opzichte van deze schoolbouw moeten wij verkeerd achten. Wanneer de Christelijke school zich uitbreidt zullen wij zien dat ook de Nijverheidsschool moet verdwijnen. Hij is dus tegen het voorstel van Burg. en Weth. en hij stelt zich op het stand punt, dat de school moet worden onderge bracht in de Joost de Moorstraat. De heer De Ridder zeide dat het hem speet dat er bezwaren bestaan tegen het verzoek van het schoolbestuur. Ook zit er drang achter van den inspecteur. Het schoolbestuur heeft nooit het geld uit de gemeentekas geperst. In 1919 had het schoolbestuur zeker een nieuwe school kunnen krijgen in de nieuwe stad. Het schoolbestuur werd toegezegd dat het de oude H. B. S. zou krijgen en hij wees op de verschillende moeilijkheden die het schoolbestuur heeft gehad. Hij zou het onbillijk vinden als het verzoek van het schoolbestuur thans niet werd toegestaan. Hij ondersteunde het verzoek van het schoolbestuur. Er is nu een oplossing ge vonden, welke een veel kleiner bedrag kost, dan aanvankelijk is gevraagd. Er Naar het Éngelsch, van L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden.) e bekomen T»1 *2 B BENHOOK^. OOSTBBHOÜT.TJJJJ ra. BOTTENSK& W- 30) ..Ja", zei Vyvian. „Ik heb intusschen een wel kalm leven geleid. Mijn arme, oude joeder was de laatste jaren voor haar dood nagenoeg hulpbehoevend en ik kon haar niet verlaten". Hij keek onwillekeurig naar den rouw band, dien hij om den arm droeg. ..Ja, dat was wel treurig. „Ik heb het een Paar maanden geleden in „the Times" gezien. Maar nu je toch hier bent, wat doe Je nu? Qa je varen De heeren praatten nog een tijdje, en °P den dag van de wapenschouwing ont moetten ze elkaar weer. Launcelot bepaalde al zijn aandacht bij e. y00rbijtrekkende troepen nu was het .«ist het East Mercia regiment dat pas seerde. ..Hoe heet die officier met dien knevel, e daar voorbijgaat?" vroeg Launcelot, met de grootste kalmte. dat is de adjudant van de East rctas, kapitein Lauderdale." ..Lauderdale onwillekeurig had Vyvian vr„ ïaam herhaald en keek den spreker v°rschend aan. zitte^au{krdale. Hij is de „gelukkige be- dati- Van een aBerIiefst en aardig nichtje, en h i l)as een heelen tijd heeft gelogeerd dwpp Wat harten heeft gebroken. Ze ver- er JJ1P eenmaal heel onverwacht, maar keeren Yermoed< dat ze weldra terug zal den7«L getrouwde vrouw, maar met South» naam Dit hoort tot het laatste oouthsea-nieqws niT10Selijk liet Vyvian zich bij onge- wordt voor de gemeente-financiën 20.000 a 25.000 bespaard. Hij gaf den raad in overweging voor het voorstel van Burg. en Weth. te stemmen. De heer Sorel wees den heer Van Oor schot er op, dat wanneer het schoolbestuur dadelijk met dit voorstel zou zijn gekomen, hij er vóór zou gestemd hebben en nu niet. De heer Hoogkamer gaat van harte mee met het voorste! van Burg. en Weth. Hij vraagt waarom het voorstel thans door den wethouder van onderwijs en mej. Gasille aanneembaar wordt geacht en zij zich met dit voorstel vereenigen, hoewel het 1100 meer kost dan het voorstel dat hij in de vorige vergadering deed, toen de verbouwing maar 5000 kostte. De heer Harts verklaart dat hij niet op lichtvaardige wijze is veranderd. De som van 5000 is in de vorige vergadering zeer onvoorbereid genoemd deze raming aan vaardde hij toen niet. Hij moet zich bij het voorstel neerleggen, omdat hij niet tegen windmolens wil vech ten. De wet is krachtiger dan zijn wil, en daarom is hij thans voor het voorstel. Hij antwoordde den heer Wesseling, dat de schoot in de Frans Naereboutstraat te veranderen is. De verbouwing aan de Coosje Buskenstraat zou veel meer geld kosten. Hij zal zich verzetten tegen liet verplaatsen van de Nijverheidsschool. Den heer Van Oorschot gaf hij in over weging met het voorstel van Burg. en Weth. mede te gaan. Mej. Gasille antwoordde den heer Hoog kamer dat zij in de vorige vergadering de portée van zijn voorstel niet kon overzien en daarom was zij er tegen. Nu is het an ders en heeft zij het geheele voorstel kun nen overzien en zal zij voor het voorstel van Burg. en Weth. stemmen. De heer Van Hal zeide in de vorige ver gadering zich eveneens ,te hebben verzet tegen het voorstel-Hoogkamer omdat dit zoo plotseling in de vergadering werd ge worpen en hij de gevolgen daarvan niet kon overzien. Hij deed nogmaals een be roep op de rechterzijde om ook, indien noodig, op het openbaar onderwijs het „fair play" toe te passen. De heer Van Bennekom zeide dat het hier een moeten betreft en zal hij thans met het voorstel van Burg. en Weth. me degaan. Hij dacht in de vorige vergadering dat het een bevoorrechten van het bijzonder onderwijs was en daaraan wenscht hij niet mede te werken. Hij staat op het standpunt gelijk recht voor het openbaar en bijzonder onderwijs. De heer Hoogkamer zeide dat het voor stel in de vorige vergadering niet zoo maar rauwelings door hem is ingediend. Door den wethouder van openbare werken is hem de som van 3500 genoemd en daarom kon hij gerust zeggen dat de ver bouwing hoogstens 5000 zou kosten. De heer De Ridder hoopte dat de leden van links met het voorstel van Burg. en Weth. zullen medegaan, evengoed als de leden van rechts ook het openbaar onder wijs steunen. Dat is toch we! gebleken bij de kwestie van de boventallige leerkrach ten. De voorzitter zegt dat de som van 3500 niet door hem is genoemd als in het college van Burg. en Weth. geraamd'. De heer Hoogkamer houdt vol dat dit wel het geval is. De heer Harts steunt den heer M. Laer- noes en zeide dat hij er op wijst dat het niet aangaat dergelijke voorstellen zoo on voorbereid in te dienen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met 16 tegen 2 stemmen, die van de heeren Post en Van Oorschot. De heer Hillinga had de vergadering verlaten. Door Burg. en Weth. wordt voorgesteld tot het toekennen van een belooning aan November komt! November komt! Met koudegure vlagen Hoe ook de kachel snort en bromt, Er komen koude dagen. Eén mondjevol van kouwigheid Uw luchtpijp ingedrongen, Brengt Hectoliters narigheid In allebei Uw longen. Als ge dit merkt, dan niet gedraald Onmiddellijk te wapen Direct ABDIJSIROOP gehaald, En dan gerust gaan slapen. de kweekelingeu met akte, die tot de eer ste klasse van de scholen H en I in de Bouwen Ewoudstraat zijn toegelaten. De heer Van Hal wilde zijn misnoegen te kennen geven over de wijze waarop deze zaak is tot stand gekomen. Hij had liever gezien dat Burg. en Weth. met een geargu menteerd preadvies bij den raad waren ge komen. Dan had dit voorstel beter overwo gen kunnen worden. Nu kunnen wij deze zaak niet nader gaan bespreken. Hij stelde de vraag, waarom de kweeke- lingen alleen in de morgenuren in dienst worden gesteld en ook niet in de middag uren. Hij hoopte dat Burg. en Weth. tijdig met voorstellen zullen komen om aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken en dit punt bij de begrooting aan de orde te stellen. De heer Andriessen vraagt, waaraan het ligt dat deze kweekelingen moeten worden •aangesteld. Als de leerlingen over de ver schillende scholen waren verdeeld, dan zouden de kweekelingen niet noodig zijn. De heer Hoogkamer wees er op dat wij boventallige leerkrachten hebben aange steld. Hij noemde h.et een lapmiddel kwee kelingen aan te stellen. Er kan een oplos sing gevonden worden indien alle klassen met 36 leerlingen bevolkt worden. Men dient de ouders te zeggen dat hun kinderen verplaatst worden. Hij heeft gehoord dat er ouders gedreigd hebben dat zij hun kinderen naar de bijzon dere school zouden zenden. Voor zulk een dreigement zal hij niet zwichten. Hij is er tegen dat thans wordt voorgesteld ƒ1200 uit te geven en is dus tegen het voorstel. De heer Van Oorschot wees er op, dat hij reeds in de vorige vergadering heeft gezegd dat met een beetje tact de leerlin gen over de verschillende scholen verdeeld hadden kunnen worden. De fout hiervan ligt bij Burg. en Weth. Er moeten tijdig maatregelen genomen worden. Het zou een degelijke verklaring van het bestuur der Christelijke scholen zijn als zij dergelijke leerlingen zouden weigeren. Dit zou een flink standpunt zijn. Men neemt deze kinderen echter zeer gaarne en nog wel met andere middelen. De heer Sorel zal thans zijn stem geven aan het voorstel van Burg. en Weth. De heer De Ridder wilde de ouders niet de dupe laten worden van het feit dat ver schillende kinderen op een bepaalde school geplaatst, zouden moeten worden overge plaatst. Daarom zal hij thans met het voor stel medegaan. Hij wil ieder ouder zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen hun kinderen te laten gaan op de school die zij wenschen. De heer Van Bennekom zal voor het voorstel van Burg. en Weth, stemmen, doch hij onderschrijft het voorstel van den heer Van Hal, dat zoo spoedig mogeiijk een regeling zal worden gevonden. De heer Harts antwoordde den heer Van Hal, dat hij op grond van de adviezen heeft voorgesteld kweekelingen aan te stel len voor de morgenuren. De onderwijsstof is zoodanig samengevat, dat de middaguren zonder leiding kunnen benuttigd worden. Het betreft een noodtoestand, die zoo spoedig mogelijk zal worden veranderd in een definitieve oplossing. Met verplaatsing had de oplossing niet gevonden kunnen worden. Men zou dan een lapmiddel heb ben toegepast. Hij vertrouwde dat de raad Burg. en Weth. zullen steunen om de lapmiddelen te doen verdwijnen en adviseerde den raad het voorstel aan te nemen. De heer Van Hal zeide, dat hij noodge dwongen voor het voorstel zal stemmen. Wij kunnen geen verandering meer bren gen in de samenstelling der scholen. Hij staat op het standpunt, dat wanneer dé kinderen 's morgens leiding noodig heb ben, deze die ook 's middags noodig heb ben. De heer Andriessen vroeg of de kwestie van een standenschool ook gewicht in de schaal legt bij de bevolking der scholen. De heer Harts zeide, dat deze quaestie thans niet tot gevolg heeft dat er kweeke lingen moeten worden aangesteld. De heer Van Oorschot zeide dat in de toekomst een zoodanige regeling moet worden getroffen, dat de scholen gelijkelijk bevolkt worden. Men kan toch niet alle leerlingen op één school plaatsen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd hierna in stemming gebracht en aangeno men met 16 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hoogkamer en Fros. Vervolgens werd behandeld het voorstel van Burg. en Weth. tot het beschikbaar stellen van de noodige gelden voor het aanschaffen van leermiddelen en school meubelen aan het bestuur der Vlissingsche Schoolvereeniging en voor het verrichten van eenige werkzaamheden aan de school dezer vereeniging. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld tot het schenken van een biljart met toebe- hooren aan de cantine van de matrozen- opleiding der Kon. marine. De heer Berger wilde even de mentali teit van Burg. en Weth. demonstreeren. Het vorig jaar vroeg hij voor het Instituut voor Arbeidsontwikkeling een schoollokaal. Hij kreeg ten antwoord dat een school lokaal ter beschikking kon worden gesteld tegen 1 per avond. Stemming vraagt hij niet. Hij is er tegen. De voorzitter antwoordde dat Burg. en Weth. altijd voor het gebruik van lokalen eenige vergoeding vragen. De heer Van Oorschot heeft dit voorstel met eenige verwondering gezien, omdat Burg. en Weth. zich op het standpunt plaatsen dat bij eiken gulden diè wordf uitgegeven, eerst moet worden overwogen of de uitgave wel gewenscht is. Hij zou over dit voorstel wel meer kun nen zeggen. Het komt hem voor, dat het ongepast is met een dergelijk voorstel voor den dag te komen, waar aan de eene zijde op schoolvoeding en kleeding wordt bezui nigd en thans het contrast ziet dat dit voorstel wordt gedaan. Hij wilde zich beperken anders zou hij te scherp worden. Alleen zou hij van Burg. en Weth. willen vernemen, hoe zij dit voorstel met hun beginsel van bezuiniging overeen kunnen brengen. De heer Andriessen gevoelde niet veel voor het geven van geschenkën. Toch zal hij voor het voorstel stemmen, omdat de jongens verpoozing kunnen vinden. De heer P. G. Laernoes zeide, dat het misschien beter was geweest als over dit voorstel niet was gesproken. Hij verdedigde het voorstel van Burg. en Weth. Zij achten het niet noodig met aller lei voorstellen te komen voor het beschik baar stellen van gebouwen enz. Dit voorstel is gedaan om een bewijs van belangstelling te toonen vanwege het gemeentebestuur. De zuinigheid kan wel DOOR eens de wijsheid bedriegen en dit is hierop van toepassing. Hij hoopte dat de raad met het voorstel zal medegaan. De heer Van Hal zeide, in de commissie voor de financiën oorspronkelijk voor het voorstel te hebben gestemd. Hij zou het beter gevonden hebben als het niet was in gediend. Het wordt hem toch, na hetgeen gezegd is, moeilijk vóór te stemmen." Hij had gedacht dat het zonder stemming was aangenomen. Waar het gebaar toch reeds bedorven is, zal hij tegen het voorstel stemmen. Hierna werd tot stemming overgegaan en werd het voorstel aangenomen met 13 te gen 5 stemmen, die van de socialisten. at Behandeld werd daarna het voorstel van Burg. en Weth. om aan regenten van het gasthuis machtiging te verleenen tot het aanschaffen van een nieuwen stjerelisator. De commissie voor de financiën advi seert tot het inwinnen van nadere inlich tingen. De voorzitter zeide dat deze inlichtingen intusschen zijn verkregen. Hieruit blijkt dat deze sterelisators in verschillende plaatsen zeer gunstig werken. In de meeste zieken huizen worden deze-sterelisators aange schaft. De heer Van Bennekom kan met dit voorstel niet medegaan. Eerst werd een voorstel gedaan tot het aanschaffen van een sterelisator van 360. Later werd voorge steld een sterelisator van 1200 aan te schaffen. Er zijn slechts 6 ziekenhuizen waar een dergelijk duur toestel is geplaatst en dit zijn toch niet de meeste. De heer Van Hal zeide dat volgens ad vies van dr. Duyvis men het met een toe stel van 360 kan doen. Een toestel van 1200 is beter, dat is nogal eenvoudig. Dat deze adviezen gunstig zijn, spreekt van zelf. Hij vraagt echter of er ook adviezen zijn ingewonnen over het toestel van 360. Hij wilde dit voorstel nog aanhouden, ten einde een nader onderzoek in te stellen. Het is verstandig geen 1200 uit te geven als men met 360 kan volstaan. Regenten van het gasthuis kunnen dan het voorstel nog eens nader overwegen. De heer De Ridder vroeg of ér een- zeke re garantie bestaat voor de toestellen. De heer Huson zeide dat het punt in zeer ernstige bespreking is geweest in het col lege van regenten. De bestaande toestand kan niet blijven duren en hebben regenten luk ontvallen. Dit laatste Southsea-nieuws was dan ook verpletterend. Die schurk, die verrader, was haar neefNeen Dat kon immers nietEr waren misschien nog wel meer aardige meisjes Lauderdale, be halve zijn uitverkorene. „Nu het leek mij anders we! zeer goed mogelijk", hernam de ander. „Maar de dame, die hier vlak bij ons zit zal er je zeker meer van kunnen vertellen. Miss Lauderdale heeft namelijk het grootste deel van den winter bij de Warings gelogeerd. Miss Waring", hij keerde zich nu tot een knap meisje, die tot nog toe meer was verdiept geweest in haar gesprek met een jong zee-officier dan dat ze naar het voor bijtrekken van de militairen had gekeken „mag ik u mr. Vyvian voorstellen U kunt hem zeker wél wat vertellen van dat nichtje van kapitein Lauderdale Cora antwoordde coquet „Ja, zoo'n beetje kan ik u wel van haar vertellen. Jocelyn Lauderdale en ik zijn intieme vriendinnen. Ze heeft dezen winter een heelen tijd bij ons gelogeerd, maar is nu een paar weken geleden vertrokken. Kent u haar Eigenaardig „Ja, ik ken haar". Cora vond dat die knappe man vreeselijk saai was Hij sprak zoo zonder eenige op gewektheid of levendigheid Zij was méér attentiie gewoon van de zijde van vreem den. „Ze is een nichtje van kapitein Lauder dale, als ik mij niet vergis merkte nu Sir George Rastler op, de man die hen aan elkaar had voorgesteld. „Dat vertelde ik Vyvian juist. Maar er bestaat misschien nog wel een andere betrekking tusschen hen, dan bloedverwantschap alleen, niet waar? Hij is, geloof ik, heel gelukkig te achten, als ik mij niet vergis „Dat geloof ik ook. Want Jocelyn zal zeker wel een man weten gelukkig te ma ken. Toch is het nog geen publieke verlo ving. Ze heeft er mij zelfs niets van verteld, ofschoon ik dan toch wel in de eerste plaats voor haar vertrouwen in aanmerking kwam. Maar het zal wel gauw tot een en gagement komen. Als een meisje den ring heeft van een man en dien niet openlijk draagt, maar om den hals, dan beduidt dit zeker, dat zij haar verloving nog niet pu bliek wenscht te maken, maar dat zij daar om niet minder innige genegenheid voor hem voelt Cora Waring was zoo zeer gewoon ge vierd te worden in gezelschap, dat haar die steenkoude blik van mr. Vyvian niets beviel Sir George Rastler dacht, hoe Launcelot zich zeker minder wel gevoelde, dat hij opeens zoo stil en zoo hoogst ernstig was geworden. Maar hij achtte hem volkomen in staat, voor zich zeiven zorg te dragen, en dus bemoeide hij zich verder 'niet veel met hem, maar flirtte zoo'n beetje met de tijdelijke chaperonne van Cora Wdring, mrs. Cromwell, die over het algemeen nog al in den smaak viel, althans voor bijzon der amusant werd gehouden. Na afloop van het militair vertoon geleid de Sir George Rastler dan ook verder de dames naar het front, waar zij den lunch zouden gebruiken en Vyvian keerde alleen terug. HOOFDSTUK XXXV. Hij liep werktuigelijk voort, verdiept in de somberste gedachten de beelden voor zijn geestes-oog waren veel duidelijker dan de tastbare omgeving. Haar neef... De verrader, die Jack had laten boeten voor de misdaad die hij zelf bedreef... Jack, die veelbelovende aardige, gulle jongen had den dood gevonden, terwijl hij een misda- ger was geweest in de oogen. van de we reld. De man, die de ware schuldige was, mocht die maar vrij rondloopen Maar het was haar neef en al wat hem werd aangedaan, zou ook haar raken Die zelfde smet, die eerst op den naam Vyvian kleefde, zou nu op dien van Lauderdale worden overgebracht Een erger slag nog had Launcelot getroffen. Die zoo achteloos uitgesproken woorden van Cora Waring hadden zijn innigste hoop vernietigd. De man toch, die Jack ten val had gebracht, was niet alleen haar neef, maar hij was meer Hij was haar geliefde... Hoe kon een meisje zoo gauw haar liefde van den een op den ander overbrengen Maar hij zelf had ook zorgvuldig verbór gen, wat er in zijn hart omging. Zijn stem, zijn woordten, alles had hij angstvallig in bedwang gehouden, zoo, dat hij zich toch door geen blik, door geen letter zou verra den. Zijn eigen gevoel van eer had hem de lippen, gesloten gehouden en daardoor was nu dit resultaat bereiktHad hij haar niet te verstaan gegeven, dat er slechts vriendschap bestond tusschen hen en had hij daardoor haar liefde niet afgestooten En haar meef was er zeker openlijk mee voor den dag gekomen dus had die haar ook gewonnen voor dien was de prijs weggelegd, terwij ze hem Vyvian zeiven zeker onbegrijpelijk koud had gevonden. Ze droeg den ring van dien man Dan moest ze toch ook wel met hem verloofd zijn 1 En wat was dit alles dan snel in zijn werk gegaan Een ander was nu in zijn plaats getre den, terwijl zijn eergevoel hem buitenge sloten had gehouden. De poort voor het he den zou zich voor hem niet openen Ze droeg den ring van een ander Een ander had. ze haar belofte van trouw ge geven een ander zou ze toebehooren, naar lichaam en ziel Voor hem was de wereld eenzaam. Zijn moeder en zijn broer waren heengegaan <ie vrouw, die hij lief ha-d, was voor goed voor hem verloren en door wien en zijn naam was nog steeds besmet Een enkel woord van hem en Lauderdale zou er voor uit moeten komen, dat hij een moordenaar was... Maar zij had hem lief. Het was haar neef, de straf en de vernede ring, die over den schuldige werden ge bracht, zouden ook haar treffen... En dat mocht niet... Zoo diep ging zijn Hefde voor haar, dat hij allereerst op haar welzijn bedacht was op het sparen van haar gevoelens. Zij had dien man lief en ze moest de waarheid niet te hooren komen... Iets anders was het, of het niet beter zou zijn, dat zij het wist, dan dat zij zich aan zulk een man gaf... Moest het haar niet meegedeeld worden, opdat zij misschien gespaard bleef voor veel... Die gedachte bracht zijn eerste, zoo vast genomen besluit aan het wankelen. Hij voelde een sterke neiging om het haar te vertellen. Het was immers om haar bestwil, om haar te redden... Maar neen, het volgend moment verban de hij toch ook weer die gedachte Het was immers alleen zijn eigen verlangen, dat hem dit noodzakelijk deed schijnen. In dat oogenblik van zielestrijd kon hij niet uitmaken, in hoe verre zijn eigen be lang hem parten speelde bij die overwe ging. Maar steeds stond hij, roerloos en met niets ziende blikken, uit te staren naar de zee. De minuten waren nu al haast tot urem geworden en degenen die voorbij fietsten begonnen zich met verwondering af te vragen wie die eenzame wandelaar toch wel kon wezen Eindelijk kwam hij weer in zoo verre tot de werkelijkheid terug, dat hij den terug tocht aanvaardde maar met de houding en den loop van een ouden, door leed ge bogen man. Hij ging naar zijn hotel en liet zijn ba gage pakken. Terwijl hij in den, hall zijn rekening betaalde, vroeg hij zich af, waar hij de bagage naar toe zou laten sturen. Hij had in het geheel geen plaats van be stemming, geen doel voor oogen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1