NO'S ind Entre Nous .).DEKKlR,llgK 28 OCTOBER j wielen fderdeelen igwerqenI Advertentiën ^Eerste Blad 1Q5MM5- Dais HWATÏA ENSALÜP 1926 kWORST| the Rookworst P - ite Maatschappijw« Stoomvaart SSS:'1'" BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VOILE MELK REEPEN ONDERDAGAVOND prijswinnend paar Sc tl Champagne. tot inschrijving er fabrikaat er lage prijzen, chtingen, ook om- iuurkoop-systeem, OGUS GRATIS. VOORSCHOTBANK gt 10, Middelburg. EN vanal 100.— I zonder borg). Geen Kering. fcspectus. Posti.voor fluiten. Te spreken; Vrijd.av. 7—9 nu' „«No. 254 VLIS5INGSCHE COURANT .70, dat ik mijn IN PRIJS heb ILAAGD kwaliteit Artikelen.) {LEY HUIS Ibeerl Tel. 363) bh voorradig, waar- Jde bekende Firma's In ANTON HUNINK. Bres voor de echte HULSHOF. >t delicatesse) tefd aanbevelend, E ROLLER. eo Verbaar, Koop ea Verkoop {ca ea pleastaanvn^ea, ent iltbetallng, van 1-5 regeli i regel meer 15 wnl Irische piano raagd. Brieven met prijs en merk leiiers „Vliss. Courant". Ienwoning raat 12. Te bevragen instbode. Tike nette Dienstbode, e 17 jaar, zelfstandig erken, v. g. g. v. ontijk aan te melden sschen 7 en 9 0 43. luiten de stad voning |30.per maand, et bovenwoning, naand. Te bevragen feu PIETERSE VAN „November gevraagd, lelijk der tegenwoor- enstbode 1 nacht. Zich aan Ie tnds na 8 uur. Adres: nse, Kerkhoflaan 5. OELEN RANNEFT selaarstraat (acbler vraagt voor direct DAGMEISJE f 2. Zich aan te fusschen 4 en 6 iERSJONGEN ires Slagerij KOlb Middelb.-Rottdrdaffl ingelegen plaatsen. VAN PASSAOIERS, EN EN VEE. lv.Midd.|v. Rett lv.m.uur]v.m.uuf git nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vllssingen en gemeenten op Wal- dieren 2.2b per drie maanden. Franco joor het geheele rijk 2.50. Week-abon- jemenfen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere iegel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine 'Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1. Iedere regel meer 26 cent KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van 27 October. Wegenbelasting. Tegenover de vele opposanten heeft in de eerste plaats minister De Geer de we genbelasting verdedigd en vooral gewezen op het onverbrekelijk verband tusschen de belasting en het doel daarvan, nl. het on derhoud der wegen. Voor dit doel is extra geld noodig dat niet in voldoende mate aanwezig is. De belastingen in het alge meen dienen te worden verlaagd en dus dient naar een speciale bron van inkomsten 1e worden omgezien. Aangezien hier pre cies is aan te geven voor wie de weg- verbetering van belang is, is het gewenscht hen te doen bijdragen in de kosten. Het doel is zoo spoedig mogelijk met de wegen-verbetering te beginnen en dus moet het geld ervoor spoedig aanwezig zijn. Vermindering van de opbrengst zal verlangzaming van het tempo tengevolge hebben. De afschaffing van de rijwielbelas- ting gelijk de heer Hiemstra die wilde is al aanstonds het middel om het tempo j te vertragen. Van nature behoort deze belasting tot de middelen waaruit de we gen-verbetering moet worden bekostigd. Tot nu toe was ze een nood-belasting, maar thans zal zij een ander karakter dra gen. Het was altijd de bedoeling ze tot 1930 als n®od-belasting te handhaven, j maar het is toeval dat ze juist voor deze bestemmingsheffing één der onderdeelen is. Er is gevraagd uit de belasting weg te nemen alle motorrijtuigen waarvan vast staat dat zij nooit op de rijkswegen komen. Als men dat doet, dient men ook verschil in belasting vast te stellen voor de motorrij tuigen naarmate zij meer of minder gebruik maken van de rijkswegen. Praktisch is dit onmogelijk gebleken en men moest vast houden aan den grondslag, dat allen, die van de wegen gebruik kunnen maken, ge lijkelijk in de ko.sten zullen bijdragen. De Staatscommissies hebben altijd in dezen geest geadviseerd. Verbetering van de we gen die toegang geven tot de gemeenten is een belang voor het verkeer in die gemeen ten en het is dus billijk dat alle motor-rij tuigen in die plaatsen bijdragen in het on derhoud. Op den duur zullen ook de derde rangs-wegen in de verbetering deelen, wijl het een onmiddellijk gevolg van de toene ming van het verkeer is dat deze wegen drukker bereden worden. Dat kan niet uit blijven. Wat de tarieven der belasting betreft, de autobussen maken grooter gebruik van de wegen die er al waren en het is dus billijk dat zij betalen voor dit gebruik. Bij vracht auto's is het iets anders, want zij vervan gen de vroegere wagens waarvoor de we gen indertijd zijn aangelegd. Voor deze auto's is de weg-verbetering een stuk wel- Ivaarts-politiek. Bij verbetering der wegen zullen de auto-bussen-bedrijven er beter op «orden en het is dus redelijk daarvoor te aten betalen. De Minister is echter bereid I-e tarieven voor auto-bussen en vracht auto's iets te verlagen, omdat sedert 1 Ja nuari 1925 het aantal van deze zeer is toe- 8 8 Ifciën te bekomen: N.V. Transport Errtn G. V0B' B. BENHOOKNIW.S P-'IVIIICil, IVoor de vrachtauto's wordt de belasting van 10 gulden verlaagd tot 6, hetzelfde dat Kldtvoor de personenauto's, voor de auto- pssen van 12.50 gld. tot 8 gid. per 100 |'Q. Als gevolg van de toeneming van het autal dezer auto-vervoermiddelen zal de hengst der belasting niet minder, mis ken zelfs iets meer zijn dan was ge land. Met deze wijziging zal de Minister Tjl wat stemmetjes winnen. ■Minister Van de Vegte zegde toe dat fjselmatig en met kracht de wegen-ver- gring zal worden aangepakt. Een gede- Peerd program is al opgemaakt en het ^daarmede reeds zóóver gevorderd dat Nig met de uitvoering ervan kan wor- aangevangen en dat de eerste resulta- reeds het volgend jaar kunnen worden Jtyaoet gezien. Natuurlijk zullen niet alle asfalt-wegen worden, maar er zal «ning worden gemaakt met de behoef- 1'van het verkeer. °°r te grondslagen der belasting had n voor zich de benzine, de banden, de beters, de maximum-wielen-druk en gewicht en unaniem hebben de des- e het laatste gekozen, omdat deze sch onl3'11'ike belasting was en prac- "et best was door te voeren. De an- &ntmiSystemen vereischten veel te veel le en de thans gekozen grondslag is «nslante grootheid, igj £llen moeten weg, is door velen ge- torhn zu,len weggaan, want de wegen ben f?! to1 is Mgen geen cent uit het *1 fs- Bij de Wegen-wet zullen zij irvoo af&eschaft en het ontwerp Itoeni Za* sP°edig verschijnen. Een Sj. jj:aaj[ achtte de Minister .niet noo- Paite j. beeft adviseurs genoeg en een mdat hpt"? 'ee,c bem ook niet noodig, dit. I dePartement zeer goed is inge- aadruk adviseerde de Ministéf de leden om den sprong met dit wetsont werp maar te wagen. Wie het waagt komt in elk geval op een goeden verkeersweg terecht. Een poging van den heer Hiemstra om de rijwielbelasting af te schaffen had na- j tuurlijk geen succes. Een daartoe strek- kende motie werd verworpen met 47 tegen 28 stemmen. De sociaal- en vrijzinnig democraten en de heeten L. de Visser, Arts en Braat stemden er voor. Daarna volgden allerlei amendementjes waarin verbetering werd gezocht van de vele bezwaren die geopperd waren. De Minister moest afwijzen wat ingreep in zijn stelsel en dus te veel geld zou afknabbelen van de opbrengst dezer belasting. Voorts waren het technische details die men beter wilde rijden. De begrooting van buitenlandscbe zaken. Aan net voorloopig verslag van de afdee- Jingen der Tweede Kamer over de Staats- begrooting voor 1927, voor wat betreft het hoofdstuk buitenlandsche zaken, ontleenen wij het volgende Het oeleid van den minister heeft over het afgeloopen jaar niet dezelfde alge- meene voldoening gewekt, als waarvan bij de behandeling van vorige begrootingen kan worden getuigd. Het was vooral de wijze, waarop in den Jaatsten tijd de belangen van het land zijn behartigd bij het sluiten van verdragen, welke critiek uitlokte. Bij de onderhandelingen over het han delsverdrag met Duitschland heeft de mi nister voor het voeren van de onderhande lingen blijkbaar niet de meest geschikte personen weten te vinden, terwijl hij met de kringen der belanghebbenden geen reke ning heeft gehouden. Bij de onderhandelin gen over het Belgisch-Nederlandsch ver drag, waarover men verder bij deze gele genheid niet wenschte te spreken, was 's ministers houding evenmin die van een krachtig beschermer der Nederlandsche be langen. Anderen, vele van de tegen het verdrag niet Duitschland gerezen bezwaren als juist erkennende, waren van meening, dat toch ook in het beleid van den minister veel goeds valt te waardeeren. De critiek op dat beleid houdt te weinig rekening met de vaak zeer moeilijke omstandigheden, waar in gehandeld moest worden. Betreurd wordt intusschen dat onze de legatie ter laatste algemeene Volkenbonds vergadering aan het compromis ten aanzien van de uitbreiding van het aantal niet per manente raadszetels haar stem heeft ge geven. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of het juist is dat Duitschland de toepassing van het bij het jongste tusschen dat land en Nederland gesloten handels verdrag aan ons land verleende recht var meestbegunstiging tracht te verijdelen door in het bijzonder producten, welke uit Ne derland waren ingevoerd, zoo te omschrij ven, dat zij aan de werking van de meest- begunstigingsclausule worden onttrokken. Men gaf den minister in overweging, naast den tuinbouwvertegenwoordiger, zon der verdere ruggespraak, met de organisa tie, een niet als actief politicus bekend per soon als iandbouwvertegenwoordiger te be noemen in de commissie voor de herziening van handelsverdragen. De wensch werd geuit, dat bij de be noeming van consuls speciaal de aandacht zal worden gevestigd op in den vreemde woonachtige Nederlanders. Ten aanzien van de veigoeding van oor logsschade werd gevraagd a. tot welk bedrag zijn in totaal vorde ringen ingekomen b. wat heeft hieromtrent de commissie voor zeeoorlogsschade aan de regeering gerapporteerd Bestaat er bezwaar de in het Oranjeboek voorkomende mededeelin- gen omtrent het onderzoek naar de schade nader aan te vullen c. heeft de regeering reeds eenige scha devergoeding verkregen Beslissing van een eereraad. Men zal zich herinneren, dat den 26sten Februari van dit jaar door den gemeente raad van Bergen op Zoom een motie werd aangenomen tegen den heer H. P. M. Ver linden, wethouder van Bergen op Zoom, waarbij van hem gezegd werd, dat hij was onbekwaam, oneerlijk, onbetrouwbaar en onfatsoenlijk. Op verzoek van den heer Verlinden heeft daarna jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Bee- renbrouck een eereraad benoemd, bestaan de uit jhr. mr. von Fisenne, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, te Rijswijk, voor zitter net lid der Tweede Kamer, mr. de Wilde en prof. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Deze '-ereraad heeft zijn verslag aan jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck ingezonden en de volgende beslissing genomen dat de motie onhoudbaar is, met bijzon dere vermelding, dat de eereraad het deel der motie, waarin een meerderheid van den Raad als haar meening uitspreekt, dat een bepaald lid van den Raad naar haar inzien als raadslid moet bedanken, een staatsrech telijke fout van die meerderheid is. De fabrieksarts en de ongevalsaangifte. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het in het voornemen van den minister van arbeid, handel en nijverheid ligt, om naar aanleiding van de kwestie der ongevalsaangiften bij de mijnen onder voor zitterschap van mgr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een commissie in te stellen met de opdracht advies uit te brengen betreffende de be- teekenis van het instituut van den fabrieks- arts voor de ongevalsverzorging van door een ongeval getroffen aibeiders en betref fende een eventueele wijziging der wette lijke voorschriften nopens ongevals-aangifte voor ondernemingen, waaraan een fabrieks- arts is verbonden. De meteoor van 19 October ji. Prof. Nijland te Utrecht deelt mee Omtrent dit luchtverschijnsel zijn bij mij als gevolg van het berioht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut tot nu toe over de 100 waarnemingen ingekomen e» elke post brengt nog nieuwe. Het grootste gedeelte der ingezonden waarnemingen heeft voor de baanbepaling van den mete oor weinig of geen waarde en het is nog niet te zeggen of de beschikbare gegevens voldoende zijn om tot een eenigszins be trouwbaar resultaat te geraken. In ieder ge val is daar nog eenige tijd mee gemoeid. Het staat wel vast, dat het verschijnsel een bolide geweest is, een meteoor van de soort die men in vele gevallen op de aarde ziet neervallen en die dan uit ijzer of (en) gesteente blijkt te bestaan. Het is nog steeds echter niet uitgemaakt, of er scherp j onderscheid gemaakt moet worden tus- 1 schen deze bollen en de eigenlijke vallende sterren. De kermis te Nijmegen. De gemeenteraad te Nijmegen heeft, na breedvoerige discussies, met 23 tegen 10 stemmen verworpen een voorstel tot af schaffing der kermis. De burgemeester zegde toe verscherping van het tapverbod, met dien verstande, dat zaken, welker eigenaren zich niet aan het verbod zouden houdén, tijdens de kermjs zouden worden gesloten. VLISSINGEN, 28 OCTOBER. VHssingen Vooruit De vergadering door „VHssingen Voor uit" tegen gisterenavond in „de Oude Vriendschap" uitgeschreven om plannen te beramen voor den Hen December, was zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer D. L. H. van Raalte, moest tot zijn leed wezen de vergadering openen met de op merking, dat het zaaltje te klein was, zoo dat velen onverrichterzake moesten heen gaan. In het kort zette spreker uiteen, waarom men op dien dag een welkomst groet wilde brengen. De voorzitter gaf een schema, ontworpen door het bestuur van „VHssingen Vooruit" en dat tot grondslag er van kon dienen. In 't algemeen kon men zich wel met dit plan vereenigen, hoewel eenigen der aanwezigen opmerkingen maakten, waarvan het bestuur nut kan hebben. Aan degenen, die om een of ande re reden afwezig of die door gebrek aan ruimte vertrokken waren en welke gene gen mochten zijn aan deze plannen mee te werken, wordt hierbij, volgens uitfespro ken wensch der vergadering welke wensch door het bestuur werd overgeno men verzocht van hun deelname ken nis te geven liefst vóór Woensdag 3 November aan den secretaris van „VHs singen Vooruit", den heer L. J. M. Quas- ters, Badhuisstraat 1. Staande de vergade ring gaven bijna alle vertegenwoordigers van vereenigingen en alle particuliere per sonen zich op voor deelname. Aan alle deelnemende vereenigingen zal dan later volledig bericht aangaande de regeling gezonden worden. Feestavond van de S.DJV.P. Zooals reeds gemeld geeft de bekende violist, de heer A. Bleekrode, eenige soli cp den p Zaterdag 30 October a.s. in het Concertgebouw te houden feestavond. Hieronder volgen eenige kritieken over het spel van den heer Bleekrode, die inder tijd studeerde bij den heer Louis Zimmer man te Amsterdam en prof. Hajo te Parijs. De „Telegraaf" Het meesterlijke viool spel van Bleekrode, die op sublieme, ge voelvolle wijze door mevr. Ankersmit aan de piano begeleid werd, lokte telkenmale luid applaus van de met groote aandacht luisterende schare. „N. v. h. Noorden" Een groot deel van het welverdiend succes kwam toe aan den heer A. Bleekrode en mevr. Ankersmitzij waren door het langdurig applaus genood zaakt nog een extratje te geven. „N.R.Crt." Met de menuet van Mozart en de Hongaarsche dans van Brahms-Joa- chim bracht de heer Bleekrode de hoorders in verrukking. „Handelsblad" Bleekrode speelde breed en statig de forsche chacouni van Vitali, een aria van Bach en een prachtig waardig voorgedragen menuet van Beethoven om te eindigen niet de zangerige meeslepende aria van Vieoxtemps en een opgewekte fijne gavotte van Gossec. Zijn uitstekend viool spel vond daverende toejuiching. Volgens een bericht in het ochtendblad van de „Telegraaf' van 18 October trad de heer Bleekrode als solist op bij de opening der groote zaal van den Vrij Reli- gieusen Tempel te Amsterdam naast mej. jans Bierma, sopraan, Stane Ie Cosquino de Bussy, mezzo sopraan, Gerad van Wet- teren, bas, Jan van Duinen, orgel en Hen drik C. van Oort aan den vleugel. De vaste accompagnatrice van den heer Bleekrode mevr. Marie Egmont is door ziekte verhin derd. De begeleiding berust thans bij den heer Theo Höfelein in veilige handen. Uit de meeste plaatsen van Zeeland komen af gevaardigden naar dit feest. Naar we vernemen is je belangstelling voor dezen kunstavond zeer groot, zoodat nog slechts enkele kaarten verkrijgbaar zijn. Een ieder, die dezen kunstavond wenscht bij te wonen, dient zich tijdig van kaarten te voorzien bij de in achterstaande advertentie vermelde adressen. Het stoomschip „Van Heutsz". Het stoomschip „Van Heutsz" is heden van hier vertrokken voor het houden van een voorloopigen proeftocht op de Noord zee. Het schip wordt a.s. Zondag hier te rugverwacht en zal dan op het laatst der volgende week van hier naar Amsterdam vertrekken en wordt dan tevens de offici- eèle proeftocht gehouden. Luxor-theater. Het winterseizoen in het Luxor-theater wordt geopend met een zeer mooie film, getiteld „de Publieke Opinie". Het „Vad." schrijft hierover o.a. het volgende Dit is een buitengewoon mooie film Zij is geschreven en geregisstreerd door Char lie Chaplin, die hierin zijn ontzaglijk talent toont. Het is waar deze film is niet mo numentaal, zooals men verwacht, wanneer ei sprake is van iets bijzonders goeds. Maar ei bestaan méér kwaliteiten, dan monu mentaliteit alléén en deze film heeft zóó veel deugden, dat men waarlijk genoeg eerste prijzen heeft In de eerste plaats is het een heel sterk en heel eenvoudig verhaal, dat aanstonds boeit en dat boeien blijft, dat zéér mensch- kundig is en wat door iedereen wordt mee geleefd. Ten tweede krijgt het een groote dramatische kracht, doordat Chaplin zijn geweldig sarcasme zoo innig met zijn groot gevoel van deernis weet te verbinden. Deze hoogst merkwaardige film tintelt van hu mor, telkens wanneer zij te zelfder tijd schrijnt. Voorts wordt zij opvallend, goed gespeeld. Adolphe Monjou geeft "onder Chaplin's leiding bijzonder knap spel, Edna Purvianco kwam nimmer zóó scherp be licht naar voren (en zij is het waard I) en Carl MiIIor was voor ons tot dusver een onbekende, die aller aandacht verdient. Vervolgens een woord van respect voor Charlie's regie. De filmregie is zooals elke kunst een kunst van toonen en weglaten. Zooals dat hier geschiedt, is het buitengewoon vast van hand, origineel van vinding, zuiver van bedoeling. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De heer Umbgrove te Middelburg heeft reeds ruim 2000 bewijzen van instemming ontvangen met zijn actie tegen het Neder- landsch-Belgisch verdrag. Gemeenteraad van Middelburg. De gemeenteraad heeft eervol ontslag verleend aan mevrouw Schoute als lid van het burgerlijk armbestuur. Mevrouw Weijl vroeg of het niet behoorlijk is in zulke ge vallen dank te brengen voor de belangloos bewezen diensten. De voorzitter zegt, dat dit nimmer ge bruikelijk is geweest. Het ontslag werd eervol verleend, even als aan den heer dr. Schoute als gemeente geneesheer en aan den heer A. van Os ais klokkenist van den Abdijtoren. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd be ioemd de heer J. VV. Kögeler. Tot tijdelijk leeraar in het bouwkundig teekenen aan de Avondscnool voor Nijver heidsonderwijs werd benoemd de heer M. Hannaart te Leiden. Tot onderwijzer aan school I werd met algemeene stemmen benoemd de heer H. J. Wesselink te Winterswijk. Bij het voorstel inzake het verzoek van de af deeling Zeeland van de Nederlandsche Banketbukkersvereeniging om de winkels harer leden Zaterdags langer dan half tien te mogen openhouden, zeide de heer Mes dat op die wijze de in April gemaakte ver ordening nu reeds een wassen neus zou zijn. Hij gelooft niet veel er van dat de betrokken winkeliers er zooveel schade van hebben en zij in een half uur heel de week kunnen goed maken. Men moet de veror dening handhaven. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin Burg. en Weth. worden uitgenoodigd de verordening onveranderd te handhaven. Aangenomen werden ae voorstellen in zake verweer in cassatie m het proces met de Godshuizen en die tot het verleenen van eeir crediet voor verbetering van de ontijzeri igsinrichting' van de waterleiding en een voor aanbrengen van een nieuwe kolentransportinrichting aan de gasfabriek. Bij dit laatste voorstel vraagt de heer Bos man of men nu maar steeds door moet gaan met meer geld in de gasfabriek te steken, Komt daar dan nooit een einde aan. Men kan een bedrijf ook overkapitaliseeren. Spreker vreest dat met steeds maar meer kapitaal een goede exploitatie niet moge lijk is. De heer De Veer zegt dat er zeker nooit een einde aan komt, anders zou het bedrijf niet op Deil komen. Er moet steeds nieuw kapitaal Lij, maar het komt ook geleidelijk weer terug. Als er niet meer bijkwam zou de fabriek na 23 jaar niets meer kosten. De heer Bosman zegt dat de laatste jaren toch geoleken is, dat de gasfabriek zich zelf niet kan bedruipen. De heer De Veer zegt dat het hier eer uitgave geldt om de exploitatiekosten te verminderen. Dit moet toch. De heer Bosman blijft er bij dat er een grens is aan het inbrengen van kapitaai in een zaak. Besloten werd tot het verleenen van een ciediet voor advies en vervaardiging van teekeningen nopens een eventueele drink watervoorziening van het eiland Walcheren. De gemeente-rekening voor 1925 werd zonder ïoofdelijke stemming goedgekeurd. Ook werd het voorstel aangenomen tot aangaan eener definitieve geldleening van 200.000 en ook dat tot het verleenen van subsidie c-an den autobusdienst Middelburg- Veere v.v. en dat tot beschikbaarstelling van gelden aan het bestuur der vereeniging tot verstrekken van onderwijs op Geref. grondslag. Voor de in 1927 te houden landbouwten toonstelling van den kring Walcheren der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij werd een bijdrage in een eventueel tekort tot een maximum van 250 toegestaan. Bij de voorstellen tot verhooging van het crediet voor de werkverschaffing met 7500 en dat voor steun aan werkloo- zen met 5000, zeide de heer Mes dat z->- de Vitrite Works ook een deel der kosten der' werkloosheidsbestrijding moet dragen. Er kan nij die maatschappij toch wel iets af van de groote winst. Het is makkelijk al les maar op de gemeente te schuiven. De voorzitter zegt dat oen paar jaar ge leden een vraag in dien geest aan de di rectie is gedaan, maar zij weigerde kortweg in enkele regels aan het verzoek te voldoen. Mevrouw de Graaf meent dat het ^an Slechts eeo merk kan am de spits staan tijd wordt dat daarin van de zijde der re geering of de gemeente iets wordt gedaan. De heer De Veer zegt dat de eenige ma nier zou zijn een zakelijke bedrijfsbelasting, maar daarvan is hij een tegenstander. De heer Bosman acht het een moeilijke kwestie, het kan ook seizoen-drukte be treffen. Maar ook kan het komen door techniscne verbeteringen, waardoor men minder menschen noodig heeft. De voorzitter zegt dat de firma Boddaert Co. indertijd uif eigen beweging de door de gemeente voor haar werklieden gemaak te kosten voor een groot deel terugbetaalde. Er zijn dus wel werkgevers die er anders oveF denken. De heer Van der Weel zou er de direc tie toch nog wel eens op willen wijzen én tevens zeggen, dat het voor haar makkelijk moet zijn als de tijdelijk werkloozeri steeds gereed gehouden worden als zij ze wee* noodig heeft. Besloten werd nog eens aan de directie te schrijven en daarna werden dé voorstel len zonder hoofdelijke stemming aangeno- t, men. De heer Onderdijk zegt nog dat er goede kans is dat een derde door het rijk wordt betaald voor werkverschaffing bijv; door het verbreeden van den Poelendalen Singel. Bij de rondvraag zeide de heer Hondius dat hij iceds een 14 dagen rondloopt met het idee, dat toch ook Middelburg met het kanaal, waaraan het een half millioen bij droeg belang heeft bij het niet komen van het Nederlandsch-Belgisch verdrag en vraagt of het niet op den weg ligt van den raad in deze kwestie te adresseeren aan de Kamers. Hij zou daarvan een voorstel wil len maken. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. tot de conclusie zijn gekomen, dat dit niet op den weg der gemeente ligt. In de Staten Generaal zitten de menschen, die het we ten moeten, dat zijn de vertrouwensman nen van de kiezers. Daar niemand het voorstel van den heer Hondius ondersteunt kan het niet in behan deling komen. Naar aanleiding van bij de rondvraag gestelde vragen werd medegedeeld, dat in zake herziening van den gemeentelijken geneeskundigen dienst krachtig wdrdt voortgèwerkt en dat inzake de oprichting van een abattoir nog geen antwoord van Vlissingen inzake eventueele samenwerking is gekregen. Afscheidstournée van mevrouw Mann-Bouwmeester. Gisterenavond trad de 76-jarige trage dienne ie Middelburg op voor een zoo goed als uitverkochten schouwburg in Fakkel loop. Was reeds na de beide eerste bedrijven door de aanwezigen de nieuwe officier in de orde van Oranje Nassau een ovatie ge bracht, na afloop van de derde acte werd namens de leden van het huldigingscomité een prachtige bloemenmand aangeboden. De eigenlijke huldiging had echter eerst plaats na afloop van het vierde, het laatste bedrijf. Nadat eenige malen gehaald was> werden bloemen aangedragen van het Middelburgsch Dilettantentooneel, de ver eeniging voor de Kunst, de Middelburgsche Concertvereeniging, de vereeniging de Kunstclub en de directie van den Schouw burg. De leden van het huldigingscomité ver- eenigden zich op het tooneel en daar werd bij open doek mevrouw Mann toegesproken door den voorzitter, de heer dr. L. A. J. Burgersdijk, die zeide, dat de hoofdstad van Zeeland niet achter wilde blijven bij de huldiging en die mevrouw Mann onder luid applaus gelukwenschte met haar Konink lijke onderscheiding, terwijl hij den wensch uitsprak, dat. al zal mevrouw Mann de Fakkel niet meer zwaaien op het tooneel, haar levensfakkel nog lang moge branden. Hierna bood spreker een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw Mann bracht eerst innig dank aan de heeren van het comité en richtte zich toen tot het publiek, dat zij dankte door de groote opkomst een bewijs, dat al was zij aoor omstandigheden buiten haar wil den laatsten tijd minder te Middelburg opgetreden, men haar daar toch niet ver geten was. Na afloop dezer huldiging bleef het co mité nog,met de gehuldigde eenigèn tijd in de foyer bijeen. Kamer van Toezicht over de notarissen. Bij beschikking van den minister van justitie is herbenoemd tot plaatsvervan gend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen te Mid delburg mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zierikzee. „Zeelandia" te Rotterdam- Verleden week gaf de Zeeuwsche veree niging „Zeelandia" in de groote zaal vai „Odéon" te Rotterdam haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Nadat de ,,Zeelandia"-marsch gespeeld was door mej. C. de Rooy, piano, en de heeren Pieterse en Verbeeke, viool en guP taar, opende de voorzitter deze bijeen komst. In zijn openingsrede gewaagde de voorzitter, de heer Blaas, van het feit dat er eenige jaren geleden geen Zeeuwsche tooneelstukken waren, terwijl nu zelfs keus te maken is uit verschillende tooneelstuk ken en voordrachten, nu er meer geschre ven wordt in Zeeuwsch dialect. Het was dan ook een goede gedachte van de zustervereeniging uit Haarlem om het door haar voorzitter geschreven stuk „Oe Piet a'n z'n twej

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1