BLUE BAUD i TLUST Eerste Blad J/erscf) Qeh&mcC ---IVO.249' 1926 ss IPPELS NOOÜBR, Maatschappij w Imvaart VRIJDAG 33 OCTOBER BINNENLAND Stads- en Provincienieuws 1 Jaafgang Nieuw Foundland. Goossens, G. dsein, weerbericht, Hoffman, piano. P. 12.20 Dansmuziek i-ant. 1750 M. 12.50— layina. Mile Cossin, oncert. 8.5010.30 ;ten, 1300 M. en Berlijn, 35 „Von Mund zu Daarna dansmu- twerpen, 265 M. 8.50—9.20 Ge» i—9.40 Orkestcon» 9.5010.20 On >.50—1.50 Werken .35-4.20 Keuken- iren van Schumann. |0—6.20, 6.50—7.20 (cestconcert. Brahms Concert. £AKEN traat te Rotterdam. Gravenhage heeft de zaak tegen den gedetineerd, die wegens doodslag jaren gevangenis- ij n vrouw, die ge- bij een twist in pstraat, waar zij bij genomen, zoodanig [vond, dat zij korten |>nnis van de recht ens ten aanzien van |)pgelegde gevange door het Hof ver- tooals men zich zal procureur-generaal tien jaren geëischt. Erolgen. Bond van Handels- ie in dienst waren Electro lux", doch in hebben zich voor |nsterdam te verant- het hinderlijk vol- i. De kantonrechter [hechtenis op. Van veroordeelden in zesde kamer der die dit appèl gis- Ite het O. M. beves- le verdediger van de Ie straf in een geld- DORWERPEN ■Politie te Vlissingen levonden is gedepo- |ls, en dat inlichtin- litrentEen rijwiel- bij Lute, Kolvenier- bij Roelse, Lange tschortje bij Witte, étui, waarin eenige Hoorn van Burgh- Izilveren dasspeldje routstraat 64 kin- d bij Rondel, Van 31 kinderporte- Inkele bons enz. bij Iraat 24b bont ge- J Van Oijen, Kanaal- inonnaie met inhoud plesschenstraat 11 étui bij Minnaard, tnkrans in étui bij 24 watervat (op- Ig) bij Buijsrogge, nonnaie met inhoud 15 damesporte- |ij Huijssoon, Wal- |i, waarin motorge- Vlissingen v.m. 1.30 2.09 2.54 n.m. 1.40 2.20 3.06 z.g, versterkings- en krachtig. 15 jaren als 't beste men digestie-be- pels daags kosten kNNING's KINA IO per flacon. 15TEHU gn Seitanger Itraat 4t. Bddelb.-Rotterdani Belegen plaatsen. IN PASSAOERS, EN EN VEE. |v.Midd |v.m.uur| 8 |v. Rod- Iv.m.uuf 8 8 8 te bekomes Trsneport- «o W. en S. VOS, KENHOOBN.WJK VLISS1NGSCHE COURANT Oit nummer beslaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk j 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van I—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betrelfende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regei meer 15 cent. Familieberichten van l6 regels 1.70, iedere regei meer 26 cent Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De correspondent van het „Hbld." seinde gistereruvond uit Genève In Volkenbondskringen loopt het gerucht, dat de Belgische regeering, ingeval van verwerping door het Nederlandsche parle ment van het Belgisch vei drag, voornemens zou zijn stappen te doen bij enkele groote mogendheden om de quaestie van de Ne- derlandsch-Belgische verhouding voogden Bond te brengen. Krachtens art. 11 van het pact heeft elk bondslid namelijk het „friendly right" de aandacht van de Assemblée of den raad tt vestigen op elke omstandigheid, die de goede verstandhouding tusscheÏÏ de natiën zou kunnen verstoren, waarbij volgens den Britschen tekst „the League shall take any action that may be deemed wise and effec tual" (de Bond elke daad zal verrichten, die verstandig en doelmatig geacht kan worden). In enkele kringen van het secretariaat wordt de meening uitgesproken, dat eveu- tueele bondsinterventie in het onderhavige geval bijzondere moeilijkheden zou mee- biengen, omdat het betrokken verdrag en de daarin vervatte grondslagen berusten, dat die net best door de twee naties direct kunnen worden gewogen en opgelost. Ab solute bevestiging van dit gerucht was he den niet te verkrijgen, al werd er in ver schillende bondskringen tgewag van ge maakt. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat men te doen heeft met een poging om op Nederland druk uit te oefenen door indirec te dreiging met bondsinterventie. In elk ge val zijn lusschenkomst fe verleenen, al be hoeft verwerping van het verdrag geenszins van Nedërlandschen kant als onvriend schappelijke daad jegens België te worden beschouwd. De Belgische interpretatie zou echter voldoende zijn om de zaak direct of via andere mogendheden in den raad, waarin Nederland nu echter ook stem heeft, aanhangig te maken. Nu het vaststaat dat het Nederlandsch Belgisch verdrag de volgende week door de Tweede Kamer zal worden behandeld, zal uog wel krachtige actie gevoerd worden om te trachten de verwerping te helpen bevorderen. De „Maasbode" bevat een artikel waarin zij tot de volgende conclusie komt Het zou een ramp zijn, als een verdrag hetwelk in een voorbijen tijd paste, niet meer echter in den huidigen, ongewijzigd lot hoeksteen van de betrekkingen tusschen twee volken gemaakt werd, welke na de terste teleurstelling, tenminste bij een der partijen, over het mislukte tractaat, in een nieuw document een betere basis voor haar wederzijdsche relaties kunnen leggen. Een natie kan welwillend, edelmoedig, nobel zijn, maar haar welvaart wegwerpen is een bron van conflicten scheppen. Zou ten dergelijke daad door de tegenpartij ge- eischt worden, dan is geen samenwerking mogelijk, wordt zij, wat onmogelijk schijnt, vrijwillig aangeooden, dan mag net volk, niet alleen uit eigenbelang, maar ook ter wille van den internationalen vre de, zijn leider op dien weg nooit volgen. De oude methode heeft afgedaan, men heeft er het kwaad van ingezien. Het Ne- oerlandsch-Belgisch verdrag, dat in den chuJJn geest opgesteld werd, moet dus ook hebben afgedaan. In den nieuwen geest njoet een herzien verdrag worden opge steld, dat tot werkelijke toenadering kan leiden en geen nieuwe verwijdering, breeder dan ooit bestaan heeft, schept. De „Nederlander" verklaart overwegende bezwaren te hebben tegen aanvaarding van het verdrag met België. gebeurde van Mei 1920 (het z.g. Wielingen-incident) rechtvaardigt, ^aldus het blad, liet verlangen naar een gewijzigde overeenkomst, met meer'waarborgen voor de Nederlandsche belangen en met meer zekerheid tegen toekomstige moeilijkheden, dan het tractaat van 2 April 1925 biedt. Mr. A. R. Zimmerman op de thuisreis. Naar „de Tel." verneemt is mr. A. R. timmerman, die, naar men weet, tijdens ZlJn reis in Amerika te San Francisco on gesteld is geworden, thans weder geheel beter. Echter Heeft hij op mecfisch advies zijn reis naar Mexico moeten afzien. jJp 17 dezer heeft de heer Zimmerman zich te San Diego ingescheept öm via het Pa- namakanaal en Liverpool de thuisreis te ondernemen. Tegen het Engelsche invoerverbod van vleesch. Er is een manifest uitgevaardigd door een comité van vertegenwoordigers van de nationale federatie van vleeschhandelaren,* jan Londensche vleeschhouwers, worst- S.rikanten en de Engelsch-Belgische 30 C672/ Jbe/° fxz/f poacf huisvrouw, die met een bescheiden inkomen moet tevreden zijn. Laat BLUE BAND U helpen, en ge hebt een middel gevonden, om veel te besparen, zonder dat U zich iets behoeft te ontzeggen BLUE BAND IS UW BESTE FINANCIER besluit van 4 Juni 1926 en, van het stand punt der zuinigheid en dat der openbare gezondheid, is het algemeen van. rneening, dat het streng besluit niet slechts onge rechtvaardigd is, doch ook materieel en financieel schadelijk voor de volkswelvaart. Meting van zeeschepen. De technische commissie tot voorberei ding van de eenheid in de meting van zee schepen, welke in het leven is geroepen door de permanente Volkenbondscommis sie voor de havens en scheepvaart, heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd. Door de uitgebreidheid der materie kon de commissie in deze eerste zitting natuurlijk niet tot definitieve resultaten komen. De commissie heeft kunnen constateeren, dat de afwezigheid van een unificatie in de methodes van meting en berekening zoo wel van den bruto- als van den netto-ton neninhoud, een moeilijkheid beteekent voor de scheepvaart. De commissie Heeft eveneens bevonden dat er moeilijkheden bestaan bij de uitvoe ring van de regelingen van het Britsche systeem, dat zgn. universeel is aanvaard. De commissie heeft het nuttig geacht, een sub-commissie te benoemen, welke tot taak zal hebben, een diepgaande technische studie te maken van de verschillende me thodes in de diverse landen en zoo moge lijk de commissie voorstellen te doen voor het brengen van eenheid in de scheeps- meting. Aan de voornaamste scheepvaart- landen zal verzocht worden uitvoerige in lichtingen te dien opzichte te verschaffen. Zeebrugge: Het «logen. vl«sch van Wonen 'leeft zorEvultlig de kwestie over- van het invoerverbod van versch het vasteland krachtens het De ex-keizer. De berichtgever van het „Hbld." te Ber lijn telefoneerde -gisterenavond Naar de Haagsche correspondent van het „Berl. Tgbl." verneemt, zou de vroegere kroonprins zich reeds geruimen tijd gele den, toen de eerste geruchten omtrent den voorgenomen terd*gkeer van den ex-keizer naar Duitschland opdoken, zich onomwon den tegen het plan van zijn vader hebben verklaard. Ook uit toonaangevende mo narchale kringen zou de ex-keizer ernstig gewaarschuwd zijn, de quaestie niet te for- ceeren. Het schijnt, dat vooral zijn gemalin, prinses Hermine, een sp^edigen terugkeer naar Duitschland wenscht en dat zij in de heele zaak de stuwende kracht is. Volgens genoemden correspondent ver moedt men in Haagsche diplomatieke krin gen, dat de ex-keizer voomemens is, binnen afzienbaren tijd de door hem geciteerde. Voorzienigheid in actie te laten treden. Zoeklicht te Hoek van Holland voor redding bij scheepsrampen. Nadat het vorige jaar met het zoeklicht van het pantserfort Hoek van Holland, in samenwerking met de stoomreddingsboot, proeven waren genomen, in hoeverre bij eventueele scheepsrampen door het zoek licht hulp was te verleenen, is thans aan den rijksloodsdienst opgedragen om voor een vaststaand zoeklicht een voorstel tot plaatsing daarvan op een juist gelegen punt en eën begrooting van de kosten enz. te maken. De commissie daartoe bestond uit den inspecteur van het loodswezen den hoofd machinist bij dien dienst, den heer Trip pensee den hoofdwerktuigkundige van het pantserfort Hoek van Holland, den heer j Borsboom en den loodscommissaris te I Hoek van Holland, den heer Vruggink en I heeft een en ander in een rapport saam- gevat. De commissie heeft aan den minister van waterstaat voorgesteld, dat het zoek- licht, hetwelk een sterkte zal hebben van plm 90.000 kaarsen en een sector van plm. 25 K.M. zal kunnen beschijnen, een stand plaats zal krijgen nabij de Semaphore, en ter vermijding van eer zelfstandig werken den motor, met een dynamo, gedreven door den gewonen verlichtingsstroom, welke in de Semaphore kan worden ingeschakeld, in werking kan worden gesteld. Aan den heer Borsboom zou het onder houd en toezicht over het zoeklicht worden opgedragen. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Den 19en October, des avonds omstreeks 8 uur, is op onderling ver verwijderde plaatsen (Zuiddorpe in Zeeuwsch-Vlaande- ren tot den oever op Wieringen) een ver schijnsel waargenomen, dat ongetwijfeld tot de rubriek der meteoren of vallende sterren behoort. In verband met de richting hunner beweging ten opzichte van de aard baan, kunnen deze allerlei schijnbare snel heden vertconen en tot zeer verschillende diepten in den dampkring doordringen, waarbij zij door de wrijving in brand ge raken. Alleen uit een aantal nauwkeurige waarnemingen van- begin- en eindpunt der baan en duur van de zichtbaarheid zouden nadere bijzonderheden af te leiden zijn. Wie hieromtrent iets kan mededeelen, wordt verzocht de opgave rechtstreeks aan prof. dr. A. A. Nijland te Utrecht, Sterrewacht, te doen toekomen. VLISSINGEN, 22 OCTOBER. Verkeer over de Schipbrug gestremd. Wegens het te water laten van den tor- pedobootjager „De Ruyter" van de werf der Kon. Maatsch. ,,de Schelde", zal het verkeer over de Schipbrug morgen ge stremd zijn van 11.30 tot ongeveer 4 uur. Festival 1927. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" be staat in 1927 25 jaar. Naar wij vernemen overweegt het be stuur, aangezien het ontstaan dezer veree niging een gevolg is geweest van een fes tival te dezer stede in 1902, het zilveren ju bileum met een festival te vieren. Het zal trachten daartoe de medewerking te ver krijgen van den Bond van Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen in Zeeland. Herman Heijermans als tooneelschrijver. Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling trad gisterenavond in het Con- vertgebouw als spreker op de heer A. M. de Jong. De belangstelling voor deze lezing was zeer groot. De heer J. de Meij, die de ver gadering opende, betuigde daarover zijn groote blijdschap. Daaruit toch blijkt, dat de sympathie voor den tooneelschrijver Heijermans niet geluwd is, maar ook de spreker, die veel met den grooten man heeft omgegaan, zal velen hierheen hebben getrokken. Met een woord van dank aan den heer De Jong voor zijn komst, geeft de voorzitter den spreker het woord, die aanvangt met te zeggen, dat, wat Heijer mans gegeven heeft, slechts ten volle be grepen kan worden door hem, die geleefd heeft in het proletariaat. Heijermans begon te werken in den tijd toen de Tachtigers overwonnen hadden. Het meerendeel hun ner zag echter hun taak te nauw, ze dach ten, dat het voldoende was revolutionnai- ren arbeid te geven op het gebied der lite ratuur. Ze beschouwden zichzelf bloot en alleen als waarnemers van de tooneelen van jammer en ellende, van gebrek en misdaad. Daarvan maakten ze dan ijverig aanteekeningen, die ze in beelden van schoonheid in hun werken weergaven, dan was het hunne gedaan. Niet alzoo de schrij ver, die gisterenavond het onderwerp van bespreking uitmaakte. Hij, die uit hetzelfde milieu gesproten was als de bovengenoem de groep hervormers zijn vader was journalist voelde, dat er iets gebeuren moest om deze dingen, waarvan de natu ralisten de beschrijving gaven, onmogelijk te doen zijn. En hij vond de groote metho de om die te bestrijden in de moderne ar beidersbeweging. En omdat hij beweerde ondanks de theorie van dien tijd, welke zijn meening ten felste bestreed dat schrijver en belijder van het socialisme naast elkaar kunnen gaan, maakte hij van zijn groot talent tot schrijver gebruik om zijn welversneden pen, de doordringings kracht van zijn kunstwerk in- dienst te stel len van die partij. Zijn werk is dan ook doortrokken van de socialistische gedachte. Ondanks verguizing, ondanks de felle cri- tiek bleef Heijermans rustig doorwerken en de geschiedenis heeft hierop gereageerd op een eigenaardige wijze. Terwijl toch het werk van zijn groote tegenstanders vergeten is, wordt Heijermans' werk gedra gen door heel de wereld. Het werk van den man, die voLgens zijn bestrijders geen kunstwerk kon maken, wordt gelezen, ver taald, gespeeld ver buiten onze grenzen. Daar Heijermans meende, dat de propa ganda, die hij te voeren had, het best uit kwam op het tooneel, heeft hij zich op dat lang niet gemakkelijke deel der literatuur geworpen. De heer De Jong ging daarna na, waarom het schrijven van een tooneel- stuk zoo moeilijk is. De geschiedenis, die hij wil uitbeelden moet als 't ware samen" gedrongen worden in het keurslijf van een paar bedrijven, die pakken moeten door dialogen, waarnaast een krachtige en ster ke handeling moet zijn. De samenspraken moeten kort zijn en boeien door haar kern achtigheid, door haar kortheid. Paradoxaal gesproken moet veel meer verzwegen dan gezegd worden. En dat talent van zuivere verdeeling, van groote vooruitbrenging tegelijkertijd der handelingen heeft Heijer mans gebruikt om zijn socialistisch doel te bereiken. Zie zijn „Op hoop van Zegen", dat een machtigen stoot heeft gegeven voor de Schepenwetbeschouwt zijn mijn werkersstuk „Glück Auf" en meer derge lijke werken. Al die stukken hebben reek sen van opvoeringen beleefd door hun klemmenden dialoog. Maar niet alleen dergelijke tendenz-stukken heeft deze too neelschrijver gegeven, hij heeft ook schijn baar onschuldiger stukken voortgebracht, o.a. een bewerkin van „Robert en Ber tram", waarin zooals trouwens ook in zijn andere stukken de humor verwerkt is. Maar schijnbaar onschuldig wordt achter den titel gezet „en Co.". Die Co. is een ban kier, wiens handelwijze scherp gehekeld wordt. En daarnaast vermeldde spr. het gedramatiseerde sprookje van de „Gelaars de kat", omgewerkt tot „de Wijze Kater". De heer De Jong ging na, hoe Heijermans verhuisde naar Berlijn, waar hij weldra het middelpunt werd van een uitgebreiden kring en van waaruit bij elk jaar stukken schreef, die den avond vóór Kerstmis wer den opgevoerd door het Nederlandsch Too neel, o.a. „de Vliegende Hollander". Toen het mét deze onderneming mis dreigde te loopen, heeft Heijermans daarvan de direc- j tie op zich genomen en door zijn opvatting van deze betrekking hij stelde zich per soonlijk verantwoordelijk voor 'de belan gen der artiesten is hij zooveel geld kwijt geraakt, dat bij zijn dood een steun beweging voor de nagelaten betrekkingen op touw moest gezet worden. De heer De Jong besloot den avond met het voorlezen van een scène uit „De Vlie gende Hollander", die van de onderlinge biecht der passagiers van hef vliegtuig, dat dobbert op.de golven van den Stillen Oce aan en een tooneel uit „de Wijze" Kater", waar deze een terechtzitting leidt. De heer De Meij was de tolk der verga dering, toen hij den spreker oankte voor zijn lezing en hem niet het vaarwel toe riep, maar tot weerziens met het onder werp „Heijermans als literator". In en om de Synagoge. Gisterenavond werd in de Geref. Kerk alhier een bijeenkomst gehouden, waar als spreker optrad ds. Van Nes uit 's-Graven- hage, met het onderwerp „In en om de Synagoge". De vergadering werd geopend door ds. P. N. Kruyswijk, Ger. predikant alhier, die verzocht te zingen Psalm 122 vs. 2, voor ging in gebed en daarna in een kort wel komstwoord het doel van. dezen avond uit eenzette en zijn blijdschap uitsprak over de zeer groote opkomst, waarna hij het woord gaf aan den spreker voor dezen avond. Ds. Van Nes, die vanwege de Geref. Kerken in Nederland als zendeling onder de Joden arbeidt, gaf vervolgens in een met groote aandacht gevolgde rede ver schillende mededeelingen over het gods dienstig en huiselijk leven der Joden, zoo wel in ons vaderland als daarbuiten. De rede werd verduidelijkt door het geven van talrijke keurige en zeer scherpe lichtbeel den, waarin het meegedeelde op aanschou welijke wijze werd geïllustreerd. Aan het einde van zijn rede deed ds. Van Nes eenige mededeelingen over zijn eigen arbeid en van de verschillende commissies onder de Joden in de groote steden van ons land. De bijeenkomst werd met het zingen van Psalm 81 vs. 14 en gebed door ds. Van Nes gesloten. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche stoomschip „Noord ster" is van de Lemmer hier aangekomen, om aan de gasfabriek een lading cokes in te nemen, met bestemming naar Dene marken. Het Fransche stoomschip „Surville", ko mende van Newport Mon, bestemd naar Antwerpen, is hier binnengekomen om te bunkeren. Nog is binnengekomen het Engelsche stoomschip „Scotsman" van Antwerpen bestemd naar Belfast, wegens defect aan de machine. Vrouwenmaand S.D.A.P. Als inzet voor de propaganda onder de vrouwen, waarvoor het partijbestuur van de S.D.A.P. een speciale Vrouwenmaand organiseert, beleggen de afdeelingen Mid delburg cn Vlissingen van deze partij een openbare vergadering in het Schuttershof te Middelburg op a.s. Maandag 25 Octo ber. Als spreekster treedt in deze vergadering op het iid van de Tweede Kamer mevr. De Vries-Bruins, die een rede zal houden over „Socialisme en Levensgeluk". In achterstaande advertentie worden zoo wel de vrouwen als de mannen verzocht deze vergadering te gaan bezoeken, waar toe men Maandagavond met de tram van 7.15 van het Bet je Wolff plein denkt te ver trekken. Tusschen kaai en schip gevallen. Gisterenavond viel een der opvarenden van een aan de Loskade te Middelburg liggende boot bij het aan. boord gaan tus schen kaai en schip. Door personen, die met hem in gezelschap waren, en beman ning van de boot, werd hij spoedig op het droge geholpen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Raad van Arbeid te Goes. De Raad van Arbeid te Goes heeft tot nu tce reeds meer dan 200.000 uitgegeven voor operaties, verpleging in een sanato rium enz. van bij den raad ingeschreven verzekerden. Van deze zijn ruim 1200 reeds eens geneeskundig onderzocht, het aantal geopereerden en langdurig verpleegden be draagt meer dan 400. Jaarlijks wordt ruim 200.000 aan invaliditeits-, ouderdoms- en weduwen- en weezenrenten in het gebied van den Raad uitgekeerd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cortgene ds. A. M. van der Most van Spijk te Op- wierda. De kerkconsecraties van Mgr. A. J. CalHer. Dit jaar was de laatste kerkconsecratre door den bisschop van Haarlem verricht, die van de St. Martinüskerk te Hillegom het was de 75ste consecratie, tijdens zijn Episcopaat. Als aan Monseigneur God het leven iaat, zal Z.D H. het volgende jaar niet minder dan dertien kerkwijdingen verrichten, wat het hoogste getal consecraties is, dat ooit in één jaar door hem bereikt werd. Als het zoo door blijft gaan, zal mgr. met zijn zilve ren bisschopsjubilé kunnen spreken van honderd kerkconsecraties. („St. Bavo"). Aan de Theologische school te Kampen zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men de heeren J. Andree te Krabbendijke en W. Vis te Haamstede. Hoofdakte bewaarschoolonderwijs. Bij het- gisteren te Rotterdam gehouden examen voor de akte B (hoofdakte) voor

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1