DONDERDAG 21 OCTOBER lërste Blad wii?: Dot's KWAÏTA »lVo.248 - -64e Jaargang1926 BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT BUITENLAND JAUA. REEPEN* VLISSIINCSCHE COURANT SPSS- Oit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Weine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Het NederlandschBelgisch verdrag. Nu er dezer dagen beslist moet worden over het al of niet in .behandeling nemen van het NederlandschBelgisch verdrag in de komende week, is een zekere spanning ook onder de Kamerleden niet te ontken nen, aldus meldt „de Maasbode". Na de langdurige conferentie, die de commissie -van rapporteurs Dinsdag met den minister van buitenlandsche zaken gehad heeft, vergaderde gisteren het senio ren-convent, bestaande uit de voorzitters der groote fracties, eveneens naar verluidt over de kwestie van behandeling van het Verdrag. Heden zullen enkele fracties over het verdrag vergaderen. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld" meldt, dat hoewel aan de deelne mers ter vergadering van het „Senioren convent" geheimhouding is opgelegd, hij meent toch wel te kunnen zeggen dat de besprekingen niet maar het vragen van opheldering ten doel hadden. Tot overeen stemming met den minister is men blijke- lijk nog allerminst gekomen want er zal de volgende week opnieuw worden geconfe reerd, De minister voelt zeker wel dat zijn zaak in deze week slechter is komen te staan in de Kamer. Want de kans, hetzij op verwerping, hetzij op het aannemen van een schorsingsmotie, is volgens onze in lichtingen ongetwijfeld gestegen. Examen verificateur invoerrechten en accijnzen. De minister van financiën brengt ter ken nis van de ambtenaren, wien het aangaat, dat op 1 Maart 1927 en volgende dagen, tt Rotterdam zal worden afgenomen het examen voor verificateur der invoerrechten en accijnzen. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten vóór of uiterlijk op 1 De cember 1926 bij het departement van finan ciën zijn ingekomen. Het 1 roelstra-oord. Op den Vrijenberg te Beekbergen is de eerste steen gelegd van het Troelstra-oord, een stichting vat» het N.V.V., dat hiermede een bewijs van aanhankelijkheid aan den sccialistischen leider heeft willen geven. Het gebouw, dat het begin vormt van een geheel gebouwencomplex, zal dienen om in v1e zomermaanden aan arbeiders en hun vrouwen gelegenheid te geven er eeni ge vacantieweken door te brengen. De ove rige maanden zal het dienstbaar worden gemaakt aan de ontwikkeling van jonge arbeiders en arbeidsters, die er cursussen in sociale economie volgen, waarbij zij ge heel intern als hotelgasten onderdak in het gebouw zullen vinden. De totale kosten zijn met de inrichting mee berekend oo 250.000. Dé eerste steenlegging die aanvankelijk door inr. Troeistra zelf zou geschieden, werd wegens ernstige ziekte van dezen verricht aoor den heer Jan van Zutphen. Begin September van het volgend jaar hoopt 'ïïen het Troelstra-oord te kunnen betrekken. VLISSINGEN, 21 OCTOBER. Een intieme plechtigheid. Gisterenmiddag had op het stadhuis een intieme plechtigheid plaats. De besturen van alle vereenigingen en commissies waar in mevr. Van WoelderenLuyken zitting had, hebben gezamenlijk uitdrukking gege ven aan hun hooge waardeering voor de wijze waarop mevr. Van Woelderen haar taak als eerste burgeres van Vlissingen heeft opgevat. Bij monde van mevr. Hoogkamer- Unger werd haar daarvoor dank gebracht, waarbij haar een schilderij van Gerard Ja cobs iis aandenken aan haar verblijf in vlissingen werd aangeboden. Dit werd ver gezeld van een oorkonde vervaardigd door den heer C. J. van der Eijk. De heer Van Woelderen dankte namens z'jn moeder voor de haar gebrachte hulde. ten geanimeerde thee besloot deze bij eenkomst. Luxor-Theater. Door de directie van het Luxor-theater s voor de komende week een kunstwerk fii waaide gereserveerd.De pracht- w V ,r ^en hoog sten top der aarde". De alfp Mount-Everest expeditie 1924 is dpnïoni ^et natuurschoon een gang naar dpn ?10SC0°P dubbel waard en werd door Hon r van Staveren, directeur van 2emeentelijken Schoolbioscoop te Den hrm7\ .met he* predicant „zeer mooi en "°opt leerzaam betiteld, endf tenlandsche pers is over deze film °usia?t dn eenparig van meening de telds a,cl" voorspelde zelfs een we- Het „Handelsblad' schrijft„De film, die voor ieder, die iets gevoelt voor de roman tiek en van de geheimzinnigheid van deze verlaten wereld, belangwekkend moet zijn. Buitengewoon mooie berglandschapoon worden op het c'oek igebracht, bergruggen en hooge toppen, waarvan de sneeuwvlok ken afstuiven, gletschers, rotswanden, waarover de ondergaande zon het laatste licht werpt, alles in land, dat soms aan een poollandschap doet denken, eenzamer dan eenzaam. Voor dit filmwerk en voor den moed der menschen, die het samenstelden, kan men slechts bewondering hebben. De „Telegraaf" vermeldt: De fotografie in deze iilm is in één woord prachtig. Wat niet met de gewone lens bereikt kon wor den, werd opgenomen met een sterke Taylor-Jens en deze is het ook geweest, die Irvine en Mallory volgde, toen ze hun noodlot tegemoet «gingen. En waar de mensch verre van moest blijven, bereikte deze lens, zoodat de top van den Mount- Everest in al zijn schoonheid voor ons staat. Ofschoon de vertooning van de geheele film ruim vijf kwartier duurt, verveelt zij geen oogenblik men blijft voortdurend onder den sterken indruk en de bekoring van het machtige gebergte, tot welks uiter sten top de mensch nog niet wist door te dringen. En de tiagiek van de werkelijkheid doet sterker aan dan die in het grootste filmdrama. De directie van het Rembrandt-theater te Amsterdam heeft een goede daad ver richt door deze zeldzame en leerrijke film hier te brengen. Ook voor Luxor zal deze rolprent zeer zeker een succes blijken. Feestavond ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de afd. S. D. A. P. De feestcommissie voor het organisee- ren van dezen feestavond is er in geslaagd naast de drie declamators Sternheim, Groe- neveld en Marie Hamel nog een violist te engageeren, die met accompagment van den heer Theo Höfelein eenige soli zal geven. De violist, de heer A. Bleekrode uit Am sterdam is een zeer verdienstelijk violist, die ook reeds eenige malem voor de radio optrad. De begeleiding in handen van den heer Höfelein beteekent dat deze uitstekend zal zijn. Als feestredenaar treedt dien avond op hel Kamerlid A. B. Kleerekoper. De heer Kleerekoper zal tevens de floor de leden geschonken vlag, de door de firma Van Oven naar het ontwerp van den sierkunstenaar H. Kampf vervaardigde vlag, onthullen. Al met al een feestavond, die met recht een kunstavond genoemd kan worden. Toegangsbewijzen zijn uitsluitend ver krijgbaar door bemiddeling van de partij- afdeeling. Voor de leden van vakbonden zijn slechts een zeer beperkt aantal kaarten verkrijg baar door bemiddeling van de secretaris sen der afdeeling. Een variété-voorstelling. In het Concertgebouw wordt morgen avond een buitengewone variété-voorstel ling gegeven. Het programma bevat ver schillende bijzondere nummers en er zullen niet minder dan 21 artisten aan deelne men. Men zie voor verdere uitvoerige bijzon derheden achterstaande advertentie. Een kap-demonstratie. In „de Oude Vriendschap" alhier wordt Dinsdag 23 November een kap-demonstra- tie gehouden. In achterstaande advertentie worden voor deze demonstratie eenige modellen gevraagd, waarnaar wij belanghebbenden verwijzen. Scheepvaartberichten. Het Lettisch stoomschip „Latves", ko mende van Antwerpen en bestemd naar Riga, is hedenmorgen bij de Zeevaartschool aan den grond gevaren, doch met assisten tie van de sleepboot „Humber" vlot ge sleept en naar de reede alhier terugge keerd. Het schip heeft na bekomen zee waardigheidscertificaat de reis voortgezet. Voor het voorloopig machinisten-diplo ma zijn geslaagd de heeren W. Dekker al hier en D. de Vos te Middelburg. Middelburgsche Tooneelvereeniging. De eerste abonnementsvoorstelling van de Middelburgsche Tooneelvereeniging in den schouwburg aldaar wordt morgen avond gegeven en wel door het Schouw- tooneel. Opgevoerd wordt „Als de Zon opgaat". De voorstelling begint om kwart over acht. Bezoek minister Kan. Gisteren bezocht de minister van binnen- landsche zaken en landbouw, de heer Kan, in gezelschap van den Commissaris der Ko ningin Zeeuwsch-VIaanderen. In den voormiddag is een bezoek ge bracht aan Sluis, waar de stallen van de bekende fokkers, de gebrs. Aernaudts zijn bezichtigd. Van daar werd per auto gereden naar Sas van Gent, waar de Eerste Nederland- sche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek werd bezichtigd. Vervolgens werd door het bestuur van deze fabriek en dat der N.V. Beetwortel suikerfabriek Sas van Gent in de villa dezer fabriek ten lunch aangeboaen. Na de lunch werd ook een bezoek gebracht aan de fa briek dier maatschappij. De tocht werd nu vervolgd naar Ter Neuzen, waar de hooge bezoekers per boot te 3.15 naar Hoedekenskerke vertrokken, met het voornemen ook nog een bezoek te brengen aan den Wilhelminapolder. Per trein van 7.20 vertrok minister Kan uit Goes naar 's-Gravenhage. Uw Zenuwen komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SOUBURG. Gisterenavond hield de geitenfokvereeni- ging „Gemeenschappelijk Belang" alhier een openbare ledenvergadering in het café Verburg alhier. Besloten werd tegen 1 November a.s. voor 3 maanden een twee den bok aan te schaffen. Door het bestuur werd ter sprake gebracht het houden van een melkwedstrijd, welk punt werd aange houden tot een volgende vergadering. Als afgevaardigde naar de te houden provin ciale vergadering te Middelburg werd aan gewezen de heer L. Davidse. Aanwezig waren 17 leden. Gevonden voorwerpen. Een belastingplaatje bij Bruggeman, Spoorstraat A 98. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Amsterdam,Zuid (binnen het kerk verband) ds. H. S. Bouma te Leeuwarden. De Synode te Assen. De Generale Synode der Geref. Kerken is thans weer offici.eel samengeroepen te gen Woensdag 27 October a.s., des voor middags 10 uur, in de Zuidsingelkerk te Assen. De invoering van het zevende leerjaar. Door den minister van onderwijs is aan de inspecteurs van het lager onderwijs op dracht gegeven bij de gemeentebesturen gegevens te verzamelen of er bij algemeene deelneming aan het 7e leerjaar voldoende plaatsruimte op de openbare en bijzondere scholen aanwezig zou zijn. MARINE EN LEGER Hr. Ms. pantserboot „Friso" is van Vlis singen naar Nieuwediep overgebracht om op 's rijks werf te Willemsoord buiten dienst te worden gesteld. De luitenant ter zee le klasse F. W. Cos- ter is eervol ontheven van zijn detachee ring bij de hoogere marinerkrijgschool en als le officier geplaatst bij de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. Landmacht Bij Kon. besluit van 18 October is, met ingang van 1 November I. op het daartoe door hen gedaan ver zoek, een eervoi onftslag verleend uit hunne tegenwoordige funttie aan de gepension- neerde generaal-majoors-titulair der infan terie F. W. J. de Witt Huberts, territoriale bevelhebber in Friesland, enz., F. L. J. van de Pol, territoriale bevelhebber in Overijsel, enz., en G. H. Fraser, territoriale bevel hebber in Noordbrabant, enz. II. den hierboven onder I genoemden ter ritoriale bevelhebbers dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hen aan den lande bewezen III. benoemd tot territoriale bevelhebber a. in Friesland, enz. de gepensionneerde géneraal-majoor der infanterie E. J. van Bel b. in Overijsel, enz. de adjudant in buitengewonen dienst, de gepensionneerde generaal-majooi der infanterie H. C. J. ter Beek c. in Noordbrabant, enz. de gepen sionneerde generaal-majoor der infanterie P. G. van Drunen. De eerste luitenant H. M. G. J. Lentz, van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, wordt 15 November gedetacheerd bij de TTörmaalschietschool te 's-Graven hage. VOETBAL. De oefenwedstrijd van het Nederlandsch elftal. Het Nederlandsche elftal, dat op 31 Oc tober a.s. te Amsterdam tegen Duitschland móet uitkomen, heeft gisterenmiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam tegen een Sparta-eombinatie een oefenwedstrijd ge speeld. De links-buiten Van Gelder maakte geen deel uit van het nationale team hij werd vervangen door Lasch (H.B.S.) Het Nederlandsche elftal maakt als geheel geen grootschen indruk. Van de voorhoede vooral ging weinig uit. De rechtsbuiten Elfring was ongetwijfeld de beste man als vleugelspeler. Hij beschikte over voldoende snelheid en bleek tevens in staat te zijn behoorlijke schoten te lossen. Over het binnen-trio kunnen we minder tevreden zijn. Ruisch scheen zich te sparen, terwijl over het spel van Tap een zekere matheid lag. Toch werd hij de maker van de twee goede doelpunten. Vis was de minste uit de voorhoede. In de middenlinie was Massy niet erg op areef. Zoowel zijn afnemen als aangeven was slordig. De Fey- enoordman Van Heel daarentegen speelde een sub'iemen wedstrijd. Verleg was vol doende. De achterhoede was het meest op den voorgrond tredende deel van de ploeg. Zoowel Denis als Van Kol waren in beste conditie. Ook van der Meuien weerde zich goed. De blunder, waardoor het tweede doelpunt in dezen wedstrijd ontstond kan den besten overkomen. Sparta speelde een uitstekenden enthou siasten wedstrijd en liet beter spel zien, dan tot dusver in de competitie door deze club vertoond. Omtrent het verloop van den wedstrijd het volgende Kort na den aftrap be machtigt Massy den bal, speelt over naar Lasch, Jie op zijn beurt het leder naar Tap voorzet. Deze vangt het leder op en doelpunt (10). Een tijdlang was daarop de Sparta-com- binatie in het oogloopend sterker en bij een der keurige aanvallen maakt Kramer den gelijkmaker (11). Kort daarop laat van der Meulen een schot van Weber uit de handen vallen. De bal rolt in het doel en Sparta heeft aldus een doelpunt cadeau (21 voor Sparta). Na rust weet Tap met een goed schot den stand weer gelijk te maken, waarmee het einde komt (2—2). AFLOOP VERKOOPINGEN In het Concertgebouw zijn gisterenavond ten overstaan van notaris J. C. Paap in het openbaar verkocht lo. Het winkelhuis en erf met bovenwo ning aan de Kerkstraat no. 9, groot 1 Are. Opgehouden. 2o. Het winkelhuis en erf met bovenwo ning aan de Hendrikstraat no. 44, groot 1 Are 2 centiaren. Hoogste inschrijver de heer C. J. Mom maas voor 5067, Kooper de heer L. Bak ker voor 5100, 3o. Het huis en erf met bovenwoning aan de Gravenstraat no. 3, groot 46 centi aren. Hoogste inschrijver de heer R. Batten voor 2800. Kooper dezelfde qq. voor 3000. AFLOOP AANBESTEDINGEN Door bet polderbestuur van Walcheren werd hedenmiddag aanbesteed het bestor ten van den onderzeeschen oever tusschen de dijkpalen nos. 12 en 17 aan de West watering, nabij het Nollenhoofd. Minste inschrijver de heer J. de Vries te Heemstede voor 35872. HET KAPSEIZEN VAN SLEEPBOOTEN. Ongelukken met sleepbooten komen in den laavsten tijd veelvuldig voor de ge varen, welke de sleepboot bedreigen zijn dan ook legio. Een van de grootste is zeker wel het ge vaar voor „omtrekken', als door de sleep met zooveel kracht aan den sleepkabel wordt getrokken, in dwars- of nagenoeg dwarsrichting od de aslijn van de boot, dat deze omslaat, volloopt en zinkt. De zgn. sliphaak, die, ondanks de kracht, die erop uitgeoefend wordt, met een enkele handbeweging kan ontsloten worden en dus den tros op het kritieke moment los gooit, weigert ook wel eens. Men herinnere zich het ongeluk bij het slaags brengen van het toeristenschin „Ranchi" op Zondag 29 Augustus jl., toen de „Minerva" door het weigeren van den sliphaak werd omgetrok ken en menschenlevens eischte. De heer M. Stolk te Rotterdam, heeft nu een toestel geconstrueerd, dat aangebracht kan worden op sleepbooten en dient om het omtrekken van de boot door den sleep kabel te voorkomen. De tros wordt bij dit systeem niet vastgelegd of gehaakt, maar geklemd. Het door den heer Stolk geconstrueerde toestel kan aangebracht worden op den dwarsbalk van een gewone sleepstelling, die men op iedere sleepboot aantreft. Het bestaat uit een onder- en bovenblok, waar- tusschen de sleepkabel geklemd kan wor den. De beide klemblokken kunnen met bouten en moeren naar elkaar toegedraaid worden, teneinde de klemming van den ka bel te bewerkstelligen. Bij aangedraaiden stand wordt deze behouden door een ver nuftig gevonden klinksluiting. Om deze sluiting nu op een gegeven mo ment op te heffen en dus den kabel te doen slippen, js onder het toestel een as met in keping aangebracht. iAan deze as is een slinger bevestigd. Een dekplaat, die zorgt dat de beide moerbouten de blokken klem mend houden, staat door middel van een pen in verbinding met de as en slinger. Zal nu bijv. de sleepboot scheefgetrok ken worden en zeer sterk hellen, dan zal de as met den slinger ten opzichte van het toestel di aaien, waardoor bij den vooraf ingestelden maximum slingerhoek, de pen- stand door de asinkeping veranderd wordt, het klink- en sluitmechanisme gelost en de klemming opgeheven wordt. De tros zal dan slippen en de sleepboot krijgt gelegen heid zich te herstellen. De verbinding tusschen de slingeras en de kleminrichting kan op verschillende wij zen worden geconstrueerd zij kan mecha nisch, hydraulisch of electrisch zijn. Dte hierboven beschreven wijze is de mechani sche. Bij toepassing van hydraulische mid delen zou bijv. de Slingeras een kraan kun nen openen en drukwater in een arbeidscy- linder toelaten, welke dan de kleminrichting zou lossen. De electrische wijze zou kun nen werken met een contact, waardoor een stroomketen gesloten zou worden. Deze maniei van trosslippen vereischt geen bediening en werkt dus geheel auto matisch, wat bij onverwachte gevallen wel een groot voordeel is. Intusschen zullen proeven de deugdelijk heid van het toestel in de praktijk moeten bewijzen. De betrekkelijk eenvoudige con structie van het toestel rechtvaardigt ech ter de aandacht, die men, naar de uitvinder hoopt, aan deze vinding zal schenken. Als de proeven bewijzen, dat het een de gelijk en afdoend middel is tegen het „kap seizen" van sleepbooten, zal de sleepdienst één, maar dan ook een (groot gevaar, min der tellen. De heer Stolk heeft octrooi op zijn vin ding aangevraagd. HET HUWELIJK VAN DEN KROONPRINS VAN BELGIE. De Brusselsche redacteur van de „Maas bode" meldt Wij werden gisteren in het koninklijk pa leis te Brussel ontvangen, waar ons het program voor het a.s. huwelijk van kroon prins Leopold met prinses Astrid werd me degedeeld. Op 28 October zal kroonprins Leopoll alléén naar Stockholm afreizen. Twee dagen later, dus op. 30 October, zullen de overige leden van de koninklijke .Slechts een merk kan 't beste zyn familie naar Ostende vertrekken, waar zij om 8.27 uur 's avonds zullen arriveeren en zich onmiddellijk aan boord zullen bega ven van de „Prinses Marie José" die, onder commando van den Belgischen Noordpool- vader, commdTidant de Gerlache de Gom- mery, des nachts zal vertrekken, om in den namiddag van 1 November het anker te werpen in do naven van Gothenburg. Vandaar zal een galatrein de koninklijke familie naar. Zweden brengen, waar zij 'n de ochtenduren van 2 November zal arri veeren en waar bij deze gelegenheid een piechtig-e receptie zal plaats hebben. Het burgerlijk huwelijk van den prins, dat, zooals bekend, te Stockholm zal vol trokken worden, blijft vastgesteld op 4 No vember. De koninklijke familie van België zal in den avond van 4 November, ditmaal ver gezeld door kroonprins Leopold, via Go thenburg naar België terugkeeren. De „Prinses Marie José" zal vermoede lijk in den ochtend van 7 November te Ostende aanleggen. Per trein zal dan naar Brussel gereisd worden. 's Anderdaags begeeft de geheele konink lijke familie zich per galatrein naar Ant werpen, waar zij om 9.45 zal arriveeren, om er te 10 uur aan „Het Steen" den Zweedsenen kruiser „Fylgia" op te wach ten, die de bruid, haar oudersden hertog en de koninging van Vestrogotland, haar zuster Margaretha met haar echtgenoot, prins Axel van Denemarken, haar zuster Martha en haar broer, prins Karei naar België brengt. Bij de ontvangst in Brussel-Noord zullen de civiele en de militaire autoriteiten aan wezig zijn. In stoet begeeft men zich dan in galarijuigen naar het koninklijk paleis. Na een intiem diner zullen de beide fa milies 's avonds in den Muntschouwburg een door de stad Brussel aangeboden gala voorstelling bijwonen, waar zullen opge voerd worden het eerste bedrijf van „rê- cheurs «le perles", van Bizet, het eerste be drijf van „L'enfant aux sortilèges", van Ra- vel en net ballet uit „Roméo en Juliette". Op 9 November zal om 3 uur een groote receptie plaats hebben in het stadhuis te Brussel, gevolgd door een gala-diner ten paleize, waar de gezanten, de ministers, de staatsministers en andere personaliteiten zullen aanzitten. Na het diner houdt de kroonprins een in tieme receptie voor zijn vrienden. Den volgenden dag, 10 November, zal om 11 uur in de St. Gedule-hoofdkerk het hu welijk van den prins met prinses Astrid, door mrg. van Roey worden ingezegend. HET INTERNATIONALE ECONOMISCHE MANIFEST. In hun commentaar over het tariefmani fest schrijven de Engelsche liberale bladen, dat zij dit beschouwen als een overwinning van den vrijhandeldaarom zijn zij er zeer mee ingenomen, ofschoon enkele geneigd zijn het internationaal idee te vergeten en het slechts beschouwen als een les aan de regeering-Baldwin. De „Daily News" legt er den nadruk op, dat het gezag aer onderteekenaars aan het manifest een historische beteekenis geeft en voegt er aan toe, dat de voorteekenen niet ontbreken, of de waarschuwingen die het bevat, in acht genomen worden. De conservatieve bladen spreken bijna niet over 't manifest, behalve de „Morning Post", die de beweringen slechts opvat als eenige vrome meeningen van bankiers. Het blad voogt er aan toe, dat, ofschoon vrij handel wel wenschelijk is, een land het on mogelijk kan aanvaarden, als andere landen aan de tarieven blijven vasthouden. Dr. Schacht, de president van de Duit- sche rijksbank heeft als zijn meening over het manifest te kennen gegeven, dat de be teekenis onmogelijk onderschat kan wor den. De personen, die hun naam er onder hebben gezet, deden dit ongetwijfeld eerst na rijp iverleg. Dat ook Amerikanen bereid gevonden zijn, hun naam onder het mani fest te plaatsen, kan natuurlijk niet opgevat worden alsof Amerika invloed op de ver houdingen in Europa zou willen oefenen. Het manifest is een uitvloeisel van het gezonde menschen verstand, van alle vol ken, die den weg voor economische en daardoor tevens voor intellectueele samen werking vrij zullen maken. De Fransche minister van handel heeft de vertegenwoordigers der Fransche in dustrie ontvangen, die verklaarden, dat zij geen aandeel gehad hebben in de redactie van het manifest in den vorm, waarin het is «gepubliceerd. Zij zetten uiteen, dat zij in Juni jl. een volkomen zelfstandige nota opgesteld hebben, die in de dagbladen voorgesteld werd als een eenvoudig voor behoud bij den tekst van het manifest. Een telegram van de Associated Press uit Wasnington zegt, dat Mellon niet ge raadpleegd is door de Europeesche finan ciers tijdens zijn reis op het vasteland in den zomer aangaande het manifest. Hij heeft eerst, zooals het departement van de schatkist verklaart, in de bladen met het manifest kennis gemaakt. DE VERGOEDING VOOR HET HUIS HOHENZOLLERN. Volgens de thans aangenomen Pruisische wet zal het huis Hohenzollern op 1 April a.s. in het bezit komen van het hun toe komende vermogen. De Pruisische minister van financiën zal den Hohenzollern dien dag 15 milloen mark uitbetalen. Bovendien zullen de 20 paleizen en andere gebouwen, die in het bezit van de gewezen koninklijke familie blijven, dien dag weer in denzelfden toestand moeten verkeeren als op het oogenblik, waarop de revolutie begon.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1