^^o.243 - 64e Jaargang 1926 VRIJDAG 15 OCTOBER gersta Blad BINNENLAND Stads= en Provinrienieuws INGEZONDEN STEKKEN VLISSIINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. België. Interpellatie. Het begon vandaag met een kleine maar opzienbarende verrassing, n.l. met een mededeeling van den voorzitter ten op zichte van de behandeling van het verdrag met Belgie. Het Vaderland heeft pas het bericht gelanceerd dat de behandelin» daarvan 26 October aan de orde zou komen. Dit bleek nu fantasie te zijn want de voorzitter zeide geen voorstel tót be handeling te kunnen doen, aangezien er vóór de behandeling van de Staatsbegro ting de tijd daarvoor niet meer te vinden was. Dit beteekent dus niets anders dan dat de behandeling tot na Januari wordt uitgesteld. Natuurlijk geschiedt deze mededeeling met zonder overleg met de Regeering zoo dat de conclusie voor de hand ligt dat deze óf uitstel wenscht óf althans er geen be zwaar tegen heeft. De storm tegen dit ver drag was nu wel op het hevigst en dus is uitstel minstens in het voordeel van den Minister. Het blijft echter merkwaardig dat de Regeenng uitstel toestaat. Voelt ze nattigheid Besloten is nu a.s. Dinsdag met de be handeling der Belastingontwerpen te be ginnen en 9 November met de behandeling der Begrooting. Tot Kerstmis is dus de tiid wel bezet. 1 Aan de iheeren De Visser en K. Ter Laan werd verlof verleend om later eens te in- terpelleeren over de incidenten in de ka zernes te Assen en Ede. Er is wijders be paald, dat voortaan zoo min mogelijk in terpellaties aan begrootingshoofdstukken zullen worden vastgekoppeld. Deze vergadering diende overigens om den heer Cramer gelegenheid te geven te interpelieeren over de houding der Indi sche Regeenng ten opzichte van de bekende plannen van den Politiek-Economischen Bond departement Oost-Java.om met steun vail den Java Suiker-Werkgeversbond een anti-communistische actie te ontvouwen.Uit de bladen zijn de hoofdzaken van deze kwestie al bekend. Het verwijt dat de heer Lramer tot de Regeering richt is dit, dat zij heel goed wist wat de eigenlijke bedoeling der actie was, n.l. het oefenen van invloed op de verkiezingen voor de a.s. regent schapsraden. De Regeering had, dit wetend de actie niet moeten steunen en voorzichti ger moeten zijn met opdracht aan de resi denten om het streven te steunen. De Re geenng heeft met haar optreden een be paalde politieke partij gesteund De wenschen van den heer Cramer wa ren dezepubliceering van het schrijven der Regeenng aan de residenten een on derzoek naar de feiten die in den Volks raad over deze zaak zijn meegedeeld en mededeeling van de resultaten van dit on derzoek. De heer Cramer ziet in den Pol. Eco- nomischen Bond een positief-politieke par- mag hebben'6" geV3' SteUn der »Sej R5eerin|; heeft haar houding al wasd!f' i *0lgen,s den heer kramer nnvmï verdediging slap en slechts een poging om er zich uit te draaien. Zij heeft "°.od,1Se gegevens om de houding te öeoordeelen ook niet verstrekt. Volgens den interpellant was het alleen de bedoeling macht te oefenen bij de ver dingen en kapitalistische candidaten op het gestoelte te brengen. Dat was dan wel dit ntóTI u maar de peering mocht dit niet helpen bevorderen. Het antwoord van den Minister van Ko- de r„Ja\Welrjets Positiever dan dat van WerlT U Rege<ttïng. De Java Suiker Werkgeversbond heeft wel overleg ge pleegd met den P. E. B„ maar de R^gfJ ™g wist van dat overleg niet af. De Re- SFh TSt Van '&et bestaan van het vloert n t af en zi' keurde het in- ïf Hoi op de verkiezingen dan ook ten w« If6/? /an extremistische elemen- riL 2 het doel en daaraan gaf de Regee- ofstcun- Zij heeft niet nagegaan mnrtft onl den tuin 'eidde, want zij de nl De'°n 'rste"en dat dit niet gebeur- rinashec tg6jrmg 'egt de betfokken regee- te hóurkn de" n'et over' gel'ik trouwens van int 'S' want dergelijke missies zijn van internen aard. vredenUUniiR fas de heer Cramer niet te- dit nart kwartier had hij noodig om een mnt" ?e ''Sllten en te komen tot wilde Waar,n k'l de Ramer nog eens geen Jf u,tsPreken dat de Regeering htieke n .■rlloet verleenen aan eenige po- nog eens dat zi' haar ambtenaren zich van h l f moet binden dat z'i indiref t i oetenen van invloed direct of ressorten h verkiezingen in hun district- ressorten heeft te onthouden. het ale,™t,e bleek wel duidelijk dat na veel mef dcn Mmister de zaak niet ser hart nn"1 het !ii' bad' De beer De Vis- voor He d e6n ser'e onvriendelijkheden door rte„ vgeenng' waarvan corruptie een pel was Voorz'tter niet toegelaten exem- Het MederlandschBelgisch verdrag. Naar „het Vad." verneemt, valt de om standigheid, dat het Nederlandsch-Belgisch verdrag nog niet op de agenda der Twee de Kamer is geplaatst, mede te verklaren uit het feit, dat de commissie van rappor teurs nog nadere vragen aan minister Van Karnebeek heeft gesteld, ten aanzien waar in niet vaststond, dat het antwoord reeds °P of vóór Dinsdag 26 October zou bin nenkomen. Op uitstel tot 1927 is echter zoo min van °ie zijde als door den minister aangedron gen. De militaire relletjes te Assen. Minister Lambooy heeft de vragen van den heer Schaper beantwoord, betreffende het instellen van een onderzoek naar üe ongeregeldheden, welke onlangs in het gar nizoen te Assen plaats vonden. De minister zegt met reden kan worden aangenomen, dat, ook al hadden op 20 September te Assen geen vermoeiende oefeningen plaats gehad, een het verwekken van ongeregeldheden toch niet zou zijn uitgebleven. H^rvan zijn de biitiids onderdrukte ongeregeldheden te Ede nagenoeg op hetzelfde uur aangevan gen,' en zonder eenige redelijke aanleiding, hebeebodemW'voor dergelijke uitspattingen wordt sinds lang en sy^e?atischTg?6gd; Het communistisch dagblad „De Tribune laat niet na op voor buitenstaanders haast ongelooflijke wijze de d,e"stP'lcbt,ganJf" gen het militaire gezag op te hitsen en hoe zeer aan den invloed van dat blad niet al te groote waarde moet worden toegekend, mag deze toch niet worden weggecijferd. Honderdtallen overdrukken uit „De Tribu ne" getiteld „Uw hoofd Uw hart en Uw geweer" zijn in de kazerne verspreid; van welken aard deze en dergelijke schrifturen ziin ontsnapt veelal aan de aandacht van degenen die aan dergelijke lectuur met de_ voorkeur geven. Doch niet aUeen nistische invloeden zijn hierbij m het.spel Zonder eenigen twijfel is de a" den duseenaamden „Ontwapeningsdag en de te dier gelegenheid gehouden redevoe ringen, midden in de herhalingsoefeningen der infanterie gehouden, een met te mis kennen factor geweest. 1Het0"^a"k?jg gemoed tan jonge menschen komt spoedig onder den indruk van dergelijke redevoerin gen en optochten en het behoeft geen ver wondering te wekken, indien vele der te jAssen aanwezigen de meening zijn daan geworden, dat een deel van de taak om het militairisme neer te slaan en de herhalingsoefeningen onmogelijk te maken op hun schouders was komen te rosten Afgescneiden daarvan is in een gedeelte der ners in den laatsten tijd zulk een felle campagne tegen allen, die in het leger met gezag Wijn bfkleed en dat durven handha ven gevoerd, dat het niet te verwonderen is dat het tot een uibarsting als te Assen is' gekomen. Indien de ontwapeningsactie, als politieke eisch, niet vrijgemaakt kan worden an rechtstreeksere aanya len op het leger en zijn gezagvoerders, zu'h? d" gelijke incidenten zich blijven voordoen tot schade van de dienstplichtigen, die tus- schen hamer en aanbeeld komen. Voor wat aangaat punt 3 vandeeerste vraag van den heer Schaper, luidende „of en in hoeverre het opteden van de wacht en de militaire politie den eersten keer ge wettigd was en waarom nadat deze inge rukt waren, de wacht wederom werd in het geweer geoepen", zij medegedeeld, dat on dergeteekende 't optreden van dejacht en de militaire politie den eersten keer volko men gewettigd acht en dat hij ten zeerste betreurt, dat door het ingrijpen van den ka pitein van piket én de wacht en de pohtie troepen verhinderd werden, hun taak te ver richten. Had reeds toen krachtig kunnen worden ngegrepen, in stede dat met een ordelooze bende manschappen, waaronder zich verschillende bevonden, die onder den invloed waren van sterkendrank erd ge parlementeerd, dan ware het bloed.g einde der ongeregeldheden zeer waarschijnlijk voorkomen geworden, evenals zulks te Ed. ^Verder' de v^gvan den .heer Schaper beantwoordend, zegt de minister. dat de afstand tusschen den g^ftene sergeant tv an Munneke, en de wacht bedr°egp™n 60 M De wachtcommandant heett met een overweldigende stem gecommandeerd. Stond de sergeant van Munneke gedurend- de sommatie op de plaats, waar hij later getroffen is, dan moet hij het sommeeren hebben gehoord. Aangezien na de somma ie nog 2 maai in de lucht is gevuurd, hadden de getroffe nenallen tijd, zich te verwijderen, evenals enkele officieren, die nog bezig waren de manschappen te kalmeeren. Ten gevolgen van de ongeregeldheden ziin aan 12 militairen, waaronder de com- mandant, de korporaal en 2 soldaten van de wacht in de Wilhelminakazerne en voorts de beschonkenen, zware krijgstuch- telijke straffen opgelegd moeten woi^en, terwijl omtrent een kapitein en enkele man schappen 't advies van den auditeur-militair is ingewonnen, in hoeverre er aanleiding bestaat hen voor den strafrechter te bren- gen. Dit laatste zal, uit den aard der zaak, het geval zijn met den aks opruier gesigna- leerden dienstplichtige. De verhouding van ex-keizer Wilhelm tot Duitschland. De eclitgenoote van den ex-keizer, prin ses Hermine von Schoenalch-Carolath- Reuss heeft aan een Amerikaansch journa list verklaard, dat het teruggeven van het slot Homburg aan den ex-keizer en zijn echtgenoote in, geen enkel opzicht be schouwd mag worden als een teeken, dat eerstgenoemde voornemens zou zijn, naar Duitschland terug te keeren. Een nieuwe reddingboot. Gisterenmorgen is in de haven en op de reede van Nieuwediep een proefneming ge houden met een reddingboot, gebouwd naar het Rieming-Patent, behoorend aan den Rotterdamschen Lloyd, waarbij verge lijkingen werden 'gemaakt met een gewone roei-reddingboot van de marine. Een boot voorzien van het Fleming-Patent wordt, naar men weet, voortbewogen door een schroefdeze wordt in beweging gebracht door een aantal handles langs de binnen zijde van de boot geplaatst, welke in de lengte-richting van de boot heen en weer bewogen worden. De verschillenre proeven hadden «plaats ten overstaan van een commissie, bestaan de uit de heeren baron van Haersolte, direc teur van het Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam, A. D. Mulder, hoofdinspec teur van d,e scheepvaart, kapitein ter zee E. Wissmann, den oud-gezagvoerder H. El- Sesam, open U Ali Baba, held van één van de meest populaire verhalen uit de „Duizend en één nacht" wist door het uitspreken van bovenstaande woorden gesloten deuren te openen en alle moeilijkheden als bij toover- slag te doen verdwijnen. Al kan men in werkelijkheid der gelijke machtsspreuken niet toepas sen, toch gaat thans van het woord KING een groote invloed uit. Hoe- velen toch worden bij het koopen van pepermunt teleurgesteld en ont vangen een bittere of scherpe kwa liteit, welke men niet wenscht. Zoodra het woord KING op Uw pepermunt voorkomt, houden al deze moeilijkheden direct op. Dan kunt U verzekerd zijn echte origineele pe permunt te ontvangen, die een aan- genamen, lekkeren smaak heeft. Let er daarom op, dat in ieder tablet staat KING Extra Strong. Verkrijgbaar bij Uwen Winkelier a 20 ets. per ons. kens, en oen heer Haremaker, adjunct in specteur van den Rotterdamschen Lloyd. Verschillende belangstellenden woonden de proefnemingen bij. De algemeene indruk was, dat de Fle ming-boot voor de passagiersschepen zal voldoen. Ingeval van ongeluk bestaat de bemanning van reddingbooten goeddeels uit onbevarenen. Voor hen is de manier van voortbewegen van een Flemingboot onge twijfeld veel eenvoudiger en minder ver moeiend. Dansen in Haarlem. De burgemeester van Haarlem heeft be- .paald, dat personen beneden den 18-jarigen leeftijd niet meer in dans-inrichtïngen mo gen worden toegelaten. Ook, wanneer zij onder behoorlijk geleide zijn, mag geen toelating meer plaats hebben. VLISSINÜEN, 15 OCTOBER. Een avond voor onze Jantjes. Op initiatief van den heer S. M. Polak en de vereeniging „Vlissingen Vooruit" werd gisteren in het Alhambra-theater een avond georganiseerd voor de schepelingen van wachtschip en opleiding, die, dank zij de krachtige, welwillende medewerking van de familie Smits, de firma Witte en den Heer juüdök van Heel, genoeglijk is verloopen voor hen, voor wie hij bestemd was. De vice-voorzitter van „Vlissingen Voor uit", de heer Iz. Fonteijn, opende de bijeen komst met een woord gericht tot officieren, onderofficieren en minderen der Koninklijke Nederlandsche Marine, waarin hij de aan leiding rot dezen avond besprak. Hij wees er op, dat de voorloopige berichten in de groote bladen, waarin melding werd ge maakt van een beraamde overplaatsing der opleiding naar Vlissingen, die nu werkelijk heid zijn geworden, sterk de aandacht van het gemeentebestuur, maar ook van „Vlis singen Vooruit" hadden getrokken. Hij her innerde aan een woord gesproken door den commandant der marine, den kapitein ter zee, W. Lam, op den huldigingsavond in eengezet na den watervloed, waarbij hij verklaarde, dat de marine hier graag is, waarom „Vlissingen Vooruit" deze avond heeft georganiseerd Spreker hoopt, dat de gasten een genotvollen avond zullen hebben en verklaart, dat al het mogelijke in het werk zal worden gesteld, om het hun in Vlissingen zoo aangenaam mogelijk te maken en verzoekt een driewerf hoera aan te heffen voor de Koninklijke Neder landsche marine. Een der bestuursleden van „Vlissingen Vooruit", de heer Van Krieken, neemt nu het woord om dank te brengen aan hen, die hem het organiseeren van dezen avond licht hebben gemaakt. Hij dankt de familie Smits voor de spontane wijze, waarmee deze den avond hebben helpen inrichten, de firma Witte voor de keurige versiering, den heer Dudok van Heel voor het geschonkene, den heer Polak, die o.a. met het idee voor den dag is gekomen en niet het minst de heeren commandanten van wachtschip en oplei dingsschip, waardoor alles vlug van stapel is geloopen. Hij spreekt ook de hoop uit, dat -'e gasten zich zullen amuseeren en dat, wanneer in den loop van den winter de vereeniging nog eens zoo'n avondje wil geven, „Vlissingen Vooruit" weer niet tevergeefs zal aankloppen bij mevr. wed. Smits. Tusschen deze beide toespraken had de zangeres mevr. Van der Heiden, het Wil helmus gezongen, dat staande werd aange hoord en waarvan het tweede couplet mee gezongen werd. Alsnu kon het bioscoopprogramma wor den uitgevoerd. Waar we reeds een be schrijving en bespreking daarvan hebben opgenomen, zouden we hier kunnen vol staan met de vermelding van de Prima Bal lerina ,£n Manon Lescant, als we niet een bijzonder woord van waardeering moesten wijden aan de schitterende rolprent „bloe menweelde". In deze, in kleuren gedane weelde werden we rondgevoerd door een tuin, waarin de kinderen der natuur in hun tallooze soorten waren opgenomen. We za gen daar niet alleen de koningin der bloe men in haar schitterende nuances, maar o.a. ook de gladiolen en rhododendrons in al hare kleurenpracht om niet te gewagen van die fraai weergegeven opname der fon teinen te midden van bloemenweelde. Deze film alleen was de moeite van een gang naar Alhambra waard. Volledigheidshalve vermelden we, dat bij het binnenkomen en in de pauze aan de gasten een rookertje werd geoffreerd, ter wijl jonge dames ook zorg droegen voor het laven van dorstige kelen. A. G. O. De vereeniging A.G.O. zal het wintersei zoen openen met het laten optreden van het Nieuw "Rotterdamsch Tooneel, directeur de heer F. H. Tartaud, welk gezelschap a.s. Dinsdag in het Concertgebouw een voor stelling geeft. Opgevoerd zal worden het nieuwste succesblijspel in 3 bedrijven naar het Fransch van Arthur Ducommier „Jij en... ik". Hierin zullen optreden de dames Litcy van Ees, Sophie Stein en de heeren Hans van Ees en Richard Flink. De regie is aan Hans van Ees toevertrouwd. In onze tijdinghal. Heden hebben wij twee foto's ontvangen van het droevig ongeluk op de spoorbaan bij Kethel. De eerste foto geeft de plek aan waar de 4 slachtoffers om het leven zijn gekomen en de tweede het overbrengen van de lijken. Nog etaleeren wij twee foto's van het door den storm zwaar beschadigde Noor- sche stoomschip „Rowens" dat te IJmuiden is binnengeloopen. Ingenieur der telegrafie. Met ingang van 1 November wordt de ingenieur der telegrafie C. H. M. Brouërius van Nidek overgeplaatst van 's 's-Graven- hage (bureel van den districtshoofdinge nieur) naar Vlissingen. De Zeeland. Door de stoomvaartmaatschappij „Zee land is v/eder een dienstregeling voor den winterdienst uitgegeven, waarin men alle buitenlandsche aansluitingen kan vinden, terwijl er tevens een opgave in voorkomt van de passagiers- en bagage-tarieven. De dienstregeling is op aanvrage gratis verkrijgbaar bij de stoomvaart-maatschap pij „Zeeland". Dansclub „Entre Nous". Gisterenavond werd de eerste clubavond voor leden en geïntroduceerden gegeven in het Danspaviljoen en het bleek al spoe dig dat het slechte weer geen beletsel was om den avond te doen slagen. De heer Jacques Dutreau heette, namens het voorloopig bestuur, de aanwezigen har telijk welkom en sprak de hoop uit dat aan het doel van „Entre Nous", nl. de winter avonden in gezellig samenzijn door te brengen, reeds dezen eersten avond beant woord zou worden. Hij dankte namens den exploitant van het danspaviljoen „Wilhelmina" het voor loopig bestuur, en hen die het initiatief na men, dat zij hun keus op „Wilhelmina" hadden gevestigd. Het resultaat was dat vele geïntrodu ceerden zich als lid lieten inschrijven. Scheepvaartberichten. Het Zweedsche stoomschip „Erik", van Antwerpen naar Rotterdam bestemd, dat alhier met averij is binnengeloopen, wordt aan de werf der Kon. Maatsch. ,,de Schel de" gerepareerd. Het Engelsche stoomschip „Lord Brough- ton", komende van Antwerpen en bestemd naar Pirée, is wegens slechte steenkolen uit zee en naar Antwerpen teruggekeerd. Een bijzondere premie. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op achterstaande advertentie betref fende den aankoop van wijnen van de „Wijnkooperij 't Wapen van 1661", waar door men in het bezit kan komen van een schilderstuk, dat als premie bij aankoop van 3 flesschen cadeau wordt gegeven. Het hulppost-, telegraaf- en telefoonkan toor te Oostkapelle wordt met ingang van 1 November a.s. omgezet in een post-, tele graaf- en telefoonstation. De openstellingsuren voor den telegraaf- en telefoondienst zijn bepaald op 8 u. v.m tot 12.30 u n.m., 2 u. n.m. tot 4 u. n.m. en 5.30 u. iv.m. tot 7 u. n.m. Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Tot de eerste klasse van de Rijksland- bouw winterschool te Goes zijn o.a. toege laten R. E. Gillissen te Vlissingen, J. Mesu te Arnemuiden en J. L. van Nieuwenhuizen te Nieuw- en St. Joosland. SOUBURG. Dinsdagavond had onder de gemeente Souburg een aanrijding plaats tusschen de electriscne tram en een bodewagen van Middelburg. Beiden bekwamen schade. Door den eigenaar van den bodewagen is een klacht bij de politie ingediend. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De restauratie der Groote Kerk. te Goes. Door Burg. en Weth. te Goes is een voorstel aan den gemeenteraad gedaan om in beginsel te besluiten tot het verleenen der gevraagde medewerking inzake de res tauratie der Groote of St. Maria Magdale- nakerk. Ds. C. Vermaat geschorst De classis Bolsward der Geref. Kerken heeft in de zaak van ds. C. Vermaat te Makkum verklaard dat er genoegzame re den is, om op grond van artt. 79 en 80 der Kerkenverordening tot schorsing van ds. Vermaat in zijn ambt als dienaar des Woords bij de Geref. Kerk van Makkum over te gaan, tot dat hij aan den eisch van de classis heeft voldaan en besluit, over eenkomstig het advies der Dep. Synode, in de eerste plaats haar afkeuring uit te pre ken over de lichtvaardige wijze, waarop ds. Vermaat in het weekblad „Woord en Geest" zich heeft uitgelaten over wat hij „de algemeen heerschende Gereformeerde opinie" noemt en in de tweede plaats aan den kerkeraad van Makkum te berichten, dat hij met dien van een genabuurde Kerk, overeenkomstig artt. 79 en 80 K. O. voor den tijd van drie maanden tot schorsing van ds. Vermaat in zijn ambt als dienaar des Woords heeft over te gaan. Een R.-Kath. Handels-hoogeschooJ. Naar „de Tijd" verneemt, is de voorbe reiding tot de R.-Kath. Handelshoogeschool ie Tilburg zoover gevorderd, dat de ope ning der school in het najaar van 1927 zal plaais hebben. RECHTSZAKEN Een veelbeloovend jongmensch. De rechtbank te Amsterdam deed uit spraak in de zaak tegen het 24-jarig jong mensch, dat had terechtgestaan, terzake dat hij ;n twee perceelen, de muntgasme ters had gelicht en vervolgens een oude vrouw een bedrag van circa 650 had weten afhandig te maken, door het opdis- schen van allerlei bedriegelijke verhalen. De rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O.M. tot een jaar gevangenisstraf. Berooving. Het O. M. bij de rechtbank te Haarlem eischte tegen twee personen wegens het plegen van berooving in een verdacht huis aldaar l/2 jaar gevangenisstraf en tegen een derde één1 jaar gevangenisstraf. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. Kindermishandeling. De echtelieden J. J. B., vroeger wonend# te Princenhage, thans te Nijmegen, waren op 9 October 1924 door de rechtbank te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden voor ieder hunner, wegens mishandeling van een kind, dat aan hun hoede was toevertrouwd. Zij waren toen niet ter terechtzitting aanwezig, daar zij uit de streek verdwenen waren. Tegen de straf in verzet gekomen, stond het echtpaar gisteren voor de rechtbank te Breda terecht. Man en vrouw verklaarden nu, niet verdwenen te zijn geweestop de secretarie te Princenhage was hun adres bekend. Zij waren gevlucht voor de schan de, welke men hen had aangedaan in de buurt. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, die allen de mishandeling bevestig den, achtte de officier van justitie de schuld bewezen en eischte hij bekrachti ging van het vonnis. Mishandeling door een politieagent. De rechtbank te Maastricht heeft een agent van politie te Maastricht, wegens mishandeling van een persoon, dien hij haa aangehouden, veroordeeld tot 100 boete subs 50 Jagen hechtenis. De eisch was een maand gevangenisstraf geweest. MARINE EN LEGER De K XIII. De onderzeeboot K XIII, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. L. K. Hoeke, is op de uitreis naar Nederlandsch- Indië den 11 en October van Sevilla vertrok ken. De luitenant ter zee 2e klasse J. J. M. Sterkenburg, wegens ziekte op nonactiv»- teit, wordt binnenkort in actieven dienst hersteld en geplaatst als officier van dienst bij het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Herhalingsoefeningen bij de zeemilitie. De 4e ploeg der zeemilite van de lichting 1923 komt 9 November a.s. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen en ver trekt 13 December d.a.v. met groot verlof. De kustwachters dier lichtingen vallen niet hieronder. Opgave van overgeplaatste onderofficier ren der marine 13 October: machinist-majoor W. J. Klumper van Van Speyk naar wachtschip Vlissingen. 12 October: machinist-majoor M. Aehhs van Gelderland naar Vukanis machinist majoor K. Kleimeer van Vulcanus naa Gelderland. 14 October sergeant-torpedomaker J. B. Kleinpaste van Z 7 naar onderzeekazer ne sergeant-torpedomaker I Mark van Z 5 naar onderzeedienstkazerne sergeant- torpedomaker K. van 't Veld van Z 8 naar cnaerzeedienstkazernesergeant-torpedo maker W. J. Ryntjes van Z 6 naar onder- zeedienstKazerne. De samenvoeging van de luchtdiensten van land- en zeemacht. De door minister Lambooy ingestelde commissie tot onderzoek van het vraag stuk der samenvoeging van de Luchtvaart diensten van land- en zeemacht heeft tot opdracht van advies te dienen omtrent de volgende punten le. Op welke wijze zou een samenvoe ging (geheel of gedeeltelijk) van den ma rine-luchtvaartdienst en van de luchtvaart- afdeeling moeten worden tot stand ge bracht, om bij behoud van de volledige ontwikkelingsmogelijkheid van het luchtwa- pen te geraken tot een meer economisch bedrijf 2e. Hoe zal daarbij te voldoen zijn aan eischen in verband met de behoefte der marine in Indië 3e. Welke zijn de financieele gevolgen der voorstellen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Geachte Redactie Zoo breedsprakig en lang het stuk van den heer Jobse is, zoo kort en sober kan mijn antwoord zijn. De heer Jobsé voelt zich gedrongen öm het gansche verloop der roeibootveergeschiedenis te memoree- ren en verder daar nog van alles bij te ha len. Doch in mijn ingezonden stukje heb ik ten opzichte der vrijzinnige fractie met

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1