KWAÏÏAiV MAANDAG 4 OCTOBER Gemeentebestuur binnenland feuilleton hjava reepe1m DatsKWATTA 64e Jaargang1 1926 EEN NAAM MET EEN SMET. Bij Scheren PUROL Stads= en Provincienieuws as-No.233" VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 15 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. HELDER SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 5, 6, 7 en 8 October 1926 geschoten zal worden met luchtdoelgeschut van een standplaats nabij het verdedigingswerk Kijkduin. Een uur vóór den aanvang der schiet oefening zal een roode vlag op genoemd werk worden voorgeheschen. Onveilig is de zee tot op een afstand van 10 K.M. van de vurende batterij tusschen de richtingen N.W. (KijkduinVerkenningston Molen gat) en W.Z.W. (KijkduinDrempel West- gat). Na afloop der oefeningen wordt de roo de vlag neergehaald. Vlissingen, 4 October 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. SCHIETOEFENINGEN IJMUIDEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat van 6 t/m 9 October 1926 van het verdedigingswerk te IJmuiden schietoefeningen met licht ge schut worden gehouden, aanvangende 9 uur v.m. Onveilig is de zee ben. de haven tot op 6 K.M. van het verdedigingswerk. Eén uur voor het begin der schietoefe ning wordt een roode vlag op het fort ge- heschen, welke bij het einde der oefening wordt neergehaald. Men wordt verzocht het schietterrein te mijden. Vlissingen, 4 October 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederlandsch-Belgisch verdrag. Onder bovenstaand opschrift schrijft „De Tijd" over minister Van Karnebeek's twee de Memorie van Antwoord in zake het Nederlandsch-Belgisch verdrag o.a. De tweede Memorie van Antwoord maakt bij de eerste lezing den indruk van een zeer sterk pleidooi. Zakelijk en psycholo gisch. Zakelijk, omdat op misverstand berusten de bekenkingen door nadere toelichting werden opgehelderd, en andere gegronde bezwaren óf door het protocol zijn weg genomen, óf door het krachtig betoog van den minister worden ontzenuwd. Ook psychologisch is minister Van Kar nebeek's pleidooi een sterk stuk. In de eer ste plaats al, omdat niemand voor+erwer- ping en alle ernstige opposanten slechts voor wijziging van het verdrag hebben ge pleit. De toestand is nu zóó, dat men zal moeten kiezen tusschen aannemen of ver werpen. Intusschen prijst het blad zich gelukkig, dat niet de dagbladredacties, doch de Ka merleden, igesteld voor een scherp dilem ma aannemen of verwerpen, de verant woordelijke beslissing voor hun rekening moeten nemen. Het „Alg. Hbld." treedt nog niet in een Naar het Engelsch, van,/ L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden.) 8) En ofschoon ze in waarheid vond, dat ze dien uitbundigen lof niet verdiende, toch had haar een compliment nog nooit zoo aangenaam in de ooren geklonken, zóó oprecht gemeend en oprecht-waardeerend. Een gestalte op een stokje geleund, was in den corridor verschenen, maar door het dikke tapijt hadden ze geen van beiden eenig geluid vernomen. „Toe zegt u toch niet zulke dingen Ik voel me juist zoo wanhopend klein, als u anj zoo prijst... Want, wat doe ik nu, een i jle P!'aten en lezen en dat, tegenover al de vriendelijkheid, die u beiden mij be toont Ik wilde maar dat ik, in waarheid, eenig werk kon verrichten. Zou ik niet een catalogus kunnen maken van de boeken in oe bibliotheek Anders zie ik niet in, van ^elk nut ik eigenlijk wel zou kunnen zijn." »»U is van hetzelfde nut als de zonne schijn", antwoordde hij, zóó zacht, dat het haast teeder klonk. „U heeft ons het leven crhelderdtoen we heusch wel wat icht noodig hadden u is een dochter ge- eest voor mijn moeder, die nooit een ffaf-l ^ezat U heeft het leven hier dra gelijk gemaaktterwijl het eerst wel een van gevangenen leek." f was zoo ongewoon hem zoo impul- i te hooren spreken dat Jocelyn zich an- yermaai vreemd ontroerd voelde. Ze hief gelaat naar hem op en de gouden stra in Vj ten 200 prachtig het blonde trvu' Launcelot al weer dacht, hoe zij i, e.en echt „zonnekind" was. ben blij» dat ik dit mocht doen algemeene beschouwing van de Memorie van Antwoord, doch er is één opmerking in dit staatsstuk, die, zoo betoogt het blad, verwachtingen zou kunnen wekken, welke niet gerechtvaardigd schijnen. lAIs de minister zegt, dat weldra definitie ve voorstellen kunnen worden verwacht (voor de verbinding van Amsterdam met den Rijn) en de minister van waterstaat zich voorstelt daarna zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen", dan zou iemand, ('ie ambtelijk Nederlandsch niet gewend is te lezen, daaruit kunnen afleiden, dat het nu weldra gedaan zal zijn met de moeilijk heden; van Amsterdams Rijnverbinding. Dat nu klopt niet. Men weet reeds, dat de minister van waterstaat bij de commis sie-W entholt op spoed heeft aangedrongen en er is ook geen reden aan te nemen, dat die commissie niet diligent is. Maar er is wel reden te vreezen, als onze inlichtingen juist zijn, dat die commissie het eenstemmig besluit der staatscommissie Limburg om verwerpt ten aanzien van de vraag, of de verbinding bij Wijk bij Duurstede, of bij de uitmonding van de Geldersche vallei der Rijn moet naderen. En in dit geval is de verbetering van de verbinding van Amster dam met den Rijn een kwestie van zooveel jaren, dat misschien nog eerder 't kanaal An'twerpen-Moerdijk met vlotte Nederland- sche medewerking tot stand komt. Geen belasting op reeds in het buitenland belast inkomen. De minister van financiën heeft bepaald, datIndien een niet binnen het rijk wonen de Nederlander voor de opbrengst of zijn aandeel in de opbrengst van een bedrijf waarvan de zetel binnen het rijk is geves tigd en dat zoowel binnen als buiten het rijk wordt uitgeoefend, in het buitenland onderworpen is aan inkomstenbelasting zijn volgens art 37 der Wet op de Inkom stenbelasting 1914 berekende belasting verminderd wordt met de belasting bere kend voor een inkomen gelijk aan het ge deelte van zijn inkomen, dat geacht kan worden door de bedrijfsuitoefening in het buitenland te zijn verkregen. Deze beschikking wordt geacht in wer king te zi«'n getreden met ingang van 1 Mei 1925. De hotelbelasting in het buitenland. Blijkens het overzicht van de desbetref fende belastingen in het buitenland door den minister van financiën aan de Tweede Kamer overgelegd, bedraagt de hotelbelas- ting in België 10 zoodra de vertering stijgt boven zeker bedrag. Reeds vroeger werd een dergelijke belasting geheven van de kosten van maaltijden in hotels, koffie huizen en verdere eethuizen. In Denemarken bestaat een belasting van 10 op den omzet in hotels, koffiehuizen, restaurants e.d. De invordering igeschïedt door het douanebestuur. In Duitschland bestaat geen algemeene of bijzondere hotelbelasting. In Frankrijk bedraagt het tarief der holel- belasting 2 36/10 of 13 naar mate van de rangschikking der hotels in een le, 2e of 3e categorie, naar den aard van de verschillende inrichtingen. De be lasting wordt geheven van de hotelgasten, werkt goed en de opbrengst is bevredigend. In Italië werd in September 11. de hotel belasting afgeschaft en wordt slechts een klein quitantierecht geheven. In Noorwegen bestaat een restaurantbe lasting van 10 geheven over het bedrag van hetgeen gegeten wordt in hotels, res taurants, koffiehuizen, enz. Schatting der opbrengst in het loopende jaar 9/2 mil- lioen kronen. Als zgn. Bundesteuer bestaat in Oosten rijk geen hotelbelastingechter bestaan dergelijke belastingen wel in de verschil lende deelen van het rijk. Zij worden ge heven van de tijdelijk in gebruik gegeven woongelegenheid. In Tirol zijn ze weder afgeschaft. Schatting der opbrengst over 1925 voor de gezamenlijke landen en ge meenten 10 millioen shilling bij een be volking van 6.5 millioen zielen. In Portugal wordt geheven zeker bedrag Wat ze verder mogelijk nog wilde zeg gen, bleef onuitgesproken, want vlak bij liet iemand een kreet hooren zóó scherp en zóó doordringend, en zóó vol veront waardiging, dat ze verschrikt op zij gingen. Het was oude Rachel, die Jocelyn nu al niet meer had gezien, sinds ze op „the Mer lins" kwam, dan toen dien keer dat ze op het raam had getikt. Ze leunde op een stok, waar ze de han den over gevouwen hield en zag doods bleek. Terwijl ze steeds den blik op Jocelyn hield gericht, sprak ze, trillende van zwakte en verontwaardiging „Wat doet zij hier Hoe komt ze hier HOOFDSTUK XL Jocelyn en Launcelot staarden haar ont zet aan. Het volgend oogenblik trad hij op haar toe, met de vraag „Wat scheelt er aan, Rachel Heb je miss Launterdale nog niet gezien Ze is een vriendin voor mijn moeder, waar we haar beiden heel dankbaar voor zijn." Rachel wees vol verachting naar haar. „Waarom is ze hier weer terug? Ze spf- onneert dat is het „Maar Rachel Hoe kun je nu toch zoo dwaas praten Je bent zeker nog niet be ter anders zou je zulke dingen niet zeg gen Toep legde hij kalmeerend de hand op haar arm. „Zeg liever, hoe blij je bent miss Launterdale wéér te zien. Dan zal ik je terugbrengen naar je kamer. Want heusch, je spant je te veel in Ze schudde zijn hand af. „Neen, neen ik ga nietIk laat haar niet hier. Daar denk ik niet aan 1" Hij keerde haar om, met zacht geweld, en leidde haar weg. „Ziet u het dan niet krijschte zij, ter wijl ze den corridor verder door liepen. „Dat is-immers het meisje, dat u op dien avond mee naar huis bracht en logies ver leende voor den nacht. Ik heb u toen wel gezegd, dat daar ellende van zou komen géén Pijn en naschrijnen en stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct per dag van iederen hotelgast, varieerend naar de mate van de belangrijkheid van'het hotel en daarnaast een eveneens varieerend bedrag per jaar van elk hotel. In Spanje kant een belasting op hotels en pensions door het ministerie van binnen- landsche zaken worden ingesteld op ver zoek van de provinciale gouverneurs. Zij bedraagt van 0.25 tot 2 peseta's per reizi ger en per kamerde opbrengst dient tot ondersteuning van inrichtingen van welda digheid, aan welke ten gevolge van maat regelen, genomen door het militaire direc torium, de vroeger verleende steun werd onthouden. Waar blijven de bezuinigingsplannen In een artikel over de Millioenennota vraagt „De Nederlandsche Werkgever", waar de bezuinigingen blijven. Na gezegd te hebben, dat men van deze regeering had mogen verwachten een pro gram vani op korten termijn te nemen be zuinigingsmaatregelen, niet alleen op on derwijsgebied, maar over het gansche ter rein der staatswerkzaamheid, gaat het or gaan voort Wij vertrouwen, dat de Kamer den mi nister van financiën zal verzoeken zijn be zuinigingsplannen in minder vage termen dan int deze nota is geschied uiteen te zet ten en wachten met groote belangstelling af, wat zijn antwoord op dit verzoek zal zijn. Thans uitvoerig over het financieel per spectief te gaan spreken, zoolang wij niet weten, hoeveel millioenen de minister zich voorstelt in de eerstkomende jaren te be zuinigen, heeft weinig zin. Alleen consta- teeren we, dat indien thans een saldo op den gewonen dienst voor 1927 is geraamd, zulks in hoofdzaak te danken is aan twee factoren het ruimer vloeien der gewone middelen, die 14 millioen hooger geraamd zijn en de omstandigheid, dat dit jaar het verlies op de Staatsmijnen niet onder de gewone uitgaven is opgenomen, maar pro memorie op de Waterstaatsbegrooting paraisseert, aangezien er een afzonderlijke begrooting voor de Staatsmijnen zal wor den ingediend. Des te meer klemt de eisch van onmiddellijke doelbewuste bezuini ging, volgens een vast plan. Dat de Mil lioenennota niet de aankondiging bevat van een dergelijke bezuiniging is reeds teleurstellend. Maar nog meer teleurstel lend zou het zijn, indien de regeering moest verklaren niet bij machte te zijn zulk een plan samen te stellen. Voorshands weigeren wij dit te gelooven. Nederlandsch gezant te Washington. Thans is het Kon. besluit afgekomen, waarbij is benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Wash ington mr. dr. J. H. van Royen, thans in gelijke betrekking te Rome. Onbewaakte overwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten den gevaarlijken overweg te Gaanderen te doen bewaken en de halte- Gaanderen naar dit punt te verplaatsen. In een jaar tijd heeft deze overweg reeds vijf slachtoffers geëischt. Op de thans voorge nomen verplaatsing was reeds jaren aan gedrongen. Het Troelstra-oord. Naar „het Volk" meldt, zal ter gelegen heid van de algemeene vergadering van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen op Dinsdag 19 October, des middags een ex cursie worden gemaakt naar het terrein, waarop het Troelstra-oord zal worden ge bouwd. Op dien middag zal tevens de eer Ze is nu terug om te spionneeren..." Jocelyn was blijven staan, waar zij met hem verdiept was geweest in beschouwing van de „Spaansche kast". Nu moest Launcelot haar wel herkennen als hij dit al niet uit zich zeiven had ge daan. Aan deze oplossing had Jocelyn niet gedacht. Toen ze hem hoorde terugkeeren keek ze naar hem op en begon uit zichzelve „Ze heeft gelijk Ik ben het meisje, dat u logies boodt, toen ik hier nergens onder dak kon komen „Ja nu zie ik het ook. Ik heb wel eens gedacht dat u mij ook bekend voorkwam, maar tot nog toe heb ik nooit kunnen zeg gen wat dit was". „Ik wist", begon zij nu een volledige bekentenis, „toen ik uw advertentie in de krant zag, dat het hier moest wezen. Dat deed mij verlangen, die betrekking te krij gen. Ik kende het huis en u was immers zoo goed voor mij geweest „Ik begrijp, nu u toch eenmaal een be trekking moest aannemen, u dit liever deedt in een huis dat u bekend was". Ze kreeg een kleur en ging verder. „Ik hoef niet in mijn onderhoud te voor zien. Maar ik leidde een leeg, een doelloos bestaan en had niemand, voor wie ik zor gen moest. Toen ik nu van uw moeder hoorde, ging mijn hart open naar zoo iets, waarbij ik mij nuttig zou kunnen maken. Wat uw oude huishoudster zooeven be doelde, weet ik niet. Waarom denkt zij toch, dat ik een spionne ben Ze scheen er vroeger ook al op tegen te hebben, dat ik kwam. Wat kan er nu te spionneeren vallen... Maar misschien is ze ook niet wel bij het hoofd „Rachel is een oude getrouwe", ant woordde hij met grooten nadruk, „en haar heele leven lang heeft ze ons haar diensten bewezen. Ze bedoelt het dan ook heel goed. Daarom moet u het haar maar vergeven. Ais ze tot inkeer komt, zal ze zich scha ste steen worden gelegd, welke plechtigheid zal geschieden door den heer P. J. Troel stra. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in Sep tember binnengekomen 1412 schepen, met. 1.585.567 ton, tegen 976 schepen, metende 1.276.996 ton in September 1925, zijnde een vermeerdering met 436 schepen en met 308.571 ton. In de haven van Antwerpen zijn in Sep tember binnengekomen 1077 schepen, met. 1.744.575 ton (herleid), tegen 841 schepen metende 1.488.047 ton (herleid) in Septem ber 1925. Er is dus een vermeerdering met 236 schepen en met 256.528 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 9 maanden van 1926 en 1925 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg Antwerpen Schepen Ton Schepen Ton 1926 10.629 12.916.066 8353 14.323.818 1925 10.076 12.640.258 7435 12.690.500 4- 553 275.808 +918 1.633.319 N. Waterweg Rotterdam Schepen Ton Schepen Ton 1926 14.626 21.215.932 10.462 15.558.476 1925 10.463 15.408.323 9378 12.589.971 4163 5.807.609 2084 2.968.505 De Nieuwjaars-aanvrage van het Leger des Heils. Van 9 tot 23 October aanstaande houdt het Leger des Heils zijn groote Najaars- aanvrage. De opbrengst dezer aanvrage komt uitsluitend den arbeid in Nederland ten goede. In hoofdzaak wordt het beroep op het publiek in deze gedaan door middel van gedrukte circulaires. De collectanten zijn voorzien van volmachten geteekend door William H. Howard, kommandant voor Ne derland. Het Leger heeft den steun, waarom het vraagt, dringend noodig, daar het ook in niet geringe mate den terugslag van de huidige moeilijke malaise-tijden ondervindt. Het bestuur van het Leger verzoekt den begunstigers, deft collectanten vooral naar hun volmacht te vragen. JavaChinajapan Lijn. Volgens het „N. v. d. D. v. N.-I." nam de JavaChinaJapan Lijn, ten behoeve van de vaart op Japan de aan de Maatschappij Nederland behoorende vrachtschepen „Bat jan", „Banka" en „Boeton" over. Faillissements-statistiek over September 1926. Volgens opgave samengesteld door het Handelsinformatiebureau Van der Graaf Co., werden uitgesproken Noord-Holland 50 (excl. Amsterdam), Amsterdam 54, Zuid-Holland 30 (excl. Den Haag en Rot terdam) Den Haag 33, Rotterdam 28, Utrecht 28, Gelderland 26, Noord-Brabant 25, Limburg 22, Zeeland 7, Friesland 13, Groningen 9, Drenthe 3, Overijsel 9. To taal over September 383 faillissementen. Vanaf Januari 1926 tot heden 2906 fail lissementen. Vereeniging van docenten voor eerste hulp bij ongelukken. Een twintigtal geneeskundigen uit ver schillende deelen van ons land, die ieder in de plaats hunner inwoning les geven in eerste hulp bij ongelukkenhebben het initiatief genomen tot de oprichting van een Nederlandsche Docentenvereeniging voor eerste hulp bij ongelukken. Door de oprichting van de Internationale Vereeni ging voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken en door de voorgenomen uit gaaf van een internationaal tijdschrift op dit gebied (waartoe door het pas gehou den derde internationale congres te Am sterdam is besloten) achten zij de tijd voor men, dat weet ik zeker." Dit was heel vriendelijk gesproken en toch kon Jocelyn de gedachte niet van zich afzetten dat hij mogelijk Rachel's gevoelen deelde, dat zij een „spionne" zou zijn. Ze trad dus een paar schreden nader op hem toe en vroeg, met ernstig gelaat naar hem opkijkend „U denkt toch geen leelijke dingen van mij, zooals zij „Ik Leelijke dingen van u Ik heb u immers gezegd wat ik van u denk Hij keerde zich ineens haastig om. Van dat oogenblik af stond de overtui ging bij haar vast, dat ze vrienden waren. Ze wist, dat hij deed al wat in zijn vermo gen was om haar het verblijf op „the Mer lins" aangenaam te maken. En het geval had hen nader tot elkaar gebracht. Ze was niet enkel een loon-trekkende. Ze had de betrekking aanvaard, alleen uit lust tot dit werk. Ze waren nu voortaan nog veel meer in eikaars gezelschap. Dagelijks troffen ze elkaar, uren-lang bij mrs. Vyvian, en de maaltijden gebruikten ze gezamenlijk in de ouderwetsche eetkamer, 's Avonds kwam Launcelot uit zijn studeerkamer en dan luisterde hij naar haar spelen en zingen, of praatten ze samen terwijl zij wol ophield voor mrs. Vyvian en de oude dame af en toe hielp bij haar breiwerk. Op deze wijze leerden ze elkaar binnen enkele weken be ter kennen dan dit anders misschien in maanden het geval zou zijn geweest. Hij bracht haar boeken uit de biblio theek, die er aan den buitenkant al zoo smakelijk uitzagen door de keurige bandjes. Hij noodde haar tot wandelingen, véél ver der dan den tuin. Met al wat in zijn vermo gen wdfe trachtte hij geur en kleur te bren gen in haar bestaan. Het was mogelijk dat het enkel een dankbaarheidsuiting was, voor hetgeen zij deed voor zijn moeder maar ze genoot echt van die oplettendhe den stelde ze wel ten zeerste op prijs. „U heeft geen violen meer in uw vaas Slechts één merk kan't beste zyn de oprichting van een nationale docenten vereeniging gekomen. Door onderling overleg zal niet alleen de zoo dringend noodige eenheid van het on derwijs hier te lande bevorderd worden, maar zullen ook de vele vraagstukken, die in het algemeen belang tot oplossing ge bracht moeten worden, beter en grondi ger behandeld kunnen worden. De vele fouten, die aan het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken kleven, die bij verschillende demonstraties en wedstrijden zoo duidelijk aan het licht komen en vaak aan de gebrekkige opleiding van de les gevende artsen te wijten zijn, zullen niet alleen door de onderlinge besprekingen zeer beperkt kunnen worden, maar ook door de voorlichting aan de jongere col lega's te geven, zal het onderwijs, in de toe komst op een hooger peil komen te staan dan waarop dit zich nu bevindt. Beter dan alleen door plaatselijke bijeenkomsten, zooals deze sinds geruimen tijd te Rotter dam en sinds het afgeloopen cursusjaar ook te Amsterdam plaats vinden, kan een Algemeen Nederlandsche Docenten-Ver- eeniging aan de verbetering van dat onder wijs arbeiden. Het weer in September. Volgens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te de Bildt van het weer in September, was gemiddeld over de 5 hoofdstations de ochtendtemperatuur 1 tot 1.5 gr. C. te hoog. In de eerste en tweede decade waren de afwijkingen resp. 2.4 en 2.2 igr. C. boven het normale, in de derde decade 0.8 er beneden. De hoogste gemiddelde temperatuur over het geheele etmaal was te De Bildt 22.2 op den eersten de laagste 3.2 op den 27sten. De gemiddel de maximumtemperatuur was 1, de gemid delde minimumtemperatuur 2.5 boven nor maal. Het hoogste maximum te De Bildt was 30.0 op den eersten, het laagste mi nimum 4.5 op den 30sten. De regenval was zeer uiteenloopend, in het Noorden van het land van 20 tot 30 boven het gemiddelde, in Noord-Brabant en Limburg 30 tot 60 beneden het ge middelde. Te De Bildt werden 125 uren zonneschijn geregistreerd tegen 145 nor maal. VLISSINGEN, 4 OCTOBER. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Nieuwstraat alhier werden in de maand September 837 inlagen gedaan tot een bedrag van 71.907.75 en 284 terugbetalingen tot een bedrag van 44.133,71. Er werden in die maand 40 nieuwe boekjes uitgegeven,waar door het aantal spaarders steeg tot 5121 en hun tegoed tot 1.396.671.66. Ter lediging werden 88 spaarbusjes aan geboden inhoudende 1084.83 en met 3251 spaarzegels werd bespaard 162.23, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Jubilé mevr. Theo Mann-Bouwmeester. Daartoe uitgenoodigd door het comité uit Amsterdam hebben de besturen van de tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina" en van „Vlissingen Vooruit" besloten, on der eere-voorzitterschap van deij heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissin gen, te trachten de afscheidsvoorstelling van mevrouw Theo MannBouwmeester op Dinsdag 26 October a.s. te maken tot jes zei ze op een ochtend tegen mrs. Vyvian, die zich moe en lusteloos voelde, na een rusteloozen nacht. „Ik zal er even in den tuin een paar gaan halen". „U maakt zich veel te moe voor mij protesteerde de oude dame. „Laat Rachel er maar-een van de meisjes op afsturen". „Ik vind het juist prettig", meende Joce lyn, en geheel naar waarheid. Rachel en zij waren op voet van gewa- penden vrede. De oude had haast geen woord gesproken tegen haar sinds dien dag van de „uitbarsting" daar in den cor ridor maar Jocelyn zag wel, dat ze in haar gevoelens niets veranderd was en dat ze haar nog altijd ten zeerste wantrouw de 1 Zij van haar kant bleef vriendelijk en beleefd tegen de oude huishoudster als ze haar ontmoette, maar ze had de gewaar wording of Rachel haar steeds gade stond te slaan en alles wist, wat zij deed en ondernam. Toen ze nu weer den tuin inliep, herin nerde ze zich op eenmaal dat verbod van Rachel om verder te gaan. Waartoe diende dat eigenlijk. Het was ongetwijfeld zéér aanmatigend voor een ondergeschikte om bevelen le geven in het huis van haar meesteres. Nu wa^ Jocelyn weer dicht bij dat „ver boden" gedeelte. En ze begreep, dat daar veel mooier herfst-viooltjes zouden staan, dan hier bij de heg. Waarom zou ze ook zoo awaas zijn en dat eigenmachtig bevel van die oude eer biedigen Launcelot had er haar immers niets van gezegd Ze was overtuigd, dat hij het haar niet kwalijk nemen zou, als zij een eindje verder ging Dus liep zij het donkere boschje in en plukte handen-vol van de vriendelijke, donker-blauwe viooltjes, tpt zeker geen vaasje in mrs. Vyvian's kamers ongevuld zou hoeven te blijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1