1926 1 Doktoren. VRIJDAG 1 OCTOBER Eerste Blad PM o. 231 te Buste- zich goed jen. - gsche Maatschappil i jËMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON een naam met een smet. Land* en Tuinbouw 2nd, TE KOOP >ed als nieuw EIKEN met driedeelig BED- natrassen. Van Turn- E 47, Souburg. n ERKVRGUW, ags. In klein gezin. 3aul Krugerstraat 22. gevraagd nette WONING, ordstraat. Brieven lel-1 GELING's Boekhandel, ENSTMEISJE ran in net burgergezin. I onder motto „Dienst- r eau ,,Vliss. Courant". TE KOOP VULKACHEL en RON-1 EL, gegarandeerd als I persoons LEDIKANT I il en matras (kapok). Kleine Markt 7. iden KNIPLES. Wej. KOOMAN, Irislaan I ad. ONEN OP MAAT. Wej. KOOMAN, Irislaan ad. 5 aangeboden een ge PIANO. 190.Brieven letten I eau Vliss. Courant v SURINOA, Badhuis-1 vraagt voor half uc- November een i»nK I GDIENSTBODE, de 16 jaar. TE KOOP: SPIEGEL en ima eiken, we'n'®.L| bezichtigen van o jureau „Vliss. Coura£ -Midde!b.-RottoH :hengelegen plaatsen- ■R VAN PASSAGIERS, ÏDEREN EN VEE. Ictober 1 4 5 ig 7 v.Midd. v.m.uur 8 VLISSINGSCHE COURANT pit nummsr bestaat uit 2 bladen RAADSCOMMISSIëN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijn ver gadering van 24 September 1926 zijn be noemd In de Commissie voor de Strafverorde ningen (waarvan de Burgemeester ambts halve voorzitter is) tot leden de heeren j Hoogkamer, A. C. van Hal, L. F. van Oorschot, H. M. W. L. van Bennekom en mej. J- H. Gasille. In de Commissie voor de Gemeentewer ken tot voorzitter de heer M. Laernoes en tot leden de heeren G. F. Lindeijer, H. C. Wesseling, J. Post, W. L. Huson en H. C. V. Sorel. In de Commissie voor de Financiën tot voorzitter de heer P. G. Laernoes en tot leden de heeren A. C. van Hal, S. j. Hil- linga, W. de Ridder en mej. J. H. Gasille. In de Commissie voor de Gas- en Electri- citeitsprijzen tot voorzitter de heer M. Laernoes en tot leden de heeren W. L. Huson, E. Andriessen, H. C. V. Sorel, A. C. van Hal, J. \A. Berger en mej. J. H. Gesille. In de Commissie voor het Havenbedrijf (waarvan door hen de Burgemeester tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heeren M. Laernoes, j. Hoogkamer, H. M. W. L. van Bennekom, W. L. Huson, J. A. Berger en L. P. van Oorschot. In de Commissie voor het Grondbedrijf (waarvan door hen de heer M. Laernoes tot voorzitter is aangev/ezen) tot leden de heeren: W-.'L. Huson, H. C.Wesseling, J. Post, H. C. V. Sorel en W. de Ridder. In de Commissie voor de Badexploitatie (waarvan door hen de Burgemeester tot voorzitter is aangewezen) tot leden de hee ren M. J. Harts, J. Hoogkamer, M. Laer noes en E. 'Andriessen. In de Commissie voor de Groente- en Fruitveiling (waarvan door hen de Burge meester tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heeren M. J. Harts, G. F. Lin deijer, L. F. Barentsen en S. J. Hillinga. In de Commissie voor de Oudheidkundige Verzameling (waarvan door hen de Burge meester tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heeren H. C. Wesseling en M. J. Harts. In de Commissie voor het Woningbedrijf (waarvan door hen de heer M. Laernoes tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heeren W. L. Huson, H. C. Wesseling, H. C. V. Sorel, J. Post en W. de Ridder. Vlissingen, 30 September 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. In Naam der Koningin H. M. de Koningin-Moeder was dezer dagen opgeroepen als gedaagde in hooger beroep voor den Centralen Raad van Be roep, zoo meldt „de Standaard". Het bestuur der Rijksverzekeringsbank trad als eischer op. De kwestie waarover dit rechtsgeding liep, was de volgeude De Rijksverzekeringsbank achtte den ar beid dien H. M. doet verrichten in Haar dienst in de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest als te zijn een verzekeringsplichtig bedrijf, 't welk aangemerkt moest worden als een afzonderlijke onderneming. De Raad van Beroep te 's-Gravenhage had ten deele den eisch van de Rijksverzekeringsbank toegewezen. En de Centrale Raad besliste alsnu, dat ook het houden van paarden moest worden aangemerkt als verzeke ringsplichtig. En alzoo is 't geschied, dat Naar het Engelsch, van L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nad-ruk verboden.) „Kom, Adela, maak nu niet zooveel be zwaren. Het geld dat ik verdien dat ik wel zal moeten aannemen en anders zullen ze mij niet willen hebben kan ik immers weggeven En je kunt mij toch niet terug houden met geen geweld Het eenige wat je wel kunt doen is, dat je maar heel veel moois van mij vertelt, want ik heb jullie aangewezen als de familie waar ze ~esvan mij konden bekomen." „Waar :s het ergens? Bij een familie yvian, zei je immers Zou dat nog familie aim Van d*en Mercia officier 't Is thans een naam, die niet zoo dikwijls voorkomt." n',!PeVyvian, die ik bedoel woont i. J-aerleon het huis heet„the Mer- 'k heb het gezien, toen ik van Here- 'ord daar heen fietste", uJe M?rl'ns Wat een grappige naam. „et 3e denken aan Merlin den Too- venaar .Ja, ik dacht ook, het kon wel eens naar rnm £f.noemd zijn. In ieder geval is er een natio aan- En dan die combi natie met „Vyvian' „Zouden tof a T" ze genoeg land bezitten, om den and-adel gerekend te worden Wales" 'tten geloof ik een goed in J? j-ïel "lrs- Muncaster niet op dat Jo- nieisje en'ze"'611 W'Stmaar ze belde het bo'pk^ JTle eens even dat dikke roode Plank" studeerkamerop de derde rmntiën te bekomes ■g' ï.v 3ebra. de Centrale Raad van Beroep, recht doen de in naam der Koningin, de Moeder der Koningin veroordeelde om de personen, die in Haar dienst eenigen tak van arbeid ver richten als genoemd in de Landbouwonge- vallenwet, te beschouwen als te vallen on der deze wet. Autobusbedrijf der Nederlandsche Spoorwegen. Met de voorbereiding tot invoering van het autobusbedrijf bij de Nederlandsche Spoorwegen is men nu reeds zoover ge vorderd, dat in Januari 1927 de eerste auto bussen zullen Ioopen. Zoowel als bij den treindienst zullen de autobussen gebruikt worden voor goederen- en personenver voer. De autobussen voor personenvervoer zullen de reizigers in afgelegen buurten halen, om hen naar het naastbijgelegen station te brengen. De bestelgoederen en de bagage worden door de autobussen van huis gehaald en naar de stations gebracht. In alle plaatsen van eenigen omvang zul len garages gebouwd worden. Wanneer het bedrijf eenigen tijd in wer king is gesteld, zal worden overwogen of niet verschillende kleine stations der maat schappij zullen kunnen worden opgeheven. Onze nieuwe gouverneur-generaal. Het is zeker wel voor een ieder duidelijk, dat het belang van Nederland bij een goe den gang van zaken in Nederlandsch-Indië niet gering is. Het is zeker de moeite waard bij het optreden van den nieuwen gouver neur-generaal dien gang van zaken eens na te gaan. iHet door Holland in vroeger jaren over het Indische eilandenrijk gevoerde beheer was goed. Vooral het bestuur van den vroe- •geren gouverneur-generaal Van Heutsz heeft Nederlandsch-Indië groote voordeelen gebracht. Tijdens diens bewind werden de grondslagen gelegd noodig voor Indië's verdere ontwikkeling. Het gouvernement volgde toenmaals een verstandige financi- eele politiek en de belastingen waren ma tig, en hoe de vroegere verstandige poli tiek van de Indische regeering het land tot voordeel heeft gestrekt, kan blijken uit de navolgende cijfers In 1906 bedroeg de import 219.4 millioen en de export 329P/2 millioen deze bedragen stegen tot resp. 761.6 en 1148.3 millioen in 1922 in 16 jaren is dus de import en ex port in Nederlandsch-Indië meer dan ver- driedubebld. Van 1906 tot 1920 moest het gouvernement voor de behoefte van den geldsomloop 93 millioen aan zilveren munt en 41 millioen aan pasmunt invoe ren. Helaas is e verstandige financieele poli tiek van het Indische gouvernement na 1917 gewijzigd. Niettegenstaande Neder landsch-Indië door den oorlog sterk profi teerde, daar de prijzen zijner producten sterk omhoog gingen, toonde het budget van Indië na 1916 steeds stijgende tekorten. Deze tekorten op den gewonen dienst be droegen zelfs 124.7 millioen en 122.5 millioen in de jaren 1920 en 1921. Door de ze ruïnieuze financieele politiek steeg de schuldenlast van Indië na 1916 met meer dan 1 milliard, terwijl de bevolking van Indië, die uit 46 millioen zielen bestaat, aan belastingen nauwelijks 5 per hoofd op brengt en zelfs de opbrengst alleen verkre gen kan worden door den belastingdruk tot het uiterste op te voeren. De belasting druk op de bevolking is na 1905 dan ook verdubbeld en troffen het meest de Euro- peesche nijverheid, landbouw en handel, omdat de Indische bevolking, die 98 uit maakt van de -geheele bevolking, practisch geen draagkracht heeft. De voortdurende geldnood, waarin de Indische regeering zich bevond, bracht haar er zelfs toe om op fis caal gebied de beginselen van recht en bil lijkheid over boord te gooien, door in haar fiscale wetgeving in te voeren het systeem van uitzonderingsbelastingen voor bepaald0 bedrijven. De groot-Iandbouw en de petro leumindustrie moesten speciale belastingen opbrengen, waarvan andere takken van be drijf waren vrijgesteld. Bovendien was de Ze keek er eens in en zei toen, hardop „Zie je daar heb je het al. Plas Mawyr, in Noord-Wales en Merlins in Monmouth shire. Geen dochters en de vader is over leden. Hij had twee zoons, Launcelot, ge boren in 1877 en Joh an Roland Penrhyn, East Mercia Regiment. Dat is de bewuste". „Ja, maar hij is dan nu toch niet meer in het regiment „Neen. Dit is een oude uitgave van drie jaar geleden, moet je denken. Hoe eigen aardig toch, dat jij net naar die familie zoudt gaan Ik hoop intusschen, dat de anderen niet als die zoon zijn. Ze zullen wel wat troost noodig hebben, na hun groot verdrietDe menschen bezoeken de zonden van de vaderen aan de kinderen maar ze zullen toch niet de zonde van den zoon aan zijn moeder zijn of zijn broer aan rekenen Steeds meer begon Jocelyn te hopen, dat ze toch maar antwoord mocht krijgen, want o zoo graag zou ze wat zonneschijn brengen in het leven van den man, die zoo goed voor haar was geweest, toen nie mand zich over haar ontfermen wilde. Toen ze eindelijk antwoord kreeg was ze getroffen door haar eigen zenuwachtig heid. De onderteekening luidde „Launce lot Penrhyn Vyvian" en 'de brief was zeer zakelijk gesteld onder alle sollicitaties had de hare hun nog de meest-geschikte gele ken. De brief luidde „Mijn moeder is oud en zwak en blind en heeft voortdurend behoefte aan de zorg van nog iemand, naast haar kamenier. Ze lijdt aan hartaandoeningen en een schrik kan noodlottig voor haar zijn vandaar, dat we haar voor iedere ontroering trach ten te bewaren. We zouden gaarne hebben dat u haar voorlas en enkele brieven voor haar schreef maar heel weinig, want de meeste correspondentie doe i k voor haar. Als u wat voor haar kunt zingen en spe len, zal ze u bijzonder dankbaar zijn, want ze houdt zooveel van muziek. U zult heel rechtspraak in belastingzaken zoo slecht ingericht, dat de belastingschuldigen prac tiscJh overgeleverd waren aan de wille keur der met de inning belaste ambtenaren. Deze politiek van het Indische gouverne ment heeft tengevolge gehad, dat de groote vooruitgang, waarop wij hierboven 'wezen, plaats maakte voor e£n achteruitgang. De inlandsche bevolking verarmde, de zilveren munt stroomde weer uit haar handen terug in de kassen van de Javasche Bank. De opbrengsten van de spoor- en tramwegen, van den post en den telegraafdienst liepen achteruit. Gelukkig hebben deze verschijn selen aan de regeering onder G. G. Fock de oogen geopend en er haar toe gebracht om terug te keeren tot haar vroegere ver standige financieele politiek. Men mag slechts van> harte hopen, dat de nieuwe gouverneur-generaal eveneens deze politiek op krachtige wijze zal voortzetten Gemeentelijke studiebeurzen- Burg. en Weth. van Utrecht stellen den gemeenteraad voor over te gaan tot de instelling van drie studiebeurzen per, jaar, alle ten hoogste van 1000. De eerste jaren wordt een uitgaaf van 3000 voorge steld, welk bedrag geleidelijk wordt ver hoogd tot 15.000 om aldus (gerekend wordt op een gemiddelden studietijd van 5 jaar) elk jaar opnieuw drie jongelieden met een studiebeurs van 1000 te kunnen begiftigen. Burg. en Weth. hebben ervan afgezien, de toelagen te doen terugstorten. Evenwel hebben zij regelen vastgesteld voor de toekenning der beurzen. Burg. en Weth. stellen voor om tot de toekenning over te gaan, zoodra de financieele toe stand der gemeente gunstiger zal zijn. Wat elke maand te doen geeft (Ie helft October.) Nog niet alle aardappelen zijn gerooid, ofschoon het loof wel is afgestorven. Dit geeft moeilijk graven en zoo licht blijven er dan knollen in den grond achter. Maar bovendien wordt het onkruid nu baas de wortelenkruiden herstellen zich, nu zij de ruimte krijgen, en de zaadonkruiden laten straks of nu reeds het rijpe zaad vallen, zoadat uw akker wordt vervuild. Wij zagen in landbouwbladen een adver tentie, waarin zaairogge wordt aangebo den door een in Duitschland gelegen z.g. vermeerderingsbedrijf van Von Lochow. Wij willen onze lezers inlichten, dat van daar geen zaairogge mag geleverd wor den. Het Centraal Bureau te Rotterdam toch heeft voor ons land den alleenverkoop van de Von Lochow Kommanditgesellschaft. Er moet dus hier een. j?&sverstand in 't spel zijn. Ontsmetting van zaaigranen vindt steeds meer toepassing. Men gebruikt daartoe Germisan, Tillantin, kopervitriool, Uspulun of Agfa Saatbeitz als oplossing. Ook droog-ontsmettingsmiddelen zijn in den handel gekomen maar de Plantenziekten- kundiige Dienst te Wageningen heeft hier over nog geen beslist oordeel wel zag men van Höchst en Tutan dit jaar ter bestrij ding van steenbrand bij tarwe en van de strepenziekte bij gerst betrekkelijk goede resultaten en kan genoemde Dienst proef neming op grooter schaal wel aanbevelen. Men wachte zich echter de stoffen in te ademen en voorkome voorts 't lastige stui ven door één of een paar weken tevoren het zaad reeds te ontsmetten. Twee a drie ons is noodig per K.G. zaad. Zorg op uw graanakkers voor vrucht- wisseliing vooral nu onze akkers beter be mest en bewerkt worden dan vroeger, vin den we in de bouwvoor* steeds ziektekie men en ongedierte daaronder zijn er na tuurlijk ook die het korengewas kan aan tasten en zij zullen des te, meer schade aanrichten, naarmate langer achtereen ko ren op denzelfden akker wordt verbouwd. Vruchtwisseling is immer geraden. Herinner u vooral, aleer ge gaat zaaien: Zoo het zaad, zoo de oogst Derhalve wat van den dag voor uzelve hebben, want mijn moeder slaapt veel. Ik voel mij verplicht u onder het oog te orengen dat u wel een heel saai leven hier hebten toch zouden we niet graag zien, dat u kennissen maakte hier in de buurt. Dat verhoogt voor een jong meisje natuurlijk niet het aantrekkelijke der betrekking als vergoeding zijn we bereid, het salaris te geven dat u mocht verlangen. Voor één ding wil ik u vooral waarschuwen mijn moeder wil niets hooren van militaire on derwerpen. Al wat daarmede maar eenigs- zins in verband staat, moet zorgvuldig ver meden worden wat dus maakt dat u met groote voorzichtigheid de krant moet voor lezen". Nu, dat begreep Jocelyn Die arme moeder Ze schreef ook heel kort en zakelijk terug en drukte den wensch uit, dat zij mocht voldoen. Mrs. Muncaster kon zich altijd nog niet vereenigen met het voornemen, maar de dominé vond het heel verklaaarbaar. „Wel kind, je moet het eenvoudig als een soort overgangsphrase beschouwen. Ze heeft nu eenmaal behoefte zich nuttig te maken, maar ze zal er gauw genoeg van krijgen en een huishouden beginnen met een echtgenoot, die dan verwend en ver troeteld. wordt". „Er zijn hier op het dorp toch ook ge noeg blinden Laat ze die voorlezen Dan hoeft ze meteen niet als ondergeschikte bij een ander in huis te gaan „O, waait de ^yind uit dien hoek Is mijn vrouwtje zoo hooghartig Goed, dat nie mand anders dit waarschijnlijk vermoedt Jocelyn zou haar betrekking zoo gauw mogelijk aanvaarden. Toch was het niet zotader eenigen angst dat zij naar Caerleon ging, want het ver vulde haar altijd met schrik wat mr. Laun celot wel zou denken, als hij haar herken de. Hij zou zich haar zeker herinneren en stel aan het zaaizaad dat ge koopt, hooge eischen, en zie niet op een kwartje. Meer dan elders zou hier zuinigheid misplaatst zijn en de wijsheid bedriegen. Gebruikt ge eigen zaad, maak het dan goed schoon. Maar meen niet, dat dit op de gewone wijze reeds gebeurt. De triem is eigenlijk onmisbaar. Hiervan kan ieder overtuigd worden, als men op de tafel voor hem uitspreidt in een dun laagje een handvol graan, op de gewone manier schoongemaakt, en een tweede handvol, gereinigd in den triem. Beziet hij dan het zaad door een vergrootglas, dan merkt hij een groot verschil in het eene veel on- kruidzaden en onvolkomen korrels, in het andere volkomen korrels en geen onkruid. Ontbreekt een triem dan kan men met vlechtdraad, waaromheen vier plankjes ge maakt zijn, zioh behelpen. Thans nog hooien geeft bij de korte dagen en weinig zon meest gesukkel, waarom velen de voorkeur geven aan in kuilen van 't gras. Spreid het gras of ander groenvoer dun uit en trap het goed vast. bedek het direct met een laag aarde van driekwart meter flink aantrappen en de reten dicht treden. Men kan tusschen het voer ook voeder-aardappelen pakken, eveneens in dunne lagen. Voor de huisvrouw Het inmaken is in vele gezinnen nog in gangde oude methode, in zout. wordt op het platteland nog door velen gevolgd. Men houde hierbij maat, d.w.z. make niet te veel in, omdat door het zout een groot deel der oplosbare bestanddeelen wordt uitgetrokken, terwijl later bij het koken ook van de voedings waarde een belangrijk deel verloren gaat. Een veelvuldig gebrujk van gezouten groenten schaadt de gezondheid, vaker dan 1 a 2 maal per week mag dit niet zijn. Ge bruik zeer zindelijke vaten, liever nog stee- rien potten, die eerst met flink héét water zijn schoongemaakt. Men mag noch te weinig noch te veel zout gebruiken. De pekel moet sterk zijn om het bederf te weren, maar geeft men te veel, dan is het later lastig om den hinderlijken zouten smaak er af te krijgen. Voor boonen wordt ongeveer 1 pond zout op 10-pond boonen genomen, voor komkommers 1 ons in 1 Liter water, dat men even laat koken, voor sla 2 pond zout op 100 kroppen. Heeft men. wat gebeurt, nog veel mooie slakroppen in den tuin, dan is het jammer ze weg te doen. Men moet ze in ruim water was- schen, goed spoelen tot al het zand er uit is, laat ze uitlekken en snijdt ze in stukken ter lengte van een vingerlid. Dan kunnen ze worden ingemaakt als sinijboonen. Wie liever de kroppen geheel inmaakt, dient ze 1 a 2 minuten vóór te koken hoeveelheid zout dan als bovengenoemd. Komkommers en augurken legt men zooveel mogelijk horizontaal, dus "vlak, in den inmaakpot, afdekken met doek, plank en steen de körtë dikke söoffls hier het meest dienstigr. De fruitoogst is schaarsch, vooral van appels. Men ga echter liefst niet den win ter in zonder fruit, want „Een helder hoofd, een goed humeur, Op de wangen een frissche kleur, De spijsvertering immer goed, Rustig slapen, zuiver bloed, Dit aïles en nog meer geeft fruit Geef daar gerust wat geld voor uit Iets over het ruien van fruitboomen. Meermalen zullen wij hebben opgemerkt dat het dragen bij fruitboomen lang geen gelijken tred houdt met den bloei. In som mige voorjaren kan de bloei overvloedig zijn, de boomen beladen met rijken b!oe: prijken in een feestgewaad, reusachtige bouquetten gelijkend, inhoudend de hoon op een rijken oogst van vruchten. Maar welke teleurstelling, want vaak gebeurt juist* het tegenovergestelde van onze ver wachtingen na rijken bloei weinig of geen vruchtzetting, of.soms kleine vruchtjes die later nog afvallen. Men zegt dan dat de boomen ruien. Zou men hier al eens verder aan gedacht hebben hoe zoo iets mogelijk is en waar om ja, wat is de reden of zouden er meerdere oorzaken zijn die hierop van in- er zich over verwonderen, dat hij haar weerzag. Maar toen zij op Merlins aan kwam, werd zij daar ontvangen door de kamenier, geen spoor van mr. Launcelot Wat kwam haar alles nog bekend voor, ze werd nu echter langs lange corridors ge leid naar een vertrek, heel aan het ander einde van het huis. Het was een heerlijk-ruime kamer met het uitzicht op den tuin er hingen ouder- wetsche schilderijen en familieportretten en miniatuurtjes in antieke lijsten. Bij het venster zat een oude dame, in een makke lijken stoel. Ze was zeker mooi geweestmaar het leed had diepe voren gegroefd in de was- bleeke huid. Toch lag er nog een groote bevalligheid over heel haar verschijning. Ze lichtte het hoofd op toen ze beiden binnentraden, en vroeg „Wel, Mayne, heb je miss Lauderdale meegebracht Jocelyn trad naar haar toe en reikte haar de hand. „Ik hoop dat u het hier niet al te verve lend zult vinden. Ik zelve had eigenlijk niet een jong meisje durven vragen, maar mijn zoon wilde het absoluut hebben. Hij is nu van huis, anders zou hij u verwelkomd hebben. U moet al dergelijke verzuimen maar door de vingers zien. We leiden een heel afgezonderd bestaan." HOOFDSTUK IX. „Neen, ik beloof u, dat ik daar in het geheel niet op letten zal", stelde Jocelyn de oude dame maar gauw gerust. „Ik houd ook van weinig drukte om mij heen." Ze voelde dadelijk zeer vee! sympathie voor mrs. Vyvian haar stem leek precies op die van haar zoon al was die natuur lijk voller en sterker. Jocelyn besloot haar te beschermen en haar leven te veraange namen zoo veel dit in haar vermogen was. „Dus u meent, dat u hier op uw plaats zult zijn vroeg mrs. Vyvian, met een poging om te glimlachen. „We leven hier, vioed zijn Wij willen dit eens samen na gaan, omdat in sommige gevallen wij er niets aan kunnen doen, geheel machteloos ei tegenover staan en in een ander geval de schuld voor onze rekening mogen ne men, aldus schrijft de ,,'s Bossche Ct." Eerstens zijn de verschillende invloe den als te koud weer tijdens den tijd der bemesting, te veel regen, groote schaarsch- te enz., welke zich daarop ten deze kunnen doen gelden, maar ook na de vruchtzetting zijn er nog andere invloeden die even hard het afvallen in de hand werken zonder dat we er iets tegen kunnen doen als bijv. hagel, slechts stand van de fruitboomen, bijv. als zij staan in de nabijheid van fabrie ken die teer of chemicaliën produceeren, enz. Eveneens weten wij dat door aantasting der vruchten door verschillende insekten meerdere het niet tot rijpheid brengen en te vroeg afvallen. Nog kan de oorzaak el ders worden gezocht! en wel in de voeding van den boom, dus in de bemesting. Wan neer wij enkele dezer kleine vruchtjes open snijden als ze zijn afgevallen, merken wij inwendig iets eigenaardigs, dat is nl. dat zij geen klokhuis bezitten, deze vruchten worden wel iets grooter, maar bereiken de normale grootte van een gewone vrucht niet. Als er dan een flinke windvlaag komt of men schudt een flink aan de boomen, dan vallen dergelijke vruchten bij massa's af. Dit euvel kan worden toegeschreven aan een gebrek in de voeding. Zulke vruchten missen de levenskracht, zij missen de ener gie om de stoffen te vergaren tot opbouw der vrucht. Goed gezette vruchten eischen veel van den boom en de boom die dat moet aan voeren stelt op zijn manier eveneefis zijn eisohen aan den bodem. Is het wortelgestel niet normaal of kan dit niet op normale wijze funcfionneeren dan lijdt een boom en zeker een vruchtdragende. Te natte stand, zg. verbanken of vaste platen in den bodem, verzuurde grond, dat alles werkt belemmerend voor iedere plant. Ook het al of niet aanwezig zijn van goede bladeren heeft veel invloed. De bla deren immers mogen wii beschouwen als zijnde de longen van den boom, daarin worden de stoffen omgezet die hij nood zakelijk kan verbruiken voor levensonder houd. Veronderstel dat de bladeren zijn aange tast door insekten die ze uitzuigen, gedeel telijk of geheel opvreten, dan moet de boom ontegenzeggelijk er onder lijden, in sommige gevallen er het leven bij inboeten. Te vroege bladafval kan als de weers omstandigheden er toe leiden oorzaak zijn dat een boom voor een tweeden keer blad maakt. Het tweede blad wordt dan voort gebracht uit de reservestoffen voor een vol gend' jaar, wat zeker verkeerd is, zoo'n boom gaat te zwak den winter in en zal bovendien- een- volgend jaar krachten te weinig hebben om goede vruchten te ge ven. Het1 ruien der vruchten kan. soms ook geweten worden aan eigen stuifmeel, als dit niet voldoende krachtig is orn bevruch ting te bewerkstelligen, dan is het noodig dat men meerdere variëteiten van vrucht bommen bijeen gaat planten om zoodoende kruisbestuiving in de hand te werken. De bemesting speelt op hare beurt een groote rol bij het al of niet goed worden der vruchten. Fosforzuur is een onmisbaar bestanddeel voor de vruchten, dat heeft een vrucht noodig gedurende den geheelen tijd harer ontwikkeling. Stikstof alleen werkt nadeelig op de vrucht. Door deze bemesting maken de, boomen wel een flink beschot, prachtig blad, maar geen vruchten. In sommige ge vallen bij toediening aller andere stoffen dan kalk, fosforzuur en kali met weglating van stikstof geeft zij meermalen redenen tot tevredenheid. De bemesting is echter een zeer ingewikkelde zaak, en even goed als de grond eischen stelt aan bemesting en bewerking, evenzoo stelt de fruitboom weer zijn eischen aan den bodem. Eerst na enkele jaren ondervinding zal men pas zien waar hef gebrek schuilt. als in de oude legende, en soms denk ik, dat we nog onder een soort betoovering verkeé'ren. Misschien weet u niet, dat dit - huis beschouwd wordt als de woning van den Toovenaar van koning Arthur?" „Merlin Ja, dat vermoedde ik al. Maar ik zou er heel graag eens alles van hooren als ik mag". „Gaat u zitten. U moet vermoeid zijn na uw reis. Of ging u liever eerst naar uw eigen kamer en wilde u daar een kop thee hebben Mijn goed oude huishoudster, die anders zoo voor alles zorgt, is ziek en moet haar kamer houden. Hoe gaat het met Rachel's bronchitis vroeg ze, met haar gezicht in de richting van de kamenier gewend. „Zoo wat hetzelfde, mevrouw. Ze is nog steeds in bed." „Ze moet ook vooral niet opslaan, eer de dokter zijn toestemming geeft". Jocelyn nam haar hoed af en ging op een laag stoeltje zitten. „Dank u, ik ben in het geheel niet moe en zou hier liever wat bij u blijven praten, als dat u tenminste niet al te zeer ver moeit?" Andermaal keek ze het vertrek eens rond en genoot van de vreedzame omgeving. Ze was ook zoo benieuwd naar den klank van de piano en vroeg zich af, wie er tot nog toe op gespeeld zou hebben. „O, het vermoeit mij in het geheel niet. Als mijn zoon van huis is iets wat maar zelden voorkomt kan ik er recht naar verlangen om eens met iemand te praten. Daarom hebben we u ook verzocht ons gezelschap te houden. Ja, de geschiedenis is deze, dat Merlin hier op de plaats betoo- verd werd door het eenige middel waar hij vatbaar voor was. Het bosch moet name lijk hier gelegen hebben, waar de moed willige Vyvana dit middel toepaste van daar dat het volk beweert hoe hier nog altijd vreemde dingen gebeuren (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1