KWAÏÏAW ^aemeentebestuur 'binnenland 64e Jaargang DONDERDAG 30 SEPTEMBER jsche MaatschappiiI Stoomvaart BatsKWATÏA in alles onze cliënten veld te bedienen. Daarop I •lenden, zijt gij niet vol- goede, wordt het groot* n, dan houdt de Directie Fte van streng onderzoek, onze verkoopco'nditiea, bedrijf, hetwelk risico', MO.230' 1926 VLISSINGSCHE COURANT van kleeding naar maai, rden geruild of tegen den 'agen en natuurlijk jen, wanneer deze vrij ia, gestempeld en wordt d te worden dan rad*, daar dan in het seizoen en proeforder U de voor. U biedt. ÖRN open en zeggen U ;n, degelijke kleeding ook zult laten overtuigen I >RG" principe is, hetwelk bevrSagd, zoo spoedig .li CZ2 |HUIS) of Bovenhuis, 5 kamers, enz., ld. Huurprijs niet boven I dieven letters X. 0, Iss. Courant''. Igocd onderhouden WOONHUIS jrkamer, alkoof, ach-1 keuken, groote schuur I iiok. |etiwe Vliss. weg C150,1 bezichtigen na 12 uur. I tehuis gezocht voor JEE POESJES |oulevard de Ruyter66. aangeboden een zoo Jeuwe j01N"-KACHEL, met 5 M. gegalvani- |en buis, 3 ellebogen, en mantel, ireau „Vliss. Courant1' een nette JONGEN ,or- en magazijnwerk. leeftijd verlangd, tonder letters X. j., hu-1 Courant". 30PJONOEN Adres J. B. VAN DER Breewaterstraat 35. Ikt een eenvoudige AEUB. KAMER 6 pension. Brieven iMil i prijs, onder lett.X.M liss Courant". levraagd een nette llSHOUDSTER Inder kinderen. Brieven I Te van verlangd satans, I X. L., bur. „Vliss-Cit 1 een lOMEND MEISJE. jroenewoud 76. J*EN 1.1. Donderdag Ition naar Kanaalstraat, I en Ketting met zwad Ie fantaisie hanger, lelooning voor den i lureau „Vliss. Couranf- een in zeer 1 |e Kinderwagen, t Jdel, Kinderstoel, Le" Kachel en Fiets2* Randweg 20, Vlissing_j I r per 15 Oct. of ee*| ENEDENHUIS, Fikt voor winkel, een lap en Walstraat 33^ ■i -Middelb.-Rotterf I ehengelegen plaatse' iR VAN PASSAOlEtó iDEREN EN VEE. v.Midd.vJJ [jtemberv.ni-u'irvnl |g30 8 kmatiën te h'kone»1 h N.V. Tr»n»P«L*° it Erven ö- W B. BEflBOOS'gltil ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere TC.eel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1G regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. SLUITING DER BADEN EN HET STOELENTERREIN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat de baden en het stoelenterrein aan de bad plaats dezer gemeente met ingang van 2 October 1926 gesloten zijn. Vlissingen, 30 September 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. De memorie van antwoord op het verslag van het hernieuwde onderzoek in de afdee- lingen der Tweede Kamer van het Neder landsch-Belgische verdrag is, naar het „Hbld." meldt, gereed en ter Landsdrukke rij in druk gegeven. Zij zal, zoo mogelijk, van de week verschijnen. Overeenkomstig den wensch, dóór den heer Dresselhuys bij de,laatste regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer ge uit, zal de Kamer dan nog ongeveer drie weken tijd hebben voor de bestudeering van het stuk, alvorens het verdrag in openbare behandeling zal worden geno- Geen salarisherziening voor het rijkspersoneel. Naar de „Res.bode" verneemt heeft de regeering, naar aanleiding van een verzoek van de gezamenlijke organisaties van overheidspersoneel, beslist, dat er op dit oogenblik, ondanks de verbetering in den toestand van 's lands financiën, geen aan leiding voor haar aanwezig is om over te gaan tot eenige verbetering in de salariee- ring van het rijkspersoneel. De regeering overweegt intusschen nog, of er een wijziging gebracht moet worden in de salarieering van het personeel in tij- delijken dienst en dat thans volgens ver schillende looncontracten arbeid verricht, dikwijls tegen zeer lage loonen. Nagegaan wordt, of hierin een verbetering zou kunnen worden gebracht door deze rnonschen ge lijk te stellen met tijdelijk rijkspersoneel. Samenvoeging luchtvaartdiensten. De commissie inzake samenvoeging der luchtvaartdiensten" van land- en zeemacht zal als volgt worden samengesteld mr. J. Woltman, secretaris-generaal aan het de partement van Oorlog, lid en voorzitter de heer A. van Hengel, raadsadviseur in algemeenen dienst aan het departement van marine luitenant-kolonel J, H. Hardenberg, commandant der luchtvaartafdeeling ka pitein-luitenant ter zee F. J. Heris, comman dant van het vliegkamp De Kooy referen daris J. J. Beyerman, werkzaam aan het departement van oorlog de officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse A, A. C. Kramer een officier, aan te wijzen door den chef van den generalen staf een officier, aan te wijzen door den chef van den marinestaf. Na het spoorwegongeluk bij de Vink. Naar wij vernemen, is naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij De Vink, door den chef van den dienst van tractie be paald, dat op het traject LeidenDen Laag onder geen omstandigheden (dus ook niet wanneer de trein eventueele vertraging neeft in te halen) met .grooter snelheid dan 75 K.M. per uur gereden mag worden. De conclusie hrervan kan niet anders zijn oan deze, dat men in verband met den toe stand van de baan de veiligheid op dit tra ject niet gewaarborgd acht bij de snelhe den, die tot dusver waren toegestaan en een maximum van 90 K.M. per uur mochten bereiken. Het rollend materieel van de groote treinen, die op deze route rij- oen, is berekend op veel grootere snelhe- den- („Tel.") De exportslachterij te Hoek van Holland. F ^a?r aantoiding van het sluiten van de Hgelsche grenzen voor geslacht vee lig- gen de werkzaamheden aan de export- achterij te Hoek van Holland reeds ge- ru'men tijd stil. va verneemt nu, dat met ingang n 1 Uctober al het personeel wordt ont- gen, terwijl tevens een 24-tal bootwer- „jiJf' tossen dienst bij de Harwich-lijn, -Jn ontslag heeft gekregen. Sjgds= en Provincienieuws VLISSINGEN, 30 SEPTEMBER. Een afscheid. scHn^c?" ^ac* aan b°ord van het stoom- stonp inses.JuIiana" °P weS van Folke- 1)19*4* £aar h'er een intieme plechtigheid nist f 11661 Verhagen, hoofdmachi- het ,yan &etU)emd stoomschip, die wegens „ew ereiken van zijn 60sten jaardag aan- verlafZen Was ^6n d'enst met pensioen, te e,L werd namens en in tegenwoor digheid van het etat-major op recht harte lijke wijze door den commandant, den heer P. Ree, toegesproken. Deze zeide ongeveer het volgende Geachte heer Verhagen, Er is een tijd van komen en helaas ook van gaan. Nu het heengaan voor U zoo nabij is, voel ik mij gedrongen om bij dit afscheid eenige waardeerende woorden tot U te richten. Wij hebben vele jaren met elkaar geva ren en in die jaren heel wat zoet en zuur met elkander gedeeld. Gedurende dien tijd ben ik in de gelegenheid geweest U te lee- ren kennen en waardeeren als een plichts getrouw, nauwgezet en kundig machinist. Voör ieder stond U klaar om te helpen en niets was U te veel, wanneer ge anderen van dienst kondt zijn. Met trots kunt ge dan ook -op uw eervolle loopbaan en uw werkzaam leven terugblikken, een leven, waarin ge veel hebt gewrocht. Ge hebt een mooien staat van dienst achter den rug en ik hoop dan ook, dat uw opvolger uw voetsporen moge drukken. Dat gij de sympathie en waardeering van velen geniet, daarvan kunt ge verze kerd zijn. Er gingen dan ook stemmen op om U bij dit scheiden een stoffelijk blijk hiervan te geven en de keus van de deelnemers is gevallen op een gemakkelijken stoel, waar aan is toegevoegd een mooie palm. Wanneer gij nu straks op uw gemak in dien stoel en onder dien palm zijt gezeten, en ge hoort den Noord Ooster bulderen, zoodat de „Prinses Juliana" op haar thuis reis zucht en kraakt onder het beuken der elementen met hevig doorslaande machines, dan zult ge ongetwijfeld van uw rust ge nieten, ware het alleen maar bij de ge dachte, dat1'ge nu niet behoeft te smoor- kleppen. En nu, mijnheer Verhagen, gij zijt im mers de vierde van de hoofdmachinisten, die ons in betrekkelijk korten tijd gaat ver laten dit zijn even zooveel mijlpalen in ons eigen leven. Moge het U gegeven zijn, en wij hopen het van harte, dat ge nog tal van jaren in familiekring van uw welverdiende rust moogt genieten. Zichtbaar aangedaan door deze hartelijke woorden, dankte de heer Verhagen den commandant, ook voor de prettige samen werking en bracht verder dank aan allen, die aan deze verrassing hebben medege werkt. Bij aankomst te Vlissingen werd in te genwoordigheid van de meesten der deel nemers het geschenk overhandigd. Sluiting der baden en strandstoelenterrein. De baden en het standstoelenterrein van de badplaats worden met ingang van Za terdag 2 October gesloten. Alhambra-theater. Op bet protgramma komt van morgen af als hoofdnummer voor „de Oude Wet". De „Telegraaf" noemt het een schitterende rolprent. Het werk voldoet aan de eerste voorwaarde van alle kunst, zijnde rust en evenwicht, alles in de puntjes verzorgd en het oude Weenen van 1860 is zeer moo: Het „Hbld." zegt dat de „Ufa" er in ge slaagd is een uitnemende Joodsche film te vervaardigen. Met veel zorg heeft de re gisseur zijn altisten uitgezocht. Alles wat naar sensatie zweemde werd uit het sce nario geschrapt. De ensceneering is van dien aard, dat niets de rustige stemming die „de Oude Wet" schept, verbreekt. Het spel wordt in beide bladen zeer ge roemd. Het geeft van het begin tot het ein de het werkelijke leven weer. Brandend motorrijwiel. Hedenmorgen vloog, vermoedelijk tenge volge van een lek in het reservoir, in de Gravenstraat alhier een motorrijwiel in brand. Het vuur werd met zand gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het motorrijwiel bekwam natuurlijk aanmerkelijke schade en werd na de blus- sching overgebracht naar een garage. Vrijwillige Landstorm. In onze Tijdinghal hebben wij een serie foto's opgenomen van den Landstormdag van den Vrijwilliger? Landstorm te Hulst gehouden. De foto's zijn gemaakt door den heer Ch. L. Dert en keurig afgewerkt. Keuring politie-honden. De Kon. Nederlandsche Politie-honden vereeniging hield op 28 September te Oost burg voor haar afdeeling omvattende Zee land haar tweede jaarlijksch keuring. Drie honden werden voorgebracht waar van er een, de viervoeter van den wacht meester der Kon. marechausse j. A. Ha mers fe Vlissingen het certificaat behaalde. De keuringscommissie bestond uit de heeren jhr. Laman Trip, kapitein districts commandant der Kon. marechaussee te Breda, Sijstermans, opperwachtmeester der Kon. marechaussee te Zundert en Harms, majoor der rijksveldwacht, chef der rijks- politiehondenschool te 's-Gravenhage. Bovenbedoelde hond behaalde ook in 1925 het certificaat met lof, uitgereikt door de Koninklijk goedgekeurde Zeeuwsche Po- 1 tie-honden vereeniging „Algemeen Be lang" gevestigd te Goes. Met ingang van 1 October wordt de kan toorbediende le klasse L. van der Jagt, verplaatst van het post- en telegraafkan toor te Middelburg naar het telegraafkan toor te Lekkerkerk. Bietencampagne in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. De bietencampagne in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft weer een aanvang geno men, tegelijk daarmede heeft het ruwe herfstweer zijn intrede gedaan, hetgeen nu niet zoo bevorderlijk zal zijn voor "de we gen, die dan weldra weer met een laag vette slijk overdekt zullen zijn. Motorrijders kunnen dan dra beginnen hun motoren voor dit seizoen op te bergen, terwijl ook de autobussen voor het slippen weer danig op hun hoede zullen moeten zijn. Door trams en boerenwagens worden' reeds flinke quantums bieten aangevoerd, terwijl alle stoom- en electrisch materieel op de haven te Breskëns weer in werking is gesteld. Moge deze campagne den be trokken arbeiders een flinke tegenhanger zijn voor de verloopen slappe zomermaan den. SOUBURG. Gisterenavond had in de smaakval met planten en bloemen versierde zaal „Reho- both" alhier de aangekondigde zanguitvoe ring plaats van de zanigvereeniging „Soli Deo Gloria", directeur de heer P. de Ru. De voorzitter heette allen welkom en bracht een woord van dank aan den bur gemeester en diens echtgenoote voor hun teegnwoordigheid. Voorts memoreerde spreker het feit, dat de heer de Ru thans ongeveer een jaar de functie van directeur der vereeniging waarneemt. Er was dan ook eenige spanning onder de aanwezigen zou de vereeniging vooruit zijn gegaan Wat zal het resultaat van dezen avond zijn Welnu het resultaat was schitterend. Een woord van waardeering voor den heer de Ru, voor wat hij in één jaar tijds be reikt heeft met zijn zangeressen en zan gers is hier zeker op zijn plaats. Het pro gramma werd onder bijna ademlooze stilte afgewerkt. De vaak spontane bijvalsbetui gingen van het publiek dat de zaal geheel vulde, waren wel een bewijs hoe de zang op prijs werd gesteld. Op verzoek werd „Meinacht" van Fr. Abt na afloop der uit voering nogmaals igezongen. Een juweeltje dat keurig werd gezongen. Vooral bij dit nummer viel te constateeren, dat zich on der de leden uitstekende krachten bevin den. Het gunstig bekend staande strijkje van mej. De Hondt uit Vlissingen droeg niet weinig bij tot het groote succes van dezen avond. Een haar gebrachte bloemenhulde was dan ook wel verdiend.^Een waardig slotwoord met dankgebed werd uitgespro ken door dr. Ubbink. De heer F. J. W. Boogaard, onderwijzer aan de Marnixschool te Souburg is be noemd tot hoofd der nieuw op te richten Christ, school te 's Heer Hendrikskinderen. Gevonden voorwerpen. Zakje met kousen bij De Plaa, Groote Abeele A 241 sleuteltje bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182 vulpenhou der bij Hoogesteger, A 18; kinderporte- monnaie met inhoud bij A. Poortvliet, Tuindorp D. BIGGEKERKE. De gemeenteraad kwam gisterenmiddag in voltallige vergadering bijeen. Ingekomen was o.m. een verzoek van den Kring Wal cheren der Z. L. M. om subsidie voor de te houden landbouwtentoonstelling. Burg. en Weth. stellen als bedrag 25 voor. Con form werd besloten. Verder een adres van het hoofdbestuur van den Christ. Metaalbewerkersbond, waarin, wordt verzocht tot aansluiting bij het „Werkloosheidbesluit 1917". In aan sluiting hieraan was nog ontvangen een schrijven van den Christ." Besturenbond te Middelburg. Burg. en Weth. adviseeren op dezelfde gronden als vroeger, niet toe te treden. De heer P. Janse kon vroeger met het advies van Burg. en Weth. om niet toe te treden, best meegaan.Hij is echter sinds dien vttn standpunt veranderd, mede hier door dat er thans niets meer voor de werk verschaffing wordt gedaan. De voorzitter herinnert er aan, dat voor heen besloten was niet toe te treden eer stens omdat er hier zoo weinig menschen door zijn gebaat en tweedens omdat bij eventueele werkeloosheid der aangeslote nen, deze niet-werkende personen dan meer zouden ontvangen dan de hier wer kende landarbeiders.De mogelijkheid wordt echter gesteld, dat.de loonen thans ge daald zijn. De heer J. Janse vraagt, hoeveel perso nen door aansluiting zouden gebaat zijn. Antwoord drie of vier. Het voorstel van den heer P. Janse vindt geen steun. Dat van Burg. en Weth. wordt aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van den heer Janse. Thans wordt overgegaan tot vaststelling der gemeentebegrooting voor 1927. De be handeling geschiedt artikelsgewijze. Bij den post schrijfloon De Moor ad 50 merkt de heer P. Janse op, dat hij dit bedrag, gezien de prestaties van De Moor, te laag vindt. De heeren Poppe, Dekker en Moens daarentegen beschouwen De Moor niet als ambtenaar maar als in dienst zijnde bij den secretaris. Deze moet dus de diensten van De Moor beloonen. De voorzitter vindt dat het een zuiverder standpunt is om De Moor een gratificatie voor zijn diensten ten behoeve van de gemeente verricht, toe te kennen. Daarover kan later nog worden gesproken. Hierop trekt de heer P. Janse zijn voorstel in. Bij den post salaris gemeente-veldwach ter stelt de heer P. Janse in verband met de op de vorige vergadering besproken tusschenregeling voor, het grondsalaris met 150 te verhoogen. De heer A. Janse is er voor om den veldwachter inplaats van hem periodieke verhoogingen toe te ken nen, direct het maximum of 1100 salaris te geven. Dit is ook geheel de gedachten- gang van den heer Coppoolse. tr.erbij sluit zich ook de heer Dekkei san. De heer Pop pe vraagt of zulk een verandering wel ge oorloofd is op grond van de aanstelling. De voorzitter antwoordt dat, behoudens goed keuring van Ged. Staten, wel ruimer maar niet enger mag gegaan worden dan de be staande legeling. Het voorstel A. Janse wordt aangenomen. De begrooting wordt daarna definitief vastgesteld met in ontvangst en uitgaaf de bedragen 21.405.11 en een post onvoor zien van 1250. Het bedrag voor plaatse lijke inkomstenbelasting geeft aan 6900, plus 2400 opcenten voor rijksinkomsten belasting. Hierna wordt overgegaan tot wijziging en af- en overschrijving begrooting 1926. Op de vraag van den voorzitter of er geen bezwaar tegen bestaat dat de land- bouwcursus weer in de openbare school wordt gehouden en hiervoor tevens voor verlichting en verwarming wordt gezorgd, wordt bevestigend geantwoord. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. hagT Hierbij deel ik U mede, dat Uwe cof- feïnevrije koffie HAG in geur niet onderdoet voor andere koffie. Uit een gezondheidsoogpunt is ze verre boven de andere soorten te verkiezen. Ik hoop, dat Uw product meer en meer door huismoeders zal worden gewaar deerd in het belang van de gezondheid der huisgenoo en. Zeist, H. P Arts voor Zenuwziekten. KERK"EN* SCHOOLNIHUWS De ring Vlissingen. De Ned. Herv. predikanten van den ring Vlissingen zullen voortaan den eenen Zon dag des vóórmiddags en den daarop vol genden Zondag des voormiddags te Melis- kerke optreden. Ger. Gem. Beroepen te Grand Rapids (Ver. Staten) ds. H. Kieviet te Veenendaal. De Dordtsche Synode. Onder de schilderijen, die de wanden der Dordtsche raadszaal sieren, is er een dat een afbeelding geeft van de vermaarde Synode, die in 1618 en '19 te Dordrceht werd gehouden. Het stuk werd in 1621 geschilderd door Paulus of Pouwels Weyts voor rekening der stadsregeering. Het stelt voor het inte rieur der Synodezaal in de Doelen, welk gebouw later is afgebroken en heeft plaats gemaakt voor het tegenwoordige huis van bewaring. Het raadslid de heer J. A. Bergmeijer heeft herhaaldelijk in den raad gewezen op den slechten toestand waarin de schilder stukken verkeeren, met dat gevolg, dat het hierboven genoemde thans gerestaureerd is. In dê "kamer van den burgemeester werd het Dinsdagmiddag voor de raadsleden ter bezichtiging gesteld. Hoewel het geen hooge kunstwaarde bezit, is er een belang rijk stuk Dordtsche geschiedenis aan ver bonden. Het is bovendien de origineele weergave van een hoogst merkwaardige gebeurtenis. Alle andere afbeeldingen, die van de Synode bestaan, zijn kopieën. Ook van deze reproducties, alsmede van prenten en gravures, op de historische ver gadering^ betrekking hebbend, waren exem plaren tentoongesteld, zoodat de burge meesterskamer in een expositiezaaltje was herschapen. Jhr. Six, conservator van Dordtrechts Museum, gaf den belangstellenden raadsle den toelichting van een en ander. De toestand ernstig. Het zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons opname van het volgende Het feit dat in binnen- en buitenland in allerlei kringen de belangstelling in den zendingsarbeid toeneemt geeft de Neder landsche pers aanleiding vrij regelmatig aandacht te vragen voor dit mooie werk dat in Oost- en West-Indië door dappere, ge- loovige mannen en kloeke vrouwen onder allerlei bezwarende omstandigheden met groote toewijding gedaan wordt. Vooral in deze weken waarin de hoofd besturen van de te Oegstgeest in het zen dingsbureau samenwerkende zeven zen- dings corporaties trachten Christelijk Ne derland mobiel te maken voor de uitge schreven zendingsweek 7 tot 14 Novem ber a.s, is het goed, meer dan anders, er op te wijzen dat de Zending haar voor treffelijk werk slechts kan doen en voort zetten als allerwege krachtige steun ver leend wordt Uit de financieele publicaties blijkt dat de toestand opnieuw zorgelijk is. Een woord van aanbeveling mag niet overbodig geacht worden die helpen kan, steune, ook bij de voorbereiding der zen dingsweek, waartoe enkele dagen geleden de z.g. inleidende circulaire werd verzon den. Tot onderwijzer aan de Ger. school te Lisse is benoemd de heer J. Gideonse te Souburg. Onderricht in de verzorging van zuigelingen op meisjesscholen. Het Pruisische ministerie heeft bijzondere bepalingen gemaakt voor de opleiding van leeraaressen in de zuigelingenvoorziening aan volks-, middelbare en hoogere meisjes scholen. Deze opleiding, waarbij een ruime plaats aan het theoretische onderwijs is toegekend, wordt' gedurende drie maanden in een zuigelingeninrichting genoten. Het theoretische onderwijs omvat10 uur on derwijs in bouw en verrichtingen van het menschelijk lichaam, 10 uur algemeene ge zondheidsleer, 15 14ur landhuishoudkunde en sociale hygiëne, 5 uur kennis der vrouw, 30 uur kennis van zuigelingen en kleine kinderen, 10 uur besmettelijke ziekten, 30 uur het zieleleven van het kleine kind, 24 uur methodische vorming. Het onderricht van de meisjes door de leeraressen moet niet alleen theoretisch, maar ook practisch zijn. Daar men ter oefe- nnig geen levende zuigelingen had, werden poppen gebruikt. De 14-jarige meisjes kon den op deze wijze leeren, hoe een zuigeling vastgehouden, gedragen, gekleed en ge baad moet worden. Dit hanteeren van WAVA REEPEN" Slechts één merk kan 't beste zyn kunstzuigelingen sloeg bij de meisjes zeer in daarnaast werd het onderwijs door het vertoonen van platen gesteund. Het komt er ten slotte minder op aan om de meis jes de handgrepen te leeren, als wei om ze in te prenten de verderfelijke verplegings- en voedingsfouten, zooals deze zoo dik wijls onder het volk gemaakt worden, te vermijden. De meisjes vertoonden een goed begrip, wat van de noodige rijpheid voor het te behandelen onderwerp getuigt. De meisjes trachtten het geleerde ook thuis te pas te brengen, wat niet altijd zonder moeilijkheden gaat. Zoo moest een jonge onderwijzeres, die haar moeder van een verplegingsfout trachtte te overtuigen, haar bemoeiingen met een klinkende oorvijg be- koopen. In hoever het onderricht bij de meisjes zelf, wanneer zij volwassen en moe der zijn geworden, vruchten draagt, Iaat zich door den korten tijd nog niet beoor- deelen. Het doel van het onderwijs is na tuurlijk niet om van de meisjes volleerde zuigelingenverzorgsters te maken, maar om ze in de grondbegrippen van de ver zorging in te wijden. RECHTSZAKEN Dierenmishandeling. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in het hooger beroep van C. G., koopman te 's Heerenhoek, die door de rechtbank te Middelburg wegens dieren mishandeling is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het Hof veranderde deze straf in 300 boete subs. 150 dagen hechte nis. Voorwaardelijke straf opgelegd. De rechtbank te Rotterdam had W. G.. zonder beroep te Rotterdam, vroeger alhier, wegens bedriegelijke bankbreuk veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het Hof legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van 3 jaar. Doodslag. Voor de rechtbank te Almelo heeft te recht gestaan een fabrieksarbeider uit En schede, wien ten laste was gelegd, dat hij te Enschede in den nacht van 12 op 13 Juni, terwijl hij zich in de slaapkamer van zijn woning bevond, door een» raampje in di kamer met ^en geladen revolver op eenige buiten staande personen geschoten heeft, waardoor D. J. Langkamp werd getroffen en kort daarop aan de gevolgen overleed. Verdachte verklaarde, dat hij reeds gedu rende langen tijd door Langkamp en ande ren bedreigd en lastig gevallen werd. Toen hij dien nacht wakker werd, hoorde hij bui ten fluisteren en aan zijn raam morrelën. Om de personen, die daar stonden en zeker geen goede bedoelingen hadden, schrik aan te jaren, heeft hij, toen hij hen hoorde wegloopen, uit het raam geschoten om hen schrik aan te jagen, doch niet om te doo- den. Het O.M. eischte wegens doodslag 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft beklaagde veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens „den door van' een ander aan zijn schuld te wij ten hebben." Mishandeling door een politiebeambte. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan de agent van politie H. rl.V. Hij had zich te verantwoorden wegens poging tot mishandeling van zekeren A. en R., die zich in den nacht van 1 op 2 Mei jl. op een bank in een park te slapen hadden gelegd. De agent was met een collega aan het surveilleeren. Hij had den mannen ge vraagd, wat zij daar deden. Daarop had den dezen gevraagd naar de penning van de agenten, die in burger dienst deden, te mogen zien, hetgeen V. blijkbaar brutaal gevonden had. De agenten hadden daarop hun penning getoond. V. zond daarop zijn collega naar het bureau. Daarop zou hij R. mishandeld hebben. V. ontkende, doch kon niet verklaren hoe de arrestant zoo ver wond was. Het O.M. eischte tegen beklaagde een maand gevangenisstraf en intrekking van diens aanstelling als onbezoldigd rijksveld wachter. Uitspraak 12 October as. MARINE EN LEGER Her wachtscihio „Buffel" en het instruc tieschip „Schorpioen" zullen na buiten dienststelling, resp. van Vlissingen en G - rinchem naar Nieuwediep worden gesleept. De „Sumatra". Blijkens een bij het departement van ma rine ontvangen telegram is Hr. Ms. krui ser „Sumatra", onder bevel van den kapi tein ter zee jhr. G. L. Schorer op de uitreis naar Ned.-lndië via liet Panamakanaal gisteren te Ponta Delgada aangekomen en heden vandaar vertrokken. Hr. Ms. K XII. De onderzeeboot K XII, commandant de luitenant ter zee le klasse J. L. K. Hoek, is gisterenochtend 11.15 uur van Nieuwe diep naar Oost-Indië vertrokken. Trots het ongunstige weer was reeds lang vóór dier. tijd een groote menigte aan dè Buitenha ven en toen het oogenblik van vertrek daar was, zag hef zwart van de menschen. Pre cies om elf uur begaf zich de vice-admiraai C. Fock aan boord, om met een toespraak afscheid te nemen. Daarna maakte de K Xli los langzaam stoomde ze de haven uit. De stafmuziek speelde het Volkslied, de kleine bemanning hief een hoera aan en van den wal klonk een donderend hoera terug. Drie onderzee- en eenige toraedo- booten voeren een eind mee tien vliegfui

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1