WOENSDAG 2© SEPTEMBER Imentebestuur een naam met een smet. 1926 ische Waatschappil ü'l BINNENLAND FEUILLETON Stads= en Provincienieuws ie VHssingen v.m. n.m. 7.39 8.16 8.55 9.45 .uto's en Fietsen nber uur 7.13 7.10 iURG. mber. Uitvoering ..Soli Deo Gloria", uur. «No.229' AMSTERDAM September, 3 uur. vandaag een rustig belangstelling open- bberwaarden, die vast Rubberprijzen hadden ring ondergaan. Op kelde zich eenige affai- i ie boven 500 kwamen erdere stijging der tin. den en Cultuurbanken markt in overeenstem- oploopen van de Sus ■fondsen waren weinig vertoonden met veel Scheepvaartmdeeling iiteiten eerder iets aan- Ische industrieelen een erikanen verlaten. Pm- I N.W.S. 75'/2. )OM ftibare waarheid |hter zich l»at. [als roonTJ kt- DAGMEISJE; (beneden de löijaar.o ^ieuwstraat*62.|;_^ Wollen- en Gewat-1 (KENS w.o. nieuwe Ig beschadigde, I Stadsbank v. Leening. I |traat 11-J\ WOLLEN DEKENS té koop- Vinkelmanstraat lh_ [den een gemeüS^I ILAAPKAMER nietrW I ■en druksten stand- ■oor twee vrienden- L bur. „Vliss- COTgl i -Middelb.- Ihengelegen IR VAM PASSAGIERS, Aderen EN VEE. v.Midd- ttember v-nt-uuf ig30 V.L- v-irJ1" I 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op Wal cheren X 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 20 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Adverte»i»» betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkaop. Dienstaanbie dingen en Diemtaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 eeat. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel «teer 20 cent BEËINDIGING ZOMERTIJD. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen in herinnering, dat de zoo genaamde Zomertijd (d.i. de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd) in 1926 zal eindigen den 3en October a.8. te 3 uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zon netijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormid dag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan neer men zich op 2 October a.s. ter ruste begeeft) de klokken één uur achteruitgezet worden. Vlissingen, 20 September 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter voldoening aan artikel 75, eerste alinea, der Lageronderwijswet 1920, ter algemeene kennis, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 24 September 1926 afwijzend is be schikt op het verzoek d.d. 13 Juli 1926, no. 21, van het bestuur der Vereeniging tot be vordering van Christelijk onderwijs te Vlis singen om de noodige gelden te mogen ontvangen voor uitbreiding van de bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs aan de Wagenaarstraat. Vlissingen, 28) September 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Schriftelijk beantwoorde vragen van Kamerleden. De minister van justitie heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van den heer Kersten in verband met het niet voldoen door kiezers aan de verplichting, hun opgelegd in art. 72 der Kieswet, bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Ka mer, de naar aanleiding van die vragen verzamelde gegevens aan de Kamer doen toekomen. Deze stukken zijn neergelegd ter griffie, ter inzage van de leden. De mi nister schrijft hierbij Ik moge bij de tabellen nog opmerken, dat voor de juistheid van de daarin opge nomen cijfers niet in alle onderdeelen kan worden ingestaan die cijfers stellen intus- schen naar mijn oordeel toch wel in staat, een globalen indruk van de werking van de wettelijke voorschriften te erlangen. Verslag post-, telegraaf- en telefoondienst. Aan het verslag over 1925 van den dienst «r P.T.T. is het volgende ontleend De sterkte van het personeel verminde»- öe bij het hoofdbestuur van 491 tot 464, bij den exploitatiedienst van 20.047 tot 19.637. ï!.Jiet geheel waren op 31 December 1925 hij het bedrijf 412 personen minder werk zaam dan op 31 December 1924. Naar het Engelsch, van L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden.) Irmftfciën te bekom® JL N.V. (h. Erven O- v g: B. EENHOOBH' ïjjjl 5) Toen Jonas een half uur later den post zak kwam halen, bevatte die ook een brief „Miss Lauderdale, Pastorie Befford", •e zich aanbood als gezelschapsdame en jf[lce mrs- Vyvian van „the Merlins", in' een k'0s van voldoening zou Jocelijn inn Plaatsje onder den ceder weer ernen, toen mrs. Muncaster terugkeerde van haar onderhoud met Gilles Stoke. ui» j at ^eed d'e krant hier vroeg Joce- "J" de gastvrouw. J' Horace heeft er een inschrijving wJ ee".°* ander weldadig doel in... onm j W nu dadelijk met je beurs geven k'nc1, 20 Je arm ..Gun me nu dat beetje plezier tenminste rwat heb ik anders aan mijn geld HOOFDSTUK VIL deiii!?' Muncaster keek met een soort me- iamm welgevaüen naar haar logee. Hoe fortui ï0!1 00^' ^at zoo'n lief, knap, ge had h Jon^ niet trouwde Het bmiiff?ar ^eker niet aan pretendenten ont- Harhn"' ,ar hadt Je sir J°hn Huntley dat in'nf Whaetley... Maar misschien MumJn,eei? an^er °P het oog had. Mrs. een n*ï«? ,lerinnerde zich nu nog, dat er eehwftf 3'e>van Lauderdale was, die er sinp mhet jaar eer Jocelijn „uit- geneir'pni .®scthien» dat ze voor hem haar Mpf bewaarde. een dood-leuk gezicht zei ze dus Bij de posterijen werd in 1925 voor een waarde van 40.104.871 aan port-, fran keerzegels, enz. verkocht, hetgeen 573.923 minder is dan in 1924. Het aantal gewisselde stukken bedroeg in het binnenlandsch verkeerbrieven 178.752.000 (in 1924 175.985.100), in het buitenlandsch verkeer 72.775.000 (vorig jaar 64.700.282), totaal binnen- en buiten land 251.527.000 (240.685.000 briefkaarten binnenl. verkeer 85.406.000 (91.349.000), buiienl. verkeer 15.059.400 (15.135.000) totaal binnen- en buitenland 100.466.000 (106.484.000). Het totaal der gewisselde gedrukte stukken, binnen- ei buitenland bedroeg 443.547.000 (436.941.000). De aan de post ter overmaking of ter in vordering toevertrouwde (bekende) waar de bedroeg 659.194.000 937.554.000). In het binnenland werden verzonden 5.643.000 postpakketten (6.713.000 in 1924) of bijna 16 minder. In het buitenlandsch verkeer werden ver zonden en ontvangen 1.851.174 postpakke.- ten (1.915.585) of 3.36 minder. Totaal binnen- en buitenland 7.4S|jL446 pakketten (8.628.743) of 13.14 minder. De zuivere ontvang van de postkantoren bedroeg 44.973.000, het bedrag der ge heele geldelijke verantwoordelijkheid was 1780 millioen gulden. Telegrafie. Het aantal telegrammen in het binnenlandsch verkeer was 2.457.195 (2.596.881), in het Europeesch verkeer 5.008.836 (5.£60.841), in het buiten-Euro- peesch verkeer 976.746 (924.079). Het bui- ten-Europeesch verkeer nam ook thans toe, het Europeesch verkeer is daarentegen ach teruit gegaan. Het binnenlandsch verkeer blijft zich bewegen in langzaam dalende lijn. In 1925 zijn in het geheel 46.100 tele grammen op luxe-formulieren afgeleverd (de z.g. gelukstelegrammen). Telefonie. Het aantal geplaatste telefoon toestellen op de locale rijkstelefoonaanslu»- tingen bedroeg 31 December 1925 102.862, waarvan 83.245 op hoofdaansluitingen en 19.617 op nevenaansluitingen. De draden van het interlocale en inter nationale telefoonnet, in dienst op 31 De cember 1925, hadden een gezamenlijke lengte van 257.309 K.M. In 1925 werden 14.293.057 interlocale te lefoongesprekken gevoerd, of 6 meer dan in 1924. Er werden 85.775 telefoonoproepberich ten of gemiddeld 279 per werkdag behan deld, tegen 79.491 in 1924. Het aantal vergunningen voor doorver bindingen in sluitingstijd steeg van 791 tot In 1925 werden 1.452.523 internationale telefoongesprekken 'gewisseld. De exploitatierekening van den dienst der posterijen bedroeg in ontvangst j 54.840.185 en uitgaaf 45.616.951. 'Het voordeelig saldo der exploitatie be droeg 9.223,234. De exploitatierekening van den telegraaf dienst bedroeg in ontvangst 7.914.583 en in uitgaaf 10.648.501. Het nadeelig salao bedroeg derhalve 2.733.918. De exploitatierekening van den telefoon dienst bedroeg in ontvangst 19.496.99^ in uitgaaf 14.816.675 en leverde aldus een voordeelig saldo op van 4.680.315. De exploitatierekeningen der drie dien sten bedroegen in totaal in ontvangst 81.492.662, in uitgaaf 70.323.030, he+ voordeelig saldo bedraagt aldus 11.169.632. Propaganda personeel rijkswaterstaat. „De Ambtenaar" meldt, dat de minister van waterstaat heeft bepaald, dat het ma ken van propaganda voor eenigerlei zaak of belang door het personeel van den rijkswaterstaat bij het publiek waarmee dat personeel door zijn dienstverrichting in aanmerking komt, op of bij de werken, niet geoorloofd is, zonder een daartoe door den minister schriftelijk verleende vergunning. Staking van nageljongens. Gisteren is bij de firma P. Smit, scheeps bouwers te Rotterdam, een staking uitge- „Het East Mercia regiment is op weg naar huis. Nu, dan zul je wel weer gauw je neef Roger eens te zien krijgen." „Ja, dat denk ik ook. Hij zal mij wel be richt sturen, als hij in het land is en mij wel eens komen opzoeken". „Het regiment is een heelen tijd wegge weest. Zeker wel tien jaar, zou ik denken?" „Ik geloof het ook. Ze zijn eerst in Indië geweest en toen op Malta, niet waar „Ja. Er moet iets vreeselijks zijn voorge vallen onder de East Mercia's, toen ze op Malta waren." „Bedoel je dat ongeluk met den dood van hun kolonel?... Het juiste weet ik er nu niet meer van, want dat was de droe vigste tijd met mijn moeder dus ging al het andere langs me heen." „Een ongeluk is het ook haast niet te noemen. De man werd vermoord en liet een vrouw en twee kleine kinderen na. O... 't is een vreeselijk treurige geschiedenis „Werd hij door 'n Maltezer vermoord „O, neen, veel erger!... Door één van de officieren van zijn eigen regiment." „Verschrikkelijk... En met opzet?" „Ja, zeker Het moet een gastmaal zijn geweest aan de officierstafel. Er werd hoog gespeeld. Opeens werd er gemerkt dat er bedrog gepleegd was Iemand gaf een ge- teekende kaart en de gever werd uitge daagd. Hij was zoo driftig, dat hij haast den kolonel was te lijf gegaan, toen die hem niet kamerarrest wegstuurde. Den volgenden morgen werd die kamer verla ten gevonden". „De kamer van wien. Van den officier die het bedrog pleegde „Ja van een luitenant Vyvian". „Vyvian? Heette hij zóó.., Waar kwam hij vandaan „Dat weet ik zoo min als ik weet waar hij gebleven is Maar waarom vraag je dat met zoo groote belangstelling Ken je dan Vyvian broken onder de nageljongens, die een eisch tot loonsverhooging niet onmiddellijk ingewilligd zagen. Er zijn 50 tot 60 jongens bij het conflict betrokken. VLISSINGEN, 29 SEPTEMBER. Autotractie bij de gemeente-reiniging. De autotractie bij de .gemeente-reiniging zal in den loop der volgende week worden ingevoerd. Wij werden door den directeur van gemeentewerken in de gelegenheid ge steld het een en ander over deze nieuwe ti actie te kunnen mededeelen en hebben daartoe gisteren een bezoek gebracht aan het terrein van de gemeente-reiniging. Er is daar een geheele verandering tot stand gekomen, welke met recht een groote ver betering mag worden genoemd. Vroeger lagen deze terreinen in een stadsgedeelte dat slechts door weinigen werd bezocht. De laatste jareH is dit anders geworden. Sinds de afsluiting van een groot gedeelte van het Eiland voor het publiek verkeer is de passage langs de gemeente-reiniging zeer druk geworden en door invoering van de autotractie is een goede oplossing gevonden voor een behoorlijke verbetering ter plaatse. Er is een flinke garage gebouwd met een ruim terras er voor, terwijl het in de bedoeling ligt het terrein achter de garage, dat nu door bosschage eenigszins was gecamoufleerd, ook in behoorlijken staat te brengen. Voorwaar een verbete ring die wel algemeen zal worden toege juicht. De inrichting van de nieuwe garage vol doet in alle opzichten. Zij is ruim en prac- tisch ingericht. Als men de garage binnen stapt heeft men aan de linkerzijde een werkplaats. Daar zal een loopende rail met schakel worden gemaakt en men vindt daar tevens een werkkuil. Hierdoor zal het mo gelijk zijn bij eventueele reparaties de wa gens boven deze kuil te brengen en daar onder op zeer gemakkelijke wijze de noodi ge werkzaamheden te verrichten. In de ruime garage is plaats voor zeven groote motorwagens en moest, het noodig zijn, dan is het met kleine kosten mogelijk de loods nog te verbreeden. De electrische installatie voor transfor matie van den electrischen stroom in gelijk stroom is geheel geleverd en gemonteerd door het electro technisch bureau van den heer J. Visser. Het laden van de accus voor de verschil lende wagens gaat op zeer eenvoudige, en practrsche wijze. In eiken wagen worden 60 ionic cells (batterijen) geplaatst ejfc deze batterijen zijn in de wintermaanden vol doende om er 65 K.M. mede te rijden, ter wijl dit in de zomermaanden nog hooger is. De dienst wordt voorloopig uitgeoefend met 2 vuilniswagens, 1 veegmachine, 1 modderwagen en 1 sproeiwagen. Daar deze laatste wagen slechts gedurende ongeveer 3 maanden in het jaar wordt gebruikt voor het doel waarvoor hij eigenlijk bestemd is, kan de bak, waarin het water wordt opge nomen zoo noodig van den wagen worden genomen en daarop ook een vuilnisbak ge plaatst worden. De vuilniswagens kunnen 5 M3. afval, asch enz. bergen, terwijl de modderbak 1 /o M\ kan bergen. Deze laatste wagen is zoo danig geconstrueerd dat lekken absoluut is uitgesloten. Het deksel is .gebogen en is met een rubberkussen afgesloten, waardoor het deksel hermetisch is gesloten. De bediening van de vuilniswagens is ook zeer gemakkelijk. De bakken worden onder een hoek van 45 graden open.gedaan. Bij de vervaardiging van het nieuwe ma teriaal is op bijzondere wijze rekening ge houden met de veiligheid. Dit in technische bijzonderheden te beschrijven, zou geen zin hebben, doch wij hebben ons van de deug delijkheid hiervan kunnen overtuigen. De bediening van de vuilniswagens zal voorloopig nog door drie personen moeten geschieden. Een zeer vernuftige constructie aan de vuilniswagens maakt het mogelijk dat de bestuurder bij het opladen van de vuilnis „Ik heb wat van hem gehoord. Maar dat zal ik je zóó wel vertellen. Vertel jij eerst maar je geschiedenis uit." „Er valt anders niet veel meer te vertel len. De officier was gevlucht. Ze vonden een touw uit zijn raam bengelen. En den kolonel vonden ze in zijn eigen kamer, met een kogel door het hoofd." „Maar waarom zou die officier dat nu gedaan hebben Heeft iemand hem dan gehoord Zou er iemand op zijn geweest, op dat oogenblik „Het moet in het holle van den nacht zijn gebeurd. En het is immers geen wonder, dat hij woedend was op den kolonel. Er zou krijgsraad worden belegd en hij wist-, dat het dan die man zou wezen, die hem ruïneeren ging „Daarom zie ik nog niet in, dat dit een reden tot moord zou wezen". „En drift natuurlijk". „Maar kan de kolonel dan geen zelf moord hebben gepleegd „Onmogelijk Er werd geen pistool ge vonden, totdat duikers de haven nazochten en toen werd het onder de rots gevonden. Het moet dus uit het venster gegooid zijn. Het was een revolver en de kogel paste er precies op". „Was het dan het pistool van mr. Vyvian „Dat moet wel zoo wezen. Het was geheel het model, dat de officieren ge bruikten. De revolver van kolonel Lang zelf lag in zijn kast". „O, Adela, hoe vreeselijk Die arme officier „Ja, hij was ongelukkig. Maar ik voel toch meer voor den kolonelAls de officier gevat was, zou hij gehangen zijn. Een zegen, dat zijn ongelukkige familie die onteering bespaard bleef". „Hoe is het verder met hem gegaan „Dat weet juist niemand. Ik denk, dat hij gevlucht is aan boord van een Italiaansche langs den wagen kan loopen en deze dan op de meest gemakkelijke wijze kan be sturen, terwijl hij over een handrem be schikt om den wagen in enkele seconden te laten stilstaan. Wordt de vuilnis naar de stortplaats gebracht, dan wordt het zij stuur van den wagen genomen en op een veilige plaats geborgen. De bestuurder heeft als de wagen gewoon wordt bediend, dus van de chauffeursplaats af, de beschik king over een handrem en een electrische rem, zoodat dus met de veiligheid van het verkeer ook voldoende rekening ie gehou den. [Het materiaal maakt een zeer uitsteken den indruk en wij mogen wel trotsch zijn op dit moderne bedrijf. De wagens werden wat het chassis be treft geleverd door de Hansa Lloyd te Bre men, terwijl de carosseries werden ver waardigd door de N. V. voorheen J. Gee- sens Zonen te Weesp. Wjf dienen volledigheidshalve nog te melden dat de geheele loods in ijzer en be ton is geconstrueerd, zoodat alles brand vrij is. Voor den opzichter is een afzonderlijk bureau gemaakt, terwijl het personeel aan een loket bediend kan worden. Bij de invoering van den dienst wordt de tegenwoordige wijze van ophalen van vuilnis bestendigd, zoodat de stad in dezelf de wijken als thans wordt verdeeld en het vuil op dezelfde dagen als tot nu het geval was, wordt opgehaald. Er is echter één verschil, waarop wij de bijzondere aandacht moeten vestigen. De wagens moeten zoo productief mogelijk worden gebruikt en er moet bij het ophalen voor gezorgd worden dat de wagens geregeld kunnen doorrijden. Men dient dus te zorgen dat de vuilnisbak ken op het trottoir staan als de wagens in aantocht zijn, wat gemakkelijk te hooren zal zijn, aan de claxons, die een eigenaardig geluid geven, waaruit men dit spoedig zal kunnen onderscheiden van het getoeter van andere auto's. De ophalers hebben evenwe geen flfd de bakken uit sous-terreins of gangen te halen. De bakken moeten dus buiten staan is dit niet het geval dan rijdt de wagen door. Iedereen houde dus hier mede in zijn eigen belang rekening. Alvorens de dienst officieel in werking treedt hebben Burg. en Weth. besloten ook het publiek in de gelegenheid te stellen de nieuwe terreinen en het materiaal in oogen- schouw te nemen. Er zal daartoe gelegen heid zijn a.s. Vrijdagavond van 68 en Zaterdagmiddag van 3 tot 6 uur. Het werk werd uitgevoerd onder leiding van den heer J. T. Brand. Het metselwerk door de firma De Muijnck, het schilder werk door den heer Pieterse, terwijl de bat. terijen werden geleverd door de N.V. voor heen Gebr. Polak. Radio-cursussen, Aan de De Ruyterschool alhier is reeds vele jaren een radio-cursus verbonden voor leerlingen die deze school bezoeken. Door het bestuur der school is thans besloten ook cursussen te openen voor niet-leerlin- gen. Er zullen drie nieuwe cursussen wor den opgericht en wel een speciale zes- maand-cursus voor opleiding voor het cer tificaat radio-telegrafist 2e klasseeen cursus voor opleiding voor het le klasse certificaat en het luisterdiploma, terwijl bij voldoende deelname ook een avond cursus wordt geopend. De bedoeling van deze cursussen is voor al stuurlieden, die niet in het bezit van een diploma zijn, gelegenheid te geven tot het verwerven van een diploma. Ook kunnen personen die aan deze cur sussen deelnemen zich bekwamen voor radio-telegrafist, terwijl ook opleiding wordt gegeven voor beroeps-marconisten, die dan een plaats als marconist kunnen bekomen bij radio-maatschappijen. De cursussen op de De Ruyterschool worden zoowel theoretisch als practisch gegeven en voor het onderwijs beschikt men over alle instrumenten die daarvoor noodig &jn. Men heeft ook de beschikking over een zeer kostbaar instrument, nl. een boot, die vroeg naar Napels ging, nog eer het licht was. Toch is hij daar nooit ge land. Mogelijk ook op Sicilië, maar o, het is zoo moeilijk de menschen daar te snap pen In ieder geval werd er nooit meer iets van hem gehoord." „Wat een vreeselijke tragedie Een heele slag ook voor het regiment, hun kolonel vermoord, en één van hun officieren ont- eerd Ik ben benieuwd, wat Roger er van zegt". „Nu, je zult dan weldra in de gelegen heid zijn het hem te vragen. Want jullie zult elkaar toch wel druk zien je bent zoo wat de eenige familieleden." In gedachten had mrs. Muncaster alles klaar tusschen Jocelyn en haar neef. Het was immers verreweg het beste, dat Joce- lyn's geld in de familie bleef. Roger was niet rijk, maar zij gebruikte geen vierde deel van haar inkomen op „Nu, ik geloof niet, dat we elkaar zoo druk zullen zien Adela dacht dat dit laatste wat spijtig klonk en zij haastte zich dus met haar vertroosting „O, maar natuurlijk, dat is een stilzwij gende conditie 1" En zij nam zich voor, dat ze beide jon gelui te logeeren zou vragen, zoodra kapi tein Lauderdale maar verlof kon krijgen... En dan een paar wandelingen in den tuin, in het romantisch maanlicht... en de zaak was in orde „Neen, zeker niet", zei Jocelyn beslist. „Want als hij terug is, hoop ik al lang op een andere wijze bezig te zijn". Ze was er op voorbereid dat haar vriendin het een aller-dwaast ondernemen zou vinden maar kalm ging ze voort„Dat ik zoo getroffen was door den naam Vyvian, komt, Adela, doordat ik dien in het vervolg heel dikwijls zal hooren als alles goed gaat. Ik heb juist geschreven op een advertentie voor gezel schapsdame en Iectrice bij een oude, blinde peil-inrichting of radio-goniometer systeem Marconi-Bellini-Tosi, voor het peilen van scheepsstatons en kuststations, door welk instrument men precies kan bepalen waar bijv. een zich in nood bevindend schip zich bevindt. Het toestel heeft dan ooit deti naam van richtsngzoeker. Bovendien is de heer Van Dolder, aan wien cfe lessen in de radio-telegrafie zijn opgedragen, in onderhandeling met een Duitsche Telegraaffirma, tot het plaatsen op de school van een nieuw instrument met buitengewone eigenschappen en waar mede het mogelijk is, door eenvoudige aan sluiting aan elk radio-toestel, het in het openbaar verkeer geseinde, en ook com plete radio-programma's op te nemen niet alleen, maar vast te leggen en naar wille keur ten allen tijde in verschillende sterkte-graden, weer te geven of te her halen. Maar dit niet alleen Door een kleine uitbreiding, door den heer Van Dolder uit gedacht, kan het toestel dienstbaar ge maakt worden aan den radio-cursus. Het valt vaak voor dat op een radio cursus met meerdere leerlingen de opneem- en seinvaardigheid bij allen niet gelijk is, de praktijklessen moeten dan over verschil lende categorieën met verschillende tempo's worden verdeeld. Behalve dat nu daardoor de praktijk cursus wordt verlengd, stelt het bijzondere eischen aan den leeraar, om bij die verdee ling toch allen zooveel mogelijk vorderin gen te doen maken. Het bedoelde instrument nu kan een groot gedeelte van het praktijk-onderwijs overnemen, door automatisch voor te sei nen in elk gewenscht tempo. Zoo kan het opneemlessen geven aan le klassers, ter wijl de leeraar ter zelfder tijd persoonlijk opneemlessen aan de 2e klassers geeft, of omgekeerd. Bij de seinlessen kan het instrument het rythmisch voortellen, wel gedurende een half uur aan één stuk, voor z'n rekening nemen onderwijl houdt de leeraar toezicht op de hand- en polsbeweging en het be hoorlijk mee-oefenen der leerlingen, zoodat een groot aantal leerlingen nu individueel kunnen behandeld worden. Met zoo'n inrichting kan nu het rende ment van een praktijk-les tot het dubbele worden opgevoerd, en de oefentijd dus tot op de helft worden verkort. Dit zijn enkele van de vele mogelijkhe den van het bedoelde instrument. Het ligt in de bedoeling van den heer Vaji Dolder te gelegener tijd dit toestel voor belanghebbenden te demonstreeren. Zij die aan de nieuwe cursussen wen- schen deel te nemen moeten zich aanmel den bij den directeur van de De Ruyter school, bij wien tevens de gewenschte ifi- lichtingen zijn te verkrijgen. Het Nederlandsch Loodswezen te Antwerpen voorheen en thans. In* het tijdschrift „Het Nederlandsch Zeewezen" heeft de heer A. P. K. Onder- dijk, loods bij het Nederlandsch loodswe zen alhier, een artikel geschreven over het Nederlandsch loodswezen te Antwerpen voorheen en thans. Wij voldoen gaarne aan het verzoek dit artikel ook onder de aandacht van onze lezers te brengen. De scheiding tusschen Noord en Zuid heeft definitief haar beslag gekregen met het in werking treden van het Tractaat van 19 April 1839, nader aangevuld door het reglement op den loodsdienst op de Schel de en haar mondingen. Hierin was de be- dame, die Vyvian heet. Dat zal zeker wel familie zijn van dien officier." „Jocelyn, dat meen je toch niet Mrs. Muncaster keek haar aan, niet wetend of ze dit als grap, of in ernst moest opvatten. „Je gaat hier toch niet weg voor een andere logeerpartij Je hebt immers be loofd om tot het eind van de maand te blijven „Neen, geen „logeerpartij" Ik ga in be trekking in Monmouthshire." „In betrekking Kom, of ik dat nu gelooven zou Wat de aardigheid er van is, dat zie ik nog niet in maar, natuurlijk is het een grap." „In het minst nietHet is de zuivere waarheid Ik heb geschreven op een ad vertentie voor gezelschapsdame..." „Maar wat ter wereld?... Je hebt toch geen geld noodig?" „O, Adela Als je man je nu eens hoor de Hij heeft verleden week juist ook al gesproken over het verkeerde om geld zuchtig te wezen Een mensch kan toch best eens *€en andere drijfveer hebben „Och ja „liefde" bij voorbeeld Liefde en geld zijn de groote machten in het le ven. Dat heeft Horatius zelf gezegd 1" Jocelyn lachte. HOOFDSTUK VIII. „Maar heb je dan nooit eens gehoord van een behoefte om je nuttig te maken, Adela ledereen is wel egoïstisch genoeg, dat hij zich gemist wil voelen Natuurlijk zou ik veel liever voor mijn eigen moeder zorgen en die voorlezen en vertroetelen. Maar, daar ik die helaas niet meer bezit, dan maar een aangenomen moeder... „Toch vind ik het vreemd van je Want heb je er wel bij bedacht, dat je zoodoen de een ander meisje een winstgevend baantje onthoudt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1