DINSDAG 28 SEPTEMBER 64e Jaargang 1&2G BINNENLAND FEUILLETON EEN NAAM met een smet. —sNo.228' VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal keren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij die zich met ingang van 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog vóórdien datum verschijnende nummers GRATIS. Toen de Koningin les kreeg. Uit'een „sprekend portret" van, prof. mr. J. de Louter in de „Haagsche Post" „Ik gaf de Koningin les in de Indische Staatsinrichting, later in het Nederlandsch Staatsrecht. Alleen de Koningin-Moeder was bij het doceeren tegenwoordig. Zij maakte zelf aanteekeningen. In de volgende les mocht ik me vergewissen of de Konin gin me begrepen had. Zij was buitenge woon vlug en belangstellend zeer gepro nonceerd in haar sympathieën. Ja, wat mag ik zeggen Het was de tijd van den Trans- vaalschen corlog. De Koningin voelde sterk mee". „Gaf uw „gehoor" nooit moeilijkheden?" „Die heeft Zij met gratie genegeerd. Eerst vlak vóór de inhuldiging werden de colleges beëindigd. Ik ontving ten afscheid dit bureau". In liefdevolle aandacht overschouwden de oogen het monumentale meubelstuk. „Maar wat gebeurt Ik word weer ont boden de Koningin wilde ook na de in huldiging de lessen in het volkenrecht gaarne voortzetten. Bij het laatste onder houd gaf Zij mij vlug bukt de professor, heft een zwaar étui naar boven dit portret." „Ik lees „In dankbare herinnering". Met een trilling in de stem „Een bewijs dat ik niet al te veel onder mijn taak ben gebleven". Mr. A. R. Zimmerman. Hier te lande is van mr. A. R. Zimmer man bericht ontvangen, dat hij door een keelaandoening genoodzaakt is geworden, zijn lezingen in Amerika tijdelijk te schor sen. Mr. Zimmerman hoopte ze binnenkort te kunnen hervatten, doch zijn terug komst hier te lande zal ten gevolge van zijn ongsteldheid niettemin moeten worden vertraagd. De berichten luiden overigens geenszins verontrustend. Mr. Zimmerman was zeer tevreden over de goede medische verzorging, die hem ten deel valt. Centrale van rijkspersoneel. De Centrale van Vereenigingen van Per soneel in 's rijks dienst viert haar 10-jarig bestaan. Te 's-Gravenhage werd te dezer gelegenheid gisteren een algemeene be stuursvergadering gehouden, tot bijwoning waarvan alle besturen en afdeelingen van de aangesloten organisaties waren uitge- noodigd. Er waren tal van bloemstukken toegezon den alsmede verscheidene telegrammen. De voorzitter van het herdenkingscomité, nir. K. H. Lubach, tevens voorzitter van den Bond van departementsambtenaren en hooge colleges van Staat, hield een toe spraak. Hij wees erop, dat de eigenlijke stichtingsdatum der Centrale is 29 Juli. Het Naar het Engelsch, van L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden.) 4) Die zag er weer even correct uit, in haar zwarte japon en zijden schortje. Maar haar oogen waren gezwollen en ze was ook oleeker. Ze deelde de logée haast op duisterenden toon mee, dat het ontbijt zou klaar staan op de kamer daarnaast, en gaf haar de kleeren terug, gedroogd en gewarmd en uitgeborsteld. Haastig maakte het jonge meisje toilet, net vuur brandde weer heerlijk op de zit kamer en cok stond keurig het ontbijt ge- feed. Joselijn repte zich ze wilde haar oezoek volstrekt niet langer maken dan enigszins noodzakelijk was, dus onmid- eihjk na het ontbijt deed ze hoed en bantel aan. Rachel kwam nog 'hooren, of de logée vn *!OOC*'S had Jocelijn bedankte haar „i °r "^ar vele goede zorgen en zei tot I»Nu zal ik maar zoo gauw mogelijk fietse'n"Wan* n°^ een ^ee' e'nc* y/eer, die uitdrukking van verlichting °P het gelaat van de oude. ppiaL het i°nge meisje natuurlijk uit gilde en de fiets stond at klaar. P het allerlaatst draalde Jocelijn even. lft"f .,zou1 8raag dien mr. Launcelot ge- sonni i' ik u hoorde zeggen per- êastvriJhetcTL ee"S bedMke" voor zijn maar r,i kai,lnceiot is nog niet bij de hand, ,r'k.zal uw dank overbrengen." zip'ïfPn "00P dat er vannacht toch geen waren hier in huis Ik meende dat kwam het bestuur evenwel voor, dat de vergadering van het algemeen bestuur thans een geschikte gelegenheid bood tot herdenking der oprichting. Hij dankte het vooral aan het beginsel der neutraliteit van de centrale, dat dit jubileum z.i. er een was van bijzonderen aard. Het ledental is welis waar sterk afgenomen, maar nooit heefr men toegegeven aan den drang, om zich te verbinden met hen, wier neutraliteit niet vaststond en daardoor is het volgens spre ker bereikt dat de Centrale, kleiner in le dental, sterker aan invloed en onafhanke lijker dan ooit uit den strijd te voorschijn is gekomen. De heer Zwolsman, voorzitter van het weerstandcomité, deed vervolgens eenige mededeelingen over den arbeid van dat co mité. Het heeft tot nu toe bijna 5000 als mede een aantal toezeggingen, bijeen we ten te brengen. Als grondslag .voor het weerstandsfonds is echter minstens 7000 noodig en daarom stelde spreker voor, de commissie nog eenigen tijd te laten door werken. De heer F. Perdok, voorzitter van de Centrale, legde den nadruk op de beteeke- nis, welke een weerstandsfonds voor de Centrale zal hebben. Namens den Bond van Werklieden in 's rijks dienst ontving het bestuur der Cen trale een geschenk onder enveloppe. Actie lagere personeel der P. T. en T. De commissie van overleg voor het per soneel der posterijen, telegrafie en telefonie heeft een deputatie benoemd ten einde bij den minister van waterstaat en den direc teur-generaal salarisverhooging voor het lagere personeel te bepleiten. Examen Radiotelegrafist. Het eerstvolgend examen voor het ver krijgen van certificaten voor radiotelegra fist eerste of tweede klasse zal in Novem ber e.k. aanvangen. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 13 October a.s. tot den di recteur-generaal der posterijen en telegra fie worden gericht onder overlegging van een gezegelde geboorte-acte en met opga ve van de klasse van het certificaat, als mede van het volledig adres van den aan vrager. De aandacht wordt erop gevestigd, dat met ingang van 1 November a.s. in wer king treedt de „Herziening van Parijs 1925 van het reglement, behoorende bij het internationaal telegraafverdrag van St. Petersburg". Bij het examen zal hier mede rekening worden gehouden. De drukte in de Rotterdamsche haven. Van Zaterdagmiddag tot gisterenmiddag heeft de havendienst 65 schepen, die kolen moesten laden, naar Rotterdam laten op- stoomen, waaronder 14 schepen, die giste renavond zijn binnengelaten omdat zij niet op zee konden blijven. Desniettegenstaande lagen er Maandag namiddag al weer 40 schepen voor Rotter dam voorgaats te wachten. Er is de laatste dagen eenige stagnatie ontstaan doordat de Ruhr weer zeer traag is in her afschepen der kolen. Vooral aan bunkerkolen bestaat hier groote behoefte. De oorzaak van den achterstand der laatste dagen schuilt hierin dat het Syndicaat zijn Duitsche afnemers heeft moeten helpen, die tot dusver maar mondjesmaat bediend zijn en die klagen over gebrek aan kolen. Er zijn maatregelen getroffen om te zor gen, dat Rotterdam de komende dagen weer vlotter bediend wordt. Paard en motor. In de „Kampioen" van 24 dezer komt onder dit opschrift onderstaand stukje voor Onlangs hebben wij een stukje overge nomen uit „De Paardenwereld", waarin werd uiteengezet, dat de motor veel duur der in het bedrijf is dan het paard en tot de landbouwers de waarschuwing werd ge richt niet te overhaast het paardenbedrijf ik geloop hoorde „Neen,ldank u. Er was niemand ziek". „Goeden morgen", was het eenige, wat Jocelijn nu nog kon zeggen. „Goeden morgen, madam". Jocelijn keek het huis nog eens aan. „Daar is zeker wel een geschiedenis aan verbonden", dacht zij. „En wat was die mr. Launcelot toch vriendelijk Het spijt me zéér, dat ik hem niet heb kunnen be danken. Ik zou hem graag eens een weder dienst bewijzen". Het was nu heerlijk weer, vandaar dat zij besloot, de bezienswaardigheden van de stad te bezoeken. Ze moest koning Arthur's „Ronde Tafel" toch zien en zijn „heuvel" bezoeken, enz. Misschien, dat er heimelijk wel een beetje bijkwam het ver langen dat ze mr. Launcelot nog wel eens kon ontmoeten, als ze daar wat draalde. Even voorbij het station zag ze een koop man, dien ze vroeg naar den weg naar den „Heuvel". De man gaf haar eenige inlichtingen, en toen vroeg ze nog „En dat groote huis daar ginds Kunt u mij ook zeggen, wie daar woont?" „De oude mevrouw Vyvian. Het heeft al zoo lang aan haar familie behoord en doordat zij met een neef trouwde, werd het haar eigendom. Ze bezit nog land in Wales en ze zijn eerst in de laatste jaren hier komen wonen, nadat zij zoo geweldig be zocht waren". „Wat bedoelt u daarmee „Nu ze is blind en ze heeft verdriet ge noeg gehad, zoodat ze schuw moet zijn van de menschert. Mr. Launcelot komt en gaatdat is een heel vriendelijk mensch. Ze hebben anders genoeg verdriet gehad. Maar daarom zijn ze toch niet bitter ge worden. 't Is hun schuld niet en daarom zou het een schande zijn, om het op hen te verhalen, ofschoon er wel zijn, die dat doen". Jocelijn begreep er niets van. Wat was af te schaffen, doch eerst eens goed te rekenen. Wij hebben hierover het oordeel ge vraagd van den directeur der stadsreini ging te Amsterdam, die zoo vriendelijk was ons mede te deelen, dat de ondervinding bij zijn dienst uitgemaakt heeft, dat paar- dentractie voor kleine afstanden voordee- liger is dan autotractie. Door de plaatsing van een tiental kra nen in de stad hebben de vuilniswagens sleahts een korten afstand af te leggen voor verwisseling van hun wagenbak, van daar dat voor de binnenstad paardentractie wordt gebruikt. Voor de verafgelegen wo ningen (geannexeerde dorpen om Amster dam) wordt autotractie met voordeel ge bruikt. Alles hangt derhalve af van de omstan digheden. Naar ik weet kan de stad 's-Gra venhage voordeeliger autotractie gebrui ken, terwijl Rotterdam onder dezelfde om standigheden verkeert als Amsterdam. Zonnestraaldag. De Zonnestraal-collecte heeft Zaterdag te Amsterdam opgebracht 16.000 te Rot terdam 2000 te Middelburg 476. Walcheren vóór 1500. IX. Als wij over Walcheren's geschiedenis spreken, moet zeker ook iets gezegd wor den over de 6 steden die op 't betrekkelijk kleine eiland zoo dicht bij elkaar zijn ont staan. De stof hierover is echter uitgebreid, vooral als w;i de bijzonderheden van elke stad wilden schrijven. Wij zullen daarom meer algemeenheden melden, om eenigs- zins een beeld te geven van de steden, in haar opkomst. In de oudste tijden woonden al de men- schen op 't platteland. Om de kerk hadden de dorpen zich uitgebreid. Waar de ligging gunstig was, b.v. door een goed vaarwater met een veilige haven, nam het aantal bewoners aanmerkelijk toe. Het ligt voor de hand, dat visscherij en scheepvaart daar langzamerhand de bronnen van inkomsten werden. Daardoor kreeg de plaats ook an dere behoeften, voornamelijk wat het be stuur betrof. Stond het dorp rechtstreeks onder het gezag van den graaf, dan zag deze niet ongaarne, dat de plaats zich uit breidde. Niet alleen dat h daardoor meer belastingpenningen kon innen, maar hij zocht en vond hier steun tegen den mach tigen adel. Vlissingen was vroeger een ambachtsheerlijkheid, waarover wij in het vorige stuk schreven. Doch de heeren van Vlissingen waren zoodanig in de lij geko men, dat zij hun heerlijkheid moesten over doen aan den graaf (1294). Als de inwo ners eener plaats een eigen bestuur kregen van den graaf, dan-w-örd zij een stad ge noemd. Spoedig kwamen daarbij tal van andere rechten, haar door den vorst voor geld of uit gunst geschonken. De bewoners mochten de stad met muren en grachten omringen. Zij konden niet voor een vreem den rechter gedaagd worden, hielden op een bepaalden dag in de week markt en één of tweemaal 's jaars een jaarmarkt, hadden den alleenverkoop van bepaalde koopwaren, waren vrijgesteld van sommige tollen, enz. enz. Elke nieuwe graaf beves tigde de vroegere rechten, reeds door de voorgangers gegeven. Al deze rechten, ook privileges, keuren en handvesten genoemd, verkreeg een stad maar langzamerhand. Zoo was Middelburg, dat reeds in 1217 tot stad was verheven, eerst in 1501 in 't bezit van rechtspraak in alle crimineele zaken. Middelburg had als marktdagen Maan dag en Donderdag, Vlissingen Dinsdag en Vrijdag en Veere Woensdag en Zaterdag. Later bleef voor Middelburg alleen Donder- derdag de marktdag, voor Vlissingen Dinsdag en voor Veere Zaterdag. Een overblijfsel van de jaarmarkten zijn de tegenwoordige kermissen. De schout werd door den graaf be noemd, de schepenen door de burgers. Toen 't getal ambtenaren bij de uitbrei ding der stad toenam, werd de schout al- „al dat verdriet, waar zij toch geen schuld aan hadden Ze was nu niet meer zoo geheel verdiept in de legenden van koning Arthur en voelde veel meer belangstelling in het huis van de Vyvians, dat „Merlins" heette. Toen ze navraag deed, waarom dit huis dien naam droeg, zeide men dat Mer-_ lin, de Toovenaar, daar had gewoond er waren nog ruïnen van over. Misschien heerschte daar nog altijd zoo iets geheim zinnigs van een „betooverd woud". Al thans een eigenaardig samentreffen was het dan wel, dat de tegenwoordige bewo ners van „Merlins" ook iets geheimzinnigs hadden. Ze nam den middagtrein naar Hereford. Om de een of andere reden had ze geen pleizier, om dien dag veel te fietsen of schoon het prachtig weer was. En, ook zelfs dien volgenden dag was ze steeds nog vervuld van „the Merlins", het eigen aardige huis met zijn eigenaardige bewo ners. Van daar, dat zij eens zoo lang deed over het pakken want ze had weer een heele rondreis voor bij vrienden en kennis sen, die haar allen eens graag logeerden. „Knip je dat grijze flanel of scheur je het vroeg Jocelijn. „Scheuren O, dat is verreweg het ver standigst", antwoordde mrs. Muncaster, die intusschen zelve zat te knippen wat ze maar kon uit een groot stuk ongebleekt katoen. De dames zaten onder den grooten ceder, in den tuin van de pastorie, op het prachtig smaragd-groene grasperk. Het was het toonbeeld van een goed onderhou den pastorietuin, zoo vreedzaam en vol gezellige hoekjes en zitjes. Mrs. Muncaster was van middelbaren leeftijd dus wel bijna dubbel zoo oud als Jocelijn maar ze waren al, bijna van Joce- lijn's geboorte af, goede vriendinnen ge weest Als jong meisje was miss Trifford veel aan huis gekomen bij de ouders van Jocelijn en die was eerst een speelpopje voor haar geweest, tot ze nu vriendinnen leen belast met de bestuurszaken en kreeg hij den naam van poortmeester of burge meester. Later waren er 2 of meer burge meesters. Voor politietoezicht werd een baljuw benoemd. Wie binnen de poorten wilde wonen, dus poorterworden, moest hiervoor een bepaalde som gelds geven Vond de graaf in zijn strijd tegen den adel bij de steden steun, omgekeerd genoten deze bescherming van handel en* bedrijf bij den vorst, vooral werd Middelburg hier in bevoorrecht. Dei steden op Walcheren zijn na de 12e eeuw ontstaan. De oudste is Middelburg (1217). Gunstig gelegen aan 't einde der Arne, eertijds een goed vaarwater, ver het land indringende, waardoor de stad bijna in 't midden van het eiland lag. Domburg en Westkapelle kregen de stadsrechten in 1223. Vlissingen, zeer gunstig gelegen aan den mond van de Schelde, met een druk veer op Vlaanderen, de overzijde met de stad Sluis, werd in 1315 tot stad verheven. Veere volgde in 1402. Arnemuiden, dat af hankelijk was van Middelburg, daar het gebouwd was in het ambachtsgebied dezer stad, kon zich niet geheel ontwikkelen, omdat Middelburg, in Arnemuiden terecht een geduchte concurrent ziende, haar uit breiding belemmerde. Toen in 1574 Mid delburg tot Oranje overging en daarbij ge heel Walcheren, kreeg Arnemuiden in dat jaar eerst stadsrechten. Na 1574 zijn tus- schen beide steden nog tal van procedures gevoerd over vermeende rechten. Maar ook tusschen de steden Middelburg, Vlissingen en Veere was er jaloezie. Als zij elkaar konden tegenwerken, dan deden zij het, zoo al niet in het openbaar, dan toch ach ter de schermen. Dit bleek bijv. toen het vaarwater van Middelburg verzandde en deze stad gaarne een nieuwe haven wilde graven tusschen Souburg en Ritthem, recht streeks naar de Schelde. Door tegenwer king van Veere en Vlissingen kwam van dit plan, dat reeds ver gevorderd was, niets en bleef Middelburg sukkelen met haar steeds meer ondiep wordende vaarwater. In het midden van de 15e eeuw hadden de steden Middelburg, Vlissingen en Veere reeds een zeer uitgebreiden handel en scheepvaart, grooter dan doorgaans wel gedacht wordt. Daarbij kwam nog de vischvangst. Op de Walchersche reede, langs den oostrand van Walcheren, vanaf Veere langs Arnemuiden tot Vlissingen, meerden de schepen of voeren door de Arne, (later door de Welzinge en 'f"nieuwe havenkanaal 1535) binnenwaarts om in de havens van Middelburg een ruime los- of laadplaats te hebben. Niet alleen voeren Zeeuwsche schepen naar andere landen, maar ook kwamen tal van buitenlandsche schepen op de reede, waar elke natie haar eigen ligplaats had. Daar er toen nog geen stoombooten waren, dus alleen zeilscheoen, moest soms dagen op gunstigen wind ge wacht worden om te kunnen uitvaren. Op de reede, later bekend als de reede van Rammekens, wemelde het dus altijd van schepen. Er werd handel gedreven met de Hol- landsche steden Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Delft Gouda e.a. en met de bui tenlandsche steden Antwerpen, Brugge, Calais, Londen, Hamburg, Bremen en Dant- zi?. Men voer zelfs naar Spanje en Venetië. De handelsartikelen waren voornamelijk haring, bier, wijn, laken, wol, garen, zout, huiden, zeep, ijzer, koper en graan. De visscherij was voornamelijk de ha ringvangst. Inzonderheid was Vlissingen een haringhaven. Ook hadden Domburg en Westkapelle elk meer dan 40 haringbuizen, die hun ligplaats te Vlissingen hadden, waardoor deze stad haar havens moest uit breiden. Middelburg deed al wat het kon om den handel en de visscherij tot zich te trekken. Zoo beloofde de stad bijv. aan al le zeelui, die met hun schepen en haring buizen de stad aandeden, kosteloos als poorter te zullen aannemen. Van het bier of het zout voor de scheoen moest geen accijns betaald worden, enz. Hierdoor nam de haringvisscherij te Middelburg zoodanig toe, dat de stad een oorlogsschip uitrustte tot het convooien (begeleiden) der haring waren. Ze waren aan het knippen voor de „Moeders Vereeniging", waar genaaid werd en waar Jocelijn dan voorlas. Ze hield erg van die middagen, die met mooi weer in den tuin doorgebracht werden en anders in de leerkamer. De vrouwen uit het dorp kwamen met al haar leed en haar zor gen bij de domineesvrouw de meesten kenden geen geheim voor de gulle, goed hartige mrs. Muncaster. Jocelijn, die nu al drie jaar het werkelijk huiselijk leven miste, vond, dat Adela dan wel reden tot dankbaarheid hadZe werkte zoo echt met haar man samen en met de jongens waren ze heel gelukkig. Toch klaagde Adela een- enkelen keer wel eens over eentonigheid. Sinds den dood van haar ouders nu drie jaar geleden was het huishouden voor Jocelijn opgebroken en leidde zij een zwervend leven. Daar ze meerderjarig was, had het in 't eerst wel een soort bekoring voor haar gehad, dat ze zoo geheel vrij was in haar doen en laten maar dat ze ook in het ge heel geen zorgen, geen verantwoordelijk heden had, dit voldeed haar niet op den duur. Bij de Muncasters kreeg ze tenminste nog eenigszins het gevoel dat ze voor iemand van eenig nut was, als ze zoo hielp knippen en naaien en voorlezen. Er ging zoo iets vreedzaams uit van heel de omgeving, met dat gezoem van de bijen, over de valeriaan-beelden het ge- sjierp van de krekels, het zachte ruischen van den wind door de ceder-takken. „Zou de tinnen trekpot al klaar zijn vroeg mrs. Muncaster. „De tinnen trekpot" Jocelijn was al weer in gepeins verdiept iets, wat haar den laatsten tijd veel over kwam en voor zich had ze dan in den regel „the Merlins" of... mr. Launcelot. „Ja ik heb Jackson wel gezegd, dat hij het ding moest laten soldeeren, want er Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. vloot. In dien tijd werd de zee onveilig ge maakt door de vele zeekapers. De welvaart was ook te zien aan de stee- nen huizen, die gebouwd werden. Houten huizen mochten niet meer worden ge bouwd. De rieten daken verdwenen lang zamerhand,daar het stadsbestuur een pre mie gaf als het rieten dak vervangen werd door een dak van pannen of scaliën (leien). Niet alleen hadden de taveernes (her bergen) een naam, maar ook de huizen der ambachtslieden, die vaak in 't voorvertrek hun beroep uitoefenden en in de achter kamer woonden. Later had bijna elk huis zijn naam. De wegen in de stad waren natuurlijk eerder bestraat dan de landwegen. In Mid delburg begon men in 1365 met de bestra ting. De groote Markt echter eerst in 1578. Door de bestrating in de stad was veel ge wonnen, maar toch niet alles, want de St. Antonievarkens, waarover wij reeds ge schreven hebben, bleven nog langs de stra ten loopen. Om op een goedkoope en ge makkelijke wijze aan bestrating te komen, werd iemand soms veroordeeld tot het doen bestraten van een weg over eenige roeden. Kon hij dit niet doen, zoo moest hij een bepaalden tiid met een kei om den hals loopen. Een stadsbestuur moet er in vroegeren tijd, wanneer het vergaderd was, wel def tig hebben uitgezien. Al de heeren droegen een ambtsgewaad, dat vaak van zwart la ken vervaardigd was en hun op stadskosten werd verstrekt. Dat ambtsgewaad bestond gewoonlijk uit een tabbert en een bonnet (muts). Wij hebben deze kleeding kunnen zien bij het openluchtspel in 1924 te Mid delburg gehouden. Ook personen, die in dienst van de stad waren, droegen een ambtsgewaad. Later toen de statigheid en de achtbaarheid niet zoo in uiterlijken tooi werd gezocht, werd een geldelijke beloo- rting gegeven. Als wij thans de rechtzaken in de courant nagaan, lezen wij, dat de straffen veelal in geldboeten bestaan. Ofschoon wij niet gaarne dc vroegere straffen willen terug verlangen, zullen deze waarschijnlijk beter doel hebben getroffen. Kleine straffen wa ren het stellen op de kaak of het hangen in de mand, het loopen met den hou+en huik, het dragen van een steen, het zitten in de draaikooi, enz. Dan waren nog de pijnbank (examinatie op de bank) het brandmerken en de doodstraf. Ook gebeur de het vaak, dat een veroordeelde ten be hoeve van de stad 10.000 gebakken stee- nen moest leveren. Over de steden in haar opkomst zou nog meer te melden zijn, b.v. over de Schotsche wolstapel te Veere, de gilden, de besturen der steden, enz. Met het bo venstaande meenden wij aan de lezers eenigszins een beeld te hebben gegeven van de ontwikkeling der Walchersche ste den vóór 1500. (Slot volgt). R- B. J. d. M. was immers verleden Dinsdag al een lek in, weet je nog wel Maar ik geloof niet, dat het gebeurd is." „Nu, dan zullen we ons behelpen met de keuken-trekpotten en moeten de vrouwtjes maar groepsgewijze thee krijgen". „Een heel ondernemen, hoor S Maar wat is er Sarah Dit laatste tegen het dienst meisje. „Daar is ouwe Gillis Stoke, madam zijn koe heeft zich verslikt in een knol en nu vraagt hij, of de dominé ook soms raad weet Mrs. Muncaster ging mee, want dit was een geval dat geen uitstel gedoogde. Jocelijn pakte eens even „the Morning Herald" op en keek die vluchtig door. In de kolom advertenties viel haar oog op den naam „Merlins". Wat ze daar las, luidde als volgt „Gevraagd een jonge dame van opvoe ding en beschaving, als gezelschapsdame en lectrice bij een oude dame, die min of meer hulpbehoevend is. Moet vriendelijk en voorkomend van aard zijn. Gunstige refe rentiën noodzakelijk. Zich aanmelden bij mrs. Vyvian, the Merlins, Caerleon". Wat een vreemde samenloop toch Dat zij nu toevallig dat nummer van de krant in handen moest krijgen, waarin die oude dame adverteerde om een gezel schapsdame Maar waarom zou Jocelijn persoonlijk zich niet aanmelden Dan kon ze tenminste van eenig nut zijn en dat nog wel voor de moeder van den man, die haar zulk een dienst had bewezen. De angst dien zij den nacht op „the Merlins" had doorgestaan, was nu ineens vergeten. Ze trad de studeerkamer binnen want de dominé was toch uit om een brief te schrijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1