IVOOST en mbtenarenl Iervoer van passage® goederen en vee MAANDAG 27 SEPTEMBER !926 slingert, R KOMT J PIANO, BINNENLAND Stads* en Provincienieuws GEND A Vermakelijkheden, gen, Vergaderingen enz, iter. lederen avond bios .telling, aanvang 8 uur.. Zaterdag- en Zondagmij. luie. Dagelijks bioscoop-voo,. |les avond 8 uur. \votIS, terdag- en Zondagmidij Britannia. lederen Z% soirée dansante van 8lij; Ü-NO.227' 64e Jaargang llhelmina. ierdagavond Soirée-r Zondagmiddag matinfe *1 Zondagavond cabaret-daj.1 [is. lederen Zaterdag al Thé en soirée-dansante. |30 uur. jptember. Variété-voorslj.1 certgebouw, 8 uur. SOUBURG. September. Uitvoeriiil leniging „Soli Deo Glorifl lOboth, 8 uur. Dr. A. KUYPER ijzen - Zie Etalage Qemeente-, Spoorw.J erw. etc. voorschotten! er borg. Br. m. postz Z. C, B. afd. 51, Atailif 3, R'dam. Ie Kommiezen en Polfi iten gevraagd. 2230 ja» isalaris f1200.lnlichfe rekt M. v. d. BROEK, Oi» jEN, Postbus 70. koop aangeboden een kte I 290.Brieven letters X.HJ au „Vtiss. Courant". rvraagd voor direct e ink DIENSTMEISJE, tandig kunnende werken! jszins kunnende koken, m den de 18 jaar. Brieven mm 43, bureau „Vtiss. Courail koop gevraagd IHUIS, ttende 5 a 6 kamers, keutj Brieven met opgaaf van pil vaar gelegen onder tel bureau „Vtiss. Couranfj 1st persoon, vaste gt 300.— ter leen M 6 Brieven letters X. t au „Vtiss. Courant". FLINK DAGMEISJE gevraagd, tlres Noordstraat 30. IP huur gevraagd tegen pber of tater een vrij I [BOVEN- of HEEL HUIS, n ƒ400—ƒ500 'sjaars. rieven letters X. E„ ta'-l ss. Courant". NETTE LOOPJONGEN aagd, goed kunnende azijn „Flora", St. JacoWrJ delhurgschê MsalscluW" Stommit Isingen -Middelb.-RotW 1 lusschengelegen plaats <- li v.Midd- v.m.uu'j 8 September, tindag 27 sdag 28 tderdag30 Information te otterdam N-V- Ti» fygj tl iSm. v.h. Erven 9- Ireoht Gebrs. VLISSINGSCHE COURANT abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij die zich met ingang van 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog vóórdien datum verschijnende nummers GRATIS. De voorgestelde nieuwe belasting voor .hotels, restaurants en café's. De Scandinavische correspondent van het „Hbld." meldt, dat men in Denemarken over het „succes" van de Deensche restau rant-belasting wel eenigszins anders denkt als in onze regeeringsbureaux. De hotelhouders, die dezen zomer tever geefs op den stroom Zweedsche toeristen van andere jaren wachtten, noemden de belasting niet „succesvol" doch catastro faal. In hun dezer dagen gehouden verga dering werd medegedeeld, dat de omzet van de café's en restaurants in Denemar ken van 1 April tot 1 September 12l/2 mil- lioen kronen minder bedragen heeft dan verleden jaar Van die vermindering val len op de drie zomermaanden bijna 9 mil lioen. Ook van het standpunt van den fiscus bezien, kan' men een "belasting, die in vijf maanden tijd 1 millioen minder" op brengt dan in den overeenkomstigen ter mijn van het vorige jaar, niet bijster „suc cesvol" noemen S.d.a.p. en N.V.V. In de jongste vergadering van het partij bestuur is, naar „het Volk" meldt, naar aanleiding van besprekingen in de gecom bineerde vergadering van het partijbestuur met het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen besloten tot het vormen van een commissie in samenwer king met het N.V.V., die het vraagstuk van de betrekking dezer beide lichamen tot elkaar zal onderzoeken. Voor het partijbe stuur zullen in deze commissie zitting ne men J. W. Albarda, Henri Polak en W. H. Vliegen. Dansverbod op Zondag te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam heeft bepaald dat voortaan op Zondag te Am sterdam niet meer gedanst mag worden. In „de Tel." wordt daartegen in een reeks artikelen fel opgekomen en er op ge wezen dat Amsterdam als wereldstad zich in de oogen van het buitenland belachelijk maakt en het blad hoopt dat de burge meester alsnog op zijn besluit zal terug komen. Uit een enquête door het blad ingesteld blijkt dat zelfs te Londen op Zondag ge danst worden en ook te Genêve, de stad van Calvijn. De relletjes te Assen. Te ter Apel is Vrijdagmiddag het stof felijk overschot van den sergeant L. Mun- nike, die te Assen zoo noodlottig om het leven is gekomen, door het geheele korps onderofficieren van het le regiment infante rie te Assen, plechtig en met militair eer- FEUILLETON EEN NAAM MET EEN SMET. Naar het Engelsch, van L. CAMPBELL DAVIDSON. (Nadruk verboden.) 3) Dit „hier bij mij", was in het vertrek daarnaast, waartoe een deur met een scherm er voor, toegang gaf. Er stond een ouderwetsch ledikant, een mahoniehouten ladekast en een kleerkast. „Het spijt mij, dat ik u geen moderner dingen kan aanbieden dan deze, madam", *ei Rachel, „maar als u mij de uwe maar zoo gauw mogelijk geeft, dan zal ik ze voor u drogen. Ik hoop dat u mijn antieke mo dellen van linnengoed niet geheel ver smaadt...!" ./t Is meer dan vriendelijk van u om ze m,j te willen leenen Ik schaam mij dat ik 2oo veel last geef „U geeft geen last en ware dit al zoo, Jan zoudt u er toch niet mij, maar master Launcelot voor hebben dank te zeggen, van mij ging het niet uit. Maar ik zal u uw souper brengen gebruikt u dit dan, als u allereerst uw natte voor droge kleeren nebt verwisseld Jocelijn maakte maar al te graag gebruik *an deze uitnoodiging en voltooide haar 0'let met een grijze ochtendjapon en een Paar vilten pantoffels waar zij bijna in erdronk. Het haar had zij ook maar los haakt en dit golfde haar nu, als een uden mantel, om de schouders. h sfond een blad op tafel met kokend- vc2f ^acao en wat verder het geschikste easel was, na zoo'n bui van doornat zijn. den ?maakte Jocelijn uitstekend, want, na lunch had ze niets meer gebruikt en een vermoeienden fietstocht gehad. betoon, ter aarde besteld. De baar, evenals een militaire auto, was bedekt en gevuld met kransen en er werden zoowel door de Luth. en iHerv. predikanten, als door de mede aanwezige kolonel en kapitein, zeer waardeerende woorden gesproken. Er was zeer groote belangstelling. Een opmerkenswaardige toespraak. De gemeenteraad van Culemborg heeft afscheid genomen van burgemeester Van Walsum, die op zijn verzoek elders als zoodanig is benoemd. In zijn afscheidsrede bedankte de burge meester de wethouders, den secretaris en de raadsleden voor de prettige samenwer king die hij 10 jaar lang heeft ondervonden en brengt verder dank aan alle ingezetenen, die hem het werken als burgemeester mo gelijk gemaakt hebben. „De laatste jaren echter is het werken mij alhier zwaar ge vallen", zegt de vertrekkende burgemees ter, „en ik was wel genoodzaakt te ver trekken, doch zal steeds aan Culemborg denken en de groote gebeurtenissen met belangstelling volgen". De wethouders bedankten den burge meester voor het vele goede dat hij voor de gemeente heeft gedaan, terwijl wethou der C. Laan (v.b.) er aan toevoegt, dat hij hoopt, dat te Culemborg spoedig eens hoogere machten zullen ingrijpen om den toestand bij de politie eens recht te zetten en dat wij hier eens verlost worden van hem, die hier weg moet en dat het recht zegevieren zal. (Applaus van raad en pu- pliek). Geheel onder den indruk neemt de voor zitter afscheid. Een reclame-plaat. Door de N. V. Van Son's Inkt- en Verf- fabrieken te Hilversum is een nieuwe recla meplaat uitgegeven, voorstellend een re productie naar een schilderij van een on zer beste hedendaagsche schilders, Jan Sluyters. De plaat stelt voor een lezende jonge vrouw, opziende van haar boek en een oogenblik mijmerend in den avondstond. De rechterzijde van het gelaat wordt be schenen door het licht van een schemer lamp met blauwen kap. Op den achter grond de weerkaatsing van het licht op de stoffage der kamer en de haartooi der le zeres, bezien met den visionairen blik van den schilder en door hem met kloeke hand weergegeven. De plaat is in tien kleuren vervaardigd en is een getrouwe weergave van het ori gineel en geeft blijk op welk hoog peil de graphische kunst in ons land staat. vlissingen, 27 september. Zonnestraaldag. Zooals we dat altijd gewoon zijn van onze ingezetenen, hebben zij ook j.l. Za terdag met de „zonnetjes" verkoop ten behoeve van de Zonnestraal-stichting hun ruime offervaardigheid getoond, waarvoor het plaatselijke comité hun zijn oprechten dank betuigt. Er werden ruim 4600 zonnetjes verkocht, welke in totaal 626.75% opbrachten, voorwaar een prachtige som geids, die aan de stichting kan worden afgedragen. Het damescomité uit t.b.c.-commissie, alsmede de talrijke ijverige dames-verkoop sters, verdienen hiervoor een woord van hulde en dank. Het comité kan terecht trots zijn oo zoo'n goede medewerking. Variété. Concertgebouw. De directie van het Alhambra-theater is de promotor geweest tot de groote variété voorstelling van gisterenavond in het Con certgebouw. Naar wij hoorden ligt het in de bedoeling om bij succes meerdere voor- Het viel haar op zulk mooi fijn porselein en kristal tot het servies behoorde en hoe alles haast het familiewapen droeg. Toen ze klaar was met soupeeren en zich weer heerlijk verkwikt en verwarmd voel de, leunde ze achterover in haar stoel en keek eens goed om zich heen. Eigenaardig was het vertrek ingericht, zoo half getuigende van verfijnde luxe, en dan toch ook weer dood eenvoudig met een ouderwetsche naai- en stopmand, en nog tal van huishoudelijke artikelen. Daar meende ze, op den steenen vloer in de gang iets te hooren als sluipende voet stappen. Vlug rees ze op uit haar gemak kelijke houding. Ze zou de huishoudster om een krant of een tijdschrift vragen, want ze vond daar in de kamer niets te lezen en ze wilde toch nog niet zoo onmiddellijk naar bed gaan. Te vergeefs trachtte ze de knop van de kamerdeur al om te draaien ze was op gesloten Rachel had zeker bij ongeluk den sleutel omgedraaid toen ze het blad was komen halen. En daarnaast waren haar natte kleeren weggenomen... Jocelijn had hier niets van gehoord, maar dit moest toch gebeurd zijn, terwijl zij zat te sou peeren. Ze probeerde nu de knop van de deur van deze kamer om te draaien, maar ook dat ging niet Dus was ze een gevangene in dit ge heimzinnige huis HOOFDSTUK V. Het was ongelooflijk, haast onmoge lijk En toch was het waarze zat daar opgesloten als een misdadigster Ze probeerde echter hat jjesal zoo philo- safisch mogelijk op te vatfad «tk ging bij het vuur kalm de terugkomst van de oude gedienstige zitten afwachten die zou im mers het blad wel komen weghalen Maar het klokje op den schoorsteenmantel tikte eentonig de minuten werden tot uren en nog steeds kwam er niemand stellingen gedurende het winterseizoen te organiseeren. Des Zondags zal dan het pu bliek, dat ontspanning wil, niet meer alleen aangewezen zijn op het dansen, dat altijd maar een gedeelte van het publiek trekt en vrij eentonig wordt. Wij .voor ons hopen, dat er dan ook een weg gevonden kan worden om meer goede tooneelkunst hier te krijgen. Daar is, ook in het zomersei zoen, gebrek aan. Variété mits geen lapwerk heeft altijd de sympathie van het publiek. Een zoo gevarieerd en uitgebreid program door artisten afgewerkt,- die er wezen mochten, moest wel 'n voortdurend succs.zijn. Van het begin tot het einde heeft het publiek de prestaties met aandacht gevolgd er is veel gelachen, er was veel be- en verwon dering en gul applaus. Vooral „Maurice and Sister" deden als slangenmenschen ongelooflijke toeren. Zel den hebben wij zulk een lenig paar zien werken. Hun optreden na de pauze met hun bijzondere manier van muziek ten gehoore brengen deed de zaal daveren van de toe juichingen. Een schitterend nummer in beide beteekenissen van het adjectief gaf Wijdek, de jongleur, ten beste. De origi- neele manier van decor had nog beter uit gekomen bij een donkeren achtergrond, die toch in het gebouw aanwezig is. Uitste kend wisten „Arly and Carly" tallooze dieren na te bootsen, terwijl de goochelaar Andrys buitengewone staaltjes van handig heid te zien gaf. Ook mej. Gilberts met haar talrijke gedresseerde duiven gaf een elegant nummer ten beste. Wanneer wij hieraan toevoegen, dat de muziek goed verzorgd was en de heer Jacques Dutreau er voor zorgde, dat de nablijve^en konden genieten van den dans, mogen wij wel zeggen, dat de avond, de goed bezette zaal ook nog in aanmer king nemende, wel geslaagd was, zoodat meerdere nog wel zullen volgen. De marine zwemschool. De marine zwemschool in het kanaal al hier, waarin ook particulieren kunnen zwemmen, zou aanvankelijk Donderdag 30 September worden gesloten. Uit vrees voor typhus besmetting door voorbijvarende schepen, heeft men de school reeds Zater dag gesloten. Aanrijding. In het Lange Zelke reed een gespan, bij het nemen van een draai, tegen den gevel van een woning, tengevolge waarvan een ruit werd vernield en het houtwerk werd beschadigd. Vechtpartij. De politie beslechtte een vechtpartij, welke in een café tusschen den caféhouder en een bezoeker was ontstaan over beta len der consumptie. De bezoeker blies met een scheur in zijn jas den aftocht. Het C. N. V. en de Christ. Besturenbonden. Zaterdagmiddag had in het Militair Te huis te Middelburg een vergadering plaats van afgevaardigden der Chr. Besturenbon den te Middelburg, Vlissingen, Goes en Souburg rnet twee bestuursleden van het Chr. Nat. Vakverbond, de heeren Rupport en Hofman. Na opening door den heer Rup- pert, hield de heer Hofman een inleiding over de resultaten van de propaganda in den vorigen winter en een bespreking van de te voeren propaganda in den a.s. winter. In het afgeloopen jaar ging het ledental der verschillende organisaties in Zeeland niet onbelangrijk vooruit, doch de stijging kon veel grooter zijn. Het jaar 1926 geeft in dezen hoop op meerderen vooruitgang. Een zeer breedvoerige discussie ontspon zich over dit onderwerp. Door den heer Ruppert werden verschil lende mede deelingen gedaan over het *t.b. c.-fonds „Draagt elkanders Lasten". Hieruit bleek dat ongeveer 10.000 leden van bij het C. N. V. aangesloten organisaties lid zijn van het fonds, welk aantal veel grooter kon Toch was het een dwaas avontuur Wat dachten ze eigenlijk van haar Niet die mr. Launcelot, die had haar nog geholpen zoo veel hij kon Maar het was zeker de dwaze oude vrouw, die dit noo- dig had geachtDie had haar immers ook den toegang willen weigeren. Nu ze zou maar kalm aan naar bed gaan. Het was half tien. De lange avond was omgekropen. De warmte had haar slape rig gemaakt. Ze stond op van haar stoel en als ze haar nu opgesloten hadden, dan zou zij ook de buitenwereld uitsluiten. Ze sloot de zitkamer af van de binnenzijde, bij wijze van beveiliging daar tegenin. De zelfde geruischlooze bezoekster, die haar natte kleeren had weggehaald, had de kamer ook geheel voor logies gereed ge maakt. Er stond een kan warm water on der de cosy, het bed had schoone lakens en er lag een kruik in. Ze kleedde zich uit en terwijl ze hiermee bezig was, ontdekte ze een spleet in den muur, wat bij nader onderzoek bleek een deur te zijn. Deze kwam uit op een zijgan getje naar de groote gang, die weer naar de voorhall leidde. Rachel had dit gangetje dan toch zeker vergeten toen ze haar op sloot. Er was in geen van beide kamers een bel dit had Jocelijn al eerder gemerkt, maar ze 'egde de lucifers bij zich en sloot dat laatste deurtje met den kleinen grendel die er aan vastzat. Ze blies haar kaars uit, klom in het hooge bed en sliep weldra in Ze was jong, doodop en onschuldig als een een kind dus was dit geen wonder Hoe lang ze wel sliep, had ze niet kun nen zeggen, 't Konden minuten 't konden ook uren zijn geweest Ze wist alleen, dat ze op eenmaal met schrik ontwaakte In 't eerst kon ze zich niet herinneren waar ze was. Maar dit viel haar gauw genoeg weer in. Wat kon haar nu echter zoo ver schrikt hebben... Ze ging recht overeind zitten... Door zijn. Spreker drong op intensieve proDa- ganda aan. Hoe meer leden zijn aangeslo ten des te beter kunnen patiënten geholpen worden. Vervolgens had nog een bespreking plaats over de noodzakelijkheid van invoe ring der Ziektewet. Aan het einde der dis cussie werd de volgende motie aangeno men De districtsvergaderingen van Chr. Be sturenbonden op Zaterdag 25 September 1926, gehouden in Middelburg, constateerde dat de Ziektewet, opgeno men in het Staatsblad van 5 Juni 1913, no. 204, niettegenstaande herhaalde toezegging nog steeds niet is in werking getreden overwegende dat weliswaar voor een deel der arbeiders bij collectief contract of andere regelingen uitkeering bij ziekte is verzekerd, doch deze regelingen sterk on der den invloed staan van de zich telkens wijzigende conjunctuur en van de meerdere of mindere welwillendheid der werkgevers, zoodat van een gewaarborgde uitkeering bij ziekte geenszins sprake is overwegende dat de mate waarin deze uitkeeringen worden verleend, zoowel wat betreft het gedrag als den duur der uitkee ringen, voor het meerendeel blijft beneden de daarvoor in de ziektewet aangegeven normen overwegende dat voor het grootste deel der arbeiders geenerlei regeling getroffen is ter voorziening in het gemis aan loon bij ziekte, zoodat de zieke arbeider niet alleen het lichamelijke leed te dragen heeft, maar ook zijn gezin in de voorziening van zijn nooddruft wordt bedreigd van oordeel dat ten spoedigste in dezen noodstand moet worden voorzien en waar het particulier initiatief onvoldoende geble ken is om dien op te heffen, het de taak der overheid is, hiervoor bindende voor schriften te geven met dankbaarheid constateerende dat blijkens het medegedeelde in de Troonrede, het in het voornemen der regeering ligt de Ziektewet in te voeren, nadat deze gewij zigd zal zijn in het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voor zieningen, welke uit het maatschappelijk leven opkomen dringt er bij de regeering op aan de voorgenomen wijzigingen te beperken tot die, welke door de veranderde omstandig heden dringend noodzakelijk zijn geworden, en ter voorkoming van nieuwe teleurstel lingen, de invoering zooveel mogelijk te bespoedigen. Na rondvraag eindigde de heer Hofman met dankzegging. Abdij-concert. Het laatste Abdij-concert in dit seizoen door het Middelburgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. H. Caro, werd gisterenmiddag van 12 tot 1 uur gegeven. Het concert was zeer druk bezocht en tal van personen uit Vlissingen woonden de uitvoering bij. Het blijkt wel dat vele men- schen de morgenconcerten tusschen 8 en 9 uur wat vroeg vinden, want op deze con certen is het bezoek heel wat minder. Het programma dat, behalve uit twee koralen, uitsluitend uit werken van Richard Wagner bestond, werd met buitengewone aandacht gevolgd en -de uitvoering was in alle op zichten zeer lofwaardig. De collecte na af loop van het concert heeft een zeer be langrijk bedrag opgebracht. Er werd in een der bussen zelfs een bankbiljet van 25 gevonden. Werkloosheidsverzekering. Door het hoofdbestuur van den Christ. Metaalbewerkersbond is aan de gemeente raden van Oostkapelle, Westkapelle en Biggekérke het volgende adres verzonden dat zij uwen raad verzoeken te besluiten tot aansluiting bij het „Werkloosheidbe- sluit 1917", opdat ook de leden van den Bond, woonachtig in uwe gemeente, in het genot worden gesteld bij eventueele werk loosheid van de volle, bij reglement vast gestelde uitkeering dat door toetreding tot het „Werkloos den muur achter haar kwam een geluid dat haar deed bevriezen zij hoorde iemand huilen, iemand die in doodsangst verkeer de of het benauwd had... Dit viel niet uit te maken. Het koude zweet brak haar uit en ze hield den adem in of ze weer zoo'n kreet zou te hooren krijgen. Maar alles bleef stil... Toen leek het haar weer, dat zij van uit den tuin, op verren afstand, eenig geluid hoorde en ze trachtte zich maar wijs te maken, dat het zeker een kat, of een uil was geweestuilen konden immers zoo akelig schreeuwen... Ze stak haar kaars aan, ging haar bed uit en keek het vertrek eens rond. Neen, daar was toch niets dat haar verontrusten kon. Ze trad aan het venster en duwde dit open. Regen en wind hadden opgehouden. De tuin lag in duister gehuld. Enkel de boomen dropen nog. Er was echter niets, dat verschrikking gaf. Nu, 't was zeker maar een verdwaalde kat geweest. Hé, ze huiverde, en was op het punt het venster weer te sluiten. Toen hoorde ze op eens een geschuifel... Ja, nu herkende ze het geluid, 't Was, of iemand in den grond aan het graven was. Ze hoorde duidelijk het geluid van een houweeldan weer het scheppen met een spade en het zwaar neervallen van aarde. Dus iemand moest daar in het holle van den nacht aan 't werk zijn 1 Wel vreemd en raadselachtig Ze had wel eens gehoord van een meisje dat steeds geluisterd had naar het graven van haar eigen graf. Hè, hoe griezelig... Ze gooide het raam toe met een ruk en ging weer naar bed. Ze haalde haar hor loge onder haar kussen vandaan, maar dit was op twee uur blijven staan. Het moest toch later zijn. Haar licht had ze niet uitgedaan, maar een oogenblik later viel ze weer in slaap... Andermaal werd ze wakker, door een ge- MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten heidbesluit 1917" de lasten bijwerkloos heid voor uwe gemeente voor een mini mum-bedrag worden afgewenteld van het armbestuur op de vakorganisatie dat het bovendien voor de handeldrij- venden in uwe gemeente van groote betee- kenis is, wanneer bij werkloosheid de ar beiders financieel worden gesteund. De burgemeester van St Philipslaud. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen de heer L. Milant als burgemees ter van St. Philipsland. Van de grens. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Verschillende teekenen wijzen er op, dat de werkzaamheden in de suikerfabrieken weldra een aanvang zullen nemen. Naar verluidt begint de Coöperatie haar cam pagne den 6en of 7en October en de zgn. oude fabriek „Sas van Gent" zal weldra volgen. Uit bijna geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren en vrij diep in België, zooals Eecloo en St. Nicolaas zelfs, komen de werkne mers zich aanbieden. Hun aantal beloopt vele honderden en de afstanden worden bijna zonder uitzondering per fiets afge legd. In deze maanden is de veldarbeid haast stop gezet en wie een plaatsje kan bemachtigen om de „campagne mee te doen", rekent zich tot de gelukkigen. Het weekloon, omgezet in francs, bedraagt het driedubbele minstens van hetgeen in de „heimath" kan gebeurd worden, als er neg wat te verdienen valt. Bijna zonder uitzon dering hebben deze menschen een lapje grond, soms een paar koetjes en kunnen er heel wat meer mede verrichten dan de Nederlandsche collega's, die voor hooge belastingen en huishuur zitten. Het Iaat zich aanzien, dat de opbrengst der bieten zal tegenvallen, niet waarschijn lijk het suikergehalte. „Ze zijn niet in den grond gedrongen", zeggen de boeren. Zij, die tegen procent suikergehalte leveren, zullen ook niet veel incasseeren, omdat de prijzen op laag niveau blijven. De vette ja ren, waarin meer dan 40 per 1000 K.G. werd opgestreken, zijn voorbij. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat vele landbouwers de teelt van andere gewassen hebben ter hand genomen, zal van lange campagnes geen sprake zijn. Het leeuwenaandeel van het aan te voeren quantum komt voor rekening der Z. V. Tramwegmaatschappij, die het als een flin- ken post op het hoofdstuk „inkomsten" kan boeken. De schippersvrachten zijn vrij wat hooger dan verleden jaar, wat de tram ten goede komt. De oude fabriek (zij is echter modern ingericht en verwerkt meer dan 1 millioen per dag) zal het langst draaien, omdat zij voor dit jaar nog aan de „Centrale" is verhuurd en deze ver schillende inrichtingen niet laat werken, de fabricage dus in werkelijkheid centrali seert. In België doet men zulks eveneens, alweer om de hooge kosten in dit kort stondige continubedrijf zooveel mogelijk te verminderen. De fabriek van „Tijdtgat" even over de grens blijft stil liggen, die van Wittouck en te Moerbeke zullen Kerst mis niet halen. Vroeger werden de werklie den hier door de hooge loonen dikwijls ver lokt om „vast werk" vaarwel te zeggen, thans bezwijken ze bijna niet meer voor de „campagnedrang" en blijven stilletjes in Glasfabriek, Walzenmolen, Zeelandia of elders, omdat geregeld loon beteren waar borg biedt dan tijdelijke ruime inkomsten. luid als van snikken en nu dicht bij 1... Ze kon het niet uithouden. Het leek haar dat ze een zacht geschuifel van voetstappen hoorde voor de deur, die aan den buiten kant was afgesloten. Kort besloten schoof ze den grendel van het deurtje in het behang, en toen ze tot aan de groote gang liep, zag ze daar licht. Ze hoorde ook voetstappen en onderdrukt snikken. Aan het eind van den corridor trok daar een groepje voorbij, met voorzichtig afge meten tred, blijkbaar iets zwaars tusschen zich indragende. Dit had den vorm van een menschelijke gedaante... Het geluid van voetstappen werd langzamerhand niet meer gehoord op den steenen vloer. Daar kwam op eenmaal Rachel achter hen aan, de handen wanhopig boven het hoofd zwaaiend. Jocelijn sloot het deurtje. Dit was tenminste geen geestverschij ning geweest en de logé schaamde zich nu haast voor haar nieuwsgierigheid. Als daar in huis iets gebeurde, dat de bewoners verborgen wilden houden voor de buiten wereld, dan had zij immers ook het recht niet, om dit te willen zien of weten. Het viel haar nu in dat de oude dame, die meesteresse van het huis was, wel krank zinnig of om de een of andere reden voortdurend onder bewaking kon zijn. Zij had er niet mee noodigde bescheiden heid eischte zelfs dat ze zich er buiten hield. Ze legde zich nu ook kalmer ter ruste en sliep tot het licht al hoog aan den hemel stond Er klopte iemand aan haar deur niet zoo luide, maar geregeld door. Jocelijn stond op en kreeg een kan warm water van de oude Rachel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1