IJS VRIJDAG 24 SEPTEMBER binnenland Advertentie!) ingezonden stukken sport 64e J aargang i irnma rmloopen f.ENSVELT Co. I (fflscfte Maatschappij ml Stads= en Provincienieuws BUITENLAND ^No.225' VLISS1NGSCHE COURANT IJS snde Jiudmerk 90 ct. p. fl. ffie vanaf 75 ct. p. pnd Thee 25 ct. p. ons I Lucifers 8 ct. p. pak |zeep 10 ct. p. dubbel stuk Hagelslag 12ct.p.ons korting LUWEN DIJK 27. die haar eigen kleeding rvaardigen nemen dee! LNIPCURSUS. Aanvan- Jetober. Vraagt inlicli- meerd Coupeuse. 13 (Tuinstad). Ilnur en Verhuur, Koop en Verhoop fcdingen en Dlenstaanvrugeo, esi. fcoruitbetaling, van l-Stc&tii |elke regel meer 15 ceel lur GEMEUBILEERDE met gebruik van keukei :n zeevaartschool Bureau „Vliss. Courant'. KOMEND MEISJE gevraagd. Groote Markt 13. en-Middelb.-Ro! schengelegen p!< )er VAN PASSAGE jederen en vee. p |v.Midd.v.R leptember, 24 27 28 dag 30 !v.m.uuf|V- 8 8 I 9 De Koningin bij de manoeuvres. Op de Leusder hei werden gisteren de legeroefeningen door H. M. de Koningin bijgewoond. De aanvallende (blauwe) par tij had haar front ongeveer langs den weg Maarn—Oud-Leusden. De verdediging? (roode) partij werd geacht een parallel front in te nemen, meer Westelijk van ge noemden weg. 's Nachts was de roode pap- tij echter teruggetrokken om het front recht té maken en wel in de richting van het legerkamp Zeist—jGeniekamp. De opgave was nu dit geheime terugtrekken te onder kennen en den aanval voort te zetten. ,H. M. de Koningin en. gevolg kwamen gisterenmorgen halfacht per auto aan op den weg Utrecht-Amersfoort ter hoogte van het gebouw van den Protestantenbond. H. M. was vergezeld van eer, nofdame en van baron .Bentinck, opper-stalmeesfer, schout-bij-nacht Bauduin, chef van het Mi litaire huis van HM. de Koningin en den ordonnance-officier Phaff. H. M. was ge kleed in een griis rijcostuum. Te paard werd gereden naar den commandopost der roode panij in het zg. ravijn van de Stom- pert. Daar was ook luitenant-generaal Mul ler Massis, commandant van het veldleger, die de oefeningen van gisteren leidde. Hij geleidde H. M. door het gevechtsterrein tot aan den weg Maarn—Oud-Leusden, waar bij paal 7 weer in de auto werd ge stapt. Vervolgens bezocht H. M. den com mandopost en de stellingen der tegenpartij, waarbij langs den Arnhemschen weg, den Doodeweg, de Laan 191 en den Utrecht- sche weg werd teruggereden naar den in Soestduinen gereedstaaiiden trein. Gedurende het laatste gedeelte van den tocht verrichtte een vlieger-eskader ver schillende luchtoefeningen. De ongeregeldheden te Assen. De heer Schaper, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen gesteld I. Is de minister bereid^ ten spoedigste een ernstig onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden, die Maandag 20 Septem ber jl. in het garnizoen te Assen plaats vonden, en in het bijzonder te onderzoe ken lo. hoe het kon gebeuren, dat ten aan- zien van het 12e regiment infanterie oefe ningen werden gehouden, die in verband met de heerschende temperatuur blijkbaar te veel vergden van het uithoudingsvermo gen van den troep 2o. hoeveel uitvallers dit regiment op ge noemden dag telde 3o. of en in hoeverre het optreden van de wacht en de militaire politie den eersten keer gewettigd was en waarom, nadat de ze ingerukt waren, de wacht wederom werd in hét geWeèr gèröepen 4o. hóe eén man als de sergeant van Munneke, die hahr het schijnt buiten1 dé relletjes stond," dóödelijk kón worden' ge troffen II. Wij de minister aan dé Kamer zoo spoedig mogelijk de resultaten van dit on derzoek mededeefen Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist Ter viering van zijn 25-jarig lidmaat schap der Tweede Kamer, is gisterenavond 7 uur in huize Anjema te 's-Gravenhage den heer L. F. Duymaer van Twist door de leden der anti-revolutionaire Tweede Ka merfractie een maaltijd aangeboden, waar- t behalve de leden dier fractie ook de oud-minister, mr. V. H. Rutgers, oud-voor zitter dier fractie, aanzat. bekt PENSION lijk verkeer, één kawei I nde. Br. met prijs letters I reau „Vliss. Courant"- p een :hel en geëmailleerd Fornuis. r. Bur. .Vliss. Courant"- ich aan een e jonge Werkster. i letters X. A., Bureau o u rant". op wegens ziekte een I Race-Fiets met remmen I iets f 15.—Stof zuiger te I te koop. P, Walstraat 3. Een vorstelijk geschenk. Tot nu toe woonde de burgemeester van Amsterdam in een particuliere woning. Bin nenkort zal dit daar ter stede anders zijn. Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter van de Nederlandsche Handelsmaatschappij, heeft aan den burgemeester medegedeeld, hoewel hij nog geruimen tijd in Amsterdam hoopt werkzaam te zijn, toch binnenkort voorne mens is zijn hoofdverblijf naar elders te verplaatsen. Hierdoor komt ter beschikking zijn woning op de Heerengracht 502. Deze woning biedt dr. Van Aalst aan de ge meente ten geschenke 'voor ambtswoning van den burgemeester. In de vergadering van Burg. en Weth., waar door den burge meester van deze schenking is melding ge maakt, is het aanbod met geestdrift ont vangen. Evenwel niet elke burgemeester zal in staht zijn dit paleis behoorlijk te meubileeren. Dit was aanvankelijk een be zwaar, maar ook dit bezwaar is uit den weg geruimd. Een kleine commissie van vooraanstaande burgers heeft toegezegd oat het meubilair voor het representatieve gedeelte van deze ambtswoning ten ge schenke zal worden aangeboden. Ook dit is ee5 waardevol geschenk dat wederom ge- migt van de groote liefde van deze burgers vo°r hun stad. De hooge September-temperatuur. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteoro- ^sch instituut in de Bildt behelst, terp Z?^er van 1D26, die met een warm de CRriJs beg°nnen» *oen op 3 April aan llc" een maximum temperatuur van Int g.raaci C. (74 graad F.) werd bereikt, nemi ^et beton der 74-jarige waar- '"'"gsreeks zoo vroeg in het jaar nooit voorgekomen, heeft tegen het einde 'euw recordcijfer behaald, doordat op nutn, den 20sten September de maxi- C fo??Pei'atuur in de Bilt tot 28.6 graad 'aal i h F.) is gestegen, wat zoo Het «f. j *aar noS n'et is waargenomen. ond£ .^Ide cijfer voor het maximum zoodat6? 'Hd van liet jaar is'19 graden C., Hormat ?.(;mPeratiii,r 10 graden boven het e cider biiikt te zijn gestegen. o i formitién Km: N.v. T»«2faV' v.h. Erven Q- w I8' n rm'vOOJ-.'T'Hl ur*: B - 'V,,rr<-T T*1-': öebrs. Het s lande?? fractie-personeel der Neder- SDOOrWPaPn mr^lporn,, l.lcton spoorwegongeluk bij Leiden. I v00r spoorwegen circuleeren lijsten link bij v'1 V00r de bi] het spoorwegonge- Ileven p°3rScb°fon zoo jammerlijk om het gekomen opzichter-machinist Van |vcn. en den leerling-machinist Uttikho- Telegrammen met het lichtschip Haaks. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 1 October a.s. de gelegenheid wordt geopend tot wisseling van telegrammen met het lichtschip Haaks. De telegrammen worden radiotelefonisch overgebracht tusschen Kijkduin (kust- wachtpost) en het lichtschip Haaks. Op de telegrammen, bestemd voor of af komstig van genoemd lichtschip, wordt het tarief voor gewone telegrammen toege past voor telegrammen welke door het lichtschip door middel van vlaggeseinen van voorbijgaande schepen worden opge nomen of aan voorbijgaande schepen wor den overgebracht, is het tarief voor sema- phoretelegrammen verschuldigd. VLISSINGEN. 24 SEPTEMBER. Het Nut. Dezen winter worden voor de leden van het departement Vlissingen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen eenige aangename avonden georganiseerd. Vrij dag 22 October a.s. worden de leden opge roepen tot het bijwonen van een avond in de „Oude Vriendschap", waar ze geboeid zullen worden door den heer W. van Cap- pellen, declamator uit Den Haag, die hen zal vergasten op de voordracht van Julius Caesar (Shakespeare), Batavus Droogstop pel (Multatuli) en Een droom (Herman Heijermans). Dat deze declamator zijn spo ren reeds verdiend heeft, blijkt wel uit de recensies, te vinden in verschillende bladen, waar in één toon zijn lof wordt gezongen. Een enkel zinnetje zij voldoende om den inhoud van al deze recensies te kenschet sen. „...Als toegift gaf hij nog een schets van Heijermans „Een droom". De heer Willem van Cappellen heeft ongetwijfeld den leden een avond van kunstgenot ge schonken". Een maand later, op 24 N'ovember wor den de departementsleden uitgenoodigd om den heer J. Slof, leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom te komen beluisteren in zijn voordracht met lichtbeelden over de Schelde, welke voordracht door den heer Slof met veel succes is gehouden in het Zeeuwsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Middelburg. Zonnestraaldag. We herinneren onze lezers en lezeressen nogmaals gaarne aan den op morgen te houden Zonnestraaldag. Stelt de dames, die U de Zonnestraal- teekens ten koop zullen aanbieden niet. te leur, doch steunt haar in haar werk door allen een zonnetje te koopen. Het 50.000e batL Het Spreekt van zelf dat het nemen van het 50.000e bad in dit seizoen een gebeur tenis is, welke op de gevoelige plaat is vastgelegd. Er zijn door den heer Ch. L. Dert verschillende foto's van deze voor onze badplaats zoo gewichtige gebeurte nis genomen. Deze foto's zijn in onze Tij dinghal opgehangen en hebben reeds veel bekijks gehad. Zij zijn in alle opzichten goed geslaagd. In onze Tijdinghal. Wij etaleeren een foto van de woning van mr. Van Aalst te Amsterdam aan den burgemeester van de hoofdstad aangebo den drie foto's van de groote manoeu vres welke onder leiding van luitenant- generaal Muller Massis te Amersfoort heb ben plaats gehad een foto van de voorbe reidende werkzaamheden te Amsterdam in verband met de ook morgen aldaar te hou den Zonnestraalcollecte. Verder een zeer interessante collectie buitenlandsche foto's, waaronder een prachtkiek van de Schotsche Hoogland- spelen te Braemad gehouden. Onze foto geeft een overzicht van het spel, terwijl wij nog de bijzondere aandacht vestigen op de roeiwedstrijden in het kanaal van Venetië. Ook hebben wij nog enkele foto's opge hangen van de straatgevechten te Athene. Het stoomschip „Van Heutsz". Het stoomschip „Van Heutz", op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier ge bouwd voor de Kon. Paketvaart-maatsch., heeft hedèn gemeerd gestoomd en zal bin nenkort den officieelen proeftocht houden. De Nedpam. In de gistefen te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Nedpam is de balans en de winst- en verliesrekening over het vorige .jaar goed gekeurd. Omdat te weinig aandeelen. vertegen woordigd waren, moest het voorstel tot liquidatie tot een tweede daarvoor bijeen te roepen vergadering worden uitgesteld. Abdij-concert Op het laatste Abdij-concert door het Middelburgsch Muziekkorps op Zondag a.s., des namiddags van 12 tot 1 uur, zul len worden uitgevoerd 6 werken van Ri chard Wagner en twee koralen. SOUBURG De suikerbietenaanvoer op de loskade alhier is gisteren begonnen Een algemeen bekend ingezetene wordt reeds sedert Maandagmorgen vermist. Reeds enkele dagen is men aan het dreg gen geweest in het kanaal, tterch tot heden nog zonder eenig resultaat. Ook de overige opsporingsmaatregelen bleven zonder uit werking. Duinbrand. Gisterenmiddag is vermoedelijk door het uitkloppen van een pijp brand ontstaan in Een oogenblik liep ook het Oranjebosch gevaar door het vuurde worden aangetast. Door krachtdadig o'ptreden van verschil lende personen kon evenwel het vuur nog tijdig in zijn loop worden gestuit. Oude munten gevonden. Bij het graven in: een woonhuis aan de Markt te Sint Maartensdiik zijn twaalf zil veren munten gevonden, dragende de jaar tallen 1630, 17Ö6, 1719, 1720. 1737 en 1760. De munten zijn iets grooter dan een gul den. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zalk (toez.) ds. J. Mortier te Kerkwerve en Serooskerke. MARINE EN LEGER De organisatie van het departement van marine, De commissie, welke de organisatie van het departement van marine zal onderzoe ken en van haar onderzoek aan de bezui nigingscommissie een rapport zal hebben uit te brengen, is thans volledig samenge steld als volgtlid en voorzitter de heer W. F. Pop, voorzitter van de bezuinigings commissie leden de heeren ir. J. A. Kalff, lid van die commissie mr. J. Woltman, voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken A. van Hegel, raad-adviseur in algemee- nen dienst bij het departement van marine T. D. C. Meyneke, administrateur bij ge noemd departement en E. A. Becht, refe rendaris bij genoemd departement. In deze commissie zal het advierbureau Hijmans en Van Gogh vertegenwoordigd zijn en daarin één stem uitbrengen de heeren Pop en Kalff zullen zich van deel neming aan stemmingen onthouden. De navolgende onderofficieren zijn be stemd om in de maand November a.s. naar Oost-Indië te worden uitgezonden Sergeant-konstabel J. G. Schoorel, serge ant-konstabel K. Wassing, sergeant-tim merman L. M. Volmer, sergeant-ziekenver- legerp G. Pijl, schrijver-majoor A. Bouw huis, sergeant-schrijver P. F. Afontagne, torpedomaker-majoor J. F. Damen, ser- geant-viiegtuigmaker W. A. J. H. Reinders, sergeant-vliegtuigmaker L. Jetten. Blijkens bij het departement van marine ingekomen bericht, is Hr. Ms. „Sumatra" Woensdagmiddag 3 üur het einland Wight (Catherine Point) gepasseerd. Alles was wel aan boord. RECHTSZAKEN Rechtbank, te Middelburg. Ter terechtzitting der rechtbank te Mid delburg werden heden de navolgende uit spraken gedaan Abortus: D. B„ 42 jaar, schipper te Goes, 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Verduistering J. F. van S., 28 jaar, werkman te Hengstdijk. Vrijgesproken. Veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld A. de K., 37 jaar, smid te Grijpskerke, 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk L. B. J„ 51 jaar, veearts te Zierikzee, vrijgesproken de B., 42 jaar, schilder te Rotterdam 50 b. s. 50 dagen hechtenis. Mishandeling M. V., 39 jaar, huisvrouw C, S„ te Sas van Gent 5 boete subs 5 dagen hechtenis. Oplichting K. L. de H„ 41 jaar, kolen handelaar te St. Jansteen. Vrijgesproken. Loterijwetovertredingde Loterijcom missie voor de paardenverloting te Kort- gene. Vrijgesproken. Motor-~en rijwielwetovertreding E. L. B„ 27 jaar, werkman te Middelburg, vonnis waarvan beroep bevestigd 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Spelen met geld E. A. H„ 60 jaar, zon der beroep te Middelburg, vonnis waarvan beroep bevestigd 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Spoorwegreglement overtreding J. S„ 44 jaar, voerman té Ierseke, vonnis waar van beroep bevestigd 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Prov. reglement overtreding L. S., 3i jaar, chauffeur te Goes, vonnis waarvan be roep vernietigd en vrijgesproken. Meineed H. L 29 jaar, schilder Ae Groedej vier maanden gevangenisstraf. Rijwieldiefstal. iHet O.M. bij de rechtbank te Middelburg eischte heden ter terechtzitting tegen de gebroeders A. C. M., 41 jaar, timmerman te Haarlem, en T. M., 38 jaar, schoenmaker te Breda, beiden in voorarrest, verdacht van diefstal van een groot aantal rijwielen in verschillende gemeenten van Zuid-Beve land op verschillende tijdstippen in Juli een gevangenisstraf van 7 jaar, voor ieder hun ner. Verdachten werden bijgestaan door mr. Dijkhuis, advocaat te Vlissingen. Beleedinging door een wethouder. Het gerechtshof te Arnhem behandelde gisteren de zaak tegen den wethouder van Doetinchem R. Belsink, die van de hem ten laste gelegde beleediging van een politie agent door len Arnhemsche politierechter was vrijgesproken. De wethouder zou nl. hebben gezegd „laat dien meineedige toch staan", welke woorden sloegen op den po litieagent, die indertijd een verklaring voor den kantonrechter had afgelegd, welke be zwarend was voor een zoon van den wet houder. De verdachte verklaarde dat hij, loen zijn zoon hem er op wees, dat de be wuste 'politieagent voorbijging, opmerkte „Laat dien man, die een meineedige ver klaring heeft afgelegd, toch staan". De als getuige gehoorde agent van poli tie bleef bij zijn verklaring dat de verdach te de geïncrimineerde woorden, bezigde en bovendien naar hem wees. De advocaat-generaal eischte met ver nietiging van het vrijsprekend vonnis ver oordeeling van den verdachte tot 75 boe te. subs. 14 dagen hechtenis. Een noodlottig auto-ongeluk. den nacht van 15 op 16 Februari jl. bij de Koningskade te 's-Gravenhage een auto aanrijding heeft veroorzaakt, waarbij een dame het leven heeft verloren, terzake van het veroorzaken van dood door schuld ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was 1 maand hechtenis. VOX POPULI Dat in concertzaal en zoo voort, Applaudisseeren wordt gehoord, Behoeft men niet te melden. Maar in de rechtzaal, naar ik gis, Waar 't alles even deftig is, Gebeurt dat toch maar zelden. En toch, naar de courant bericht, Is 't voorgekomen in Maastricht, Bij een der rechtbankzaken. De rechters in hun ambtskleedij Zijn, om voor 't heil der burgerij En voor het recht te waken. Er stond een man voor 't trubinaal, Een doodsche stilte in de zaal. De man had zwaar misdreven. De aanklacht luidde „roof en moord", Hij had, wat men gedurig hoort, Een vrouw beroofd van 't leven. Toen 't personeel was in het veld, Heeft hij uit lage zucht naar geld De stakkerd doodgeslagen. Een gruw'lijk hoogst strafwaardig feit, Waarvan men in den Iaatsten tijd, Gedurig hoort gewagen. De rechter kwam tot een besluit, Hij sprak het strenge vonnis uit, 't Was „levenslang gevangen". Men werd in overouden tijd, Voor dergelijk misdadig feit Eenvoudigweg gehangen. Het vonnis klonk haast als muziek, Bij 't talrijk en gemengd publiek Van armen en van rijken. En nauw'lijks was het hun bekend Of 't liet door applaudissement Van zijn voldoening blijken, 't Misdadig feit was laag en laf, Het eischte naar verhouding straf, Daar was men van doordrongen. Door d'eisch was aan het recht voldaan En 't rechtsgevoel brak zich hier baan, Bij ouden en bij jongen. De stem des volks. X. In 't vorig stukje staat een woord, Dat daar geheel niet thuisbehoort. Een woord te veel, wat ieder snapt En dus eenvoudig heeft geschrapt. Baited verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven LEGER DES HEILS. Zoo als andere jaren woijdt ook dit jaar door het Leger des Heils het Oogst- en Dankfeest gevierd. De Heilssoldaten trach ten door inzending van oogst-voortbreng- selen blijk te geven van hun dankbaarheid aan den gever van alle goed. God heeft op een milde wijze den oogst gezégend en daarvoor danken wij Hem. Zondag 26 en Maandag 27 September wordt genoemd Oogstfeest door het Leger des Heils gehouden en Zaterdag 25 Septem ber al het ingezondene tentoongesteld, aan welke inzending een ieder mag deelnemen. Zaken -van allerlei aard kunnen ingezonden worden, alles wat met het oogst- en dank feest in verband staat en verder wat een dankbaar gever voor bovengenoemd doel zou willen zenden. Wij verwachten dat velen aan dit oogst en dankfeest zullen deelnemen. Dat wij op een waardige wijze dit feest mogen vieren en dank mogen brengen aan God die dit alles gaf. Maandag 27 September wordt het ten toongestelde verkocht, terwijl de opbrengst den arbeid van het Leger des Heils ten goede komt. Giften in geld worden eveneens dank baar aanvaard. Wij zijn gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Op aller welwillendheid rekenende. J. U. C. STASTRA. Gravenstr. 8. Bevelvoerend Officier. voetbal. De V. C. Vlissingen is voornemens de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Volgens achterstaande advertentie wordt daar Dinsdag a.s. een ledenvergadering voor gehouden. De mislukte vliegtocht New-YorkParijs. Het ongeluk met het vliegtuig van den aviateur Fonck heeft zich als volgt toege dragen Gedurehde het rijden van het toe stel om van den grond te komen, brak een der raderen van het landingsgestel en ge raakte tevens de stuurinrichting defect, zoodat het vliegtuig, toen het van den grond was, naar links overhelde en met een snelheid van 60 mijl per uur afgleed. Fonck trachtte nog het vliegtuig te redres- seeren, doch dit gelukte hem niet, met het noodlottig gevolg, dat het vliegtuig bran dend omlaag stortte. De verkoolde lijken van den marconist en van den mecanicien lslamof konden eeist drie uur na het ongeval uit de over-' blijfselen van het vliegtuig worden gehaald. De ruïne van het toestel was nauwelijks afgekoeld of verschillende personen maak ten zich van stukken van het toestel mees ter om ze als souvenirs te bewaren. Fonck en de bouwer van het toestel wa ren zoo onder den indruk, dat zij niet in staat waren over het ongeval te spreken. De Sikorsky-corporation heeft aangekon digd, dat zij een nieuwe poging voor een Oceaan-vlucht zal doen. Postduiven. Een der leden van een te Delft gevestigde vereeniging van postduivenliefhebbers heeft op oneerlijke wijze vele eerste prijzen weten te bemach tigen. De man had nl. een klein gat ge maakt in den bodem van de cluivenklok en nooit te vroeg maar steeds te Iaat". Het bleek een kleine moeite te zijn om met een dun voorwerp door het gat te steken de wijzers te verzetten. Dit kwam uit doordat het bestuur reeds lang niet be grijpende hoe 's mans duiven, die niet tot de beste behoorden, geregeld de prijzen behaalden, de klok eens grondig onder zocht. Nadat aan de binnenzijde der klok een papier over het gat was geplakt werd de klok op de gewone wijze verzegeld. Dit papier nu bleek Zondag, toen na de wedvlucht de klok werd teruggebracht te zijn doorstoken. De aldus in de val geloopen bedrieger moest zich komen verantwoorden en kon het door hem gepleegde bedrog niet blij ven ontkennen/Hij teekende een verklaring waarin hij zijn oneerlijke handelwijze er kende en verplichtte zich de onrechtmatige verkregen prijzen terug te betalen. Dat hij als lid der vereeniging geroyeerd werd behoeft waarschijnlijk niet te worden gezegd. DE VOORBEREIDING DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Volkenbondsvergadering hield giste ren een voltallige vergadering, waarin in de eerste plaats werd gesproken over de bijeenroeping eener algemeene ontwape ningsconferentie. De Fransche gedelegeerde Boncour diende een resolutie in, waarin de wensch wordt geuit, dat deze conferentie behou dens materieele onmogelijkheid vóór Sep tember 1927, dus vóór het bijeenkomen der 8e gewone Volkenbondsvergadering zal worden bijeengeroepen. Boncour herinner de aan alles, wat de Volkenbond reeds heeft gedaan, om den grondslag te leggen voor een algeheele vermindering der be wapening, welke bemoeiingen onvermoeid zullen worden voortgezet. Het verdrag van Locarno heeft den weg geëffend en een nieuwere en betere atmos feer in Europa geschapen. De voorberei dende commissie heeft, in overleg met de technische sub-commissie, reeds^ waarde- vollen voor-arbeid verricht, zoodat het bij eenkomen der bedoelde conferentie moge lijk lijkt en inderdaad daartoe zal worden besloten. Ten aanzien van de onfwapenings-con- ferentie verklaarde Boncour, dat de confe rentie zou slagen, indien zij algemeene vraagstukken, zou behandelen en niet in de tails beperking van bewapening zou vast stellen. Vooral moet er belan^ aan gehecht worden, dat bet zgn. potentaat, d.i. het to taal van alle middelen, die een land in ge val van oorlog in de weegschaal kan leg gen, erkend wordt. Alleen dan is het mo gelijk de op de volken drukkènde uitgaven voor militaire doeleinden te verlichten. De ontwapeningsconferentie moet in de eerste plaats dienen, om elke natie al is zij nog .zoo machtig, van de moge lijkheid van brutalen aanval t,erug te houden De hooge taak van den Volken bond bestaat is het verzekeren van den vrede. DE VERLOVING VAN DEN KROONPRINS VAN BELGIE. De Zweedsche pers stelt met genoegen vast, dat de verloofden de gelegenheid hebben gehad om elkander goed te leeren kennen, vooral gedurende het bezoek door den prins dezen zomer aan Zweden ge bracht. Het is werkelijk een huwelijk uit genegenheid. Men acht den prins een ele- ganten beminnelijken jongeling, wien zijn blond haar en zijn slankheid veeleer een Skandinaafsch uitzicht geven. Het „Svenska Dagbladet" schrijft, dat het Zweedsche volk met een hartelijk ge voel de tijding der verloving van prinses Astrid met den Belgischen kroonprins heeft vernomen. Het blad uit zich verder in zeer genegen bewoordingen over België en zijn vorsten en schrijft o.a. De jonge prinses is fier de vrouw te wor den van een orins, wiens familie zoo dap per de harde beproevingen van den oorlog heeft doorstaan en zoo prachtig haar plicht heeft gedaan in de meest tragische om standigheden. De koning en de koningin van België verdienen niet alleen de diepe genegenheid van hun volk maar ook de vereering der andere naties, als beroemde voorbeelden. Het Zweedsche volk heeft de zelfde gevoelens en zijn gelukwenschen gaan gepaard met de verzekering dat prin ses Astrid, samen met haar liefelijkheid, aan haar nieuw vaderland den goeden wil en de gevoelens van verantwoordelijkhei 1 en rechtschapenheid zal brengen die w:j beschouwen als een kenteeken van Zweed sche cultuur. HET AANBOD VAN LOEWENSTEIN AAN BELGIE. De Brusselsche „Standaard" geeft de volgende bijzonderheden over het aanbod van den bankier Loewenstein, dat door de regeering niet is aanvaard. De hertog van Nemours, de vertrouwens man van Loewenstein, is Maandag per vliegmachine te Brussel aangekomen, waar hij het aanbod van Loewenstein aan de Belgische regeering overhandigd heeft. Minister Jaspar heeft het aanbod in ont vangst genomen Dinsdagmorgen werd minister Francqui er mee in kennis gesteld. Het aanbod dat nu dus officieel is, is on geveer gelijk aan hetgeen de pers er reeds over vertelde. Loewenstein stelt tien mil- hoen pond sterling ter beschikking van de regeering. In ruil zal de regeering Loewen stein bankbiljetten geven. Deze laatste zijn berekend op de basis van 225 voor een pond. Loewenstein zal later de terugbeta ling doen op de basis van 175 frs. voor een pond. Deze transactie is dan ook uiterst voor- Elk kind dat verdrinkt is een aan klacht tegen zijn ouders, die het niet zoo hebben opgevoed, dat het zich door tijdig- zwemonderricht tegen verdrin- kings-gevaar heeft kunnen vrijwaren.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1