Ie mes KWATTA.V Gr ZIER's Schoenen 'RUIMING n&Spi1 DONDERDAG 23 SEPTEMBER DatsKWATTA •laatsen. kitty's 1VERDIENSTE. ISSINGEN 36 - 39 1 BINNENLAND FEUILLETON ZIJN KLEINE MEISJE Stads= en Provincienieuws JAVA REEPEN* No.224- 1926 ertentie het /erschillend I gesproken ternationale Emmastraat et „Alhambra"- id VARIÉTÉ- eweest. ale Clowns en Comique, ;r kunstig!!! iraagt ook bij ons prijs 1 letalingscondilies van I 10 of ORGEL zoowel I iw als gebruikt MIDDELBURG I or f35.— met garantie L PAAUWE lerstraat 12, Vlissins« de Voorschotbank zo Ikelijk voor plaatsirgl Vedieten van f 100.toll in verband met polisj lensverzekering voot [trouwbaar tusschenptn il. of vil. Voorkeur gf gevestigde assurantit-1 In of personen op Ivan de Crediet- enveij igsbranche. Brieven inlichtingen omtrffl Een en tegenwoordig»! ling, onder lelt. D. 291,1 Slagveld 1, Rotterdam! urende de opruiming^! li wij onze sterke Schoo| Ier» 28 tot 31 voor 3.10 32 35 X 40 46 ■huur gevraagd elTj^l ING, ptm. f6.-per Iclein gezin (1 kl"d) SJ ELHU1S op goeden sL V- a f60.- per ig| -en letters V. Z., Courant". kostgangers^ Van SpeijkstraatJ' Ingen -Middelb.-Rotk'1 lusschengelegen Plaa IvOER VAN PASSAOI® f GOEDEREN EN VEE VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Zij die zich met ingang van 1 October a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog vóórdien datum verschijnende nummers GRATIS. De Troonrede. Wij zullen uit de voornaamste bladen een kort uittreksel publiceeren over de Troonrede Dit is nu met recht een troonrede, schrijft de „N.R.Crt." om niet veel van te zeggen. Zij geeft geen aanleiding tot ern stige critiek, noch ook tot vroolijken lof, Het is meer een keuveltje, een Troonpraatje dan een Troonrede, en men mag vragen, of de regeerin? niet, inzonderheid van het jaar, nu de Koningin nop' als gevolg van een gelukkig genezen ziekte moeite heeft met haar stem, een wat bondiger en pit tiger stuk had kunnen ontwerpen. Het blad geeft dan een paraphrase van de rede. De „Standaard" is dankbaar, dat de Ko ningin zelf de troonrede heeft kunnen uit spreken. De rede zelf acht het blad „wei nis verrassend". Van het „intermezzo-ka binet' mag mn geen principieele hervor mingen verwachten. De rede geeft geer voet aan de gedachte, dat de zorgelijke toestand van 's lands financiën voorbij is Ook al geeft men zich rekenschap van de beperking, die het intermezzo-kabinet zich heeft opgelegd, dan blijft het toch een teleurstelling, dat een, ontwerp als de nieu we Zondagswet, naar te vreezen is, niet tot afdoening zal komen. Dit is een van de- kwade gevolgen van het votum van 11 No vember. Het blad wijst op de belemmering van onzen landbouwexport. Daaraan voegt de Troonrede toe, dat er met kracht naar wordt gestreefd dit euvel een einde te doen nemen. De vraag komt op, waarin die kracht gelegen mocht zijn. In toenemende mate toch wordt de klacht gehoord, dat onze tariefwetgeving bij on derhandelingen met het buitenland aan de regeering de middelen tot krachtsoefening juist onthoudt. Een oordeel over de aangekondigde wetsontwerpen noemt het blad voorshands onmogelijk al acht het het niet zeker, dat het handelsonderwijs door een wettelijke regeling zal worden bevorderd. De rede verraadt door haar bouw en door haar inhoud, schrijft het „Handels blad" hoezeer de oplossing der regeenngs- crisis in Maart 1.1. een verlegenheidsoplos sing was. Het is, volgens het blad, nuttig werk, dat de regeering aankondigt, maar het blijft klein werk. Het schrijft dan o.a. Dat over dit tractaat (NederandBel gië) niets wordt gezegd is begrijpelijk. Met leedwezen mist men echter in de zinsnede, waarin de Volkenbond wordt aangeroerd, een aanwijzing van den indruk, die de capitis diminutio van Nederland in den Volkenbond op de regeering heeft ge maakt. Zonder zich te verstouten tot een eigen actieve Volkenbonds-politiek had de regee- Jing hier een schoone gelegenheid in den boezem van het eigen volk haar leedwezen te betuigen over 'den gang van zaken in öenève. De „Maasbode" wijst er op, dat het nog maar goed zes maanden geléden is, dat in de op 1] Maart door minister De Geer in de Tweede Kamer uitgesproken regeerings- U't het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 41) Ze herhaalde telkens in haar gedachten ragmenten uit hetgeen Grace gezegd had, maar ze trachtte alles van zich af te zetten oen ze ten laatste langzaam naar beneden gmg. Langs de groote trap kwam ze in de waar Giles in smoking het avondblad Ipr? lezen. Hij was zoo verdiept in zijn dp f?r' kij baar zachte voetstappen op v, ."JP n'et gehoord had en pas toen zij om* kem was' sloe& hij plotseling zijn I Van n-naai haar °P* het was iets ipte .z'ln..ze'f-controle kwijt was er was in Jï 2lin k'ik dat Sylvia er nooit te vorem i hart fu ^ez'en *e hekben iets wat haar deed f -, ^eed kloppen en haar polsen «,n„D buien. De vreemde blik was even v.Midd.v.JK v.m.uMvJ" September |erdag 23 |g 24 ■dag 27 (lag 28 Informatiën te £E« met s wuoruen Kwamen tnans erdamN.V- i'fl tern,, weerstaanbai-e kracht in haar geest I. v.h. Erven 9- VW| ,2?u8' v. vFSHOOKf, I was r-Iveer verdwenen als hij gekomen teni'iti 7-ich zijn leven lang geoe- klok ln ?e^bèlHiersching en eer de antieke i bad h h ,n-.hoek een minuut verder getikt -i' de gewone uitdrukking Pu'pil"onïader?iks bc-langste.'irr-g "n zijn 'onkel gezicht. Maar Sylvia had go gezien'"^ Vnn 'e*s anders in zijn oogen hem vcdriet om jals je van I l;ern waai hm... h ij *-'• J2 nooit zeggen". verklaring dit ministerie zijn program ont wikkeld heeft. Aan de meeste daar in uitzicht gestelde maatregelen en wetswijzigingen is tot he den zelfs nog geen begin van uitvoering gegeven. Ingesteld is alleen de Staatscom missie om te onderzoeken, of en op welke wijze, met volledige handhaving van de be-, ginselen der onderwijspacificatie, daaraan een minder kostbare toepassing kan worden verzekerd. Sedert Zaterdag jl. is deze aan den arbeid. Minister de Geer heeft het niet noodig geacht om de lijn, die het kabinet toen heeft uitgestippeld, nog eens door H. M. de Ko ningin te laten aangeven. De „Tijd" zegt, dat in de gegeven om standigheden de Troonrede niet anders kan zijn, dan wat zij is een schrale aanvulling van het program uit de regeeringsverkia- ring van 11 Maart 11. Ook „de Tijd" wijst er op, dat met geen woord gerept wordt van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Deze Troonrede kan, aldus „het Vader land" er evengoed een zijn van een kabinet, dat om zoo te zeggen den deurknop reeds in de hand heeft, als van een, dat over tuigd is, dat de dag der beroerte nog lang niet nabij is, om met Ezechiël te spreken Zelfs dat de Troonrede ietwat lang is, lean in deze voor ons geen verandering maken, want kort kan alleen hij zijn die zich meer krachtig gevoelt. Dat het kabinet een juisten blik op den economischen toestand heeft, blijkt uit de erkenning dat handel en nijverheid de on gunst der tijden ondervinden, en dat de landbouw groot nadeel lijdt van de protec- tiemaatregelen, verkapte en onverkapte van het buitenland. Dat de Troonrede daartegen niet aankondigt represaillemaatregelen, een geneesmiddel erger dan de kwaal, maar langs den weg der onderhandelingen tracht aan dat euvel een einde te maken, is zeer verblijdend. Al verwijst de Troonrede naar hetgeen in den loop van dit jaar werd aangekondigd, zoo zal men, meent „het Centrum" toch zeker omtrent belangrijke punten van staatsbeleid meer hebben verwacht dan de rede te lezen geeft. Er is sinds de regeeringsverklaring ver scheen alweer een half jaar verloopen en nu zwijgt de Toonrede over onderwerpen, waaromtrent een nadere aankondiging, pre ciseering of detailleering zeker niet onwel kom noch overbodig zou zijn geweest. Zij staat daardoor te veel in het teeken van algemeenheid en spreekt van voorberei ding, waar een positiever woord op zijn plaats zou zijn geweest. Hebben wij de oorzaak daarvan te zoeken in onzekerheid, in een zekere aarzeling en weifeling, om trent de te treffen maatregelen, of zijn er andere motieven In elk géval blijft tegenover deze Troon rede afwachten de boodschap en hebben wij dus ons oordeel over haar inhoud en beteekenis voorloopig op te schorten. ,yDe Rotterdamnier" schrijft o.m. Dat de financieele toestand van het land nog voortdurend zorg eischt, mocht nog wel eens gezegd worden. Een korte herinnering aan wat 'tot stand is gebracht, ware niet overbodig geweestdoch we zijn dank baar, dat een zuinig beheer genoemd wordt als voorwaarde om tot verlichting der las ten te komen en tot duurzame verbetering. Na deze verklaring verheugt het ons in bijzondere mate, dat de ziektewet nu toch eindelijk eens ingevoerd zal worden voor al ook de wijze waarop en dat voorstel len voor meer bewegingsvrijheid op het ge bied van' het lager onderwiis reeds binnen kort zullen worden ingediend. De regee ring wil hiermee dus niet op het rapport der commissie-Rutgers wachten. De „Nederlander" zegt, dat de inhoud van de Troonrede en de beloften, waarmede zij tot ons komt tot gerustheid en hoop stemt. Na dan een overzicht van den in houd te hebben gegeven merkt het C.-H, hoofdorgaan oo Het trof ons dat in de veelszins uitvoerige troonrede geheel over de belangen van nationale defensie, zoo wel wat oorlog als marine betreft, en wat daarmede samenhangt, geheel wordt ge zwegen. De „Telegraaf" schrijft o.m.: De ietwat schrale en vage inhoud van dit jongste sraatsstuk behoeft daarom in het algemeen geen reden tot ontevredenheid te zijn. Ernstige teleurstelling baart slechts, dat op verschillende punten zelfs noodzakelijke verduidelijkingen en bevestigingen van het Gedurende het diner, ofschoon ze tracht te zoo levendig mogelijk aan de gesprekken deel te nemen, huiverde Sylvia inwendig bij de herinnering aan dien ongekenden blik die ze in een onbewaakt oogenblik in Giles' oogen had gezien. Zoodra het diner was afgeloopen sloop ze den tuin in, om met zichzelf en haar gedachten alleen te zijn in de zuivere stilte van den zomer avond met den wijd-uitgesterden hemel koepel welvend boven haar hoofd. De lucht was zwoel van zoeten geur en in de ziel van het jonge meisje werd het groote wonder der liefde geboren en zij zag de wereld als met opnieuw-geopende oogen. Ze voelde zich als een die opgaat in een zaligen droom, half visioen, half werkelijk heid en toen zij langzaam naar het huis terugliep, langs de bleeke schittering der lelies en de weelderige pracht van de rozen, j ging ze zachtjes en voorzichtig als iemand j die bang is iets heel moois en teers te bre- 1 ken. Haar weg voerde langs het venster van de bibliotheek en daar bleef ze een oogenblik stilstaan om naar binnen te kij ken in die haar zoo vertrouwde kamer. Het was er half-donker een licht-cirkel scheen boven Giles' schrijftafel en naar binnen kijkend van uit den fluweelen Juli avond zag Sylvia Giles zitten in zijn bu reaustoel, de armen op zijn schrijftafel ge steun.' en zijn hoofd in zijn handen verbor gen. De nan scheen een beeld van droefe nis en wa. hoop en toen hij even zijn hoofd oplichtte ag Sylvia zulk een uitdrukking van ellen j op zijo gezicht dat ze onwille keurig handen uitstrekte in de richting van hp. venster en haar lippen opende als om 7 i naam uit te spreken. Maar er kwam regeeringsprogram-De Geer, bij het on treden der nieuwe regeering*wegens on voldoende voorbereiding hier en daar zeer algemeen en vaag .gehouden geheel ontbreken. Terecht wordt er nog eens aan herinnerd, dat de positie der tegenwoordige regeering als extra-parlementair kabinet, een zeer bijzondere is, welke haar noopt alle poli tieke kwesties te laten voor wat zij zijn. „Geen sterk program", schrijft „De Volkskrant" boven haar opstel, dat aan de Troonrede is gewijd. Van een stevige politiek getuigt de Troonrede-niet, stellig niet in het oog val lend. Eer maakt ze den indruk, dat de za ken gaande zullen worden gehouden, zooals een zaken-ministerië in optima forma^zou doen. Een sterk hervormd geluid vernemen we niet. Het „Volk" spreekt van een kleurloos stuk. Groote hervormingen worden er niet in aangekondigd, noch in achterwaartsche, noch in voorwaartsche richting. Kleurloos is het stujc echter ook in dien zin, dat zelfs omtrent de punten van wet geving, diq de regeering toezegt aan te snijden, men uit de bewoordingen, waarin dat geschiedt, weinig wijzer wordt. De „Voorwaarts" vindt de Troonrede een slap staatsstuk, slap voor Nederland, slap voor Indië. Uit de troonrede spreekt allerminst het besef van de taak, die een extra-parlementaire regeering als deze zou kunnen volbrengen en zou moeten volbren gen, wanneer zii eenig begrip had zoowel van de hooge waarde der arbeiderseischen van dezen lijd als van de krachten die ach ter deze eischen staan en die bezig zijn te consolideeren en te concentreeren. Aan de Nederïandsche arbeidersklasse die jaren en jaren lang gezucht heeft onder de sociale onmacht, die aan de anti-these- politiek eigen was, zou in dit intermezzo recht kunnen worden gedaan wanneer so ciaal besef in deze regeering leefde. Belastingverlaging. Wordt de bij de Tweede Kamer aanhan gige belastingverlaging op den gewonen dienst, waarvan het offer voor de schatkist cp 18 millioen wordt geraamd, aanvaard en komt daarnaast de nieuwe hotelbelas ting met een geraamde opbrengst van 10 millioen, tot stand, aldus minister De Geer, in zijn toelichting tot de Staatsbegrooting, dan zal de positieve verlichting, voor zoo ver die den gewonen dienst betreft, op 8 millioen ziin te stellen. 'Het resteerend overschot op de aangeboden begrooting biedt hiertoe ruimte. -In dit verband moge herinnerd worden aan wat eveneens reeds werd opgemerkt, dat de uitkeering van 2 millioen van den gewonen dienst aan het leeningsfonds, waarop na de invoering van de ontworpen verlaging der crisisheffingen gerekend werd, tengevolge van het eccres bij de middelen van het Leeningsfonds 1914 onnoodig is gebleken. De omstandigheid, dat een kleine verlich ting van druk in zicht is gekomen, mag niet het oog doen sluiten voor het feit, dat het peil der uitgaven zich nog steeds op een bedenkelijke hoogte bevindt. In 1913 was het bedrag der gewone staatsuitgaven 219 millioen. Dit staat gelijk, bij een in dexcijfer van 170, met 354 millioen thans. Het blijft een gemeenschappelijk belang, door beperking van collectieve behoeften, de voorwaarde te scheppen voor een duur- zamen opbloei der welvaart. De minister zou er daarom tegen willen waarschuwen, het doelpunt reeds bereikt te achten met de geringe verlichting, die thans mogelijk werd en 'veel meer nog hiertegen, dat door verslapping van den drang tot bezuiniging ook deze onvoldoende verlichting weer in de waagschaal zou worden gesteld. Nu de mogelijkheid zich voordeed, mag een begin van belastingverlaging niet ach- achterwege bliiven. Maar hij ontveinst zich niet, dat slechts zoo daaraan streng volge houden beperking gepaard gaat, deze ver laging ten slotte voldoende gerechtvaardigd zal blijken. Gemeente-secretaris Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft met op één na algemeene stemmen tot ge meente-secretaris benoemd den heer J. J. Roovers, directeur der afdeeling publieke werken. De heer Roovers heeft reeds den 60-jari- gen leeftijd bereikt en beeft op de secreta- geen geluid over haar lippen en terwijl zij zwijgend naar hem bleef.kijken, liet Giles het hoofd weer op zTjn armen zinken, met zulk een gebaar van onuitsprekelijke ver moeidheid, dat zij iedere andere overwe ging vergat in de alles-overheerschende begeerte om hem te troosten. Zonder zich een oogenblik te bedenken glipte zij ge luidloos door het open venster de kamer binnen.... De man bij de tafel hoorde haar zachten voetstap niet en al haar bedenkingen, al haar bezwaren waren van haar afgevallen toen ze naast hem stond. „Als je van hem houdt, vertel hem de waarheid... liefde is het mooiste en groot ste ter wereld". Zij hoorde de stem weer en met een oneindig-zacht gebaar legde zij haar hand op Giles' arm. „Monsieur", zei ze aarzelend, „ik... heb u... wat te zeggen". Bij het voelen van haar hand en het hooren van haar stem was hij opgeschrikt met een verwilderden blik van smart in zijn oogen. „Sylvia stamelde hij en hij keek haar aan met oogen-vol-verlangen, met een blik die zij nu had leeren begrijpen. „Ik... ik moest... komen en het u vertel len..., omdat u het mij niet vertellen wilt", sprak ze hakkelend, met neergeslagen oogen, als een kind dat kwaad gedaan heeft en op een standje wacht. „Wat wilde ik je niet vertellen vroeg hij heesch. „Wat ik u nu zeggen moet... maar het is zoo moeilijk... ik ben bang..." „Bang voor mij, klein meisje Er kwam rie te Amsterdam verschillende rangen doorloopen. Hij is eenige jaren secretaris der gemeente Voorhout geweest. Eindelijk hulp aan de zwakke Drenteche Veenstumpertjes. Op Zaterdag 25 September worden on geveer 80 zwakke Drentsche veenkinderen opgenomen in het daarvoor door het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies beschikbaar gestelde „Noorderhuis" in het Spaarbankbosch te Hoogeveen. Spoedig zullen ook groepen kinderen gezonden worden naar de huizen van de Katholieke en Christelijke Vereenigingen, die aan de fusie van steuncomité's mede werken. De komst van deze eerste groep krijgt een min of meer plechtig karakter. Uitge- noodigd zijn provinciale en gemeentelijke autoriteiten en een aantal andere medewer kers en belanghebbende personen. Een be roep is gedaan op de Nederïandsche pers om een vertegenwoordiger te zenden. Des morgens worden de vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid gesteld om een der punten te zien, waarvan o.m. de kinderen komen. De ontvangst door den voorzitter van de fusie der steuncomité's zal zijn ten 10 ure in hotel Homan tegenover het station Hoogeveen. VLISSINGEN, 23 SEPTEMBER. Het 50.000ste bad. Toen we gisterenmiddag aan het strand kwamen, zagen we aan verschillende din gen, dat er iets feestelijks op til was. Aller eerst stond op het bordes van de trap naar het strand een vocifer-phonograph-verster- ker, waarmee de vertegenwoordiger, de heer Ch. L. Dert een demonstratie gaf, die zeer goed gelukt is. In de tweede plaats was van een der badkoetsjes de ingang gedrapeerd, terwijl de badmeester in 't zand er voor een heel aardig perkje had gemaakt met het getal 50.000 er in. Waar het juist 4 weken geleden is, dat het 40.000ste genomen is, was het bereiken van dit getal wel het herdenken waard. Nadat, zooals we reeds kort in ons vorig nummer hebben gemeld, mevr. Niemeijer, de gelukkige, zich in badcostuum had ge stoken, werd ze op hartelijke wijze gecom plimenteerd door den heer M. Laernoes, die haar als souvenir een zilveren dames manicure in étui overhandigde, waarna ook de heer Van Krieken haar gelukwenschte. Nu trad juffrouw Huiszoon naar voren om namens het personeel en niet namens de badcommissie, zooals we in ons vorig num mer vermeldden een bloemenmand aan te bieden aan mevrouw Van Woelderen Luyken, bestemd voor haar zoon, den voorzitter der badcommissie. Want in deze kwaliteit, zeide de chef van het badbedrijf onder meer, wenschen we den heer Van Woelderen hier te huldigen als iemand, die veel gedaan heeft om Zeebad Vlissingen men vergeve ons dit germanisme voor uit te helpen. Spreker prees de voortva rendheid en den ijver van den voorzitter, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. Uit naam van haar zoon aanvaardde mevrouw Van Woelderen in dank de werkelijk fraaie bloemenmand. Toen trad mej. Joossen naar voren om een bloemengarf aan te bieden aan den heer Van Krieken namens het per soneel. De chef van het badbedrijf dankte zeer voor deze hulde, die hem bewees, dat de verhouding tusschen de groepen aan dit bedrijf verbonden goed is en hij aanvaard de gaarne deze bloemenhulde. Nadat eenige kieken waren genomen, was deze festiviteit, die op den boulevard door heel wat menschen was bijgewoond, afgeloopen. Moderevue van Maison Lambooy. Als de winter nadert Dan komen ze weer, de groote mode shows van de goede en bekende zaken in ons land en meestal hebben ze allemaal iets aparts, dat als hoofdschotel wordt opge diend. Er zijn er, die dè bruidstoet als hèt hoofdnummer beschouwen en daar een een groote teederheid in zijn stem en hij nam haar handen in de zijne. „Je bent niet bang voor mij. Kun je me niet als je vader beschouwen, en me zeggen..." „Neen, ik kan u niet als mijn vader be schouwen", antwoordde ze met een guiti- gen lach, „omdat... ik u heelemaal niet meer als vader hebben wil! Ik wil. ik bedoel... ik kwam om u te vertellen O... monsieur, ik kan het niet zeggen", ze lachte stralend nu „het is zoo verschrik kelijk moeilijk, o. kunt u het niet begrij pen... En met het spontane enthousiasme uit haar kinderjaren sloeg ze haar armen om zijn hals en legde haar zacht gezichtje te gen zijn gezicht en uit den blik in haar oogen begreep Giles. Hij nam haar in zijn armen en hield haar vast alsof hij haar nooit meer zou laten gaan hij kuste haar wangen, haar oogen, haar lippen, met zachte, teedere kussen. „Wilde je me vertellen dat je op die ma nier van me houdt „Juist. Op die manier", antwoordde ze zacht. „Jij wilde het mij niet vertellen, dus moest ik het jou komen zeggen, want liefde is het mooiste en grootste op de wereld en ik wilde haar niet laten ontnsnappen". „We mochten haar geen van beiden la ten ontsnappen, liefste. We zullen de liefde vasthouden, altijd en altijd.. Mijn kleine meisje... mijn koningin... mijn vrouw EINDE. Slechts een merk kan 't beste zijn zeer bijzonder cachet aan geven. Hirsch in Amsterdam had dit jaar als bijzondere at tractie...... de pyama en welk een pyama De Vries décoreerde de geheele zaal met echte Perzische tapijten en was er dus van overtuigd, dat ook de omgeving, waarin al het schoons wordt rondgedragen, in over eenstemming moet zijn met de kostbaar heden, die Madame la Mode in alle genres toiletten en mantels voorschrijft. Maar niettegenstaande de herinnering aan veel luxueus en flatteus gedoe in groote steden, was het in de groote zaal van het Grand Hotel Britannia te de^er stede gisterenmid dag toch maar weer heel goed te zijn. Onder de energieke leiding van mevrouw Lambooy liep de moderevue vlot van stapel en hebben we er verstomd van gestaan, wat we, vooral in de afdeeling bontmantels te zien kregen. Het was een tentoonstelling van de meest kostbare soorten en de da mes, die afwezig waren, kunnen die nala tigheid alleen maar betreuren, waar nog bij komt, dat het er niet om gaat of men zoo iets al eens eenige keeren heeft meege maakt, maar het de bedoeling van elke modeshow opnieuw is den dames te laten zien, wat het komende seizoen ons brengt aan kleur en lijn. Iedere goed gekleede vrouw of zij, die belang stelt in wat men „naar de laatste mode gekleed gaan" noemt, is onweersprekelijk gebonden aan, zij het dan ook tyrannieke, voorschriften van dé mode, die zij dus slaafs of gewij zigd dient na te volgen. Veel opvallende afwijkingen van een vorig seizoen zijn niet te constateeren. De taillelijn wordt iets hooger, maar de rok blijft kort en wijd, af en toe met Fransche plissers ruitvormig versierd of door fijne kant bedekt. Als begin kregen we de een voudige wintermantels te zien met geplooi de onderstukken en vrijwel allemaal met bontkragen. Bont is de versiering bij uit nemendheid dezen winter, ook op de ja ponnen en het geeft een rijk cachet. Ze werden door de keurige mannequins, die gracieus langs ons draaiden en wiebelden op de meest voordeelige wijze gedragen, terwijl de hoeden geheel in de kleur van de mantels waren. Bij 't even openslaan zagen we de smaakvolle middagjaponnen te voorschijn komen, die later nog eens apart werden getoond. Twee mantels waren er, die bijzonder onze aandacht trokken de een van grijze stof, geheel bewerkt, met zware zijde ge voerd en van onder met bont versierd. De ander een zwarte mantel met een schitte renden kraag en rand van echt skun natu rel. Dit waren wel de kostbaarste en ze werden gevolgd door een mantel van de nieuwe roode kleur met kimonomodel, die als een voorlooper van het volgende sei zoen beschouwd kan worden. Daar er de zen winter nog zoo goed als geen kimono- modellen gedragen worden, was er van dit genre maar één aanwezig. Ook trok een zacht lila mantel met grijze bont de bijzon dere aandacht, terwijl menig oog bewon derend en misschien wel verlangend uit ging naar een exemplaar van rood lila teint met pellerine, dat ook zonder die rug bedekking met den grijzen bontkraag tot de chicste modellen gerekend mag worden. De twee volgende nummers, waar een klein gedeelte van de inwoonsters van dit ondermaansche iets aan zouden kunnen hebben, waren de prachtige autojassen, die van buiten van whipcord en van binnen van kostbaar bont dienst moeten doen de bezitsters van automobielen tegen stof en koude te vrijwaren. Daarna volgde een lange rij van geklee de middagtoiletten, de meeste van crêpe de chine of andere zijde en alle met lange mouwen. Een bijzonder gedistingeerden indruk maakte de japon, waarvan de rok geheel uit wit omboorde, donkerblauwe schelpen bestond en 't lijfje uit fijne wifte geplooide zijde. Er waren japonnen van het meest eenvoudige soort tot de meer bewerkte en ingewikkelder modellen en bij informatie bleek ons, dat de prijzen van dien aard waren, dat ze in ieders bereik lagen. Er werd hierna een kwartiertje ge pauzeerd en het was een gelukkige greep na de pauze eerst de bruidstoet te laten komen. De aankleeding hiervan vereischt nogal geduld en nu de tijd van de pauze daarvoor benut werd, coupeerde men, dat velen vóór dit gewoonlijk laatste nummer wegliepen. Onder de tonen van Lohengrin's Bruidskoor verscheen het bruidje in zware witte zijde met kanten ondermouwen, het hoofd getooid met een sluier van echte Brusselsche kant, die over de geheele sleep afhing en als symbool van het bloeiende geluk een Engelsche bouquet van witte lelies en aronskelken dragende, waarmede de firma Witte weer eer inlegde. Ze werd gevolgd door twee bruidsmeis jes, de een in witte zijde en de rok ver sierd met lange zijden franje en de ander gekleed in een zalmkleurige japon, bedekt met gouden pailletten en met een loshan gende, langwerpige slip met wit bont om zoomd. die van een der schouders afhing. Na de bruid volgden eenige avondjapon nen, waarvan het meest de aandacht werd gevraagd door een groen zijden taftjapon met een keurige versiering van zilveren rozen met donker groene blaaen en waar overheen een avondmantel werd gedragen van groen fluweel met bont, een rijk ge heel .och door zijn een vend door iecr.reen gedragen kan worden.' Een shawl van gebloemde zijde mef lange franje, op eigen atelier vervaardigd, verdient nog eenige vermelding.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1