Land= en Tuinbouw voor om goede verkeerswegen van vitaal belang aan te leggen. Voorts is het bij de bespreking van den aanleg van goede wa terwegen niet mogelijk de beteekenis van de verhooging der cultuurwaarde van den bodem door den aanleg dier wegen buiten beschouwing te laten. Vervolgens dient men de aandacht er op .gevestigd te hou den, dat de tuinbouw door den aanleg van goede waterwegen ten zeerste gediend wordt. De tuinbouw nl. eischt een dage- lijksch vervoer der producten naar de vei lingen, terwijl ook een snelle verbinding met bet buitenland van het grootste be lang is. Mocht tenslotte liet kanaal Antwerpen Moerdijk gemaakt worden, dan zal ook dit een belangrijke wijziging kunnen brengen in den waterstaatstoestand van Westelijk Noord-Brabant en in de scheepvaartverbin dingen der streek. Een punt van niet te onderschatten belang acht de Kamer ook de verbinding van het nieuwe kanaal met de Wester-Schelde. Hierdoor toch zal een zeer korte waterverbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen worden tot stand gebracht, en zullen tevens West-België en Noord-Frank rijk op gemakkelijke wijze bereikt kunnen worden. Het weer in Europa. De bekende weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft: Gedurende de laatste dagen waren m he. oruote Europeesche meteorologische waar nemingsgebied groote tegenstellingen in de weersgesteldheid van verschillende gedeel ten te zien. Zondag toen het weer hier buiig en zwaar bewolkt was, stond de tlier mometer over het geheele vasteland hoo0 en heerschfe daar warm, helder weer. De omgeving van het Engelsche Kanaal had weliswaar vrij helder weer maar de win. was daar sterk en deze toestand is daai zoo gebleven gedurende de volgende da- „en Het gebied van hoogen druk, dat nog Iteeds boven het Zuidelijk deel van Europa aanwezig is, is van veel beteekenis geble ven, maar het Noordelijk deel is het too- neei geworden van vrij groote en diepe de pressies, die elkaar nu snel opvolgen. Tus- schen deze beide luchtdrukgebieden lig. een strook ongeveer over Enge and en de Kanaalstreek, alsook over ons land waar het luchtdrukverval groot is en dien tengevolge een harde westelijke wind waait. Deze toestand is voor de weersge steldheid in ons land met gunstig. Was de wind zwak, dan zou het bij de thans 110jT heerschende temperatuur en met ge broken, soms lichte bewolking, dus met vrij wat zonneschijn, goed weer kunnen zijn. maar de sterke wind bederft te veel. Bo vendien is het door de nabijheid van kleine, secundaire depressies ongestadig weer met nu en dan dreigende buien, die echter me. veel regen brengen. Over het algemeen staat de barometer vrij hoog, al is hij ook de laatste dagen voortdurend aan het dalen. Sedert Donder dagavond is weer een stijging aan den gang. Het gebied van hoogen druk ligt echter nog zoo dich bij, dat wij als net ware juist even over den rand aan de zijde der depressie liggen, betgeen voor ons de nadeelen van deze laatste medebrengt en van den hoogen druk slechts de geringe kans, dat dit zich over ons zal uitbreiden. In den regel trekt het gebied van hoogen druk zich in dezen tijd van het jaar hoe langer hoe meer naar het Zuiden terug en krijgen de depressies meer en meer de overhand, waarmede dan ook de herfst weertoestand wordt ingeleid. In het centrum van dit gebied van hoogen druk kan men nu het verschijnsel zien op treden, dat des morgens vroeg de tempera tuur beneden de normale daalt. Dit ver- schijnsel is een gevolg van de sterke af- koeling door warmte-uitstraling gedurende de reeds langer wordende nachten met een helderen hemel. Overigens geniet Zuid-Eu- lopa van prachtig nazomerweer. In het Noordelijkste gedeelte van hc. waarnemingsgebied verscheen nu en dan reeds eenige vorst. Ook in Zweden waren de morgentemperaturen reeds niet veel meer boven het vriespunt, als een waar schuwing dat de winter in het Noorden reeds op komst is. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer N D. Bijl q.q. alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Scheldestraat, ter oppervlakte van rond 152 M en deel uitmakende van een driehoekig perceel grond, hetwelk wordt ingesloten door den Singelweg, Scheldestraat en Paul Kruger- Zooals uw raad bekend zal zijn, worden gewoonlijk de perceelen bouwgrond ver kocht tot een diepte van pl.m. 20 M. Wanneer dit met bedoeld bouwblok eveneens geschiedde, zou daarbinneneen driehoekig terrein van pl.m. 1400 M over blijven, hetwelk tegen den thans geldenden nriis niet verkoopbaar zou zijn. Wij zijn met de commissie voor het Grondbedrijf van meening, dat getracht moet worden dien grond tegen sterk ver minderden prijs te verkoopen aan even- tueele bouwers daar ter plaatse en wel in dier voege, dat het bouwterrein aan de Scheldestraat en Paul Krugerstraat over 5 M meerdere diepte wordt verkocht, terwijl de overblijvende grond wordt toegevoegd aan de te verkoopen perceelen aan den Singelweg. De prijs van dezen grond n.l. den grond, die tot grootere diepte moet worden aangekocht ware te stellen op f 3 per M". Mitsdien hebben wij de eer U voor te stellen aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een som van 1677 (125 M-. a 12) (strook Schel destraat) 8 M2. a 15 (strook Paul Kru gerstraat) en 19 M2. a ƒ3 ten bate van het Grondbedrijf en voorts onder de gebruike- liike voorwaarden. In een overgeelgd adres verzoekt de heer M. Prince, alhier, van de gemeente ini koop te mogen ontvangen een perceel bouw grond, gelegen aan de Oostzijde van de Icheldestraat ter oppervlakte van lond '6Van 'dezen grond bedraagt deprfjs ƒ12 per M2. (130 M2.) en 3 per M2. (33 M - zie voorstel tot verkoop van grond aan den heer J. N. D. Bijl Q.Q-)- Waar tegen de inwilliging van dit ver- zoek bij ons college geen bezwaren bestaan hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen aan adressant den verlangden grond in koop af te staan, tegen een koop som van 1659 ten bate van het Grond bedrijf en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Aan de ontworpen Rochussenstraat wor den thans een viertal woningen gebouwd terwijl tevens een hoekperceel Schelde straat—Rochussenstraat is verkocht en spoedig zal worden bebouwd. De woningen moeten aan liet riool wor den aangesloten, terwijl zij tevens langs de straat bereikbaar moeten zijn. De woningen naderen snel hun vol tooiing en naar wij vernamen ligt het in de bedoeling de woningen reeds met ingang van 1 October te betrekken. Zoo spoedig mogelijk zullen dus bestra ting en rioleering moeten worden aange bracht, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer ƒ5300. i üaar aaH'ei(*,n§ van het bovenstaande, hebben wij de eer U te verzoeken ons machtiging te verleenen tot uitvoering van genoemde werken en de kosten daarvan ten laste te brengen van het Grondbedrijf. Bij dezen hebben wij de eer uwe vergade ring aan te bieden een door het Burgerlijk Armbestuur ingediend dubbeltal, ter voor ziening in de vacature, welke is ontstaan wegens het aan den heer F. C. Wijsveld op zijn daartoe gedaan verzoek verleend eervol ontslag 1. de heer L. Back, Kasteelstraat 42 2. de heer C. J. Mommaas, Bouwen Ewoutstraat 38. tS Bij dezen hebben wij de eer uwe ver gadering aan te bieden een door het col lege van regenten over het Gasthuis inge diend dubbeltal, ter voorziening in de va cature, welke is ontstaan wegens het aan den heer H. C. Wesseling op zijn daartoe gedaan verzoek verleend eervol ontslag 1. de heer W. van den Hoek, comman dant Kon. maréchaussee 2. de heer C. Ouwehand, directeur van gemeentewerken. Bij dezen hebben wij de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden, door den gemeente-ontvanger opgemaakte staten van ontheftingen wegens schoolgeld le. voor openbaar uitgebreid lager on derwijs, over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 16.24 2e. voor openbaar gewoon lager onder wijs over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 100.86 3e. voor bijzonder uitgebreid lager on derwijs, over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 31.52 4e. voor bijzonder gewoon lager onder wijs, over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 147.57 5e. voor de Handelsavondschool over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 6e. voor nijverheidsonderwijs, over het dienstjaar 1925/1926, tot een bedrag van 34.50. Deze staten zijn door Burg. en Weth. nagezien en in orde bevonden. Nu het Kon. besluit van 31 Januari 1925, btbl. no. 27 tot nadere uitvoering van ar tikel 16 en artikel 28, vierde lid, der Nij verheidsonderwijswet, is gewijzigd bij Ko ninklijk besluit van 31 Mei 1926, Staats blad no. 159, dient de „Instructie voor den directeur, de leeraren en den concierge der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs", vastgesteld in uwe vergadering van 26 Oc tober 1923, no. 16, goedgekeurd door den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen bij schrijven d.d. 30 November 19-3, no. 15764, afd. N.H.O., en gewijzigd bij raadsbesluit van 10 Juli 1925, no. 8, met de nieuwe bepalingen, welke gerekend worden 1 Januari 1926 in werking te zijn getreden, in overeenstemming te worden gebracht, waartoe wij U voorstellen de ver ordening in haar geheel te herzien en vast te stellen overeenkomstig een aangeboden concept-besluit. De commissie van toezicht op het Nij verheidsonderwijs kan zich met dit voorstel vereenigen. In verband met de invoering van de auto-tractie bij den reinigingsdienst is het wenschelijk het beheer van dezen dienst op commercieelen voet te regelen en den dienst als een gemeentebedrijf te exploiteeren. Art. 114bis der Gemeentewet opent daartoe de gelegenheid indien daarvoor door uwe vergadering, onder goedkeuring van Gedep. Staten, een regeling worde ge troffen. Een ontwerp eener zoodanige regeling wordt ter vaststelling aangeboden. De opzet van het bedrijf is op eenvou dige wijze geregeld. Onder toezicht van ons college blijft de directeur van gemeentewerken met de lei ding van den dienst belast. Daar de zaken van de reiniging in de laatste jaren door de raadscommissie voor de gemeentewerken worden behandeld, kan deze toestand bestendigd blijven, zoodat geen afzonderlijke commissie van bijstand in het beheer behoeft te worden ingesteld. Verder blijft de administratie van het bedrijf op het kantoor van gemeentewerken, terwijl de gemeente-ontvanger belast blijft met het ontvangen en uitgeven van gelden en het opmaken der rekening. Ontwerp. De raad der gemeente Vlissingen overwegende, dat het in verband met de invoering van de auto-tractie bij den rei nigingsdienst. wenschelijk is het beheer van dezen dienst op commercieelen voet te regelen en den dienst als een gemeente bedrijf te exploiteeren gelet op art. 114bis der gemeentewet en op het voorstel van Burgemeester en Wet houders Besluiten: I. vast te stellen de navolgende Regeling krachtens art. 114bis der gemeentewet op het bedrijf van den gemeentelijken reinigingsdienst te Vlis sin gen. Artikel 1. De gemeentelijke reinigings dienst wordt als een afzonderlijk bedrijf beheerd overeenkomstig de navolgende bepalingen. Art. 2. De bezittingen en schulden der oe- meente verkregen of ontstaan door de op richting en de exploitatie van het bedrijf, worden aangemerkt als bezittingen en schulden van het bedrijf en als zoodanig beheerd als een afgezonderd vermogen. Art. 3. Leveringen en diensten van het bedrijf aan de gemeente of omgekeerd worden aan en door het bedrijf vergoed alsof zij ten behoeve van een derde hadden plaats gehad. De voor uitbreiding en vernieuwing be- noodigde gelden worden door de gemeente aan het bedrijf verstekt tégen den koers en de rente waarvooi^} gemeente leent. De gemeente verstrekt aan het bedrijf de noodige kasmiddelen in Ioopende reke ning. Over de saldi der door het bedrijf bij de gemeente in Ioopende rekening gestorte en opgenomen gelden wordt rente berekend naar een percentage, dat door Burgemees ter en Wethouders wordt vastgesteld. Art. 4. De door het bedrijf gemaakte winst wordt gereserveerd in een vernieti- wings- en reservefonds. Het door het bedrijf geleden verlies wordt door de gemeente uit hare gewone midde len aan het bedrijf vergoed, voor zoover het niet kan worden geput uit het ver- nieuwings- en reservefonds. Behoudens het bepaalde in het vorige lid kan over de reserve niet worden beschikt dan met machtiging van den raad. Art. 5. Telken jare wordt van de kapitaal schuld aan de gemeente afgelost een som, welke niet lager is dan die, welke de ge meente verplicht is af te lossen, van 'de door haar ten behoeve van kapitaalver strekking aan het bedrijf aangegane geld- leeningen. De afschrijvingen op de bezittingen van het bedrijf hebben plaats volgens de dooi Burgemeester en Wethouders te stellen re gelen. Art. 6. Onder toezicht van Burgemeester en Wethouders berust de leiding van het bedrijf bij den directeur van gemeentewer ken. De betalingen ten laste van het bedrijf en de ontvangsten ten bate daarvan ge schieden door den gemeente-ontvanger hij is belast met de verantwoording van allé gelden van het bedrijf en houdt daarvoor de noodige boeken. Art. 7. Jaarlijks vóór l Juli wordt door den directeur van gemeentewerken aan Burgemeester e" Wethouders toegezon den a. de begrooting van de baten en lasten en van de kapiiaaisinkomsten en uitgaven voor liet volgende jaar (in twee voud) b. een verslag van den toestand van het bedrijf over het vorige jaar. Art. 8. Jaarlijks Vóór 1 Augustus wordt door den gemeente-ontvanger van de baten en lasten en van de kapitaalsinkomsten en uitgaven voor het volgende jaar de reke ning bedoeld bij art. 38 der rekeningsvoor schriften (in drievoud) aan Burgemeester en Wethouders toegezonden, belegd met de noocjige betalingsstukken en vergezeld van een specifieke lijst. Art. 9. De boeken van het bedrijf worden on het bureau van gemeentewerken vol gens het beginsel der dubbele boekhouding gehouden. Art. 10. Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1927. II. Dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten va Zeeland. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de le helft der maand September 1926. INGEKOMEN Mej. J. C. Monshouwer, verpleegster, Hellebardierstraat 2, van Utrecht. W. Breuninger, metaaldraaier, Konings weg 25, van Hengelo. B. van Belzen, werkman, Nieuwstraat 45, van Arnemuiden. L. B. M. van der LindenAspeslagh, Boulevard de Ruyter 46, van Antwerpen. W. R. Lubig, conducteur slaapwagen, Reinier Claeszenstraat 5, van Keulen. M. L. Wesdorp, zonder, Bouwen Ewout straat 6, van Helder. O. A. F. Glaeser, conducteur Mitropa, Boulevard Evertsen 6, van Amsterdam. E. B. H. Preuss, conducteur Mitropa, Boulevard Evertsen 6, van Amsterdam. P. Schiffer, metaaldraaier, Callenfels- straat 15, van Vaals. G J. B. Joos, roeier Belgisch loodswezen, Koningsweg 25, van Oostende. A. C. van der Welle, electricien, Wal- straat 88. van Hoek. S. van BelzenHoumes, zonder, Helle bardierstraat 15, van Middelburg. L. Sparling, schipper, Reinier Claeszen straat 2, van Dordrecht. A. J. JongkeesDuinker, zonder, Coosje Buskenstraat 5, van Koudekerke. Mej. E. J. M. van Hoepen, modiste, Ver- kuijl Quakkelaarstraat 73, van Rotterdam. C. A. Verlinde, musicus, Binnenhaven 21, van Amsterdam. Jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, luitenant ter zee, Hr. Ms. „Van Meerlant", van Ned.-Indië. J. Waverijn, hoofd openbare U.L.O.- school, Paul Krugerstraat 5, van Tholen. H. D. Wiggers, officier van administratie K. M., Boulevard de Ruyter 46, van Soera- baja. J. Ossel, zonder, Verkuijl Quakkelaar straat 209, van Amsterdam. M. W. C. Goessler, conducteur Mitropa, Reinier Claeszenstraat 5, van Amsterdam. A. Siereveld, werkman, Lange Zelke 23, van Arnemuiden. Mej. A. Hesse, religieuse, Glacisstraat 161, van Wervershoof A. J. H. Steffens, .conducteur Mitropa, Kanaalstraat 130, van Amsterdam. P. de Smit, timmerman, Groote Markt 15, van Kortgene. VERTROKKEN R. A. S. MaesDeschepper, Spuistraat 52, naar Brugge. J. A. Deley, Joost de Moorstraat 3, naar Oostende. P. Smaardijk, Primulalaan 19, naar Necfc- Indië. Mej. M. L. M. Decoster, Badhuisstraat 4, naar Huelva. C. F. Bukkens, Kleine Markt 3, naar Te- teringen. A. Ham, Koudekerksohe weg 54, naar Amsterdam. A. Voets, Oude Middelburgsche weg 10, naar Boxtel. W. J. Klumper, Kasteelstraat 111, naar Helder. A. Lourier, Kanaalstraat 116, naar Rot terdam. H. van Tongeren, Koudekerksche weg 79, naar Delft. F. H. Dikkenberg, Glacisstraat 97, naar Aardenburg. P. J. van der Laan, Van Dishoeckstraat 5, naar 's-Gravenhage. J. J. Spapé, Kasteelstraat 11, naar Breda. Mej. N. G. A. M. Guinee, Badhuisstraat 10, naar Ovezaude. J. H. v. d. Ven, Boulevard Bankert 24, naar Vught. A. J. Ladenberg, Nieuwstraat 38, naar Middelburg. P. Cevaal, Wagenaarstraat 19, naar Middelburg. S. W. Hi/ijsman, Badhuisstraat 74, naar Londen. C. P. Landsmanvan Halm, Wilhelmina- straat 19, naar den Haag. J. A. Schoe, Koudenhoek 5, naar Am sterdam. M. M. BrizeeTimmerman, Badhuis straat 95, naar Amsterdam. A. KrijtPeuchen, Scheldestraat 42, naar Ned.-Indië. J. Verhage, Hobeinstraat 35, naar Rot terdam. A. J. Ladenberg, Nieuwstraat 38, naar Rotterdam. C. de Block, Reinier Claeszenstraat 5, naar RillandBath. C. H. Kling, Singel 15, naar Oost- en West-Souburg. P. ten Napel, Koudenhoek 5, naar Am sterdam. C. de Landmeter, Koudekerksche weg 53, naar Oost- en West-Souburg. Mej. I. I. Bodman, Glacisstraat 161, naar Wervershoof. J. C. de Waal, Irislaan 15, naar Zaandam. Wat elke maand te doen geeft. (2e. helft September.) In de volgende weken wordt nog veel geoogst. Daarom kan het volgende nog dienstig zijn. Ook dezen zomer las men weer van ongevallen, o.a. dit bericht: „Toen Woensdag de 21-jarige zoon van den land bouwer V. in de buurtschap Loo bij Bath- men bezig was met het spannen van een touw óver een met hooi beladen wagen, 'brak het touw en viel hij van den wagen. Hij was bijna onmiddellijk dood." Wat kan gedaan worden om het onverwacht breken van touwen zooveel mogelijk te voorkomen? Hierdoor dat men aan den boom een katrol bevestigt. Laat men het touw over een katrol loopen, en dus niet over den boom schuren dan voorkomt men niet enkel het gevaar van onverwacht breken, (voor opgezet natuurlijk, dat men het touw op gezette tijden naziet en zoo noodig ver nieuwt), maar ook gaat dan het aantrek ken veel gemakkelijker, terwijl het touw een veel lange'ren levensduur heeft. Evenwel ook bij het gebruik van een katrol blijft het zaak, dat de man, die boven zit, steeds naast den boom knielt, en niet schrijdelings op den boom gaat zitten. De stoppelbewerking blijft nog aan de orde ze is voor den groei van 't volgend gewas van groote beteekenis. Daardoor toch hebben in de bouwvoor de gewenschte omzettingen plaats, dewijl de lucht beter kan toetreden. Dit komt vooial op de klei zoozeer aan het uit te zaaien gewas ten goede, dat men minder krachtig behoeft te mesten De in deze ervaren landbouwer zegt, dat een oordeelkundige stoppelbewer king een besparing geeft van pl.m. 2r0 K.G. chilisalpeter per H.A., d.w.z. wordt de stoppel om de een of andere reden niet bewerkt, dan zal men op het volgend ge was een paar baal chili méér moeten aan wenden. Op zandgronden geeft de bewer king niet zoo'n groot yoordeel daar dient ze voornamelijk ter onkruidbestrijding We zagen dezen zomer een groote vermeerde ring van biezen (russchen) men dient ze zeer kort af te maaien, en dat over eenige weken nog eens te doen. Indien de biezen verspreid staan over 't geheele land, dan late men het scherp afgrazen, mits geen gevaar bestaat voor het stuktrappen der zode, in welk geval is aan te raden vroeg opnieuw te hooien, of eventueel het gras in te kuilen. In den tuin Plant uw jonge aardbei- planten niet te dicht. Aan te bevelen zijn o.m. de soorten Lanton's noble, Jucunda Senation. Wilt ge een maandbloeier, dan kunt ge nemen de variëteit Sint Joseph. Deze soorten zijn geschikt zoowel voor den handel als voor kleinere culturen. Als men wil, kan men nu nog wel boerenkool uitplanten, maar haast u dan, want groot kunnen de struiken niet meer worden. Liefhebbers van radijs ook in den winter kunnen nu het zaad uitzaaien in een bak, welke eerst gevuld wordt met goede zuivere bladaarde als soort neme men witte of roode broeiradijs, liefst de eerste. Het zaad moet een weinigje ondergedekt worden. De ramen opleggen en voorloopig flink luchten om te voorkomen dat het loof te hoog opgroeit. Bind nu uw andijvie- planten op, met een biesje of matje ze wordt dan geel en voor 't gebruik geschikt. Maar doe het, als 't hart droog is, anders gaat de struik rotten. Wilt gij ze inmaken, laat dan zooveel struiken tegelijk opbinden als gij denkt noodig te hebben neem daar toe de grootste, de kleinere kunnen dan nog groeien na het opbinden is 't groeien gedaan. 1- Ook nu kan men nog kropsla op den bak zetten en zaaien op de plaats zelf, waar nj£n ze anders zou planten. In het midden onder elke ruit van 't raam zaaie men eenige zaadjes, bij elkaar. Na het opkomen neme men de zwakste plantjes weg en late onder elke ruit één staan deze behoeft men dan niet meer te verplanten, waardoor ze vóór zijn bij die, welke ver plant worden. Het luchten in de kropslabak- ken moet langzaam aan verminderd wor den hierbij neme men het weer in aan merking. Men zette ze b.v. elke week wat lager, :oodat er in 't laatst van October weinig lucht meer in is. Omstreeks dien tijd kunnen ze geheel dicht blijven. Voor de huisvrouw Indien ge rauwe groenten wat te lang hebt moeten bewaren, zoodat ze er niet frisch meer uitzien, dan kunt ge ze het frissche uiterlijk teruggeven, door ze een uur lang in koud water te leg gen, waarin ge een citroen hebt uitgeperst. Walcheren vóór 1500. VIII. Een paar maal hebben wij gesproken ever ambachten en ambachtsheeren. Willen wij de plaatselijke toestanden van Wal cheren in de middeleeuwen, ja zelfs die in onzen tijd beter begrijpen, zoo dienen wij eenigszins te weten wat ambachten en ambachtsheeren zijn. Het is niet met zekerheid vast te stellen, welke de aanleiding is geweest tot de vor ming der heerlijkheden en den grondslag der ambachtsheerlijke rechten, vooral niet van de oudste. Waarschijnlijk zijn de am bachten, of zooals men oudtijds in Zeeland schreef ambochten, een zeer oude Ger- IN EGYPTE kende men reeds vanaf de oudste tijden de Kunstige werking van de pepermuntolie op de spijsvertering, zoodat men de pepennunt- nlanten als een cultuurgewas verbouwde. Daar de King-Repermunt bereid is uit dezelfde origineeie pepermuntolie, mist ze den scherpen smaak van de later ontdekte kunstmiddelen en heeft ze eveneens een gunstige werking op de .spijsvertering. De smaak en geur van King-pepermunt zijn niet te evenaren. Vraagt Uw winkelier eens een ons van deze pepermunt a 20 ct. en U zult het ook erkennen. maansche instelling. Reeds bij Caesar komt het woord ambacti voor in den zin van vazallen, volgelingen van den vorst. Als zoodanig ontvingen zij van hem geschenken, die ook bestonden in stukken land. Wij zullen niet uitvoerig het leenstelsel uit de middeleeuwen bespreken. Toch dient er iets van oezegd te worden om de verhouding tusschen de ambachtsheeren en den graaf beter te begrijpen. De Frankische vorsten gaven groote landgoederen in leen aan de edelen, waarbij later tal van rechten, zoo als rechtspraak, belasting-innen, enz. De leenheer eischte van zijn leenman steun in de vele oorlogen, die hij voerde. Als alles goed ging, werd de leenman altijd opge volgd door zijn zoon of naasten bloedver want. Sommige leenmannen vereenigden verschillende leenen door huwelijk en erfe nis. Toen later zwakke vorsten kwamen, deden de leenmannen of zij zelf vorst wa ren. Zoo ontstonden er vele kleine staatjes. De graaf van Holland en Zeeland had zich zoo ook los weten te maken van zijn een heer, den keizer van Duitschland. W alche ren dat met Noord- en Zuid-Beveland, Zeeland bewester-Schelde vormde, was fei telijk vroeger een deel van 't graafschap Vlaanderen, dat alles omvatte wat ten Z. en O lag van de Schelde de tegenwoordige Ooster-Schelde. Na veel moeite en strijd hadden de Hollandsche graven, die Zeeland bewester-Schelde van Vlaanderen als ach terleen hadden gekregen, zich in 1323 ge heel onafhankelijk van dit gewest weten te maken. De graaf gaf zelf ook kleine stuk ken land aan de edelen in leen. Deze stuk ken land, feitelijk achterleenen,. waren de ambachten of ambachtsheerlijkheden die overal in ons land, voornamelijk in Holland en Zeeland waren. De ambachten waren meestal spilleleeneit, dwz ook een vrouw kon het ambacht be zitten. Als alleen een man kon opvolgen, heetten ze zwaardleenen. Liet de leenman of ambachthouder geen nakomelingen na, dan verviel het ambacht aan de grafehjk- heid.Voor overgangsrecht aan nakomelingen moest een som gelds betaald worden, welke dan afhankelijk was van den famihegraad en van de grootte der bezitting. Reeds in den Frankinken tijd waren de rivieren en andere stroomen staats- of koninklijk do mein. De graven hebben dit recht op zich- zelven doen overgaan. Zij hieven daarom tolgelden, bruggelden, enz. Dat gezag ging door costume (d.i. gewoonte) over in eigendomsrecht. Wat aan de wateren annex was, kwam hun ook toe, zooals de zanden, de schorren, enz., die in den stroom op wasten. Door de bedijking van zoo n opwas, b.v. St. Joosland en Vrouwepolder, ontstond een nieuw ambacht, 't welk door den graaf aan den bedijker werd verkocht Meestal eischte de graaf als loon een gedeelte van den grond, vrij van alle lasten. In de mid- deleeuwen traden de ambachtsheeren op als vrij aanzienlijke personen, veelal van edelen bloede. Toen later de edelen ook inde stad gingen wonen en zich verzwagerden met de aristocraten der stad, werden deze laat ste door aankoop bezitters van ambachts heerlijkheden en namen ook een wapen aan. Elk ambacht had een eigen wapen, meest afkomstig van het adellijk geslacht, dat de heerlijkheid het eerst bezat. De tegenwoor dige burgerlijke gemeenten hebben dat wapen meest overgenomen. Hadden de steden haar eigen regeering, het platteland werd bestuurd door de am bachtsheeren. Zij inden voor den graaf de grafelijke beden of belastingen en benoem den een schout en vijf schepenen, bijgestaan door een schrijver of secretaris. Schout en schepenen, samen ook wel de wet genoemd, moesten toezien op kleine overtredingen, verkochten de onroerende goederen, maak- ten testamenten op, enz. Zij waren o - spronkelijk bestuurslichamen, maar ver- den ook rechterlijke colleges en deden tevens wat thans van regeenngswege door een notaris wordt gedaan. Zij hadden middelbare en lage jurisdtc ie of recM spraak, de hoogere of crimineele junsdic e geschiedde door den graaf of door ufi vertegenwoordiger den burggraaf, ot ook wel rentmeester-generaal genoemd. Ook hadden zij het recht ont Peri,°n®" het wonen in het ambacht te verbieden en na de hervorming het recht om medebe men van den predikant, den koster et en» schoolmeester. Dit waren rechten die «r en macht gaven, maar er waren ook nog rechten, die geldelijk voordeel brasten, zooals het windrecht of dwangmalerij,K* rendiensten. 't recht tot jacht, vtsschenj en vogelarij, het plantrecht, het cijnsrecht van erven en vaak ook de opbrengst van hei den. Lag het ambacht aan de zee, dan M de ambachtsheer nog het strandrecht, voor sommige ambachten niet het miw belangrijke was, want al wat.op het aanspoelde en niet door de rechtheb werd opgeëischt, was voor hem, terwg' n{ een derde van de zuivere opbrengst gen van 't geen wel opgevorderd werd. De brengst was soms nogal beteekenend. de ambachtsheer van Domburg pachtte het strandrecht aan particuhe voor 100 pnd. vl. of ƒ600 'sjaars Toch waren er nog veel strandjutters, schijnt, dat de strandroof nergens.zoo 2 geweest is als te Domburg. Thans t l bijna al die ambachtsheerlijke rechten dWC Die heerschappij is lang voorbij Met alles, wat de glans van, -U heerschappij "L Wel bestaan op Walcheren nog ae bachten, maar de eenige re£jje"jantrecht bezitters nog hebben zijn het p Vef, en het cijnsrecht van sommige huizen, der het recht den naam te mogen ar Heel erg moe en el komt Mimi eindelijk 1 ongerust gezicht staal de deur. „O kind, kf I heb je gezeten en het wapen te mogen voeren van ambacht. A' de namen der Walchersche ambachten zullen wij niet opnoemen- grenzen komen ongeveer overeen niet die der tegenwoordige burgerlijke gemeenten. Sommige zijn klein, andere vrij groot. tn" kele burgerlijke gemeenten omvatten 2 ow ambachtsheerlijkheden. Door huwelijk, erfenis of aankoop kwa men ook dikwijls 2 of meer ambachten aa" Ja, vader Poezekat ;n rechts en vragen! Isoms ook een klein pol maar niemand kan uitl één persoon, waardooi tuurlijk niet weinig verll hooren de heerlijkhedel zinge en Nieuwerve (ecf meer dan een eeuw j Doorn. Het adellijk geslacht de 15e eeuw de mees heden op Walcheren. E de geslachten Van Bor Borsele van der Veere i ste. Zij achtten zich ze van den graaf. Zij wan een bastaardtak van B( Later kochten zelfs d< en Vlissingen ambachtsl bezitten zij ze niet mee Worden thans bij de nieuwen burgemeester andere deelen van Ze feestelijkheden verbonde er feest gevierd, voorna de nieuwe ambachtshee; die zich bij die gelegi toonde. Te Domburg wa dat de nieuwe ambacht poel gezeten, naar het {dragen. R. RAD10-PRO( Maandag 20 S Hilversum, 1050 M. - richten. 5.00—6.00 Kindt Ant. van Dijk. 6.00—7. cert door het H.D.O.-ork richten. 7.10—7.40 Tu den heer P. den Hartog, dahlia's. 7.40-^8.00 Cont 510 Persberichten.8.20 L (Uitgezonden van het plastreechter Staar", eeniging Mastreechter pielen. 8.40 Mevr. Annie 1 p.50 Harmonie „Kur Ka (hrecteur J. Crillen. 9.1(1 re''x Rutten Geulle, ovel '•30Jos. Crillen, fluitist. 'ereeniging „Mastreechl 'ersberichten. 10.10 Mevl opraan. 10.15» Tos. I [oordrachten in Maasl 0-25 H. Schrynemaeckeif angduo. 10.35—11.00 1 lapel". Daventry, 1600 M. I adiokwartet en solisten l ^Praan. piano.) 1.20I [an het Holborn restaura! ;isnes, What is a fish :ers of modern Europe. Kinderuurtje. 6.20 L e' Rialto theater. 7.20 weerbericht, nieuws. 7.4f mgWhat happens to tl Pant. 8.20 T. Pickering L 8.35 „The MikaJ ee.'d in het Prince's tl kJri"g en H Davies, 2 e'eiding. 9.20 Ballade-ci aJ- contra alt. D. BrinleJ 9-50 Causerie. 10.3 «e *uites van Bacl LSJ'jdsein, weerbericl JI V k Bolton, humor® SWu*, muzikale ïg. (mvolg)' 1 „Radio-Paris", l| «eert door het orkest '"Orkest Malsane ^zansduo. 8.5 Kömgswusterhausen, 13 ÏJJWWBiek (2 hobo's, gotten en 2 hoorns)9 5 -Pm n va" M°mbeit, C Ir. Dansmuziek. Brussel, 487 M. en Antw Orkestconcert. 8.50 lei ai, »"'vdie Daarna wi dichten Comedi' Munster, 410 M. PUrvorschers en - 11.50—12.5 Ö0_3™cf'Concert. -4.50 Parf- 8' 'erken .biopraatje. 4.5 Van Schumann vo< o en 8.50—1 - 9.20 L artsen 2.50 Ol t. Werl .3.20—3| 1 voÏ

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2