*r ACHELS >OLAK Aderen en vee. DONDERDAG 16 SEPTEMBER OPRUIMING in Plouvier's Schoenhandel KWATTAft* DatsKWAÏTA 1926 18IA"-PLATEN idijk 33 iscie Maatschappij fI BINNENLAND FEUILLETON ZIJN KLEINE MEISJE Stads= en Provincienieuws No. 218 s 64e *l»ar?£ans| lumbia"-platen fan een pianist Schafer. irnemen, omdat van het piano- reproduceert. onder bijgeluid. ren, zoowel als slijk. Ie nummers en j gaven genieten- V THOVEN) ien zich tot den Amsterdam RKT SUSK kNDSCHE 1IJKHEID, MJKDOM HIT GROOTE A.S. GRATIS. I— AMSTERDAM een \SCHVROUW Jalven dag. Waschnw-j handen, bprit 19 boven. James vragen te huurI 1EDENWON1NO rdiepingshuis, in hel I Brieven letters V. UI |iss. Courant". J aangeboden een iRUIKTE PIANO V- Brieven onder letters J-eau „Vliss. Courant |e STRAATBLOKKEUI I te koop. I S. N. D. BIJL, Van Dis-1 17. Iden prachtige fAGEL-PIANO. fonder letters V- K., urant". loopen /ART POESJE. Ie bezorgen Groene-1 lette COLPÖRT^I foor een refd?benriel)| I Vast salaris. Br.e< I Iterzaak", bureau I aiBBHHfllii u ,g -Middelb.-Rotter hengelegen Plaaise fR VAN PASSAGIER v.Midd- v.m.uuf 8 ktember |g16 17 20 21 ■rmatiën \t N.V. Erven 8 ■an VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 1 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van t6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent De Troonrede wordt niet per radio uitgezonden. Van den voorzitter van den Raad van Ministers heeft „De Avondpost" een schrij ven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering gemeend heeft niet aan het verzoek tot radiografische uitzending van de Troonrede te moeten voldoen. Hoewel, naar het blad ter oore is geko men, H. M. niet onsympathiek tegenover het verzoek stond, is de ministerraad na ten tweetal besprekingen over dit punt, en na ontvangen advies van waterstaat, waar onder de radiotelegrafie ressorteert, tot bo venstaande conclusie gekomen. Rijkspostspaarbank. Blijkens het verslag over 1925 van de Rijkspostspaarbank was het aantal inlagen in alle provinciën grooter dan in 1924 en nam toe met 5.1 het aantal terugbeta lingen vermeerderde met 0.7 in totaal een omzetvermeerdering van 3.3 9c. En ofschoon ook in dit jaar weder meer werd terugbetaald dan ingelegd, was het nadeelig saldo aanmerkelijk minder dan in 1924, nl. bijna 3 millioen (v.j. 5.9 mil- iioen). Het totaal bedrag aan de inleggers op spaarbankboekjes verschuldigd, inclusief de per 31 December bijgeschreven rente, ver meerderde met 1.5 tegen een vermeerde ring in 1924 met 0.5 Een zeer gunstig beeld vertoonen de fi- nancieele uitkomsten over 1925, voorname lijk te danken aan de waardevermeerdering, gedurende dat jaar, van het effectenbezit met niet minder dan 19.5 millioen gulden. Hierdoor kon het nadeelig saldo, door koersverliezen veroorzaakt, van de balans verdwijnen en plaats maken voor een re serve voor koersverschillen van ruim 14.5 millioen. Tevens kon weder het voordeelig exploitatiesaldo 5.3 millioen) aan het reservefonds worden toegevoegd. Te verwachten is dat dit laatste saldo in volgende jaren in sterke mate de gevolgen zal ondervinden van de daling van den rentestand (van 6 1924 tot 4.5 c/c aan het eind van 1925), welke daarin thans bij na nog niet tot uitdrukking komt. In 1925 werd, wegens belegging van gelden, een gezamenlijke rente verkregen van 15.813.124 15.860.106). Een rente winst werd gemaakt van 6.784.499 (6.862.434). Bij de Koningin te gast. Ze hadden geen school en waren in de duinen bij het pompstation gaan bramen gaan zoeken, schrijft de „Haagsche Cou rant". Maar zoo'n heelen middag dwalen door het zand, daar wordt je moe van en dat verwekt dorst. Dus liepen ze (de hel den van het verhaal zijn twee jongetjes van circa 12 jaar) in de richting van „den Ruigen Hoek", het landhuis van de Konin gin en ze waren al voorbij het groene huisje, toen ,ze ineens een rijtuig zagen, met twee dames erin. Misschien zouden die wel weten, waar er drinkwater was. Kordaat stapje een der jongens op het rij tuig af. Mevrouw, weet u soms ook een pompje we hebben zoo'n dorst Uit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T, (Nadruk verboden.) 35) ;ën te bekome» ,.V. toMWS&Vl Erven v tg: B. H^HOOBS.^iill NEGENTIENDE HOOFDSTUK. De Ironie van het Noodlot. »De Ironie van het NoodlotDeze boorden sprak Giles Tredman, toen hij op fcn Meimorgen een kort bericht in de krant las. „Een tragisch ongeluk op den grooten weg tusschen Aix-les-Bains en Chambery. tims Damansky reed met een geweldige vaart, toen, door onbekende oorzaak, de wagen slipte en tegen een boom aanreed. Ue inzittenden werden er uit geworpen. De r,ns was zwaar gewond er is geen hoop meer op herstel. Zijn vrouw, die naast hem zat, kreeg lichte verwondingen. De chauf feur was op slag dood". 'redman legde de krant neer en staarde ?or z'Ch uit. De geheele omgeving van 'Jn Indische woning bestond niet meer oor hem hij hoorde niet langer de stern en van zijn bedienden, de krijschende jonen van een vogel, die hem even te voren oo gehinderd hadden. Voor zijn geestes- g doemde een lange witte weg op, met an weerszijden weilanden en aan den J** blauwe bergen met een nog blau- v 'Ucht erboven. En op dien weg, wit n de stof, kwam een auto aangereden 8r°°te vaart, die dood en verderf dein, za£ bij dat allemaal weer dui gen ,V00r z.,cb Die s'n'stere zwarte wa- nnet kleine ponniewagentje, dat omver L v,0rPen werd, het donkere, angst-aanja- auftv u "van den eigenaar van de vm?' bleeke, smartelijke gelaat van de vin h' dle ln h.et gras ,a£ aan den kant den weg, dit alles vertoonde zich aan Mevrouw keek de jeugdige#>ramenzoe- kers eens aan. wenkte toen. Een meneer kwam aanloopen, praatte even met de me vrouw en zei toen dat ze maar even mee moesten gaan. Zoo kwamen ze op „den Ruigen Hoek", waar spoedig hun dorst gelescht was. Maar de geschiedenis was rog niet uit. Ze moesten hun namen opge ven en kregen de boodschap mee, dat ze 's avonds nog eens terug moesten komen ze zouden dan gehaald worden. Inderdaad, ze werden 's avonds gehaald en in hun padvinderspak waren za de gast van... u begrijpt het natuurlijk wel de Koningin. Ze werden onthaald op allerlei lekkers, ze kregen limonade en chocolade en hun dag was volmaakt gelukkig, toen de Ko ningin, de Prins en de Prinses een praatje kwamen maken (want toen begrepen ze wel, dat die mevrouw geen gewone me vrouw, maar de Koningin in eigen persoon was, en was 't niet moeilijk om ook den Prins en de Prinses te herkennen). En toen ze al het lekkers, dat hun voorgezet was, opgesmikkeld hadden en het groote gewicht van hun situatie langzamerhand in hun breinen was doorgedrongen... toen werden ze weer thuisgebracht en ze zullen 's nachts ongetwijfeld gedroomd hebben van die lieve mevrouw, die zoo heerlijk tracteerde en die Koningin Wilhelmina heet. Brievenbussen aan de tram. Op het oogenblik worden te Rotterdam tusschen den directeur van het postkantoor en de directie van de Rotterdamsche elec- trische tramweg maatschappij besprekingen gevoerd over brievenbussen aan tramwa gens. Indien de proef doorgaat, ligt het in de bedoeling, de lichtingen te doen geschieden bij het Centraal-station en op het Beurs plein, met dien verstande, dat daar slechts de bussen gelicht zullen worden van die lijnen, die niet langs het hoofdpostkantoor komen. De aldus gelichte brieven worden dan gedeponeerd in de bussen van de trams die wel langs het postkantoor komen en daar worden de brieven dan definitief ge licht. Het ligt in het voornemen alle trams op alle lijnen uitgezonders lijn 13 van deze bussen te voorzien. VLISSINGEN, 16 SEPTEMBER. Concert harmonica-vereeniging „Crescendo". Het programma van het concert door de Eerste Vlissingsche Harmonica-vereeniging „Crescendo", directeur de heer W. Lijn- berg, morgenavond te 8 ure te geven op de achterplaats van de kazerne Willem III, luidt als volgt Psalm 66 H. M. van 't Kruys „Schön die Abendglocken klangen" C. Kreutzer „Deux Chants Reli- gieux" W. A. Mozart „Wie schön leuchtet der Morgenstern" H. Wenzel Fantasie über das lied „Her- lich auferstanden" muziek van W. Lijnberg „Klange der Andacht" H. Wenzel „Nach einer Prüfung kurzer Tage", bearbeitung von W. Lijnberg „Nur danket alle Gott" H. M. van 't Kruys De Nedpam. Aan het verslag van den raad van be stuur der N.V. Nederlandsche Petroleum- en Asphaltmaatschappij over het elfde boekjaar, eindigende" 31 December 1925, dat zal uitgebracht worden in de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders op 23 September te Rotterdam te houden, is het volgende ontleend Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 9 der Statuten leggen wij hierbij over de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1925 en de balans op 1 Januari 1926. Eerst genoemde sluit met een verliescijfer van 34.945.64. De verliezen over de vorige jaren be droegen over 1921 1.405.19, over 1922 32.539.89, over 1923 34.670.95V2, over 1924 28.034.07. Uit dit overzicht blijkt, dat de laatste vijf jaren steeds met verlies is gewerkt en het laat zich aanzien, dat het loopende jaar daarin geen wijziging zal brengen. Te geringe omzetten, als gevolg waarvan de winsten onvoldoende waren om de al gemeene onkosten te dekken, zijn van deze verliezen de oorzaak. Een blik op de balans doet aanstonds zien, dat gebrek aan bedrijfskapitaal een vermeerdering van de omzetten belet. Wei is het steeds ons streven geweest om daarin cp de een of andere wijze te voorzien, doch, en dit behoeft geen nader betoog, de financieele positie van de maatschappij sluit zoowel een beroep op de geldmarkt als de redelijke verwachting van meer uitge breide crediet-faciliteiten ten eenenmale uit. Het is ons tevens in den loop van dit jaar gebleken, dat, hoe betrekkelijk gun stig onze positie in het tAmerikaansche proces op zich zelf ook moge zijn, de af loop toch hoogstwaarschijnlijk niet zooda nige financieele voordeelen zal opleveren, dat onze maatschappij, na afdoening harer schulden, een voldoend bedrag zal over houden om daarmede haar bedrijf op een behoorlijken voet te blijven uitoefenen. Het is hoofdzakelijk het contract met de Inter Ocean Oil Company geweest, dat indertijd den grondslag gevormd heeft voor de oprichting onzer vennootschap. De kort na die oprichting uitgebroken oorlog en de zoowel toenmaals als na afloop van den oorlog gebleken trouweloosheid dei 1. O. O. C. ten aanzien van het nakomen harer contractueele verplichtingen, hebben ons, naar ten slotte gebleken is, onoverkomelijke hinderpalen in den weg gelegd tot het be halen van de uitkomsten, welke wij bij de oprichting gerechtigd waren te verwachten. Bovendien heeft de u bekende ramp van het verbranden van een groot deel onzer op stallen in Juli 1924 zeer ernstige en blij ven- schade aan onze bedrijfsgang toegebracht. Onder deze omstandigheden rest ons niets anders dan u voor te stellen om tot liquidatie onzer vennootschap te besluiten. Op de balans komen als activa voor installatie te Vlissin^en 651.374.50, voor raden grondstoffen en producten 163.207.03<l/2, kasmiddelen en debiteuren 65.801.91, gebouwen terrein II 5000, effectenbezit (eigen aandeelen) 360.000, contract I.O.O.C. 75.000, saldo verlies 131.649.741/2, totaal ƒ1.452.033.19 en als passiva maatsch. kapitaal 2.000.000, aan deelen in portefeuille 1.000.000 en cre diteuren 452.033.19. Voorzitter van het Algemeen Armbestuur. In de laatst gehouden maandelijksche vergadering van het college van regenten van het Burgerlijk Armbestuur is als voor zitter benoemd de heer J. Polderman, die deze benoeming heeft aangenomen. Ln onze tijdinghal. Woensdag werd te Wagenin.gen, ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan der Landbouw hoogeschool het standbeeld „De Zaaier" onthuld. Op onze foto's ziet men de onthulling en op de tweede Prins Hen drik die na de officieele ontvangst het stadhuis verlaat. Verder etaleeren wij no,g een prachtige foto van de Haagsche radio-telefoon. Men ziet zeer duidelijk de verdeel-installaties, waardoor de abonne's met een der vier programma's van Hilversum, Daventry, Pa rijs of Königswusterhausen k-unnen worden aangesloten^ Politie-diploma. Voor het politie-diploma met aanteeke- ning zijn te Amsterdam geslaagd de heeren L. Kouwen te Middelburg en L. Kerkhove te Aagtekerke en voor het gewoon diploma de heeren M. Louwerse alhier, L. M. Kra mer te Arnemuiden, J. A. Kleinbeuke te Philippine. Gemeenteraad van Middelburg. Bij de opening van de zitting van den gemeenteraad te Middelburg richtte giste ren de heer Boasson zich met de volgende woorden tot den burgemeester Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen, zij het mij vergund mede na mens mijn medeleden u een hartelijk wel kom toe te roepen en u geluk te wensch'en met her herstel van een ernstige ziekte. Wij zijn verheugd u weer in ons midden te zien en wenschen u een voortdurende gezondheid, l^ist en opgewektheid toe om uw taak naaruw genoegen te vervullen. De burgemeester betuigde zijn hartelij- ken dank voor deze woorden, waarmede de leden hun instemming hadden bêtuigd. Mededeeling werd door den voorzitter gedaan van goedkeuring van verschillende raadsbesluiten, behalve dat tot het aangaan van een tijdelijke leening voor het herstel van de woning op Poelendale. Overeen komstig den wensch van Ged. Staten zal dit nu uit gewoon c^iderhoud worden be kostigd en zal daarmede in verband een wijziging der begrooting worden voorge steld. Verder deelde de voorzitter mede, dat de N.V. houthandel Walcheren v.h. G. Al berts Lzn. <S Co., bericht heeft niet te kun nen ^accoord gaan met de bepalingen, zoo als die voor een nieuw contract door den raad zijn opgemaakt. De toestand blijft dus zooals hij nu is en zeker tot dat de erf pachtstermijn is afgeloopen. Het adres van dr. Kinderman om ontslag als gemeentegeneesheer werd in handen gesteld van Burg. en Weth. om advies en zegde de voorzitter op een vraag van den heer van der Weel toe, dat overleg zal worden gepleegd met het bestuur van de Godshuizen inzake de vervulling der vaca ture, die zal ontstaan. Bij de kwestie van goed keuren, dat ge meentegrond bij de Griffioen wordt ge bruikt voor" de landbouwtentoonstelling op 21 Juli 1927, werd aan den heer Paul toe gezegd dat daaraan o.a. bepalingen over het weer in orde brengen van het terrein zullen worden verbonden. Het verzoek van het bestuur van den Kring Walcheren om subsidie voor die tentoonstelling werd in handen van Burg. er Weth. gesteld om advies. Aan de orde was vervolgens de her stemming over het voorstel van Burg. en Weth. tot opheffing van school B, waarover in de vergadering van 11 Augustus de stemmen staakten. Thans werd het voorstel verworpen met 10 tegen 7 stemmen, zuiver links tegen rechts. Bij de rondvraag wees mevrouw Weijl op den deplorabelen toestand van de Singels in het bijzonder den Seissingel en den Poelen- dalen singel. De voorzitter zegt, dat deze niet onder de rioleering vallen, doch andere singels we'. De heer Onderóijk zegt dat het herstellen alleen bij goed weer kan gebeuren. De heer Portheine wijst op de kermis wagens die nu reeds weken op den Dam staan, tot ongerief van de bewoners. De voorzitter zegt, dat de eigenaar geen aansluitende kermis had en daarom ge vraagd heeft te mogen blijven staan. Nu blijkt dat er hinder van wordt ondervonden, zal hij zorgen dat de wagens zoo noodig naar de Loskade worden verplaatst. Ten slotte le^t de voorzitter over de be- ZELDZAME KOOPJES zijn herinnering als in een kaleidoscoop. En weer zei hij in zichzelf„de ironie van het noodlot". Het scheen alsof de Goddelijke gerechtigheid verricht had, wat de men- schelijke gerechtigheid niet had kunnen bereiken. De pogingen om den man, die Sylvia ontvoerd had, te achterhalen, waren vruchteloos geweest. Mülier alias Prins Damansky alias, wie-weet-hoeveel-na- men-nog meer, scheen van den aardbodem verdwenen. Af en toe doken geruchten op dat hij hier of daar gezien was, in Parijs, in Monte Carlo, in Rome, maar bevestigd wa ren deze geruchten nooit. Mrs. Cardew ont ving nu en dan brieven van Grace, maar ze gaf nooit een adres op en de plaatsen waar de brieven gepost waren, bleken bij nader onderzoek nooit de ware verblijfplaatsen van het echtpaar te zijn of geweest te zijn. Handlangers genoeg En nu was de man doodelijk gewond, ja hoogstwaarschijnlijk al dood en Grace was zoo goed als zeker weduwe. Maar tot Giles' eigen verbazing wekte deze laatste overweging geen heviger ontroering bij hem op dan het geval zou zijn geweest als hij vernomen had dat een onverschillige kennis weduwe was geworden 1 Grace had zijn liefde gedood, volkomen en voorgoed uitgeroeid op den dag dat ze hem zijn ge loof in haar deed verliezen. „Arme stak kerd", in deze kleurlooze woorden be lichaamde hij al zijn gevoelens van mede lijden, „arme stakkerd Zooveel woorden van medelijden kwa men zelfs niet op de lippen van Hugh Ber- ners, toen hij, eenige dagen eerder, op een afstand van duizenden Kilometers van de plaats waar Giles deze verzuchting slaakte, hetzelfde bericht las en het aan zijn vrouw meedeelde. „O Hugh, als zij zooveel van Herman houdt als ik van jou, dan heb ik vreeselijk medelijden met haar. Ze heeft Sir Giles op een allergemeenste manier behandeld, maar van Herman hield ze daar ben ik ze ker van. Ik heb echt medelijden met haar. O, Hugh, denk je er toch eens in, om je eigen man te zien verongelukken Hugh dacht aan het oogenblik waarop hij Rosa bewusteloos in den tuin gevon den had, gewond door een werktuig van Herman en dat ze er het leven had af gebracht was heusch niet aan hèm te dan ken en na een oogenblik zwijgen zei hij grimmig „Ik wil niet zeggen dat ze krijgt wat haar toekomt, maar als ik bedenk hoe Sir Giles er uit zag toen hij bij jou was een paar dagen nadat ze met Herman was weggegaan, kan ik toch niet zeggen dat ik groote sympathie voor haar voel. En je zult zeker niet van me verlangen", voegde hij er met een glimlach aan toe, „dat ik buiten gewoon hartelijk denk over den man, die jou kalm wou laten vermoorden „Nu ik zelf zoo èrg gelukkig ben, ben ik geneigd iedereen te vergeven", zei ze, haar hand leggend in die van haar man, die over den armstoel waarin zij zat gebogen stond, „en ik wil ook niet vergeten dat toen ik klein was, hij altijd lief voor me is geweest ...en mijn moeder hield van hem". „Dan beantwoordde hij haar liefde niet op een manier, die ik sympathiek kan vin den. Hij gebruikte jou als zijn werktuig, hij zou je tenslotte heelemaal in het moeras hebben getrokken en de eerste keer dat je je tegen zijn wenschen durfde verzetten, was hij direct klaar om je uit den weg te ruimen. Neen hoor, ik voel geen steek voor hem." „Maar toch moet je me naar hem toe laten gaan", antwoordde Rosa. Ze ging rechtop in haar stoel zitten en keek haar man in 't verbaasde gezicht. „Neen, wacht nu één oogenblik voor je wat zegt, lieve jongen. Je weet wel dat ik nooit iets doe tegen je wil of wat jij onplezierig vindt, nooit. Maar ik voel... ik kan je gewoon hiet zeggen hoe sterk ik het voel... dat ik naar Herman toe moet voor hij sterft. In ieder geval, dat ik moet probeeren om hem nog levend aan te treffen. En als mijn voor gevoel mij niet bedriegt, is hij nog niet dood. Hij was de broer van mijn moeder, al was het dan maar een half-broer, maar ze hield zoo vreeselijk veel van hem en ten slotte... ik kan het je niet uitleggen wat me bezielt, ik weet het zelf niet precies, maar ik heb een ondefinieerbaar gevoei dat ik moet gaan, een gevoel alsof het me be volen wordt, zelfs al zou ik zelf niet willen. Toe, verzet je er niet tegen". „Ik zal je zeker niet weerhouden als je meent verplicht te zijn er heen te gaan, maar ik wil je wel eerlijk zeggen dat ik je gevoel in dit geval niet heelemaal begrijp". „Ik begrijp het zelf niet heelemaal, dat heb ik je al gezegd. Maar er is een stem in me die zegt dat ik moet probeeren Herman nog te spreken voor hij sterft. Het is alsof ik geroepen word." Hugh Berners was een veel te verstandig man om onder deze omstandigheden zich tegen den wensch van zijn vrouw te ver zetten. Hij verzocht een collega een paar dagen zijn praktijk waar te nemen en ver gezelde Rosa naar de kleine stad tusschen de bebloemde weilanden en de blauwe bergen in het zonnige land van Savoye. Het viel hun niet moeilijk terstond gewaar te worden waar Herman was het ongeluk had Prins Damansky tot het middelpunt van de belangstelling in het stadje gemaakt en Hugh en Rosa reden direct van het station naar zijn hotel. Rosa stuurde een briefje naar de appar tementen van Herman en binnen een paar minuten kwam de hoteljongen terug met de boodschap dat madame la princesse de Engelsche dame direct wenschte te ontvan gen. Rosa had Grace sinds het vorige voorjaar natuurlijk niet meer gezien en toen ze het bleeke, verwrongen gezicht zag van de vrouw die haar in de zitkamer opwacht te, viel het haar bijna moeilijk zich te reali- JAVA REEPEN Slechts een merk kan 't beste zyn grooting voor 1927, die met bijlagen enz. deze week nog aan de leden zal worden toegezonden. Thans deelt spreker med?, dat aan inkomstenbelasting is uitgetrokken 465.000 of ƒ20.000 minder dan voor 1926, terwijl voor onvoorzien is geraamd 28.547 tegen 29.202 voor 1926. De heer A. van Os werd definitief be noemd tot klokkenist van den Abdijtoren, welke betrekking hij nu een jaar tijdelijk heeft bekleed. De laatste kruitmolen van Middelburg. In het September-nummer van het „Geïl lustreerd Gemeenteblad" komt een artikel voor van Frans Vermeulen over den laat- sten kruitmolen van Middelburg. De boerderij „de Eendragt" te Nieuw- en St. Joosland" is het laatste overblijfsel der Middelburgsche kruitmolens. Op een groot, vierkant terrein, door een gracht omgeven, ligt het thans nog be staande hoofdgebouw, met de kleinere dienstgebouwen een vierkanten binnenhof omsluitend. Deze binnenhof is thans moes tuin en boomgaard de dienstgebouwen zijn verdwenen, maar het hoofdgebouw bleef vrijwel bewaard, zóó als de oude tee- kening het weergeeft. Het hoogere midden gedeelte heeft, zooals een foto bij het arti kel doet zien, den karakteristieken eind- zeventiend'eeuwschen halsgevelvorm. De groote rondbogige poort is echter dichtge metseld en thans tot woonhuis ingericht. Van de oprijlaan naar de kruin van den dijk voert een glooiende „oprei", die, vol gens de registers ten Rade, in 1730 is aan gebracht. In al zijn zakeüjken eenvoud is dit bouw werk van een schilderachtige monumenta liteit, die voortreffelijk past in het omrin gende landschap en waarom het, afgezien nog van de historische herinnering, stellig dient gewaardeerd en behouden te worden. Vliegerwedstrijd te Middelburg. Betreffende den vliegerwedstrijd, die Za terdag door „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg wordt gehouden, kan thans worden gemeld dat het aantal deelnemen- den is voor den grootsten vlieger 2, voor den fraaisten 6, voor den origineelsten 15, voor den stilstaanden 73 en voor den hoog- staanden 45, totaal 141, onder wie 17 meis jes. Des middags te half twee zullen deze kinderen zich met hun helpers in den tuin van het Schuttershof verzamelen met hun vliegers en zich vandaar met de padvin dersband en het muziekkorps van den Houthandel Walcheren langs den Molen berg, Langeviele, Markt Z.Z., Burg, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Molenwater, Koe- poortbrug en Singel naar het gemeentelijk sportterrein begeven, waar het eerst voor den hoogststaanden en dan voor de andere afdeelingen de vreedzame strijd zal worden beslecht. Des avonds te half negen heeft in de groote zaal van het Schuttershof de prijsuitdeeling plaats. Vreerndelingenbezoek. Het badseizoen aan de Belgische kust is nog niet ten einde. Heden kwamen met de provinciale boot nog 830 badgasten mede, die van hier naar den marktdag te Middel burg vertrokken. Diefstal. Dezer dagen is in de woning van zekeren P. te Koudekerke een geldsbedrag van on geveer 160 ontvreemd. Vermoedelijk is de tot nog toe onbekende dader door inklim ming door een raam in de woning gekomen. seeren dat dit de schitterende Grace Car dew was, een van de beauties van de vori ge season. Haar trekken waren nog mooi, het gezicht had zijn volmaakten vorm nog behouden, de fijne lijnen van wenkbrauwen, neus en mond waren niet uitgewischt, maar de glans van haar prachtige, blauwe oogen en de lieflijke trek om haar mond waren verdoft door een uitdrukking van onuit sprekelijk verdriet. „Je bent zijn nichtje", zei ze, Rosa met haar vermoeide, glanslooze oogen aankij kend, „hij is bij bewustzijn en hij wil je nog zien... hij kan niet lang meer leven..." Ze sprak in korte, afgebroken zinnen, haar stem klonk mat en emotie-loos. „Is hij zoo vreeselijk gewond vroeg Rosa en een groot medelijden met de andere vrouw vervulde haar. „Er is niets meer aan te doen. We wach ten... op het einde", was het hopelooze antwoord. „O, ik heb zoo met je te doen", riep Rosa uit, terwijl ze in een impuls van ein deloos medelijden haar armen oin Grace sloeg. „Hou je zoo vreeselijk veel van hem „Zoo ontzettend veel", was het toon- looze en bijna onhoorbare antwoord. „Ik heb te voren nooit écht van iemand gehou den. Ik wist niet wat liefde was voor ik hem kende. Hij heeft het me geleerd. Het is hemel en hel allebei." „Voor mij is het alleen maar de hemel", zei Rosa zacht. „De hemel Ja, als je je man bij je mag houden en gelukkig bent. De hel als je hem moet afstaan, zooals ik". Het toonlooze in haar stem was onder het spreken geweken, de starre trekken hadden zich verzachthaar lippen trilden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1