CHÉ ROUW en JI8 Japonnen, enz. enz, I. Doktoren. WOENSDAG 15 SEPTEMBER mo. 64e «IcuargMuig te Buste- zich goed den. - - I-name aangeboden W I ■ante Zaak in K[u*l Geldersche waren u I gsche Maatschappij Stoomvaart I tR VAN ^Svfe'ERS' bh,b,5Si* BINNENLAND Stads- en Provincienieuws I ber wordt geveild Ilidatie van een lsie ernste 7-8 uur. Begin bilair. te schrijven Ier ir, A. BOTTING. nd, eden den leeftijd I cite zijn met hel I enz. letters V. D, 1 Vaste prijs 300MI letters V. B., bureau lirant". 4-HUISHOUDSTER faarne half October g I Tren als zoodanigI ■eest en v.g.g.v. B" I foekh. VAN DER PW"' ■WINKELHUIS """T langeboden op een I liden, kan duerf 0 I letters V. 1., "^1 lurant". a-Middelb.-Rott e£l :hengelegen P133'5 f Bptember pgib 17 20 I 21 lim.tiëo te bel!0®V 8 8 natiën te bek°®®® el pM n N.V. TransP^L ^1 ,h. ErT.n ö- Vt J "g; B. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEAtENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Alzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere re«e! meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De loodsdienst op de Schelde. In ons nummer van Maandag hebben wij melding gemaakt van het adres door het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Amb- tenaarsbond aan de Tweede Kamer gezon den betreffende den loodsdienst op de Schelde. Aan de memorie van toelichting, welke bi] dit adres is gevoegd ontleenen wij het volgende Volgens de voorgestelde verdeeling van den loodsdienst zal, voor zoover het de binnenkomende schepen betreft, de Wielin gen door het Belgische, het Oostgat door het Nederlandsche loodswezen worden be diend. Dat de Nederlandsche regeering toe stemming tot deze afwijking van de voor gestelde "verdeeling heeft verleend, wordt door het personeel als vaststaand aangeno men. Verschillende uitlatingen, gedaan door degenen, die geacht kunnen worden ter zake op de hoogte te zijn, leveren daar voor de gronden. En deze onder het per soneel heerschende meening vindt vooral steun in een schrijven, door een der Neder landsche rivierloodsen ontvangen van de Teederij, die zgn. lijnbooten op Antwerpen heeft, welke door het aan Nederland toe gewezen Oostgat binnenkomen. De directie der Deutsche Ost-Afrikalinie, de Hamburg- Amerika-lijn en de Woermann-lijn schreef aan dezen rivierloods, die vaste loods is 'voor haar schepen, dat ze ,,tot haar leed wezen" zich genoopt zag om „wegens re denen van zakelijken aard" een deel van haar schepen door Belgische rivierloodsen te doen bedienen. Het bepaalde in artikel IV paragraaf 9 van het Verdrag kan voor de gezagvoer ders van door het Oostgat binnenkomende schepen de verplichting inhouden, om voor de korte vaart van de „reede van Antwer pen" tot aan de kade of in de dokken, den Hollandschen rivierloods door een Belgi schen havenloods te verwisselen. Deze ver plichting heeft ook voorheen bestaan, met uitzondering voor schepen, welke van een Belgischen rivierloods waren voorzien. Als gevolg van het optreden der Neder landsche regeering is deze verplichting op geheven. Het bepaalde in artikel IV paragraaf 9 van het Verdrag, maakt echter het opleg gen van deze verplichting weer mogelijk. Wordt hiertoe inderdaad overgegaan, dan valt het te voorzien, dat vele gezagvoer ders van schepen door het Oostgat binnen komende en voor Antwerpen bestemd, ter vermijding van het ongerief om voor het laatste en onbelangrijkste deel der vaart zich nog van een Belgischen havenloods te moeten voorzien, er de voorkeur aan zul len geven om door de Wielingen binnen te komen, hetgeen dan weer ten nadeele komt van den Nederlandschen loodsdienst. De openingszitting der Staten-Generaal, Wij hebben reeds melding gemaakt van het besluit der sociaal-democratische Ka merfracties om deel te nemen aan de ope ning der Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal waar de Koningin de Troonrede voorleest Het „Volk" geeft een uitvoerige uiteen zetting van de gewijzigde houding der sociaal-democraten te dezen opzichte. Aan deze beschouwing van het sociaal democratische hoofdorgaan ontleenen wij het volgende Het dient wel in het oog gevat te wor den, dat het hier niet geldt een bezoek der Kamer aan de koningin, maar omgekeerd een bezoek van de koningin aan de volks vertegenwoordiging. Onze Kamerleden wo nen, indien niet verhinderd, alle vergade ringen der Kamer bij. Moeten zij afwezig blijven bij ééne vergadering, omdat daarin het staatshoofd verschijnt, overeenkomstig de wettelijke bepalingen nog wel Er wordt te minder aanleiding voor aan wezig geacht, omdat in andere monarchis tisch geregeerde landen de sociaal-demo- kratische parlementsleden sedert vele jaren pen andere praktijk volgen als de bijeen komst onzer Kamerfrakties thans besloot jok ten onzent te volgen. De inlichtingen, ten vorigen jare in ons blad door Albarda op grond van mededeeUngert uit Denemar- Ken, Zweden, Engeland en België verstrekt, 'aten geen twijfel er over, dat wij in dit opzicht hier tot dusver een uitzonderings- oouding aannamen. Afschaffing van portvrijdom. jjen schrijft aan het „Hbl." et js bekend, dat de vrijdom van port or dienstbrieven sedert geruimen tijd is jeschaft. Het is echter niet algemeen be nei, dat die afschaffing een administratie- •n rompslomp in het leven heeft geroepen, hpinGn de 'Administratie der posterijen ten di °eve van haar commercieele boekhou- derf Gr °'3 s*oncK dat alle brieven en an- ,ij stukken betreffende den openbaren dprp Z0l'den worden gefrankeerd, met an- vPrhA00Jden' dat voor de bemoeiingen, "0l,dende met de verzending per naar Z,°U worden betaald, is niet voldoende veriiiiV2-ren Stomen, dat het een oogen- ünh-an zou heteekenen, wanneer de gsten van de posterijen dientenge volge zouden stijgen. Immers de openbare diensten hebben bijna zonder uitzondering niet de beschikking over eigen fondsen, zoodat de gelden, die besteed worden aan de frankeerkosten van de dienststukken, toch moeten komen uit dezelfde zakken, waaruit alle staatsuitgaven worden gedekt. En zij, die met staatsadministratiën be kend zijn, weten, dat de tellingen van stuk ken en de steekproeven om die tellingen te toetsen, overbodig zijn, zoodat de daaraan verbonden kosten als weggegooid geld kun nen worden aangemerkt. Het zou dan ook verstandiger zijn, dat teruggegaan werd naar den practischen toestand van vroeger, nl. dat portvrijdom voor dienststukken weder werd ingevoerd dan kan de begrooting voor de posterijen zoodanig worden in elkaar gezet, dat dui delijk uitkomt, wat naar schatting de kos ten zijn voor de verzending van dienststuk ken, zulks op grond van de ervaring van vele jaren. Wat was de oorzaak van de treinramp Hedenmorgen zullen de hoofden van dienst der afdeelingen weg en werken, tractie en vervoer, vergezeld van een in specteur, een onderzoek instellen op het terrein van de ramp. Spoorwegambtenaren en particulieren zullen inlichtingen verstrek ken, die van belang kunnen zijn voor het onderzoek naar de oorzaak. Betreffende de mogelijke oorzaak van het spoorwegongeluk komt prof. J. A. v. d. Kloes, van de Technische Hoogeschool te Delft, in een uiteenzetting in „Het Vader land" tot de volgende conclusie In verband met het geringere oppervlak is de wrijving in het grove grind geringer dan in het minder grove. Dientengevolge laat de ballast zich moeilijk onder profiel brengen, niet onder profiel houden en min der goed aanstoppen. Dientengevolge ligt het spoor minder vast op zijn plaats. Dit is m.i. de oorzaak geweest van de ramp bij de Vink. Wat is daar nu tegen te doen Fijn grind, grindzand, basaltslit aanvoeren en daarmede de dwarsliggers goed onderstop pen. Dan is alle gevaar voorbij. Weldadigheidszegels. De commissie voor de verdeeling van de Weldadigheidszegels, die in December en januari jl. zijn uitgegeven, maakt bekend, dat het plan der verdeeling ter goedkeuring is overgelegd aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw. Men hoopt omstreeks 1 October aan de ongeveer 250 vereenigingen, welke zich hebben aangemeld, het haar toekomende aandeel in de opbrengst te kunnen doen toekennen. Scheepsbouw. De firma Phs. van Ommeren te Rotter dam heeft voor haar stoomvaartmaatschap pij „de Maas" aan de werf Van der Gies- sen te Krimpen a.d. IJ. den bouw opgedra gen van een 5500 tons motortankschip, waarvan de complete machine-installatie met een 6 cylinder Dieselmotor van 1900 P.K. dóór het etablissement „Fyenoord" zal geleverd worden. VLISSINGEN, 15 SEPTEMBER. Een motie. Op de j.l. gehouden vergadering van de af deeling Vlissingen van den C^ïtralen bond van Spoor- en Tramwegpersoneel werd de volgende motie aangenomen De afdeeling Vlissingen van den Centra len Bond van Spoor- en Tramwegperso neel in vergadering bijeen op 13 Seotember 1926; gehoord de uiteenzetting over het ge beurde in den personeelraad, spreekt haar afkeuring uit over de manier waarop de afgevaardigden van dezen raad getracht hebben de door hen gemaakte fouten te verkleinen en door valsche beschuldiging den afgevaardigde van den Centralen Bond te belasteren constateert dat publiciteit van de het personeel schadende houding in dien raad hun onwelgevallig is de hetze tegen den Centralen Bond slechts bedoeld is om de aandacht van de werkelijklijkheid af te leiden om zich te genover het gezamenlijke spoorwegperso neel te kunnen rechtvaardigen dringt aan op volledige publiciteit van het verhandelde in den personeelraad roept het spoorwegpersoneel op zich te organiseeren in den Centralen Bond, waar de leden medezeggingschap hebben en hun belangen veilig zijn. Besluit deze motie te publiceeren in het orgaan en raat over tot de orde van den dag. Een nieuwe kabel tusschen Vlissingen en Middelburg. Verleden Donderdag is men begonnen ih den westelijken kanaaldijk twee nieuwe kabels te leggen tusschen de electrische centrale te Vlissingen en de gemeente Mid delburg. De oude kabels zijn zoo langza merhand te licht geworden voor het ver bruik van Middelburg. Deze nieuwe kabels zijn voor 10.000 volt geconstrueerd en hebben beiden een koper- doorsnede van 3 X 50 vierkante m.M., doch worden voorloopig nog met 3000 volt gevoed. De verzwaring is zoo gekozen, dat, zoo Middelburg zelfs het 10-voudige van het oogenblikkelijke verbruik had, nog geen verdere verzwaringen meer noodig zullen zijn, dus geheel Walcheren gemakkelijk door deze kabels bediend kan worden, zoo noodig zelfs de geheele middengroep. Het kabelleggen gaat BÉStttsg^woon snel. Heden is men reeds tot ver voorbij de Ijs baan gevorderd, zoodat ongeveer in een week tijd alle 27 rollen, welke elk circa 425 Meter kabel houden, gelegd zullen zijn. De rollen met kabel wegen elk circa 3.5 ton en zijn, zooals we zagen, van Nederlandsch fabrikaat. i 19 September Demonstratie. Zondag 19 September a.s. organiseeren S. D. A. P. en N. V. V. êen groote Nationa le Demonstratie te 's-Gravenhage. De de monstratie zal voorafgaan door een mee ting op Houtrust. Op de meeting zullen verschillende kopstukken van partij en vak beweging het woord voeren. Naast een 2500 zangers, die -gezamenlijk onder leiding van Otto de Nobel, eenige liederen zullen zingen, ligt het in de bedoe ling dat een vijftiental muziekverenigin gen, eveneens onder één leiding, gezamen lijk enkele nummers zullen uitvoeren. Zooals bekend is, worden voor de deel nemers aan deze demonstratie spoorkaar tjes verkocht tegen sterk gereduceerde prijzen. Een retour naar Den Haag kost van hier ƒ4.62. Volgens achterstaande advertentie be staat er Donderdagavond nog gelegenheid om zich van kaartjes te voorzien. De deelname vanuit Vlissingen is niet onbeteekenend en het aantal deelnemers stijgt nog voortdurend. Concerten op de achterplaats van de Willem UI. Bij gunstig weer zal de mondorgel-ver- eeniging „Excelsior", directeur de heer J. de Lange, morgenavond ten 8 uur haar eerste concert geven op de achterplaats van de voormalige kazerne Willem III. Er zullen een 20-tal numers worden gespeeld, terwijl om precies 9 uur Russische taptoe wordt uitgevoerd. Vrijdagavond te 8 uur zal de harmonica- vereeniging, directeur de heer W. Lijnberg, een concert geven op de achterplaats van de Willem II, eveneens bij gunstig weer. Gevallen. Gisterenmiddag is met een auto naar zijn woning aan den Koudekerkschen weg over gebracht een werkman in gemeentedienst, die int den gemeentestal van den hooizol der was gevallen en blijkbaar een hersen schudding had bekomen. Dr. Lacomblé, wiens hulp was ingeroepen, keurde het goed dat de man, na een uurtje rust, naar zijn woning overgebracht werd. Voor het examen als eersten stuurman is te 's-Gravenhage geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer G. A. Buskop. Het tractaat met België. Gisteren trad in een matig bezocht'1 openbare vergadering van de afdeeling Aliddelburg van den Vrijheidsbond in het Schuttershof als spreker over het tractaat met België op de heer mr. H. J. Knotten- holt, lid der Tweede Kamer. Spreker behan delde eerst de politieke bezwaren en geva ren van het tractaat en wel allereerst het Schelderegiem. Het Nederlandsch gezag ever de Schelde is steeds als een noodza kelijke voorwaarde voor de Nederlandsche nationaliteit van Zeeland beschouwd. Dit was zoo reeds tijdens de graven, ook tij dens de stadhouders en ook de annexionis- tische Belgen toonden liet te begrijpen, toen zij 'in 1919 niet alleen de Schelde, maar ook Zeeuwsch-VIaanderen, Walche ren en Zuid-Beveland eischten. Men dient zich te beroepen op het sta tuut van Barcelona, dat bepaalt, dat de staat het recht houdt over de rivier, die door zijn grondgebied loopt. Nederland daarentegen doet bij het tractaat afstand van bijna alle souvereiniteitsrechten, ^o- wel van beheer als van justitioneele en po- litioneele rechten. Door vrijwillig afstand te doen van deze zeggenschap en bevoegd heden, doen wij de eerste schrede naar algeheelen afstand van onze souvereiniteits rechten op de Schelde. En wij verzwakken door het tractaat onze souvereiniteitsrech ten op de Wielingen, Spreker zet de be- loodsingkwestie nader uiteen en meent, dat als wij onze aanspraken op de Wielingen willen handhaven, wij de betonning en bc- loodsing niet uit handen mogen geven aan een internationale commissie en de belood- sing aan België zelf. Spreker wijst er dan op, dat Nederland zelf de kwestie der Maaskanalisatie heeft opgelost, doch de Wielingenkwestie niet wordt opgelost. Nieuwe bronnen van moeilijkheden zul len ontstaan door de vraag of de Belgische oorlogsschepen: ten allen tijde door zullen mogen en ook door de verlangde kanalen Antwerpen-Moerdiik en Antwerpen-Ruh- rort. Deze laatste zullen een steun blijken te zijn voor het streven der Belgische an- nexionisten. Bij de behandeling van het economisch nadeel, dat spreker van het tractaat verwacht, wijst spreker op de be palingen, dat wel rekening moet worden gehouden met Zeeuwsche landsbelangen, doch dat de Antwerpsche scheepvaartbe- Iangen blijven voorgaan. Verder op het feit dat de weg van Dordrecht naar Antwerpen veel langer en onzekerder is dan die naar Rotterdam en daardoor de vrachten naar Antwerpen hooger dan naar Rotterdam. Aan dezen bestaanden toestand zou het Antwerpen-Moerdijk kanaal een einde moe ten maken maar spreker meent, dat dit dan hoogstens als ruilobject zou mogen worden gebruikt. Besprekende de van beide zijden aange voerde voordeëlen van dit kanaal zegt spre ker, o.a. dat hij nog nimmer, heeft gehoord van een belangen gemeenschap tusschen Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam, eer der van concurrentie en hij niet gelooft aan een betere verbinding van Zeeuwsch-Vlaan- leden met Holland door dit kanaal, evenmin als een voordeel voor West-Brabant door de kans op het stichten van fabrieken en betere afwatering. De argumenten van de voorstanders van het tractaat besprekende, zegt spreker, dat goede betrekkingen met België nooit ge vestigd kunnen worden op een tractaat, dat wij als afgeperst onrecht voelen. Dat onze nationale eer zou gebieden, te hono- reeren wat de minister toezegde om de dreigende gevaren te bezweren, ontkent spreker. Als men in de toekomst Zeeuwsch- VIaanderen en Zuid-Limburg wil annexee- ren zal men het niet alten omdat wij nu het tractaat goedkeuren. Het zal evenmin kun nen dienen om België van Frankrijk los te maken, voor dwangmaatregelen' vreest spreker niet en trouwens het recht is aan onze zijde en daarvoor moeten wij flink opkomen. Spreker zou dan ook den Kamer- elden willen toevoegen fait ce que doit, advienne que pourra. Doet wat gij behoort te doen, wat er ook gebeure. Het badseizoen te Domburg. Te Domburg bedroeg dit jaar het aantal bezoekers, dat logeerde in hotels, pensions enz. 3237, tegen 3241 in 1925. Het aantal tot nu toe genomen baden bedraagt 13.551 tegen .13.453 in 1925. Ten slotte was ook het aantal kaarten voor de tennisbaan hoo ger dan vroeger, nl. 620, tegen 532 in 1925. Keuringsdienst van waren in het gebied Goes. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes, over het jaar 1925, is het volgende ontleend Vooral het Melkbesluit en het Algemeen besluit (warenwet) voldoen in een groote behoefte, daar nu zoo niet aan alle dan toch aan vele misstanden een einde kan worden gemaakt. Beide besluiten zullen echter veel tijd van de keurmeesters in beslag nemen vooral wat betreft bet verbeteren van de ruimten en lokalen, waarin eet- en drink waren worden verkocht en bereid. Het is m het bijzonder op het platteland door den al gemeen heerschenden woningnood dikwijls zeer moeilijk een bevredigende oplossing te vinden. Het aantal inwoners van het gebied Goes steeg in het afgeloopen jaar van 249030 tot 249353. Het aantal gemeenten is niet ver anderd. In het afgeloopen jaar werden 252613 artikelen gekeurd en werden 9849 monsters voor meer uitgebreid onderzoek in het labo ratorium binnen gebracht. Voor het verrichten van bovengenoemde keuringen werden 8269 winkel-, bakkerij en vischinspecties verricht, waarbij 899 par tijen ter plaatse moesten worden afgekeurd. Deze partijen werden gedeeltelijk vernietigd en waar het nog mogelijk was als veevoe der afgestaan, nadat het voor menschelijk gebruik ongeschikt was gemaakt. Naar aanleiding van den uitslag van de onderzoekingen in het laboratorium werden 322 schriftelijke waarschuwingen verzon den en vele mondelinge waarschuwingen gegeven. Ook werd, waar dit noodig geacht werd de noodige voorlichting gegeven, daar meermalen bleek, dat opzet buiten spel was en onvoldoende kennis of onjuiste uitleg ging van de eischen der Kon. besluiten oorzaak was van het in den handel bren gen van afwijkende waren. Op verzoek van het bestuur van de Nij verheidstentoonstellingen te Middelburg en Goes en van de Landbouwtentoonstelling te Kruiningen, werd door den Keurings dienst een plaats ingenomen op deze ten toonstellingen om zooveel mogelijk een overzicht te geven van de werkzaamheden en de resultaten van den dienst. Daar steeds over een flinke gratis standplaats kon beschikt worden, waren de kosten, die hieraan verbonden waren, zeer gering. Het groote aantal .bezoekers was wel een bewijs van de belangstelling, die van de zijde van het publiek bestond. Op grond van de onderzoekingen in het laboratorium werden 56 partijen waren in beslag genomen of aan de consumptie ont trokken. iHet aantal monsters melk, dat in den loop; van het jaar in het laboratorium wer den onderzocht bedroeg 7008, welke zich als volgt laten groepeeren. Op straat of aan huis bemonsterd 6548 (waarvan 10 zuur), gesteriliseerde melk 29, stal of weidemon- sters 122, monsters op moment van afleve ring genomen 309, totaal 7C08 monsters. Van de 6577 monsters hadden 94 een af wijkend vriespunt. Zoodra dit dichter bij het nulpunt ligt dan 0.52° Celsius, mag de aanwezigheid van toevoegsel water worden aangenomen. In vele gevallen was het verschil even wel gering, zoodat eigenlijke vervalsching betrekkelijk weinig meer voorkwam. Tengevolge van de aanwezigheid van vuil verkeerden 191 der onderzochte mon sters in ondeugdelijken toestand. Een vetgehalte van minder dan 2.75 werd vastgesteld bij 839 monsters, terwijl bij 865 monsters het gehalte aan vetvrije droge stof minder dan 7.95 bedroeg. Ook in het afgeloopen jaar kwam er weer in het derde kwartaal een groot aan tal monsters melk in het laboratorium met een opvallend laag gehalte aan vetvrije droge stof, terwijl het vriespunt normaal was. Het komt mij voor, dat dit verklaard moet worden door het vele water, dat het vee gedurende de warme maanden drinkt, en dat iri vele gevallen vooral bij weinig regenval, min of meer brak wordt. Dit verschijnsel doet zich nu al eenige jaren op ongeveer denzelfden tijd van het jaar voor. De reinheid van de melk verbeterde aan merkelijk. Over het algemeen wordt er wat meer zorg aan de melk besteed en is thans de watteiVzeef ingeburgerd. Door de keurmeesters werden bij hun in specties 10621 brooden gewogen, terwijl bemonsterd werden 415 stuks gebuild tar webrood, 49 stuks ongebuild tarwebrood, 3 stuks roggebrood, 38 stuks melkbrood, totaal 505 stuks. Brood van afwijkend gewicht werd in het afgeloopen jaar niet aangetroffen. Van de 415 onderzochte monsters witte brood, bevatten 163 minder droge stof, dan in het broodbesluit is voorgeschreven. Het meerendeel dezer afwijkingen werd in het eerste halfjaar geconstateerd namelijk 103 tegen 60 in het tweede halfjaar. Het vermoeden bestaat, dat het tekort aan droge stof niet altijd een gevolg is van het gebruik van te weinig grondstof, maar dat dit gedeeltelijk een gevolg is van het gebruik van in hoofdzaak Zeeuwsche tar webloem, die dikwijls een hoog gehalte heeft aan maltose, waardoor bij het rijzen van het brood een grootere hoeveelheid dro ge stof vergist dan bij het gebruik van meel met een laag maltose gehalte. Rinso Het moderne zeeppoeder, Rinso, dat onmiddellijk in heet water oplost, geeft U in een oogwenk een prachtig sop met groote reinigende kracht. Dit sop dringt door in het dichtste weefsel en maakt al het vuil zachtjes los. Het weeken van Uw waschgoed in dit heerlijke sop bespaart U het zwaarste werk van den waschdag. Neem nog heden een proeft De Lever's Zeep Maat* schappij, Vlaardingen. Ook laat de hoedanigheid van de bloem van de kleine molenaars nog wel eens iets te wenschen over. Gedeeltelijk is dit een gevolg van het meer primitief' ingericht be drijf, waardoor de zemelen minder goed verwijderd worden, maar ook doordat het maalloon voor een gedeelte in natura wordt betaald, waardoor goede en minder goede tarwe door elkaar komen. Over het algemeen was het tekort niet groot, zoodat met een waarschuwing werd volstaan. Tegen twee bakkers die brood afleverden, dat aanmerkelijk afweek, wat betreft het gewicht der droge stof werd proces-verbaal opgemaakt Het ongebuild tarwebrood, bevatte met uitzondering van een 3-tal monsters, vol doende tot ruim voldoende droge stof, evenals het melkbrood, waarvan twee mon sters een te laag gewicht aan droge stof hadden. Op straat, markten en afslagen en in de winkels werden 3774 partijen visch door de keurmeesters gekeurd. De vischkeuring gaf weinig reden tot aanmerkingen, vooral wat de straatverkoop betreft. Een viertal partiien werden afge keurd, waarvan drie partijen door den ver- kooper zelf ter keuring werden aangebo den. Twee van deze partijen bleken bij aankomst in ondeugdelijken toestand tè verkeer en. Het meerendeel der overige afkeuringen vond in winkeltjes plaats. Tegen een win kelierster, die stinkende zoutevisch ten ver koop in voorraad had, werd proces-verbaal opgemaakt. Onderzocht werden 74 monsters worst en 12 monsters leverpastei. In worst werd nog eenige malen kleurstof aangetroffen. Een waarschuwing was gewoonlijk vol doende om hierin'verbetering te brengen Tegen een slager, die aan deze waarschu wing geen gevolg gaf en kleurstof bleef gebruiken werd proces-verbaal opgemaakt. Het zetmeelgehalte van de onderzochte monsters gekookte worst was zeiden boven het gestelde maximum. In. één geval even wel bedroeg dit bijna 17 Het betrof worst, welke uit België was geimporteerd. De aanwezige voorraad werd naar het land van herkomst teruggezonden. Het Federgetal van eenige monsters le verworst was te hoog. Bij nader onderzoek bleek te veel water te zijn toegevoegd. De bereiders beloofden hiermede in het ver volg rekening te zullen houden. De plaatsen waar het ijs bereid wordt, laten nog veel te wenschen over. Van groo te beteekenis voor dit artikel is het ver schijnen van het algemeen besluit (waren wet) waardoor het mogelijk zal zijn tegen het volgende seizoen in te grijpen en aan de ongewenschte toestanden een einde te maken. Onderzocht werden 23 monsters ijs en 9 monsters zoogenaamd roomijs. Van deze laatste bevatte slechts één monster zoo veel botervet, dat daaruit afgeleid kan wor den dat werkelijk room gebruikt was. Daartegenover stond dat onder den naam vanilleijs eveneens een paar monsters wa ren die met room waren bereid. Een pseudo-veld wachter. Door de rijkspolitie te Ierseke is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren G. uit Kapelle, die zich voor rijksveldwachter uit- VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE Slechts 3 van de Nederlandsche bevolking is de zwemkunst machtig, terwijl ruim 65 het brood verdient op of nabij het water. In ons land ver drinken er jaarlijks meer dan duizend menschen. PROPAGANDA-COMMISSIE NED. ZWEMBOND.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1