ÜGIEY5 timmerh DINSDAG 14 gemeentebestuur binnenland feuilleton ZIJN KLEINE MEISJE uiers! f; vkinderen EY's KAUWGOM Stads= en Provincienieuws ?BERï€HT eterstand 767.4 te Brest I terstand 735.1 te Ingoe. t den avond van 14 Sep- I ellicht tijdelijk toenemen- I ijke tot Zuid-Westelijk waarbewolkt. Weinig 0f g verandering in tempe. Auto's en Fietsen ïtember ^as- NO. 216 64e Jaargang 1926 -1 14 15 16 17 7.49 7.47 7.44 7.42 END A ïtember. Mode-revue, I Britannia, van 2—5 en' uur. I M AMSTERDAM" 3 September, 3 uur nm. leden een ongeanimeerd I :inig affaire en de meeste 1 >ersen beneden Zaterdag I n tijdens beurstijd noj f iuikeraandeelen loom ge-1 n H.V.A., iets lager dan I de, verloren gaandeweg I n. Tabakken waren even-1 meeste soorten een 3-tal f et vorige slot. Aandeelen I ongeboden, ofschoon ook en grooten omvang aan- ndeelen had het aanbod lat aandeelen (Amsterdam I ager geopend, verder re-1 ;n 4-tal punten lager. I erlaten. Sinkeb-tin vast, I dol op de heer- lepermuntsmaak, die ng b-l-ij-f't. 1 zoo goed voor hun eetlust eu spijf- ng. als middel om de schoon te houden VRIGLEY'S Peper- Kauwbonbons hun keds dubbel en dwars jren en tandartsen h:n het gebruik van jom aan l jnt-Kauwbonbon» lerij voor Vlissingen: R. GROOL ORDSTRAAT 70 et GOEDKOOPST terecht bij lt44 Scheldestraatj i of te huur aangeboden HUIS, looste Buskenstraat. motto „Huis", bme® lurant". ZAND VOOR HET WEGHALEN. MAAS, werk Scl* K een pitch-pine .«JDERLED1KANT as. Adres Coosje 1» [66 (beneden). Stoomvaart M -Middelb.-Rotte"1 hengelegen plaatsen. :r van PASSAClEi». "ieren en vee. v.Midd.;v.R v.m.uuttf'® 9 ptember 14 N16 17 20 8 ftrma-tiën te bekome0 |o N.V. IJ [h. Erven G. VOS. r: B. EENHOO^'Ö VLISSINGSCHE COURANT abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- .hprpfl f 2.20 per drie maanden. Franco door hei geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie-prijs Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. IJMU1DEN, SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat van 16 t.m. 18 September 1926 van het fort' te ljmui- den schietoefeningen met lichtgeschut wor den gehouden, aanvangende 9 uur v.m. Onveilig is de zee beN. de haven tot op 6 K.M.Wan het fort. Eén uur vóór het begin der oefening wordt een roode vlag op het fort gehe- schen, welke bij het einde worde neerge haald. Men wordt vei zocht het schietterrein te mijden. Vlissingen, 14 September 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN, Het NederlandschBelgisch verdrag. De Algemeene R. Kath. Werkgevers Vereeniging heeft een nader adres gezon den aan de Tweede Kamer betreffende het verdrag met België. Dit nader adres is ge zonden naar aanleiding van de memorie van antwoord van den minister van buiten- landsche zaken en het bijgevoegd protocol. Adressante verzoekt aafi de Kamer het ver drag ook in den tegenwoordigen vorm niet te aanvaarden, maar bij de regeering aan te dringen,op heropening der onderhan delingen. De S.D.A.P. en de opening der Kamer. Wij lezen in „het Volk" Zaterdag is een vergadering van de beide soc.-dem. Kamer fracties gehouden, in welke vergadering het verdrag met België wederom een on derwerp van bespreking uitmaakte en ver volgens de vraag van de bijwoning van de opening der Staten-Generaal werd behan deld. Ten aanzien van het verdrag met Bel gië kon, waar de tweede memorie van ant woord nog' niet is verschenen, uiteraard geen definitief besluit worden genomen. Wat het andere punt van de agenda be treft, werd besloten, dat de Kamerfracties 21 September a.s. de opening der Staten- Generaal zullen bijwonen. In de vergadering waren al de soc.-dem. Kamerleden aanwezig, behalve mevr. Pot huisSmit, Van den Bergh en Rugge, die bericht van verhindering hadden gezonden. Vleeschuitvoer naar Engeland. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft betreffende uitvoer en be reiding van bacon voor Engeland nieuwe voorschriften vastgesteld. Oud-minister Colijn te Boedapest Zaterdag had te Boedapest de installatie plaats van den nieuwen Gereformeerden predikant Bela Haypal aan het hoofd van de Gereformeerde Moedergemeente, waar bij de zielenverzorger niet slechts door de Gereformeerde en Evangelische, doch ook door de Joodsche geestelijken gezegend werd. Uit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 34) De stralende hemel was een afspiegeling van het stralend geluk in zijn eigen hart djep genoot hij van de warme, maar toch klare lucht van den Septembermiddag. Was zijn vrouw niet de liefste op aarde vroeg hij zichzelf af terwijl hij het hek opende en langzaam over het grasveld liep, dat vlak voor zijn huis lag was hij niet de geluk- gtste man op aarde was het slot van zijn overpeinzingen terwijl hij het tuinhekje opende en het pad opliep. Toen hij de deur inging floot hij de eerste tonen van een nedje als signaal dat hij thuisgekomen was, maar er kwam geen fluitje van Rosa als antwoord en hij bleef een oogenblikje in de hall staan om te luisteren naar haar stem en voetstappen. Ineens kwam het huis hem akeng stil voor en toen een keuken- h h ,e-een vr°olijk liedje begon te zingen naa hij grooten lust haar het zwijgen op e leggen. Dat vroolijke liedje was zoo'n ntrast met de diepe stilte die overigens huis hing Toen hij zijn wachtkamer fJ]nIei^rad viel er een schaduw over zijn gelukkige stemming. >s zc'ker uitgegaan", dacht hij. „Ja, Mn -' °°k niet altijd thuis te zijn ais ik l ""J" visites terug kom. Wij zullen er mpf?merIianc! aan moeten wennen dat het serin r?mant'ek va" de wittebroodsweken van ii 18 en ons ,even het gewone leven 7p w getrouwde menschen wordt. Dat kwn utoe tkms was als ik terug duik b?.teekent nog niet dat ze altijd "js zaï zijn." v/üi'ic•^r0^>eerc?e een deuntje te fluiten ter- pelnm een br,e* °Pende die voor hem was en, maar het gehikte hem niet om De Nederlandsche oud-minister H. Colijn bracht de groeten over van de Nederland sche geloofsbroeders. De heer Colijn hield een rede, waarin hij zeide, dat godsdienst en politiek wel is waar niets met elkaar te doen hebben, omdat de Kerk nooit aan politiek doet, doch de leden der Gerefor meerde Kerken kunnen -als staatsburgers een politieke overtuiging hebben, waarvoor zij dan moeten uitkomen. Het Gereformeer de Christendom in Hongarije moet tot nieuw leven gewekt worden, opdat de geest van het Calvinisme zich die plaats verovert, die hem in Hongarije toekomt. De bisschop Ravasz dankte voor de rede van den heer Colijn, die een diepen indruk maakte. Luchtpostdienst op Engeland. Met ingang van 16 September wordt de eerste luchtpostdienst op Engeland opgehe ven. Correspondentie voor Engeland en ver der kan van genoemden datum af per vlieg tuig alleen worden overgebracht met den middagdienst (van Amsterdam Schiphol 3 uur namiddag, van Rotterdam Waalhaver, 3.45 nam., te Londen Croydon 6 uur nam.) Uitvaart van het echtpaar Lobo. Gisterenmiddag had op Westerveld on fier enorme belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer D. Jessurum Lobo en mevrouw G. Lobo-Braakensiek. Om drie uur stond reeds een groote menschenmenigte voor de hekken van de begraafplaats maar eerst om 4 uur arri veerde de stoet op het crematorium. Onder het spelen van „Ave Verum" werd het crematorium betreden. Nadat de kisten op de katafalk waren geplaatst zong de zangeres Di Moorlag een tweetal liedéren, nl. „Litanei" en „Es ist bestimint". Vervol gens voerden een aantal sprekers het woord waarna de kisten daalden onder groote ontroering van de aanwezigen Eerst daalde de kist met het stoffelijk overschot van haar echtgenoot, waarbij het orgel speelde den treurmarsch uit de 3e symphonie van Beethoven. Het danskwaad. Van verschillende zijden, zelfs in de vrij zinnige en sociaal-democratische pers, wordt opgekomen tegen de danswoede van onzen tegenwoordigen tijd en dat de anti- rev. pers het daarmede volmaakt eens is spreekt vanzelf. Ook in vele katholieke bla den wordt aangedrongen op beteugeling van het danskwaad. In de anti-rev. „Rotterdammer" komt een driestar voor, waarin over het danskwaad de volgende beschouwing wordt gegeven De danswoede schijnt in den laatsten tijd weer het kookpunt te hebben bereikt. De dansvloer is de grootste attractie in de lokkende pretlokalen. De dansmaniakken verdansen het mooiste van den dag, het schoonste van den avond, hun gezondheid en het welzijn hunner ziel. Doch dat zijn voor de pretzoekenden za ken van ondergeschikt belang. De w ij z e, waarop de tijd gedood en de gezondheid verwoest wordt, boezemt ook de toejui- chers van dancings nog wel belang in. En zoo beleefden we dezer dagen het merk waardig verschijnsel, dat als bij afspraak van alle kanten verzet oprees tegen .den modedans van den laatsten tijd de char leston. We belijden gaarne onze radicale ondeskundigheid indien men ons een dans zaal binnenleidde, zouden we geen statis tiek van de verschillende „dansen" kunnen maken. Maar kenners van deze kunst beweren, dat de „charleston" lomp, ruw, Indiaansch zoo niet onzedelijk is. Het laatste wordt iet wat verholen uitgedruktmen spreekt bij voorkeur van onwelvoegelijk. Doch beschavende invloed zal er van dit gehos dus wel niet uitgaan. Want vrijzin nige en socialistische bladen vielen er te gelijk op aan, juichten de verbodsbepalin weer in de goede stemming te komen en hij had geen zin om te gaan zitten schrij ven. Van de wachtkamer ging hij naar de zitkamer, waarvan het gezellige interieur hem levenloos toescheen nu Rosa er niet was. Hij ging weer terug naar de wacht kamer, daarna naar de eetkamer, naar bo ven naar de slaapkamer, maar alle kamers waren leeg. Zijn vrouw was nergens in huis en daarom leek het huis hem vervelend en doodsch toe. Hij vroeg zich af naar welken kant hij haar tegemoet zou loopen, maar daar hij geen flauw idee had waar zij naar toe gegaan kon zijn, moest hij zelf om zijn ongeduld lachen toen riep hij aan de trap of Jane ook wist wanneer mevrouw terug zou komen. „Mrs. Berners is niet uitgegaan, meneer", antwoordde het meisje „zij heeft thee ge dronken in de zitkamer en zei tegen mij, dat ze thuis zou blijven tot u thuis was." Thuis tot hij terug zou zijn Maar waar zou ze dan kunnen zijn In den tuin Wat een ezel was hij, dat hij daar niet aan ge dacht had Hij sprong door het raam van de wachtkamer naar buiten en riep „Rosa Rosa met zoo'n luide stem, dat het heel wat verder dan zijn eigen tuin gehoord kon worden. Maar de echo van zijn eigen stem antwoordde hemzijn vrouw was niet op de plaats waar zij meestal zat, onder den rozenboog bij zijn vensters. Er waren geen rozen meer aan de veranda, maar in de bedden bij het gras veld en tegen het hek stonden stokrozen in allerlei kleur, rose, scharlaken en geel als statige wachters tusschen lathyrus en mal ven en Kleurige gladiolen. „Rosa riep hij nog eens en liep toen het pad langs de stokroaaa af, vastbesloten om ieder plekje van deft lain te doorzoe ken. Achter in den tuin was een poortje dat naar een laan voerde, die, evenals het wei land waar hij straks doorgekomen was, tot de laatste overblijfselen behoorde van den tijd dat de groeiende voorstad een landelijk dorp was en toen hij het poortje bereikt gen te Rotterdam toen en drongen op be teugeling aan. Een sociaal-democratisch correspondent sprak er zelfs van, dat vaders hun dochters met geweld uit zoo'n walgelijke omgeving zouden halen. Ook zonder dat we tot oordeelen bevoegd zijn, nemen we gaarne op gezag der vrij zinnige pers aan, dat de overheid hier een roeping heeft te vervullen ter bescherming van de openbare eerbaarheid en de goede zeden. Het verheugt ons niet weinig, dat de niet-christelijke pers, anders zoo fel tegen censuur en overheidscontrole gekant, in deze aangelegenheid de wan-smakelijke vertooning afkeurt en beperking aanbeveelt. De positie van onze Indische suikerindustrie Het voortbestaan der Javasuikercultuur is geheel vrij afhankelijk van de positie van deze industrie op de wereldmarkt. En nu wij staan aan het begin van het nieuwe cogstjaar 19261927, blijkt deze positie over de afgeloopen campagne wederom aanmerkelijk ongunstiger te zijn geworden in vergelijking met de voorgaande jaren. Immers, Java's grootste concurrent op de wereld-suikermarkt is Cuba, maar niet al leen dit eiland, doch ook in andere voor name cultuur-centra ontstond een zoodani ge overproductie, dat de suikercultuur al daar niet meer loonend werd. Dat ook op Java niet dezelfde debacle is ontstaan als die, welke de heftige prijsdaling op Cuba heeft veroorzaakt, is te danken aan den betrekkelijk lagen kostprijs en het ruime afzetgebied. Toch dient men op beide punten zéér bedrukt te zijn voor Cuba's mededinging. Immers, wat het klimaat betreft is Cuba in het voordeel, terwijl het ook een veel vruchtbaarder bodem heeft. Zou in Cuba aan den aanplant en de fabricage even groote zorg worden besteed als op Java geschiedt, de positie van onze suikercultuur zou wel heel sterk worden bedreigd. En dat de tegenwoordige lage suikerprijs Cuba tot die meerdere zorg zal prikkelen, kan stellig worden verwacht. Doch ook op ons afzetgebied staat de Cubaansche mededinging te .vreezen. Im mers de geweldige oogstopbrengsten moe ien Cuba wel noodzaken voor zijn belang rijk surplus tot eiken prijs een afzetgebied te vinden. Reeds is dan ook vernomen van het plan om een half millioen ton Cuba- suiker tegen sterk concurveerende prijzen naar het Verre Oosten, het afzetgebied van Java bij uitnemendheid, te consignee ren. En wat de Amerikanen op het gebied van prijspolitiek e.d. vermogen, is wel ge bleken bij hun verzet tegen de rubber restrictie. inderdaad, voor onze suikercul tuur bestaat geen angstiger kreet dan „De Amerikanen komen De positie onzer Javasuikerindustrie is derhalve allesbeha've aangenaam, en reeds bij een nog maar weinig belangrijke da ling der suikerprijzen gaat het er voor vele fabrieken treurig uitzien. In 1922 nog werk ten -van de 142 fabrieken niet minder dan 36 met verlies, terwijl 14 andere quitte speelden Summa summarum bestaat dan ook voor het onbegrijpelijke vleugje optimisme, dat ir de laatste weken met name voor suiker- aandeelen schijnt te worden gekweekt, niet de minste aanleiding, en past dan ook ze ker een ernstig woord van waarschuwing aan die geldbeleggers, welke door onvol doende kennis der feiten maar al te licht gehoor zouden geven aan raadgevingen of het voorbeeld van anderen VLISSINGEN, 14 SEPTEMBER. Waarschuwing voor het bramen plukken. In enkele weiden aan den Boschweg en den Visoweg in onze gemeente en ook op verschillende weiden in de gemeenten Kou- dekerke, Souburg enz. zijn borden geplaatst met het opschrift„Mond- en klauwzeer". had, zag hij dat het open was. En juist buiten het hekje onder de haag die aan weerskanten van de laan groeide, zag de jonge dokter een gestalte in het wit liggen. Hij gaf een schreeuw van ontzetting, liep er op toe en knielde naast haar neer. Zijn vrouw lag daar bewusteloos, schijn baar dood, een groote bloedvlek op haar witte japon. Ze lag op haar rug, het gezicht was naar boven gekeerd. Haar eene hand hield ze afwerend uitgestrekt, de andere, waaraan hij trouwring, lag slap naast haar, haar oogen waren gesloten. Eén ont stellend oogenblik dacht Hugh dat ze niet meer leefde door den vreeselijken schok was hij het eerste moment niet in staat om verstandig te denken vol wanhoop boog hij zich over haar heen om te onderzoeken wat er met haar gebeurd was. Haar pols klopte nog zwak, dat voelde hij en toen hij er zich van bewust werd dat zijn verschrik kelijke gedachte niet waar was, kwam er toch een weldoend gevoel van ontspanning over hem. Hij voelde dat hij beefde van het hoofd tot de voeten, maar het lag niet in zijn natuur om zijn gevoel de overhand te laten hebben op zijn gezond verstand en het volgend oogenblik was hij de kalme, kundige dokter, die het uitgestrekte lichaam vlug betastte tot hij gevonden had wat hij zocht, een kleine bloedende wonde in de borst, blijkbaar met een scherp voorwerp toegebracht. Hoe kwam het dat de steek haar niet onmiddellijk gedood had was de vraag die hem door zijn hersens flitste, maar er was geen tijd om er een antwoord voor te zoeken. Vóór alles moest het bloe den gestuit en Rosa zoo voorzichtig moge lijk naar huis gebracht worden. Met de kalmte van een man, die zich lange jaren in zelfbeheersching getraind had, deed Hugh alles wat gedaan moest worden. Toen hij hulp gehaald had, hielp hij zijn nog steeds bewustelooze vrouw naar huis brengen, op bed te leggen en haar bebloede japon uit te trekken. Terwijl hij bezig was haar te ontkleeden kwam de gedaehte weer bij Het schijnt dat deze veeziekte zich nog uit breidt en daarom waarschuwen wij de ouders dringend hun kinderen te verbieden in deze weiden bramen te gaan plukken. De kans is zeer groot dat deze vruchten besmet zijn geworden door vee dat in deze weiden loopt en met deze ziekte behept is. Kinderen die van besmette braamstruiken eten loopen groot gevaar eveneens besmet te worden. Een waarschuwing achten wij dringend noodig. Vereeniging leden van gemeente-besturen. In het bestuur van de Vereeniging van leden van gemeentebesturen dat zich, over eenkomstig den uitslag van het referendum dat dezen zomer heeft plaats gehad, heeft geconstitueerd, heeft uit onze provincie zitting de heer M. Laernoes alhier. Vervolgonderwijs. Nu in ons blad de oproep geplaatst is geworden voor de aangifte van leerlingen voor het Vervolgonderwijs, willen we de aandacht vestigen op het belang hiervan voor de niet meer schoolgaande jeugd. Hoewel het aantal leerlingen de laatste ja ren weer stijgende is, blijft het toch nog te gering voor een stad als de onze. Het onderwijs is gesplitst in een cursus voor meisjes en een voor jongens. Het onderwijs aan de meisjes omvat de vak ken Nederlandsche taal, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken, koken, le zen en vaderlandsche geschiedenis. Het onderwijs aan de jongens omvat de vak ken Lezen, Nederlandsche taal, rekenen, kennis der natuur, (vnl. de leer van het menschelijk lichaam en gezondheidsleer), aardrijkskunde en vaderl. geschiedenis. Tevens zij opgemerkt, dat het onderwijs aan de jogens dienstbaar wordt gemaakt om hen eventueel met succes te kunnen laten deelnemen aan het toelatingsexamen voor het Nijverheidsonderwijs (zgn. Burger Avondschool). De lesuren voor de meisjes zijn op Maandag-, Dinsdag- en Donderdag avond van 68 uur en voor de jongens des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrij dags van 6/29 uur. Beide cursussen vangen aan den len October a.s. en duren tot en met 31 Maart van het volgende jaar. Het gesloten Engeland. Telkens komt het nog voor dat vreem delingen, in het bijzonder Duitschers, die naar Engeland gaan, daar worden gewei gerd omdat zij, bijna niets bezittende, er van worden verdacht daar te komen om te trachten werk te vinden. Met de groote werkloosheid in Engeland kan men zulke vreemdelingen best missen. Zij worden dan weer teruggezonden en vallen bij aankomst alhier in handen van cfe politie. Zoo ook gisteren weer trof een jongen Duitscher dit lot. Zijn uitwijzing, ook uit ons land, zal natuurlijkerwijze volgen. In onze tijdinghal. Wij etaleeren heden 5 foto's van de plechtige uitvaart van het echtpaar Lobo, slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Leiden. Men ziet tal van bekende personen uit de tooneelwereld op de foto's. Verder hebben wij weder enkele mooie buitenlandsche foto's opgehangen. Scheepvaartberichten. Gisteren is hier van Norfolk aangekomen het Spaansche stoomschip „Ebros" met een lading olie voor de Nedpam. Minderjarige. In den afgeloopen nacht is door de politie op straat aangetroffen en aangehouden een 17-jarig meisje, dat uit Middelburg afkom stig bleek te zijn en hier reeds sinds Zon dag verbleef met een jongen man, dien zij gevolgd was. Zij is door de politie weder onder het ouderlijk gezag gesteld. hem op, die hij dadelijk gehad had waarom de steek Rosa niet op hetzelfde moment gedood had Hij merkte toen op dat Rosa een fijn kettinkje om haar hals droeg, zoo fijn, dat het nauwelijks zicht baar was en aan het kettinkje was een me daillon met zijn eigen portret, dat zij altijd op haar hart gedragen had En op het medaillon was een kras, die alleen door een of ander scherp voorwerp gemaakt kon zijn. Doordat het wapen hierop afgestuit was was de steek niet doodelijk geweest. Als ze het medaillon niet gedragen had, zou ze dus zonder twijfel gedood zijn, meende hij en toen hij, nadat de wond ver bonden was, naast zijn bewustelooze vrouw knielde en een kus op haar doodsbleek ge zicht drukte, kwam er een overweldigende dankbaarheid in hem op en hij trok haar hoofd vol teederheid tegen zich aan. Toen hij met zijn mond haar lippen beroerde, opende zij haar oogen en keek naar hem op de angst, die in haar trekken lag ver dween en met een zucht vol opluchting vlijde zij haar gezicht dichter tegen het zijne aan. „Je zult gauw beter zijn, hoor schaf', zei hij op zachten toon. „Blijf stil liggen en rust maar goed uit, probeer niet om te praten". „Ik heb je immers wel gezegd dat hij het doen zou", fluisterde zij, terwijl zij zijn hand zocht, angst kwam weer in haar oogen. „Hij vergeeft nooit en vergeet nooit..." „Bedoel je..." begon Hugh, maar zij fluisterde gejaagd verder alsof ze hem niet gehoord had. „Herman wilde"me vermoorden... ik wist het... toen ik Michael bij het hekje zag". „Michael „Ja, Michael, hij was Herman's voor naamste handlanger hij hielp hem met alles. Ik was bij... het hek... en ik zag hem in de laan... hij bespiedde mij. Zijn oogen waren zoo wreed... O ik was zoo Voor engros Firma GEBR. STEENLAND, Stationstraat MIDDELBURG. Van de grens. Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Eenigen tijd geleden meldde de corres pondent der „Vlissingsche Courant", dat in West-Zeeuwsch-Vlaanderen het mond- en klauwzeer, in België genaamd „poot- en muilplaag", algemeen heerschte. Nog kan men zich overtuigen door de talrijke bord jes bij de hoeven, met welke hevigheid de ziekte er voortwoekert. Thans schijnt Oost Zeeuwsch-Vlaande ren, waar de gevallen sporadisch waren, in erge mate er door te worden bezocht. Vooral in Koewacht en Zuiddorpe, juist de plaatsen, waarlangs waarschijnlijk het meeste vee uit het Zuiden is binnenge bracht, heet het een ware epidemie. Het ministerieel besluit om een verboden zóne in te stellen, kwam wel wat laat Vreemden, vooral veekooplieden, in de stallen toelaten werkt de verbreiding in de hand, doch de hoofdschuldigen in dezen zijn de vliegen, echte bacillendragers, die zich op de nog onbesmette dieren neerzet ten en ze op die manier aantasten. Mogelijk hebben velen verbaasd gestaan over de drastische maatregelen van het ge meentebestuur te Rotterdam ten opzichte van verdacht vee, ze zijn echter alleszins gerechtvaardigd, want menigmaal wordt de waakzaamheid der ambtenaren vergauwd door de listen der smokkelaars. Met dat al is Zeeuwsch-Vlaanderen weer de dupe van de zucht naar groot gewin, immers de schade aan de landbouwers door de ziekte berokkend is aanzienlijk en de deugdelijk heid der melk in deze tijden aan bedenking onderhevig, gezwegen nog van het drei gend gevaar menschen te zien besmet. Een talrijk publiek vulde Zondag de wie lerbaan te Sas van Gent. Ditmaal zegevier den de Nederlanders Van der Horst en Maas over de Belgische stayers. De slui tingswedstrijd voor het zeer geslaagde sei zoen wordt 2~6 September e.k. gehouden. Als een staaltje van het druk bezoek zij medegedeeld, dat in een der vele gelegen heden om rijwielen te stallen tegen 10 cent per stuk, laatst niet minder aan 25 gulden werd gebeurd 1 KERK- ENSCHOOLNIEUWS Zondagmiddag nam ds. H. J. Hak, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Domburg, afscheid van deze gemeente, we gens vertrek naar Alkmaar, met een rede naar aanleiding van Joh. 8 :31 en 32. Den vertrekkenden leeraar werd toege zongen Ps. 121 :4. Met het laten zingen van Ps. 72 11 eindigde ds. Hak den dienst. Een zeer groote schare, waaronder velen uit naburige gemeenten, woonde dezen dienst bij. bang..." Zij hield op en Hugh liet haar iets opwekkends drinken en smeekte haar toch stil te zijn, niets meer te zeggen hem niets meer te vertellen tot ze beter was. „Ik... wil het je n u vertellen", hield ze vol. „Ik wilde het je nu vertellen Toen ik Michael's wreede gezicht zag, toen ik zag hoe hij tegen mij glimlachte, wist ik dat hij gekomen was om het... te doen. Ik wilde omkeeren en den tuin inloopen... ik... schreeuwde naar jou, hoewel ik wist dat je er niet was en hij lachte... Michael lachte... een spottende lach... en sprong op me toe en... ik zag dat hij iets schitterends in de hand had... en hij stak me... en meer kan ik me niet herinneren. Het was alles donker en koud... zoo koud... en zoo donker...." Zij huiverde toen zij die laatste woorden haast onhoorbaar zei en daarop verloor zij weer het bewustzijn. Verscheidene dagen gingen voorbij voor zij in staat was een behoorlijk relaas te ge ven van wat er precies gebeurd was. Zij praatte voortdurend, maar in ijlende koorts en zij praatte over episoden uit haar vroe ger leven, over haar werk met Müller over steden en menschen die ze gekend had maar het meeste over Hugh, haar man. Hoewel zij hem niet kende en naar hem keek alsof hij een vreemde was, waren toch zijn aanraking en zijn stem in staat haar te kalmeeren als ze zoo vreeselijk opgewon den was en hij naast haar bed zat en haar hand stevig in de zijne hield. Het bleek ver- geefsche moeite om naar den boosdoener te zoeken. Michael had zijn sporen uitge- wischt met een duivelsche slimheid, die die van zijn meester evenaarde. Het huis in Grahamstreet waar Herman en zijn kornui ten bijeen kwamen, was leeg, toen de poli tie er een nieuwen inval deed. Het meubilair stond nog in de kamers, maar de kamers zelf waren onbewoond. De huisbewaarder was ook gevlogen geen spoor was er meer te vinden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1