1000 m 100 25 NIEMEUER'S V LEES GHI ZATERDAG tuin E°""3oo;a™>a «in Eerste Blad NIEMEUER'S 64e Jaargang 14926 ROLLER ROLLER! 17 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE lr.,Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen üPU een ongeluk. UUU Brieven uit de Hofstad FEUILLETON ZIJN KLEINE MEISJE Beursbeschouwlngen 'yo. 208 Rotterdam van Am. J van Rotterdam naar :ooehüw, Japan naat ito's en Fietsen uur 8.12 8.09 8.07 8.05 Vlissingen v.m. n.m. 12.55 1.— 1.25 1.37 2.03 2.12 2.35 2.42 IDA I lederen avond bios- I aanvang 8 uur. - I Idag- en Zondagmis lelijks bioscoop-voor- |d 8 uur. Woens- en Zondagmiddag I ja. lederen Zater- pansante van 811.30 avond Soirée ^terdag en Zondag f2 uur- - I Vrijdag Afternoon-tea lederen avond -J uur. laterdag- en Zondag, ■ng, 3 uur. |t, 8 uur. VERSCH it per ons. JBSTRAAT 3 link 1}e-alleen lam, tegen 15 Sep- I li., klein gezin. Iters U. D., bureau nt". 40udster la 60 jaar, bij Heer-1 Tburg. VRIES, Steenenbeer lodern frenhuis nd. eau „Vliss. Courant". loote Ierwagen Vrouwestraat 24 len nette ien otbode. Fypark 34 (1 x bellen) I 'in Bovett- en Bene-1 ltaande uit 4 kamers I oor f 5.— per week, In Koudenhoek. Iters U. F., bureau Int". net meisje 1st voor dag en naclil. I In Scheldestraat 311 nette pienstbode nacht, wasch bui' I leven No. 269, Boek-1 Eet Firma VAN DES den. ,i het centrum der stad I en modern Heerej' I per gezellig uitzicht, L prijs en desverlangu I Ijke voorwaarden b| I Vijck, Beliamyparkb-1 pig mogelijk te I ïrenhuis of ongeme Itters U. E., int". erdag de LAATSTE I Pastei-dagf \anbevelend, tOBSTRAAT 3 bureau I Middels-Rotter®11 Jngelegen plaatsen-1 VAN PASSAGIERS. "EREN EN VEE. v.Midd.;v. Roj. rv.m.uurv.m-uil Imber I 4 16 8 9 Ltiën te bekomen: IN.V. Traospwf; "^1 t Eivnn 9- v08" I B. BENHOORN. I*jl R. OOSTERHOOT, T< J ra. BUITENHF4. T,t I S3INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 pér 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekelijk- sche verzending 4.15bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 15 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bi) verlies van een duim. gulden bij verlies •van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De auto. Een regeering is toch dikwijls een harde moeder die haar kinderen weinig gunt. Nu weer komt onze regeering met haar voor stel om geen halveering van belasting meer toe te staan voor vrachtauto's die wel ereis een keertje voor genoegen worden gebe zigd. Op Scheveningen ziet men dagelijks en vooral 's Zondags tal van vrachtauto's die door het plaatsen van banken oj stoel tjes geschikt zijn gemaakt voor het ver voer van menschen. Uit de kleinere plaatsen komen heel vaak klassen schoolkinderen op deze wijze naar de stad om een dagje uit te gaan. Het vervoermiddel is niet bijster geriefelijk, maar het is gemakkelijk en goedkoop. Aan dat gemak en die goed koopte wordt nu weer voor een deel een einde gemaakt door de reductie op de vrachtauto's bij de berekening der belasting te laten vallen. Is dit nu een kwaad dat zóó ernstig is ingewoekerd dat er paal en perk aan ge steld moet worden Het lijkt ons toch dat hier nimmer sprake kan zijn van misbruik, want comfortabel is het vervoer op deze wijze niet, maar het is voor hen voor wie de kosten te hoog zijn om een luxe-auto te huren toch een uitkomst. Bovendien komt er nog bij dat het afjakkeren van paarden, die zware jan-pleziers moeten trekken,.er. mee wordt verminderd. Is het nu zoo erg dat zij die zoo'n vrachtauto bezitten, Zon dags deze eens gebruiken voor eigen ple zier Het is dan toch alleen maar in de zomermaanden en op Zondag. Het lijkt ons toch dat hier de mug wordt uitgezogen. Nemen we nu maar eens het Westland. Dank zij de auto's is dit achterland in ge heel andere conditie gekomen, want het verkeer met de omgeving is er door ver beterd. We weten niet of het nog zoo is, maar vroeger werd ook wel met de „brik ken" een uitstapje naar Scheveningen ge maakt en dan werd omdat bet ook verbo den was deze voertuigen als plezierwagens te gebruiken, een mandje aardappelen op den wagen geladen. Het heette dan dat dat mandje werd versierd en dat de passagiers mede reden. Op die wijze ontdook men de bepaling dat alleen voor vrachtvervoer de wagen en het paard mocht worden gebe zigd. Zal men op deze wijze nu met de vrachtauto's ook gaan handelen Waar zal de grens zijn van het aantal personen dat meegevoerd mag worden en zal men kun nen ontkennen dat de auto voor vrachtver voer in dienst is als er één stuk aanwezig is dat heet vervoerd te worden Neen, wij vinden dit een kleinzielige be paling van den fiscalen wetgever. Misbruik zai er altijd zijn, maar heeft dit nu een omvang aangenomen die het noodig maakt een zoo strenge bepaling te maken Met de fietsen is het vroeger ook zoo iets geweest. Volgens de vroegere belasting kon men zijn fiets aangeven als dienstfiets, uitsluitend ten gebruike in de uitoefening van het beroep, 's Zondags mocht die fiets dan niet gebruikt worden voor plezier. Het gebeurde natuurlijk toch. Men kan toch begrijpen dat een boer die een fordje heeft, Dit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 28) .Waarom zegt u dat?" vroeg miss He len Stansdale vol verbazing. „Weet u dan iets van dien vreeselijken man neen ik bedoel als een man al tot zóó iets in staat is, kan men alles van hem verwachten". .,Dat denkt Helen ook". De niets kwaads vermoedende miss Stansdale lette er niet op hoe geagiteerd Rosa was. „Ze schrijft dat ze maar wilde dat Sir Giles dien ellen deling dat juweel stuurde, dan is de zaak dit de voeten. Zij kan het idïïe niet verdra gen dat Sylvia leed zou gedaan worden, maar Sir Giles is er van overtuigd dat de Politie dien afperser wel te pakken zal krij- &en en dat Sylvia veilig is." Veilig Rosa kon zich niet inhouden. li?r meer .van' ver*el me alles wat u veet. Wanneer is het kind verdwenen Is het pas gebeurd Nadat miss Stansdale met veel omhaal 7iic+r 1 ^eer °Pgezet had, las zij haar brief over, die ze met de tweede ppcn ontvan§en bad en Rosa luisterde met f ^pannen. aandacht en haar handen j cbtig samengeknepen naar de woor- die de andere langzaam voorlas. L' 'e 7e> dat schrijft Helen", zei miss Sviv- -6 en vouwdé den brief weer dicht, nu -.cl1? r^ee dagen geleden verdwenen, iuwpli .".derdaS en als Maandag dat kind Z'^n bezit 's dan zal tnrhfoi"ren' ze? ^et n'et"> zei Rosa harts- aan ai 2e I,ep de banier heen en weer, pf m'S10?*s*e °P&ewondenheid ten prooi, no* met haar ^beuren. Ik heb nooit zod van een kind gehouden.... waarmede hij in de week rondrijdt om bo ter en kaas te venten, 's Zondags wel eens voor zijn plezier wil rijden. Mag hij nu zijn zoontje of zijn dochtertje niet een vacantie- dagje voor plezier laten meerijden zonder dat hij aanstonds'zijn fordje als luxe-wagen ziet aangemerkt? Als stedeling willen wij hier nu eens pleiten voor de plattelandsbevolking, die wel het meest gedupeerd zal worden met deze nieuwe bepaling, waarvan de noodza kelijkheid niet bewezen is. De regeering moet het toch ook inzien dat bevordering van verkeer een zeer groot belang is, dat contact tusschen de steden en het platteland van beteekenis is voor beide partijen en dat dus zoo weinig mogelijk hinderpalen in den weg gelegd moeten worden. Van het verkeer gesproken, het lijkt ons dat de periode van allerlei proefnemingen bij de regeling van het drukke en nog steeds toenemende verkeer in de Haagsche stra ten is afgesloten. Er is van alles geopen baard en er zijn ook wel uitvindingen ge daan die nuttig zijn. Alleen blijft het moei lijk het publiek er aan te wennen dat het altijd stipt naleeft wat is voorgeschreven. Het gaat alles wel precies op momenten dat het verkeer druk is, want dany&an men haast niet anders doen, maar als het niet druk is, licht men er de hand zeer gemak kelijk mede. Hier en daar zijn op de straten witte lijnen getrokken, vooral bij bochten, om aan te geven hoe een auto of een fiets rijder heeft te rijden als hij daar pas.seeren wil. Herhaaldelijk hebben wij nog gezien dat men zich niet aan de regeling houdt als het er niet druk is. Dat nu is jammer en verkeerd, want het wandelend publiek krijgt daardoor niet de zekerheid dat het, rekenend op een stipte naleving, zich wel aan de voorschriften houdt. De invoering der bepaling omtrent de maximum-snelheid van 30 Kilometer schijnt niet op veel moeilijkheden te stuiten. Trou wens 30 Kilometer is in de stad nog een aardig gangetje. In de dorpen is men veel verder gegaan. Twintig is daar al veel en soms zakt het aantal tot tien. Zelfs hebben wij ergens de bepaling van 8 Kilometer gezien, die bij het passeeren van een brug nog tot 5 was verminderd. Het toezicht op het naleven der bepaling omtrent de maximum-snelheid is streng geworden en het ligt dus voor de hand dat de automobilisten voorzichtig zijn gewor den. Of er al veel overtredingen zijn gecon stateerd, is ons niet bekend, maar wij ver moeden dat het niet veel zal zijn, want over het algemeen houdt men zich er strikt aan. Op den duur, gelooven wij, zal het verkeer wel geregeld worden want de toe neming van het aantal auto's is zeer groot en dus zal de drukte zelf wel dwingen tot grootere voorzichtigheid. De Ford-epidemie neemt steeds toe en het begint iets van het Amerikaansche te krijgen van haast iedere vrachtwagen auto is geworden. De groenteboer, de melkboer, de wasscherij, alles rijdt met auto zelfs de automobilist-vischboer is al verschenen. Op den duur schijnt de auto inderdaad goed- kooper dan het paard, dat veel onderhoud eischt en ook des Zondags als het niet werkt geld kost. Jammer dat men nu voor velen een kleine attractie van de auto gaatbederven door een belastingverhooging. Op den duur zal de auto als belasting-object dienen te wor den afgeschaft, maar zóóver is de regeering natuurlijk nog niet. Wij zitten daarvoor nog met onze belastingen te veel in oude en Maar dit kind is zoo'n schat... ze is zoo lief..." Er klonk zoo'n folterende angst in dien onvoltooiden zin, dat het zelfs miss Stansdale opviel en zij keek het meisje nieuwsgierig aan. „Maar kind, wat wind je je toch vreese- lijk op Natuurlijk voelde het kind zich tot je aangetrokken", zei ze. „Je ziet er lief uit. Kinderen zullen zich wel altijd gauw tot je aangetrokken voelen, trouwens iedereen. Ik..." „O ja, het kind hield van mij". Rosa balde haar vuisten in stomme smart. „Haar heele zieltje legde ze voor mij bloot, maar... Ik heb aan zoo iets nooit gedacht, mijn hemel zoo iets nooit kunnen vermoeden". Haar wanhoop maakte miss .Stansdalp bang. „Natuurlijk hebt u aan zoo iets vreese- lijks nooit gedacht", zei ze. „Wie zou ooit kunnen vermoeden dat die schat ontvoerd zou kunnen worden ter wille van een sie raad. En dan..." Miss Stansdale brak haar zin af en rilde en Rosa huiverde, hoewel het een warme Julidag was en de lucht zwoel was alsof er een donderbui zou komen. „Er moet iets gedaan worden", fluisterde zij. „Ik moét iets doen, als ik maar wist wat..." Zij keerde zich tot miss Stansdale en zei op luiden en vluggen toon „Wat u mij verteld heeft, heeft mij hee- Iemaal van streek gemaakt. Ik... ik ga naar mijn kamer om eens over alles na te den ken. Ik kan het niet verdragen, ik moet iets doen", en met deze onsamenhangende woorden, die miss Stansdale nog meer van de wijs brachten, verliet zij met snelle schreden de zitkamer en vloog de trappen op. „Nooit heb ik aan zoo iets kunnen den ken", zei ze telkens weer terwijl ze ruste loos de kamer op en neer liep. „Ik wist dat hij het juweel wilde hebben en.ik dacht niet dat er gevaar bij was toen ik hem liet we ten waar het was. Maar als hij het kind kwaad doet, weet ik niet wat ik beginnen ondeugdelijke opvattingen vast, die pas heel geleidelijk kunnen verdwijnen. De fiscus haast zich altijd om het nieuwe te belasten omdat hij daarin altijd een be wijs van weelde ziet. Eerst als het nieuwe algemeene toepassing heeft gekregen en daardoor het specifieke karakter van weelde heeft verloren, krijgt de fiscus een helder der kijk op de nieuwe toestanden. Voors hands is hij nog op den ouden en verkeer den weg en het duurt nog wel even eer hij tot beter inzicht is gekomen. EIBER. Vastere Frankenkoers. Duitsch- land's financiën. Wijziging der va- lorisatiebepalingen. Vastere stem ming te New-Yor. Rubber, Tabak en. Suiker hooger. Tijde lijke verstijving der Geldmarkt. De gedwongen vacantie van vier dagen voor de Amsterdamsche beurs heeft dan toch in elk geval dit goede uitgewerkt, dat men Woensdag in een vaste stemming de zaken weer is begonnen. Het is niet uitge sloten dat dit althans ten deele een gevolg was van het accumuleeren van orders, waar immers ook de aandeelenmarkt den laatsten tijd meer en meer het karakter van een be- leggingsmarkt heeft gekregen. Men had evenwel bij het begin van de week ook enkele aanwijzingen voor een beteren gang van zaken, zoowel wat betreft de financiën van de omliggende landen, als met betrek king tot enkele cultures, waarbij men ter beurze bizonder geïnteresseerd is. De Fransche Franc zette de nieuwe week aanstonds beter in (7.187.42) in aan sluiting bij de hoogere New-Yorksche no teeringen, wat een goeden indruk maakte. Men is daar blijkbaar overtuigd straks een regeling te kunnen vinden welke voor beide partijen aannemelijk is, ook wil men niet in gaan op de telkens weer opduikende voor stellen van idealisten de intergeallieerde schulden over en weer geheel te annuleeren. Naar gelang de Franc langer op eenzelfde koers kan worden gehandhaafd, wordt het gemakkelijker haar té stabiliseeren, nu maatregelen-genomen om de inkomsten van den staat te doen stijgen. Niet alleen de indirecte, maar ook de directe belastingen brengen onder deze omstandigheden op wat men er van verwacht heeft. Ook de Belgische franc verkeert blijkbaar in een vrij stevige positie, waaraan allicht ook de uitgifte der Spoorwegleening heeft meegewerkt. In België is een groot bedrag aan schatkistpapier in aandeelen verwisseld, in het buitenland heeft de emissie ook een bevredigend resultaat gehad. Dat ten on zent de inschrijvingen ten volle worden toe gewezen wat wil zeggen dat de leening niet is volteekend zal verband hebben gehouden met het feit dat de aandeelen niet in de officieele noteering mogen worden opgenomen, omdat het prospectus door een „niet-lid" van de Vereeniging voor den Effectenhandel onderteekend is. Het is te hopen dat hiervoor nog een oplossing ge vonden wordt, temeer omdat het prospectus deed veronderstellen dat aan de opneming geen bezwaren in den weg zouden worden gelegd. Overigens blijven ook de preferente aandeelen der Belgische sporen een specu latief bezit, ondanks de garantie der Belgi sche regeering en de toenemende ontvang sten van het bedrijf, omdat noch het een, noch het ander beteekenis heeft als de franc opnieuw een dalende richting inslaat. Voor een opleving van den beurshandel moet. Zoo'n misdaad wil ik niet op mijn geweten hebben." Zij leunde haar hoofd tegen het raam kozijn en haar oogen bleven rusten op het keurige kleine tuintje, waar de geraniums in felle kleur blakerden in de Julizon die bewuste middag, een paar weken geleden, kwam haar in de gedachten, toen zij en Sylvia onder de accacia gezeten hadden en het kind met haar helder stemmetje gezegd had „Ik vind u zoo aardig. Ik houd van u". „Ik houd van u..." Sylvia herhaalde die woorden eenige malen in zichzelf en herin nerde zich hoe het kind haar vol bewonde ring aangekeken had en nu, door haar toedoen was Sylvia in gevaar, alleen z ij wist hoe groot dat gevaar was „Het is alles mijn schuld", dacht Rosa. „Ik ben zoo lang het werktuig van dien boosdoener geweest, dat ik mij niet eens van hem los kan maken, zelfs nu het om het kind gaat. Maar nooit had ik durven denken dat hij dit zou doen. Dat hij haar kwaad zou doen. O God, wijs me den weg om haar te redden, want dit heb ik nooit kunnen denken." Bijna als antwoord op haar gebed zag zij in haar gedachten het gezicht van een man, een rustig sterk gezichtwiens grijze oogen haar hart sneller deden klop pen Hugh Berners. Als zij het van zich zou kunnen verkrijgen hém de waarheid te vertellen, misschien was hij in staat haar te helpen, misschien kon hij iets bedenken om Sylvia te redden. Zij zou naar dr. Ber ners gaan. Maar hoe kon ze O, hoe kon ze Zij ging van het venster weg en be gon weer de kamer op en neer te loopen, steeds ingesponnen in het web van haar folterende gedachten. Het was nutteloos om naar Hugh Berners toe te gaan als ze hem de heele waarheid niet vertelde en hoe zou ze de waarheid kunnen vertellen ter wijl ze wist dat hij haar verachten zou, voor altijd Hij zou 'haar nooit weer met zijn vriendelijke oogen bewonderend aan kijken als ze hem dat verschrikkelijke ver in Europa zou een groot beletsel zijn weg genomen, wanneer de valuta van Frankrijk en België konden worden gestabiliseerd. Aan Duitschland is te zien hoe spoedig een herstel mogelijk is, zelfs wanneer zware verplichtingen moeten worden nagekomen. Het is in Duitschland nog lang niet alles goud wat er blinkt, de regeering was toch in staat de tweede jaarlijksche betaling van Mk. 1220 millioen ingevolge het Dawes- plan te voldoen, waarbij niet eens ten volle gebruik gemaakt is van de gelegenheid om aandeelen uit te geven van de Rijksspoor wegen. Tot een bedrag van Mk. \/2 mil liard is aan Duitschland toegestaan zulke aandeelen uit te geven, dusver is. het bij Mk. 650 millioen gebleven, hoewel de ont- vangstcijfers der spoorwegen een verdere uitgifte alleszins toelaten na betaling van wat noodig is voor de Reparation Bonds en de uitstaande preferente aandeelen, bleef er in 1925 Mk. 156 millioen dat naar nieuwe rekening kon worden overgebracht. Trou wens ook de Duitsche staatsfinanciën heb ben den laatsten tijd verassende cijfers doen zien voor de maand Juli was er we derom een overschot, nl. van Mk. 102 mil lioen en al is het beeld van den buitenland- schen handel er niet beter op geworden, de Berlijnsche beurs behoudt haar vast aan zien en de koersen van aandeelen en obli gaties blijven stijgen, ook aan de buiten- landsche beurzen, hetgeen voor een deel verband .houdt met de mogelijkheid de obligaties in aandeelen te converteeren. In de ijzer- en staalindustrie, zoowel als in de electriciteitsbedrijven blijft men bedacht op verdere concentratie, waardoor de positie van het Duitsche bedrijfsleven wordt ver sterkt. En de juist geopende Leipziger Messe is, naar men meent, ditmaal voor het eerst weer onder normale omstandigheden geopend en heeft ook al tot de vaste, stem ming op de Berlijnsche beurs bijgedragen. De gunstige positie van Duitschland's fi nanciën is vermoedelijk ook oorzaak dat geruchten de ronde doen over een wijziging der Duitsche valorisatiewetten wat betreft de Rijks- en Staatsobligaties, ten opzichte waarvan als bekend onderscheid wordt gemaakt tusschen „oud" en „nieuw". Wan neer de houder kan bewijzen dat hij de stuk ken reeds vóór 1 Juli 1920 in zijn bezit had, gelden bizondere voorwaarden, in de prae- tijk levert deze bepaling uiteraard heel wat moeilijkheden op en billijk is ze in elk op zicht ook niet. Aan de Londensche beurs was men deze week van meening dat de kans op een -wijziging met betrekking tot „oud" en „nieuw" nog niet uitgesloten is. Op de New-Yorksche beurs heeft opnieuw een willige stemming de overhand gehad, waarbij met name de van maand tot maand hoogere spoorwegontvangsten een krach tige stimulans zijn. Spoorwegshares blijven derhalve gefavoriseerd, aand. Atchison To- peka zijn bijvoorbeeld in tien dagen tijd van 147 tot 162 °fc gestegen, mede naar aan leiding van geruchten over een extra-divi dend. Maar ook andere soorten, als Southern Railway, Baltimore, Wabash zijn enkele procenten gemonteerd, gewone Wa- bashshares, ook te Amsterdam nog altijd populair, ilepen op van 46l/2 tot 49 hoe wel de dividendaankondiging nog altijd op zich laat wachten. Van Industrieele waarden viel de belangstelling voornamelijk ten deel aan General Motors en General Asphalt, welke ten onzent niet of slechfs zelden worden verhandeld. Steelshares waren iets hooger, maar staan toch bij de hausse niet meer vooraan, gelijk dat vroeger het geval was. haal zou doen en dat moest ze als ze ten minste zijn hulp wilde. Hij zou haar uit zijn gedachten, uit zijn leven bannen. Hij was niet de soort man, die een vrouw zou blijven liefhebben, die hij niet respecteeren en eeren kon en zijn genegenheid was haar niet onverschillig Deze gedachte was het die zich langza merhand uit den chaos in haar brein losge maakt had en terwijl ze haar eigen beeld in den spiegel zag, kwam er een blos over haar gezicht. Ja Waarom zou ze voor zichzelf de waarheid verbergen Hugh Berner's grijze oogen hadden in haar iets wakker geroepen wat ze nooit mogelijk had geachtHugh Berners' een voudige, den-echten-gentleman-verradende manieren hadden gevoelens in haar levend gemaakt, waarvan zij zelf ternau wernood het bestaan had vermoed. Zij was in een hevigen tweestrijd. Als ze hem het verhaal van Sylvia zou vertellen, als zij hem uitlegde welk aandeel zij er in had gehad, als ze hem een blik en meer dan dat zou geven in haar leven vol avonturen en af schuwelijke intrigues, zou hij haar voor goed van zich afschudden. „Hij heeft het verlangen in mij gewekt om een betere vrouw te worden", zei zij peinzend en zij begon weer de Rather op en neer te loopen. „Ik heb mij eigenlijk nooit rekenschap gegeven hoe ik mijn plan nen uitvoerde als ik ze maar uitvoerde. Wat vind ik mezelf nu een monster. Her mann is mijn booze genius geweest, altijd mijn booze genius en hij maakte mij wijs dat ik de Heilige Zaak, waarvoor mijn moeder gestorven is, diende, als ik hem hielp. Ik ben met hem gezonken, terwijl ik op een hoogte had moeten komen als waar op Hugh Berners staat".' Haar rusteloos heen en weer geloop had" haar weer naar het venster gevoerd en nog eens keek zij over de gloeiende geraniums en den acacia-boom heen naar den blauwen hemel omhoog. „En wat weerhoudt je om tot zijn hoogte De Locale Markt was ook vóór de vacan- tiedagen reeds vast. Vooral bij het begin der nieuwe beursweek kwam zulks echter in sterkere mate in de koersen tot uitdrukking, waarbij het opmerkelijk is dat zoowel rubber, tabak, als suiker daarvan profi teered wat er op wijst dat de betere markt- sitie en de ruime geldmarkt de voornaam ste motieven zijn voor de hervatte aankoo- pen. Op de rubberafdeeling werden de vooruitzichten beter beoordeeld op grond van den hoogeren rubberprijs te Londen, welke deed veronderstellen dat de, Ameri kaansche fabrikanten hun aankoopen heb ben hervat. In elk geval heeft het een goe den indruk gemaakt dat de rubberprijs, na de intrede van het nieuwe kwartaal, zich heeft kunnen handhaven dit schijnt er toch op te wijzen dat er thans tusschen productie en consumptie een tamelijk kleine marge bestaat. Rubber aandeelen zijn verder be langrijk in prijs opgeloopen, met name de duurdere soorten, welke, als men aan het cijferen gaat, als regel nog het goedkoopst zijn. De hoogere suikerprijzen, welke van New-York afkwamen en de afdoeningen van de Visp in Indië brachten ook voor Suikeraandeelen een betere tendenz, waar van natuurlijk in de eerste plaats weer aan deelen H.V.A. profiteerden ook dit wijst er op dat de ruime geldmarkt bij de appreciatie der fondsen thans een bij uitstek voorname rol speelt. Tabaksaandeelen zijn met den stroom meegegaan bij gebrek aan een eigen rich ting, welke niet eerder kan worden ver wacht dan nadat over den nog te velde staanden oogs.t meer positieve mededeelin- gen kunnen worden gedaan. Voor het loo- pende jaar zijn de dividenden nog wel niet bekend, men kan ze echter bij benadering becijferen en gemakkelijk nagaan dat van verrassingen geen sprake zal zijn. Het is opmerkelijk dat voor Olieaandeélen de koersen niet in sneller tempo stijgen. Feitelijk is van een koersstijging in het ge heel geen sprake, het leidende fonds aan onze beurs, Koninklijke, fluctueert enkele procenten en men spreekt reeds van een vaste markt als het koersverschil bij den vorigen dag 3 a 4 bedraagt. Aan de bui- tenlandsche beurzen blijft men echter van op te stijgen", scheen een innerlijke stem haar te zeggen. „Je hebt het zelf in je macht om tegen je slechte neigingen te vechten. Het ligt heelemaal aan jezelf of je de hoogte wilt bereiken, waarop Hugh Ber ners staat of altijd op het peil te blijven van Hermann Müller en zijn soortgenooten. Het ligt aan jezelf." Aan jezelf Die innerlijke stem sprak zoo duidelijk tot haar dat het was alsof zij die woorden hoorde. Het was in haar eigen macht om tus schen goed en kwaad te kiezen om op het peil te komen van den man, dien ze lief had ja, zij bekende het zichzelf zonder eenige schaamte of steeds dieper en die per te zinken tot... ze kon er niet verderv meer aan denken. „Nu moet ik beslissen, op dit oogenblik. Dit is het keerpunt. Als ik naar Hugh Ber ners ga en hem de waarheid vertel, zal Hermann mijn vijand zijn. Ik zal nooit meer voor hem werken, zelfs niet voor een goed doel. En ik zal schipbreuk lijden... eenzaam zijn, zonder één vriend. En, als ik niet ga, zal er iets vreeselijks met Sylvia gebeuren, alleen omdat Hermann Sir Giles vernede ren wil. Als hij zegt dat hij iets doen zal, dan zet hij door ook, dat heb ik maar al te vaak ondervonden. Alleen maar dreigen doet hij niet". Zij trilde over haar geheele lichaam. „En als ik hem tot vijand maak zal hij mij ook niet met rust laten, dat kan ik op mijn vingers natellen...." Weer sidderde zij, maar, niettegenstaande de angst, die in haar oogen te lezen was, kwam er toch een vreemde, vastberaden trek op haar gezicht. Zij had haar lippen vast op elkaar geklemd een nieuwe kracht een heilig voornemen sprak uit haar blik en op dat oogenblik had het goede in haar de overwinning behaald (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1