I landT L°ndensche blal IbeklJ^ een brief a BINNENLAND Aon cms -Aan U Vraagt: Land- en I IT u0t«el te Harrógl den gebracht. De regeling zal eerst in het gemeentebedrijf worden behandeld. De heer Huson zeide dat „Goed Wonen" nu eigenlijk een beetje afhankelijk is van den raad. De grond wordt toch maar voor waardelijk toegewzen. De heer M. Laernoes zeide dat de ge meente later de straten in onderhoud over neemt. Het is op het oogenblik eenvoudig een kwestie van een financieele regeling. Later zal dan een definitief voorstel wor den gedaan. De heer Hoogkamer vroeg of het niet juister is dat de verkoop eerst doorgaat als „Goed Wonen" van de voorwaarden ken nis heeft genomen. De heer M. Laernoes zeide, dat de voor- löopige regeling voor „Goed Wonen" geen moeilijkheden zal opleveren. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Ten slotte werd vastgesteld het supple- toire kohier voor de zakelijke belasting op het bedrijf voor den dienst 1926. Door Burg. en Weth. werd goedkeuring gevraagd aan de op 25 Augustus gehouden openbare verpachting van bouw- en wei land en van de bij openbare inschrijving verpachte hofstede „Baskensburg". De goedkeuring werd verleend. Door Burg. en Weth. werd nog het vol gende voorstel gedaan Bij uw besluit d.d. 29 Mei 1925, no. 23, werd o.m. aan de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", Koninklijke Nederlandsche Post- vaart, alhier, opgezegd de huur van gron den gelegen ten Noorden en ten Oosten van de buitenhaven. Den 17en Augustus 1926 is door den deurwaarder P. A. Vervaat, ten verzoeke van genoemde Naamlooze Vennootschap aan den burgemeescter, als vertegenwoor digende de gemeente in en buiten rechten, beteekend een overgelegd exploit, ten einde zich bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg te hooren veroordeelen om terzake voorschreven aan de eischeres te vergoeden alle kosten, schaden en interessen, die de eischeres ten gevolge van de bevolen afstand en/of ont ruiming van door haar van „de Schelde" en opvolgend van de nu-gedaagde in voege als voorschreven in huur bezeten, op "te maken bij desnoods door den rechter vast te stellen staat en te verevenen volgens de wet, kosten rechtens." Uit een ter voldoening aan artikel 199 der Gemeentewet door mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg ter zake uitgebracht juridisch advies zal U b,lijken, dat het noodzakelijk is, dat de ge meente zich tegen de tot haar ingestelde rechtsvordering verweert. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen te besluiten tot het voeren van een rechtsgeding (verweer tegen de door voormelde vennootschap in gestelde rechtsvordering) zoo noodig in hooger beroep of cassatie door uwe goedkeuring te hechten aan een overgelegd concept-besluit. Dit voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Vragen van raadsleden. Door den heer Van Hal zijn de volgende vragen aan Burg. en Weth. gericht le. Is door Burg. en Weth. een nieuwe regeling getroffen om te voorzien in tijde lijke vacatures, ontstaan door ziekte enz. van het personeel der openbare-lagere scholen 2e. Zoo ja, zijn Burg. en Weth. bereid deze regeling aan den raad over te leggen 3e. Welke redenen hebben Burg. en Weth. er toe geleid deze nieuwe regeling in te voeren 4e. Hebben Burg. en Weth. overleg ge pleegd met de onderwijzersorganisaties. Het antwoord van Burg en Weth. luidt Ad lum. Aan de hoofden der openbare lagere scholen is enkele maanden geleden een circulaire gericht waarvan de inhoud in overleg met den inspecteur L. O. en de hoofden werd besproken waarin omlijnd is de reeds eenigen tijd gevolgde gedrags lijn ten opzichte van het aanstellen van tij delijke leerkrachten bij afwezigheid wegens ziekte of om andere redenen indien zulks noodzakelijk was. Ad 2um. Wij zijn bereid bedoelde circu laire aan den raad over te leggen. Ad 3um. Zooals reeds uit ons antwoord op vraag 1 blijkt hebben wij het wensche- lijk geacht deze regeling schriftelijk vast te leggen. Ad 4um. Ofschoon wij ten aanzien van de onderwijsbelangen steeds voeling hou den met de onderwijzersorganisaties zijn wij van oordeel, dat voor deze aangelegen heid geen aanleiding bestond met hen in overleg te treden. De heer Van Hal is voor wat'punt 1 en 2 betreft tevreden gesteld. Wat het antwoord op de derde vraag betreft vindt hij het ver keerd dat Burg. en Weth. niet wat meer tegemoet zijn gekomen en wat ten slotte het vierde punt aangaat vindt hij het ver keerd dat geen overleg is gepleegd met de onderwijzers-organisaties. Het personeel had over een dergelijke verandering medezeggenschap moeten krij gen. Overleg in deze was zeer wenschelijk geweest. Het verwondert hem wel dat Burg. en Weth. zich thans weer op het standpunt stellen dat zij het niet wenschelijk achten overleg te plegen met de onderwijzers-or ganisaties. Hij had gedacht dat Burg. en Weth. juist deze organisaties zouden heb ben geraadpleegd. Hij heeft nog een vraag waarop hij geen antwoord heeft gekregen, nl. waarom Burg. en Weth. deze nieuwe regeling hebben toegepast. Gaarne zou hij daarop nog ant woord willen ontvangen. De heer Harts zeide dat hij toen hij wet houder werd voor verschillende regelingen stond, die niet op schrift waren vastgesteld. Het is thans geen nieuwe regeling doch een oude'regeling die wordt toegepast. De heer Van Hal antwoordde dat deze regeling wel degelijk veranderd is. Het is geen vastleggen van een bestaanden toe stand. Hij bleef het afkeuren dat de onderwij zers-organisaties niet zijn gehoord waar het thans betreft een onderdeel van hun rechts positie. In de toekomst rekent hij op wat meer overleg met de organisaties. Het spijt hem ten zeerste dat hij hierop moet aandringen bij een vrijzinnig-demo cratisch wethouder, vooral waar deze han delt in strijd met het vrijzinnig-democra tisch program. De heer Harts zeide dat hij er niet veel woorden over zal zeggen. Hij houdt wel degelijk contact met de organisaties. De belangen van de onderwijzers worden niet verwaarloosd. Hij hield tegen den heer Van Hal vol dat het geen nieuwe regeling betreft, doch een bestaande oude regeling. Door den heer H. C. Wesseling zijn aan Burg. en Weth. de volgende vragen, ge steld le mede te deelen de uitkomsten, welke het onderzoek, dat is ingesteld naar de handteekeningen onder het bekende adres tegen den ziekenhuisbouw tot dusverre heeft opgeleverd 2e. terzake opgemaakte rapporten of me- dedeelingen voor de raadsleden ter visie te leggen. Hierop werd door den voorzitter het vol gende antwoord gegeven Tusschen de raadszitting van 28 Mei ui de voortgezette vergadering van 4 Juli zijn eenige ambtenaren ter secretarie naast hun gewone werk belast geweest met een on derzoek naar de handteekeningen onder het adres tegen den ziekenhuisbouw. Het bleek reeds dadelijk dat een nauwkeurig onderzoek zeer tijdrooveiid voor ons eigen personeel was. Wanneer men namen leest als >J. de Nooijer of J. Jansen zonder eenige toevoeging is zelfs een speciaal onderzoek bijna onmogelijk. Wij hebben hef gevraag de onderzoek naar de niet-belastingbeta- lers niet doen instellen, omdat wij daarvoor de laatste gegevens missen. Rapporten zijn niet opgemaakt. Wij kunnen echter mede- deelen, dat werden opgespoord 175 Belgen, 37 personen beneden 25 jaar, 44 personen dubbel en 5 personen te Vlissingen onbe kend. De heer Van Hal vroeg welke maatrege len genomen zullen worden dat niet meer dan 40 leerlingen in een klasse zullen wor den opgenomen. De heer Harts gaf eenige inlichtingen, waaruit bleek dat op enkele scholen klas sen boven de 50 leerlingen hadden. Het middel zou zijn overplaatsing van leerlin gen. Deze overplaatsing is echter ontraden. Om dit vraagstuk toch op te lossen, zijn Burg. en Weth. voornemens aan de scholen H en I in de morgenuren een kweekeling met akte toe te voegen. Op den duur zal het vraagstuk van andere zijde bezien moeten worden. De heer Van Hal meende nog nader op dit punt te moeten ingaan. Het aanstellen van kweekelingen lijkt hem toe niet in over eenstemming te zijn met het standpunt door den raad ingenomen. Het getal van 40 leer lingen is door den raad als norm aangeno men. Hij vindt het verkeerd dat er scholen zijn met klassen van 24 of zelfs minder leerlingen. Het lijkt hem rationeel toe dat het surplus der leerlingen van de scholen H en I wordt verdeeld over de andere scholen. Wij moeten voorkomen dat er klassen met een te groot aantal leerlingen komen. Wanneer deze zaak eens met de betrokken ouders wordt besproken, zullen deze ouders wel over deze bezwaren heenstappen. Ook hadden Burg. en Weth. bezwaren kunnen voorkomen, als dadelijk was gezegd op welke school deze leerlingen zouden ge plaatst zijn geworden. Als de zaak tijdig geregeld was geworden zouden de leerlin gen dadelijk geplaatst hebben kunnen wor den op de school waar plaats is. De heer Van Oorschot vroeg ook nog eenige inlichtingen over deze quaestie. Hij wilde aan Burg. en Weth. vragen te onderzoeken in hoeverre er gebrek is aan schoolruimte in het zich steeds uitbreidende stadsgedeelte. Het komt hem voor dat een regeling ge maakt had moeten worden vóór de vacantie. Als een bepaalde school vol was, had dat aan de betrokken ouders gezegd moeten zijn en dan medegedeeld dat er plaats is op een andere school. De scholen moeten gemaakt worden tot inrichtingen die voor alle ouders precies de zelfde beteekenis hebben. Thans bestaat voorliefde voor enkele scholen en deze voorliefde moet uit den weg worden ge ruimd, omdat alle scholen voor de ouders gelijk moeten zijn. Er zijn thans z.g.n. stan denscholen en dit keurde hij af. Wat de kweekelingen betreft, zou hij aan hen hetzelfde salaris willen zien toegekend als aan de onderwijzers, gerekend naar het aantal door hen gegeven lesuren. De heer Harts zeide dat hij vóór de va cantie getracht heeft alles te regelen. Het was echter alles theorie en als de heeren Van Hal en Van Oorschot wethouder wa ren geweest zouden zij hetzelfde ondervon den hebben. Vóór de vacantie was abso luut geen regeling te treffen, hoe ernstig daarnaar ook gestreefd is. Er wordt zoo veel mogelijk rekening gehouden met den wensch der ouders. De ambtenaar op het stadhuis heeft zich op lofwaardige wijze van zijn taak gekweten. Er zijn tal van ouders niet om te praten, die beslist vasthouden aan een bepaalde school. Al praat men als bruggeman, tal van ouders houden aan een bepaalde school vast voor hun kinderen. Hij antwoordde den heer Van Oorschot dat Burg. en Weth. zullen trachten een re geling te treffen die aan zijn wenschen beantwoordt ten opzichte van meer school ruimte in het zich uitbreidende stadsge deelte. Het standengevoel is bij vele ouders zoo groot dat het niet gemakkelijk gaat de leerlingen naar een bepaalde school te zen den, indien de ouders daartegen bezwaar hebben. Wat de vergoeding van de kweekelingen betreft zal daarvoor een goede regeling worden getroffen. De heer Van Oorschot vroeg of het waar is dat de kostgangers in het gasthuis huis houdelijke werkzaamheden moeten verrich ten. De heer Huson zeide dat de vader het recht heeft deze werkzaamheden van hen te vorderen, omdat het reglement het voor schrijft. Het komt trouwens bijna niet voor. De betrokken personen hebben deze werkzaamheden geweigerd en toen is den betrokkenen gezegd dat zij ergens anders hun fortuin moeten zoeken. De heer Van Oorschot zeide dat het hem principieel verkeerd toelijkt dat dergelijke werkzaamheden aan de kostgangers kun nen worden opgedragen. Dit moet niet ge schieden door de kostgangers, doch daar voor moeten andere arbeidskrachten in dienst worden genomen. De heer Huson zeide dat het ook gebeurt om den betrokkenen eenige afleiding te geven. De zaak zal in het college van re genten worden besproken. De heer Van Oorschot vroeg overlegging van de driejaarlijksche rekeningen met de bijzondere scholen. De heer Harts zeide dat deze rekeningen zoo spoedig mogelijk zullen worden over gelegd. De heer Berger zeide dat hij in de vo^ge vergadering reeds verzocht heeft de com missie voor de werkverschaffing bijeen te roepen en hij herhaalde thans deze vraag. De voorzitter antwoordde dat Burg. en Weth. zoodra zij meenen dat dit noodig is, in een vergadering zal worden bijeengeroe pen. Nog vroeg de heer Berger of het Burg. en Weth. bekend is dat in het gasthuis op de ziekenzalen opschriften van bepaald protestantsch religieuse strekking zijn op gehangen. Het gasthuis krijgt hierdoor den indruk een protestantsch gesticht te zijn, in plaats van een neutrale inrichting. Hij zou gaarne het gevoelen van Burg. en Weth. hierover vernemen. De voorzitter zal in de volgende verga dering hierop antwoorden. *- De heer Van Bennekom vroeg of er niets gedaan kan worden tot bestrijding der rat- tenplaag bij den Spuiboezem. Tevens vroeg hij een betere afwatering van de Verlengde Glacisstraat. De voorzitter antwoordde dat de bestrij ding der rattenplaag ter plaatse, de aan dacht van Burg. en Weth. heeft. De heer M. Laernoes deeld'e den heer Van Bennekom mede dat de afwatering aan de Verlengde Glacisstraat verbeterd zal worden. Hierna werd de vergadering gesloten. De Rotterdamsche Lloyd. Teneinde zijn vloot geregeld op een hoog peil te houden, zoowel wat de snelheid van de schepen betreft, als, voorzoover het de passagiers-accomodatie betreft, heeft de Rotterdamsche Lloyd stelselmatig de oudere schepen opgeruimd en deze door nieuwe vervangen. Zoodra een nieuw schip in de vaart ge bracht kan worden, wordt het oudste voor reserve bestemd. Zoo heeft in 1916 d1 „Tjerimai" de „Wilis" vervangen. Verschil lende bodems moesten nagezien worden en de „Wilis" heeft daarom nog geruimen tijd als plaatsvervanger gefungeerd. Daarna is dit schip naar Turkije verkocht, waar het omgedoopt werd in „Kara Deniz". Thans reist het schip als tentoonstellingschip de wereld rond. Nog kort geleden bracht het een bezoek aan Amsterdam. In 1918 is dc „Patria" in dienst gesteld en kreeg de „Goentoer" de functie van reserveschip. Deze boot is verleden jaar gesloopt. In 1924 kwam de „Slamat" in de vaart en werd de „Rindjani" reserveschip. In 1925 heeft de „Rindjani" een paar maal schepen, die in survey gingen vervangen. Dit jaar heeft het schip één extra reis ge maakt in het drukke seizoen en is ook dit schip aan Turkije verkocht. In het begin van dit jaar is het motor mailschip de „Indrapoedra" gaan varen. Hierdoor is de „Kawi" overcompleet ge worden. Deze boot heeft dit' jaar nog ge varen om de „Tjerimai", die in Vlissingen van nieuwe machines en ketels werd voor zien te vervangen. De „Tjerimai' gaat 8 September a.s. weer haar eerste reis ma ken en de „Kawi" die 2 October d.a.v. te Rotterdam van Batavia aankomt, wordt daarna uit de vaart genomen. Het volgen de jaar zal de „Kawi" nog een of twee extra reizen in het drukke seizoen maken en daarna is zij aan de beurt om ver kocht te worden, want in begin 1928 zal het tweede motor-mailschip de „Sibajak", die nog ongeveer 2000 ton grooter dan de „Indrapoera" zal worden, in de vaart ko men en dan is de „Tabanan" gedoemd tot verdwijnen. Ook dit schip zal dan eenige extra-vaarten maken. Behalve dit reserve-schip zal de Rotter damsche Lloyd dan zeven mailschepen in de vaart hebben, waarvan het oudste, de „Tambora", van 1910 is. De grootte van de schepen varieert dan van ruim 5600 tot ongeveer 12.000 ton. De „Rindjani" en de „Tabanan" ston den bekend als de twee snelste schepen van de oude garde. Hun records zijn even wel al lang geslagen door de „Slamat" en de „Indrapoera". Ook onder de vrachtschepen wordt ge regeld opruiming gehouden. Nog dezer da gen is bericht, dat de „Anjer" verkocht is. Bij de maatschappij „de Schelde" te Vlis singen is op het oogenblik behalve het reeds genoemde motormailschip „Sibajak", de motor-snelvrachtboot „Kota Rodja" in aanbouw. Bij de maatschappij „Feijenoord" io een zusterschip, de „Kota Inten" in aan bouw. Hoe Karei leerde onzelfzuchtig te zijn In de jongeste aflevering van „de Ne der!. Ouderavond" vinden we het volgende uit het Engelsch vertaalde stukje Karei was pas 3 jaar oud. Carola, die bij hem op visite was, was een klein meis je en 3 jaar ouder. Zij speelden een poosje prettig samen. Toen nam Karei zijn pop penwagen en reed er eenige keeren de ka mer mee rond. Hii hield er mee op en be gon met ander speelgoed te spelen. Carola nam toen den wagen en reed er mee door de kamer. Karei maakte zich daar angstig over. Carola had niet eens gevraagd om den wa gen te mogen nemen en zou zij hem nu teruggeven of nietHij begon te huilen en terwijh hij hard naar zijn tante liep, die er- i hij „Carolo neemt mijn pop penwagen. Laat ze hem teruggeven.". Wat deed tante toen Beknorde ze Ka- rel en vertelde ze hem, dat hij een zelf zuchtige jongen was Gaf ze hem een lesle in onzelfzuchtigheid Neen Zij nam Ka- rel op haar schoot en praatte zacht met hem op deze manier „Huil maar niet lie veling. Carola zal den wagen niet houden. Zij leent hem maar en zal hem teruggeven als ze hem een poosje gebruikt heeft. Je hebt er zeker niet aan gedacht om hem aan Carola te leenen, is 't wel Neen, antwoordde de kleine baas ge lukkig. Toen vertelde tante aan Karei hoe zij en zijn moeder en andere kinderen gewoon waren samen te spelen toen zij even groot waren als hij. Een van ons mocht eerst een poosje rijden eh dan weer een ander, tot ieder van ons een ritje had gemaakt. Ei als ieder een beurt had gehad, begonnen we weer, opnieuw. Dat was „de beurt ne men", zeiden wij. Zouden jij en Carola het ook prettig vinden het zoo te doen „Ja", antwoordde de kleine Karei, terwij1 hij vroolijk lachte met kuiltjes in zijn ge zicht. Onderwijl was Carola teruggekomen met den wagen, en luisterde naar wat tante zei. Zij dacht ook, dat „de beurt nemen" wel een aardig spel zou zijn. Zoo speelden ze gedurende een uurtje prettig eerst reed Carola en dan Karei en de kleine jongen het de beurt van zijn speelmakkertje elke keer een beetje langer worden. Op deze manier leerde Karei niet zelf zuchtig te zijn het was een nieuwe onder vinding en hij had er plezier in. Wanneer kinderen op die wijze onderricht worden, leeren ze niet alleen gewillig het speelgoed en de genoegens te deelen, maar ze leeren tegelijkertijd de iechten van anderen eer biedigen, een les, die heel noodig is in deze dagen. Nieuwe behandeling van tuberculose. Professor Storm van Leeuwen te Léiden past sinds eenigen tijd een geheel nieuwe wijze van behandeling toe van tuberculose patiënten. In een geheel geïsoleerde afdee- ling van zijn kliniek voor allergische ziek ten (asthma enz.) zijn thans acht tubercu- lose-patiënten opgenomen, voor de toepas sing van de zuiivere-luchtbehandeiing zooals die sedert geruimen tijd bij asthmalijders wordt aangewend. In verband hiermede is langs een stalen mast van ongeveer 35 meter hoogte een buis aangebracht, waardoor de hooge zui vere lucht langs motorischen weg naar beneden wordt gezogen om vervolgens te worden verdeeld over de kamertjes der patiënten, welke zoo zijn ingericht, dat er geen andere lucht kan binnen dringen. De kliniek heeft thans een belangrijke uitbreiding ondergaan door bijtrekking van een perceel aan den Zoeterwoudschen Sin gel en%inds eenigen tijd komen vele bui- tenlandsche artsen de methode van prof. Storm van Leeuwen bestudeeren. Walcheren vóór 1500. v. Vroeger dan een halve eeuw voor onze jaartelling kan bezwaarlijk aan een bewo ning van Walcheren worden gedacht. De Romeinsche geschiedschrijvers zeggen, dat de volksstammen, die op de delta-eilanden woonden, woest en onbeschaafd waren en voornamelijk leefden van visch en eieren. De naakte gronden waren onbedijkt of met de zee gemeen. Hierop dus nog geen veld vruchten, ook kon er geen houtgewas tieren. Waar de grond wat hooger lag, achter de duinen, waarin het konijn zijn holen groef, ligt het voor de hand, dat de bewoners ook met dat gedierte zich in hun behoefte hebben voorzien. Bij het langzaam hooger worden van den grond werd er schapenteelt uitgeoefend, daar schapen ook hun voedsel konden vin den op de bijgelegen schorren. Toen de grond beter tegen de zee beschermd werd en er dus minder kans was voor overstroo ming, begon men ook ander vee te telen, landbouw uit te oefenen en meer houtgewas aan te planten. Ongeveer dezen tijd (pl.m. 700) moeten dan de eerste vluchtbergen zijn opgeworpen. De bevolking was nog armoedig. Overstroomingen en oorlogen brachten bovendien groote ellende. De be woners van het platteland huisden in lage, houten woningen met riet gedekt. Het meeste land kwam later in eigendom aan den ambachtsheer, die zonder belooning heerendiensten kon eischen. Doordat het bouwland weinig waarde had, waren er veel bosschen, die de noodige brandstof moesten leveren voor de meer welgestelden. De arme verwarmde zich bij het rookerig vuur van de zelf gestoken darinck (een soort laagveen van onder de klei uitge graven). De alndman weefde meestal zelf zijn eigen linnen van 't gekweekte vlas of liet het op het dorp doen, waar behalve een wever ook vaak een bleeker woonde. De bewoners van de aan zee gelegen plaatsen leefden meest van de vischvangst en van de zich langzaam ontwikkelende vrachtvaart. Een andere, hoewel minder edele brood winning was de kaapvaart, vooral in oor logstijd. Te Vlissingen waren zelfs veel kaapvaarders. Zij noemden hun beroep ech ter „de vrije neeringe". Niet alleen vanuit Middelburg, Vlissingen, Veere en Arnemui- den voer men ter vischvangst, maar ook vanuit Westkapelle, Domburg en Zoute- lande. Genoemde plaatsen, behalve Zoute- lande, hebben van den graaf stadsrechten gekregen Middelburg in 1217, Domburg en Westkapelle in 1223, Vlissingen in 1315, Veere in 1402 en Arnemuiden in 1574. Dat Arnemuiden niet vroeger tot een vrije stad werd verheven komt omdat het afhankelijk was van Middelburg, dat Arnemuiden als zijnde een kwade concurrent, onder den duim hield. Ook na 1574 werd door Arne muiden tal van procedures gevoerd met Middelburg ter zake van de accijnsen en den groothandel. De eigenlijke bloeitijd der drie grootste Walchersche steden begon na 1500 om in de 17e eeuw zijn hoogtepunt te bereiken. Een der voornaamste gebeurtenissen on zer vaderlandsche geschiedenis is de ove'r- gang onzer heidensche voorvaderen tot het christendom. Op de school kan niet genoeg hierop de nadruk gelegd worden. Zoo mo gelijk trede de onderwijzer hierbij meer in plaatselijke bijzonderheden. Op Walcheren, een deel van het z.g.n. Zeeuwsche Fries land heeft vooral Willebrord als evangelie prediker gearbeid. Verscheidene kerken zijn later aan hem gewijd, terwijl de voornaam Willebrord en nog meer de familienaam Willeboordse (oorspronkelijk Willeboords- zoon) algemeen voorkomt. Het zou ons te ver voeren hier in die bijzonderheden te treden. Wij willen aanstippen het Wille- brordsputje te Zoutelande, 't omverwerpen van 't Jieidensche Wodansbeeld te West kapelle, de legende over het wapen en den bijnaam der Vlissingers. De eerste christenkerkjes waren van hout, vaak afkomstig van den neergehouwen eik, opdat men den eerbied voor dezen heiligen boom, onder wiens kruin het afgodsbeeld stond, ook zou toedragen aan de kerk. Spoorloos zijn al deze heiligdommen ver dwenen, door den tands des tijds verwoest, of verbrand dodf de' Noofsehe zeeschui het geheim derfabricaqe het genieten der Kwaliteit Het Dag (Ingez. Mededeeling.) mers, die alom moord en verwoesting aan richtten. Na 1100 begon men de kerken van steen te bouwen. Het is m.i. nog niet bewezen, dat de steenen voor de kerk op de plaats zelve werden gebakken. De steenen zijn groot van formaat (zoogen. Zeeuwsche moppen), sommige geheel of ten deele met groen glazuur bedekt. Bij elke kerk werd ook een toren gebouwd, die op Walcheren anders van vorm zijn dan vele oude torens in 't Noorden van ons land, daar deze een zoogen. zadeldak hebben en de Zeeuwsche torens in een spits eindigen. Zelfs in de 13e eeuw waren er nog houten kerken, welke langzamerhand verdwenen. De woningen der menschen op 't platteland en ook nog vele in de steden waren nog van hout met riet gedekt. Later werd het bouwen van houten huizen in de steden verboden. Middelburg gaf zelfs een toe lage aan hen, die hun huizen met pannen of scaliën (leien) lieten bedekken met 't oog op 't groote brandgevaar. De stad is dan ook vaak door groote branden geteisterd. In 1431 b.v. is 't westelijk gedeelte door een grooten brand verwoest. De eerste christen kerken, 't zij van hout 't zij van steen, wer den steeds zoo gebouwd, dat het altaar naar 't Oosten stond. Dit is nog te zien aan de oude Walchersche kerken. In en om de kerk werd begraven. Meestal was het kerk hof door een steenen muur met een poort van den weg afgescheiden. Daar de meeste Walchersche plaatsen zijn ontstaan kort na den overgang van 't heidendom tot het christendom, verrees ook op elk dorp een kerk, welke vaak den grondslag legde tot den naam van het dorp. Zoo zijn er op Walcheren niet min der dan een dozijn plaatsnamen, die op kerke eindigen. Sommige schrijvers (o.a. ook Beekman) willen het tweede deel van die namen, 't woord kerke n.l. afleiden van akker of van een* oud woord kerigen insluiten. M.i. zullen wij wel veiliger gaan, als wij wat minder ver zoeken en eenvoudig denken aan de kerk door een bepaald persoon ge sticht of aan een heilige gewijd. De namen Serooskerke en Kleverskerke behoeven nog een nadere verklaring. De oude naam van Serooskerke is Ser Heer) Mardskerke De naam Maerd of Maert veranderde tus schen 1300 en 1500 aldus Maert, Olaest, Olert, Oirt. Zoo is 't begrijpelijk dat uit 's Heer Maerdskerke, 's Heer-Oirtskerke en daaruit Seroirtskerke en Serooskerke ont stond. Deze afleiding is uit de Rentmees tersrekeningen gemakkelijk aan te toonen. Kleverskerke komt van Cleofaskerke. De kerk was aan Cleophas, één der Emmaüs gangers, gewijd. (Wordt vervolgd.) R. B. J. de M. RADIO-PROGRAMMA Maandag 30 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politiebe richten. 5.00—6.00 Kinderuurtje door mevr. Ant. van Dijk. 6.157.45 Vooravondcon cert. 7.00 Politieberichten. 7.45 en 10.00 Persberichten. 8.10 Eindhovensche avond. Philip's Harmonie, directeur C. J. van der Weyden. 8.308.50 Trio ir. J. Wijsman, viool. Ir. G. Oudemans, viool.Dr. E. Ree rink, piano. 8.509.10 Eindhovensch Man nenkoor. Dr. P. Kallenbach. 9.109.2a Adr. Hollaers, bariton. 9.259.35 C. J. van der Weijden, directeur Philips' Harmonie, piano. 9.35—10.15 Zangkoor „La bonne Espérance", directeur van de Goor. 10.25— 10.35 J. C. Scharp de Visser, piano. 10.35 10.50 Zangkoor „Bel Canto", directeur C. J. van der Weijden. 10.5011.20 Eind hovensch Symphonie ensemble, directeur B. Rubens. Daventry, 1600 M. 11.20^1.20 Het radiokwartet en solisten (contra alt, tenor, viool). 1.20—2.20 Lunchmuziek. 4.20 Scè nes van „Cranford", causerie. 4.40 Dans muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte mu ziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Oude Engelsche muziek door Rae Robertson, piano. 8.00 Muziek. 8.20 De band, tamboers en pijpers van het lc bataljon Lancashire fusiliers regiment. A. Mc. Credie, tenor. B. Schönberger, piano. C. iHatchard, sopraan. 9.50 Weerbericht, nieuws. Lezing Ernest Shackleton. 10.20 Kindermuziek door orkest en V. Chatterton, sopraan. 11.2012.20 Dansmuziek van ca fé de Paris. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.50 Or kest Malsang. 8.50 Concert Königswusterhausen, 1300 M. 8.50 Concert door de kapel Boulanger. A. Lich- tenstein, fluit. M. Ney, declamatie, P W1 de Osten, bariton. Daarna nieuwsberichten. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. - 8.2010.20 Concert door het radio-orkest. 10.20 Nieuwsberichten. Munster, 410 M, 1.35—2.50 Volks- orkestconcert. 4.20 Radiopraatje. 5.40—620 Orkestconcert. St. Saëns-Massenet. 6.35— 7.00, 7.00—7.20, 7.40—8.00. 8.20—8.50 Le zingen 8.5010.20 Orkestconcert Berlioz- Liszt. APOTHEEK GEOPEND Zondag 29 Augustus is de apotheek ge opend van den heer A. J. van Ockenburg- Kleine Markt. Hans heeft lijm I autoped, die kapot maar hij heeft er erg! daar kleeft hijzelf a# Moeder heeft gend met de voeten op haal f als ze opstaan wil, pl| er aan vast. O, die Kuikens op Hoewel de laatste L wers zeer veel verbel gebracht in de pluim J rij, vooral ten aanzie! der dieren, laat de opif regel nog zeer veel te[ groote fout, daar de L een groot deel over dl j wassen dier- beslist.* I In verband hiermed| veeteelt" gewezen ojl van een behoorlijk opl lijk uitloopterrein, wal I kunnen komen. Andeil 1 niet kunnen uitblijverT van één leeftijd, dan L voeding geven, die hl alles voorspoedig op.| eersten leg mogen de dieren loopen, die md schillen. Kuikens, die den legtijd, ongestooij en, zijn de sterkste erf ductiedier het langst v haantjes bijtijds word De plaats van het keur in een weide ol beplanten boomgaard! uitloopterrein zijn, a werk, dat onderaan he dat zelfs het kleinste] heen kan of zich ka] kuikens bijna aan derl het opfokhuis verlate! grondig schoongemaal Brood voor I t Volgens „De Kleinvl uitstekend bijvoeder if J verdeelt het daartoe il I groot, dat ze in éénl I opgepikt. I Een andere manier il mg vochtig te makenl en in een bak of scl J Ook kan het brood fliil I daarna gemalen en dl gemengd. In vele goel den handel komt geml Verkeerd wordt del er te veel op eenmal dan ontstaat bederf, I genzin van de zijde dl moet er zeer streng I het brood volkomen za geen groene plekken el I mels op vertoonen. Hef I werkt als vergif. OEMENOP Een Spanjaard, I J vo,e bij Parijs, leefdd I otiren. Gisteren kwam I ™deren in een ruit tel I ""tover in woede r groot mes, liep de straa1 i feend d.e vluchtend! IH huis binnen, waar! I fdtomen gezocht had I vrouw, die hen wilde1 I L lnd* dat z'i oJ I iarive T gapende H I Ia"ge knaap die z' beide. De knVlL I den te grijpen d I «n woestaard te vel |aX,e"lstiS gewond! I ^"gehouden werd. P I pekent, dat hij 12 jal lÖi eft gedood. F me0rdk 0raak als eetf I vS n^°ch de deta&. I ienr ?ef"en, doen de I I dan man "teer lindeS anders' Bi I Hp a j gevoerd werd I gevonden °p den I s vo,,den en dat er eed

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2