KWATTAfV VRIJDAG ,20 AUGUSTUS 64e Jaargang 1926 5= BINNENLAND FEUILLETON ZIJN KLEINE MEISJE VOLLE-MELKREEP Bet^danöoed^DEBESTE No. 193- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van f.4 regels f t.10 voor iedere reeel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie^ dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De gezondheid der Koningin. De Koningin is thans niet meer geheel aan huis gebonden en' heeft reeds enkele rijtoeren langs het strand gedaan. H. M. zal op 31 Augustus echter nog niet in de relegenheid zijn om iemand te ontvangen. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft de uitnoodiging aan genomen van de stoomvaart maatschappij Nederland, waarvan hij beschermheer is, ofn van 27 tot 29 dezer den proeftocht me de te maken van het nieuwste schip der maatschappij de „P. C. Hooft". Een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Naar „de Tel." verneemt, heeft het Na tionaal Comité tot het oprichten van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg vier beeldhouwers uitgenoodigd om vóór 1 December a.s. een ontwerp in te dienen voor een symbolisch monument. Deze beeldhouwers 'zijn Theo van Reyn, mej. G, Rueb, Wenckebach en B. M. A. Ingen Housz. In plaats van eerstgenoemde was aanvankelijk Hildo Krop uitgenoodigd, doch deze heeft voor de uitnoodiging be dankt. Het reizigersverkeer op de spoorwegen. Het stations- en treinpersoneel bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft de vol gende instructie ontvangen Op dagen van overdruk verkeer zoo als thans des Zaterdags moet vertraging bestreden worden o.a. door niet te spoedig over te gaan tot vertraging gevende treiil- versterking en door in geen geval tot over belasting van treinen te besluiten. Op dez dagen moet niet tot onvoorziene treinver- sterking worden overgegaan, indien daar door belangrijke treinvertraging zou ont staan desnoods zal een aantal reizigers met staanplaatsen genoegen moeten ne men, terwijl zoo noodig kan worden over wogen, eeni.ee reizieers tot een volgenden trein achter te houden. Verkoop van de „Rindjani". De Rotterdamsche Lloyd, die onlangs een zijner vrachtschepen, de „Anjer" (groot 5104 ton bruto, gebouwd in 1921) naar Noorwegen verkocht, voert thans onder handelingen over den verkoop van haar passagierschip „Rindjani" naar Turkije. De „Rindjani", gebouwd in 1906, en me tende 4672 ton bruto, was het kleinste en oudste van de vloot van passagiersschepen van den Rotterdamschen Lloyd. Nu de „Indrapoera", die de afmetingen van de „Rindjani" twee-en-een-half maal overtreft, dit jaar in de vaart gebracht is, kon laatstgenoemd schip buiten dienst ge steld worden. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad ge daan Wij hebben de eer uw vergadering hier bij ter voorloopige vaststelling aan te bie den de rekening der inkomsten en uitgaven van de gemeente over het dienstjaar 1925 Uit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 15) De klok op den schoorsteenmantel sloeg elf uur, voordat de stilte in de kamer ver broken werd door een tikken op de deur. »,Er is een dame, die u wenscht te spre ken, meneer", kondigde de lift-jongen aan en in het nu volgend uur had de jonge ™an, die zich intusschen daarmee niet zoo heel erg op zijn gemak gevoelde, vier da- nies op bezoek, die allen even verlangend waren om voor deze betrekking aangeno men te worden. Het was de eerste maal in Z|jn leven, dat Tredman genoodzaakt was een dame, die in aanmerking wilde komen voor een betrekking, te ondervragen. Hij had gruwelijk het land aan de heele ver tooning en één hartgrondige wensch, nl. hat hij ze allemaal kon aannemen, zoozeer trof hem de hunkering in hun oogen. Aan ieder van haar legde hij zoo beknopt mogelijk uit wat hij verlangde een dame, me de geheele zorg op zich kon nemen oor zijn pupil, die bij haar zou wonen op anderby Court, haar moest opvoeden en Ojgen dat zjj g0e(j onderwijs kreeg, net salaris, dat hij aanbood, leek den Ollicttanten vorstelijk het was ook geen en°H *wee afgetobde weduwen de zielige oude vrijster van ruim veertig ir H- es ernstig aankeken en den hart- dp° vfonsch uitspraken, dat ze voor eea Petrel<:k'ng geschikt zouden worden leefS rre§en vrouwen was hij altijd be- l i,0'maar deze dames, die het zoo moei- 1 hadden, behandelde hij met nog een sluitende wat den gewonen dienst aan gaat in ontvangst met 1.674.769.49 en in uitgaaf met - 1.602.853.23 alzoo met een batig slot van 71.916.23 en wat den kapitaaldienst aangaat in ontvangst .met 1.188.340.57 en in uitgaaf met - 1.124.697.78^ alzoo met een batig slot van 63.642.78V2 Een verantwoording van ons college en een ontwerp-raadsbesluit worden overge legd. Uit het volgehde globale overzicht moge blijken op welke wijze het batig slot van den gewonen dienst is ontstaan. Ontvangsten Meer Rente van kapitalen 14.000 Opcenten op de personeele^e- lasting - 13.000 Opcenten op de dividend- en tantième-belasting - 12.000 Plaatselijke inkomstenbelasting - 10.000 Zakelijke belasting op het bedrijf - 7.000 Uitgaven: Samen 46.000 Meer Druk- en bindwerk Jaarwedden van het poli- tie-personeel Kosten van de straatver lichting Wachtgelden agent van politie 4.000 Bijdragen ingevolge de Woningwet - 5.000 Onderhoud oeververdedi gingen, vernieuwing Boulevard Bankert en Koudekerksche weg Aanschaffen van leermid delen voor het gewoon lager onderwijs Kosten van den verbouw van de school aan de Wagenaarstraat voor de openbare U. L. O. school - 4.000 Kosten van instandhou ding van scholen voor bijzonder onderwijs Kosten van den verbouw van de school aan de Wagenaarstraat en kosten van eerste in richting voor het bijz. gewoon lager onderwijs - 11.000 Kosten van den verbouw van de school aan de Wagenaarstraat voor 't bijzonder uitgebreid la ger onderwijs - 5.000 Bijdragen aan andere ge meenten ingevolge de Nijverheids-onderwijs wet Subsidie aan het Gasthuis - 5.500 Subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur -11.000 Rente en aflossing van leeningen (grondbe drijf) Rente van kasgeld Onvoorziene uitgaven Minder .3000 - 6.000 - 4.500 - 4.000 - 3.000 10.000 3.000 5.500 - 3.000 - 27.000 Samen ƒ45.000 69.000 Af - 45.000 Blijft minder Meer ontvangen Minder uitgegeven 23.500 46.000 - 23.500 Samen 69.500 Wij merken hierbij op dat aan den ge wonen dienst van 1925 ten goede is geko men wegens batig slot der rekening over 1923 een bedrag ad 153.000. Het batig slót van den kapitaaldienst bestaat uit aHet batig slot van Hoofd stuk V (Volkshuisves ting) ad 64.800.— tikje meer onderscheiding en zijn vriende lijke woorden, zijn bemoedigend en vrien delijk lachje deden hun, die zoo weinig attentie gewoon waren, goed. Bij het af scheid zei hij „Ik zal u vanavond schrijven. Vóór ik een beslissing neem, moet ik eerst met alle dames, die in aanmerking komen, praten ti hoort zoo spoedig mogelijk van mij". In haar armstoel weggedoken had Sylvia de drie dames gekeurd, hun stem, 'hun gezicht, hun manieren, met den onbevan gen, onderzoekenden blik van een onbe vooroordeeld kind, maar juist toen Tred man haar wilde vragen, welke van de drie haar het beste bevallen was, werd er weer op de deur getikt en er kwam een klein dametje binnen, die lichtelijk bloosde, toen Giles opstond om haar te begroeten. Hij zag dadelijk, dat zij nog armelijker gekleed was dan een van de andere drie, maar zij zag er toch bijzonder netjes en verzorgd uit en de beschaving die uit haar stem klonk, trof zijn daarvoor zeer ontvankelijk oor direct. De blankheid van haar teint, haar zachte blauwe oogen en het fijne haar, dat onder haar zwarte hoedje te voorschijn kwam, gaf hem de idee van iemand uil een vorig tijdperk en iets in haar deftige, voorzichtige manieren gaf hem denzelfden indruk. Het was duidelijk dat zij absoluut niet gewoon was onder vraagd te worden voor een sollicitatie, want op haar gezicht gloeide reeds een hevige blos, toen Sir Giles haar een paar vragen had gedaan en zij keek verward om zich heen. „Ik wil u vooral niet misleiden omtrent mezelf", zei ze en terwijl ze sprak ver meerderde haar zenuwachtigheid nog, „ik wil heelemaal eerlijk tegenover u zijn. Ik heb nog nooit zoo iets, als in deze betrek king van mij gevraagd wordt, gedaan. Misschien behoor ik wel te zeggen dat ik welk bedrag op den dienst 1926 in uitgaaf zal worden gebracht en b. Het nadeelig slot van Hoofdstuk VI (Openbare Werken) ad - 1.157.211/2 Blijft 63.642.781/2 Door de Patroonsvereeniging „Bouw- kring" alhier werd ons verzocht tot wijzi ging der voor deze gemeente geldende Bouw- en Woningverordening over te gaan. Zij bood ons daarbij een uitvoerig rap port aan, waarin hare wenschen waren op genomen. Omtrent dat rapport had een bespreking plaats met twee leden der genoemde ver- eeniging, den wethouder en den directeur van gemeentewerken. Tengevolge van dit onderhoud werd door ons aan adressante toegezegd, dal een wijziging dezer verordening zou wor den voorbereid betreffende enkele punten waarvan de wenschelijkheid tot herziening ook reeds door ons was ingezien. Deze punten zijn de navolgende Artikel 23, 4 dier verordening luiden de „De afstand van twee gedeelten van een achtergevel van een gebouw, gemeten haaks op de~achtergevel-rooilijn of voor bouwblokken als in 2 genoemd op de voorgevel-rooilijn, mag, behoudens vrij stelling van Burgemeester en Wethouders, niet meer dan 3 M. bedragen". Deze paragraaf levert in de praktijk zeer veel moeilkheden op. Intrekking van deze paragraaf ontmoet dan ook bij ons geen bezwaar, mits 2 eenigszins worde gewijzigd om het met 4 beoogde doel, nl! behoorlijke door stooming van lucht tusschen de achterzij de van woningen te bereiken en te voorko men, dat de eene woning den lichtinval van een daarachter gelegen woning be neemt, doch dat licht en lucht onder een hoek van 45° tot het perceel kunnen toe treden. In verband daarmede zal artikel 23, 2 sub c luidende „geen deel van het ge bouw mag de achtergrens van het bouw perceel dichter naderen dan 3 M" als volgt moeten worden gewijzigd „geen deel van het gebouw, mag de achtergrens van het bouwperceel dichter naderen dan den hal ven afstand tusschen den onderkant van het benedenraam en de gootlijst, doch in geen geval meer dan 3/2 M." Ten opzichte van de eerste zinsnede van het 2e lid van artikel 55 luidende „Bene- denpeil gelegen muren van metselwerk moeten een dikte verkrijgen van minstens 0.33 M.", zijn wij met adressante van ge voelen, dat het voorschrijveh van een dik te van 0.33 M. belangrüke kosten van den bouwer eischt. Hoewel er bij ons bezwaar bestaat om overeenkomstig het verzoek van adressante in plaats van een dikte van 0.33 M. er een van 0.22 M. voor te schrijven, kunnen wij, teneinde aan haar verzoek tegemoet te komen, er ons mede vereenigen, dat de eerste zinsnede zal worden gewijzigd als volgt „Benedenpeil gelegen muren van metselwerk moeten tenminste de dikte vër- krijgen van het daarop rustende opgaand metselwerk". Tengevolge van de door de wet van 19 Februari 1921 (Staatsbl. nr. 73) in de Wo ningwet aangebrachte wijzigingen dienen eenige artikelen van de Boifw- en Woon- verordening daarmede in overeenstemming te worden gebracht. Artikel 50 der Woningwet schrijft o.m. voor, dat alle ambtenaren van gemeentepo litie, benevens andere door den Burgemees ter aan te wijzen gemeente-ambtenaren, met het opsporen van de overtredingen van de bij de Woningwet bedoelde plaat selijke verordeningen zijn belast. Tengevolge daarvan dienen slechts de ambtenaren te worden aangewezen, die zijn belast met het opsporen der overtre dingen der in de Bouw- en Woonverorde- ning voorkomende bepalingen, die niet op de Woningwet steunen, zoodat in het over gelegd ontwerp-besluit een gewijzigd ar tikel 3 en een nieuw artikel 3a zijn opge nomen. heelemaal nog nooit werk heb gedaan en ik ben bang dat ik dan opk heelemaal geen ervaring heb'Ze richtte haar oogen op het fijne figuurtje van Sylvia, die nog steeds in den aimstoél gedoken zat en terwijl Sylvia en zij elkaar aankeken, kwam er een glimlach op het gezicht van de dame. „Het eenige wat ik zeggen kan is, dat ik dol op kinderen ben ik zag uw adverten tie en daar ik bezigheid zoek, heb ik erop geschreven. Maar u moet vooral niet den ken dat ik ondervinding op dit gebied heb." Giles wilde beginnen te spreken, maar zij vervolgde haastig „Ik ben bang dat ik eigenlijk niet genoeg bij de pinken ben om iemand op te voeden. Ik heb altijd veel van lezen gehouden en ik geloof ook wel dat ik veel gelezen heb. Maar ik heb heelemaal geen acten en ik weet ook niets van mo derne onderwijsmethoden. Ik ben bang dat u eigenlijk niet begrijpt waar ik den moed vandaan haal om hier te komen", eindigde zij met een nauwelijks bedwongen zucht. „O neen", begon Giles beleefd. „Ik..." maar hier werd hij weer onderbroken, de zen keer niet door de bezoekster, maar door Sylvia, die uit haar leunstoel opge staan was en naast haar voogd was komen staan. Zij pakte zijn arm stevig vast en keek verlangend naar hem op. „Mag zij bij mij komen vroeg het kind in groote spanning, „zij is heel anders dan die anderen... O laat haar komen... zij heeft zulke lieve oogen, net als moeder 1" „Nu, Helen, hst- eenige wat ik er van zeggen kan is, datTk niet voor de gevolgen verantwoordelijk ben, als je dat malle, be spottelijke plan van je door wilt zetten. Ik heb altijd gezegd en bij die meening blijf ik, dat ik het verre van gepast vind als een dame van jou geboorte en positie voor haar brood gaat werken. De vrouwelijke leden van de familie Stansdale hebben zich In verband hiermede zal tevens artikel 1, sub 7, moeten worden gewijzigd in dien zin, dat in plaats door Burgemeester en Wethouders door den Burgemeester de ambtenaren van het Bouw- en Woningtoe zicht worden aangewezen. Tevens is aanvulling van artikel 18 1 der genoemde verordening noodig door de in artikel 5, 4e lid, aangebrachte wijziging, waarbij is voorgeschreven, dat beroep bij den gemeenteraad is toegelaten, wanneer Burgemeester en Wethouders binnen den gestelden termijn geene beschikking heb ben genomen op een verzoek om vergun ning tot het oprichten of geheel of gedeel telijk vernieuwen van een gebouw. De artikelen 20 luidende „Van het be sluit van den gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders onverwijld kennis gegeven aan hem, die het beroep heeft ingesteld" en 21 luidende „Wijkt het besluit van den gemeenteraad af van dat van Burge meester en Wethouders, dan geldt de u het vorige artikel genoemde kennisgeving als een door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning", zijn vervallen, daar deze materie door voormelde wijzigings wet van 19 Februari 1921 (Staatsblad nr. 73) wordt geregeld. Waar bij Kon. besluit van 2 Mei 1921 (Staatsblad nr. 70) de tekst der Woning wet in een doorloopend genummerde reeks van artikelen is bekend gemaakt, dienen de getallen „27" en „28" en „14" en „16" respectievelijk genoemd in artikel 1, sub 8, en artikelen 11 2 sub b der Bouw- en AVoonverordening daarmede in overeen stemming te worden gebracht. De getallen „27" en „28" moeten wor den gewijzigd in „30" en „31 en „14" en „16" in „17" en „19". De commissie voor de gemeentewerken, in wier vergadering van 28 Juni 1926 deze aangelegenheid rs behandeld, kan zich met de voorgestelde, wijzigingen blijken1- haar overgelegd advies vereenigen, doch geeft tevens in overweging, waar een bepaling betreffende het vaststellen van een bepaalde straatbreedte in de Bouw- en Woonverordening ontbreekr, alsnog daarin een zoodanige óp te nemen. In verband hiermede stelt zij voor arti kel 10 dier verordening luidende 1. De voor- en achtergevel-rooilijnen worden door den gemeenteraad vastgesteld en door het Bouw- en Woningtoezicht krach tens die vaststelling of lfrachtens 2 van dit artikel op het terrein uitgezet. 2. .De voorgevel-rooilijn, voor zoover die ingevolge 1 niet anders is vastgesteld valt samen met de straatgrens waar ook de straatgrens niet is vastgesteld, wordt als voorgevel-rooilijn aangemerkt de lijn, wel ke naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders in verband met de as van de straat door^fce aangrenzende gevels wordt aangegeven",' in te trekken en hiervoor een niéuw artikel 10 van den navolgenden inhoud te doen opnemen 1. De voor- en achtergevel-rooilijnen worden door den gemeenteraad vastge steld en door het Bouw- en Woningtoe*5"' zicht, krachtens die vaststelling of krach tens de paragrafen 2 en 3 van dit artikel op het terrein uitgezet. 2. De voorgevel-rooilijn, voor zoover die ingevolge 1 niet anders is vastge steld, valt samen .met de straatgrens waar ook de straatgrens niet is vastgesteld, wordt als voorgevel-rooilijn aangemerkt de lün, welke naar het oordeel van Burge meester en Wethouders in verband met d-i as van de straat, door de aangrenzende gevels wordt aangegeven. 3. In straten, waar de straatgrens min der dan 4 M. uit het hart van de straat gelegen is, valt de voorgevel-rooilijn sa men met een lijn, liggende 4 M. uit het hart dier straat. 4. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd vrijstelling te verleenen van het bepaalde in 3, wanneer naar hun oor deel a. de aard van bebouwing en het verkeer ter plaatse een kleineren afstand dan 4 M. gedoogen b. een ruimere bebouwing is te verkrij gen, door het bepaalde in 3 slechts voor een straatwand toepasselijk te verklaren". nog nooit tot zoo iets verlaagd en ik had gedacht dat je te veel respect voor je fa milie zou hebben om ons zoo in opspraak te brengen." Robert Stansdale stond recht-overeind voor den Ieegen haard in de zitkamer van hun voorstads-villaatje en keek zijn zuster Helen boos en verwonderd aan. Hij had met moeilijk-bedwongeri geduld en stij-" gende verontwaardiging naar haar uiteen zetting geluisterd, want hij vond dat de reden waarom zij dezen stap wilde doen spotte met al zijn begrippen van fatsoen en stand. Hij staarde haar aan met de vreemde gewaarwording dat het wereldje, waarin zijn haan altijd koning had ge kraaid,, bezig was ineen te storten. En Ro bert Stansdale had een heftigen afkeer van elk verzet in zijn koninkrijkje, dat-hij reeds zoolang had geregeerd en, naar hij zelf vond, zoo verstandig en uitstekend gere geerd Sinds den dood van zijn moeder, eenige jaren geleden, was hij het wiens stem in alle kwesties beslissend was ge weest en hij was er trotsch op dat hij het leven van zijn zusters zoo ingericht had, dat niemand het beter zou kunnen verlan gen. Helen's weerspannig gedrag, de on verwachte houding cfie zij plotseling aan nam, was hem onbegrijpelijk. Maar niet alleen dat zij hem onbegrijpe lijk was hij weigerde ook maar een po ging te doen om haar te begrijpen. Hij stond daar voor den haard een rechte, onbuigzame figuur met een nijdige, borste lige grijzende snor boven de dunne lippen, zijn kleine oogen" glinsterden boosaardig, terwijl hij haar onderzoekend in het zenuw achtige, maar vastbesloten gezicht keek. „Kun jij niet zorgen dat ze voor rede vatbaar is vroeg hij plotseling op kwaad- aardigen toon, terwijl hij zich naar zijn oudste zuster wendde, die met een angstig gezicht in haar stoel-leunde. „Ik begrijp Tegen het voorstel dezer commissie be staat bij ons geenerlei bedenking. De gezondheidscommissie kan zich eveneens blijkens een overgelegd schrijven d.d. 26 Juli 1926 nr. 4030, zoowel met de door ons voorgestelde wijzigingen, alsme de met het door de commissie voor de ge meentewerken voorgestelde vereenigen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen de voor de ze gemeente vastgestelde Bouw- en Woon verordening te willen wijzigen overeen komstig een aangeboden concept-besluit Bij uw besluit d.d. 16 Juli 1926, nr. 17, werden aan de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" overeenkomstig ons voor stel bouwcredieten verleend van ten hoog ste 103.000 voor plan C (28 woningen) en van ten hoogste 168.000 voor plan D (56 woningen). Ten aanzien van de uitvoering van plan D werd zooals U bekend is, aan het raads besluit de restrictie verbonden, dat deze zou plaats hebben indien de beide Kamers der Staten-Generaal zich zouden vereeni gen met de plannen van den minister van marine a.i. tot het overbrengen van de opleiding der matrozen van Gorinchem naar Vlissingen. Wij ontvingen van genoemden minister bericht, dat de Staten-Generaal zijn plan nen hebben goedgekeurd, zoodat de be doelde overbrenging thans een feit is ge worden. Had het bestuur der Rijksverzekerings bank zich in beginsel reeds bereid ver klaard de 4/2 hypothecaire geldleenin- gen (ad 60 der kosten) voor den bouw te verstrekken, thans deelt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenha- ge ons, in antwoord op een haar door ons gedane vraag mede, in beginsel gaarne be reid te zijn ook voor de thans te bouwen woningen een crediet in rekening-courant te verstrekken, tot een maximum van de in den aanhef van dit voorstel genoemde be dragen en óp dezelfde voorwaarden als 'door haar een bouwcrediet is verstrekt voor de 72 woningen (complex B) van „Goed Wonen". Echter wenscht de Bank de credieten thans tot op een zekeren datum te ver strekken in casu het geraamde tijdstip waarop de woningen voltooid zijn en de hypotheek wordt gesloten. Dezen datum zouden wij voor complex C op uiterlijk 1 Jui! 1927 en voor complex D op uiterlijk 1 October 1927 gesteld willen zien. Ten slotte merken wij op, dat de debet rente thans 5 en de creditrente thans 2/2 bediaagt. Öp grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen met de Naam- looze Vennootschap Bank voor Nederland sche Gemeenten gevestigd te 's-Graven- hage, een tweetal rekening-courant over eenkomsten aan te gaan tót een maximum van resp. 103.000 en 168.000 op de daarbij gestelde voorwaarden en op de zelfde voorwaarden aan de Woningbouw- vereeniging „Goed Wonen" alhier, een tweetal tijdelijke leeningen als bouwcrediet ten bedrage van hoogstens 103.000 en 168.000 te verstrekken, waartoe U even eens ontwerp-besluiten gelieve aan te treffen, In de laatste jaren verkeerde de gemeen te in de gelukkige omstandigheid, dat nim mer kasgeld behoefde te worden opgeno men, aangezien door de groote batige slo ten der gemeente-rekeningen steeds vol doende kasgeld beschikbaar was. In de laatste maanden is hierin echter een ongunstige wending gekomen, zoodat niet waar ze dat vervloekte en krankzin nige idee vandaan heeft, maar nu ze het eenmaal heeft, kun jij haar er niet van afbrengen „Ik heb het... geprobeerd, Robert", klonk het aarzelend, terwijl zij angstig opkeek naar het booze gezicht van haar broer, „maar Helen wil niet naar me luisteren, ze denkt..." „Zij denkt dat zij de wijsheid in pacht heeft", viel hij haar smalend in de rede. „Ik denk dat ze teveel geluisterd heeft naar al die moderne praatjes over onafhanke lijkheid en al dat moois meer, waar al die kletstantes het over hebben, die hier bij jullie op de thee komen. Je moest je eer als Standale's meer ophouden en niet met die menschen omgaan, laat staan naar hun gekakel te luisteren". „De menschen die wij hier kennen, zijn heel aardig en geschikt, Robert", zei Helen, met een beslistheid, die, gelijk haar broer onaangenaam verrast opmerkte, nieuw bij haar was, „en bovendien heb ik nooit met hen gepraat over de oanfhankelijkheid van de vrouw of over dergelijke dingen. Maar al lang geleden, héél lang geleden", haar stem won aan vastheid en beslistheid, „heb ik me inwendig al woedend gemaakt over mijn positie, heb ik er al een hekel aan gekregen om van jou afhankelijk te zijn en nu, zooals je ons een paar weken geleden verteld hebt, je inkomen zoo verminderd is, heb ik het vaste besluit genomen om voor mijzelf te gaan zorgen". Robert liet een geluid hooren dat het midden hield tusschen een verachtelijk snuiven en een hoongelach. „Bezigheid zoeken Op jouw leeftijd, terwijl je te voren nooit iets hebt uitge voerd Daar komt immers niets van te recht Ik ben niet van plan het je toe te staan (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1