1000 150 100 25 DINSDAG V7 AUGUSTUS qnn inn gemeentebestuur binnenland «.No.192! 1926 Iverïentiën Uitgave: firma f. VAM Of VELDE Jr.,Wetstraat 58-60, Vlissingen. Islet. 10. Postrekening 66287 ap Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1 I-' FEUILLETON ZIJN KLEINE MEISJE Stads= en Provincienieuws ÜRSEN Augustus 1926, >fficieel) sen. coopen. .49*/2 Londen rlijn 59.30 -ƒ 6.73 Parijs J.50V2 Ponden darken 59.28 6.65—6.75 6.87. |CHT nd van 17 Augus- ge Westelijke tot Opklarend. Later et kans op regen idering in tempe rs en Fietsen uur 8.51 8.49 8.47 jVHssingen ■7.49 18.52 9.20 A heden, Openbare Ideringen enz. heren avond bios- pnvang 8 uur. g- en Zondagmid- jks bioscoop-voor uur. Woens- Zondagmiddag Opera-concert, 8 uur. 1STERDAM igustus, 3 uur. was bij het begin vaar niet omvang- sooverre geconfen- beurstendenz gun- n werden meeren- De rubberprijzen, ïiddaguren iets te- opzichte van den ien kleine verhoo- ubbervoorraden te en week overigens jakken hadden een prijshoudend. Sui- en kant, doch per hderd. Van de bin- 1.1 trokken de gewo- ichtelijk aan. De rustig voorkomen, echts kleine fluctu- artmarkt was bijna jatie 2i/2 Ieriiuur, Koop en Verkoop :d Dlenstaanvragen, tol. taling, van 1-5 regels gel meer 15 cenl ten 1 September iVROUW. [rij KOLE. net SISJE beneden de 16 jaar. Markt 13. rraagd door gezin :n een moderne 1G op goeden stand, rs T. E-, bureau net I'.ISJE g en nacht.Te be ds na 8 uur. u „Vliss. Courant WASCH ïuis. ranserve 52. -ek fe koop prachtig CH FORNUIS als )S-, TRAP- en RS, enz. „Vliss. Couranr. fldestraat te koop gulden een modern 'erdiepingshuis VAN W1JCK, Bel- stus VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingen endegemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie,bij wekelijk- sche verzending 4.15bij dagelijksche verzending 6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 15 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tlUU een ongeluk. iPUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat in plaats van op Woensdag 18 Augustus, op Woensdag 25 Augustus a.s., des na middags 3 uur in het Gasthuis gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herin- enting tegen de pokken. Vlissingen, 17 Augustus 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en omstreken heeft in een adres aan de Tweede Kamer betoogd, dat de economische gevolgen voor Neder land van het verdrag met, België van dus- danigen aard zijn, dat ondanks al hetgeen voor aanneming pleit het verdrag in dezen vorm niet behoort te worden goedgekerd. Dat Nederland krachtens de beginselen van 1839 thans verplicht zou zijn de vol komen vrije doorvaart op de Schelde te waarborgen, dat krachtens diezelfde begin selen Nederland thans tot het graven van het kanaal Antwerpen—Moerdijk en het Schelde-Maas-Rijn-kanaal zijn medewer king moet verleenen, vermag de Kamer niet in te zien. De thans door België naar voren gebrachte wenschen gaan veel verder dan de directe bezwaren, welke België van de scheiding ondervond en die door het trac taat van 1830 zijn weggenomen. Daarom wordt de vraag deze, of met de voorge stelde regeling een harmonie der belangen is verkregen. En dan wordt het wel dege lijk van belang te weten wat voor Neder land de economische gevolgen van het tractaat zullen zijn. De voornaamste bezwaren, welke de Ka mer heeft tegen de regelingen van het tractaat, zooals dit thans luidt, worden daarna opgesomd, ten betooge, dat het tractaat, ondanks de door het aanvullend protocol daarin gebrachte wijzigingen on aannemelijk is en dat opnieuw overleg tus- schen de beide regeeringen moet worden gepleegd. De kapitaalvorming in ons iand. Prof. Treub zet in de „Economische Statistische berichten" zijn beschouwingen voort over de kapitaalvorming in ons land, zulks naar aanleiding van de nieuwe be lasting-ontwerpen. De schrijver merkt op, dat de algemee- ne toestand het vermoeden wettigt, dat het zooveel grootere accres der bescheiden in komens meer aan het opkomen uit lagere groepen dan aan het afzakken naar lagere is toe te schrijven. Daarentegen lijkt het waarschijnlijk, dat wat de verdeeling van het maatschappelijk vermogen betreft, het afzakken uit de hoo- gere groepen naar de lagere van nog meer invloed is geweest dan het opklimmen tot 4e grens der belastbaarheid en van de eerste tot de tweede groep. In de groepen van vermogens boven 200.000 had er ir net tijdperk, dat wij aan de hand der thans bekende gegevens in oogenschouw kon den nemen, niet kapitaalvormig maar ka- pitaalintering plaats, aldus de schrijver. De schrijver behandelt dan verder de myml fliddelb.-Rofterdaffl I ■gelegen plaatsen, I KAN PASSAGIER* EN SN VEE. jv.Midd. v. Rolt s'v.m.uur v.m.uuf I 8 - »ën te bekomen: f.V. Transport- en M- rven Q. VOS, Telef. EENHOORN, Tel. J IOOSTERHOUT, Tel L- f.BüITENHEK, TeL 101 Uit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 13) De vazen en ornamenten, waarmee de schoorsteenmantel opgepropt was, vielen door Bun smakeloosheid niet uit de toon alleen de twee dames, die in deze kamer zaten, vormden een tegenstelling met het kleurige en smakelooze interieur. Noch in miss Marion, noch in haar zuster Helen was het geringste van smakeloosheid of grofheid te bespeuren beide waren, ieder in haar soort, het meest volmaakte type van de bedaarde, ouderwetsche, deftige dame en noch hun armoedige kleeding, noch hun gerimpelde gezichten, deden aan dezen indruk te kort. Marion was de oudste maar Helen had steeds een sterker karakter getoond. Op grond van het feit, dat ze twee jaar ouder was, verbeeldde Marion zich dat ze het [scht had om raad te geven en te beslissen. Beien had vooral in de laatste jaren meer dan eens verklaard, dat ze er niets voor voelde om onder de tirannie van haar zus ter te leven nu ze tegen de veertig liep. Lr was een sterke familiegelijkenis tus schen de beide dames, die tegenover elkaar gieten waren, allebei met breiwerk in e 'land, ieder aan een kant van het open raameen eigenaardige overeenkomst, vaarbij echter in miss Helen's gezicht de "jachtige trekken uitkwamen, die in dat t n mjss Marion weeker waren. Beide zus- J? hadden blauwe oogen, zacht grijs- Wf"w' als een Engelsche lucht op een "terschen dag en beide hadden een ma- kwr om iedereen rnet wie ze in aanraking amen, heel vriendelijk, maar een klein kwestie betreffende de verhouding tus- schen het productieve en niet-productieve deel van het belastbaar vermogen en hij meent, dat er aanwijzingen zijn voor een aanmerkelijke vergoeding van het niet pro ductieve deel. Vóór den oorlog bedroeg de Nederland- sche staatsschuld ten naastebij 1200 mil- koen en was de eerstgenoemde schuld ge stegen tot 2750 millioen en bedroeg de Indische schuld ruim 1250 millioen. Ze ker is, dat de schuld, die hier te lande door den staat werd gemaakt, vóór den oorlog grootendeels en tijdens en na den oorlog slechts voor een klein deel aan productieve werken kon worden besteed. Voor de vóór-oorlogsschuld neemt prof. Treub het productieve deel aan op 80 en voor de na- oorlogsschuld op 20 De niet productie ve staatsschuld bedroeg dan in 1914 250 millioen in 1923 was zij, uitgaande van deze veronderstelling, rond 1250 millioen toegenomen en geklommen tot 1500 mil lioen. In Indië werd van het leeningsgeld in en na den oorlog meer aan productieve wer ken besteed. Men is voor dat deel van het rijk, aldus de schrijver, alweer aan den vei- ligen leant, wanneer men aanneemt, dat omstreeks de helft of rond 625 millioen voor productieve doeleinden werd uitgege ven. Men komt dan tot de slotsom, dat in 1923 door Nederland en Indië te zamen voor niet-productieve doeieinden was ge leend rond 1875 millioen, tegenover 250 millioen in 1913. Men is aan den veiligen kant, wanneer iren aanneemt, dat van de geheele Neder- landsche en Indische schuld thans niet meer- dan 80 in Nederlandsche handen is. Men komt dan tot de conclusie, dat zich in 1923 rond 1500 millioen aan Ne derlandsche en Indische niet productieve schuld, hier te lande bevond, tegenover 1250 millioen in' 1913. Houdt men rekening met de waardever mindering van het geld, dan bevond zich in 1923 onder het belaste vermogen 550 millioen aan obligaties voor improductieve doeleinden, tegen in 1913 170 millioen. Na aftrek der improductieve belegging be droeg het belastbare vermogen in 1914 (het onroerend vermogen berekend naar de verkoopwaarde) 8160 millioen. In 1923 was dat bedrag rekening houdende met de waardevermindering van het geld 7570 millioen. De schrijver komt tot de slotsom, dat het kapitaal hier te lande tusschen 1914 en 1923 absoluut met ruim 7 en in ver houding tot de bevolking zelfs met ruim 20 is geslonken. Als oorzaken van deze ongunstige ont wikkeling noemt hij dan de zware belas tingen en den verminderden spaarzin. Voor het oordeel over de voorgestelde entvyerpen uit het oogpunt van kapitaal vorming is derhalve beslissend, of zij, in dien zij het „Staatsblad" bereiken, het euvel, dat de fiscus onwillekeurig heeft bevorderd, binnen engere grenzen zullen kunnen beperken. Het autobusbedrijf der Ned. spoorwegen en de firma Van Gend en Loos. Naar het „Hbld." verneemt loopt het contract, dat de firma Van Gent en Loos met de Nederlandsche Spoorwegen geslo ten heeft, op 30 Juni 1928 af. Daar het nieuwe autobusbedrijf der Ned. spoorwe gen o.m. beoogt besteldiensten, zoowel in de steden als op het platteland, te organi- seeren, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat met de firma Van Gend en Loos een regeling wordt getroffen, waarbij door ge- beetje neerbuigend te bejegenen. Maar terwijl Marion'zelden de rnenschen recht in de oogen keek, deed Helen dat wel er was iets in haar blik, dat iedereen direct voor haar innam. Ze hadden allebei dezelf de lijnen om den mond, maar hun lippen waren anders gevormd, waardoor Helen's mond toch een krachtiger lijn om haar mond had dan haar zuster. Beide zusters hadden een kinderlijken trots op hun mooie teint en menige jonge vrouw zou hun die hebben benijd het deed denken aan beeldjes van fijn Dresdensch porselein hun haar was zacht blond met hier en daar al enkele grijze haren. Men sprak steeds over ze als over „die lieve dames Stansdale" en miss Helen kon zich zelden in de kleine straatjes van de voorstad vertoonen zonder vergezeld te zijn van een troepje kleine kinderen, die aan haar japon hingen en met hun hooge schel le stemmetjes voortdurend tegen haar snaterden. Sedert hun komst in Stokeley hadden de zusters elk een deel van de achterbuurten van de voorstad tot terrein van hun philan- tropischen arbeid gekozen, want zij be schouwden het als een duren plicht om het werk onder de armen voort te zetten, dat hun geluk en levensvervulling had uitge maakt in het dorp waarin zij hadden ge woond. Maar ze vonden toch dat er een groot verschil was tusschen de sluwe grooté-stadsbevolking en de armen van het platteland en ze konden zich slecht wennen aan de, brutale manieren van deze^rnen schen en aan wat miss Marion hun „afschu welijk socialisme" noemde. Ze beschouw den deze onaangename verandering als een onafscheidelijk deel van de vreeselijke nachtmerrie, die hun vredig leven in hun buitenhuis had verstoord en waardoor zij terecht waren gekomen in dit onaanzien lijke voorstadvillatje met zijn kleine kamer tjes en zijn zielig voortuintje en het uitzicht deeltelijke overneming van personeel en materieel de goede gang van zaken in het op te richten bedrijf verzekerd zal worden. Een belangrijke schenking. Door mevr. de weduwe dr. P. van Hoek- Borgman is aan de bibliotheken der land- bouwhoogeschool te Wageningen en der Middelbare Landbouwschool en Rijksland- bouwwinterschool te Groningen een be langrijk aantal boeken uit de bibliotheek van wijlen haar echtgenoot, den voormali- gen directeur-generaal van den landbouw, geschonken, voornamelijk op het gebied van den landbouw en de hulpwetenschap pen. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. De drukte id de Rotterdamsche haven. Een van de gevolgen van de mijnwer kersstaking in Engeland is, dat tal van schepen, die vroeger daar bunkerden of kolen kwamen Iaden, nu hiervoor naar den Waterweg komen en natuurlijk krijgt ook de Rotterdamsche haven een belangrijk deel van deze extra drukte. Deze tijdelijke opleving heeft zulk een omvang aangeno men dat in het begin van de vorige week verschillende maatregelen genomen moes ten worden om aan alle aanvragen om lig plaatsen te kunnen voldoen. Gisterenmorgen lagen ongeveer 60 sche pen voorgaats. Hoeveel hiervan voor de Rotterdamsche haven bestemd zijn, is nog niet bekend. In ieder geval is Zaterdag en Zondag op de meeste bunkerstations en kolenlaadplaatsen doorgewerkt, zoodat gis teren in den loop van den dag weer heel wat ligplaatsen vrij kwamen. Op het oogenblik ligt vrijwel alles vol. Zelfs in de haven Rotterdam West onder Pernis, welke haven in de laatste eeuw nog maar één schip geborgen had, zijn alle ligplaatsen bezet. Aan de boeien liggen de schepen dubbel, hetgeen alleen met gunstig weer mogelijk is. De Rotterdamsche haven kan ongeveer 300 zeeschepen, groot en klein, bergen, d.w. z. zoo dat op al deze 300 schepen dan ge werkt kan worden. Met.de ligplaatsen aan de Waalhaven Noordzijde, de Katendrecht- sche hoofden en de haven Rotterdam-West mee, wordt het aantal schepen natuurlijk hooger. De laatstgenoemde ligplaatsen zijn ook alle bezet met schepen, die wachten tot zij naar een laadplaats verhaaj.d kunnen worden. De drukte heeft tot gevolg gehad, dat al het oude materiaal, dat vroeger als zijnde oneconomisch afgedankt is, weer in gebruik genomen is. Zelfs wordt hier en daar weer met de hand gebunkerd, hetgeen in geen jaren geschied is. De kolentransporten op den Rijn hebben nu ook groote afmetingen aangenomen. Zaterdag jl. lagen de aken met kolen tot boven Bolnes. Het spreekt van zelf, dat in dezen tijd bijzonder veel van den havendienst wordt gevergd. Vooral de havenloodsen hebben een buitengewoon drukken dienst. Een schip naar een ligplaats of naar buiten brengen kan alleen door geschoold perso neel "geschieden, zoodat al het werk voor rekening van het gewone, vaste loodsper- soneel komt. De bijzondere drukte in de Rotterdam sche haven is evenwel niet uitsluitend het gevolg van de staking in Engeland. In het aantal schepen, dat met erts, graan, stuk goed en hout komt, is ook een stijging waar te nemen. Wanneer de drukte aan blijft houden, dan zal het 10.000ste schip op een weg, waar.aan beide kanten alle maal huisjes van hetzelfde model stonden. En ofschoon er verscheiden jaren voorbij waren gegaan sedert die vreeselijke nacht merrie en de verhuizing naar Stokeley, had den geen van de beide dames Stansdale zich nog kunnen wennen en voelden ze zich ook niet bepaald gelukkig. Hun broeder Robert, bij wien ze inwoon den, moest in de buurt van Londen wonen, omdat hij iederen dag in de City moest zijn, daarom deden ze maar hun best om tevreden te zijn. Maar het was niet bepaald een makkelijke taak voor hen en niette genstaande al hun pogingen konden zij er niet aarden. „Ja, groote dwazen", herhaalde Helen voor de derde maal, na lang stilzwijgen. Haar handen liet zij in haar schoot rusten, terwijl de kous, waaraan ze breide op den grond viel zij keek naar het stukje tuin voor het huis en naar de rose meidoorn in het tuintje aan den overkant. „Maar Helen", zei de oudste onthutst, want in haar jeugd was haar geleerd dat het woord, zoo nadrukkelijk door Helen gebruikt, eigenlijk niet door een „lady" gebruikt behoorde te worden, „wij mis schien hebben wij ongelijk, ik weet het niet.- Het is voor vrouwen zoo moeilijk om te vechten, om weerstand te bieden aan de sterkeren, maar ik vind niet dat we ons zelf..." „Dwaas moeten noemen De andere zuster lachte een beetje bitter, „neen het is misschien geen „lady-like" uitdrukking, en o wat zou ik van miss Simonds een standje hebben gekregen als ik zoo iets ge zegd had", en voor de oogen van miss He len rees het beeld op van de gouvernante, die haar jeugd zoo ongeveer beheerscht had „ja, Marion, ik weet wel dat het niet ladylike is", ging zij voort op vasten toon, terwijl zij rechter in haar stoel ging zitten, „maar waar is het. Ik geloof dat wij in de Rotterdamsche haven dit jaar eind September hier kunnen zijn, dus heel wat 'vroeger dan in het vorige jaar. Gisterenmorgen 11 uur waren in 1926 8171 schepen in de Rotterdamsche haven aangekomen. Vlaamsche begroetingsdag te Roosendaal. Onder welwillende belangstelling van de ingezetenen van Roosendaal hebben de Vlaamsche bannelingen in Nederland en hun politieke vrienden in Vlaanderen als mede vele belangstellenden uit Nederland den jaarlijkschen begroetingsdag gehou den. Van 11 uur tot 12 uur kwamen uit Bel gië en Nederland de deelnemers aan den uur trok men _Jen voorop ergaderzaal „Era- to", terwijl onderweg „de Vlaamsche Leeuw" en het „Wilhelmus" en andere na tionale liederen werden gezongen. De zaal „Erato", zoowel de beneden- als gaanderij, was overvol. Bij het betreden van het gebouw speelde de harmonie „Era to" op het binnenplein een begroetings- marsch. Daarna werden de Vlaamsche Leeuw en het Wilhelmus gezongen, het laatste lied eveneens onder muziekbegelei ding. Onder applaus opende de president, de heer Heuvelmans, voorzitter van „Hou en Trou" uit Den Haag, de bijeenkomst, op innige wijze allen aanwezigen welkom toeroepende. Hij gaf spoedig het woord aan mr. Van den Broeck, advocaat te Ant werpen, die een korte, doch inslaande rede hield. Deze spreker herdacht bijzonder de in Nederland toevende Vlaamsche banne lingen alsmede diegenen, die in België om wille van hun ideaal lijden. Bijzonder her dacht hij dr. August Borms. Sprekende o-ver amnestie, wees hij erop, dat vier Vlaamsche provincieraden door een motie op amnestie aandrongen en de Waalsch- gezinde gouverneur van de provincie Ant werpen slechts door een handige streek een dergelijk resultaat wist te voorkomen. In de namiddagvergadering spraken de heeren mr. Van Es en Wies Moens. Besloten werd een begroetingstelegram te zenden aan dr. Borms en Jos. van Ex- terghem in de gevangenis. Hierop deed zich een incident voor. Door een propagandist van het amnestie-comité werd op het podium en aan de pers een blad gebracht, genaamd „Amnestie", dat o.a. een aanval op enkele nationalisten be vatte. Deswege was de verspreiding op deze vergadering verboden. Een comité-lid verbood het dan ook aanstonds. De propa gandist schreeuwde daarop de zaal in, dat hij weigerde te gehoorzamen en de eerste daad wilde stellen na de rede van Wies Moens. Daarop werd hem gewezen op de woorden van Moens, dat allés diende te geschieden op de plaats waar het behoort. In de zaal deden zich voor- en tegenstan ders gelden en het kwam tot een opge wonden debat, waaraan een einde gemaakt werd door een uit volle borst gezongen Vlaamsche Leeuw. De voorzitter sloot hierop de officieele vergadering. Van de. oud-professoren van de Vlaam sche universiteit te Gent, van de oud-leden van den Raad van Vlaanderen en de oud secretarissen-generaal der Vlaamsche mi nisteries werd alsnog een gezamenlijke foto genomen. dwaas zijn geweest en erger dan dat om altijd maar een ander zijn zin te geven. Ik weet wel wat je zeggen wilt, dat wij zwak waren en zij sterker eerst moeder, zij was sterker dan wij en nu Robert, maar, omdat wij zwakker zijn, hoeven wij toch nog geen dwazen te zijn. En nu", het kleine dametje leek ineens een vast besluit te nemen, „nu zal ik eens sterk zijn". „O, Helen, wat bedoel je?" stamelde Marion, terwijl ze haar zuster met een verschrikten blik aankeek, „je kunt Robert toch niet weerstaan, hij doet zijn eigen zin, hij zet... toch... altijd alles door." „Dan wordt het tijd dat ik mijn zin eens doorzet", antwoordde Helen, met een uiter- lijken schijn van moed, die niet zoo heel erg met haar innerlijk strookte. „Ik heb den laatsten tijd veel nagedacht, en ik geloof dat sommige rnenschen gelijk hebben, Marion, die zeggen dat ze hun eigen leven willen leven. Ik" haar stem trilde „ik... heb net zoo goed recht mijn eigen leven te leven als Robert het zijne, of zooals zooals Tiny Marion schrok op en viel haar zuster plotseling in de rede. „Helen je mag niet over over haar praten. Dat wil Robert niet hebben en moeder wilde het ook niet O stil houd je toch stil wij moeten probeeren te vergeten." „Vergeten zei Helen op een toon vol minachting, „alsof wij onze lieve..." „Helen, houd op riep Marion vol angst uit. „Wat heeft jou vandaag zoo gemaakt, zoo ontevreden Waarom spreek je zoo over je eigen leven, en over alles, waar je vroeger nooit aan dacht „Omdat" miss Helen duwde haar stoel achteruit, stond op en ging naar het raam „toen ik die advertentie vandaag zag, er iets binnen in mij zei, dat ik hierop moest schrijven. Mijn oog viel er direct op. Ik zocht er niet naar, Marion, maar ik zag VLISSINGEN, 17 AUGUSTUS. Koninginnedag. Wij brengen nog even in herinnering dat de kinderen die wenschen deel te nemen aan de verschillende kinderspelen of den lampionnenoptocht op Koninginnedag, zich kunnen aanmelden op Woensdag 18 en Za terdag 21 Augustus, des middags van 2 tot 5 uur in de kazerne Willem III, ingang Oranjestraat. Onze badplaats. De gastheeren van de in het begin dezer maand te Antwerpen gehouden Internatio nale Jamborée van de Boy Scouts, waren gisteren met de stoombooten „Waasland" en „Mercator" naar hier gekomen. Met trom en trompet zijn ze, ongeveer 600 man sterk, over den Singelweg naar het strand gemarcheerd, waar verscheiden hunner een verfrisschend bad genomen hebben. Om ongeveer 4 uur werd op den strandboulevard aangetreden en even daarna marcheerde de lange rij padvinders en welpen, uit verschillende Belgische ste den Antwerpen, Brugge, Gent, Charle roi, enz. met hun verschillend-kleurige vlaggen af langs denzelfden weg naar de haven onder de vroolijke tonen van hun muziek. Eenigen tijd later verliet ook een klein troepje Engelsche Boy Scouts het strand, dat, met het schitterende zomerweer van gisteren, als bezaaid was met spelende kinderen. Kanttentoonstelling. In het Grand Hotel Britannia wordt Woensdagavond een bijzondere tentoon stelling geopend, nl. een expositie van ge kloste kant. In België, in het bijzonder te Brugge en Brussel, wordt veel kant ge maakt en deze heeft een groote vermaard heid gekregen. Tegenwoordig wordt ook in ons land de kant-industrie veel beoefend en de dames krijgen nu gelegenheid de gekloste kant in het Grand Hotel Britannia te bewonderen. Dezer dagen werd te Domburg een der gelijke tentoonstelling gehouden en deze mocht zich in een groot succes verheugen. Langzamerhand heeft men ingezien, dat niet altijd op dezelfde motieven moet wor den voortgebouwd, maar dat evenals in de bouwkunst iets moet worden verkregen wat zich aanpast aan de tegenwoordige kleeding en meubileering. Het is zoodoende een kantsoort gewor den, die geheel op zichzelf staat. De kant is eenvoudig-practisch in 't gebruik en niet duur. leder, die zich voor 't werk interesseert en wil meehelpen om de Hollandsche kant industrie weder tot bloei te brengen, be- zoeke de tentoonstelling, die gehouden wordt Woensdagavond en verder de vol gende dagen van 's morgens 10—12 en 's middags 25 uur. Het werk zal gedemonstreerd worden door meisjes van de Westkappelsche Kant- vereeniging. .Het Italiaansche opera-concert Het opera-concert dat Donderdag in het Grand Hotel Britannia wordt gegeven, zal zich wel mogen verheugen in de belang stelling van het muzieklievend publiek. Wij zullen nog een recensie overnemen het ineens en beschouwde het als een roep stem en ik voelde als met een schok, dat ik op deze manier niet voort kon leven, af hankelijk van Robert's weldadigheid, dat ik weg moest gaan en mijn eigen brood ver dienen zooals ik al zoo dikwijls ge- wenscht heb en gevraagd heb om te doen", zeide ze in één adem door. Marion keek met een angstig gezicht naar haar. Ze had een gevoel alsof er plotseling iets tegen haar aangebonsd was en toen zij naar He len's vreemd-schitterende oogen keek, naar haar gloeiende wangen en bevende han den, pverviel haar een vage onrust. „Ik weet wel, dat je al eerder weg hebt willen gaan om te werken", zei ze bevend, „maar moeder wilde er nooit iets van weten, en Robert heeft altijd gezegd..." „Het kan mij niets schelen wat Robert altijd gezegd heeff', viel Helen haar in de rede, oprechte verbittering gaf een on gewone stroefheid aan haar zachte stem. „Robert is mijn broer maar. Ik ben zijn slaaf niet. Hij heeft een overdreven idee van wat men aan den naam en de eer van de familie verplicht is. Ik geloof dat het eerbaarder voor een vrouw is om eerlijk haar brood te verdienen dan geheel afhan kelijk te zijn van een broer, die toch al slecht rond kan komen en die zijn zusters op ieder dubbeltje beknibbelt. Bespottelijk ouderwetsche idee dat een dame niet mag werken. Ik heb genoeg van Robert en zijn baasspelerij" haar anders zoo vriende lijke stem trilde van boosheid „en ik ben niet van plan meer bang voor hem te zijn. Als hij niet zijn toestemming geeft, dat ik op die advertentie schrijf, wel, dan zal ik het zonder zijn toestemming doen dood eenvoudig." En het kleine dametje viel, uitgeput door haar hartstochtelijk pleidooi voor vrijheid, in een stoel neer, en pakte haar breiwerk weer op met bevende vingers. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1