Schotel 1000 150 100 25 PEN HOPE er Handel VRIJDAG Rnn ^""ScS"00" Qnn MAIL-SHOES ZIJN NIET TE VERVANGEN 64e Jaargang 1926 gsche Maatschappij I 13 - 8 Uitgaïsfirms F. VAK OE VELDE Jr Jaistrsat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 13 AUGUSTUS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND FEUILLETON7""^" ZIJN KLEINE MEISJE Stads= en Provincienieuws Vuto's en Fietsen listus uur 9. 8.58 8.56 t ND A lederen avond bios- aanvang 8 uur. terdag- en Zondagmid- Iagelijks bioscoop-voor- ond 8 uur. Woens- en Zondagmiddag ^stus. Opera-concert, ritannia, 8 uur. AMSTERDAM- 2 Augustus, 3 uur. de meeste fondsensoor- geen noemenswaardige ubberwaarden, speciaal bestond aanvankelijk [stelling en volgden kort [n opwaartsche richting Jat de Rubberprijzen een ondergaan. De handel in hoofdzaak een kter. Tabakken waren [erfondsen bewogen zich rige prijzen en eveneens met de Petroleum-aan- [vaartafdeeling was ver- tamelijk prijshoudend, 3 N.W.S. 751/4. «-No.189' *ram mers ticten ;n blinden man. de lieveling e Hoofdrol. N RECLAIWIE- S UITKOMEN nwnm bZorgen in slechts A pond ker uitge- ig. tot en itus e.k. LANSYPARK 23 STRAAT 252 Zeevaartschool vraagt apt. net KOSTHUIS, met prijsopgave letters reau „Vliss. Courant". EEN MEISJE niet beneden de 161 Bureau „Vliss. Courant". GEVRAAGD. mtw. persoon voor het I van een wekelijksch in een neutraal b' in critisch-geestige» even met proefstukjeen honorarium onder lelt Adv. Bur. ROUMAS erdam. p aangeboden een <NUIS met Tegelplaat Adres Oprit 36. te DIENSTBODE Zondags vrij. Nieuwendijk 27. n-Middelb.-Rotterdam chengelegen plaatsen. »R VAN PASSAOIEfó EDEREN EN VEE. v.Midd. v. Ro»; [ugustus v.m.uurv.ni.® 14, - 9 16 8 - 1? - 9 brmatiên te bekomen n: N.V. Transport- en W ,h. Erven Q. VOS, rg: B. EENHOORN,Tel' V. v. OOSTERHOUT, T® Gebre. BUITENHEK, T" VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekelijk- scbe verzending 4.15bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werjien. dUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Belastingen als wetenschap. Belastingen zijn in een zoo groote ver scheidenheid, dat het voor een gewoon mensch moeilijk is daartusschen het ver band te zien. Toch bestaat er, of behoort er te bestaan, stelsel in de belastingen, of anders gezegd, moet daaraan een beginsel ten grondslag liggen, zoodat als een af zonderlijke wetenschap kan bestaan de be- lastingleer. Belastingen hebben een be paalde reden, men zou ook kunnen zeggen een noodzakelijkheid. Toch zijn reden en noodzakelijkheid niet overeenstemmende begrippen en daardoor kan een belasting soms een karakter krijgen, waarbij de noodzakelijkheid niet meer overweegt. Het is natuurlijk duidelijk, dat de over heid haar zorgen aan de gemeenschapsbe langen niet kan wijden zonder daartoe de middelen te bezitten. De staat zoekt dus naar inkomsten. Aangezien de" staat ah eigen ondernemer slechts weinig inkomsten heeft, moeten er aan de staatsonderdaneu bijdragen gevraagd worden, anders gezegd belastingen worden geheven. Het ligt voor de hand, dat de belastingen daar gezocht v/orden waar het geld zit, terwijl een an dere vereischte is om het belastinggeld op een wijze af te tappen, die zoo min moge lijk kosten met zich meebrengt. Dit laatste betreft de z.g. perceptiekosten. Toch be hoort er nog met meer rekening gehouden te worden. Het is billijk, dat een ieder zijn steentje bijdraagt, zij het dan naar de mate van zijn vermogen. Wij zien daarom dus, dat belastingen moeten geheven worden zoodanig, dat de ruimst mogelijke kring van contribuabelen verkregen wordt, zoodanig, dat de percep tiekosten niet te zwaar op het geheven be drag drukken en voorts zoodanig, dat de belasting naar draagkracht is opgelegd. Teneinde met deze laatste wenschelijkheid te rekenen worden de belastingen progres sief berekend, d.w.z. naar verhouding be taalt een groot inkomen meer dan een klein, omdat het gemakkelijker valt iets in te boeten van een groot bedrag dan van een slechts gering bedrag. Dergelijke theoretische beginselen lijken zeer van zelf sprekend, maar nu de prak tijk. Daarvoor is het minder eenvoudig ge steld, want om nu deze beginselen zooda nig in toepassing te brengen, dat belastin gen in ieder opzicht billijk zijn en aan de bedoeling beantwoorden, is een uitermate moeilijke opdracht, waarbijde belasting- wettenmakers dagelijks falen. Groot is waarlijk de vindingrijkheid in de methodes waarop belasting kan worden geheven. Het beginsel van een inkomstenbelasting zullen de meesten wel redelijk vinden. Maar de staat heeft nog tallooze andere vormen moeten aangrijpen, waarbij belastingen ge heven worden en hierbij ontstaat de ver warrend werkende verscheidenheid van be lastingen, zooals wij deze kennen, waarbij men een belasting heeft op speelkaarten, op het houden van dienstboden (personeele belasting) op verschillende soorten docu menten (zegelbelasting), en er zelfs een voorstel is geweest belasting te heffen van voornamen. Bij dit alles kunnen wij nog aannemen, dat de belasting alleen de bedoeling heeft, zooals wij het hierboven noemden, het geld dat de staat noodig heeft daar weg te ha len waar het zit, bijv. de spcelkaartenbe- lasting wordt niet geheven, omdat de be lastingwetgever het verkeerd gevonden Uit het Engelsch van L. G. MOBERLEY. Vertaald door P. P. T. (Nadruk verboden.) 10) „En de Russische families, bent u daar i ook nog geweest „Ja, bij allebei. De beide dames waren heel beleefd en zeer onder den indruk van het ongeluk dat hun leerares overkomen was. Ze wilden graag alle mogelijke inlich tingen geven, maar ook die bleken niet veel waarde te hebben. Mrs. Burnett had in de plaatselijke bladen geadverteerd dat zij les gaf in Engelsch en Russisch kende en ze was aangenomen om de kinderen van de beide families les te geven... dat was alles, iedereen die met haar in aanraking kwam, was getroffen door haar schoonheid en lie ve manieren. Maar ze deed niet de minste konie6 mensc'ien een we'n'g nader te „Hoe kende ze Russisch Dat is toch iets ongewoons dat een Engelsche dame Russisch kent." •„Ik kan het u niet zeggen. Maar de Rus sische dames vertelden mij dat ze die moei- 'Jke taal voor een vreemdeling wonder- aarlijk vloeiend sprak, maar waar mrs. urnett die geleerd had wisten ze ook niet. net is wel een toevalligheid dat de man in ue auto, die haar overreden heeft, ook een praten "S hoorde hepi met zijn chauffeur „Kent u ook Russisch Mr. Duncan I te»!5„°P Van de f|gullrtjes die hij aan het I r» K?nen was op zijn vloeiboek en zag zijn i erouurman onderzoekend aan. OnH j er sPec'ale studie van gemaakt. d\rlL .tegenwoordige politieke omstan- O ora 1S, het noodig da* een aantal offi- •V»1** Indische leger Russisch ken- ik heb in de grensdistricten behalve heeft, dat er kaart gespeeld wordt en daar om het publiek er mee afschrikken wil, dat een belasting van speelkaarten moet wor den betaald. Evenwel zijn er wel degelijk vormen van belasting, waarbij nog een an dere gedachte voorzit dan alleen om voor den staat aan geld te komen. Dit is bijv. het geval met invoerrechten, dus de belas ting, die betaald wordt bij het importeeren van een vreemd artikel in het land. De in voerrechten worden nl. zoodanig gesteld, dat de binnenlandsche industrie' daardoor in een gunstiger positie wordt gebracht en dus beter met het buitenland kan concur- reeren. Een dergelijk recht heeft dus nog iets meer dan een fiscale bedoeling en zeeV zeker is dat het geval met de zgn. prohibi tieve rechten zooals er bijv. in Amerika be staan, waarbij het vooropgezette doel van het recht is om het buitenlandsche artikel zoo duur te maken, dat de invoer ervan practisch zal komen stop te staan. Wan neer men de leer aanhangt, dat het soms nuttig kan zijn de industrie door middel van rechten, van het buitenlandsche pro duct geheven, te beschermen, is van dat standpunt gezien de belasting, die andere dan fiscale bedoelingen heeft, gemotiveerd, maar er moet daarbij dan ook principieel deze bijzondere bedoeling bestaan. Is dit niet het geval dan worden in het belas tingstelsel onzuivere beginselen ingevoerd. Men ziet deze onzuiverheid herhaalde ma len in belastingwetten voorkomen. In dit verband kan nog worden gewe zen op belastingen die aangeduid worden als weeldebelasting of luxebelasting en waarvan ook hier te lande op dit-oogen- blik een wetsvoorstel aanhangig is. In vele gevallen zal iemand, die zich een kost baar en niet voor ieder noodzakelijk voor werp aanschaft ook iemand zijn die zonder bezwaar een steentje méér aan den staat kan bijdragen. Het is echter volstrekt niet zeker, dat dit altijd het geval zal zijn. Er ontstaat, dan een willekeurig verband tus- schen bepaalde zaken en de verplichting daarop belasting te betalen, met andere woorden wordt een bijzondere last verbon den aan het aanschaffen van verschillende artikelen, omdat dergelijke aanschaffing somtijds een daad van weelde is. De belastingheffing krijgt hierbij dus een andere 'strekking. Het wordt dus tftanS wie zus of zoo handelt, op een wijze, die ik-belastingwetgever luxe belief te noe^ men, moet extra bloeden. De belastingwet wordt daarmee dus ook een soort opvoe- dingswet.Het kan somtijds zéér gewenscht zijn, dat de staat tot dergelijke opvoeden de maatregelen overgaat en verkwisting beteugelt, doch het beginsel moet dan zui ver worden toegepast en er mag niet, fei telijk met andere bedoeling, een in het al gemeen voor belastingheffing ongewenscht iets langs een achterdeur worden binnen gehaald. De onrust in Atjeh. Bij het innen van belastingen in het Teurenbangansche (Westkust Atjeh) is het bivak van kapitein Behrens door kwaad willigen beslopen. Drie der aanvallers, die het bivak waren binnen gedrongen, wer den neergelegd. Onzerzijds is gesneuveld de eerste luitenant N. A. M. Molenaar, ter wijl drie inlandsche fuseliers licht gewond werden. De eerste luitenant W. A. M. Molenaar, geboren in 1894, was den 3den Maart 1916 aangesteld tot officier en werd op 10 Ja nuari 1919 bevorderd" tot eersten luitenant. De bioscoopwet. Naar aanleiding van een gerucht, dat binnenkort de inwerkingtreding van de bioscoopwet zou kunnen worden tege moet gezien, heeft „de Tel." van bevoeg de zijde vernomen, dat daaromtrent thans nog niets te zeggen valt. De regeering wacht nl. nog af het advies van'de staats- commissie-Ledeboer in zake een tweetal algerpeene maatregelen van bestuur, die in verband met de bioscoopwet moeten wor den afgekondigd De Engelsche padvinders. De 30 Engelsche padvinders, die op hun rondreis door ons land thans te Amster dam zijn, en daar kwartier hebben in de Oranje Nassau-kazerne, brachten gisteren morgen een bezoek aan de Radio-bioscoop. Des middags maakten zij een boottocht door de grachten en havens als gasten van het gemeentebestuur, dat daartoe een boot van den havendienst ter beschikking had gesteld. Heden bréngen zij een bezoek aan Marken en Volendam, om Zaterdag te vertrekken. De proteststaking van brievenbestellers. Aan de brievenbestellers, die zich op 1 Januari jl. te Amsterdam en Rotterdam wegens niet-inwilliging van hun salaris- wenschen lieten verleiden tót deelneming aan een korte proteststaking, was door den directeur-generaal als straf één dag inhou ding van verlof opgelegd. De postale commissie van beroep advi seerde in meerderheid om geen bestraffin gen (inhouding van verlof, boete of extra- dienst) op te leggen, omdat deze niet pas ten bij het gepleegde feit, doch om met een berisping te volstaan. Naar ,,de Gemeenschap" meldt heeft de minister zich vereenigd met voormeld ad vies. Nog steeds los weer in het vooruitzicht. De weerkundige medewerker van „het Vad." schrijft De verwachting, dat het weer onvaster zou worden, is vervuld. De depressie, wel ke in het Noord-Westen lag en een bedrei ging vormde voor den weerstoestand bij ons, heeft zich langzaam naar het Oos ten verplaatst. Aan haar Zuid-Oost- en Zuidzijde vormden zich z.g. secundaire depressies. Een daarvan trok in den nacht van Dinsdag op Woensdag over ons land heen en veroorzaakte regen. In den mor gen was het weer opklarend met krachti- gen wind, maar in den namiddag kwam er ten groote verandering in de bewolking, die op de nadering van een nieuwe se cundaire depressie wees, welke dan ook in den nacht met veel onweer en regen over ons heen getrokken is. Gisterenmorgen was het weer opklarend, ongeveer zooals gisterenmorgen. Er is nu een weerstoestand in West- Europa gekomen, waarbij het weer het be kende onvaste karakter heeft, dat voer den tijd van het jaar normaal genoemd kan worden. De opeenvolgende secundaire depressies, waarvan soms een geheele reeks gedurende eenigen tijd langs trekt, geven nu eens, bij hun nadering regen en onweer, dan weer, als zij voorbij zijn, op klaring, maar daar deze kleine depressies elkaar niet opvolgen, zijn de weersveran deringen groot en snel. Het is nu de tijd, dat de weerkenner studie van wolken kan maken en zijn ver- ruft in het maken van weervoorspellingen uit locale waarnemingen kan scheppen. Bij de nadering van een secundaire depres sie verandert de wolkenhemel snel. De booge stapelwolken verdwijnen, veder wolken verschijnen, gevolgd door uit het Westen of Zuid-Westen opkomende mid- delhooge wolken. De barometer houdt op te stijgen, begint later te dalen, de wind verzwakt en draait terug naar Z. W. Spoe dig komt de regen, soms vergezeld van onweer. Na dit onweer volgt snel een weersverandering. De wind wordt weer W. of N.W., de bewolking verandert ge heel en al, de hooge stapelwolken begin nen zich weer te vertoonen. Dat duurt tot een nieuwe secundaire depressie komt en het spel zich herhaalt of totdat een geheel nieuwe weerstoestand intreedt. Onder deze omstandigheden kan men niet alleen de groote verscheidenheid in de wolkenvormen bewonderen, maar van de veranderingen aan den wolkenhemel gebruik maken om weervoorspellingen op korten termijn te maken. Dit is niet moeie- lijk, maar krijgt pas zijn volle waarde als men daarbij den weerstoestand over een groot gebied, die wij kunnen leeren ken nen uit het dagelijksch weerbericht, in aanmerking nemen. Zoo'n losse weerstoestand is in dezen tijd van het jaar voor de vacantiegangers natuurlijk niet zoo prettig," maar zij kun nen er zich altijd mee troosten, dat door de snelle veranderingen het slechte weer maar kort duurt en dat meestal overdag het waer tamelijk goed is. Een recordschip voor den Nieuwen Waterweg. Heden zal het grootste schip dat ooit den Waterweg is binnengekomen binnen varen. Het is de „Paris" van de Cy. Géne rale transatlantique, een schip van 36.000 tons, dus nog 50 grooter dan het groot ste schip van de Nederlandsche vloot, de „Rotterdam" van de HollandAmerika- lijn. Aan de kade te Cherbourg heeft het averij aan den boeg opgeloopen en het zal nu in het groote dok van Wilton bij Schie dam worden gerepareerd. Dit schip van 234 M. lengte zou in de Rotterdamsche haven zelf zeer bezwaarlijk kunnen zwaai en, bij Wilton's dok heeft het daartoe de volle rivierbreedte. Blue-Bandreis naar Zwitserland. Met den trein van 2.36 vertrok Dinsdag middag een gezelschap van ongeveer 80 leerlingen van middelbare scholen van het station D.P. te Rotterdam naar Zwitser land. De reis ging uit van de bekende fabrie kanten van „Blue Band", Van den Bergh's fabrieken. Evenals vorig jaar ging het ook nu weer naar het schoone Flüelen aan het Vierwoudstedenmeer. Alleenverkoop JACQ. PLOUVIER. ingenieurswerk ook heel wat politieken arbeid verricht." „Maar u zult nu toch wel uw militaire loopbaan opgeven, nu u de erfgenaam van Sir Philip bent geworden „Uit het leger weggaan riep Giles ver baasd uit. „Ik denk er voorloopig nog niet aan ik houd veel van den dienst, ik ben pas 26 en voel me nog veel te jong om nu 'al als landedelman mijn dagen te gaan slij ten. Neen, ik hoop dezen zomer te trouwen, zooveel mogelijk te genieten van mijn ver blijf op Manderby Court en dan... terug te gaan naar Indië met mijn vrouw." De toon van geluk, waarop hij dit zeide, bracht een glimlach op het gezicht van den ouden advocaat. „Ik wensch u alles goeds. En zal de jonge mevrouw uw pupil met evenveel en thousiasme ontvangen als u doet... tenmin ste als u bij uw plan blijft om de voogdij over Sylvia Burnett op u te nemen Er kwam een glans in Giles' oogen. „Ik twijfel geen oogenblik of ik kan deze vraag zonder voorbehpud met „ja" beant woorden. Miss Cardew is voor een paar dagen uit de stad. Ik heb haar nog niet ge zien na mijn terugkeer in Engeland. Maar ik weet zeker wat ze zeggen zal... ze zal een moeder zijn voor de kleine Sylvia... <de liefste en beste van alle moeders ZESDE HOOFDSTUK. Een ontmoeting. „Ik denk, Sir Giles, dat u misschien niet eens een idee hebt van de waarde van dit juweel „Geen flauw idee. Dat is ook de reden dat ik bij u kom om het te laten taxeeren", antwoordde Tredman, geamuseerd kijkend naar het gezicht van den juwelier, een we reldbekend expert op het gebied van edel gesteenten. Mr. Sharpland, de taxateur, keek zijn be zoeker glimlachend aan. Hij had meermalen zaken gedaan met Sir Giles hij kende de familie Tredman al sinds hijzelf, op jongen leeftijd, in de zaak van zijn vader was ge komen. Hij en Giles mochten elkaar gaarne lijden. Ze stonden nu tegenover elkaar in het privé-kantoor van mr. Sharpland, ach ter den grooten winkel en de juwelier hield in zijn hand het ivoren étui uit de nalaten schap van Sylvia's moeder. „U weet natuurlijk dat smaragden tot de duurste edelsteenen behooren", vervolgde de kleine, vriendelijke man, „en de sma ragden in dezen hanger zijn wel de schit terendste die ik ooit gezien heb. Ik wil u wel zeggen, wat ik niet licht tegen een an der zeggen zou het zijn geen steenen die ik in het bezit van een gewoon particulier zou verwachten." „Wat bedoelt u Giles keek den juwe lier verwonderd aan. „Ik bedoel dat deze steenen van een soort zijn, die men zou verwachten te vin den in kroonjuweelen, in elk geval bij per sonen uit een vorstelijke familie. Eerlijk ge zegd, Sir Giles, toen ik» het sieraad nauw keurig bekeek, kreeg ik een schok. Het is zoo iets buitengewoon kostbaars, zoo iets bijzonders..." „Wat is uw idee van de waarde „Zonder aarzelen taxeer ik het op 80.000 pond. Maar ik denk dat ik met 100.000 nog dichter bij de waarheid ben." Giles staarde den man stom van verba zing aan. „Meent u dat werkelijk zei hij einde lijk. „Is dit sieraad werkelijk zóó veel waard „Ik meen het werkelijk. Als u op het oogenblik het juweel zoudt willen verkoo- pen, zou ik u er contant 70.000 pond voor geven. Beter kan ik toch niet zeggen." „Maar", stamelde Tredman, „het is on begrijpelijk. Ik vond dit sieraad in de nala tenschap van een dame, die in uiterst ar moedige omstandigheden leefde. Ze stierf plotseling bij een tragisch ongeval en liet haar eenig kind en dit juweel in mijn hoede achter. Ze moest hard werken voor haar brood en leefde zoo'n beetje, eigenlijk gezegd, van de hand in de tand. Voor zoo ver ik uit haar onsamenhangende laatste woorden kon opmaken, wilde zij niet dat dit sieraad van de hand zou worden gedaan. Tenminste, dat heb ik eruit begrepen, want de arme vrouw heeft niet meer alles kun nen zeggen wat ze bedoelde. De zin werd middenin afgebroken, maar ik heb toch duidelijk de woorden verstaan „Doe het niet weg, totdat..." „Ik veronderstel", zei de juwelier aarze lend, terwijl hij een beetje zenuwachtig met zijn handen over het ivoren étui streek „Ik veronderstel dat u geen reden hebt om te twijfelen aan de... eerlijkheid van de dame? Het sieraad kwam in haar bezit... op... absoluut correcte manier?" „Ik weet niets". Giles keek den juwe lier onbevangen in de oogen. „Het was puur toeval als er ten minste zooiets als toeval in de wereld bestaat dat ik bij het auto-ongeluk tegenwoordig was, dat aan mrs. Burnett het leven kostte. Ik wan delde juist op den weg waar het gebeurde. En omdat het slachtoffer een landgenoote was en die hond van een automobilist er van door ging zonder hulp te verleenen, deed ik wat ik kon voor de arme alleen staande vrouw en haar kind. Dat is heel in het kort de geschiedenis. Ik had nooit van te voren van mevrouw Burnett gehoord en ik kan geen spoor ontdekken van haar bloedverwanten of van haar verleden. Maar ik heb genoeg van de wereld gezien om te weten dat de gestorven vrouw een „Lady" was, een vrouw van opvoeding en bescha ving en absoluut geen avonturierster. Daar om weiger ik ook te gelooven dat dit juweel op incorrecte manier in haar bezit is ge komen." „Misschien heeft ze een man gehad, die een ruimer geweten had dan zij opperde de juwelier. „Dat is zeker niet onmogelijk. Toen ze stierf, maakte zij toespelingen op een man, voor wien ze bang scheen te zijn... Maar evenals het andere dat ze zei, was ook dit Dinsdagavond kwam het gezelschap, waarvan de leiding berustte bij de heeren D. van Staveren uit 's-Gravenhage, J. D. van Rees, reclamechef van Van den Bergh's fabrieken en J. J. C. Starkenbrug, inspecteur van het R. K. bijzonder onder wijs, te Basel aan, waarna Woensdagmor gen Flüelen werd bereikt, waar men in 4 hotels zal logeeren. Weer is een keurig programma samen gesteld, dat loopt tot den 17en dezer, den dag waarop men weer zal terugkeeren. VLISSINGEN, 13 AUGUSTUS. De loonregeling op „de Schelde". Gisterenmiddag heeft ten kantore van de Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier een conferentie plaats gehad tusschen de directie van de maatschappij „de Schelde" en vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, den Christ. Metaal- bewerkersbond en den R. Kath. Metaalbe werkersbond over de loonen der klinkers, zulks naar aanleiding van het vóór eenige weken plaats gehad hebbend arbeids conflict. In deze bespreking gaf de directie als grief te kennen, dat de productie der klin kers niet zoo'hoog is als op andere plaat sen in ons land. Bovendien wees de direc tie ér op, dat de nageljongens een toeslag van 2.50 per week ontvangen boven het gewone loon. De directie zeide niet onge negen te zijn de uurloonen der klinkers en tegenhouders te verhoogen, doch niet het tariefloon. Van de zijde der werknemersbonden werd er op gewezen dat de loonen der klin kers op „de Schelde" zeer laag zijn, terwijl er ook werd geprotesteerd tegen het op „de Schelde" heerschende tarief-systeem, waardoor de klinkers in niet geringe mate gedupeerd worden. De directie wees er op dat het huidig stelsel van ^werken was ingesteld omdat dit in het belang was van het bedrijf. Nadat nog door de afgevaardigden der arbeidersorganisaties de bezwaren tegen dit systeem waren naar voren gebracht, onsamenhangend en afgebroken. Ik kreeg den indruk maar dat kan ook wel ver beelding geweest zijn dat ze verlangde dat het kleine meisje tegen iemand be schermd zou worden en ze sprak van het juweel als van een „sleutel". Maar wat voor sleutel... ik heb er geen flauwe notie van, mr. Sharpland." „Een sieraad dat zoo verdacht-kostbaar is, zou zeker de sleutel kunnen zijn tot iemand van wien bekend is dat hij het be zeten heeft en als er ook maar de minste vrees bestaat, dat het meisje, waar u over gesproken hebt, er door in moeilijkheden zou kunnen komen, zou ik u aanraden om het goed verborgen te houcjen. Tenzij u er de voorkeur aan zou geven om het direct te verkoopen." „Dat kan ik onmogelijk", antwoordde Giles gedecideerd, „in elk geval niet voor ik iets meer weet omtrent mijn kleine pupil. Ik heb op mij genomen om voor het meisje te zorgen", voegde hij er haastig bij, „en met het oog op het dringende verzoek van haar moeder om het niet van de hand te doen, ben ik op het oogenblik verplicht om het vast te houden, zeker totdat het meisje volwassen is en zij over haar eigen zaken beslissen kan." (Wordt vervolgd.) VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE Algemeen Besluit (Warenwet). Groenten, vruchten, wortel- en knol gewassen welke ook rauw door den mensch kunnen worden gebruikt, mogen nadat zij geoogst, geplukt of gerooid zijn, niet behandeld worden met water, hetwelk Burg. en Weth. der gemeente, waarin het water zich bevindt, daarvoor ongeschikt hebben verklaard. GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1