Bij Fietstochten is Purol genezend en verzachtend bij Doorzitten en Zonnebrand WOENSDAG 33 JULI ■No.175- sche Maatschappij Ml FEUILLETON IN DE SCHADUW VAN EEN GROOTE MISDAAD BINNENLAND Stads- en Provincienieuws juli van Sabang 24 Juli van Batavia Juli (9.21 nm.) 30 mijl KOERSEN :den, 27 Juli 1926. des fideel) koersen. Verkoopen. -ƒ 2.48Vs Londen Berlijn 59.24— .06—6.15 Parijs ikpapier. 481/2 Londen 12.08 59.18— 59.30 Bel- .05—6.16 Fransche j 0. BERICHT erstand 773.1 te Valen- I erstand 748.0 te Wisby. den avond van 28 Juli Noordelijke tot Weste- lend bewolkt. Weinig of weinig stijging in tem- ie VHssingen €54© Jaargatig £926 v.m. 4.21 5.12 6.04 n.m. 4.40 5.28 6.19 Auto's en Fietsen luli 28 29 30 9.28 9.26 9.25 NDA takeHjkheüeK, Openbar: Vergaderinger» enz. Vagelijk» bioacoop-voor- ironds 8 hut. Woens- ig- en Zondagmiddag nnia. Dagelijks, be- idags, Soirée dansante 3.30—5.30 Thé dan-1 07.30 diner-concert, an 3.305.30 uur mali- .307.30 diner-concert :oncert indag, Dinsdag, Donder- Concert 'oensdag, Donderdag i oon Tea-Concert. Vrijdag, Zaterdag Dansante. Zondag Tea-Dansante. ina. lederen avond 8 uur. Zaterdag- en Zondag-1 incing, 3 uur. aret, 8 uur. Harpconcert Ross I Hotel Britannia, 8 uur. dOODHULP. voor de huishouding I goed kunnende koken I Brieven met volledige I en getuigen No. 733, ïss. Courant". KEN R. H. B. S. 3 en 4a. /an Dishoekstraat gevraagd een got 'ERDIEPINGSHUIS. ïotto „Woning", bureaul irant". stond gevraagd een -INK MEISJE of halve dagen, niel| werk. Hoog loon Sureau „Vliss. Conrant". ot. mooi ÏO VENHUIS I een der beste standen. onder Ietter S. F., aan „Vliss. Courant' B. S. BOEKEN s te koop. Coosje Bus-I boven b. d. Boulevard [tt DIENSTMEISJE voor dag of dag «I t beneden de 16 jaar. 3ureau „Vliss. Courant" rrima RIJWIELEN. 2e I nesfiets f 25.Heerer. I goed als nieuw, lste sch Heerenfiets f 45.- 0.-. A.KL1P, Walstr.3j -Middelb.-Rotterdait| hengelegen plaatsen. R VAN PASSAGIERS: DEREN EN VEE. v.Midd. v. R"111 juli v.m.uur v.in.uur l 28 8 g29 - 30 8 31 - •matiën te bekomen N.V. Transport- en E*P.' Erven Q. VOS, W»l g: B. EENHOORN, Tel. lgl .v. OOSTERHOUT, Te-f.1 3ebrs. BUITENHEK, Tel l»1! VLISSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent KAMER-OVERZICHT Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 27 Juli 1926. Marine. Nederlandsch-Duitsch verdrag. Het Marine-wetje, aanstelling van een raad-adviseur, overbrenging van de oplei ding van Gorcum naar Vlissingen en het aanchaffen van nieuw marine-materieel was vandaag in de Eerste Kamer aan de orde. De overplaatsing naar Vlissingen is voor al verdedigd door den heer De Muralt, die ei niets dan een verbetering in zag. Hij hoopte zelfs, dat die flinke Zeeuwsche jon gens lust zullen krijgen in deze opleiding. Het oude personeel te Vlissingen kenmerkt een zekere gemoedelijkheid, en juist daar zijn niet de beroepskankeraars te vinden. Vandaar dat de sfeer er goed is voor de jongelui. Omdat het bezuiniging brengt, zijn de sociaal-democraten er vóór en de belangrijke paedagogische bespiegelingen laten hen koud. Hoe minder de Marine kost I® hoe aangenamer het hun is. Voor die twee torpedobooten voelen zij daarom weer niets. We kunnen met onze booten niets beginnen en zelfs worden wij daarmede niet eens een waardevolle bond genoot voor een sterke mogendheid. Het is bewapening en dus zijn de ontwapenaars, de S.D.A.P. en de V.D. daartegen. Even tjes kregen wij weer een ontwapenings- debatje dat hier bij gehaald werd. Met twee bootjes tegen Engeland met meer dan 200 van dit genre beteekenen we niets en als aanvulling van dit getal beduiden wij eventueel ook niets. Het incident GriekenlandBulgarije ver leden jaar door den Volkenbond zoo goed opgelost, is door den heer Van Embden rog eens goed aangewezen. Hij zag daarin het succes van de nieuwe strooming der ontwapening. De kleine staten hebben ge zien dat zij elders beveiliging hebben te zoeken dan in hun vlootjes en legertjes. De Minister was met zijn verdediging in weinige minuten gereed en het wetsont werp werd goedgekeurd met alleen de vrij zinnig- en sociaal-democraten tegen. De Eerste Kamer is toch een zonderling insti tuut. In het Voorloopig Verslag leek het alsof geen enkel lid vóór de overplaatsing der opleiding naar Vlissingen was. Ten slotte bleek alleen de heer Rink er tegen, maar waarom zeide deze afgevaardigde niet eens. Toen het verdrag met Duitschland. Onvoldoende voorbereiding en onvol doende contact met belanghebbenden werd wederom aan de Regeering verweten. De Regeering ontkent dit steeds, maar offici- eele lichamen als de Kamers van Koop handel en de Commissie voor de Tractaten bijvoorbeeld zijn ontevreden. Ook de direc te der Spoorwegen is niet genoeg op de hoogte gebracht. Over het credietverdrag zijn niet eens financieele deskundigen gehoord. De heer Van Lanschot spon dit punt veel te lang uit en deed al te gewichtig daarover. Minister Van Karnebeek heeft al eenige malen het tegendeel betoogd. Nu het resultaat van het verdrag niet schitte rend is, is ieder ontevreden en zoekt naar een zondebok, die hier natuurlijk op het departement wordt gezocht. Morgen verder. naar het Engelsch van AMY SKENE. 25) „Jack, het was mijn schuld niet", maar ik heb jou en miss Tracey gezien bij het prieeltje. Waarom was zij in tranen „Heb je ons gezien vroeg hij. „Och, ze voelde zich ongelukkig over het een of ander. Ze... wilde mijn hulp, mijn raad inwinnen." „Waarvoor dan „Dat is nu een particuliere zaak. Ik denk niet, dat ze graag had hoe ik daar verder van sprak." Janet zweeg een oogenbük. Waarom ter wereld zou Ethel nu een geheim toever- tiouwen aan Jack, die haar een vreemde was... „Hadt je een afspraak met haar vroeg zij. Hij lachte. „Maar kindje, maak er toch niet zoo'n zaak van. Ik zal je vertellen al wat ik kan. Miss Tracey vroeg mij om vandaag dien kant uit 1c komen, daar ze mij wilde raad plegen over het een of ander. Ze heeft een geheim dat haar veel meer kwelt dan eigenlijk noodig is, daar ben ik van over tuigd. 11c geloof niet dat er feitelijk reden voor is, maar nu zij mij eenmaal met haar vertrouwen heeft vereerd, mag ik haar toch ook niet beschamen, vindt je wel Janet keek hem in de oogen en haar Twijfel nam al af. „Jadat is wel zoo. Maar waarom maakte ze jou eigenlijk tot haar vertrouw- oe Hai ze dit maar niet gedaan „Kindjelief, dat is je eigen schuld Je bobt mij eenmaal voorgesteld als een soort De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Gisteren is het volgende Hofbericht uit gegeven H. M. de Koningin is heden op het Paleis Soestdijk aangekomen en heeft de vermoeienissen van de reis uit Zwitserland goed doorstaan. H. M. heeft geleden aan een bronchitis, die in den beginne gepaard ging met tem- peratuursverhooging en afmattende hevige hoestbuien. De temperatuur is nu normaal en het hoesten neemt af. H. M. zal nog eenigen tijd rust moeten houden alvorens volledig herstel is inge treden. Prinses Juliana en haar kampgenooten. Uit Amersfoort wordt aan het „Utr. Dagblad" d.d. 27 dezer gemeld Prinses Juliana kwam vanmiddag om 1 uur 43 uit Apeldoorn aan het station aan, waarna zij per auto de reis naar Soestdijk vervolgde. De Prinses heeft na haar verblijf in Zwitserland eenigen tijd in een meisjes kamp doorgebracht. Op het station nam de Prinses hartelijk afscheid van de meisjes, met wie zij ge kampeerd had, door ieder van haar een handdruk en een kus te geven. De meisjes zongen haar daarna het „Adieu, vaarwel" toe, dat de Prinses uit volle borst meezong. Voorafgegaan door den inspecteur der recherche, den heer Lozekoot, wandelde de Prinses naar het Stationsplein, waar een auto gereed stond om haar naar Soestdijk te brengen. Een groote menschenmenigte juichte haar hartelijk toe. De Nederlandsche inval in België. De Antwerpsche redacteur van „de Maas bode" meldt Nu is waarlijk de invasie van Nederland sche „koopies"-menschen en valuta-toeris ten begonnen. De treinen uit het Noorden zijn bomvol met bewoners uit alle streken van Nederland, die in dichte zwermen onze goede stad van Antwerpen binnen-zakken. En naast de treinen zijn het de autobus sen, welke thans op guldens loopen. De ondernemingen, die van Noord-Brabant bussen exploiteeren op Antwerpen hebben thans geen materiaal genoeg om de koop- en kijkgragen naar Antwerpen over te brengen. De maatschappijen, welke aan vankelijk ternauwernood een droge boter ham konden verdienen, zijn plotseling tot goud-zaakjes geworden nu de franc zijn gouden kroon verloren heeft. Wat in de laatste dagen ook opvalt, dat is net groot aantal bussen en autos uit de provincie Zeeland. Natuurlijk trekken de Zeeuwsche boerinnekes met heur fraaie mutsen de algemeene aandacht. Heur na tionale costumes drijven als water-lelies te midden van het moderne stadsleven van de nieuwste moden, welke alleen wat de verlo ren mouwen betreft eenige gelijkenis heb ben met de kleedij der Zeeuwsche schoo- nen, die, 't moet gezegd, de Antwerpsche dames op het gebied van ellebogen en wat daaraan vast is, maar leelijk in de schaduw stellen. Wat al die Brabanders en Zeeuwen en andere landgenooten hier komen doen, be hoef ik niet te vertellen. Zij zijn een dag uit en komen „koopjes" doen. Het is wonderlijk wat er hier wordt weg gesleurd. Sommige gaan met heele vrachten de grens over en hun douane-formulieren ver melden soms de meeste vreemde combina ties. Zoo zagen wij dezer dagen een heer uit Vlissingen de grens oversteken met 5 petten, 2 stofjassen, 1 pull-over, 2 jazz band-trommels en 2 flesschen bouillon blokjes. Anderen komen met volgeladen auto's doch niet allen zijn even gelukkig bij het op-koop-gaan. Want vorige week is er te Putte een vrouw uit de streek van Bergen op Zoom de grens gepasseerd, die als eenig „koopje" in de groote stad van Antwerpen had kunnen vinden een meubel, dat in een dolende ridder... Maar Iaat ons nu over wat anders spreken, want ik kan maar een half uur blijven. Ik moet met den middagtrein voor vadei naar Londen gaan." Ondanks de pogingen die zij beiden de den om zoo gewoon mogelijk te zijn, bleef er toch iets gedwongens waardoor Jack misschien voor het eerst een soort verlich ting voelde, dat hij Janet goeden dag had gezegd. Aan het hek van de villa stond een jonge man, die den hoed afnam, en vroeg „Zeker mr. Mason Ik zou u graag even spreken. Ik ben een oud vriend van miss Tracey." HOOFDSTUK XIII. Sir Beaumont Dacre werd een ware aanwinst geacht in de kringen te Brax- Lurgh. Moeders met huwbare dochters hadden echter de hoop zoo langzamerhand opgegeven of er al een lady Dacre feite lijk was, ait wist niemand. Op een middag tegen eind April kwam hij aan op het station Richmond en vroeg daar aan een witkiel den weg naar „Villa Westaria" en vond die een eind van den grooten weg af, met een prachtigen westa- ria-struik, waar het huis zijn naam aan ontleende. Er was niemand te zien, en Sir Beau- niGnt vroeg zich al af of Barbara ook uit was. Hij had opzettelijk niet geschreven dat hij kwam, omdat hij aan haar verrassing eens wilde waarnemen of zij waarlijk blij was hem te zien. Terwijl hij langzaam Jbet- duinpad opliep, hoorde hij zingen. Zou dal Barbara zijn Toen het lied uit was, koorde hij van zelf een antwoord op zijn vraag. „Lieve Betty, wat een eigenaardig lied is datDe muziek klinkt heel goed, maar de woorden vallen in het geheel niet in mijn smaak." nachtkastje wordt opgeborgen. Toen het stuk huisraad dat natuurlijk tweemaal zoo duur was geworden als in de winkels van Bergen op Zoom, aan de douanen werd voorgelegd, is er nog al eens eventjes ge lachen om het vrouwken, dat voor zoo'n ding de groote reis naar Antwerpen had ondernomen... De Sinjoren, d.w.z. de winkeliers, zien over het algemeen de Nederlandsche koop sters en koopers gaarne komen. Anderen daarentegen zijn niet zoo verheugd over het bezoek van al die „ollanders", die met hun guldens de boel komen leegkoopen. Som migen gebruiken scherpe benamingen voor onze landgenooten, welke wij hier maar niet zullen neerschrijven, doch die ten deele het gevolg zijn van een weinig bescheiden op treden van zekere Nederlanders. Wij wezen daar vroeger reeds op. En nu is waardig heid en tact meer dan ooit geboden. Laten onze landgenooten, die hier op bezoek ko men, steeds gedenken, dat zij de gastvrij heid genieten van een land, dat in de groot ste zorgen zit en bescheidenheid hun past. Van den anderen kant willen wij den Nederlanders een „opgepast voor afzettin gen 1" toeroepen. Want daar zijn tal van Belgen, die de Nederlandsche bezoekers een paar tanden willen trekken. Hebben wij niet de winkeliers, die, zoodra zij vreemde ge luiden hooren, hun prijzen met 50 procent verhoogen Deze doen dat uit pure vader landsliefde, zeggen zij, doch op de eerste plaats natuurlijk om hun portemonnaie te spekken. Maar opgepast vooral voor de gargons en de chauffeurs Vorige week kregen wij heel toevallig twee staaltjes van ergerlijke afzetterij te hooren. Een van een Nederlander, die in alle haast vlak voor het vertrek van den trein in een café nog een kop thee bestelde en 5 sigaren, en daarvoor betalen moest1 kop thee acht franken vijf sigaren 30 franken, terwijl het blijkens de belasting-bandjes si garen waren van V/2 frank per stuk. Het andere geval betrof een Nederland sche dame, die het slachtoffer werd van een chauffeur. Voor een ritje, dat hoogstens twintig franken mocht kosten, liet hij haar 75 frank afdokken Bond voor Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering heeft te Amsterdam zijn algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den heer C. van der Velden, die in zijn openingswoord zei, dat het zich niet laat aanzien, dat de premievrije Staatspensionneering spoedig in een wet zal zijn geregeld. Maar de toene- mng van de belangstelling in het lot van ouden van dagen is een gunstig teeken, dat den bond aanmoedigt in zijn streven. Blijkens het jaarverslag telde de Bond in den aanvang van het jaar 46.763 leden in afdeelingen en 600 algemeene leden. Het jaar sloot met een voordeelig saldo van 3974. De secretaris, ds. D. A. van Krevelen, heeft gesproken over den indirecten invloed van den Bond op de verzorging van de cuden van dagen in ons land. VLISSINGEN, 28 JULI. In onze TijdinghaL Wij hebben weer vele nieuwe foto's in onze Tijdinghal geëtaleerd, o.a. van de oude beurs te Rotterdam op de drukke uren een foto van den heer L. de Kroeze, medisch student te Amsterdam, die de groote gouden medaille der Groningsche „Niet? lk vind ze juist zoo verstan dig zoo practisch. Het zou toch veel beter zijn, als de menschen het elkaar eerlijk zei den als ze genoeg hadden van elkaar en een ander wilden liefhebben in plaats van dat ze maar naast elkaar voortsleurden, zóó, dat hun onverschilligheid voor elkaar ten slotte ontaardt Tn openlijken weerzin." „Bedoel je als ze verloofd zijn vroeg Barbara. „Ja en getrouwd. Neen, je behoeft niet zoo beleedigd te kijken, lieve mrs. Conyers, maar ik spreek uit ondervinding. Dat wil zeggen, ik heb een paar getrouwde kennis sen, die veel gelukkiger zouden zijn als man en vrouw respectievelijk van elkaar afhingen. Jij weet misschien niet zoo van ongelukkige huwelijken; kent geen luitjes..." „O, jawel... Maar toch is jouw raad niet goed geloof mij. Weet je wat, het is zoo heerlijk buiten laten wij onder den boom gaan theedrinken." Terwijl Barbara uit de balkondeur trad, kwam Sir Beaumont met uitgestoken hand op haar af. „Jij hier vroeg zij blijkbaar aange naam verrast. „Waar kom je zoo ineens vandaan „Ik zal je eerlijk belijden dat ik ver lokt door de mpziek dezen kant langs ging, inplaats van mij aan te melden aan de hoofddeur." „Heb je Betty gehoord vroeg Barbara. „Mag ik je even aan elkaar voorstellen Mijn neef, Sir Beaumont Dacre miss Kingston." De baronet zei met een glimlach „Ik heb dan we! zeer genoten van uw voordracht, miss Kingston. Zoowel van de woorden als van de muziek." „Zeer gevoelig voor uw compliment.... Mrs. Conyers kan zich juist niet vereenigen met de woorden, maar dat ligt aan haar Universiteit heeft verkregen, in verband met de prijsvraag over de bestrijding van den kanker het bestuur en genoodigden van den Nat. Bond van Personeel in Over heidsdienst dat zijn 25-jarig bestaan her dacht in een congres van 2629 Juli te Amsterdam te houden. Verder hebben wij een zeer interessante serie foto's opgehangen van verschillende gebeurtenissen in het buitenland, die de fotograaf op de gevoelige plaat heeft vast gelegd. Het conflict aan „de Schelde". De afdeeling Vlissingen van den Alge- meenen Ned. Metaalbewerkersbond houdt Donderdag a.s., des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een buitengewone leden vergadering ter bespreking van het conflict aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". Gistei enmiddag is door enkele ambtena ren der maatschappij begonnen met het warmen en aanhouden der nagels aan boord van de schepen „Van Heutz" en „Tjerimai", terwijl de beide klinkersbazen deze nagels klinken. Gevallen paard. Vermoedelijk door de gladheid van de straatkeien kwam gisterenavond in de Walstraat bij het Betje Wolffplein een paard, gespannen voor een bodeswagen, te vallen. Nadat het tuig van het paard was losgemaakt, kon het spoedig weer opstaan, daarbij door eenige omstanders geholpen. Letsel bekwam het dier niet. Een en ander trok, begrijpelijkerwijze, een grooten volksoploop tot zich. Stowaway. Het van Antwerpen komende Duitsche stoomschip „Poseidon" zette alhier een stowaway, een Duitsch onderdaan, aan wal, die op deze wijze een gratis reis naar de Westkust van Amerika zich had gedacht. De vreemdeling werd door tusschen- komst var de politie over de grenzen des rijks geleid. Kermis op een afgeloopen kermis. Gisterenavond was men in een op het Bellamypark staande kermisinrichting zoo danig „slaags" geraakt, dat het „gerucht" van het gevecht tot een passeerenden poli- tie-agent doordrong, die daarop de tent binnenging en korte metten voorstaan de beide vechtersbazen naar het bureau bracht, opdat zij daar zouden kunnen kal- meeren. Een aanrijding. In de Badhuisstraat reden op het rijwiel pad twee wielrijders tegen elkaar. De oor zaak was gelegen in een vrachtautomobiel, die terzijde het pad was geplaatst en het uitzicht belemmerde. Met eenige schade aan de rijwielen kwamen beide wielrij ders vrij. Voorts kwam gisterenavond in de Kas teelstraat een wielrijder te vallen, doordat hij plotseling een stukje hout tusschen het spatbord van zijn voorwiel kreeg. Hierdoor remde het rijwiel als het ware automatisch en sloeg ae wielrijder, een volledige lucht buiteling makend, over zijn stuur tegen den grond. Blijkbaar was hij een „all round" sportsman, althans na zijn val, die toch „goed" aankwam, sprong de wielrijder weder op zijn karretje of er niets gebeurd was. Het rijwiel bekwam lichte schade. Het Vialle-rijwiel. De techniek gaat steeds door met haar veroveringen op elk gebied. Nu heeft zij Even na de thee reed Betty op de fiets weg, daar ze de meisjes op de pastorie beloofd had, met haar te tennissen. ,,'t Is nog zoo'n kind", sprak Barbara, „al is ze dan ook twintig. Toch mag ik haar graag „Ze is aardig om te zien. Wie is zij eigenlijk „Haar vader is hier dokter. Hij was heel gced voor mij, toen ik hier pas was en Basil een aanval van croup had. Ik zie Betty dikwijls. Ze heeft geen moeder en geen zusters, en ze is veel alleen." „Hoe maakt Basil het „O, weer heel goed. Je zult hem dadelijk wel zien. Maar hoe kom je hier zoo „Ik kwam je opzoeken", antwoordde hij oprecht. „Ik ben van plan een veertien da gen in de stad te zijn, maar als je het goed vindt, zal ik hier dikwijls komen." Sir Beaumont was zeer tevreden over de ontvangst. Zij was echt verheugd geweest hem te zien en hij herhaalde zijn bezoeken cp Richmond bijna dagelijks. Nu eens gin gen zij een rijtoer, dan weer een boottochtje maken en een enkelen keer noodde hij haar ook eens in de stad om daar te lunchen, of van een matinée te genieten meestal in gezelschap van miss Kingston, voor wie dit ook ware vreugdetochten waren. Maar op een Zaterdag dat hij weer plaatsen had genomen voor beide dames in „the Arcadian", kon het jonge meisje tot haar zeer grooten spijt niet mee haar vader kreeg enkele vrienden te dineeren en zijn dochtertje was hem dus onmisbaar. Barbara had geen gelegenheid gehad haar neef meer te waarschuwen, dat Betty niet van de partij kon zijn. Beaumont scheen het echter lang zoo erg niet tc vinden en troostte Barbara dat Betty nog wel eens meer zou meegaan, waarna hij Barbara in de „Dieu Donnée" liet de lunchen en vervolgens 'n schitterende weer een nieuwe verovering behaald op rijwielgebied. Het Vialle-rijwiel heeft veel voordeelcn op de tegenwoordige fiets, daar door de groote buigzaamheid van een veerende stang aan het zadel een gelijk matige veerende beweging wordt gegeven. Hierdoor worden de schokken van den weg op het zadel tot een minimum gereduceeid. Het bijzondere veer-systeem vermindert de lichamelijke inspanning van den berijder aanzienlijk. De Viaile dames- en heerenrijwielen zijn voor onze gemeente alleen verkrijgbaar bij de garage „de Baljuw", Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Het openbaar onderwijs te Middelburg. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten met het daarbij behoorende uittreksel van het advies van den hoofd inspecteur van het L. O. in de 3e hoofd inspectie, bij welk schrijven dit college aandringt op vermindering der voor reke ning van de gemeente komende kosten van het L. O., hebben Burg. en Weth. van Mid delburg praeadvies aan den raad uitge bracht. Daarin wijzen zij er o.a. op, dat de aanleiding tot dit schrijven was, het in de begrooting van 1926 tot uitdrukking ko mende bedrag van rond ƒ12500, dat voor rekening der gemeente zou blijven met be trekking tot de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de openbare lagere scholen. Dit geraamde bedrag staat in verband met de raadsbesluiten van 22 juli en 18 November 1925, waarbij over reor ganisatie van dit onderwijs werd besloten. Na afloop van het kalenderjaar 1925 bleek, dat voor 1926 rond ƒ7000 zal noodig zijn. Dit lager cijfer neemt niet weg dat de kos ten voor de gemeente vrij hoog zijn te achten, temeer, waar bovendien nog moet worden gerekend op de vergoeding van boventallige leerkrachten aan de 5 bijzon dere scholen, waarvoor op de begrooting 1926 nog geen bedrag werd uitgetrokken, omdat de vergoeding over dat jaar toch eerst, aan de hand van de wettelijke be palingen, ten laste van den dienst 1927 kan plaats hebben. De meerderheid van Burg. en Weth. meent, dat een afdoende reorganisatie èn in het belang van de financiën der gemeente, èn in het belang van het onderwijs, èn in het belang van het onderwijzend personeel al leen is te verkrijgen door opheffing van een der scholen, voor welke opheffing ook zij meent, dat school B het meest in aanmer king komt. Een der leden dezer meerder heid meent vooral ook tot deze conclusie te moeten komen, omdat de hoop, welke het vorig jaar werd gevoed, dat het aantal leerlingen der openbare scholen zou stijgen niet is verwezenlijkt. Men moet volgens beide leden der meerderheid niet alleen Ietten op de kosten voor de gemeente, maar evenzeer op die voor het rijk. De opheffing van school B geeft een di recte bezuiniging, in aanmerking genomen het thans bekende aantal leerlingen, van rond ƒ4500 tegenover verdeeling der leer lingen over de scholen, met behoud van school B. (Deze bezuiniging van 4500 zal, zoolang het totaal aantal leerlingen der gezamenlijke openbare lagere scholen niet ongeveer 20 minder zou blijken dan thans door Burg. en Weth. wordt berekend, met behoud van school B ook kunnen bereikt worden door een kleine overplaatsing van leerlingen, en in zooverre is zij niet zuiver als een voordeel van het meerderheids- voorstel te beschouwen), terwijl door stij ging van den deeler als gevolg van de vermindering van het aantal leerkrachten ook de bijzondere scholen in totaal op één boventallige leerkracht minder aanspraak hebben, waardoor de totale bezuiniging rond ƒ6000 bedraagt, ongeacht nog de mindere uitgaven voor leermiddelen, schoon- loge bood in de „Arcadian". „Het moet een prachtig stuk zijn, heb ben ze mij verteld", zei Dacre, terwijl hij het programma uithaalde. „Die Bruce, die de hoofdrol speelt, is een eerste klas too- neelspeler. Heb je hem wel eens gezien Och ja dat is waar ook Ik had er om kunnen denken Het is Maurice Hamilton. De man, die secretaris was bij je armen vader Ze werd wit en huiverde maar herstel de zich toch ook weer gauw. „Och, arme man Ik ben zeker, dat hij niets afwist van den moord." „Vergeef mij, dat ik zoo dom was om hier niet aan te denken. Nu kan het je nog een schok hebben bezorgd..." „O, neen. Nu is het weer voorbij." Toen het gordijn opging, hield hij intus- schen steeds Ethel's handje in de zijne. Het was een zeer mooi stuk, vond Bar bara. Mr. Bruce en miss Stainer speelden samen uitstekend. Maar toen zij na afloop van de voorstel ling weer samen op straat waren, overviel haar een soort schuchterheid en stond zij er op, ineens naar Richmond terug te gaan. Hij verzette zich niet hiertegen, maar ging met haar naar Waterloo-station en tot haar verbazing volgde hij haar in den trein en nam plaats naast haar. „Maak je niet ongerust over mij op perde zij. „Neen dat doe ik ook niet. Maar als zoo velen ga ik op Zaterdag liever weg uit Londen." Toen ze op Villa Wistaria waren, gingen ze daar onder den gezelligen lindeboom zitten en sir Beaumont sprak „Barbara, je weet immers wel Hoe veel langer moet ik nu nog wachten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1