flissingscbe Oooriit Tweede Blad TÜfcMAC UIEI1U M 111 1926. h. III Vervolg Binnenland Beursbeschouwingen Stads- en Provincienieuws VAN DE VAN De gezondheidstoestand van de Koningin. H. M. de Koningin was gisteren veel be ter dan Donderdag. Men voorziet thans, c.at, hoewel H. M. Donderdag nog in haar hotel bleef, zij binnen enkele dagen geheel hersteld naar het vaderland zal kunnen te- jngkeeren. Volgens latere berichten is H. M. bijna geheel hersteld en bracht de Koningin eeni ge uren op het balcon door. De matrozen-opleiding. Van anti-rev. en christ.-hist. zijde is ver zet gekomen tegen de overplaatsing van de matrozen-opleiding van Gorinchem naar Vlissingen, omdat het verblijven van jon gelieden met oudere matrozen op één wachtschip verkeerd wordt geacht. Minis ter Lambooy heeft dit argument zeer over dreven genoemd. De anti-rev. „Rotterdammer" gaat hier op nog eens nader in en schrijft o.a. het volgende Men zal zich herinneren, dat op de jaar vergadering van „Onze Vloot" op dit groote zedelijke gevaar gewezen werd en we hebben het van harte ondersteund. De goeden niet te na gesproken, moet helaas geconstateerd, dat de omgang met oudere "matrozen een ongunstigen invloed kan hebben op t karakter en de moraliteit der jongeren. Dit risico mag men niet Ioo- pen ter wille van een bezuiniging, welke ïoyaal berekend twee ton per jaar zal be dragen terwijl bovendien de juistheid van deze becijfering betwijfeld wordt. De positie der Eerste Kamer is in deze zaak wel lat lastig. Zij kan geen amende ment indienen om dit onderdeel uit de lan ge lijst van wijzigingen in de marine-be grooting te lichten. Dit zou er sommige leden, die geen zeer overwegende bezwaren hebben, toe kunnen leiden om het geheele wetsontwerp maar te accepteeren. Evenwel hopen we, dat er zóó krachtig verzet zal rijzen, dat de minister zelf in uitstel zal berusten om desgewenscht de zaak over eenige maanden nogmaals aan de orde te stellen bij de begrooting 1927. Bezuinigingen, ook op de uitgaven voor de marine is een loffelijk streven maar de zedelijke vorming der jonge ma trozen is toch van meer belang. Tot zoover het Rotterdamsche anti-rev. blad. Wij hebben echter goeden moed dat ook in de Eerste Kamer de minister het pleit wel zal winnen en ons Hoogerhuis den minister, die het beste over de nood zakelijkheid van de overplaatsing kan oor- deelen, in het gelijk zal stellen. Dinsdag a.s. komt de Eerste Kamer bij een. De beslissing zal dus binnen enkele dagen vallen. Centralisatie van het Middenstands- credietwezen. Het „Hbld" verneemt, dat bij beschikking van den minister van financiën ingesteld is een commissie, welke zal moeten advisee- ren over de vraag, of het wenschelijk is, en 700 ja, op welke wijze, het middenstands- credietwezen te centraliseeren. In deze commissie zijn benQemd tot lid en voorzitter, mr. dr. A. A. van Doorninck, thesaurier-generaal aan het departement van financiën, en tot leden de heeren mr. J. W. Beyen, directeur der Javasche Bank, Amsterdam, Ed. G. Schürmann, voorzitter van den Ned. Middensandsbond, C. J. G. Struycken, voorzitter van den R. Kath. Middenstandsbond, dr. J. van Beuren, geestelijk adviseur van dien bond, C. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, mr. dr. C. F. Schoch, directeur der Surinaam- sche Bank, Amsterdam. De heeren Beyen en Schürmann verte genwoordigen in de commissie de alge- meene middenstandscredietbanken, de hee ren Struycken en Van Beurden de R. Kath. „Hanze"-banken, de heeren Van den Heu vel en Schoch de Christelijke „Boaz"- banken. Uit den Rotterdamschen gemeenteraad. De heer Coremans, vertegenwoordiger eer Rapaljepartij, maakt wethouder De Jong uit voor ploert, waarop de voorzitter zijn diepe minachting voor een dergelijke manier van spreken, waarbij men gedekt is door zijn parlementaire onschendbaarheid, uit. Wethouder De Jong vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Hij heeft hier vandaag een aantal beleedigingen gehoord van den vertegenwoordiger der rapalje partij. Als spreker hier den voorzitterszetel inneemt, zal hij niet aarzelen dien afgevaar digde, ais hij zich weer zulke beleedigende uitdrukkingen veroorlooft, met de gevange nis te doen kennis maken. De heer Coremans schreeuwt om het woord. De voorzitter hamert en zegt, dat straks ae heer Coremans het woord krijgt. Het woord is nu aan wethouder De Jong. Wethouder De Jong vervolgt zijn rede. De heer Coremans krijgt het woord voor een persoonlijk feit. De raad is de eenige plaats," waar hij zich verdedigen kan, hij staat aan lasteringen bloot. Als hij ploert zegt, zegt hij dat als anar chist. Hij blijft schreeuwen, maar de voor zitter verklaart het persoonlijk feit gesloten. De heer Coremans schreeuwt door, dat hij het woord neemt. De voorzitter blijft hameren. De heer Coremans schreeuwt nog verder. De voorzitter stelt voor, den heer Core mans den toegang tot de raadszaal voor den duur der zitting te ontzeggen. De heer Coremans Ik ga er niet uit. Met de stem van den heer Van Burink tegen wordt het voorstel aangenomen. De vergadering wordt geschorst. Ka tien minuten is de heer Coremans weg uit de zaal en wordt de vergadering heropend. De Rotterdamsche gemeenteraad is met zoo'n afgevaardigde niet te feliciteeren. Frankrijk op weg naar het bankroetDe invloed daarvan op de effectenbeurzen. De Belgische franc. Locale markt te Amster dam flauwerEnkele industrieele waarden en aand. van handelsvenn. hooger. Kunstzijde-aandeelen lager. Alle beurzen van eenige beteekenis wor den thans door de ineenstorting van de Fransche valuta beheerscht. Frankrijk, de vroegere bankier der natiën en de over winnaar in den grooten wereldoorlog, staat voor een financieel bankroet, waar van de politieke beteekenis niet mag worden onderschat. Wat er thans in Frankrijk ge beurt om de Franc te redden is tegelijk komisch en tragisch. Het heeft iets van een dronkemansgevecht tegen een lantaarnpaal die niet wijken wil. Of van iemand die een gat in den dijk wil dichten met kranten, waarin beschouwingen staan over de groote nadeelen van het zeewater. Het helpt alles niets. Hier is een korte kroniek van de laatste weken, met den koers van de Franc 20 Juni Herriot faalt in het vor men van een kabinet koers 6.88 21 Juni Briand poogt een kabi net te vormen idem 7.14 23 Juni Caillaux accepteert de portefeuille van finan ciën idem 7.075 4 Juli Het rapport van de Com missie van Experts idem 6.75 13 Juli Schuldregeling met En geland idem 6.35 n idem 5.89 16 Juli Caillaux publiceert zijn plannen 19 Juli Het kabinet Briand Caillaux afgetreden idem 5.37 20 Juli Herriot vormt een nieuw kabinet idem 5.09 21 Juli Het kabinet Herriot ten val gebracht idem ƒ5.29 Wanneer "deze kroniek den lezer onder het oog komt, kan ze vermoedelijk nog met eenige groote gebeurtenissen in de ge schiedenis van de Fransche republiek wor den aangevuld, maar vrij zeker zal de Frankenkoers verder dalen, want daar is. in dit stadium schier geen andere oplossing meer dan de finale ondergang van het be taalmiddel, eerst dan zal allicht een finan- cieele regeneratie mogelijk zijn. Zoolang er in Frankrijk geen minister van financiën kan optreden met een wor king majority" in het parlement, is het eenigst alternatiefde absolute dictatuur of de absolute ondergang der valuta en de tweede mogelijkheid schijnt het meest waarschijnlijk. Men maakt zich in en buiten Frankrijk daarmede langzamerhand ver trouwd. In Frankrijk wordt de eigen valuta reeds geboycot, door den aankoop van goederen en buitenlandsche effecten. Bui ten Frankrijk wordt in de Fransche valuta gespeculeerd, meest „in den wind", waar door verklaard wordt dat de noteering niet in een nog veel sneller tempo daalt. En het kan daarom nog wel eenigen tijd duren, vóór de rollende steen aan den voet van den berg is. Men weet dat het ook met de Mark zelfs in de laatste phase nog langs een zig-zag lijn ging. Maar intusschen ook dit behoeft niet te worden herinnerd oefent de valutadaling op alle beurzen een drukkenden invloed uit en wordt de ontwikkeling van het zakenleven er ernstig door belemmerd. In de afgeloopen week heeft zelfs de New-Yorksche fondsenmarkt, welke overi gens nog steeds een vasten ondergrond heeft, een flauw verloop gehad, enkel als gevolg van de daling der Fransche francs. De groote aankoopen van fondsen voor Fransche rekening aan de beurs te New- York brachten uiteraard aanbod van francs teweeg en deden de laatste resten van het vertrouwen in deze valuta verdwij nen. De Fransche franc noteert nu reeds weer beneden de Belgische. Het lijkt niet onmo gelijk dat deze zich op het tegenwoordig peil zal kunnen handhaven, nu gepoogd wordt haar geheel van haar tweelingzuster los te maken en de Belgische regeering machtiging heeft om ingrijpende maatrege len te nemen. Heeft men de uitgaven van den Staat door inkomsten gedekt, dan kan worden overgegaan tot het invoeren van een z.g. goudfranc, die een vaste waarde heeft, omdat ze door voldoende onderpand is gedekt. Voor de oude papierfranc wordt dan een omrekeningskoers vastgesteld, evenals indertijd voor de oude papiermark, waarna ze allengs uit het verkeer kan ver dwijnen. Dit zijn inderdaad afdoende maat regelen. Brengt de bevolking in goudfranc voldoende op om de staatsuitgaven te be strijden, dan behoeft de regeering geen maatregelente nemen tegen de kapitaal- vlucht in allerlei vorm, want deze kapitaal- vlucht is niet de oorzaak, althans niet de aanleidende oorzaak van de waardevermin dering der valuta, maar het gevolg. Immers, al vlucht het Fransche kapitaal naar het buitenland, het blijft daar Fransch kapitaal en hef zal te zijner tijd weer gewicht in de schaal leggen ten gunste der Fransche be talingsbalans. België is dus ongetwijfeld op den goeden weg, evenals Polen, waar het kabinet ook een uitgebreide volmacht kreeg. Dé aankoop van fondsen voor Fransche rekening is deze week aan de Amsterdam- sche beurs niet groot geweest, de koers daling op meerdere afdeelingen kon er al thans niet door worden voorkomen. In ver band met de vacantie zijn de omzetten ver der ingekrompen. Over de maand Juni heeft de beursbelasting ƒ415.359 opge bracht tegen 275.700 in de maand Mei, welke vermeerdering voornamelijk het ge volg is van de vele emissies, welke in de vorige maand hebben plaats gehad, want de effectenomzet is' de laatste maanden niet groot. Eind dezer rnaand zal het blijken of de rubberexport uit de Engelsche productie gebieden tot 80 zal moeten worden ver laagd daartoe moet de gemiddelde rub- berprijs in de laatste veertien dagen van Juli lager zijn dan 8]/2 <L, op welk niveau de noteering zich dusver nog kan hand haven. Achter de schermen wordt thans een scherpe strijd gevoerd tusschen pro ducenten en verbruikers, zoodat de cijfers over de vermeerdering van den rubber- voorraad thans niet veel beteekenis hebben. Rubberaandeelen zijn per saldo eenige pro centen lager verhandeld, wat ook gold van Olieaandeelen, waarvoor niet de minste be langstelling aan den dag wordt gelegd. Vaster waren Suikerwaarden, met name wederom aand. H.V.A. in verband met de iets hoogere prijzen uit New-York en goede verwachtingen voor 1927. In Scheepvaart- aandeelen gaat weer heel weinig om, na de jongste opleving op deze afdeeling. Men acht den slechtsten tijd voor de scheep vaart gepasseerd, het indexcijfer voor de vi achten in Juni was beduidend hooger dan in de maand Mei, maar het is toch nog beneden dat van 1913, toen de onkosten van het reederijbedrijf veel lager en de uitkomsten niet meer dan matig waren. We maakten de vorige week melding van een kapitaalsuitbreiding bij twee der groot ste Duitsche Reederijen, de Norddeutscher Lloyd en de Hamburg Amerika Linie. Na der wordt bericht dat er tusschen deze twee maatschappijen een belangengemeenschap zal tot stand komen, ter opheffing van de concurrentie. Voor de Hollandsche lijnen zal dat vermoedelijk een verzwaring van de Duitsche mededinging beteekenen. De ma laise in de scheepvaart blijkt voorts uit de cijfers inzake de in aanbouw zijnde tonnage over heel de wereld, welke cijfers lager zijn dan een kwartaal geleden. Ondanks de goedkoope kolen, wordt 84 van de in aanbouw zijnde schepen voorzien van mo toren. Op de afdeeling der Industrieelen was er af en toe aanbod in Kunstzijde-aandeelen, welke in het laatst der week tot beduidende koersdaling leidde. We hebben er vroeger reeds op gewezen dat het jaarverslag der Nederl. Kunstzijde-industrie is tegengeval len en sindsdien is de prijs van kunstzijde verlaagd als gevolg van de sterke mede dinging tusschen de producenten. Ook in deze industrie heeft het optimisme tot te leurstelling geleid. Vaster waren aandeelen Jurgens, voorts aan'd. Nederl. Mpij. voor Havenwerken in verband met het jaarver slag, terwijl voorts de aandeelen van Han delsvennootschappen, als Bosch e.a. hooger werden verhandeld. Van Diversen muntten Peruvianwaarden uit door een zeer vaste stemming, waarbij de pref. aandeelen tot bijna 50 en de commons tot bijna 7 ste gen, naar aanleiding van de toenemende ontvangsten bij genoemde maatschappij, kans op vaststelling van den Peruviaan- schen wisselkoers en een regeling van het achterstallig dividend op de prof. aan deelen. De Beleggingsmarkt blijft vast, maar is stiller dan eenige weken geleden. Geld op prolongatie 2/2 VLISSINGEN, 24 JULI. De overplaatsing der marine van Gorinchem naar Vlissingen. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer betreffende de wijziging der marine-begrooting geeft de minister gaarne ce verzekering, dat de in het voorloopig verslag besproken overplaatsing der oplei ding van jonge schepelingen van Gorcum naar Vlissingen door hem van alle kanten is bezien, gewikt en gewogen vóórdat hij in deze aangelegenheid zijn standpunt be paalde. Eerst nadat hem stellig was gebleken dat de overplaatsing niet nadeelig voor de opleiding zal zijn, doch zelfs voordeelig, heeft de minister gemeend, daartoe te moe ten besluiten, waar deze overplaatsing met beduidende besparing op 's lands uitgaven gepaard gaat. Het conflict aan „de Schelde". De toestand op de werf der Kon. Maat schappij „de Schelde", in verband met het uitgebroken conflict, is onveranderd ge bleven. Aan de ongeveer 60 nageljongens die de oorzaak van het conflict zijn en die gedu rende een week het werk hebben gestaakt, is gisteren een ontslagbrief uitgereikt. Naar wij gisteren zagen moest de politie bij het aangaan aer fabriek, waarbij werk willigen door de stakers werden overreed eveneens het werk neer te leggen, en waar bij volksverzamelingen ontstonden, een paar malen ingrijpen en werd daarbij toe gepast het bij de wijziging der politie-ver- ordening nieuw ingelaschte artikel 60, waarbij aan de politie bevoegdheid is ver leend bij volksverzamelingen bevelen te geven, dat een ieder zich ten spoedigste uit de volksverzameling moet verwijderen. Bij niet opvolging van dit bevel kan dan bekeuring volgen. Voor de afdeeling Vlissingen van den Christ. Metaalbewerkersbond zal Maandag as., des avonds 8 uur, in het Militaire Te huis aan het Bellamypark, als spreker op treden de heer H. Wetselaar, die het con flict aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" zal behandelen. De toegang tot deze vergadering is ook vrij voor geestverwanten. Inschrijvingen bij de Arbeidsbeurs. Bij het correspondentschap der Arbeids beurs zijn als „werkzoekende" ingeschre ven 1 typograaf, 4 opperlieden, 7 timmer lieden, 1 metselaar, 1 cement-tegelmaker, 3 grondwerkers, 7 schoenmakers, 2 ijzer werkers, 1 klinker, 2 electricien-monteurs, 2 bankwerkers, 2 bakkers, 2 winkelbedien den, 1 kamermeisje, 2 kantoorbedienden, 1 steno-typiste, 6 losse arbeiders met eenige vakkennis en 14 losse arbeiders zonder vakkennis. Totaal 59 personen vorige week 57 personen. Zeebaden. In de week van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 Juli werden in het gewone bad genomen 2371 zeebaden, waarvan 1064 door dames en 1307 door heeren en in het volksbad 1398 baden, waarvan 675 door dames en 723 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 74 graden en de gemiddelde tempera tuur van het water 67. Plattegrond van Vlissingen. Door de N. V. H. ten Brink's Uitgevers maatschappij te Arnhem worden platte gronden uitgegeven van de voornaamste gemeenten van ons land. Wij ontvingen een exemplaar van den plattegrond van on ze gemeente op de schaal 1 20.000. Het kaartje is zeer duidelijk en de voornaamste gebouwen staan er met cijfers op aange geven, terwijl ook de hoofd- en tramwegen er op voorkomen. De prijs van het kaartje bedraagt slechts 12/2 cent. Nieuwe Foto's in onze Tijdinghal. Een foto van den Amsterdamschen ge meenteraad, die Donderdag jl. voor de laatste maal vergaderde in de oude raads zaal van liet Prinsenhof vóór de verbou wing van het Zangersfeest in het Kon. park te Apeldoorn, georganiseerd door „Looft den Heer" ter gelegenheid van haar ^O-jarig jubileum. Alhambra-Theater. Het was gisteren weer een reuzenpro- gramma, dat den bezoekers werd aange boden. Was het eerste deel der week door de uitlegging van mevr. Adrienne Solser aantrekkelijk, het tweede deel zal zijn mag- netischen invloed doen gevoelen door nie mand minder dan het trio-Bersalini, waar van de naamdrager reeds een schitterenden roep heeft. En we hebben ons gisteren avond kunnen overtuigen, dat wat Bersalini, illusionist en prestidigitateur, op zijn ge bied presteert, aan het ongelooflijke grenst. Wat heeft het publiek, dat hem letterlijk op de vingers keek, hem met applaus beloond voor zijn onbegrijpelijk werken met de bil jartballen en met zijn whistspel van 52 kaarten. Wie van de aanwezigen zou hem het werken met het Japansche ringenspel nagedaan hebben, wie zou uit die los naast elkaar hangende ringen zooveel verschil lende voorwerpen hebben kunnen vervaar digen, zonder daarbij eenig werktuig te gebruiken. Na deze verbazingwekkende nummers trad het wonderkind Mary, Ber- calani's dochtertje op, die verregaande staaltjes gaf van haar de jongste tele- pathiste vermogen om eens anders ge dachten te raden. In een drietal nummertjes (een in gedachten genomen opera te spelen; een getal van 5 cijfers, neergeschreven op een der 50 papiertjes, op te geven van een gekozen componist, wiens portret uit een verzameling van 200 foto's uitgezocht was door iemand uit het publiek, een liedje spelen) toonde zij hare bewonderenswaar dige behendigheid en hare vroeg-rijpe ont wikkeling op dit gebied, wat nog grooter bijval vond, toen de vader meedeelde, dat zij deze experimenten voor de eerste maal deed. We kunnen eigenlijk geen woorden genoeg vinden voor de origineele Japan sche, Oostersche illusie, tijdens welke ver tooning de heer Bersalini, gelijk trouwens tijdens zijn lieele optreden, zich een uit stekend conférencier toonde. Wat is er ge noten bij zijn nummertje, waarin in 5-tal dames een kaart trok, die te voorschijn werd getooverd in groot formaat uit een bosje op de experimenteertafel. En dan zijn speciale dames- en heerennummers, welke den lachlust der aanwezigen opwekten, vooral zijn Amerikaansch lichtétui, waarbij hij een der heeren terdege bewerkte en „uithaalde". Het slot van zijn optreden, gezamenlijk en in vereeniging met zijn vrouw Leonie, gaf ons een sterk staaltje van gedachtenlezen, dat de illusie, die het optreden van Bersalini alleen verwekte, evenaarde zoo niet overtrof. Met warm applaus dankten de aanwe zigen dan ook voor het schitterende werk door hen verricht. Dit was het intermezzo van het program ma, dat het Alhambra voor het laatste deel der kermisweek aanbiedt en dat be halve Hollands nieuws en Wereldnieuws, waarin we o.a. een paar prachtopnamen zagen van Warschau en Moskou, en een opname van de rijstcultuur, een komische film, getiteld „De film op zijn kop" bevatte, die de heele zaal deed schudden van het lachen. De clou van dit gedeelte was ech ter „Het proces met gesloten deuren", dat speelt in de hooge wereld, die van minis ters en prefecten, maar ook in de onderste lagen der samenleving. Hierin spelen in tense hartstocht en felle haat een rol, hier worden heftige emoties weergegeven. We zien op het filmdoek weeggegeven, waar toe hartstochtelijke liefde en diep medelij den iemand kunnen voeren. Het laatste deel van dezen avond werden we aange grepen door de veraanschouwelijking van een drama, dat ons van het begin tot het einde boeit. In één woord, de vertooning van den heelen avond samenvattend kunnen we zeggen het is een avond, waardig om de kermisweek te besluiten. Luxor-Theater. De oude ganzenhoedster. Jack, de onverschrokkene. De bekende roman van Rex Beach is onder de regie van Clarence Brown uit stekend verfilmd weergegeven. De ge schiedenis van de eens triomfeerende opera zangeres Mani de Hardi (Louis Dresser), die haar kind (Jack Pickford) haat, om dat zij bij de geboorte van haar zoon, haar gouden stem verloor. Gerald zoekt troost bij de bekoorlijke Hazel (Constance Ben nett), die verstrikt dreigt te worden in de netten van haar impressario Amor Ethridge. Als Amor vermoord wordt gevonden in de buurt van de woning der zich als ganzen hoedster in de eenzaamheid teruggetrok ken hebbende kunstenares van weleer, rijst, mede door de getuigenis van Mani, ernstige verdenking tegen Gerald. Als echter de confrontatie van moeder en zoon plaats heeft, begint het moederhart te kloppen en trekt zij haar gefantaseerde bekentenissen in. Op het juiste moment verschijnt de ware schuldige en eindelijk kunnen de beide gelieven dat deelachtig worden, wat met een G begint en door vijf letters wordt uit gedrukt Geluk. Een film met talent gespeeld door hoofd en bijfiguren, en waarin vooral sterk op valt de gedeantevevwisseling, welke Mani de Hardi ondergaat. Voor de liefhebbers een spannende, Zuid- Amerikaansche avonturenroman met Jack Hoxie in de hoofdrol. Een rolprent met mooie natuuropnamen, hevige knockpar- tijen, paarden en cow-boys met als slot de redding van een meisje uit de klauwen van een booswicht en een g '~"\yereeniging. Een film, welke dam naar Nè\?r wel in houdt. van Halifax Een grappige tw- Rotterdam, 22-sen is menschelijk", beneve.w. v. Valentia I Re versal Revue" vuile aar Rotterdam, programma aan, wat w. van zaal gedraaid werd. afgr.. u clh v Anti-kermisvergaderingen. Zooals reeds sedert tal van jaren de ge woonte is, werden ook nu weer in het gebouw der Christ. Vereen, voor Jonge Mannen in deze week anti-kermisavonden gehouden, welke elk jaar hun aantrekkelijk heid blijven behouden. De samenkomsten waren telkens goed bezocht. Gisterenavond gaf de Chr. Jongelieden- Geheelonthouders-vereeniging „De Scha kel" een uitvoering, waarin opgevoerd werd „Het Bankbiljet van 1000", in 2 be drijven, welk stuk zeer goed werd ge speeld. Verder werd nog een samenspraak ,,Die Gertrud kommf' vertoond, terwijl enkele zangnummers en een tableau den avond verder afwisselden. Evangelisatie-samenkomsten. De evangelisatie-samenkomsten, welke vanwege het Evangelisatie-comité der Ger. Kerk alhier in de Nieuwe Middelkerk ge durende deze week zijn gehouden, zijn uit stekend geslaagd. Gedurende iederen avond was het ruime kerkgebouw met een be langstellende schare gevuld, die met groote aandacht de verschillende sprekers en de vertoonde lichtbeelden volgde. Onder de aanwezigen waren velen voor wie in de eerste plaats deze samenkomsten waren belegd. Gisterenavond werd de laatste bij eenkomst gehouden, aan het einde waarvan ds. N. P. Kruyswijk de verschillende me dewerkers, en in het bijzonder de Christ, zangvereeniging „Hosanna" dank bracht voor hun arbeid, de hoop uitsprekende dat Gods zegen op het werk van deze week moge rusten. Gezellige avonden Militair Tehuis. De gezellige avonden, welke deze week in het Militair Tehuis gehouden zijn voor de militairen van land- en zeemacht, wa ren goed bezocht. Op de laatste samen komst, gisterenavond gehouden, werd het woord gevoerd door ds. Warners, vloot- predikant, die in keurige bewoordingen de gelijkenis van den verloren zoon behan delde. De voorzitter van het Tehuis, de heer P. G. Laernoes, bracht aan het einde dank aan allen, die aan het welslagen van deze avonden hebben medegewerkt, in het bij zonder aan den vader en moeder van het Tehuis, van wien in deze week zooveel is gevergd, waarna de heer Laernoes met dankzegging eindigde. Een schoolreisje. Gisteren hebben de kinderen uit de hoog ste klassen der Christ, school in de Kas teelstraat een uitstapje gemaakt naar Ant-' werpen. De verwachtingen waren hoog ge spannen immers, vriendjes en vriendinne tjes van andere scholen hadden er zooveel moois van verteld Gelukkig zijn ze niet teleurgesteld. Bij aankomst stond een oud- leerlinge der school, thans te Antwerpen woonachtig, reeds gereed om de kinderen op de voornaamste plaatsen te brengen. Zoo werd natuurlijk allereerst de Dier gaarde bezocht, en bij de gymnastische toeren van een baviaan waren de kinderen met weg te krijgen. Doch men moest ver der. Vandaar naar Onze-Lieve-Vrouwe- kerk, waar de schilder Rubens, de Belgi sche Rembrandt, bewonderd werd. Hierna werd den kinderen een middagmaal aange boden, wat zich heerlijk liet smaken. Op gewekt en vroolijk werd dan ook de. auto tocht, die nu volgde aanvaard en werd in 2 uur Antwerpen doorkruist In de havens was het vooral de „Belgenland" van de Red Star Line, die door de Vlissrngsche jongens besproken werd. Maar de tijd riep. Broodjes moesten zelfs meegenomen om in den trein verorberd te worden. Na een voorspoedige reis kwam men al zingend te Vlissingen aan, waar de meeste ouders hun kinderen .aan het station reeds m ontvangst namen, mede dankbaar voor de gesmaakte genoegens. Firma Erven A. W. Smits. In het jongste nummer van „Ons Zee land in woord en beeld" komt een artikel voor over de firma Erven A. W. Smits, waarin wordt uiteengezet wat wijlen de beer A. W. Smits in het belang van het hotelwezen in onze gemeente heeft gedaan. Ook wordt er op gewezen dat de heer Smits het eerst de touringcars in bedrijf heeft gebracht, welke voor het touristen- verkeer van zoo groote beteekenis zijn. Het artikel bevat het zeer goed gelijkend por tret van wijlen den heer Smits en daar naast foto's van de door de erven Smits geëxploiteerde hotels benevens een foto van een der touringcars en van de luxe motorboot, waarmede tochtjes naar Veere en Arnemuiden gemaakt worden. Diefstallen. Een kermisman nam van een anderen kermisreiziger een pak goed weg, om zich voor den Zaterdag van behoorlijke ver- schooning te verzekeren. Teneinde bij ont- ^l's^nekking het gestolene buiten bereik der kwam wèe!:fie te brengen, gaf hij het in bewaring 1 station te Middelburg, terwijl het

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 5