No. 171 64e Jaargaei 1926 - VRIJDAÖ 33 JULI oémëëntebestouF FEUILLETON IN DE SCHADUW VAN EEN GR00TE MISDAAD BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door hef geheeie rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van l4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. wijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0175, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, brengen ter algemeene kennis, dat bet Oud-Archief aan het Bellamypark voor het publiek gesloten zal zijn van 21 Juli 1926 tot en met 14 Augustus 1926. Vlissingen, 22 Juli 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L. B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L. S. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog, bij beschikking van 15 Juli 1926, no. 349 V, 7e af deeling van den dienstplicht met ingang van 4 Oc tober 1926, voor één jaar "is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1926. LUDOVICUS JACOBUS VAN DER LINDEN. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen, of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 22 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. naar het Engelsch van AMY SKENE. 21) „Was ze arm „Ja. Ze had geen geld en geen naaste familie en nu heb ik haar geheel uit het oog verloren. Ik zou zoo graag eens weten wat er van haar geworden is." „Heeft u niemand, wie u het vragen kunt Bij voorbeeld iemand met wie zij correspondeerde „Moeder placht af en toe wel eens wat van haar te hooren, maar dat heeft zij nu ook al opgegeven. Dan had ze nog wel een paar nichtjes in het Noorden maar ik weet niet waar. Ze heetten Middleton." „Middleton...? Middleton... Waar heb ik dien naam ook weer onlangs gehoord... Ik meen toen we hier ergens op de grens waren". „Ik wilde wel, dat u het zich herinnerde", zei Maurice. „Want dat kan net de naam van haar oom zijn, waar zij in de vacanties logeeren ging. Ze was gouvernante bij mijn zusje Madge." „Het zal mij wel weer te binnen schieten als ik alleen ben", zei Edith Stainer. „U blijft toch immers vanavond op Dena- maed „Ik had gedacht met den avondtrein terug te gaan. Maar als het mij nu eenig uitzicht gaf, het adres van de Middleton's te bemachtigen, dan zal ik nog blijven en u meteen vanavond even zien spelen. Kunt u het nog al vinden met Creighton „Hij is een goed acteur, maar wat jong er daardoor zal hij zich gauw over het paard gebeurd voelen. Maar als mij wat mvalt van de Middleton's zal ik het u on middellijk laten weten dit beloof ik u Terwijl Maurice dan ook in de voorste rij fauteuils zat, werd hem een briefje De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. De Zwitsersche correspondent van „de Maasbode" seint van gisterenmorgen De berichten aangaande den gezond heidstoestand van H. M. de Koningin luiden vanmorgen bevredigend. Toch schijnt de eerste dagen nog niet aan terugkeer naar Nederland gedacht te kunnen worden, Hoe wel de datum van vertrek nog niet kan worden bepaald, is bekend dat H. M. zeker nog tot aanstaanden Maandag te Sankt Beatenberg zal blijven. Gisteren heeft men professor Otto Nae- geli, hoogleeraar aan de Universiteit te Zii- rich en directeur der medische kliniek van de kantonale ziekenhuizen daar ter stede, verzocht naar Sankt Beatenberg te komen. H. M. schijnt de eerste dagen nog rust te moeten hebben. Examen klerk, departementen van algemeen bestuur. In de maand October van dit jaar zal ge houden worden het examen van candidaten voor de betrekking van klerk bij de depar tementen van algemeen bestuur. Om tot het examen te kunnen worden toegelaten, moe ten de candidaten den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en mogen zij niet ouder zijn dan 25 jaar. Nadere bijzonderheden bevat de „Stct." no. 140. Ideal-motorolie. Door de Handelsmaatschappij R, S. Stok vis Zonen te Rotterdam is een hand boekje uitgegeven betreffende de door haar in den handel gebrachte Ideal-motor olie. In dit handboek komt een lijst met opgave voor der verschillende vloeibaar heden voor alle voorkomende merken. Dit boekje is op aanvrage aan de afdee- hng oliën en vetten van bovengenoemde naamlooze vennootsrhap verkrijgbaar. Een nieuwe mijnstreek in Gelderland. Het is alweer geruimen tijd geleden, dat in de pers berichten werden gepubliceerd omtrent een belangrijke ontdekking in den omtrek van Winterswijk. Volgens die be richten zou er ontdekt ziin, dat het uitge strekte gebied aldaar aardolie en steenkool zou bevatten. Intusschen zijn vele maanden verloopen, zonder dat er verder iets omtrent deze ont dekking werd vernomen. Blijkens door het persbureau Vaz Dias dezer dagen ingestelde informatie, heeft de Nederlandsche Mij. tot het verrichten van mijnbouwkundige werken zich ervoor ge spannen om te onderzoeken, of inderdaad de gebieden in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groenlo en Eibergen aard olie en steenkool zoowel als steenzout be vatten. Reeds sinds eind Maart worden op vijf verschillende plaatsen in de genoemde ge meenten boringen verricht. Groote kostbare torens zijn daar opgesteld en dag en nacht wordt er gewerkt. Na elke 24 uur zijn de boren weer 3 a 4 M. dieper in de aarde gezonken en zoo zijn er al plaatsen, waar de boren circa 500 M. diep in den grond zitten. De inhoud wordt dagelijks door des kundigen onderzocht en algemeen is de ver wachting, dat het mijn veld in deze streek, hetwelk zal worden aangeduid met den naam „Gelria" nog eens „rijke vruchten" zal afwerpen. De genoemde maatschappij toch heeft reeds groote kapitalen aan de proefnemin gen ten koste gelegd. Men deelde ons mede, dat aan het in dienst zijnd personeel reeds 2000 per week aan-salarissen wordt uitbetaald. Voegt men daarbij de niet onaanzienlijke som, welke aan de aanschaffing van de „boortorens" besteed is, dan laat het zich begrijpen, dat er alleszins grond is voor hooggespannen verwachtingen. overhandigd door een van de tooneel- knechts. Het bevatte enkel deze woorden blijkbaar in groote haast geschreven „Ik herinner mij nu alles. Wilt u na af loop der voorstelling met mij naar huis gaan e. S." Niet zoodra was het gordijn gevallen, of hij ging miss Stairner afhalen en zonder een enkel woord meer te hebben gezegd dan de begroeting, sprak Edith „De Middleton's wonen dicht bij Ox- burgh. Ze hadden een loge voor bijna iede- ren avond dat wij daar speelden. Ik geloof dat de Gilmore's een paar van de leden van de familie Middleton kenden. In ieder geval weet ik dat Lily Gilmore een middag bij hen doorbracht, eer we daar weg gingen. „Dank u zeer", antwoordde Maurice uit den grond van zijn hart. „Ik acht het meer dan waarschijnlijk, dat die Middleton's nichtjes zijn van mijn lieve Ethel. Morgen ochtend ga ik miss Gilmore nog eens op zoeken." „Van harte succes er mee Dan komt u het mij toch nog wel eens vertellen eer u naar Londen gaat vroeg miss Stainer. Het kostte Maurice veel moeite om kalm te wachten tot elf uur toen vond hij helaas miss Gilmore uitHij wilde ook niet naar aen schouwburg gaan, want dan was hij bang dat mr. Gilmore zou denken dat hij als het ware bedelde om de verloren plaats. Om drie uur vertoonde hij zich weer en ditmaal was Lily thuis. Ze voelde zich gevleid door dit bezoek ten tweeden male en dacht bij zichzelve „Niet, dat ik nu ooit van plan zou zijn hem te trouwen. Hij kon wel weer gearres teerd worden en zelfs gefcatigen, want hij kon nog wel schuldig wezen Maar hij is heel knap en het zal mr. Creighton wel eens goed doen, als hij ziet dat er althans nog anderen zijn,.." Dus ontving zij hem met een hooghar tige vriendelijkheid. „Is u nog altijd in Denamead, mr. Bruce Beter weer in het vooruitzicht. De bekende weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft Hoewel het weer er gisteren vrij hope loos uitzag, verloren de meteorologen den moed niet. De uitkomst heeft bewezen, dat hun optimisme niet misplaatst was, want er is in den nacht een groote verbetering in het weer gekomen, die in den loop van den dag aanhield. De barometer steeg snel en de naar het Noordwesten gedraaide wind voerde nog wel veel stapelwolken aan, maar deze bleven klein, wat altijd als een goed voorteeken is te beschouwen. De snelle achteruitgang van het weer in den middag van gisteren en de hevige re gens wezen op een snel verloop in de weersveranderingen. Dit is gewoonlijk een aanwijzing, dat wij te doen hebben met een z.g. secundaire depressie, een aanhangsel van een groote, in het verre Noordwesten. Het is gebleken, dat deze verklaring van het zoo snel opgekomen regenweer juist was. Het weerbericht van gisteren toonde aan dat het regenweer op St. Margriet over een groote uitgestrektheid heeft gewoed. Langs de Oostzee vielen zeer groote hoe veelheden regen, gepaard met onweders. De meeste regen viel in Midden-Europa. Bijna geen enkel observatorium meldde geen regen, behalve dan in Noord- en in Zuid-Europa. Over het algemeen nam de temperatuur in Europa verder af, behalve in het Zuiden, waar het nog warm was. VLISSINGEN, 23 JULI. Sluiting Oud-Archief. Het oud-archief aan het Bellamypark zal van heden tot en met 14 Augustus voor het publiek gesloten zijn. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer Andrè J. Geijsen, geeft Zondag a.s., des avonds 8 uur, een concert in de tent op oen boulevard Evertsen. Programma: 1. „Pour la patrie", pas redoublé Aug. Eenhaes 2. Fantaisie brillante sur „La Favorite", opera de Gaetano Doni zetti arr. J. Wtterwulghe 3. „Diana", Fantaisie Originale G. Joh. van Dam 4. „Per Aspera ad As- tra",, Marsch F.Urbach r. „Unsre Grenadieire", Marsch H. L. Blankenburg 6. Cavatine de l'operette „der Maienkönig" Massini 7. „Mein Traum", walzer E. Waldteufel- Stetefeld 8 „A mon pays", Fan taisie Benjamin Edel 9. Finale. Loonconfllct aan de Kon. Maatschappij „de Schelde". Door de nageljongens aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" wordt nog steeds gestaakt. Maandag jl. heeft ook het klinkersperso- reel geweigerd om onder de laatste nieuwe tariefregeling voor hen vastgesteld, te werken. Woensdagmiddag heeft een verga dering plaats gehad op het kantoor, waar bij tegenwoordig waren de directie, het bestuur der arbeidersvertegenwoordiging en vijf man van het klinkerspersoneel. De directie heeft daar den eisch gesteld dat het klinkerspersoneel zou trachten de nagelheeters aan het werk te krijgen, en verder medegedeeld dat indien deze Don- cerdagmorgen niet aan het werk zouden gaan, dan de klinkers zou aangezegd wor- cen om ook voor het warmen der nagels Dat verwondert mij Ik dacht dat u al lang in Londen zoudt zijn „Ik wilde u enkel nog eens spreken en u één vraag stellen." Een donkerroode blos overtoog haar ge laat. Dit was zooveel gauwer dan zij het verwacht had Was het drie weken eerder gebeurd, dan zou zij zij het heerlijk hebben gevonden. Maar nu wat moest zij zeggen... O, wist ze maar zeker, dat die misdaad rooit aan hem bezocht zou worden want hij was zooveel knapper om te zien dan Paul Creighton. „O, neen, doet u dat nog nietWacht u liever nog eer u mij vraagt „Wat bedoelt u?" vroeg hij, ten eenen- ir.ale niet begrijpend. „Waarom zou ik liet u nu niet vragen Ik kan wel niet meer m de gelegenheid zijn." Er volgde een oogenblik pauze toen ging hij voort „Ik zou zoo graag wat weten van een familie Middleton, die dicht bij Oxburgh moet wonen. Ik denk, dat u ze kent De schok was te heftig. Toch wist Lily nog haar waardigheid te handhaven en antwoordde enkel met een hoofdschudden „Er was een boerenfamilie, waar vader op gesteld was dat ik ze ging opzoeken. Ik geloof dat Middleton de naam was." „Waar woonde die Uit welke leden bestond de familie „Dat herinner ik mij niet meer precies. Er was een heele schare meisjes en een paar jongelui. Hun boerderij heette Ril... of zoo iets..." Maurice scherpte eens zijn geheugen. Had hij ooit Ethel den naam van de boer- oerij hooren noemen „En hebben ze nooit eens tegenover u gesproken van een bloedverwante, een nichtje... Tracey genaamd?" Onmiddellijk herinnerde Lily zich, dat ze met Ethel de boerderij was rondgegaan en dat mrs. Middleton haar het jonge meisje had voorgesteld als „mijn nichtje, miss te zorgen en zoodoende het afklinken van nagels weer mogelijk te maken. Mochten zij eventueel weigeren dit werk over te nemen, dan zal het klinkerspersoneel naar huis worden gezonden. Door de klinkers is dien middag nog een poging aangewend om de nagelheeters te bewegen aan het werk te gaan, doch te vergeefs. Dinsdagavond heeft het bestuur der arbeidersvertegenwoordiging een vergade ring gehouden met het klinkerspersoneel, om daar mededeeling te doen van de be sprekingen met de directie, dien middag gehouden en zoo mogelijk tot een besluit te komen. De klinkers hebben daarop het bestuur verzocht om de directie te verzoeken één dag langer uitstel voor het nemen van een beslissing. Dit verzoek heeft het bestuur aan de directie gericht en hiermede is zij accoord gegaan, zoodat dus heden bekend zal zijn of de klinkers het werk van de nagelheeters over zullen nemen en het werk voortgang zal hebben of niet. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond werd besloten aan de leden behoorende bij het klinkerspersoneel mede te deelen dat geen steun verstrekt zal worden aan hen die het nagelheeten weigeren. Ook de afdeelingen van den Christ, en den R. Kath. Metaalbewerkersbond hebben eenzelfde besluit genomen. In een gisterenavond gehouden verga dering van "den Alg. Bond is echter nader besloten wel steun te verleenen, zoodat ook deze leden hedenmorgen niet aan het werk zijn gegaan. Hoewel van de stakende werklieden slechts ongeveer een vierde gedeelte is ge organiseerd, zullen naar wij vernemen toch ook de ongeorganiseerde werklieden uit- keering ontvangen. Een zeer klein gedeelte van het klinkers personeel is aan het werk gebleven. Vacantiereis „De Kleine Stem". Men verzoek ons opname van het volgen de verslag van de vacantiereis van leden van „de Kleine Stem" Toen de kinderen Zaterdag jl. te Nijme gen arriveerden was het al een buitenge wone drukte. Enkele pleegouders waren naar het station gekomen om eens te kij ken naar ae aankomst van de Vlissingsche jeugd. Even werd gepauzeerd, daar de mu ziek en het kinderkoor van Nijmegen de kinderen zouden komen afhalen, om geza menlijk naar het eigen gebouw te marchee- ren, waar de pleegouders met ongeduld zaten te wachten op de kleine logé's. Na een welkomstwoord van de voorzitster van Nijmegen werden de kinderen, nadat hun 'n verversching was aangeboden, aan de pleegouders afgeleverd. Omstreeks 7.30 uur waren allen in de beste orde ondergebracht. Zondagmiddag kwamen de kinderen bij een om gezamenlijk een wandeling te ma ken door de stad en omgeving. Maandag morgen was het om 9 uur verzamelen, om een dagje naar Berg en Dal te gaan, wat voor de kinderen een dag is geweest van genieten, die zij niet gauw zullen vergeten. Met de electrische tram werd weer huis waarts gereden. Den volgenden dag, werd een bezoek gebracht aan den Piasmolen Hiervoor was een extra-tram besteld en om 10 uur reden wij (ondanks den regen) er heen met de stille hoop dat het weer zou opklaren, maar helaas, deze dag is verre gend, zoodat wij genoodzaakt waren, wat eerder naar huis te gaan en kwamen wij omstreeks 3 uur te Nijmegen aan. Woensdagmorgen waren de kinderen bij de pleegouders en om 12.30 weer samen gekomen jn 't eigen gebouw. Men voelt direct de warme liefde voor 't kind, als men ziet wat ook deze menschen voor onze kin deren hebben gedaan. Wij zijn nog in de gelegenheid geweest bij enkele pleegouders een bezoek te brengen en kregen den in druk, dat de menschen buitengewoon goed T racey". Ze herinnerde zich ook, dat toen ze het spel van mr. Bruce geroemd had, miss Tracey haar met ijskouden blik had aange staard en haar over het geheel zoo'n on aangename gewaarwording bezorgd van zich niet op haar gemak te voelen, dat zij dit nu een geschikte gelegenheid vond om zich te wreken. Met opgetrokken wenkbrauwen, als spande ze zich juist ten zeerste in, ant woordde zij „Neen. Ze hebben nooit zoo'n naam ge noemd, terwijl ik daar was". Hij zuchtte. „Het kunnen wel niet dezelfde menschen zijn. Middleton is geen heel ongewone naam maar ik had gehoopt... Dank u in tusschen nog wel voor uw inlichting, miss Gilmore". Hij stond op en bood haar de hand, die zij, mogelijk met eenige gewetensknaging, aanvaardde. Toen hij weg was, herhaalde zij steeds dat Paul Creighton in alle deelen lang niet zoo'n knappe verschijning was als Mau rice Bruce. En deze overlegde bij zich zeiven wat hem nu eigenlijk te doen stond. Hij had nog een paar dagen eer hij in Londen hoefde te zijn. Zou hij nu zóó naar Oxburgh gaan, in de dwaze hoop Ethel dan op de een of andere manier op het spoor te ko men Als hij haar vond, dan zou dit mis schien enkel zijn om tot de droeve ontdek king te komen, dat zij haar belangstelling in hem verloren had. Opeens daar dacht hij weer aan dien anoniemen ge typten brief... Hoe was hij toch ook zoo dom geweest Die waarschuwing was immers van Ethel 1 Ze had betrekking op de verdenking die op hem rustte in verband met den moord op Sir Stephen Dacre, waar hij toen nog niet het flauwste vermoeden van had. Hoe zij er van gehoord had begreep hij in de verste verte niet, noch hoe zij ver- Het moderne Zeeppoeder De fabrikanten van Rinso, het moderne zeep poeder, wisten Rinso te maken tot het zeeppoe der met den grootsten verkoop ter wereld I De enorm groote vraag naar Rinso, het groote aantal huisvrou wen over de geheeie we reld die er absoluut niet meer buiten kunnen, is voor U_ een waarborg voor de buitengewone hoedanigheden van dit zeeppoeder. Neemt nog heden proef 1 De Lever's Zeep My., Vlaardingen. R65-30 zijn doordrongen van de noodzakelijkheid cm op deze wijze de jeugd in de gelegen heid te stellen, wat meer te laten zien dan hun eigen stad of dorp. De woorden van dank uitgesproken bij het vertrek uit Nij megen door onzen voorzitter aan de pleeg ouders, maar vooral aan het bestuur van „de Kleine Stem" uit Nijmegen, waren zeer zeker verdiend. De terugreis is goed verloopen, en kwa men de kinderen om 5.30 in Vlissingen aan. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat ook deze vacantiereis schitterend is ge slaagd. Nu komen volgende week de leden van het kinderkoor „de Jonge Stem" uit Dord recht naar hier. Wij zullen ook deze kin deren laten genieten en vragen daarvoor aller medewerking; Voor deze gelegenheid houden wij a.s. Dinsdagavond om 8 uur een ouderavond in de Willem III. Allen die ons kunnen en willen helpen zijn hartelijk welkom. Wie nog kinderen kunnen plaatsen gelieven dit even mede te deelen. Verder verwijzen wij naar achterstaande advertentie. In onze tijdinghal. Wij hebben weer een serie zeer interes sante foto's in onze tijdinghal geëtaleerd. Ten eerste een foto van den heer J. van der Bos te Zandvoort, die op 1 Augustus zijn lOOen jaardag hoopt te herdenken. De oude heer mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Verder kiekjes van het concours hippique te Hoofddorp. Een foto van de excursionisten aan het Oudheidkundig Genootschap, te Montfoort genomen. Als opvolger van baron Wittert van Hoogland zal tot lid van de Eerste Kamer worden gekozen prof. dr. A. M. A. A. Ste ger te 's-Gravenhage. Wij etaleeren een fo to van den nieuwen Senator. Nog hebben wij opgenomen foto's van band had gebracht tusschen hem en den secretaris Maurice Hamilton. „Ik heb zoovele „aliases" of ik een mis dadiger was I" dacht bij. Maar toch wist hij twee dingen van belang. Vooreerst dat Ethel dus nog genoegzaam belangstel ling in hem voelde om zijn vrijheid te wen- schen en dan zag hij misschien nog wel kans om haar te bereiken. Wat die uitspraak van Lily Gilmore be trof, dat de Middleton's niet van miss Tracey gesproken hadden, hier hechtte hij niet al te veel waarde aan. Ethel kon wel weg zijn gegaan, eer Lily dien Zondag op cie boerderij had doorgebracht, waardoor er van zelf niet zooveel reden was om van het nichtje te spreken tegen een haar dan onbekende. Hij ging naar het station, vergewiste zich daar dat er een trein vertrok uit Dena mead, die even na achten Oxburgh bereik te, keerde naar zijn pension terug, pakte zijn handtasch, schreef een enkel regeltje aan Edith Stainer en vertrok. De trein was een uur te laat, zoodat hij zijn bezoek in ieder geval tot den volgen den dag moest uitstellen. „Kent u ook iemand van den naam Mid dleton vroeg hij den waard van de her berg „De drie Hoefijzers", waar hij zou overnachten. (Wordt vervolgd.) VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE NIET SPUWEN. Wat gij op den vloer spuwt, komt weer in de lucht, die gij en Uw mede- menschen inademen. GEZONDHEIDSRAAD. I

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1