USELzsssrJi WOENSDAG 31 JULI ■»Wo.l69 64e Jaargang - - - 1926 - KING PEPERMUNT GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND sssar, Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT wordt de origineele verkocht IN IEDER i TABLET MOET VOL UIT STAAN KING •EXTRA STRONG Verkrijgbaar bij Uwen winke ier a 20 cent per ons. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. GEMEENTEREKENING 1925. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend, dat, ter voldoening aan de voorschriften van artikel 219 der Gemeentewet, de rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente, alsmede aie van het Havenbedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitveiling, het bedrijf der Badexploitatie, het Woningbe drijf en het bedrijf van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlis- singen over het dienstjaar 1925, ter secre tarie voor een ieder ter lezing zijn neder- gelegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 21 Juli 1926. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L. B. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L. S. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1927 voor deze gemeente zal plaats heb ben in het Militair Hospitaal te Vlissingen (Korenstraat) op Donderdag, den 5en Augustus 1926, des voormiddags te 9 uur voor hen wier namen als beginletter heb ben A t/m M te 11 uur vm. de overigen. Wie aan de loting deelnemen. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den dag van aanvang der loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgeslo ten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te wezen en ook geen ingezetene zijn d. als niet-Nederlander hebben opgehou den ingezetene te zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn on derworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen f. terecht in een andere gemeente zijn ingeschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om tijdig op de aangegeven plaats aanwe zig te zijn. Wijze van loting. De loting geschiedt ten overstaan van den lotingscommissaris. De ingeschreve nen worden in de volgorde van het alpha- betisch register opgeroepen, om zelf een nummer te trekken. Blijkt niet, dat de op geroepen ingeschrevene aanwezig is, of is deze buiten staat of onwillig een nummer te trekken, dan wordt de wettige vertegen woordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat de ingeschrevene of de wettige vertegenwoor diger aanwezig is of zijn zij, voor zoover aanwezig, buiten staat of onwillig een num mer te trekken, of acht de lotingscommis saris het niet aannemelijk, dat de verschij nende persoon de opgeroepene is, dan ge schiedt het trekken door den burgemeester, het lid van den gemeenteraad of den amb tenaar der gemeente, bij de loting tegen woordig. Het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de loteling het biljet binnen drie maanden na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door hun wettigen vertegenwoordiger kunnen tegen de wijzè, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, het moet met redenen om kleed zijn en binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloo- pen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den burgemeester. Deze zendt het ter beslissing aan den Commissa ris der Koningin. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente-secretarie gedurende tien da gen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennisgeving zal geschieden. Het tei inzage leggen van dat afschrift zal te vens bij persoonlijke kennisgeving worden bekend gemaakt aan hen, die de bezwaren inbrachten. Bezwaren, niet ingericht of niet ingele verd op de hier aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen, 20 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES. L. B De Koningin in Zwitserland. De Koningin is door een op de bronchiën gevatte koude genoodzaakt, haar terugkeer uit Zwitserland naar Nederland uit te stel len. Het ontwapeningsvoorstel K. ter Laan c.s. Verschenen is de memorie van antwoord van den heer K. ter Laan c.s. op het voor- loopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer inzake het door hem en de heeren Albarda, Kleerekoper, Schaper en Van Zadelhoff ingediende voorstel- cntwapeningswet. Het spreekt volgens de indieners van het voorstelTer Laan vanzelf, dat zij de Ne- oerlandsche weermacht niet alleen onvol doende achten voor het voeren van een zelfstandig verweer, doch ook om den eer sten aanval te weerstaan. In diepen ernst spreken zij den wensch uit, dat nimmer de ongegrondheid en de lichtvaardigheid van die onderstelling, waarvan sommige leden uitgaan, bloedig en onherstelbaar blijken zal. Zoolang wij een leger hebben, staan wij daaraan bloot. Wij moeten niet afwach ten tot er een internationale politie komt wij moeten beginnen met ons zelf tot de politie-taak te beperken. Hoofdzaak voor hen is, dat zij voor Ne derland tot de ontwapening overgaan, om dat de nieuwe feiten daartoe dwingen. Om aie reden heeft de S.D.A.P. haar standpunt \an vroeger verlaten elke partij, die de teekenen der tijden verstaat, zal hetzelfde moeten doen in het waarachtig belang van ons volk. Het conflict bij de trani Zutphen-Emmerik bijgelegd. Het conflict bij de tramwegmaatschappij Zutfen-Emmerik, dat circa een half jaar heeft geduurd is bijgelegd en wel op o.m. de volgende voorwaarden Er zal niet worden gesproken van een verliezende of winnende partij. Partijen zijn derhalve bijeengekomen om het conflict te liquideeren. Plaatsing van het tengevolge van de sta king ontslagen personeel van de tramweg maatschappij Zutfen-Emmerik geschiedt zooveel mogelijk weer bij genoemde tram wegmaatschappij. Het niet herplaatste personeel zal zoo veel mogelijk bij andere maatschappijen der werkgeversorganisatie worden ge plaatst, daarbij er mede rekening houdende, dat nieuw bij de tramwegmaatschappij Zutfen-Emmerik in dienst genomen perso neel, indien plaatsing of terugplaatsing bij andere maatschappijen kan geschieden, daarheen zal dienen te worden geplaatst, waardoor de bij de Zutfen-Emmerik vrijge komen plaatsen beschikbaar komen voor tengevolge van de staking ontslagen per soneel der lijn Zutfen-Emmerik. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Dinsdag 20 Juli. (Vervolg en slot.) Verbinding met Schouwen. Over het voorstel tot toekenning van sub sidie aan de Rotterd. tramwegmaatschap pij voor haren stoombootdienst tusschen Zijpe en Anna-Pacobapolder en afwijzing van het verzoek van C. J. Maas en A.West- broek, veerlieden, om subsidie en aanbren gen van pontons ten behoeve van een veer dienst tusschen Zijpe en Willenjpolder, had men in de afdeelingen reeds verschillende vragen gesteld en naar aanleiding daarvan hadden Ged. Staten o.a. medegedeeld, dat op de lijn Zijpe-Stavenisse in 1925 werden vervoerd 885 passagiers le en 4235 2de klasse. De heer Overhoff wijst er op, dat dit bij een subsidie van 5000 dus 1 per ver voerde persoon, is, hij acht dit veel te veel en vraagt of het niet kan vervallen, dat misschien bij het tot standkomen van de brug over de Eendracht het aantal zal toe nemen, daaraan heeft men nu niets. De heer Bolier bepleit aanneming van het voorstel zonder meer. Dit deel van de provincie komt toch steeds achteraan bij Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid- Beveland met booten, trammen en treinen. De heer Afoelker geeft toe, dat 5000 niet veel is, maar juicht het toe, dat Ged. Staten de 5000 subsidie handhaven, want het toont dat /zij een open oog hebben voor de belangen van alle onderdeelen der pro vincie. Als later onverhoopt te kort op de brug zou ontstaan, zou de 5000 daarvoor goed besteed zijn. De heer Van Dixhoorn juicht het voorstel ioe. Zeker '5000 passagiers is niet veel, maar onze provincie telt nu eenmaal niet veel inwoners maar wel veel verkeersmoei lijkheden. De heer Van der Weijde wijst er op, dat ook bij den Provincialen dienst iedere pas sagier geld kost aan de provincie. Tholen zal nog moeten afwachten of het subsidie voor de brug zou kunnen krijgen. De heer Overhoff meent, dat er wel dege- geld voor het Noorden wordt uitgegeven. De heer Van Oeveren deelt mede, dat hem laatst gevraagd werd of men zich in Schouwen wel Nederlanders voelde. Toen spreker antwoordde gelukkig wel, werd hem toegevoegd, maar Nederland schijnt jelui niet als Nederlanders te beschouwen. Het voorstel van Ged. Staten werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Dit zelfde geschiedt met het voorstel tot samenvoeging van de gronden in den pol der Dijkwater met het waterschap Schou wen. Voorstel wegenverbetering. Het bovengenoemde voorstel had in de afdeelingen reeds veel discussie uitgelokt, waarbij van de zijde van Ged. Staten o.a. werd geantw'oord, dat met zekerheid nog niet te zeggen is, welk wegdek het beste is. Dit hangt te veel van verschillende om standigheden af. Verder, dat het onderhoud wel degelijk door de provincie zal ter hand worden genomen. De ervaring heeft ge leerd, dat dit beter is en de 'medeonder houdsplichtigen krijgen aan het einde van het jaar hun nota gestuurd. Vooral de weg Goes-Wolphaartsdijksche veer werd zeer druk besproken en o.a. op de hooge kosten gewezen die daarmede gemoeid zullen zijn, een som van 155.000 werd nog te laag geacht. Gevraagd werd ook hoe Ged. Sta ten er toe zijn gekomen om een nieuwen weg juist op deze plaats te ontwerpen. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat door de directie van den stoomboot- dienst op de Oosterschelde er destijds op gewezen is, dat over het vervoer langs de haven te Goes, vooral in den bietentijd, nogal creklaagd wordt en dat deze k!ac^" Sen stoot hebben gegeven een meuken »o zoeken, waardoor dan ook tevens de reizigers spoediger naar Middelburg zou den kunnen worden vervoerd. Voorts, dat over den weg door den Willtelminapolder herhaaldelijk is geklaagd, dat deze door toenemend autoverkeer g«u'neerd *or£ In betrekking tot de tosten-btrekienmg wordt gezegd, dat deze een globale is. V er beterin! van den bestaanden weg langs (te haven van Qoes zou 10.000 m»"1"C°JT ten Bovendien is de nieuwe weg 500 M. korter en daardoor zal het onderhoud ook weer minder zijn. Wat het wachten op de aanneming van het nieuwe wetsontwerp wegenbelasting betreft daar moet men zich n,%^r^ciMeSwe|Sn zuilen daarbij in aanmerking komen. Buiten deze zul en er niet veel bijkomen. Bovendien wordt dan de kwestie weer eenige aren verschoven. Een hd van Ged. Staten zou nog geen aan vang met het werk willen "taken In een der afdeelingen werd met 10 tegen 9 stemmen en 2 onthoudingen een motte den wee Goes-Katscheveer terug. De heer Van der Weijde deelde mede, daHnzake den weg Middelbnrg-Vlissingen gewacht wordt op een antwoord van M.d- delbure om te beslissen. De heer Onderdijk meent, dat als Mid delburg niet wil medewerken, dit nu maar eens ronduit gezegd moest worden. Spre ker woont te Middelburg, maar meent dat men daar dan maar eens een voorbeeld moet nemen aan de voortvarendheid van Vhssingen Z. i. heeft Middelburg nog meer belang bii den weg dan Vlissingen, vooral ook Js de Vfosinggsche haven gereed is en de ferryboot zal varen. Maar men moet dan zorcen dat de goede weg er is Spieker wil dan ook pertinent weten of Middelburg de zaak werkelijk ^eenhoudt. De heer Van de Wart meent, dat ae nieuwe soort dekking 7 tot 9 per:M kost, tegen de klinkevbestratmg 4, en hij zou toch gaarne willen weten wat Ged. Staten ten deze van plan zijn. De heer Laernoes gelooft wel, dat bij voldoende aandrang Middelburg wel zal medewerken. f De heer Kodde vraagt waarom men met deze voorstellen is gekomen, zijn de finan ciën zoo medegevallen De heer Wellemar acht wegverbetenng ZeDeUhee?Van Dixhoorn wil nog meer aan- dringen op goed onderhoud door de onder- h°DeShe'er Van der Weijde herhaalt dal men wacht op antwoord van Middelburg. De meeningen over wegdekken zijn steeds ver anderd en het staat nog geenszins vast, dat een nieuw soort dek het tweemaal zoolang zal volhouden als een klinkerbestrating De heer Kodde zou gaarne een lijst heb- ben van alle wegen die in aanmerking Ko men ■voor verbetering. Het voorstel wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tramlijn HoofdplaatBreskens. Het voorstel voor het verstrekken van een renteloos voorschot aan de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij voor den aanleg van de tramlijn Hopidplaat—Bres- kens, had ook in de afdceling tot opmer kingen aanleiding gegeven, die Ged. btaten aanleiding gaven te zeggen, dat het De- houd der bestaande verbinding, naar hun ne meening, voldoende gewaarborgd is. door de voorwaarden, waaronder destijds de concessie en het renteloos voorschot zijn verleend. 1 Thans was het de heer De Pauw die meent, dat de Z.V.T.M. in gebreke is ge bleven, door deze lijn nog met aan te leg den Hij vraagt krachtig aan te dringen, Inders komt er niets van. Spreker wijst er op dat men niets afbetaalt op de renteloo- ze voorschotten en een kantoorgebouw bouwt van 80.000. Men moet nog eens aandringen op afbetalingen. De spreker stelt een motie voor, waarin het vertrou wen wordt uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met afbe talingen. Tevens meent spreker dat het zeer crewenscht is, dat de trammen doorrijden naar het dorp Hoofdplaat. De heer Wallien meent, dat het beter, is, dat er tusschen de 1ste en 2de vergadering van de Statenzitting 3 weken verloopen, men heeft dan beter tijd ook de grootere algemeene verslagen te bewerken. Door deze lijn kan men zeggen, dat bijna ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen voldoende voor zien is van trammen. Mede namens de hee ren Hendrix en Erasmus stelt spreker voor te bepalen, dat ook op de lijn Tol-Hoofd- plaat 5 keer per dag heen en weer moet worden gereden. De voorzitter zegt dat tegen den inhoud van de motie-De Pauw geen bezwaar kan Z1)De heer Dieleman zegt dat men niet kan spreken over in gebreke Wijven, de aan deelhouders hebben reeds de helft van hun kapitaal verloren en nog nimmer rente ge- had, nu voor de 1ste maal 4 Dit is toch billijk dat zij dat nu k"Sg£"; Het is hem niet bekend, dat er 80.001) voor een gebouw is uitgegeven^ trouwens i dit is een interne aangelegenheid, tr moet nu reeds 5 maal gereden worden, zonder ontheffing en daar wordt minder kans op, nu er een aanvoer voor twee lijnen langs zal komen. De tram is zoo zeer afhankelijk van de mate van bietenvervoer. Na nog een paar opmerkingen van de heeren Wallien en De Pauw, zegt de heer Dieleman verder dat Ged Staten geen zeg gingschap hebben over het gebouw, maar WtDehe'heer Wallien trok zijn voorstel in, waarna het voorstel van Ged. Staten zon der hoofdelijke stemming werd aangeno- 1,1 Eveneens werden zonder hTOidelijke stemming aangenomen de voorstellen tot afwijzing van het verzoek om subsidie voor het congres voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken, dat tot vaststelling van de rekening 1924, tot wijziging der be grootingen 1925 en 1926 en tot heffing van de opcenten der rijksbelastingen 1927. Begrooting. De begrooting 1927 had in de afdeelingen verschillende vragen naar voren doen ko men, die bij de openbare behandeling we der te berde werden gebracht. De heer Onderdijk besprak het adres van Volkson derwijs inzake schoolartsen en betreurde het, dat dit niet aan Provinciale Staten is gericht, toch hoopt hij dat Ged. Staten in de najaarsvergadering daarover eens iets zullen voorstellen. Als het hun aandacht heeft, zooals in een afdeeling gezegd is vertrouwt spreker daarop. Ook inzake den strijd tegen de zuigelingensterfte heeft het spreker genoegen gedaan, dat daarop de aandacht van Ged. Staten gevestigd blijft. Het is niet voldoende dat de gemeen tebesturen bij geboorte aangifte circulaires zenden. Spreker wijst ook nog op de wenschelijkheid bij werken van de provin cie of door haar gesubsidieerd zooveel mo gelijk Nederlandsche werklieden te werk te stellen. Ook op goede controle van de ge meenteontvangers en voorlichting aan hen, dringt spreker aan. De heer Welleman meent, dat Ged. Sta ten wel te spoedig antwoordden op het schrijven van Volksonderwijs en komt er ook tegen op, dat Ged. Staten een gemeen tebestuur steunen in het weigeren van een lokaal voor een landbouwcursus. De heer Dieleman meent dat het moeilijk is voor Ged. Staten om financieelen steun voor te stellen voor schoolartsen. Het is een taak meer voor het algemeen. Wat be treft het te werk stellen van Nederlandsche arbeiders wordt het voorbeeld van het rijk gevolgd, het mag 20 of 25 °fc schelen en dan neemt men nog Nederlanders aan. Men is op de griffie steeds bereid leiding en in lichtingen te geven aan de ontvangers. De heer Van de Putte zegt, dat alle cur sussen iets bijdragen voor het gebruik van lokalen. Bij de artikelsgewijze behandeling vroeg de heer De Pauw om een promenadedek op de booten voor de tweede klasse passa giers, en stelde tevens de vraag hoe de aanbesteding van de kleeren gaat. De heer Van Rompu. zegt dat het gaan der 2e klasse passagiers naar het prome nadedek oogluikend wordt toegelaten. De kleeding wordt ook gegund in verband met kwaliteit der aangeboden stof. De heer Boogerd drong aan op goede zorg voor de nieuwe haven te Zierikzee. De heer Onderdijk bepleitte een nieuwe boot voor den dienst Veere-Kamperland, de heer De Baare een andere toekenning der subsidie aan de Kindervacantie- en her halingskolonies en wel 50 cent per dag voor winter verpleging. Op voorstel van Ged. Staten werd thans de post voor steun aan herstel van oude gebouwen gebracht van 5000 op 7500, waarbij de heer de Jonge er op aandrong na de restauraties goed toezicht te houden op het onderhoud. Nadat de begrooting was vastgesteld op een eindcijfer van 19.968.13 en een jxtst onvoorzien van 17.469.13 werd nog be sloten aan Veere uit te keeren in 1927 2500, in 1928 1500 en in 1929 1000. Hierna werd de zomerzitting door den voorzitter in naam der Koningin gesloten. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de Ie helft van de maand Juli 1926. INGEKOMEN A. van Dijk, commies ter secretarie, Hyacinthenlaan 45, van Oude Pekela. J. F. Louwerse, korporaal der artillerie, Bomvrije kazerne, van Gorinchem. F. Döringen, bankwerker, Kleine Markt 7. van Velsen. P. F. Pepers, loods Belgisch Loodswezen, Walstraat 44, van Merxem. A. Bleijenberg, glazenwasscher, Mari- r.iersplein 3, van Oost- en West-Souburg. D. Plaizierden Heeten, zonder, Dijk- straat 14, van Woerden. J. G. Huijsmans, remmer Ned. Spoorw., Dijkstraat 131, van 's-Hertogenbosch. D. Bezemer, arb. telegr. Ned. Spoorw., Kanaalstraat 78, van Oost- en West-Sou burg. G. P. Kaat, bankwerker, Begonialaan 2, van Oost- en West-Souburg. E. M. ContantBlok, zonder, Lepelstr. 4, van Amsterdam. M. Kok, metselaar, Kanaalstraat 100, van Maassluis. J. J. Streefkerk, kantoorbediende, Aagje Dekenstraat 93, van Amsterdam. M. van de Gruiter, visscher, Koudenhoek 18, van Arnemuiden. M. G. M. L. Caron, zonder, Paul Kruger- straat 6, van Maasbree. G. K. Lichtenberg, kellner, Joost de Moorstraat 29, van Middelburg. W. C. Davidse, melkslijter, Glacisstraat 145, van Middelburg. M. K. CornelisseKnop, zonder, Verk. Quakkelaarstraat 145, van Veere. VERTROKKEN J. S. J. Mürer, „Gruno", naar Ned.-Indië. C. J. Verhulst, Scherminkelstraat 17, naar Kats. Mej. J. W. Warren, Boulevard de Ruyter 58, naar Rotterdam. H. van den Berg, Glacisstraat 151, naar Rotterdam. M. J. Geeve, Bankertstraat 78, naar Rot terdam. A. C. J. Maes, Kanaalstraat 78, naar Middelburg. Mej. P. J. M. Klijberg, Van Dishoeckstr. 20, naar Amsterdam. F. E. Heinsius, Boulevard de Ruyter 16, naar Amsterdam. J. M. Bakx, Bankertstraat 59, naar Rot terdam. W. de Kam, Van Hoorn van Burghstraat 13, naar Zierikzee. L. Corthals, Glacisstraat 33, naar Soe- rabaja. A. Marinissen, Koudenhoek 41, naar Oost- en West-Souburg. C. J. F. H. van der Hof, Vrouwestraat 24, naar Tilburg. C. M. VerwijsBos, Walstraat 98, naar Middelburg. N. de Pagter, Paul Krugerstraat 11, naar Oost- en West-Souburg. F. C. WortmanSchrijver, Aagje Deken straat 3, naar Goes. W. van Beken, Lange Zelke 27, naar Middelburg. J. S. T. Kamsteeg, Aagje Dekenstraat 15, naar 's-Gravenhage. A. van Belzen, Prinsenstraat 2, naar Ar- remuiden. A. Gruppen, Kasteelstraat 75, naar Dan- tumadeel. 1. Verhaagen, Boschjeslaan 17, naar Rot terdam. Mej. A. Paarlberg, Hellebardierstraat 2, naar Zeist. N. A. Malcorps, Bloemenlaan 6, naar Naarden. J. Mieras, Badhuisstraat 24, naar Schore. A. Voets, Kanaalstraat 24, naar Oost- en West-Souburg. H. van der Roost, Kasteelstraat 77, naar Helder. N. J. Vader, Bouwen Ewoutstraat 16, raar Oost- en West-Souburg. C. P. Lootsma, Bouwen Ewoutstraat 16, naar Oost- en West-Souburg. Th. C. van Dierendonck, Badhuisstraat 34, naar Blankenberg. VLISSINGEN, 21 JULI. De kermis. Al was het weer gisteren niet zoo erg gunstig, toch waren er 's avonds heel wat menschen op de been, die zich door het buitje van ongeveer kwart voor 9 niet heb ben laten verjagen bij hun rondgang over c'e jaarlijks weerkeerende jool. Maar veel volk in de vermaaksinrichtingen zagen we met. Wel reed sporadisch een enkel persoon in de autootjes, wel draaiden de visschen, zwanen en vliegmachines niet heelemaal voor niets, maar toen we in den vroegen avond langs kwamen later op den avond was het bezoek er wat drukker zaten ae draaiend-schuivende banken vol met... lucht. De straatkermislui waren ook al in actie. We zagen den chocoladeverkooper en den koopman in „vandaag maar zoo veel", we stuitten op de groep menschen, die luisterden naar de straatzangers of ke ken naar de vlugge vingers van den straat- artist. Toen zijn we ook eens gaan kijken in dat kleine tentje, waar de „reuzenslan gen" te bewonderen waren. Wij kunnen na dat bezoek gerust verklaren, dat we geen spijt hebben gehad van onzen gang. Niet alleen hebben we er zien „werken" met den python, maar we kregen er ook een uitleg bij, die klonk als een klok. Het is de moeite waard voor het luttele be- arag van den toegangsprijs daar eens een kijkje te nemen, waar men tenminste niet bij den neus genomen wordt. We hebben op onzen rondgang iets „noch nie dagewe- senes" gezien, nl. het inslaan van een spij ker in een bepaald aantal klappen. Wat ens dezen keer getroffen heeft is het feit, dat ditmaal weer eenige plaats moest inge ruimd worden voor „speelgoedkramen", die de laatste jaren maar weinig op de ker mis werden gezien. Alhambra-Theater. Dat de film „Bet trekt de 100.000" veel publiek zou trekken was wel te verwach ten. De explicatie van deze film door mevr. Adrienne Solser valt zoo in den smaak dat iederen avond honderden en honderden zich voor het Alhambra-theater verdringen om binnen te komen. De toeloop was gis terenavond zoo groot dat de politie de vestibule heeft moeten ontruimen. Daar ook morgen nog op een zeer druk bezoek wordt gerekend, heeft de directie besloten dan twee voorstellingen te geven cn wel om 7 en om 9 uur. Kievit's en Elfrinks Variété-gezelschap. Concertgebouw. Ook gisteren hebben we ons kostelijk ge amuseerd en met volle teugen genoten van het frissche kermisprogramrna, wat de di verse artisten ons aanbieden. Bart Elfrink bezit uitstekende capacitei ten goed humorist en aangenaam confe rencier. Zijn eigen creatie „De tien gebo den", vol van bitteren ernst en pure werke lijkheid viel zeer in den smaak. Dat hij met zijn pakkende refreintjes de zaal mede kreeg ligt voor de hand. En dat gelukte zelfs ook al aan zijn jeugdige collega Berry Kievits, de cabaretière in den dop, die al aardig op den goeden weg is. Wat clown Novel ten gehoore heeft ge bracht is inderdaad phaenomeen. Zijn di verse, niet alledaagsche instrumenten, be-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1