buitenland ^oemengirnielto13 r-i% Vacantiereis Het doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden dei- Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. de extra-tram, die ons tot aan de Belgische grens bracht. Bij de Hollandsche grens waar moest worden overgestapt, heeft ze ker menig kinderhartje gepopeld. Daar tcch moest de Hollandsche douane gepas seerd worden en... ze hadden gebruik ge maakt van de goedkoope Belgische frank. Maar alles liep vlot van stapel, menigeen ging met een verlicht hartje naar de Hol landsche tram, die hen naar Bergen op Zoom voerde, waar nog iets gebruikt kon worden. Een wandeling door de stad en het laatste deel van den tocht begon, die voor velen, zoo niet voor allen een werkelijke feesttocht is geweest. Een soortgelijke reis is in de laatste week door de hoogste klassen der andere scholen gemaakt, terwijl de klassen 3 en 4 van A, B en C deze week een genoeglijk aagje naar Domburg hebben gemaakt, waar ze volop hebben kunnen genieten van bosch en strand. Ouderavond School C. Woensdag werd in het gymnastieklokaal van school C. (Eland) een ouderavond ge houden, welke vrij goed bezocht was. Door den heer Hesselius, hoofd der school, werd met een korte inleiding deze bijeenkomst geopend, waarin hij de aan wezigen welkom heette en enkele mededee- lingen deed, o.a. over het reisje der kinde ren naar Antwerpen. Ook wekte spreker de aanwezige ouders op om hun kinde ren van het 7e leerjaar gebruik te laten maken. Hierna zongen de kinderen uit de 6e klas se eenige liederen, welke met een dankbaar applaus werden beloond. Na een kleine versnapering te hebben ontvangen gingen de kinderen huiswaarts. Daarna werd aan den onderwijzer den heer De Baare het woord gegeven voor het houden van Een praatje over opvoe den, waarin spreker verschillende dingen vertelde, welke een onderwijzer alzoo op school ondervindt. De heer De Baare ves tigde de aandacht op het onderzoek der kinderen bij den schoolarts, waarvan zeer tot nadeel van het kind, zooveel ouders geen gebruik maken. Hij behandelde ook nog het rooken der jeugd en gaf met eeni ge cijfers aait hoe ver dat kwaad al is voortgewoekerd. Hij wees de aanwezigen nog op de slechte gewoonte van vele ou ders om de kinderen laat op straat te laten ten eerste om het ve'e verkeerde wat de kinderen op de straat leeren, en ten tweede missen de kinderen de noodige rust, om den volgenden dag te kunnen leeren, wat van hen verwacht wordt. Na deze rede bracht de voorzitter van de Oudercommissie in bespreking de school bibliotheek. Besloten werd dit punt aan te houden tot een volgende bijeenkomst. Door enkele ouders werden nog eenige inlichtingen crevraagd, waarna de heer Hes selius den heer De Baare dank bracht voor zijn mooie rede en de aanwezigen voor hun opkomst, waarna deze bijeenkomst geslo ten werd. Evangelisatie-samenkomsten. Vanwege het Evangelisatie-comité der Geref. Kerk alhier zullen de volgende week een viertal Evangelisatie-samenkomsten worden gehouden in de Nieuwe Middelkerk, en wel op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdagavond. Daarin zullen verschillende sprekers het woord voeren en lichtbeelden worden ver toond, terwijl de Christ, zangvereeniging „Hosanna" en het kinderkoor hun mede werking zullen verleenen. Kinderkoor „De Kleine Stem". De leden van het kinderkoor „de Kleine Stem", zullen een uitstapje van 5 dagen naar Nijmegen maken. Morgenochtend kwart over 12 zullen de kinderen op het Betje Wolffplein vezamelen en met den trein van 1.14 naar Nijmegen vertrekken. De terugreis is bepaald op Woensdag 21 Juli en de aankomst alhier op 5.30 uur. Staking nageljongens. Hedenmorgen is op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" een staking uitge- fcioken onder een gedeelte der nageljon- gens, die hooger loon eischen. Examen rijksklerk. Bij het in Mei jl. te Breda gehouden exa men voor rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn geslaagd de heeren C. J. Machielse en J. de Bel te Mid delburg, leerlingen van den cursus-Hulle- man alhier. Opera-concert. De N.V. Italiaansche Opera Cav, M. de Hondt, organiseert een opera-concert-tour- née door ons land. Op deze lijst komt ook Vlissingen voor, waar de Italiaansche opera op Donderdag 19 Augustus in het Grand Hotel Britannia zal optreden. Voor het examen als derden stuurman is geslaagd de heer H. W. Bor, leerling aan de De Ruijtei school. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Ter vaststelling worden aan den raad aangeboden de rekeningen der bedrijven over 1925. Volgens de rekening van de gasfabriek leverde deze een netto-verlies op van 19116.66. Burg. en Weth. stellen voor dit tot een bedrag van 10017.59V2 te dek ken uit de reserve en het restant ad 9099.06'/2 door de gemeente te doen aan zuiveren, waarvoor op de begrooting 1925 niets was geraamd. Het electrisch bedrijf leverde een netto winst op van 46193.53. In het bedrijf is gestoken een kapitaal van 284119.39 en de reserve mag niet grooter zijn dan 20 Daar die nu reeds was 56425.03^, mag daar nog slechts 398.S4,/2 aan worden toegevoegd, zoodat 4'5794.68V2 in de ge meentekas kan worden gestort. Geraamd was 30910.57, welke som dan als extra reserve weer aan het bedrijf zou worden uitgekeerd. De raad besloot echter verle den jaar geen extra-reserve te vormen. De gemeente krijgt dus 45794.68y2 meer dan waarop gerekend is. De rekening van de Duinwaterleiding geeft een netto-verlies aan van 12481.50, dat voor een bedrag van 1156.22/> kan worden gedekt uit de reverve, terwijl de gemeente het restant ad 11325.27!/2 zal aanzuiveren, waarvoor 15820.76 geraamd was. Voor aanzuivering van het tekort op de rekening van den Reinigings- en ontsmet- tingsdienst was geraamd 55.486.95, noo- dig blijkt te zijn 54.666.22'/2- Ten slotte de rekening van den Vee- en Vleeschkeu- ringsdienst, welke sluit met een Soed si°* van 2198.49V2- De oommissie voor de financiën kan zich met de voorstellen tot goedkeuring dezer rekeningen vereenigen, doch vraagt alleen waarom de post „onderhoud" bij de water leiding zoo zeer is overschreden, waarop Burg. en Weth. een specificatie van dien post overleggen. Voorgesteld wordt om den heer K. Smidt, tijdelijk leeraar aan het gymnasium in de lichamelijke oefeningen definitief als zoo danig te benoemen en tijdelijk tot 1 Sep tember 1926 weer te benoemen de heeren H. J. H. Steenmeijer in de oude talen en R. van den Bout in de aardrijkskunde. Voor den cursus 19261927 dragen Burg. en Weth. als tijdelijke leeraren voor de heeren A. de Smidt in de natuurkunde J. Heuseveldt in Iijnteekcnen en C. de Nood in wiskunde. Naar aanleiding van een correspondentie met hej- bestuur der Bad- en Zweminrich ting over de mogelijkheid tot uitbreiding der zwemgelegenheid in de^ gemeente, vra gen Burg. en Weth. een crediet van 200 voor het doen instellen van een deskundig onderzoek. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. De Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond houdt zijn algemeene vergadering op Zaterdag 24 Juli in het gebouw van de Graanbeurs te Oostburg, aanvangende des voormiddags 11.15. Behalve de gewone mededeelingen, reke ning en verantwoording, bestuursverkie zing enz. zal door dr. A. A. Beekman te 's- Gravenhage een voordracht worden ge houden over „de geschiedenis der Honte en aangrenzende waters". In den namiddag zal een bezoek worden gebracht aan het stoomgemaal van het waterschap Biervliet, waarheen per auto zal worden gereden. KOUDEKERKE. Hedenmorgen kwam een met 2 paarden bespannen hooiwagen van de hofstede „Moesbosch" het Moesboschwegje ingere den. Daar het uitzicht belemmerd was door het houtgewas, reed de wagen in volle vaart tegen de juist aankomende stoom tram. Het Iemoen van den wagen brak af en kregen de paarden de stukken tegen de kop. De dieren waren bebloed, doch overigens liep het ongeval goed af. KERK- EN SCHOOLNïEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Graven- hage ds. C. Ferguson te Durgerdam. Ontslag notabelen Ned. Herv kerk te Ter Neuzen. De notabelen der Ned. Herv. Kerk te Ter Neuzen hebben en bloc ontslag genomen wegens oneenigheid tusschen hun college en dat der kerkvoogden. Volgende week zullen nieuwe notabelen worden gekozen. In October zullen ook kerkvoogden aftre den om de notabelen in de gelegenheid te stellen, nieuwe kerkvoogden te kiezen. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Oostburg J. W. Haverkamp te Almelo. MARINE EN LEGER De officier-vlieger der marine M. F. Ei kerbout, vertrekt 20 Juli per stoomschip „Jan Pietersz. Coen" naar Oost-lndië, om daar voor plm. 6 maanden op te treden als instructeur voor den viiegdienst der marine. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse A. J. Romeijn, onlangs uit Oost-lndië teruggekeerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructie schip „Gelderland" te Nieuwediep. Behoudens zeer bijzondere omstandig heden is aan ondervolgende personen ver gunning verleend om naar Nederland terug te keeren Per stoomschip „Slamat", 9 Juni van Priok korporaal-hofmeester C. J. L. Kenis. Per stoomschip „Grotius", 16 Juni van Priok Sergeant-machinist B. A. Nichting. Per stoomschip „Tombora", 23 Juni van Priok Sergeant-machinist J. K. Valkier, sergeant-torpedomaker N. van der Oord, korporaal-machinist J. Bakker, matroos le klasse C. J. Harrems, L. H. Polak, H. J. G. Keulemans, J. van de Woesteyne, J. C. Remmerswaal, P. Braham, J. Wiskerke, P. de Wilde, matroos 2e klasse H. van Enk, J. J. Bronder, P. Nobel, B. J. A. van Wely, P. Kruyswijk, W. F. A. Worms, J. Koppe- nol, F. A. Schats, F. Eulen. Per stoomschip „Prins der Nederlanden,,, 30 Juni van Priok Schrijver-majoor C. F. van Amsterdam, sergeant-schrijver W. Ofeigsen, sergeant-timmerman R. Zwols- man, sergeant-torpedomaker C. F. Franken, J. C. Vermeulen, korporaal-ziekenverpleger A. J. Kleinjan, korporaal-machinist L. P. Naaktgeboren, schoenmaker P. Gildemeyer, matroos le klasse D. Prins, A. Sneyder, A. Rietveld, B. Stopgje,, J. A. Kentin, N. Bo terbloem, matroos 2e klasse P. Beckers, J. Kip, J. A. Lorist, M. Haagsma, J. Helgering, A. J. A. Kohier, C. Kommer, C. Magielsen, E. B. Schaap, M. Smak. Per stoomschip „Indrapoera", 7 Juli van Priok Machinist-majoor W. J. Zeyger, timmerman-majoor L. Zwakman, kwartier meester E. H. van Driel, korporaal-seiner B. J. Betzema, korporaal-ziekenverpleger C. A. Eiff, G. den Hartog, korporaal-kok J. Oudkerk, matroos le klasse M. Hocque, M. Mathysse, C. van de Driest, W. van Gende- ren, N. Jongejan, D. J. Kortman, D. Luidin- ga, C. L. Mommaas, G. Schut, J. T. Pronk, J. A. Schouten, matroos 2e klasse C. van Houten, J. van Dijk, F. Allewijnse, K. C. Kleyweg. A. C. W. van der Ent, K. Kee, P. W. Bakker, J. J. Brons, L. H. den Boer, J. P. Matthey, J. Borking, F. Ybes, L. A. Kers, P. Snijders, K. Miedema, M. Weug, A. J. Dreyer, H. J. Duvivie, D. Hoepfner, D. van der Oord, J. C. Vorstman, matroos 3e klasse M. Wynieterp, E. J. B. Weijers, P. Schaefer. Per stoomschip „Prinses Juliana", 14 Juli van Priok Sergeant-ziekenverpleger A. van Andel, korporaal-timmerman M. Verburgt, korpo raal-bottelier A. Ooms, J. Bouw, korporaal ziekenverpleger A. Leenhouwers,korporaal machinist H. H. Jore, C. C. W. Mann, ma troos le klasse P. Kuijper, A. van Steenis, J. Stins, J. Siins, J. Tieken, C. M. Veenings, G. van Weerdenburg, matroos 2e klasse H. J. van Uden, le klasse J. T. Willemse, A. van Wijngaarden, 2e klasse M. Baljé, J. Hansen, J. H. Clavan, marinier le klasse A. Honing. Per stoomschip „Indrapoera", 7 Juli van Priok Kapitein ter zee jhr. H. K. B. Ren- dorp, luitenant ter zee le klasse J. C. Cor nells, officier van gezondheid 2e klasse M. Kuperus. Per stoomschip „Johan de Witt", 11 Au gustus van Priok Luitenant ter zee le klasse C. Hellingman. Heden vertrekt het personeel der le en 2e schoolcompagnie van het 14e regiment infanterie te Middelburg, van de in de le gerplaats bij Harskamp gehouden schiet oefeningen, naar Bergen op Zoom, ter deel neming aan de aldaar door de Vie infante riebrigade te honden vervolgoefeningen. Ook het overige personeel dier compag nieën komt uit Middelburg heden te Ber gen op Zoom daarvoor aan. ^ADIO-PROGRAMMA. Zaterdag 17 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politiebe richten. 4.3Q—6.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. Lea Zweers, sopraan. 6.307.30 Cursus in Handelstechniek en handelskennis, door mr. P. J. Dam, over De faiilissementswet en de surseance van betaling. 7.00 Politieberichten. 7.45 en 10.00 Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond. P. F. Edwarts, piano. Kunstfluitist (met de mond) Duo P. G. Brox van Rotterdam, har- monikavirtuozen. De snarenzangers (Jan van der Horts en Rouge), van Rotterdam, la. Crescendo, Brox. b. Martha ouverture, Flotow. c. Potpourri uit Traviata, Verdi (duo Brox). 2a. Fluitconcert in Es gr. t., Cherubini. b. Zomerweelde, sonate, Ed wards (Edwarts). 3a. In den Zomer. b. Het lied zonder woorden, c. Ar moe-rozen. d. Meiliefje. (De snarenzangers). 4a. Ouver ture Wilhelm Tell, Rossini, b. Als ik koning was, Adam. c. Dichter und Bauer, Suppé (duo Brox). 5a. Fantasie De Klokken van Corneville, Planquette. b. Concertwals. (Edwards). 6a. Lenteliedje, b. Op Hoop van Zegen. c. Zonnetje, d. Klompen-Marie. e. Gerrit is agent. (De snarenzangers). 10.30 12.00 Aansluiting van Tuschinsky te Am sterdam. Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 4.20 Concert door de band van het le batt. Kon. Yorkshire lichte infanterie. 6.20 Causerie A garden chat. 6.35 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht. Lezing Shopping in the South Seas. 7.45 Pianomazurka's van Cho pin. 8.00 Muziek. 8.20 De Radio follies con cert party. M. Watson, soubrette. F. Old ham, piano. R. Palmer, komiek. L. Anders, humorist. H. Kimberley,bariton. 9.05 Brigh ton muziekfeest. Verschillende bands en muziekkorpsen. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.25 Mabel Constanduros, in haar reper toire. 10.4012.20 Dansmuziek Savoy hotel. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris. 5.05 Concert. 8.50 Galaconcert. Orkest en solisten. Königswusterhausen, 1300 M. 8.50 „Am Strande", tooneelspel. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 5.20 Concert. Orkest en Mile Lietrad, zang. 8.20 Concert. Verlinde, tenor. 8.50 Cause rie Musées royaux du cinquanteair. 9.20 Werken van Harvé. Daarna weer orkest muziek. Miinster, 410 M. 1.352.50 Concert. 4.05 „Die Nibelungen", treurspel van Heb bel. 6.05 Esperanto. 6.05 Radiopraatje. 7.20 8.00 Engelsche les. 8.20 Lezing Krank heden des Geflügels. 8.50 Liedjes en duet ten bij de luit. 10.20 Vroolijk concert. 11.20 12.00 Dansmuziek. Resultaten van 2 omroepjaren. In Oostenrijk bestaat al twee jaar een georganiseerde draadlooze omroep, zooals er hier te lande een voorbereid wordt door de staatscommissie Ruys. Men heeft dezen omroep den vorm gegeven van een zelf standige N.V. onder den naam „Radio Ver- kehrs A. G.", afgekort Ravag. De directie dezer N.V. wordt bijgestaan door een col lege van commissarissen, gekozen uit de verschillende politieke volksgroepen. Dit college houdt toezicht op de maatregelen van bestuur en de samenstelling der pro gramma's. Het resultaat van dezen omroep, die uitsluitend gericht is op volksontwikke ling en amusementen in wetenschappelijken en aesthetischen zin, terwijl ook de dingen die het menschelijk gemoed raken, niet worden vergeten, is schitterend te noemen. Deze week is onder presidium van dr. Rintelen de algemeene jaarlijksche verga dering van de Ravag gehouden, die zeer goed bezocht was. De directeur, de heer zeija, gaf een verslag over het tijdvak, dat terugloopt tot September 1924, dus een overzicht geeft betreffende de aanvangs jaren van het zendstation. De Ravag werd 30 September 1924 met vier milliard Kronen aandeelenkapitaal ge grondvest. 82 van dit kapitaal zijn gelijk verdeeld onder vier groot-aandeelhouders de Oostenrijksche Staat, de gemeente Wee nen, het Credietinstituut voor Openbare Werken te Weenen en de Steirer-Bank te Graz. De overige 18 van het aandeelen kapitaal is in handen van een groep der Oosterijksche Zwakstroomindustrie. Om een indruk te krijgen van den snellen groei van den radio-omroep, zoodra deze door de regeering was geregeld, bewijzen de volgende gegevens Het aantal deelnemers groeide in één maand na den openingsdatum reeds aan tot 30.000. De volgende maanden toonen stuk voor stuk een zeer snel stijgende curve. In het einde van 1925 telde men reeds 196.000, thans zijn er 220.000 betalende luisteraars. Hiervan zijn er 165.185 uit Wee- ren, 30.279 uit Neder-Oostenrijk, 1764 uit Boven-Oosterijk, 14.947 uit Graz, 926 uit Innsbrück en 486 uit Klagenfurt. Het maan- delijksch inkomen van de Ravag uit de contributiën der luisteraars beloopt een be drag van ver over de 4 milliard kronen. De nettowinst, die reeds het eerste boekjaar werd gemaakt bedroeg 900 millioen kronen of ongeveer 30.000. Een nieuwe eenheid voor zendantenne- energie. Het is niet eenvoudig om aan te geven hoeveel energie de antennestroom verte genwoordigt, zulks in verband met het feit, dat spanning en stroom langs een an- tenue onregelmatig verdeeld zijn. Vandaar aat de aanwijzing van een in de antenne geplaatste amperemeter alleen geen maat 15 £00r de' uitgestraalde energie. Te?fn^90r"i.? wordt het meer en meer ^ebiuikelijk om de antenne-energie uit te drukken in meter-ampères. Het aantal me ter-amperes is het product van effectieve antennehoogte in meters vermenigvuldigd met de antennestroomsterkte. De meter- ampere-eenheid wordt beschouwd als de meest accurate en wetenschappelijke wijze dnfkkenVerm08:en Va" ee" zendstation "it te GEDULD OVERWINT. Wie van avond wil genieten Van natuur en melodie, Kan daar fijn van profiteeren Op 't terrein der „Willem drie", t Is een stille zomeravond, Zangerskoor is welbekend, t Doel waarvoor de zangers zingen is in een woord, excellent Nietswat d'aandacht kan verhinderen, t Bleek nog steeds bij elk concert Dat ten bate van de kind'ren, Keer op keer gegeven werd. Zoo men weet is 't de commissie Om een speelterrein te doen, Waar de kind'ren kunnen spelen, In het zand of in het groen Zoo iets is niet overbodig, Licht is hier of daar een veld. Maar wat minder is voor 't grijpen ieder weet het dat is... gNd Niemand ga dan ook het zakje Bij den uitgang stil voorbij, t Zal het comité verblijden, „Ieder vischt op zijn getij". Wie nog aan het nut mocht twijf'len Van zoon speeltuin of terrein, zaï m de vacantieweken Radicaal veranderd zijn. X. bsrov». 1 De correspondent van de „Times" te New-York meldt, dat het standpunt van de regeenng der Vereen. Staten ten aanzien Lf n f^ansc'i-EngeIsche overeenkomst nssi-hen H zuiver- een aangelegenheid is IndJlZJ regeering dezer beide landen en dat met zal werden toegelaten, dat deze overeenkomst eenigerlei invloed zal hebben op de Amerikaansch-Fransche besprekin- gen inzake de schuld. MeVlnnr „nde secrejaris Vaa de schatkist, Mellon, en zijn medestanders in de schuld- commissie van oordeel zijn, dat het ac- coord Mellon-Bérenger berust op het beta- hngsvermogen van Frankrijk, neemt het departement der schatkist het standpunt in ,reS?',nge". welke Frankrijk met <-ndere landen treft, de Vereenigde Staten Orn t1?"Saan'- Men is van °°rdeel, dat w°r nle' wat betreft de schaal van dei heet; J?1!? voordeel'ge voorwaar- beefu( bedongen dan de Ver. Staten hoewel het aan Frankrijk verschillende ccncesmns hee?t toegestaan, welke doorde waren C°mmiSSIe Ver' Staten geweigerd het conflict in de enoelsche mijnindustrie. Na geheime beraadslagingen, die drie uur duurden, heeft de executieve commissie oer mijnwerkers gisterenmorgen besloten ae uitnoodrging van den aigemeenen raad' van het congres der vakvereenigingen om een conferentie te houden, aan te nemen. t-en gemeenschappelijke bijeenkomst van beide lichamen vond gisterenmiddag plaats. Dit was sedert 11 Mei niet het geval ge weest, toen de mijnwerkers het advies van het congres der vakvereenigingen weiger den te aanvaarden, om het memorandum van batnuel aan te nemen, en de alge meene staking ingetrokken werd. Aan de conferentie van gisterenmiddag w<?'rdt daarom bijzondere beteekenis toe gekend. Na afloop werd een officieel com munique uitgegeven, waarin gezegd werd om aangelegenheden in verband met de kolenstaking te overwegen. De mijnwer- kersbond heeft volledig verslag uitgebracht ever den toestand, en de algemeene raad heeft erin toegestemd, allen mogelijken steun te verleenen en fondsen bijeen te brengen om de mijnwerkers in hun strijd te steunen. J De bijeenkomst is verdaagd om beiden partijen gelegenheid te geven, te overwe gen, welke verdere stappen gedaan kun nen worden. Niet-officieel verluidt, dat het optreden van den raad van het vakvereenigingscon- gres opnieuw ingegeven is door den wensch, te trachten een uitweg te vinden om over het doode punt heen te komen. Onweer.^ Gisterennacht ontlastte zich boven Sittard en omgeving een zwaar cnweer, gepaard gaande met hevige regen buien. Weldra stonden meerdere straten blank. De bliksem sloeg in verschillende huizen, alwaar materieele schade werd aangericht, gelukkig zonder persoonlijke ongevallen. Zoo werden o.a. twee wonin gen door het hemelvuur getroffen in de Akkerstraat en twee hotels nabij het sta- !"?5' r.Meerdere boomen werden ontwor teld. Door de zware onweersbuien, gepaard gaande met hagelslag werd veel schade toegebracht aan de te velde staande vruchten. Gisterenavond vijf minuten over half zes, kort nadat het personeel het gebouw verlaten had, ontdekten twee agenten van politie, dat rook opsteeg uit het uit drie verdiepingen bestaande fabriekspand van cie firma H. M. Karis, fabrikanten van chocolade- en suikerwerken aan de Sint Anna-Zusterstraat no. I te Schiedam. Da delijk daarop sprongen eenige ruiten stuk en baanden felle vlammen zich een uitweg. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur aan vier zijden aan. Zoo wel met stralen van de beide motorspuiten en van de stoomspuit, als dadelijk op de waterleiding aangesloten slangen werd het blusschingswerk aangevangen. Met behulp van de machinale ladder werden ook eeni ge stralen van boven af in het vuur ge worpen. In deze volkrijke buurt wekte de brand, die af van verre zichtbaar was door den verstikkenden rook, die zich ver over de stad verspreidde, natuurlijk veel m1 u. g?n zeven uur was de brand gebiuscht en kon het sein tot inrukken ge geven worden. De eerste verdieping, waar een herplaats voor de emballage gevestigd IS, benevens de pakkamer, zoowel als de tweede verdieping, waar o.a. grooie par tijen suiker, cacaoboter en houtwol opge slagen lagen, zijn geheel uitgebrand. Het dak is grootendeels vernield. Aan de bene denverdieping, waar vele machines cpge- Sield zijn, is veel waterschade teweeg ge bracht. Ook een belendend perceel krees nog al waterschade. Verzekering dekt de schade. Gisterenmorgen zijn op den Haarlem merweg even voor Halfweg twee auto's tegen elkaar gebotst. Een vrachtauto, ko mende uit Amsterdam, wilde een paard en wagen passeeren, hetgeen door den be stuurder van een uit Halfweg komenden luxe auto niet direct werd opgemerkt. Daardoor reed de luxe auto, die een flinken gang had, tegen den vrachtauto aan. Door beide bestuurders was nog getracht uit te wijken, maar een botsing bleek niet te vermijden. De vrachtauto kantelde en werd zwaar beschadigd. Van de luxe auto werd de vooras ontzet. Wonder boven wonder kreeg bij deze vrij ernstige botsing nie mand eenig letsel. De materieele schade is echter vrij groot. Nabij liet zeer ge vaarlijk kruispunt Rijksstraatweg-Lingediik reed een motorrijder uit Vianen een wiel- njder aan, waardoor deze kwam te vallen. ~e. motorrijder gaf na de aanrijding onmid dellijk vol gas om weg te komen. Door den schok sloeg de duorijdster van de duo zitting. Zij werd eenige meters wegge sleurd. Met een gapende hoofdwonde en een gebroken ruggegraat werd zij opgeno men en naar het ziekenhuis te Culembore vervoerd. Zij is stervende. De wielrijder moest zich eveneens onder dokters behan deling stellen. Tegen den motorrijder is proces-verbmil opgemaakt. Op het strand bij" Loosduinen is aangespoeld het van 5en J?-iarig meisje uit Rotterdam, dat Zondag bij het haden onder Kijkduin verdronk. Een 56-jarige man te Rotter dam kreeg in de Speedwellstraat twist met zijn chef. Tijdens de woordenwisseling wond hij zich dermate op, dat hij plotseling in elkaar zakte. Hij werd naar het zieken huis aan den Coolsmgel overgebracht. Bii aankomst aldaaF bleek hij al overleden te aSj^T Ee.n '^jarige jongen is op den bchiedamschendijk te Rotterdam onder een motorwagen gemaakt. De jongen werd 7 a 8 meter meegesleurd. Met een hersen- schuddmg ,s hij lil het ziekenhuis aan den Coolsmgel ter verpleging opgenomen. t-en bl-jange man uit de gemeente Kaats- S e' 's, onder dc gemeente Waalwijk door de stoomtram aangere'den en in een naast de lijn gelegen sloot geworpen. Met twee gebroken beenen en ernstige vervvou- ingen aan het hoofd is hij opgenomen. Bij den burgemeester van Sliedrecht is uif Lure (Frankrijk) teiegrafisch bericht, ont vangen, dat bij een werk der Sliedrecht- sche firma Spek en Calis een ernstig onge- de datS pRUrd; £en nadertelegram meld- hÜp-? rand Tzn-i uit Sliedrecht, doo- delijk was gewond en Prins en Koppelaar ook uit Sliedrecht, licht gewond. Ook een' a1esren?edhKal M 0«"d"aan wonende te uiessendam, behooren onder de gewonden. De oorzaak van het ongeval is nog onbe- :kend'.he.1 springen op een bijwagen IS een 41-jarige tiambestuurder op den Bergweg te Rotterdam gevallen. Met een aanSed"eSr Re?ng 'f hij het zieke«buis aan den Bergweg ter verp eging onseno- Heem t~h het P°mPsta'i°n ifeiden te aStese 'S ae." m°"teur uit Haarlem, die aap de bovenleiding der electrische gelei- v'evallen°rHre ®P00rweêen werkzaam was, gevallen. Hij kwam met het hoofd op de p iSr?cbt en wa» onmiddellijk dood lleeel h-ariKe 'S Öij he' baden 'n de" Ussel bi Kampen verdronken. Aan de De Ruijterkade te Rotterdam is een dek- aangedreVen. waarop niemand aan- vezig was, zoodat het vermoeden bestaat is lerireS^,ppei °Ver boord 's Slaakt. Er resultaat omgeving, echter zonder k Gistarenmorgen werd een begin van brand ontdekt in „de Wigwam", een club- huis van een groep padvinders in de nabij- hase Het h"' Kweekeriiweg te 's-Graven- uefrnkii b"'»- STootendeels uit hout op- Pehuu stond in een oogenblik tijds in T.oe,n de brandweer ter plaatse kwam, was het clubhuis reeds geheel ver brand het vuur kon beperkt worden tot t"rein' 200dat de in de on middellijke nabijheid staande dennen- en sparrenbosschen geen vlam vatten. Door den vrij sterken wind kostte dit echter nogal moeite. Met drie slangen op de wa terleiding bestreed de brandweer de vlam- men. Na ongeveer een uur was de brand gebiuscht. In het clubhuis bevonden zich een boot en vele padvindersbenoodigdhe- den Een door de politie ingesteld onder- zoek wees uit, dat zeer waarschijnlijk de brand ontstaan is door het achteloos weg- Z„rPHn |Va" <ïen brandenda sigaret door een der bezoekers van „De Wigwam". Gisterenavond is te Hemixem bij Ant werpen de Manufacture Fédérale de Pro- duits Imperméables tót op den grond afge brand. Behalve de brandweer moesten ook marechaussee's en soldaten het vuur be- slrijden. Brandende teer vloeide de fabriek int en bedreigde de nabijgelegen arbeiders woningen, die ontruimd moesten worden, ten dam werd opgeworpen, om de vuur poel te beperken, waarbij twee soldaten werden gewond. De fabriek, die driedui zend vierkante meters omvat, werd door het vuur geheel vernield. De schade wordt cp twee millioen francs geschat. p' e handel ij k e moord. I e Maagdenburg is de industrieel R. H in hechtenis genomen, die den boekhouder van Zijn firma uit den weg zou hebben la ten immen. Zijn medeplichtigen zijn even eens reeds achter slot en grendel gezet De boekhouder is den lOen Juni 1925 verdwe nen zonder een spoor achter te laten Uii een onderzoek is gebleken dat hij van plan was de overheid in te lichten omtrent een belasting-ontduiking, waaraan zijn patroon zich zou hebben schuldig gemaakt, 's Mid dags om 4 uur moest hij op het belasting kantoor verschijnen. 5 uur van te voren verdween hij. Het schijnt thans vast te staan, dat H. zijn chauffeur en een werk- looze heeft weten te bewegen den boek houder om te brengen. De chauffeur zou acn man voor een ritje hebben uitgenoo- cigd en hem buiten de stad gedood heb- ,den keldcr van den werklooze is het stoffelijk overschot teruggevonden De

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2