DINSDAG 13 JULI NO-1Ö5S «Jaargang BINNENLAND FEUILLETON IN DE SCHADUW VAN EEN GROOTE MISDAAD COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren i 220 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent Het verdrag NederlandBelgië. Blijkens het Voorloopig Verslag omtrent de nieuwe overweging in de afdeelingen der Tweede Kamer van het verdrag Neder landBelgië werd vrij algemeen hulde ge bracht voor de talentvolle wijze, waarop de minister de bezwaren, tegen het verdrag ingebracht, heeft beantwoord. Desondanks had de inhoud van dit stuk, nadat men zich aan den suggestieven invloed van. het be toog had onttrokken, op vele leden een on- bevredigenden indruk gemaakt. De Belgi sche desiderata kunnen moeilijk met meer warmte, met meer talent, maar ook met meer eenzijdigheid ter conferentie door de Belgische delegatie zijn voorgestaan dan zij in de Memorie van Antwoord van mi nister Van Karnebeek worden verdedigd door de Nederlandsche regeering. De een zijdigheid van het tractaat valt moeilijk te ontkennen. Daarom werd algemeen de hoop uitgesproken, dat de regeering, om het verdrag voor de Staten-Generaal aanneme lijk te maken, met de Belgische regeering opnieuw in onderhandelingen zal treden om te streven naar wegneming van de nog groote en voor talrijke leden der Kamer onoverkomelijke bezwaren, die in het Voor loopig Verslag worden toegelicht. Dit zou kunnen, geschieden door een nader proto col, maar beter nog door een gewijzigd tractaat, omdat men dan niet meer de be woordingen van het eene stuk met het an dere zal behoeven te vergelijken. Verscheidene leden waren van oordeel, aat een nieuw Schelde-regiem onnoodig is, omdat Nederland steeds getoond heeft van zijn gezag geen misbruik te willen maken. Algemeen achtte men het wenschelijk, dat de bij het tractaat behoorende kaart in drie bladen van het vaarwater in de Schel de, welke thans op de griffie ter inzage is gelegd, ook voor het publiek verkrijgbaar zal worden gesteld, opdat daaromtrent openbare voorlichting van deskundigen kan v/orden verkregen,. De regeling van de rechtspositie van de op de Schelde varende handelsschepen achtten vele leden volmaakt onbevredigend. De regeling van de loodsgelden kon. ver scheidene leden evenmin bevredigen. Geen der leden achtte de totstandkoming van het kanaal AntwerpenMoerdijk wen schelijk, al verschillen zij in de waardee ring van de bezwaren1, die zij daartegen koesterden. Sommige leden bleven, ook na de kennis neming van de Memorie van Antwoord, bezwaren koesteren tegen den aanleg van bet RijnMaasSchelde-kanaal. Sommige leden achtten het weinig aan nemelijk, dat door het graven van een ka naar NeeroeterenMaasbrachtBelgisch Limburg zou worden ontsloten als achter land voor onze zeehavens. Veeleer zal Zuid- Limburg achterland worden van Antwer pen. Algemeen betreurde men het, dat noch in het tractaat, noch in het protocol een voorziening is getroffen betreffende de spoorwegtarieven naar en van Terneuzen. Sommige leden betreurden, tlat de Wie lingen-kwestie is blijven rusten. Sommige naar tfet Engelsch van AMY SKENE. 13) Dus toen de bladen melding maakten van den moord en ook vrijuit Maurice hadden, genoemd als den vermoedelijken misdadiger, was het niet opgekomen bij mr. en mrs. Vernon, dat het hun zoon kon wezen, die betrokken was bij deze tragedie. Ze schreef nog altijd met groote tus- schenpoozen naar een adres in de stad, dat hij zijn ouders had gegeven, en hij zelve was zoo'n lui schrijver, dat het hen niets verwonderde dat hij niet geschreven had. Hij wist ook hun tegenwoordig adres niet, want ïn den laatsten brief had mrs. Vernon er wel van gesproken, dat ze naar een. an der huis gingen omdat de woning zoo vochtig was, dat Madge er ziek door was geweest, maar ze had nog geen veranderd adres opgegeven. Ethel dacht aan dit alles voor de hon derdste maal ze kon. zich maar niet be grijpen hoe hij haar bedanken toch zoo la- koniek had opgevater enkel op had ge antwoord met een paar regels, waarin hij had gezegd, hoe het hem speet dat zij zoo vastbesloten scheen maar dat hij er al weer niets aan veranderen kon, daar de omstandigheden voor hem ook gelijk wa ren gebleven. Zij had het immers gedaan om zijn last te verlichten maar het leek nu wel of hij blij was, ontslagen te wezen van dien band. Liefde en trots hadden menigen strijd gevoerd in Ethel's gemoed en sinds ze Maurice had zien tooneelspelen was er nog jalouzie gewekt in haar hart, wat den strijd cr niet op verlichtte. Maar daar sloeg de klok op Manor House vijf en Ethel dacht ineens met schrik, dat ze leden achtten het in verband hiermede on verklaarbaar, dat de beloodsing van de Wielingen geheel aan de Belgen is overge laten. Dat art. XIV van het tractaat van 1839 zal vervallen en daarmede het verbod om Antwerpen tot oorlogshaven te maken, zal verdwijnen, was voor vele leden reden tot ernstige bezorgdheid. Sommige leden drongen aan op de mede- onderteekening der tweede Memorie van Antwoord door de ministers van binnen- landsche zaken en landbouw, van justitie, van waterstaat, van oorlog, van marine, van arbeid en van financiën, als bewijs, dat die ministers de bepalingen van het tractaat met hun verantwoordelijkheid dekken. Oud-minister Colijn. De „Nieuwe Meerbode" meldt, dat de beer Van den Heuvel bericht heeft ontvan gen van den heer H. Colijn, dat deze van het aanbod om voor hem te bedanken als Tweede Kamerlid, geen gebruik wenscht te maken. Het nieuwe kabinet en de Tweede Kamer. Aan een beschouwing van „de Neder lander", het hoofdorgaan der christelijk- nistorische partij, is het volgende ontleend De Tweede Kamer is op reces. Het nieuwe kabinet slaagde er aanvan kelijk in een groote mate van vertrouwen te wekken, zoowel door de bekwaamheid zijner leden als door de wijze, waarop door hen de verschillende wetsontwerpen werden verdedigd. De minister-president toonde in elk op zicht tegen zijn moeilijke taak te zijn op gewassen en in de keuze zijner ambtge- nooten zeer gelukkig te zijn geweest. In zoover gaan wij dan ook vol moed de toe komst tegen. Echter vergeten wij niet, dat nog geen principieele vraagstukken (de Bioscoopwet wellicht uitgezonderd) aan de orde zijn geweest en zoo deze aan de orde komen, eerst kan blijken of het kabinet een vol doende meerderheid achter zich heeft en ook in zijn samenstelling homogeen is wij hopen het. De zwakke stee is en blijft het vraagstuk der nationale defensie. Bezuiniging is ook cp dit gebied geboden, maar mag niet lei den tot verzwakking van haar innerlijke kracht. Het is nuttig werk onnoodige bal last op te ruimen, mits worde gezorgd, dat geen vitale deelen worden geraakt. En op dit punt zijn wij niet geheel gerust. De toekomst moge leeren, dat wij ons in dezen hebben vergist. Weer een hevige schok in het Padangsche gevoeld. Te Padang-Pandjang is Zondag weer een hevige aardschok gevoeld. Uit Fort de Koek wordt voorts gemeld, dat van een trein bij Piladang tengevolge van een baanverzakking, acht wagens ontspoord en omgevallen zijn. Twee inlan ders zijn gedood, één werd zwaar en drie zijn licht gewond. Eergisteren is ook te Ternate een hevige aardschok waargenomen. Het Engelsche invoerverbod voor versch vleesch. In het Engelsche Lagerhuis heeft de ar beidersafgevaardigde Will Thorne ge- viaagd of minister Guinness wist, dat, zoo er voor September, als het seizoen voor varkensvleesch is aangebroken, geen maat regelen genomen worden, het vooruitzicht bestaat, dat de prijs van varkensvleesch nogmaals met 25 zal stijgen. De minister antwoordde, dat zijn inlichtingen anders luidden. Men heeft hem meegedeeld, dat de toestand op de Londensche markt heel bui tengewoon was en dat er geen reden was cm eenige verandering van beteekenis te verwachten in den prijs van het varkens vleesch. Er zijn elk jaar schommelingen in den prijs en er is geen kant van de vee- zich den toorn van mrs. Radcliffe op den hals zou hal^n als ze te laat was voor de thee in de leerkamer. Ijlings betrad ze weer het pad, dat uit het bosch leidde, maar dat nu al moeilijk te begaan was, doordat de duisternis inviel. Halverwege naar het groote hek stond zij stil en keek verschrikt rond. Waren dat geen voetstappen, die haar volgden Maar toen ze eens goed luisterde, meende ze dat het toch maar de echo was. Maar daar hoorde ze de voetstappen wéér... nu veel sneller of iemand haar met groote haast achterop kwam. Even- later klonk haar de beleefde vraag in de ooren „Neem mij niet kwalijk, madam, maar heeft u dit ook soms laten vallen Ze keek naar den persoon, die haar nu een zakdoek aanbood. Ze voelde even in den zak om zich te overtuigen, en vond daar haar eigen zak doek. „Neen, dank u die is niet van mij". Hij hield het hek voor haar open, terwijl hij haar van het hoofd tot de voeten op ram, zoodat zij instinctmatig voelde, dat hef een detective moest wezen. „Wat gelukkig, dat ik het pennenkokertje heb gevonden dacht zij. „Ik hoop maar niet, dat het andere stukje hier dicht bij verloren werd". Haastig trad zij nu op het huis toe, waar de kinderen thee dronken onder toezicht van Janet. „Het spijt mij, dat ik zo# laat ben", ver ontschuldigde Ethel zich. „Het komt er niets op aan", klonk het geruststellend van Janet. „De kinderen, heb ben in het geheel niet gewacht. Gaat u daar nu eens bij het vuur zitten en Iaat ik u dan eens een kop thee mogen schenken. Wilt u wel gelooven. dat u er, ondanks het ongunstige weer, doch wat beter uitziet dan vóór uw wandeling." teelt, die méér van' afwisselende overvoerd- heid en gebrek aan aanvoer te lijden heeft dan deze. De vergane Terschellinger loods- schoener. De mijnvegers, welke de vorige week gezocht hebben naar den loodsschoener Terschelling II, zijn, na drie dagen gezocht te hebben, naar Nieuwediep teruggekeerd. Men heeft niets gevonden, dat eenige aan wijzing geeft inzake het ongeval. Gemeente en particulier. Wie de schommelingen in de conjunctuur nauwlettend gadeslaat, ziet den samenhang tusschen alle gebeurtenissen op sociaal- economisch gebied. Men kan de factoren niet scheiden zij vormen een ondeelbaar geheel. Wanneer vaststaat, dat de gemeente door haar belastingpolitiek in sterke mate de productiemogelijkheid kan bevorderen of tegenhouden, is met het uitdrukken van den algemeenen wensch naar belastingver laging nog niet alles gezegd, doch doen zich bij het gemeentebeheer nog andere welvaartsfactoren gelden. De heer Wibaut heeft een drietal stellin gen inzake gemeentebeheer ontwikkeld, welke hierop neerkomen lo. dat de gemeente, om een gulden te kunnen uitgeven, dien gulden eerst moet hebben 2o. dat de gemeente om een gulden te hebben, dien eerst moet nemen 3o. dat de gemeente dienzelfden gulden maar eenmaal kan uitgeven. Deze grondstellingen gelden in even ster ke mate voor den particulier en met name voor den ondernemer of middenstan der. Echter met dit onderscheid 1De particulier leent veel moeilijker dan de gemeente hij moet uitgeven, doch ook guldens hebben voor herstellingen, uitbrei dingen, kapitaalvorming. 2. De particulier kan niets nemen, hij moet verdienen de gemeente heeft de macht om te nemen, de particulier moet dit toelaten, ook al kan dat geld beter aan zijn zaak worden besteed. 3. Een gulden aan belasting uitgegeven kan men niet als loon of winst uitgeven. Ook de particulier is geen toovenaar, die een gulden driemaal kah uitgeven een maal aan den rijksontvanger, eenmaal aan den gemeente-ontvanger en eenmaal aan zijn personeel. Worden dus door de gemeente op den particulier drukkende lasten gelegd, b.v. in den vorm van zakelijke bedrijfsbelasting, dan betaalt de arbeider direct of indirect de verhooging mede. De gemeente mag evenmin een andere loonpolitiek volgen als de particuliere werkgever. Probeert zij het toch te doen, dan gaat dit ten koste van de belastingbetalers, en in de laatste in stantie van den werklooze, van den sléchtst betaalden arbeider. En dit nu is ontoelaatbaar en politiek reactionnair. Een succes voor den Nederlandschen scheepsbouw. Als een groot succes voor den Nederland- schen scheepsbouw meldt het „Hbld." het volgende Het Noorsche dubbelschroefmotortank- schip „Nordanger", groot 13.200 tons d.w., gebouwd door de Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij en uitgerust met Werk spoor-motoren, verliet 25 Juni 1925 Amster dam om haar eerste reis te doen. De kapi tein van de „Nordanger" rapporteert, dat hij van 25 Juni 1925 tot 29 April 1926 vier reizen vice-versa gedaan heeft tusschen Engeland en de Westkust van Amerika, door het Panamakanaal dat het schip vanaf de aflevering toen 307 dagen in ge bruik was, waarvan 28 dagen in een haven zijn doorgebracht, 5 dagen gebruikt zijn voor het 8 maal passeeren van het Panama kanaal, 10 dagen geankerd werd wegens mist of het moeten wachten op ligplaats en 263 dagen actueel gevaren is dat gedu- lende dezen tijd nimmer een der machines „O, de frissche lucht heeft mijn hoofd veel goed gedaan. Maar nu regent het weer." „Waar is u geweest, miss Tracey vieeg Marion. „In het bosch", antwoordde Ethel. „Vader zegt dat Sir Beuamont Dacre nu heel gauw terug zal zijn en dan mogen wij niet meer in het bosch wandelen-, want vader wil geen twistgedingen meer hebben over het recht om daar te loopen", zeide Hilda. „O, maar dat is verschrikkelijk Vindt je niet, Janet vroeg Marion. „In den zomer, als de wegen allemaal zoo heet en stoffig zijn is het daar heerlijk en we loopen er zoo makkelijk van onzen tuin in Maar misschien geeft Sir Beaumont ons uit zich zelve wel verlof om daar te wandelen", voegde zij er toen weer hoopvol bij. „Als hij nu maar eens liefde opvatte voor jou, Janet, en- je trouwde hem, dan konden we overal vrij rondloopen en bloemen plukken." „Hoe kom je er bij, kind Sir Beaumont is misschien al lang getrouwd dus bouw maar niet zulke luchtkasteelen F' En met een- knikje ten afscheid tot Ethel liep Janet weg. „Dat zegt ze nu enkel omdat ze verliefd is op Jack Mason meende Hilda, „Maar ik wou veel liever dat zij Lady Dacre was jij niet, Marion „Bel eens even, dat ze den theeboel komen weg ruimen, Hilda. En haal dan je boeken en leer je lessen voor morgen. Je zuster zou niet graag hebben, dat je zoo over haar praatte Op den weg naar Braxbury liep een man, met een glad geschoren gezichten onder het gaan mompelde hij in zichzelven „Wat kan zij nu met de zaak hebben uit staan, dat gouvernantetje, dat nog niet lang hier in de buurt is geweest Maar dat ze er iets van weet, dat staat vasten wat dooir eeriig gebrek gestopt is en dat het gemiddelde brandstofverbruik per P.K. per uur 135.62 gram heeft bedragen. De totale afgelegen afstand is 65.327 zeemijlen, het welk voor de vaardagen een gemiddelde geeft van ruim 212 mijl per 24 uur. Volgens den gezagvoerder is dit een record van vaardagen in verhouding tot den tijd, dat bet schip in dienst is en kan een beter re sultaat niet bereikt worden. Speeltuinen. De Bond van Amsterdamsche speeltuin- vereenigingen heeft zijn achtste jaarlijk- sche vergadering gehouden. De voorzitter bracht hulde aan den arbeid van de duizenden werkers en werk sters in de speeltuinverenigingen. Nog te weinig aandacht wordt in breede kringen, r.iet het minst bij de landsregeering, gewijd aan de'jeugdzorg. Nog enkele dagen en de scholen in Amsterdam (te Vlissingen en elders) sluiten haar deuren voor de groote vacantie. Dan komen in de hoofdstad meer den 100.000 kinderen op straat en zoeken er hun bezigheid. Voor duizenden kleuters is dat een tijd die hun lang valt, voor de ouders vaak een bron van zorg en ellende. Spreker wekte ten slotte op om het aantal speeltuinen, die voor iederen kleuter een zaligheid zijn, uit te breiden en ze daardoor van baldadigheid, straatschenderij en andere ondeugden af te houden. VEREENIGING VAN BURGEMEESTERS, WETHOUDERS EN SECRETARISSEN VAN CALVINISTISCHE LEVENS- EN WERELDBESCHOUWING „GROEN VAN PRINSTERER". Gisterenmiddag vergaderde te Middel burg in de sociëteit „St. Joris** Bovenstaan de vereeniging, onder voorzitterschap van den heer C. P. I. Dommisse, burgemeester van Maassluis, die liet zingen Ps. 68 1 en daarna voorlas Ps. 96. Na gebed hield spreker een openingsrede, waarin hij vooral den heer G. van de Putte, lid van Ged. Saten van Zeeland welkom heette en daarna alle op deze tweede ver gadering der vereeniging. Spreker wees er op, dat Walcheren het land zijner vaderen is en reeds door keizer Karei V genoemd werd de parel van de Zeeuwsche kroon. Na op de Zeeuwsche schoonheid van het eiland te hebben gewezen, dat deze door G. Jacobs en zijn volgelingen in het huidige Zeeuwsche schilderschool o.a. in het mu seum van den Zeeuwschen Kunstkring ten toon wordt gesteld, terwijl het stedelijk museum te Vlissingen het heden en verle den bewijst. Spreker wijst dan op de abdij en raadhuis van Middelburg en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen met zijn museum, om er op te wijzen, dat er meer is op Walcheren, het is ook het eiland, waar sinds oude tijden het Woord Gods wordt geliefd en waar men naar de ordinantiën des Heeren wenscht te leven. Hervormd en gereformeerd voelen zich er één in den kamp tegen ongeloof en revo lutie, en zich innig aan het Oranjehuis verbonden wetend, komt er telkens de lief de voor de dierbare vorstin en Haar Huis in blijden juichtoon naar voren.Men zal hier goed begrijpen, waarom zich de mannen van calvinistische levens- en wereldbe schouwing opmaken om te bevorderen en voor te staan de toepassing en ontplooiing der antirevolutionnaire beginselen als richt snoer van een positief christelijke gemeen terecht en gemeentebeleid. Als overheids persoon voelt men telkens hoe moeilijk de taak is en toch, dat men zich niet mag ont trekken aan wat onze roeping is. Om dit goed te begrijpen is dege studie noodig. Na de zondvloed hield de patriarchie op en werd Noach de drager van het overheids gezag. Dit werd later gesplitst in een poli tiek en een justitieel karakter. Langzamer hand won het overheidsgezag in beteekenis en kwam door nadenken men van het on bewuste in het bewuste overheidsleven. Door Gods gemeene Gratie en bestel werd het eene volk meer begiftigd dan het an dere door ontwikkeling, door de groote mannen, die Hij het schonk, de staat en het is, moet jij nu uitvinden, Joseph Wharton HOOFDSTUK VIL Mr. Gilmore was er niet gerust op, dat de twee beste leden van zijn gezelschap ooit te vervangen zouden zijn. Toen vader en dochter aan het ontbijt zaten in een zeer bescheiden pension in Dundee, wierp hij teleurgesteld een brief cp tafel, zooodat zij hem vroeg, wat er aan scheelde. „Wel ik weet niet, hoe ik dat aan móet cm Bruce te vervangen Voor miss Stainer kan ik altijd miss Berkeley krijgen van de „Vivacity". Die zal wel in den smaak val len van het publiek. Maar het moeilijke is dat ik een aanbod heb gehad om van den herfst het gezelschap mee naar Amerika te nemen en daar al de stukken te spelen, die ik nu op het repertoire had, en tegen zeer voordeelige condities." „Kunt u Bruce dan niet overreden om toch mee te gaan, als zijn engagement aan het „Arcadian" is afgeloopen U zoudt hem dan toch ook goede voorwaarden kunnen stellen „Ik geloof, dat mijn klein meisje haast evenzeer verlangt hem te houden als ik, is het niet Nu, misschien dat jij hem dan ook nog een beetje overreden kunt", sprak mr. Gilmore, op eens veel zachter gestemd. „Ik zou natuurlijk ook graag zien, dat uw reis een succes werd, vader En ik vind het ook leuk om eens naar Amerika te gaan. U neemt mij toch wel mee, niet waar „Ik dacht, dat je graag bij je tante in Twickenham zoudt logeeren... Maar neen, hoor dan mag je met ons mee naar New- Orleans en naar New-York en naar al die plaatsen, die wij zullen bezoeken als er iets komt van de Amerikaansche reis... Vóór het eind van de week moet ik beslis sen. Alles hangt af van Bruce's besluit. Doe jij eens je uiterste best, kindje. Hij is een J Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelrt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 rechtgeniën, maar niet minder door wat Hij als v/et in Israël gaf en door wat Chris tus als het licht der Wereld deed. Men heeft te bedenken, dat God in zijn algemee- ne genade, ter beteugeling van de zonde en het welzijn der menschheid het over heidsambt in het leven riep en Hij sommige menschenkinderen met gezag bekleedde. Zij moesten in het midden des volks het recht Gods hoog houden, en de verzorging des volks behartigen. Men moet niet alleen een open oog hebben voor de beginselen die in Gods Woord liggen, maar niet min der studie maken van wat de historie der volken en het boek der natuur, zoomede de ervaring des levens anderen hebben ge leerd. Als christen is men geroepen tegen over de theoriën van het ongeloof inzake het gezag de principes te plaatsen en een christelijk gezond volksleven te kweeken en daaraan de juiste leiding te geven. Spreker roept de broeders in Zeeland, die nog geen lid der vereeniging zijn, toe sluit u direct aan, en stelt hun als voor beeld den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt, alsmede dien van Delft, mr. G. van Baren, naast die van Kampen en Hoogeveen. Spreker zegt ten slotte, dat ook het werk der vereeni ging helaas wel gebreken zal bezitten en stukwerk zal blijven, maar met Gods kracht en hulp zal zij toch ter eere Gods irachten voort te varen naar het volmaakte en daar bij gedenken aan de Zeeuwsche wapen spreuk „Luctor et Emergo", d.i. Ik worstel tn ontkwam, dat ook in den volksmond al dus wordt vertaald „Lukt het vandaage niet, dan mergen". Hiermede verklaarde spreker de vergadering geopend. Nadat de notulen van de oprichtingsver gadering in November jl. te Utrecht, waren voorgelezen en goedgekeurd deelde de heer Doorn, burgemeester van Zwijrtdrecht me de, dat de vereeniging thans ruim 70 le den telt. Hierna was het woord aan den heer mr. J. L. Bouma, burgemeester van Hoogeveen voor zijn referaat over „Gemeentelijke autonomie en etische voorschriften". Spreker had de volgende stellingen ter verdediging opgemaakt 1. De gemeente-autonomie in onze ge meentewet is ten onrechte geen absoluut rechtsbegrip. De rijksoverheid is feitelijk in staat en juridisch bevoegd alles aan zich te' trekken. 2. Het omzetten van zedelijke plichten in rachtsplichten is niet aanbevelenswaard, al thans geen teeken van vooruitgang. 3. De overheid, ook de gemeentelijke, handhavende de geestelijke vrijheid, door- trekke bestuur en wetgeving met christelij- ken geest en houde rekening, dat het chris tendom grondslag is van ons völksleven. 4. Voorbeelden van practische moelijkhe- den en verschil van inzicht. De heer Bouma zeide te meenen, dat het onderwerp nog dikwijls in de vereeniging aan de orde zal komen door de vele moei lijkheden die er aan verbonden zijn en het wijst er op, dat de vereeniging zal moeten sturen in de richting van studie. Spreker ging dan na wat onder autonomie verstaan wordt en de verschillende opvattingen, die daaromtrent bestaan. Art. 150 der gemeen tewet neemt weer terug wat art. 144 der grondwet regelt. Hoe het zij het is volgens spreker niet goed, dat de rijkswet alles tot zich neemt. Groen van Pinksterer zeide reeds, dat gemeentelijke autonomie geen noodzakelijk kwaad is, doch wel de centra le regeling door het rijk. De antirevolution naire burgemeesters, secretarissen en wet houders zijn dan ook voor gemeentelijke ware goud-mijn. Laten wij hem dus in de familie houden als het kam" Lily's hartje klopte ongewoon toen ze een paai uur later toevallig bij het bood schappen doen juist Bruce tegenkwam. „Wel, u ook zoo op pad Met dit weer heb je' dan wel eens een flinke wandeling roodig om warm te worden", meende hij. „Mag ik mee vroeg zij schuchter. „Met genoegen, natuurlijk Maar zou uw vader zich niet ongerust maken over u „O, vader heeft het zóó druk, dat hij pas om zes uur terug is" Ze wandelden nu ook echt buiten en de heerlijke frissche lucht gaf haar een zeer verhoogde kleur en deed er haar bijzonder goed uitzien ook toonde zij zóóveel op rechte belangstelling voor ieder woord dat hij zei, dat hij zich onwillekeurig gevleid voelde en aangenaam gestemd. „Is u waarlijk van plan, ons met Mei te verlaten vroeg zij ineens. „Met April", verbeterde hij. „Mijn enga gement in het Arcadean-Theatre begint den veerden Mei, maar vóór dien tijd moet ik neg repetities bijwonen en kleeren laten maken, zoodat ik voor het laatst wel in het gezelschap van uw vader zal verschijnen in de eerste of tweede week van April." „Toch niet voor het laatst? U komt im mers terug na uw seizoen in Londen Hij schudde het hoofd. „Vindt u het erg onvriendelijk, als ik zeg dat ik hoop van niet U weetLonden is de plaats, die voor alle acteurs het doel van hun streven is. De Arcadian is ai een eerste-rangs schouwburgvandaar kom ik misschien in het „Lyceum". Ik ben eenmaal eerzuchtig. Daarom zal ik nooit vergeten, hoe vriendelijk uw vader voor mij is ge weest en den. aangenamen tijd, dien ik bij zijn gezelschap mocht doorbrengen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1