84 ZATERDAG 3 JULI Eerste Blad •F$©»1S4 Jfsvleesch laatschappij van vaart 64e Jaargang £926 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON IN DE SCHADUW VAN EEN GROOTE MISDAAD 5> Afd. WITWASCH Brieven uit de Hofstad Afd. VERVERIJ Afd. STOOMERIJ Beursbeschouwingen over Uw .liming! LOWS 2.2# 1.80 1.60 1.40 1.30 1.20 k.g. 1.10 hssel 127, öuburg. (1sje ■levrouw WAL- lEvertsen 16. uitstekenden |leet, met 2 rie- eil, mooi, prima J e.d. Prijs 175. |N. S., bureau pant". frvoor het ma- ndige teekenin- Ken, aanvragen (Brieven motto Triiss. Courant". fgdeen nette ~en pnscht opgeleid A. MERK, Ban- |sstraat 28. |e-piano bij voorkeur No. 65, bureau Irant". RKME1SJES |den des avonds HOTEL BRI- pelb.-Rotterdam egen plaatsen. passagiers, en vee. v.Midd.|v. Rott. v.m.uur v.m.uur 8 8 wordt Woensdag irgens ten 12 nar tevoren. _j bekomen (Transport- en Exp. G. VOS, TeW. BNHOORN, Tel. IBS 1TERHOUT, Tel. 282 BITENHEK, Tel. 101 S1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen AANGIFTE LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen, maken bekend dat de gelegenheid tot het aangeven van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen, de centrale zevende klassenschool en de oüenbare U.L.O.-school alsnog is opengesteld vanaf heden tot en met 13 Juli a s ter g-emeente-secretarie (2e afdeeling), dagelijks van 9—12»/2 en van 2—5% uur; Zaterdags alleen van 912% uur. Vlissingen, 24 Juni 1926. Bflrg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. AFSLUITING GEDEELTE GROENEWOUD. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte Groenewoud, gelegen tusschen de Walstraat en de Vlamingstraat vanaf 5 tot en met 7 Juli a.s. voor het verkeer gesloten zal zijn. Vlissingen, 3 Juli 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door Gedep. Staten van Zeeland, bij be sluit van 25 Juni 1926 no. 209, voor goed of voorloopig van den dienstplicht zijn vrij gesteld wegens broederdienst, de navol gende personen, uit deze gemeente, allen behoorende tot de lichting 1927 P. C. Aerssens, voorloopig A. Anker, voorgoed J. van Belzen, voor goed J. P. van den Berge, voor goed M. Bevers, voorloopig W. van Boekhout, voorloopig W. J. van Boekhout, voor goed H. A. den Boer, voorloopig J. Boogaard, voor goed A. C. Bosselaar, voorloopig J. J. Burg- meijer, voor goed M. van den Buuse, voor goed Ph. W. Elech, voorloopig J. Chr. Feij, voorloopig A. W. Geleijn, voorloo pig 1. Goetheer, voor goed A. J. Gooijen, voor goed L. J. Gunter, voorloopig Chr. J. Haarsma, voorloopig P. B. Hamel, voor loopig J. Hendrikse, voorloopig C. Heij- koop, voor goed H. Van der Hoek, voor goed L. Kloet, voor goed A. F. Klooster man, voor goed J. Kokkelink, voorloopig J. de Koning, voorloopigD. Kooman, voorloopigD. C. van der Kop, voor goed F. G. A. Kruijsse, voorloopig L. W. Lipjes, voorloopig P.Lippens, voorloopig A. Lute, voorloopig Chr. G. Maes, voor loopig A. W. Minneboo, voorloopig J. de Nooijer, voorloopig P. de Nooijer, voorloopig K. F. Pieterse, voorloopig J. A. Pieterse van Wijk, voor goed J. F. Pleijte, voorloopig L. Potters, voor goed J J. de Raad, voor goed P. Rab, voor loopig G. de Rijke, voorloopig A. C. van Saane, voor goed J. van Schaik, voorloo pig A. P. Schumaker, voor goed Th. Slootmans, voorloopig T. Smit, voorloo pig L. Sohier, voorloopig W. H. Spapé, voor goed A. J. Streefkerk, voor goed; A. L. A. Tax, voorloopig W. Veis, voor goed; I. Verhaagen, voorloopigJ. N. Verstelle, voorloopig W. A. de Vries, voorloopig en H. van Zaaien, voorloopig. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door naar het Engelsch van AMY SKENE. „Het is hard, dat ik de zusjes niet eens mag komen zien, als ik daar lust in heb." „Marion en Hilda kunnen bij u komen in de bibliotheek, als u ze eens zien wilt, buiten de lesuren." „En het lied dan Dat zou juist zoo binnen het bereik van uw stem liggen." „Geef het uw oudste zuster dan. Die zingt heel wat beter dan ik", zei Ethel. „Ik heb geen tijd om nieuwe liederen in te studeeren." „U is een ijskegel. Begrijpt u dan niet, dat ik enkel maar met u wil spreken." „Mr. Radcliffe... toe", begon, zij, „wees u niet zoo dringend „Word u nu maar niet boos Ik zal niet anders meer van u vragen, dan dat ik enkel verder met u mee naar huis mag gaan." Ze was nu zóó veel vlugger gaan loo- pen, dat zij de meisjes had ingehaald en nu legde zij Hilda de hand op den schouder en hield haar naast zich. „Is mrs. Conyers erfgename van het goed van Sir Stephen „O, neen. Hoogstwaarschijnlijk krijgt zij niets. Ze heeft overhoop gelegen met haar vader, naar aanleiding van haar huwe'ij.v. We weten niet veel van hun zaken. Wij zijn niet de notarissen van Dacre, maar het is algemeen bekend, dat Sir Stephen zijn dochter geheel onterven wilde. De titel vevalt aan een neef in Australië en ik ge loof, dat daar ook het meeste geld heen- gaaf'. „Hoe ziet mrs. Conyers er uit Jong en lief „Ze zal zoowat een jaar of vijf-en-twin tig wezen. Neen, niet lief. Als zoodanig heeft ze mij nooit getroffen. Ze was eer „VOLHARDING" a. den ingeschrevene, wfen de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordi ger b. elk der overige, voor deze gemeente, voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen,of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester ter secretarie dezer gemeente. De Burgmeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen, 3 Juli 1926. t De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Vacantie-reisjes. Scheveningen. Het is nu de tijd van de vacantie- en schoolreisjes. Voor de kinderen is een dagje naar den Haag en vooral naar Schevenin gen nog altijd het hoogste punt van genie ten. Dagelijks komt men om dezen tijd van het jaar, nog vóór de algemeene zomer- vacantie aanvangt, lange rijen kinderen te gen onder geleide van hun onderwijzers en onderwijzeressen. Meestal zijn ze al voor dag en dauw in den Haag aangekomen en het begint dan altijd met een wandeling door de stad langs de belangrijkste beziens waardigheden. Helaas staat op het lijstje van deze nog steeds de Gevangenpoort, zoo niet bovenaan dan toch zeker weder de eerste die stellig in oogenschouw genomen zullen worden. Wanneer zal nu eens het verbod komen van bezichtiging voor kinde ren beneden 16 jaar Herhaaldelijk is daarop al aangedrongen, maar het lijkt wel alsof men het altijd weer vergeet. Eigen aardig is het, dat de onderwijzers zelf niet inzien dat een bezoek aan dit monument onzer nationale schande ongewenscht is. Er is waarlijk genoeg te zien, vooral als men een paar uurtjes met een groote per sonen-auto, waarvan er ettelijke door den Haag rijden, meegaat. Veel geld kan dat niet kosten en in elk geval heeft het voor, dat men tijdelijk eens goed uitrust. Dit toch is het eenige wat ons wel eens mede lijden doet hebben met de lange rijen kin deren, dat ze zoo ontzaggelijk veel moeten loopen op zoo'n dag. Nu is het waar, dat kinderen op dit punt onvermoeibaar schijnen te zijn als ze het naar hun zin hebben. Het eind van den tocht is altijd Scheveningen en het strand. Meestal zeer vermoeid stort de gansche stoet daar neer, maar de rust in het zand duurt gewoonlijk zeer kort en al gauw ziet men allen druk aan het stoeien. Jammer is het, dat zoo'n dag meestal te kort is, ook al gaat men heel vroeg van huis en keert men pas heel Iaat terug. Een heel en kelen keer schijnt het wel eens gelukt te zijn, dat zoo'n groep schoolkinderen een nachtje bleef logeeren. Het lijkt ons toch dat dit niet zoo heel bezwaarlijk behoeft te zijn en het verwondert ons wel eens, dat bij de tallooze pogingen die gedaan wor den om het de jeugd aangenaam te maken, er geen vereeniging in den Haag is, die haar bemiddeling en hulp aanbood juist voor de bezoeken van gansche troepen schoolkinde ren die voor één dag hier komen. Het lijkt ons zoo dat een goede gids voor hen van veel beteekenis zou kunnen zijn en het bleek ons, uit de verhalen die wij wel eens van zulke kinderen hoorden, dat het program ma van hun tochtje nu ook niet bijster ge lukkig gekozen was. We weten niet of de onderwijzers onderling nooit eens overleg plegen indien dit niet zóó is, geeft onge twijfeld het Bureau voor Vreemdelingen verkeer voorlichting en raad als men die meent noodig te hebben. Het is overigens nog miserabel stil op bleek en een statige verschijning. Maar het is nu al twee jaar geleden dat ik haar heb gezien." „Heeft u... ook gehoord, wat er van den secretaris is geworden „Die is er van door gegaan. Maar hij zal wel gevonden worden. Ik geloof, dat er met aan getwijfeld hoeft te worden, dat hij de schuldige is Ze zijn zeer gesloten, maar toch is het uitgelekt, dat er een twist was tusschen Sir Stephen en zijn secretaris. De oude heer moet allesbehalve gemakkelijk zijn geweest, maar, om hem nu zoo in koe ien bloede te vermoorden, dat is toch wel wat heel erg „U heeft het recht niet, dit te zeggen riep miss Tracey heftig. „Hoe durft u zoo iets nu uitspreken, als u er niet het minste bewijs voor heeft Ze hield ineens op, of ze. bang was, dat ze al te veel gezegd had. „Neen geen bewijzen Maar, kijk eens hier als een man overhoop ligt met zijn werkgever en er worden bedreigingen tusschen hen gewisseld, en die man ver dwijnt dan ineens met de noorderzon dit geeft toch wel te denken onder de ge geven omstandigheden, vindt u niet Hoe wilt u dien man ook zoo vrijhouden van verdenking „Het gaat mii niets aan, wie den moord bedreven heeftmaar ik haat onrechtEr omdat de omstandigheden nu tegen dezen man pleiten, daarom is het nog geen uitge maakt feit, dat hij het zou hebben gedaan Hoe zoudt u het vinden, als u in zijn plaats verkeerde en de menschen zouden u, zoo maar ineens, voor schuldig houden?" Philip ging nu het zijpad op, dat naar den stal leidde, terwijl hij den hoofdingang liet voor zijn zusjes en de gouvernante. Maar mrs. Radcliffe stond toevallig bij liet venster van den salon en driftig keerde zij zich tot haar dochter, met de opmer king „Kijk, Janet, daar is Philip we^r tegelijk met die miss Tracey. Ze is toch waarlijk onbeschaamd dat ze*zich zoo altijd Scheveningen. De avonden zijn te koud en het weer blijft onbetrouwbaar. Hoe het met de gasten staat, weten wij niet. Buitenge woon druk zal het nog niet zijn, al loopt het weer naar het vol-seizoen. De toestand in het oude dorp, bij de visschersbevolking, blijft maar treurig. Met de vischvangst gaat het wel doch de op brengst van de visch blijft te laag. Het gevolg is, dat zeer vele reederijen het heb ben moeten opgeven, hetgeen natuurlijk een sterke vermindering van de vraag naar arbeidskrachten deed ontstaan, een werk- schaarschte, die onmiddellijk leiden moet tot Ioonsdaling. Hoe langer hoe meer ziet men, dat Scheveningsche ouders voor hun kinderen een ander vak zoeken dan dat van zeeman. Het gaat hun natuurlijk wel zeer aan het hart, want de oude traditie zit heel diep geworteld, maar de verstandige ouders zien in, dat het niet anders kan. Op den duur zal dit een eigenaardigen invloed hebben op de bevolking, die zooveel eeuwen door haar tradities en gewoonten onveran derd wist te behouden. Over die vasthou dendheid staat men toch altijd weer ver baasd. In het oude costuum vindt men de oude traditie nog het best bewaard. Het is niet te zeggen of dit keurige en kleurige costuum bezig is al dan niet te verdwijnen. Wij vreezen dat het zijn glorietijd heeft ge had en dat het op den duur toch zal ver dwijnen al zullen de sporen ervan nog lang heel lang blijven. Onder de mannen ver dwijnt het typische pak, althans het Zon- dagsche pak ongetwijfeld. Zonder sta tistiek kan men dat wel constateeren. Wan neer de mannen niet meer varen en een baantje aan den wal krijgen, vooral als dit baantje buiten het gansche visschersbe- drijf valt, dan blijft het niet uit of ze ver wisselen het zeemanscostuum voor het „stads"-pak, zooals zij dat noemen. Trou wens die zeemanskleeren zijn voor velerlei handwerk weinig geschikt. Meestal gaan die mannen er in uiterlijk zeer op achteruit. Het typische van de kleeding, dat zoo echt past bij het bonkige van den zeeman, ver dwijnt en ze worden quasi-heeren, die er met hun hoeden en boorden en dassen verre van mooi uitzien. De Scheveningsche meisjes gaan er altijd zeer veel op achteruit als ze de kleurige dracht verwisselen voor de moderne japon. Haar mooie gelaatskleur, die ondanks het leven bij de zee altijd merkwaardig blank blijft, past zoo bizonder bij de omlijsting die de kap aan het hoofd geeft, bij de stemmige maar altijd kleurige halsdoeken. Nauwelijks echter zijn deze bizondere sieraden verdwenen of het gelaat krijgt een bleeke kleur, die lang niet bekoorlijk meer is. Bovendien pikken zij voor haar costuums nu allerlei opzichtige kleuren uit met een maaksel dat eveneens van weinig smaak getuigt en in een ommezien is de knappe Scheveningsche en opgetuigde burger juffrouw gewordt^. Ze valt niet meer op in den regel is ze zelfs leelijk. Het is dus wel jammer dat de „dracht", zooals de Scheveningsche vrouwen het costuum van het dorp plegen te noemen, verdwijnt. Zoodra deze weg is zal van het oude dorp niets meer over zijn. Als dorp is het reeds voor het overgroote deel verdwenen de oude hofjes zijn onder de opvattingen der moderne hygiëne verdwenen, het typische familie-leven is daardoor ook ten doode gedoemd geweest het oude traditioneele saamhoorigheidsgevoel is evenzoo verzwakt en gestadig maar zeker wordt het oude dorpje met al zijn bewoners, met heel zijn karakteristiek cachet door de groote stad opgeslokt. Men staat er toch al verstomd van, dat het zooveel eeuwen zijn eigen ka rakter heeft bewaard. Als men ziet hoe het veel verder gelegen Westland zijn eigen karakter en zijn typische kleederdracht al finaal heeft verloren en alles van den Haag heeft overgenomen, zij het dan niet altijd in goeden zin, dan is het merkwaardig zoo- „VOLHARDING" in zijn weg stelt. Ik zal eens met haar spreken". „Dat zou ik waarlijk liever niet doen, moeder raadde Janet met warmte, „Ze zou het niet verdragen en u zoudt er haar door verliezen. Zóó gauw zoudt u nog geen geschikte andere gouvernante hebben, want zij weet Hilda zoo goed te vatten en Marion gaat verbazend vooruit met haar muziek." „Dat kan allemaal wel wezen. Maar denk je, dat ik haar tot schoondochter zou wil len hebben „U mag zich gelukkig achten als Ph'lip u een schoondochter geeft, die ook maar half zoo lief en aardig is Maar u hoeft u anders niet ongerust te maken dat zij zich aan Philips zal opdringen. Ze heef! niets op met zijn attenties dat geeft ze hem dikwijl genoeg te kennen." „Ja, dat doet ze enkel maar als jij er bij bentMaar zoo niet dan kan ze het zeker goed genoeg met hem vinden." „Dan kent u Ethel Tracey niet", ant woordde Janet koel. „Zij in op en top een dame en zoo iets zou zij nooit doen „Ik wilde wel, dat wij meer van haar gehoord hadden", zei haar moeder. „Maar lady Arsne was zóó zeer met haar ingeno men, dat ik niet twijfelde aan haar kundig heden en voor de kinderen vind ik haar ook wel goed. Maar natuurlijk heeft zij het ei weer vóór alles op gezet om goed te trouwen Janet was niet verblind ten opzichte van de voortreffelijkheden van haar broer, maar voor het oogenblik zei ze niets meer. Een oogenblik later echter, toen ze haar broer alleen vond in de bibliotheek, viel ze hem aan, zoo op den man af, dat er geen ontkomen voor hem aan viel. „Zeg, Philip, weet je wel, dat als je miss Tracey zoo achtervolgt met je attenties, je haar in moeilijkheden zulf brengen „Nonsens, Janet 1 Wat wilde je dan van mij Ik kan toch niet lomp zijn tegen de jongedame Ik ben niet anders dan be- „VOLHARDING" lang als Scheveningen het heeft volgehou den. Maar dat het ten slotte ook zal onder- faan, daaraan valt haast niet te twijfelen, 'al van factoren, onafhankelijk van den wil van de bevolking zelf, versnellen het proces. EIBER. Toenemende beteekenis voor Euro pa van de Amerikaansche markt. De willigte op de Berlijnsche beurs en de vraag naar Duitsche fondsen in het buitenland. Een groote Duitsche emissie in New-York. Verdere koersstijging te New-York. Amsterdam met weinig zaken. Rubber en Suiker doorgaans vast. Het succes der Indische leening. Het heeft er allen schijn van dat de New- Yorksche beurs allengs weer een grootere rol zal spelen in den Europeeschen fond senhandel, ook te Amsterdam, dat vroeger een brandpunt was van speculatie in Ame rikaansche shares, doch sinds den oorlog tijden heeft gekend waarin de Yankee's geheel werden verwaarloosd. Daar was toen ook wel reden voor, want de bewegelijke dollarkoers maakte elke transactie in Ame rikaansche waarden tot een valutaspeculatie en er was op de Locale markt doorgaans ook genoeg te verdienen. De wijziging in de betalingsbalans tusschen Europa en Amerika was voorts oorzaak dat er meer drang was tot verkoop van dollarwaarden, waarvan het bezit ten onzent dan ook be duidend is verminderd. Daarom is toen ge volgd de periode dat Europa en ook ons land zoowel voor de staatskas als voor groote particuliere ondernemingen een be roep deed op de Amerikaansche geldmarkt, waaraan nu echter langzamerhand een eind komt. Naarmate de financieele positie van Europa weer steviger wordt, neemt de be langstelling van den Amerikaanschen beleg ger voor Europeesche fondsen af. Men houdt daar niet van buitenlandsche waar den, die goed verzekerd zijn en daarom een laag rendement opleveren, maar men zoekt daar meer de goedbetaalde risico's, gelijk wel gebleken is uit het welslagen der vele Duitsche leeningen a 7 en 8 rente. Deze werden niet gekocht om de stukken te be houden, doch ze zoo spoedig mogelijk en liefst met koerswinst van de hand te doen. En die speculaties zijn den Amerikaan ge lukt. Den Iaatsten tijd is de Europeesche geldmarkt dermate gewijzigd dat men de in Amerika geplaatste leeningen voor eigen belegging terugkoopt, een groot deel der Duitsche obligaties is reeds weer over den Oceaan gestoken en nog altijd houdt die immigratie aan. Ze wordt mede veroorzaakt door de omstandigheid dat het Europeesche bedrijfsleven weliswaar langzamerhand van zijn rotte plekken genezen is, maar nog niet in de vroegere mate tot ontplooiing gekomen is, terwijl men in Duitschland sommigen van een industrieele malaise hoort spreken. Was er voor korten tijd een groot gebrek aan bedrijfskapitaal, thans is men in meerdere zaken daarmede verlegen, zoodat op de beurs voor dit geld een be legging gezocht wordt. En uiteraard komen dan de eigen industrieele aandeelen en obligaties het eerst in aanmerking. De aan houdende daling der Fransche en Belgische valuta is uiteraard ook mede schuldig aan de verminderde industrieele bedrijvigheid in andere landen en alles werkt zoo mede om de geldmarkt hier ruim te doen blijven. Aan de Berlijnsche beurs heerscht der halve reeds wekenlang een willige stemming tengevolge waarvan bijvoorbeeld het aan tal fondsen, dat 50 of lager noteert sinds het begin des jaars, reeds met de helft verminderd is, terwijl het aantal dat boven pari noteert thans twee en een half maal zoo groot is als toen. In Amsterdam leefd tegen haar." „Moeder is toch zeer verstoord op haar. Ze denkt, dat ze je aanmoedigt Nu, Phi lip, onthoud dit dan goed als je haar nie' met rust laat zal ze hier moeten weggaan Hij viel haar in de rede met ruwen lach. „Haar met rust laten Maar, lieve kind, wat een dwaze uitdrukking is dat nu toch En, als moeder nu denkt, dat ze mij aan moedigt vindt jij het nu zoo vreemd dut zij graag eenige oplettendheid zou onder vinden van den eenigen jongeman dien zij ooit ontmoette Een uitdrukking van verontwaardiging stond te lezen in Janefs oogen, terwij* zij antwoordde „Je weet heel goed, dat Ethel T:?cey niet is gemaakt van dezelfde stof als de buffetjufforuw in „de Roode Leeuw" of uie dwaze Lucy Emery aan het postkantoor le Deddington Een "minuut-lang keek Philip Radcliffe naar de gesloten deur, waar achter zijn zuster was verdwenen. „Hoe heeft zij het uitgevonden pre velde hij, „en hoeveel weet zij nog Dien avond, nog laat, zat Ethel Tracey op haar kamertje en dacht na over wat zii gehoord had. Ze kon zich maar niet los maken' van de gedachte aan het treurspel, dat zich moest hebben afgespeeld in dat huis, op zoo korten afstand, en aan den schuldige, die daar vluchtte door den storm... en met een angstkreet legde Ethel Tracey het hoofd op de handen. „Wist ik toch maar... O, wist ik toch maar..." luidde haar verzuchting. „O, het kan haast niet waar zijn maar als het nu waar is, moet ik dan óók weggaan En de arme gouvernante barstte in tra nen uit, niet wetend wat zij met haar toe komst zou doen. HOOFDSTUK III. Met groote zorg had dokter Robertson mrs. Conyers weer zoo ver gebracht dat zij kon verschijnen op het gerechtelijk on- wordt de laatste weken meerdere belang stelling voor de Duitsche industrieele obli gaties aan den dag gelegd, welke nog al tijd op een niveau staan dat een rendement van 6% a 7 oplevertin Duitsche aan deelen gaat hier nog niet veel om, op de Londensche beurs bepaalt men zich in hoofdzaak tot de oude Duitsche en Pruisi sche staatsschuld, welke de laatste weken ook stijgende zijn. Geen wonder dat men zich begint af te vragen of de waardeering vpor Duitsche waarden thans niet wordt overdreven. Wat de aandeelenmarkt betreft is het op zichzelf een tegenstrijdig ver schijnsel dat de koersen stijgen, terwijl de bedrijven grootere werkeloosheid rappor teeren. Het aantal hiervan was een jaar ge leden slechts 234.000, thans 1.745.000 en de handelscijfers van Duitschland, welke de eerste maanden des jaars een stijgend ex portsaldo toonden, zijn in April en Mei achteruitgegaan. Et valt dus mede te reke nen dat op de Berlijnsche beurs licht een terugslag kan intreden. Anderzijds kan er op worden gewezen dat de Engelsche ko- lenstaking in de Duitsche kolenmijnen een groote bedrijvigheid heeft teweeggebracht, blijkende uit de sterk toenemende productie en export, de eischen tot loonsverhooging en de verlenging van den arbeidsdag. Ove rigens wordt nog steeds getracht door het samenvoegen van groote bedrijven de ex ploitatiekosten te verlagen. In navolging van Amerika heeft men thans de Duitsche Vereenigde Staalfabrieken opgericht, waar bij vier van de grootste kolen-, ijzer- en staalbedrijven betrokken zijn, waarvoor een groote obligatieleening zal worden uitge geven, nl. van 50 millioen, welke men blijkbaar nog niet op de Duitsche beurzen durft emitteeren. De leening is in Amerika uitgegeven tegen den koers van 96 in twintigjarige 6% obligaties, welke bij de bankiers onmiddellijk plaatsing hebben gevonden. Het komt er nu echter op aan de stukken in de trommels der beleggers over te hevelen. Vermoedelijk zal ook hier te zijner tijd wel een deel worden aangebo den van deze industrieele emissie, welke de grootste is die ooit uit het buitenland in de Unie geplaatst werd. Wij zeiden reeds dat de belangstelling te Amsterdam voor Amerikaansche waarden grooter geworden is, mede in verband met het feit dat de Locale Markt den Iaatsten tijd doorgaans een ongeanimeerd karakter draagt. De malaise in den beurshandel doet naar nieuwe bronnen van inkomsten zoe ken, waaronder de introductie van Ameri kaansche shares weer een grootere plaats begint in te nemen. Het aantal shares dat thans onder de rubriek „Voorloopige geno teerde Fondsen" is opgenomen, stijgt en ook deze week is het weer met één ver meerderd, nl. met de aandeelen der Sea board Air Line. Op deze wijze wordt de be langstelling van het publiek voor Ameri kaansche waarden weer opgewekt, waarbij, gelukkig kan worden opgemerkt, dat men zich dusver tot betrekkelijk goede fondsen beperkt heeft. Men is in de Unie voor Spoorwegwaarden nog steeds willig ge stemd. De ontvangstcijfers over de maand Mei wijzen weer meerendeels op vooruit gang, wat de industrie betreft, er waren deze week berichten volgens welke de vraag naar ruw ijzer thans grooter is dan sins 1924 het geval was, in verband waar mede Steelshares een nieuw hoogterecord bereikten (140% Op de Amsterdamsche beurs ging er ook in Amerikaansche waarden wat meer om, de handel op de Locale afdeelingen bleef echter beperkt. De laatste werden nog het meest door de stemming in Wallstreet be- invloed, gelijk bleek uit de betere tendenz voor Rubberwaarden, toen New-York hoo- gere prijzen voor suiker en rubber zond, hoewel men in Londen aan den flauwen kant blijft. De prijs is daar beneden 1 sh. 9 d. gedaald, men poogt dien verder te drukken om voor het kwartaal 1 Mei31 Juli tot een gemiddelde te komen dat lager is dan 1 sh. 9 d., in welk geval de export der Engelsche gebieden tot 80 zal wor den beperkt. Hoewel de Londensche voor- derzoek, ofschoon zij ook haar uiterste best deed om weer zoo gauw mogelijk beter te lijken, daar zij haar kindje had overgelaten aan de zorgen van de hospita in het wo ninkje in Noord-Londen. „Laat iemand uw baby hier halen", had dokter Robertson geraden. „Maar zij had geantwoord „Neen, neen, ik moet zelve gaan. Hij is erg bang voor vreemden." Daar de dokter niet bekend was met de omstandigheden, waarin zij het ventje had achter gelaten, bleef hij niet aandringen. „Er bestaat geen twijfel aan dat zij ont bering heeft geleden", sprak hij tot zijn vrouw. „Uit haar eigen gezondheidstoe stand zou ik haast opmaken, dat ze maan den lang niet genoeg voedsel heeft gehad ze heeft zich zeker tallooze ontberingen opgelegd voor haar kind. Ik denk, dat hij is achter gelaten in een heel armoedige omgeving en dat ze niet graag zou hebben dat iemand het daar zag". „Och, och", jammerde zijn vrouw. „En als je dan eens denkt wat een geld Sir Stephen allemaal had, dat hij niet kon ge bruiken. Ik hoop toch maar, John, dat het haar nu weer goed gemaakt wordt. Denk je dat dit mogelijk is Dokter Robertson schudde het hoofd. „Niemand kan daar iets van zeggen tot het testament is gelezen op den Woensdag na de begrafenis. Hij was zeer verbitterd op haar en zeer geheimzinnig. Maar nu moet ik bij dat verhoor wezen, Mary, en- zeg alsjeblieft zoo weinig mogelijk over Barbara Conyers en haar kind tot wien aan ook 1" „Ik zal er wel op passen, John Je weet toch wel, dat ik nooit praat?" zeide mrs. Robertson, die zelve beslist meende, dat zij de waarheid sprak met deze bewering, of schoon de glimlach op het gelaat van haar man wel een duidelijke aanwijzing was, dat hij er een heel andere meening op na hield. Het verhoor zou plaats hebben in de

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1