VRIJDAO 2 JULI I «—No. 15364e JauE&rgaxi^ -192' BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLI5SINGSCHE COURAf^i HET MODERNE ZEEPPOEDER heeft een ommekeer ge bracht in de tot nu toe gevolgde waschmetho- den. Thans behoeft geen huisvrouw den wasch- dag met tegenzin tege moet zien. Door Rinso te gebruiken brengt ge Uw wasch vroeg aan de lijn. De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen. RM?? KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 1 Juli. Tractaat DuitschlandNederland. Het handelsverdrag met Duitschland is wel heel slecht ontvangen. De Regeering hult zich in een geheimzinnig waas om trent de beginselen die zij heeft gevolgd bij de onderhandelingen. Vrijwel alle be zwaren die zijn geopperd en alle vragen die zijn gesteld zijn afgepoeierd en de Re geering verklaart alleen dat het verdrag in s lands belang is. Zij is uitgegaan van het oude beginsel der meestbegunstiging en heeft dit doorgezet zonder gebruik te ma ken van het belangrijke machtsmiddel, de credietverleening, dat het in de hand had om concessie te krijgen. Nederland heeft geen concessies verkre gen maar zich in zeer veel gebonden. De lieer Kortenhorst heeft uiteen gezet wat de fout was. De Nederlandsche Regeering heeft het beginsel van den vrijhandel niet willen loslaten, niet willen dreigen met tariefsverhooging als de tegenpartij niet bereid was toeschietelijk te zijn. Alleen aan het stelsel der meestbegunstiging werd vastgehouden. De toestand is thans zóó dat Nederland meer als kooper van Duitsch land dan als verkooper aan Duitschland heeft te beteekenen. Daardoor staat ons land sterk, maar het heeft die kracht niet benut omdat het niet het stelsel van reci prociteit wil volgen. Vandaar dat Neder land niets heeft bereikt, terwijl het heel wat had kunnen bereiken. Alleen zijn eenige invoerrechten verlaagd tot een totaal van ruim 6 millioen. Daartegenover staat dat het percentage van het crediet is verminderd. Het is niet onmogelijk dat Duitschland straks zijn tarieven weer gaat verhoogen. In één woord volgens den heer Korten horst was Nederland een onbaatzuchtig diplomaat en geen handig koopman. Van daar het geringe resultaat, dat Nederland heeft bereikt. Ook de heer Knottebelt was niet tevre den, vooral niet wat betrof de kwestie van de steenkolen, de cacao en de melasse. Als de onderhandelaren meer op de hoogte waren geweest van de „negotie" zouden de zaken beter zijn behartigd. Hij was voor heropening der onderhandelingen. De land- en tuinbouwers zijn met het ontwerp ingenomen omdat voor hen de invoerrechten met de helft zijn verminderd. Zij hadden liever dien halven vogel in de hand, dan tien andere in de lucht als nieu we onderhandelingen zouden worden ge opend Volgens den heer Van der Sluis is de verhooging van het Duitsche tarief indi- lect een gevolg van de verhooging van he: Nederhtudsche tarief van invoer. Ir. Duitschland heeft men het openlijk gezegd dat men tot verhooging moest overgaan omdat andere landen dat ook deden. De vrijhandelaar die gaat schipperen loopt ge vaar steeds tegenmaatregelen te vinden die hem weer nopen verder te gaan. Geen ta rief, geen retorsie, geen repressaille wenschte de heer Van der Sluis, die aan de tevredenheid der land- en tuinbouwers uiting gaf. De heer Oud was verre van tevreden en behield zich zijn stem voor totdat de Minis ter heeft gesproken. Hij achtte de conces sies die Duitschland deed, van geringe be- teekenis, zelfs jubelde hij niet over de ver- laging der tarieven voor de landbouw producten. Nederland had slecht geboerd bij deze onderhandelingen door zijn con cessies niet zwaarder te doen gelden. Zeer ontevreden was de heer Van Rappard over de slechte condities voor den invoer van paarden in Duitschland. In het begin van den oorlog heeft Nederland heel wat paar den geleverd die betaald zijn met nu waar- delooze papieren. Waarom laat men dit niet gelden evenals tegenover Rusland, waar mede men niet wil onderhandelen omdat het zijn vóór-oorlogsche verplichtingen niet nakomt. Hij moest van het verdrag niets hebben omdat Duitschland wel toeschiete lijker zou worden als Nederland zich schrap zette. Het zou te probeeren zijn, want één ding is zeker dat Duitschland op vele punten ons land niet kan missen èn om het crediet èn om de land- en tuin bouwproducten. Volgens sommige leden is Nederland te veel bevreesd geweest en niet teruggetre den toen Duitschland te veel ging vragen. Men had nog wat kunnen afwachten of Duitschland niet bijdraaide. Voor de sociaal-democraten is het ver drag principieel niet aanemelijk omdat de beginselen ervan niet deugen zij aan vaarden het practisch omdat het voor het oogenblik niet anders kan. Er zijn nog vele sprekers ingeschreven. De reis van de Koninklijke familie. De Zwitsersche correspondent van de „N.R.Crt." meldt De Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn gisteren uit Trois Epis te Bazel aangekomen,waar aan het station het noen maal werd gebruikt. De Prinses bracht des middags zooals reeds gemeld is, een be zoek aan de internationale tentoonstelling voor binnenscheepvaart en waterkracht. Daarna zette de Koninklijke familie de reis voort naar Luzern, waar de nacht zou wor den doorgebracht. Heden begeven de hooge gasten zich naar Sint Beatenberg. De classificatie van de gemeenten. Hef Kamerlid de heer Moller heeft aan den minister van financiën, de volgende vragen gesteld Is de regeering bereid, indien zij de classi ficatie, bedoeld in de bezoldigingsbesluiten, in ieder geval wil handhaven, ten spoedig ste te zorgen voor behoorlijk wetenschap pelijke statistieken van de levensduurte in de verschillende gemeenten, zoodat op juis te gronden dat classificatiestelsel wordt op gebouwd Acht de regeering het billijk en conse quent, dat de militairen en burgerlijke amb tenaren op verschillende wijze worden be handeld, zoodat de eene categorie wel, de andere niet, in verschillende salarisklassen wordt ingedeeld Zoo ja, op welke gron den Examen radiotelegrafist. In het verslag betreffende het examen radiotelegrafist le of tweede klasse, loo- pende over het tijdvad 1 September 1925 tot en met 25 Juni 1926, lezen wij Verloop van het examen aangemeld 533 candidaten, teruggetrokken 64, geslaagd certificaat le klasse 71 candidaten. Opmerkingen Hoewel verbetering is te bespeuren, laat het handschrift nog meer malen te wenschen. In onderdeel techniek is weinig of geen vooruitgang te bespeu ren de kennis is vaak oppervlakkig en verward een juist inzicht, onontbeerlijk om dit examen met gunstig gevolg te kun nen afleggen, is dikwijls niet in voldoende mate aanwezig. In de maand September en, voor zooveel noodig, in aansluiting daarop, ook in de daaropvolgende maand, zal een examen worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radiotelegrafist le of 2e klasse. Aanmeldingen vóór 16 Augustus bij den directeur-generaal der P. en T. Helium im vasten toestand. Gisterenmiddag is prof. dr. W. H. Kees- om, hoogleeraar aan de universiteit te Lei den, er na langdurige proefnemingen in ge slaagd het helium in vasten toestand te brengen. Zwemmen in zee op Zondag verboden. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad te Kampen open baarde zich bij de besprekingen over het Zeebad een scherp meeningsverschil tus- schen links met de katholieken en de ove rige rechtsche raadleden. Door Burg. en Weth. is een regeling ont worpen, waarbij zwemgelegenheid is ge opend eenerzijds voor mannen en jongens, anderzijds voor vrouwen en meisjes, beide badplaatsen gescheiden door een uitge strekt terrein, bestemd voor verblijfplaats aan zee, maar zonder badgelegenheid voor volwassenen. Voorts werd voorgesteld de exploitatie van de kleedkamers, rijwielberg plaats en buffetten onder bepaalde voor- waarden op te dragen aan particuliere on dernemers, enz. Tot zoover ging alles goed, doch toen kwam de bepaling, waarover de meeningen sterk uiteenliepen en die behels de de sluiting op Zondag zoowel van de beide zwemgelegenheden als van de buf fetten. Met 9 tegen 8 stemmen werd ten slotte het - voorstel aangenomen, zoodat er des Zondags door volwassenen niet mag wor den gezwommen en de strandbezoekers zelf hun consumptie dienen mee te nemen. Een Fransche onderscheiding. De heer A. J. Sanders, de houder van het wisselkantoor te 's-Hage, door wiens toedoen de Hongaarsche bankbiljetten- zwendel is uitgekomen, is door de Fran sche regeering benoemd tot Officier d'Aca- demie als erkenning van zijn hoogst be langrijken dienst aan Frankrijk bewezen. VLISSINGEN, 2 JULI. Rotonde en zgn. haventje van Meijer. Men vraagt ons nogmaals de aandacht te vestigen op het verbod inzake het rijden met rijwielen langs de zgn. rotonde bij den gevangentoren aan den boulevard de Ruij- ter en. het niet verbreed gedeelte van de boulevard Bankert langs den Spuiboezem, zoowel al9 het niet verbreede gedeelte van den boulevard Evertsen, gedurende de maanden Mei tot en met September, welk verbod voor de gedeelten van de boule vards Bankert en Evertsen geldt van 211 uur nam. De politie let hierop streng, zoodat even- tueele overtreders een proces-verbaal zullen oploopen. Er werden reeds meerdere per sonen de laatste dagen terzake bekeurd. Een kunstavond. In het Grand Hotel Britannia wordt Zon dag a.s., des avonds 8 uur, een kunst avond gegeven. Opgevoerd zal worden „Mimosa", miniatuur-opera in één bedrijf, waarin zullen optreden, mej. Willy Ruch, scpraan en de heeren J. Ordemans, tenor er. D. Ingen Soet, bariton. Na deze miniatuur-opera zal door het gezelschap „Apollo" uit Amsterdam wor den opgevoerd de klucht in» één bedrijf „Walther wint de gunst van zijn Schoon moeder". Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. In onze Tijdinghal. Een viertal nieuwe foto's van de feest- week tijdens de Utrechtsche Lustrumfees ten, o.a. Praalwagen met Prins Tut Anch Amen en gevolg Senatoren-diner, waaraan minister Van Karnebeek aanzitZ. D. H. Horemheb houdt receptie in zijn paleis dr. s' Jacob, Commissaris der Koningin in Utrecht, maakt zijn opwachting Horemheb wordt voor het huis van Korthals-Altes abt actis van den Senaat) de krans en ecrewijn overhandigd. Aan de bekende dienstregelingen is thans cok toegevoegd die van den autobusdienst VeereMiddelburg en van den autobus dienst „Nieuwe Onderneming", lijn Dom burgMiddelburg v.v. Baldadig*»* De politie hield eenige jongens aan die uit een der parken velschillende soorten bloemen hadden geplukt. Na vermaning werden 'de jongens aan de ouders afge geven. Gevallen. Een 6-jarig knaapje viel spelenderwijs van de steenen trap bij het strand, waarbij het kind eenigszins aan een der beenen werd verwond. De politie legde een eerste noodverband. Opgepast Bij de politie kwam wederom aangifte in van een diefstal van een rijwielbelasting- piaatje van een rijwiel, hetwelk eenige oogenblikken op den openbaren weg was achtergelaten. Aanrijdingen. In de Noordstraat reed een bestuurder van een gespan tegen een vischkar, tenge volge waarvan de visch op straat viel. Een vrouw, die juist bij de vischkar stond, kwam te vallen en bezeerde zich, terwijl haar kleeren eenigszins werden gescheurd. In de Kromme Elleboog reden twee wiel rijders tegen elkaar, waarbij een der rij wielen ernstig werd beschadigd. Geen der wielrijders bleek aan deze aanrijding schuld te hebben. Gered. Gisterenmic lag circa 6 uur viel in de En- gelsche kade een ongeveer 15-jarige jon gen te water. Op zijn hulpgeroep werd hij door de heeren L. van der Steen en F. Lou wereins (R.H.B.S.-scholier) direct gekleed nagesprongen en behouden op het droge gebracht. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor te Vlissin- gen gedurende de 2e helft der maand Juni terugontvangen onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Brieven Binnenland Kantonrechter, Middelburg Nationale Credietver., Haag Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We- tensch., Haag. Briefkaarten Binnenland Mej. W. Da- nielse, Rotterdam Miss Tilly Koek, Haag. Brieven Buitenland Joh. Zuidweg, N.-Amerika. Briefkaarten Buitenland Bomemann, Frankf. Main Spencer Middelkerke (Bel gië) Flora Stern, Frankf. Main. Voor het examen als machinist, diploma B, is geslaagd de heer A. M. Kok, leerling van de De RuijterschooL Kerkconcert. Maandag 5 Juli a.s. zal in de Nieuwe Kerk te Middelburg een kerkconcert gege ven worden door Theodora Versteegh, alt, Francis Koene, viool en George Robert orgel. Het programma vermeldt o.a. liederen van J. S. Bach, Hugo Wolf en v. Brucken Fock. Francis Koene zal vioolwerken ten ge- hoore brengen van Bach en Locatelli, ter wijl de bekende Haarlemsche organist Ge orge Robert orgelwerken spelen zal van Bach en Honegger. Een programma dus, dat met groote zorg is samengesteld. Het zal de laatste maal zijn, dat men het heerlijke spel van Francis Koene zal kun nen bewonderen, daar hij binnenkort naar Duitschland vertrekt. Een marktfeest te Middelburg. De marktkoopliedenbond te Middelburg heeft besloten het jaarlijksch marktfeest te houden op Donderdag 19 Augustus. Er zullen weder verschillende prijzen worden uitgeloofd. Driedaagsche uitstapjes naar Zeeland. De Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart organiseert driedaagsche uit stapjes van Rotterdam naar Vlissingen en Middelburg. De boot vertrekt te beginnen cp 17 Juli eiken Zaterdag des morgens 9 uur uit Rotterdam en de terugreis naar Rotterdam heeft Maandag plaats. De prijs bedraagt 22 per persoon, al les inbegrepen, waaronder ook een auto tocht door Walcheren behoort en eveneens de hotelkosten. Het doel van deze tochtjes is aan perso nen in Holland gelegenheid te geven op goedkoope wijze kennis met onze provin cie te maken. De aangespoelde mijn bij Rammekens. In verband met het bericht in ons vorig nummer betreffende het aanspoelen van een mijn bij fort Rammekens, wordt ons nader medegedeeld dat bedoeld voorwerp een onschuldige contact-mijn was, welke daar ter plaatse door den lagen waterstand en feilen Oostenwind is blootgespoeld, doch naar het scheen al jaren aldaar heeft gelezen. Inplaats van met springstof, was zij geheel met modder gevuld. Prov. Staten. De zomerzitting van de Prov. Staten wordt Dinsdag 6 Juli, des avonds half acht, geopend. Stichting Vrederust De Vereeniging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland zal op Woensdag 14 Juli a.s. haar 22ste jaarver gadering houden op de stichting „Vrede rust' te Bergen op Zoom, in welke verga dering dr. P. de Jonge, 1ste geneesheer der stichting, een lezing zal houden over „Karakter en Zielsziekte". De afdeeling Koudekerke heeft het voor stel ingediend om vanwege de vereeniging een suppletiefonds op te richten voor be hoeftige krankzinnigen., die op „Vrederust" worden verpleegd. In den bidstond, die de vergadering voorafgaat, zullen voorgaan ds. J. Kalsho- ven van Ovezande en ds. W. M. le Cointre van Bergen op Zoom. SOUBURG Opgave van ingekomen of vertrokken personen in de laatste helft van Juni 1926. GEVESTIGD: N. Vader en gezin, Buteuxstraat B 252, van Vlissingen. A. Voets, Van Turnhoutstraat E 20, van Boxtel. N. de Pagter en gezin, Groote Abeele A 244, van Vlissingen. J. Lijk, Oranjeplein A 27, van Zonne- maire. A. Schout, Oranjeplein A 172, van Ritthem. Mej. N. Marmissen, Oranjeplein A 172, van Middelburg. Mej. C. LooijsenHalteren, Van Teijlin- genstraat B 226, van Rotterdam. VERTROKKEN: C. Timmers en gezin, Vliss. straat B 289, naar Leiden. J. C. Geluk en gezin, Oranjeplein A 27, naar Tiel. H. Kaashoek, Vrijburgstraat C 104, naar Vlissingen. J. Boone, Vrijburgstraat C 83, naar Ber gen op Zoom. A. Touw en gezin, Van Teijlingenstraat B 226, naar Rotterdam. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Buiksloot, ds. H. M. E. Bremer te Breskens. De zaak-Geelkerken. De kerkeraad der Geref. Kerk te Arnhem heeft aan de lidmaten, die zich bezwaard toonderu ovr de uitspraak der synode te Assen, een brief doen toekomen waarin wordt bericht, dat de kerkeraad aan het gedane verzoek om in de eerstkomende ienerale Synode in 1927 revisie der geno men besluiten te verkrijgen, niet kon vol doen. De kerkeraad wil met de leden per soonlijk overleg plegen om de geuite be zwaren uit den weg te ruimen, maar kon geen gemeenschap hebben met een comité van actie of andere organisatie van ge meenteleden over deze zaak. Dezer dagen werd gemeld dat ds. H. C. van den Brink te Zandvoort zou geweigerd hebben op advies van zijn kerkeraad de vergadering bij te wonen der classicale commissie, welke Maandagavond gehou den werd. Deze mededeeling is, naar ons gemeld wordt, niet juist. De classis besloot dat haar commissie zou samenspreken met bezwaarden (predikanten en ouderlingen) die er aan begeerden deel te nemen en dat daarbij ook zouden genoodigd worden, niet als leden der synodale commissi van advies, maar als personen, prof. Grosheide, prof. Kuiper en ds. Schouten. Nu schreef de voorzitter der classicale commissie een vergadering uit van predikanten en deelde tevens mede, dat de commissie van advies (der synode) zou tegenwoordig zijn. Ds. v. d. Brink antwoordde, dat de uitnoodiging in tweeërlei opzicht niet overeenstemde met het besluit der classis, omdat alleen predikanten werden gevraagd en omdat de commissie van advies en niet de drie ge noemde heeren aanwezig zouden zijn. Bo vendien, zoo schreef hij, oordeelde zijn kerkeraad het bijwonen der vergadering niet noodig aan welke uitspraak hij z»ch ten volle kon conformeeren. Onderwijzers-examens. Aan de rijkskweekschool te Oostburg werden gisteren geëxamineerd 6 candida ten. Geslaagd zijn mej. C. G. Drijver te Voorburg en de heeren P. J. Crombeecke te HoofdplaatI. Gaakeer te Stavenisse J. Heijboer te St. Annaland A. Jacobs te Goes en C. Jansen te Nisse. Een rijkskweekschool te Zierikzee. Uit Zierikzee wordt aaan „het Volk" ge meld Zooals onze lezers zich zullen herinne ren, werd indertijd het besluit, o<m in de gemeente Zierikzee een rijkskweekschool te vestigen, ter elfder ure ingetrokken, en werd dit een rijksdagnormaalschool. Dat gaf een grievende teleurstelling, niet orn aat Zierikzee al zoeveel was ontnomen, maar ook, omdat de gemeenteraad, die zich op ruim standpunt had gesteld wat de fi nanciën betrof, nu eigenlijk geld had gege ven voor een gebouw, dat niet ten volle aan het doel zou beantwoorden. Vertrouwende echter op een gunstiger wind, bleef men pogingen aanwenden, die eindelijk met een goeden uitslag zijn be kroond. De dagnormaalschool wordt om gezet in een rijkskweekschool. Dinsdag avond kwam het officieele bericht hier van in. Technische Hoogeschool. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaats-examen als werktuigkundig ingenieur de heeren J. van Aartsen te Middelburg, A. Cense te Tholen en C. Rosier te Goes. Adres inzake U. L. onderwijs. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" verzoekt in een adres aan de Koningin, de L. O. wet zoo te wijzigen dat de gemeente besturen verplicht worden openbare scho len voor uitgebreid lager onderwijs te stich ten, indien daarvoor een aantal leerlingen wordt opgegeven, als voor het oprichten van een bijzondere school overeenkomstig art. 73 eerste lid wet van 1920 wordt ge- eis cht. Het adres zegt, dat gemeentebesturen verzoeken om gelegenheid voor openbaar U.L.O. in het leven te roepen van de hand wijzen, indien er bijzonder U.L.O. bestaat. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende uitspraken ge daan Verduistering C. P. H., 51 jaar, reiziger te Middelburg, tot 3 maanden gevangenis straf J. P. L., 35 jaar, kellner, zonder vaste woonplaats, tot 6 maanden gevange nisstraf W. C. v. H 22 jaar, zonder be roep te Vlissingen, tot 3 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Oneerlijke mededinging A. d. R., 39 jaar, koopman te 's-Hertogenbosch, tot 25 b. s. 25 d. h. Knevelarij E. S., 48 jaar, havenmeester te Graauw, tot 3 maanden gevangenisstraf. Dierenmishandeling N. d. N., 66 jaar, huisvr. M. M., te Arnemuiden, tot 25 b. s. 25 d. h. Diefstal W. V., 22 jaar, grondwerker te Veere, tot 6 maanden gevangenisstraf J. C. P., 45 jaar, A. C. 37 jaar, slagersknechts te Middelburg, ieder tot 8 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Overtreding van de Politieverordening van Goes G. j., 31 jaar, vrachtrijder te Kloetinge, appellant van een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij ter zake werd veroordeeld tot 25 b. s. 25 d.h. Bevestiging van het vonnis waarvan be roep. Jachtwetovertreding M. N„ 23 jaar, J. N., 19 jaar, landbouwers te Borssele, appel lanten van een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij zij ter zake wer- c.en veroordeeld ieder tot 10 b. s. 10 d. h., met verbeurdverklaring van het geweer of 10 b. s. 10 d. h. Vonnis waarvan beroep vernietigd en beiden vrijgesproken. Overtreding van de Politieverordening

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1