VRIJDAG 33 JUNI binnenland Stads= en Provincienieuws rao147 ^4e ^atar^iarijg - !926 VUSS1NGSCHE COURANT greggUS*^ Zij die zich tegen ÈjSsB& 1 Juli, voor minstens drie maanden, op de ,,Vlis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de nog ver schijnende nummers GRATIS. Gemeentebestuur aangifte leerlingen openbare SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen, maken bekend dat de gelegenheid tot het aangeven van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen, de centrale zevende klassenschool en de onenbare U.L.O.-schoo! alsnog is opengesteld vanaf heden tot en met 13 Juli a.s. ter gemeente-secretarie (2e afdeeling), dagelijks van 912J/Z en van 25/2 uur Zaterdags alleen van 912uur. Vlissingen, 24 Juni 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. KAMER-OVERZICHT Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 24 Juni. Indische Begrooting. Vandaag werd natuurlijk de felle rede van den heer Men dels bestreden. De heer De Muralt zette tegenover die rede met haar vele citaten uit rapporten allerlei an dere citaten uit dezelfde rapporten en uit andere. Volgens hem is het niet juist dat er een belangrijke inzinking van het economi sche peil te constateeren. De geleerden zijn het weer niet eens. Volgens den heer Mendels heeft deze Minister geen eigen economische politiek en is dus niet beter dan De Graaff. Alweer niet juist, zegt de heer De Muralt. Met ver trouwen ziet deze afgevaardigde de daden van den Minister tegemoet. Hij achtte de critiek van mr. Mendels overdreven en ver- cedigde tegenover hem vooral de onderne mers die door opvoering der productie zeer veel hebben gedaan in het belang der be volking. Met die opvatting is de heer Slin- genberg het wel eens, maar hij maakt er den ondernemers een grief van dat zij zich met de politiek zijn gaan bemoeien en trachten invloed te oefenen op de bestuurs inrichting. Dit acht hij verkeerd want daar door wordt de invloed der ondernemers te gioot. Voorshands steunt de vrijz.-dem. fractie dezen Minister, omdat zij zijn da- cien afwacht De Minister is van oordeel dat de nieuwe staatsinrichting voor Indië zooveel ruimte laat voor ontwikkeling in de richting der zelfstandigheid, dat voor het oogenblik geen nieuwe maatregelen noodig zijn. Een nieuwe herziening van de algemeene staatsinrichting is daarom op dit oogenblik niet noodig en niet gewenscht. De nieuwe inrichting geeft ook de gelegenheid om sneller te werken aan de ontwikkeling van Indië dan tot nu toe het geval was. Het geval van den Politiek-Economischen Bond is den Minister ook niet duidelijk- Hij hield zich ieder oordeel voor maar zal in lichtingen inwinnen en later daarover me- dedeelingen doen. Volgens den Minister zal dezaak wel niet zoo zijn als de heer Men dels zeide. Wat de welvaart betreft, gaf de Minister zijnerzijds vele voorbeelden van vooruit gang tegenover de vele van achteruitgang die de heer Mendels gaf. In zake het beruchte art. 123 (toelating zendelingen) zal de Minister alsnog eens overwegen. Misschien is het mogelijk door overleg tusschen plaatselijke autoriteiten en de centrale regeering tot een oplossing te komen. Over Atjeh wist de Minister niets nieuws mee te deelen. Inzake de Utrechtsche faculteit staat de Minister op het volmaakt billijke standpunt der gelijkheid, nu deze faculteit eenmaal is toegestaan. De begrooting werd zonder stemming goedgekeurd. Na nog eenige bij-onderwerpen afgedaan te hebben ging de Kamer tot Dinsdag 13 Juli uiteen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt De Kamercommissie voor buitenlandsche zaken, aangevuld met zes afdeelingsleden, is gisterochtend bijeengekomen onder voor zitterschap van den Kamerpresident Brunet, ten einde zich bezig te houden met het verdrag Nederland-België. In deze zitting werd het verdrag met al gemeene stemmen goedgekeurden werd de heer M. van. Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, tot rapporteur gekozen. Enkele leden wezen er op, dat de rechten van België op de Wielingen in geenen dee- le door de aanneming van het verdrag mochten worden aangetast. Naar aanleiding hiervan werd opgemerkt, dat de Wielingen kwestie buiten dit verdrag staat. In de Kamer en eveneens in den Senaat zal het verdrag ongetwijfeld met bijna al gemeene stemmen worden goedgekeurd. Onze indruk is, dat de leden van het parle ment bezield zijn met een levendig ver langen, om de Nederlandsch-Belgische be trekkingen zooveel mogelijk te verteteren. In den loop van de besprekingen over het Nederlandsch-Belgische verdrag in de com missie voor buitenlandsche zaken werd no r de kwestie van de territoriale veiligheid besproken. Men merkte op, dat er op dit gebied vooruitgang te bespeuren was, daar Nederland de principes van den Volkenbond aanvaardt. De hoop van België, om met Nederland in de toekomst een defensie overeenkomst te sluiten^ is niet vernietigd, zoo werd verklaard. Sommige leden wezen op de noodzake lijkheid, verbindingen tusschen Antwerpen en het Rijnbekken tot stand te brengen. Wat het kanaal naar den Moerdijk be treft, het is moeilijk te voorzien, zoo ver klaarde men, wanneer men zich daarmee zal kunnen bezighouden, zulks in verband met België's financieele moeilijkheden. Men wees er ten slotte nog op, dat de miliarden francs, die men voor de inrich ting van de haven van Antwerpen heeft besteed, gedeeltelijk zouden zijn wegge gooid, indjen het kanaal naar den Moerdijk niet zou worden gegraven. Het NederlandschDuitsche verdrag. In de Memorie van Antwoord op het voorjoopig verslag der Tweede Kamer in zake het Nederlandsch-Duitsche verdrag betoogt de regeering, dat tegenover het Nederlandsch-Duitsch crediet, dat voor ons land ternauwernood als een offer is te beschouwen, vier concessies van Duitsch- land staan, die thans niet meer zouden kunnen worden verkregen, indien de on derhandelingen zouden moeten worden heropend. Het verdrag moet als een compromis worden beschouwd. De regeering ziet geen omstandigheden die een nader protocol zouden wettigen. Niets is nagelaten, wat tot een deskundige behandeling van zaken bij de onderhandeling kon leiden. Met het Nederlandsch crediet heeft de delegatie bij de onderhandelingen gewoekerd. Voor de Nederlandsche industrie is wel degelijk een en ander bereikt voor tal van groenten en planten en voor kaas (2 mil- Jioen) heeft de regeering een verlaging van invoerrechten verkregen, welke totaal in de millioenen loopt. Onze handelspolitiek staat het voeren van onderhandelingen met gunstigen uit slag niet in den weg. Een marineraad. De centrale commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Haar lem, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht inzake het aanhangige wets ontwerp tot het instellen van een openbaar onderzoek naar rampen en ongevallen, aan Nederlandsche oorlogsschepen overkomen, welk adres ook ter kennis is gebracht van de ministers van marine a.i. en van water staat en van de Eerste Kamer. Naar de meening van de commissie ge tuigt bedoeld wetsontwerp ganschelijk niet van den wil tot bezuiniging, De motivee- ring in de memorie van toelichting acht de commissie te zwak om hierop alleen tot het scheppen van een nieuwe instelling als de marineraad over te gaan. De Engelsche maatregelen tegen het rtiond- en klauwzeer. in antwoord op een vraag in het Lager huis nopens de uitwerking van het invoer verbod van geslacht vee op de vleeschprij- zen, verklaarde Chadwick, dat men hierop nauwlettend het oog houdt en dat de kwestie zoo noodig aan de „food council" zal worden voorgelegd. In antwoord op de vraag, hoe lang het verbod waarschijnlijk van kracht zou blij ven zeide Guinness, dat er weinig vooruit zicht was op een vermindering van het mond- en klauwzeer op het continent en dat het, zoolang deze toestand in de Euro- peesche landen bleef bestaan, niet wensche- iijk zou zijn om in de verordening een be langrijke wijziging aan te brengen. Examen radio-telegrafist. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in de maand September e.k., en, voor zooveel noodig, in aansluiting daarop, ook in de daarop vol gende maand, een examen zal worden ge houden voor het verkrijgen van certificaten voor radio-telegrafist eerste of tweede klasse. Verzoeken om te worden toegelaten tot dit examen, dat voor ieder is opengesteld, voor eiken candidaat in ten hoogste twee al of niet achtereenvolgende dagen afloopt en waarbij de Nederlandsche taal zal worden gebezigd, moeten vóór 16 Augustus a.s. tot den directeur-generaal voornoemd worden gericht, onder nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats en met overlegging van een gezegelde geboorte akte. De betrekkelijke brieven moeten be hoorlijk gefrankeerd zijn. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar Staatscourant no. 120. Wijziging personeele belasting. De vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan den minister van finan ciën een schrijven gericht, waarin zij haar bezwaren, ontwikkelt .tegen het ontwerp tot wijziging van de wet op de personeele be lasting. In dit adres wordt o.m. gezegd De gevolgen in het leven welke een ern stige verstoring in de gemeentelijke finan ciën en de gemeentelijke financieele poli tiek teweeg brengen, worden ondragelijk onder een positie van zaken bij welke naast een financieel beleid van het rijk je gens de gemeenten in andere opzichten, waartegen herhaaldelijk stelling moest wor den genomen een doeltreffende en bil lijke regeling van de zgn. financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten blijft ontbreken. Zij doen zoolang die toe stand voortduurt, ernstigen twijfel rijzen aan de toelaatbaarheid van zulke inciden- teele rijksbelastingwijzigingen, welke een onmiddellijker? en aanmerkelijken invloed op de gemeentefinanciën hebben en recht vaardigen in ieder geval het verlangen dat partieele herzieningen, gelijk nu aan de or de, niet worden ondernomen, tenzij verge zeld van een beschikbaarstelling op eeni- gerlei wijze van middelen, waaruit ge meenten kunnen worden tegemoet geko men in het verlies aan inkomsten dat zij rechtstreeks tengevolge van die maatrege len hebben- te lijden. Geen belastj ngv erhoogmg te Utrecht. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Utrecht werd het voorstel van Burg. en Weth. om den factor te ver- hoogen van 0.52l/2 op 9.57;verworpen met 32 tegen 4 stemmen. Alleen de 4 wet houders, die de meerderheid in het col lege van Burg. en Weth. vormen, stemden voor. Een voorstel Bekker (R.K.) om den fac tor vast te stellen op 0.55 werd verworpen met 29 tegen 7 stemmen (de 4 wethouders en 3 R.-K.) leden). Een voorstel Swane-Botterweg om den factor te handhaven op 0.52'/2 werd daarna zonder hoofdelijk stemming aangenomen. Incident in den gemeenteraad te Amsterdam Gisterenmiddag had een incident plaats in den gemeenteraad te Amsterdam tijdens de behandeling van de voordracht om een onderzoek in te stellen naar de werkloos heid in de hoofdstad. Mevrouw Van Zelm van den Berg (c.-p.) betoogde, dat het onderzoek geen unt zou hebben. Toen een der uitingen van mevrouw Van Zelm op de tribune heftig werd geapplau disseerd, schorste de voorzitter de zitting en gelastte de publieke tribune te ontrui men. Mevrouw Van Zelm protesteerde tegen het optreden vn Burg. en Weth. De heer KetelaarNu is u aan uw doel Nu is er het relletje Daarop hebt u die mensehen twee dagen laten wachten Mevrouw Van Zelm Ik vind het applau- disseeren dom Maar het is uitgelokt door het trappen van de werkloozen. Zoo deed wethouder Wibaut met iemand, die bij hem om huisvesting kwam. Toen belde hij de politie op... Wethouder Wibaut Gelogen Mevrouw Van Zelm Dat is voor uw re kening Wethouder WiboutNeen, voor de uwe Wanneer mevrouw Van Zelm uitweidt over de Koningin, de „moeder van het Ne derlandsche volk", verzoekt de voorzitter haar, zich tot de voordracht te bepalen en zoo niet verder voort te gaan. De zitting werd geschorst. VLISSINGEN, 25 JUNI. Een zilveren ambtsjubileum. Hedenmorgen verzamelden zich alle ambtenaren van het gemeentehuis in de trouwzaal om den heer J. C. de Koster, hoofdopzichter bij de gemeentewerken, ge luk te wensehen met zijn zilveren ambts jubileum. Bij monde van den gemeente-secretaris, den heer F. Bisschop, iVerd den jubilaris als blijk van hoogachting en waardeering een schemerlamp op voetstuk aangeboden. Hij zeide daarbij, dat niet alleeji de ambte naren van den technischen dienst, doch ook ae ambtenaren die belast zijn met de ad ministratie der gemeente, behoefte gevoel den om den jubilaris hulde te brengen en zich aan te sluiten bij de geiukwenschen die ae directeur van gemeentewerken en zijn collega's hem hadden aangeboden. Spreker constateerde het verblijdend ver schijnsel op het Vlissingsche stadhuis, dat getuigde van saamhoorigheid tusschen de verschillende gemeentelijke diensten. En terecht daar zij allen dienstbaar waren aan de behartiging van één doel, het ge meentebelang. Aan dat gemeentebelang had de heer De Kcster nu 25 jaar gearbeid, hard meege werkt aan de verbetering en verfraaiing van onze stad en aan de verbetering van ae naleving der bepalingen der Woningwet, welke wet van 22 Juni 1901 ook thans haar jubileum vierde. Wij weten allen zei spreker op welke nauwgezette wijze en zonder aan zien des persoons de heer De Koster zijn taak verrichtte en ieder die met hem in aanraking kwam heeft hem leeren hoog achten. Als blijk daarvan werd de sche merlamp aangeboden en werd de hoop daarbij uitgesproken, dat hij nog vele jaren na volbrachten arbeid daarbij verpoozing zgu vinden. De heer De Koster zegde hartelijk dank voor dit fraaie geschenk. Vereeniging van burgemeesters enz. van Calvinistische levensbeschouwing. Op Maandag 12 Juli, des namiddags 3 uur, zal te Middelburg een vergadering worden gehouden van de vereeniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen van Calvanistische levens- en wereldbe schouwing Groen van Prinsterer, onder voorzitterschap van den heer C. P. I. Dom misse, burgemeester van Maassluis. De agenda vermeldt o.m. een voordracht van mr. J. L. Bouma, burgemeester van Hoogeveen, overGemeentelijke autono mie en ethische voorschriften. Griffier polder Walcheren. Op de voordracht ter benoeming van een griffier van den polder Walcheren zijn geplaatst de heeren mr. dr. R. W. graaf van Lijnden te Bloemendaal en mr. L. A. baron van Ittersum te Driewegen. Tot tijdelijk griffier is benoemd de heer mr. A. J. van der Weel te Middelburg. De particulier klerk L. J. H. Willemsen te Middelburg, is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot rijksklerk ten kantore van de hypotheken en het kadaster te Eindho ven. De Provinciale stoombootdiensten. De begrooting van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde met stoom tram dienst HansweertVlake voor den dienst 1927, wijst in ontvang aan 395.000 en in uitgaaf 610.000, kwaad slot alzoo 215.000. Het tekort voor de berekening der rijksbijdrage wordt gesteld op 184.164.50, waarvan het rijk bijdraagt 80 of in een ronde som 147.000. Ten laste der provincie blijft dus 68.000. De begrooting van den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde voor 1927 wijst in ontvang aan 65.150, in uit gaaf 85.150, kwaad slot alzoo 20.000. Op de lijn VlissingenBreskens werden in 1925 vervoerd le klasse van Vlissingen naar Breskens 55.753 passagiers en van Breskens naar Vlissingen 54.131, totaal 109.884 2e klasse VlissingenBreskens 43.020 en Breskens Vlissingen 42.576, totaal 85.596. Op de lijn VlissingenNeuzen vv. le klasse 21.970 passagiers en 2e klasse 35.622 Lijn NeuzenHansweert1 e klasse 13.833 en 2e klasse 25.998. Lijn HansweertWalzoorden le klasse 18.749 en 2e klasse 38.559. Met den tramdienst HansweertVlake 51.314 passagiers. Met den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde werden vervoerd le klas se 20.089 passagiers en 2e klasse 23.888. Met den motordienst tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk werden vervoerd 60.835 passagiers, terwijl voorts nog 618 coupon boekjes, 8 abonnementen en 1 schoolkaart werden verkocht. Met den motordienst tusschen Veere en Kamperland werden vervoerd 17.461 perso nen, terwijl voorts werden verkocht 227 couponboekjes en 6 schoolkaarten. Bevolking provincie Zeeland. De bevolking van onze provincie be stond op 31 December 1925 uit 124.665 mannen en 124.688 vrouwen, totaal dus 249.353 zielen. Er werden geboren 2716 m. en 2555 vr., terwijl overleden 1200 m. en 1227 vr., alzoo meerdere geboorte dan sterfte 1526 vr. en 1336 vr. Er vestigden zich in de provincie 6443 m. en 6675 vr. en er vertrokken 7621 m. en 8018 vr., alzoo meerder vertrek dan vestiging van 1178 m. en 1343 vr. De volgende gemeenten hadden meer aan 3000 inwoners Vlissingen 21601, Mid delburg 19168, Ter Neuzen 10049, Goes 8651, Zierikzee 6954, Axel 5796, Hontenisse 5380, Oost- en West-Souburg 4378, Ierseke 4175, Kruiningen 4064, Hulst 3911, 's-Heer Arendskerke 3756, Clinge 3760, St. Jan steen 3508, Wissenkerke 3673, Koudekerke 3486, Sluis 3125, Zaamslag 3582, Tholen 3124. De bevolking is in 1925 vermeerderd met 338 vr. en verminderd met 15 vr., dus in het geheel vermeerderd met 323 zielen. De badplaats Zoutelande. De krasse maatregelen, welke door het gemeentebestuur van Zoutelande worden genomen, schijnen toch niet naar den zin te zijn van een deel der ingezetenen. Er is daar nu een neutrale kiesvereeniging opge richt, welke zich ten doel stelt bij de ver kiezingen voor den gemeenteraad candida- ten te stellen. De kiesvereeniging kreeg den naam „Gemeentebelang" en 15 leden traden als lid toe. Waterstaatswerken. Door den rijkswaterstaat is het opruimen en het maken van remmingwerken aan de Zuid-Oostzijde van de draaibrug over het Arnekanaal, een dukdalf in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere en het vernieuwen van roosterwerk langs de basaltmuren van de binnenhaven te Vlis singen, gegund aan den heer A. van der Straaten Jr. te Hansweert voor 33.600. De landbouwtentoonstelling te Axel. De landbouwtentoonstelling te Axel heeft het gisteren uitstekend met het weer ge troffen, en dit is zeker ook bevorderlijk geweest aan het bezoek, dat niet minder dan 4100 betalenden heeft bedragen, ter wijl de leden der Z.L.M. vrijen toegang hebben. Een getal van 5000 totaal is dan ock niets te hoog geschat. Een keur van dieren stond aan de lijn en vele andere keurige stands mochten zich ook in groote belangstelling verheugen en dit was ten volle verdiend. Het was in alle opzichten een volledig succes voor alge meen- en kringbestuur. KERK- EN SCHOOLN1EUWS Dr. A. Kuyper Jr. De toestand van dr. A. Kuyper Jr., pre dikant bij de Geref. kerk te Rotterdam, vroeger alhier, is goed vooruitgaande. In dien de temperatuur blijft zooals die in de laatste week was, zal de patiënt binnen erkele dagen eenigen tijd het bed mogen verlaten. Dr. Geelkerken te 's-Gravenhage. Woensdagavond heeft dr. Geelkerken het woord gevoerd in een vergadering be legd door het comité van bezwaarden in de Gereformeerde Kerk aldaar. De verga dering had plaats in de Luthersche kerk, die tot aan den nok met belangstellenden gevuld was. De voorzitter, de heer De Koningh, wees er in zijn openingswoord op dat aan eenige aer bekende voorstanders der besluiten van de Asser Synode uitnoodigingen zijn gezonden om deze vergadering bij te wo nen, maar dat geen hunner aan deze invi tatie gevolg heeft gegeven. Het woord was daarna aan dr. Geelker ken. Spreker 2ette uitvoerig uiteen, hoe in Assen door de Synode het gezag der H. Schrift is aangetast, door er eigen gezag voor in de plaats te stellen. Vervolgens zette hij zijn standpunt in zake Genesis 2 en 3 en ten slotte zijn kerkrechterlijke be zwaren uiteen. Voor het debat, dat op de rede volgde, gaf zich een groot aantal personen op. Ds. Dijk, emeritus-predikant der Geref. Kerken, te Haarlemmermeer, verklaarde niet te kunnen aannemen, dat de broeders in Assen zoo oneerlijk zijn geweest als dr. Geelkerken zou doen voorkomen. Wat de kwestie zelve betreft, meende spreker, dat alleen „als de nood er ons toe dwingt, wij naar een andere dan de letterlijke verkla ring moeten zoeken". Toen een volgend debater, de heer Van der Veer, verklaarde, dat dr. Geelkerken „erg is tegengevallen en betoogde dat dr. Geelkerken de Haagsche predikanten heeft verdacht gemaakt", werd de vergadering rumoerig. Er klonk geroep „Jij bent een kwajongen". Dr. Geelkerken beantwoordde alle deba ters uitvoerig en ging daarna voor in dank gebed. Geschenk aan dr. Geelkerken. In het begin van de volgende maand zal aan dr. J. G. Geelkerken een door den schilder Louis Cardinaals vervaardigd schilderij ten geschenke worden aangebo den. In tegenstelling mét het andere schil derij van dr. Geelkerken, dat meer klassiek en geposeerd van compositie is, is dit por tret meer realistisch van afwerking en toont het den predikant met diepdenkende ge laatstrekken, zittende in zijn werkkamer in ae weken, voorafgaande aan deSynode te Assen. Dit geschenk zal worden aangeboden door drie stadgenooten, behoorende tot geheel verschillende kerkgenootschappen, en is bestemd om geplaatst te worden in de kerkeraadskamer van de Parkkerk in de Gerard Brandstraat te Amsterdam. Van Zaterdag tot en met volgende week Woens dag zal het schilderij geëxposeerd worden bij den kunsthandel der firma Vetter aan de Weteringschans aldaar. Het Eucharistisch Congres te Chicago. De correspondent van de „Kölnische Volkszeitung" bij het Eucharistisch Con gres te Chicago geeft in een kabeltelegram aan zijn blad de volgende beschrijving over het verloop van het congres Een stralende zomerzon op Zondag, 20 dezer, over de miljoenenstad aan het Mi- chigan-meer. Van de vroegste morgenuren af zag men een ware volksverhuizing in de straten der reuzenstad, een. volksbeweging, die, wat de intense geestdrift betreft, slechts haar wederga vond bij de groote kruistochten in de middeleeuwen. Sinds vijf uur 's morgens riepen de kiok- ker der 267 kerken van Chicago de geloovi- gen op ter bijwoning van de godsdienst oefeningen. De oproep van kardinaal Mundelein om een millioen Heilige Communies volgens de intentie van den H. Vader op te offeren, heeft in heel zijn diocees een schitterenden weerklank gevonden. In de parochie- en kloosterkerken ver drongen de geloovigen zich in groote scha ren aan de Communiebank. Duizenden tolken gaven den buitenland- schen congressisten op welwillende wijze inlichtingen om hun het vinden van kerken en vergaderingen te vergemakkelijken. Nog nooit heeft men te Chicago zulk een interessant cosmopolitisch schouwspel ge zien. De congresstisten vertoonen niet al leen groote verscheidenheid naar afkomst en taal, maar ook wat hun huidkleur be treft. De deelname aan het congres door ne gers uit New-York, Cincinnati, Louisville, Detroit-St. Louis en de Zuidelijke staten is bekend. Algemeene aandacht trok de origineele kleederkracht der Eskimo's, die voor de verre reis van. de grens van het Poolgebied niet waren teruggedeinsd om bij de we- reldhulde aan den Eucharistischen Heiland hun gekerstend Groenland te vertegen woordigen. Ook de katholieken van Sydney in Au stralië hadden een delegatie gezonden. Een reuzenwerk heeft de congresleiding met haar behulpzaam zijnde 26 comité's gepresteerd. Met groote erkentelijgheid wordt de deel neming van officieele Amerikaansche per soonlijkheden aan het Eucharistisch Con gres besproken. De particuliere correspondent van „de Maasbode" meldt uit Chicago Gisterenmorgen om vijf uur reeds waren 50.000 personen samengestroomd op de terreinen van het seminarie van St. Mary of the Lake te Mundelein, teneinde zich een plaats te verzekeren bij de Pontificale Hoogmis, welke zou warden opgedragen door den Pauselijken Delegaat, kardinaal Bonzano. Zij vormden slechts de voorhoede van een onafzienbaar leger van pelgrims. Toen onder een schitterenden zonne schijn de groofsche plechtigheid een aan vang nam waren 200.000 geloovigen ge schaard rondom het reusachtige wit-mar- meren altaar, da? is opgesteld op den top van een heuvel,welke uitziet over het meer, tegenover de kapel van het semenarie van St. Mary. In hooger mate nog dan de pracht en de praal, waarmede de Hoogmis gepaard ging, maakte de aanblik van de eerbiedige menigte een overweldigenden indruk. Dui zenden niet-Katholieken, die getuigen wa ren van hert: heerlijke schouwspel, waren diep getroffen, niet zoozeer door de muziek en de gewijde gezangen, als wel door de ontzagwekkende stilte, welke tijdens de Consecratie heerschte in de eindelooze me nigte van tweehonderdduizend geknielde geloovigen. Akte-examens lager onderwijs. Gisteren werden te Rotterdam geëxami neerd 11 mannelijke en 5 vrouwelijke can didates Geslaagd zijn de dames J. Rot huizen te Goes, J. R. Rottier te Goes, J. J. ae Koster te Vlissingen, A. J. Edelman te Vlissingen en de heeren J. van den Berge te Wemeldinge, J. Dekker te Kloe- tinge, I. J. Drever te 's-Gravenpoider, J. M. Geene te Goes, H. J. van Riet te Goes, J. A. Smallegange te Goes, C. Tazelaar te We meldinge, K. P. Verheule te Goes, P. J. Maas te Koudekerke. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende zaken behandeld J. H., 28 jaar, timmerman te Schore,

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1