kfilazeii 'EÖSTRÖI l-Zeslandia idvertentiën DONDERDAG 34 JUNI PLOUVIER HEEFT DE SCHOENEN. 64e Jaargang 1926 sten rang F3enrang JiplomaA iet V. D. Co. gmeisje w invaart FEUILLETON Mamie's Huwelijk BINNENLAND Stads= en Provmcienieuws No. 146; WEMHAGE. litbreiding >rden jroenten enz. bij MIDDELBURG, 27 JUNI 1926 |.m.. terrein Kou- weg, tusschen lis te bezichtigen IHILLEN, Sigaren- Istraat. Vordt in één wed- Id, |s?uur San. Fonds Jns Belang". rEÏVJVElV~ |IEN AAR. DE RUIfTBR 76 Verhaar, Koop en Verkoop ea Dienstaanmgen, ent Staling, van IS regels ^egel meer 15 een! /ITTE ZONEN, leenenbeer, vragen IGEN. igen 1 Juli a.s. een In, P.G. Zondags Ij- C. PA AU WE, laat 12. let HUIS aan de iNo. 57, waarvan pis per 1 Augustus Te bevragen: Iraat 2. pgens vertrek ,'iel Caltorpe |tstekenden staat, aan 11. evraagd een net MEISJE. [eelstraat 62. ie JONGEN petsen kan. Iwendijk 27. ette iTBODE iWIJNSE—lems, de 51, Middel- OSTHUIS gen billijke voor ven letters N. F., Courant". AGMEISJE es bureau „Vlis- H". ddelb.-Rotterdam degen plaatsen. N PASSAGIERS, N EN VEE. v. Rott v.ra.uur v.Midd v.m.uur 8 8 wordt Woensdtf lorgens ten 12 nor gevaren. o bekomen Transport- en Exp- a G. VOS, Tele/- EENHOORN, Tel. 153 JSTERHOÏÏT, Tel. 28* 5UITENHEK, Tel. 101 VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en-gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk i 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels f 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Diensfaanvragen, e*z. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 9.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 1--6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent Zij die zich tegen 1 Juli, voor minstens drie maanden, op de „Viis- singsche Courant" abonnee- ren, ontvangen de nog ver schijnende nummers GRATIS. KAMER-OVERZICHT Eerste Kamer. Zitting van Woensdag 23 Juni. Indische Begrooting. Als het eigendomsrecht wordt aange tast, kan men er zeker van zijn dat in de Eerste Kamer pleiters voor dat recht optre- cen. Het wetje dat bevoegdheid zal geven bij spoorweg-overwegen om hoeken grond vrij te Jaten voor het uitzicht, gaf natuur lijk eenig debat. De heeren De Vos van Steenwijk en Blomjous zagen er een zui veren aanslag op het eigendomsrecht in, wat nogal overdreven is. Van andere zijde kreeg de Minister steun en bij de stemming schaarden 24 leden zich aan zijn zijde, ter wijl 10 tegenstemden. Dat dit groot-eigena ren waren ligt voor de hand De Vos van Steenwijk, Nagel van Ampsen, Wassenaar van Catwijck, Blomjous, De Savornin Lohman, Van der Hoeven, Verkouteren, Van Lanschot, De Jong en Haffmans. Hoofdschotel van dezen dag was de Indi sche begrooting. Mr. Mendels was over dezen Minister niet best te spreken omdat hij hem te behoudend was. Vroeger was deze Minister er vóór om met spoed naar gelijkgerechtigheid der kolonie te streven, maar thans geeft hij geen plan, volgens mr. Mendels dan, om te trachten dat ideaal te verwezenlijken. Men „denkt in guldens", gelijk men dat tegenwoordig uitdrukthet is het karakter van iedere koloniale mo gendheid dat men niet anders doet dan dat gene wat liet eigenbelang niet schaadt. Het Aneta-telegram over de onderhande lingen van de Pol-Economische Bond met het Suiker-Syndicaat, waaraan een regee- ringsvertegenwoordiger heeft deelgenomen, gaf den heer Mendels natuurlijk aanleiding het er eens dik op te leggen, 't Was een schandaal, een complot enz. Met tal van citaten toonde de heer Men dels aan dat de toestand der Inlandsche bevolking eer achter- dan vooruitgaat. De Javab^nk heeft meegeholpen om den Indi- schen gulden te doen dalen en daarna is het geroep om bezuiniging begonnen. Minister Koningsberger De Graaff, aldus de conclusie van den heer Mendels. Niets dan strafbepalingen en terreur tegen- ever den slechten economischen toestand. De heer Van Embden jammerde weer ever de Utrechtsche faculteit voor de Indo- logische studie, die zuiver „kapitalistisch" is. De Minister moet de Utrechtsche jon gelui niet benoemen, meende hij. 't Zou een miscre-boel zijn Deze faculteit werd door den heer De Savornin Lohman verdedigd. De Hooger Onderwijswet geeft het recht een faculteit a?s deze op te richten en het zou dus merk waardig zijn als een andere minister dat tegenwerkte. Waarom mogen burgers geen gebruik maken van de rechten die een wet geven Op de kwaliteit der professo ren heeft men niets weten aan te merken Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK 19) Die ontmoetingen waren onaangenaam doch onvermijdelijk in de leeszaal, op dek of beneden kruisten zich dikwijls hun we gen. Het hielp niet of beiden dit trachtten te vermijden. En als hij haar zoo doods bleek en angstig zag ineen krimpen als hij langs haar ging, dan kreeg hij een gevoel of hij haar een slag had toegediend. Had hij maar een andere boot genomen dan was haar dit leed althans bespaard ge worden. Op den avond van den derden dag kon ze het blijkbaar niet langer uithouden, want onverwacht kwam mevrouw Baynes naar hem toe. „U is zeker verbaasd, dat ik u aan spreek begon ze tegen Heriot, „maar ik zou dat ook niet gedaan hebben als mijn nichtje u niet dringend om een onderhoud verzocht al is het enkele minuten. Ik kon het haar niet weigeren." Zijn hart begon te bonzen het duurde dan ook eenige oogenblikken, voordat hij de macht over zijn stem had herkregen en antwoordde „Waartoe zou dit dienen mevrouw?" „Och, mijnheer Heriot, weiger niet", her nam mevrouw Banes „ze is zoo ziek, ze is stervend..." „Stervend?" herhaalde Heriot ontsteld. „De dokter heeft het haar nu zelf ge zegd", hernam mevrouw Baynes, die wee moedig het hoofd schudde. „Ze zal het niet lang meer maken, het arme kind Maar of ze daar nu om te beklagen is, valt moeilijk te zeggen. Ik geloof eigenlijk dat ze verlangt naar den dood. Haar vader is overleden. cn de Regeering moest zich dus neutraal houden en het zou dwaas zijn dat de Mi nister van Koloniën de H. O.-wet sabo teerde. Het sterkste argument tegen den heer Van Embden is wel dat het initiatief voor de faculteit niet is uitgegaan van de onder nemers maar wel van de wetenschappelijke n enschen zelf. Morgen verder. De wijziging der marine-begrooting. Dat naar de meening der regeering niet kan worden volstaan met het onderhouden van een politievloot in Ned-Indië, als door verschillende leden werd bedoeld, is reeds uiteengezet in de memorie van antwoord betreffende de marinebegrooting voor 1926. Eveneens is bij de behandeling van dit hoofdstuk aangetoond, dat de bouw der torpedobootjagers niet anders beoogt dan vervanging van opgevaren materiaal, zoo dat van uitbreiding der vloot geen sprake is. Inderdaad werd in de memorie van toe lichting betreffende genoemd hoofdstuk be toogd, dat maatregelen ter vervanging van de K I niet mochten worden uitgesteld. Sindsdien is de minister echter, in overleg met zijn ambtgenoot van koloniën, tot de conclusie gekomen, dat voorhands in de eer ste plaats moet worden gestreefd naar het verkrijgen van een eigenlijke zeegaande vloot, bestaande uit 2 kruisers, 8 jagers en 12 onderzeebooten. Wanneer de vier in aanbouw zijnde ja gers gereed zullen zijn en de verouderde K I niet wordt medegerekend, zal de in In- dië beschikbare eigenlijke zeegaande vloot, dus ongerekend het materieel, dat meer in het bijzonder voor locale verdediging is aangewezen, zijn samengesteld uit2 krui sers type „Java", 4 jagers type „De Ruij- ter", 12 onderzeebooten. In verband met het vorenstaande is het duidelijk, dat de nieuwe aanbouw allengs moet zijn gericht op versterking van het aantal jagers tot 8, overeenstemmende met hen aantal jagers type „Vos", dat aan den dienst is of zal komen te ontvallen. De vergane loodsschoener. De commissie tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van den loodsschoener van Terschelling heeft het getuigenverhoor voortgezet. Gehoord werden een zeeloods en een oud-loodsèchipper. Laatstgenoemde deelde mee, dat de verstandhouding tusschen loodsschipper, loodsen en matrozen niet is zooals ze zijn moet. Daarna werden gehoord de inspecteur- generaal en de inspecteur van het loods wezen. Laatstgenoemde besloot zijn ver klaring als volgtAls wij niet dit personeel en dit dit materiaal hadden, en er moest nog meer bezuinigd worden, dan zouden wij het gat dichtgooien. Bij vuil weer zou den de schepen doen, zooals zij nu doen, nl. te Nieuwendiep binnenvallen en bij goed weer zouden zij het evenals nu, zonder loods doen. Men kon niet spreken van meer veiligheid bij stoomloodsschepen. Klachten over de beloodsing komen bijna niet voor. De zitting werd hierna gesloten en de voorzitter deelde mede, dat dit waarschijn lijk de laatste zitting is geweest en dat het rapport vermoedelijk niet voor September zal Verschijnen. Tijdelijke steunverleenïng geen armenzorg. De gemeenteraad van Leeuwarden had besloten steun te verleenen aan uitgetrok ken en nog niet-trekkende werkloozen, die zich daartoe bij de arbeidsbeurs aanmeld den. Tot bestrijding van de kosten, hieruit voortvloeiende, wijzigde de raad de ge- meentebegrooting door de uitgaven te ver meerderen met 10.000 Ged. Staten van Friesland onthielden aan deze wijziging hun goedkeuring. Zij waren nl. van oordeel, dat bedoelde steun verleenïng in strijd was met artikel 30 van de Armenwet, dat voorschrijft, dat op het verzoek om ondersteuning wordt beslist door het bestuur van een burgerlijke instel ling van weldadigheid. Ook meende laatst genoemd college, dat bij dit stelsel de prik kel om niet met het Armbestuur in aanra king te komen en tot het uiterste alles te beproeven om zicbzelven te helpen, geheel wordt weggenomen. Van dit besluit van Gedeputeerden gin gen Burg. en Weth. van Leeuwarden in be roep bij de Kroon, o.m. aanvoerende, dat de bedoelde steunregeling der werkloozen geheel onafhankelijk was van de Armenwet De afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State kon zich blijkbaar met dezen gedachtengang niet vereenigen en oordeelde, dat het verleenen van geldelij- ken steun in dit geval moet worden aange merkt als armenzorg. Aan de Koningin werd dus geadviseerd, het beroep van Burg. en Weth.van Leeuwarden ongegrond te verklaren. De minister van binnenlandsche zaken plaatste zich echter op een ander standpunt en overwoog o.m. „Het verleenen van geldelijken steun van gemeentewege aan uitgetrokken en niet- trekkende werkloozen, is bedoeld als te zijn van tijdelijken aard. Deze tijdelijke steunverleening valt m.i. niet onder armenzorg, evenmin als b.v. steunverleenïng vanwege watersnoodcom missies als armenzorg wordt aangemerkt. Voorts had, zeer zeker op het oogenblik, dat de raad der gemeente Leeuwarden de bedoelde steunverleening vaststelde, deze nog niet zoo lang geduurd, dat zij haar tijdelijk karakter reeds had verloren". Op grond hiervan is bij Kon. besluit van 22 Mei 1926 het besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de begrotingswijziging, zooals de raad der gemeente Leeuwarden die vaststelde, vernietigd en bedoeld raads besluit alsnog goedgekeurd. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. De toestand in het Centraal Genootschap teekent zich voor het jaar 1926 ten opzichte van de bezetting buitengewoon gunstig af. Alle plaatsen in alle negen huizen zijn reeds behoudens enkele onbeteekenende hiaten tot October besproken. Aan de 358 afdeelingen is nu gevraagd dit jaar een afzonderlijke actie in te stellen voor de winterverpleging. Het is in de practijk gebleken, dat over het geheel de resultaten in den winter het giootst zijn. De oorzaak is, dat in het on gunstige jaargetijde in stad en lande de zwakke kinderen juist des winters binnens huis blijven en als regel in ongunstige hygiënische omstandigheden verkeeren. Zes van de negen huizen zijn reeds of worden geschikt gemaakt voor de winter verpleging. Hen Centraal Genootschap wacht slechts op de spontane daad van alle afdeelingen om alle negen huizen ervoor in te richten. Die daad voor de winterverpleging zal blijken een krachtige stoot te zijn in het belang der sociale kinderhygiëne. De hoofdoorzaak van den grooten bloei van het Centraal Genootschap zijn de er kend goede verpleging en de snel dalende verpleegkosten door de steeds betere bezetting. Ook dit jaar zullen één of meer huizen van het Centraal Genootschap bezocht worden door afgevaardigden van de hy giënische commissie van den Volkeren bond. Concurrentiestrijd te Arnhem. Te Arnhem is het hartverheffende schouwspel waar te nemen, dat de gemeen telijke tramdienst, welke de buslijn Arn- hem-Apeldoorn exploiteert, den concurren tiestrijd heeft aangegaan met een particu liere reeds vroeger bestaande auto busonderneming. Dit feit is op zichzelf beschouwd geen novum. Anders echter wordt de zaak, nu bekend is geworden, dat die gemeentebus (lijn 8) der gemeente Arnhem maandelijks een veriles van ƒ1500 oplevert, terwijl het ge heele trambedrijf over de eerste vier maan den van 1926 een tekort van een halve ton aanwijst. Desondanks redeneert het ge meentebestuur van Arnhem„Durchhal- fen", de particuliere onderneming zal het afleggen. Nochtans verheugt zich deze per- ticulier in een goede gezondheid en toont een taai leven te bezitten. En, de inwoners van Apeldoorn bemoeien zich er ook mee, door de bus van de gemeente Arnhem te boycotten. Verstaat Arnhem het begrip „belangengemeenschap" niet? Intusschen, de Amhemsche belastingbetalers zijn er goed voor. Het weer in Mei. Aan het overzicht van het weer geduren de de maand Mei, opgemaakt door het Kon. Meteorologisch Instituut is het volgende ontleend Van 1 tot 9 was de luchtdruk hoog in het N.W. en W„ van den 19 tot 22 in het N.O., van den 26 tot 31 in het N. en ook in het Z.W. en Z. Van den 22 tot 25 strekte een gebied van hoogen luchtdruk zich uit van de Azoren tot benoorden IJsland en Noorwegen. In de tweede helft der eerste dekade bedekte een stafionnaire depressie het Z.-lijke deel van Noorwegen en het vas te land van West-Europa. In de eerste dekade kwamen N.O.-lijke winden meer, in de laatste minder dan ge woonlijk voor. In alle dekaden was de windsterkte grooter dan normaal, in de eerste dekade meer dan 20 Gemiddeld over de maand waren de overdagtemperaturen en het dagelijksch maximum 2 gr. onder normaal het dage lijksch minimum nog niet 1 gr. In de twee de dekade bedroegen de afwijkingen resp. 4, 5 en 2 gr. De hoogste temperatuur was 26.6 te Maastricht op den 27, de laagste —6.5 te Den Hulst en Winterswijk op den 9en. Nachtvorst van beteekenis kwam voor op 7, 9, 10, 14, 18, 19, 25 en 26. De regenval gemiddeld over het geheele land bedroeg 76 mm. tegen 48 mm. nor maal. Terwijl in het Z.W. de maandsom onder de normale bleef, was zij in het O. 100 tot 200 daarboven. Te Schaesberg (Z. Limburg) bedroeg zij 157 mm., een hoeveelheid die hier te lande sinds 1869 in Mei niet is voorgekomen. Bij de langdu rige regens van 15 tot 17 in het O. viel bui tengewoon veel, te Vaals in twee dagen 82, te Winterswijk 84 mm., terwijl het op deze dagen in het W. nagenoeg droog bleef.Te Scheasberg en Valkenburg werd op den 17 met 63 mm. de hier te lande tot nu toe bekende grootste daghoeveelheid in Mei met 6 mm. overtroffen. Onweer kwam voor op 10, 12, 19, 27 en 31. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de 5 hoofdstations bedroeg 161 tegen 199 normaal. De drie dekaden telden resp. 52, 44 en 65 uren. VLISSINGEN, 24 JUNI. De overplaatsing der matrozen-opleiding naar Vlissingen. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de wijziging der ma rine-begrooting voor 1926, wordt het vol gende gezegd over de overplaatsing der matrozen-opleiding van Gorinchem naar Vlissingen De minister zal het in het belang van den dienst zeer op prijs stellen, indien de be zwaren. welke bestaan tegen de overplaat sing van de matrozenopleiding van Gorin chem naar Vlissingen, reeds thans ter spra- We zijn nog juist bijtijds gekomen, maar de vermoeienis van de reis en de dood van mijn broer hebben haar toestand zeer ver ergerd". „Breng me bij haar", zei Heriot met hee- sche stem. „Stervend stervend bonsde en ha merde het in zijn hoofd. Hij was haar nu genaderd. Langzaam rees ze overeind. „Dank je dat je bent gekomen", zei ze zacht. Hoe bekend klonk die stem in de ooren. „Je tante heeft mij verteld dat je ziek bent en het doet mij leed dit te hooren." „Het gaat nu vrij goed... maar ik dacht wel dat je niet zoudt weigeren., ik... ik heb gebeden dat ik je nog eenmaal zou zien en spreken voor mijn dood." Ze trilde over haar gansche lichaam. Met een gebaar van de hand verzocht zij hem plaats te nemen. Hij ging naast haar zitten. „Je haat me zeker voeg ze zacht. Hij schudde ontkennend het hoofd, „Toch wist ik dat je geen onderhoud zoudt weigeren, zoodra je hadt gehoord hoe het met mij is gesteld. Mijn Iongen waren nooit sterk, zooals je weet en de dokter in Duluth beeft gezegd dat in dien ik heel voorzichtig ben het nog mis schien een jaar zou kunnen duren. Maar ik ben niet heel voorzichtigdus zal het wel «auw gedaan zijn. Waarom ontstel je nu Dit zal je toch wel onverschillig laten. Zelf verlang ik naar den dood, maar soms ben ik zoo bang. Zou een vrouw, die heeft gezondigd als ik niet zwaar moeten boe ten als als er een hiernamaals be staat... „Zeg niet zulke dingen", zei hij op stren gen toon. „Maar als de dood nadert, dan ga je peinzen", hernam ze op weemoedigen toon. „Maar zou je me werkelijk kunnen verge ven Is dat heusch waar „Ik vergeef je, Mamie", zei hij zacht. En als ik mijn leven kon geven om je te doen genezen dan zou ik dit doen. Je hebt nooit geweten hoe innig ik je van je hield... O, Mamie waarom heb je me verlaten Groote tranen stonden in haar oogen, toen ze het bleeke gezichtje naar hem ophief. „Ik schaam mij zoo, ik schaam mij zoo", stiet ze met moeite uit. „Waarom heb je het gedaan vroeg Heriot na eenige oogenblikken weer. „Waarom Hield je zooveel van hem Als je met hem was getrouwd zou je dan gelukkig zijn geweest Dat had ik gehoopt, Mamie. Ik hoopte dat je met hem gelukkig zou worden. „Ik geloof het niet", antwoordde ze aar zelend. „Ik gevoelde te veel berouw over mijn daad." Mijn goede vader wilde dat ik thuis kwam. Had ik dat maar gedaan Maar ik zag er zoo tegen op om naar dat kleine stadje te gaan, waar ieder me kende. Mijn tante verhuisde naar Balham en daar bleven we wonen tot we nu twee maanden geleden bericht kregen dat we onmiddellijk naar Amerika moesten vertrekken als we mijn vader levend wilden aantreffen. We kwamen nog juist voor zijn dood. Arme, beste vader." Hij streelde nu zacht haar hand. „Je moest 's avonds niet hier op dek zijn", zei hij met heesche stem. „Heeft de dokter je niet gezegd, dat de avondlucht schade lijk was En dat doekje is veel te dun". „Wat komt het er voor mij op aan hernam ze onverschillig. Toen hief ze het hoofd naar hem op en zei „Als ooit iemand goed was voor zijn vrouw dan was jij datEn ondank was je loon Ben jeben je nooit hertrouwd „Ik gevoelde me te oud, en ik had te veel van jou gehouden", antwoordde hij. Ze barstte nu in tranen uit. „Ik heb je leven vernietigd", riep ze uit „Mijn eigen leven ook maar dit was mijn verdiende loon Maar ik had gehoopt dat jij het je niet zoo zou aantrekken. Ik was blij dat je zoo'n schitterende carrière maakte. Ik wilde mijzelf wijs maken, dat je volkomen voldoening zou vinden in je werk". „Ik heb mijn best gedaan om je te ver geten", zei hij zacht, „maar het was me niet mogelijk." „Tante Lydia zei, dat je weinig onder den indruk was, toen ze je sprak. Je hieldt je dus maar zoo. Je noemde me een on waardige vrouw om wie niet moest worden getreurd. Die woorden kon ik maar niet vergeten... Het was de waarheid..." Ze hoestte een paar maal, en ging toen voort. „Je was zoo goed voor me, George, en ik heb alleen schande gebracht over je naam..." „Dat niet alleen, Mamie", zei hij vriende lijk „je hebt mij eerst geluk geschonken het grootste geluk, dat ik gekend heb. Ik had je lief en je kwam tot mij. Je hebt nooit begrepen hoe innig ik je liefhad, dat is, geloof ik, de oorzaak van alles ge weest." Een stilte volgde. De zee werd hoe langer hoe donkerder gekleurd. Een motregen be gon te vallen. Hij bespeurde dit met schrik. „Je moet naar beneden gaan", zei hij „het is hier veel te kGud en vochtig voor je". Gedwee stond ze op. Huiverend trok ze de dunne sjaal dichter om zich heen. „Goeden avond", zei ze. Hij stak de hand uit, die ze krachtig drukte. Een oogenblik vroeg hij zich af of hij waakte of droomde. Nog lang keek hij haar na, zelfs toen ze al was verdwenen. De verleiding was groot om haar achterna te gaan, haar terug te halen haar nog een- Huidkwalen zijn dikwijls zeer hardnek kig, doch moeten steeds zwichten voor de anti-septische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1.5 ke komen. Zooals bekend, laat de huisves ting aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen" en „Nautilus" veel te wenschen over en het ligt in de bedoeling dit complex te ver vangen door Hr. Ms. „Noordbrabant". Evenwel kan dit schip niet verder wor den gereed gemaakt eer beslist is of het alleen opleidingsschip te Gorinchem, dan wei tegelijk wachtschip te Vlissingen zal worden. Voorts zullen te Vlissingen met mede werking van het gemeentebestuur maatre gelen worden genomen voor de huisvesting, doch met de uitvoering daarvan wacht men, totdat de beslissing is genomen. Aangezien de door den voorgestelden maatregel te verkrijgen besparing zeer groot is, en vertraging tot onnoodige uit gaven leidt, acht de minister het gewenscht hierover reeds thans volledige gegevens aan de Kamer te verstrekken. Na de meening van de vlootcommissie te hebben gememoreerd, merkt de minister verder op dat de opleiding in Gorinchem geheel geïsoleerd plaats heeft van alles wat den jongen matroos een kijk geeft op het zeemansleven. Dat is een groot nadeelde a.s. matroos behoort in een oordeelkundig gekozen marinemilieu te worden gevormd. Uit opvoedkundig standpunt is Vlissingen te verkiezen boven Willemsoord. Nagenoeg het geheele marinestation Vlissingen zal min of meer aan de opleiding zijn verbon den. Doordat de „Noord-Brabant" tevens den dienst van het tegenwoordig wacht schip te Vlissingen overneemt, heeft over brenging tengevolge dat plm. 50 man be roepskader van verschillende rangen door combinatie van diensten wordt uitgespaard. Noch de veldprediker in algemeenen dienst, noch de hoofdaalmoezenier hebben uit een oogpunt van geestelijk leven ook maar het minste bezwaar tegen overbren ging naar Vlissingen. De meening dat de centrale ligging van Gorinchem de dienst neming zou bevorderen wordt weerspro ken door de gegevens van aanneming. Bo vendien is Vlissingen per spoor zeer gemak kelijk en met snelle verbindingen te berei ken. De uiteindelijke bezuiniging, verbonden aan de overplaatsing, kan worden begroot op ruim 200.000 per jaar. Voorts verval len bij verplaatsing naar Vlissingen de na- deelen aan Gorinchem verbonden, b.v. op het gebied van oefeningen, gymnastiek en zwemmen. Geneeskundige behandeling van bedeelden. Wij lezen in „het Volk" Reeds langer dan een jaar zijn er van het Armbestuur voorstellen bij het gemeente bestuur aanhangig om de bedeelden niet langer door een gemeente-geneesheer te doen behandelen, maar bij het Ziekenfonds te doen inschrijven. Dit voorstel, dat het den regenten van het Armbestuur veel ge makkelijker maakt en een moreele verbe tering voor de bedeelden is, werd echter door Burg. en Weth. en vooral door den vrijzinnig-democratischen wethouder Harts bestreden, omdat het misschien iets meer voor de gemeente zou kosten. Hef Zieken- fondsbestuur is daarna bereid geweest de oorsprongelijke tarieven te verlagen, waar door deze nieuwe regeling ook geldelijk voordeelig voor de gemeente is. Reeds her haaldelijk is door onze raadsleden er op aangedrongen deze zaak aan het oordeel van den raad te onderwerpen, maar on danks toezeggingen, is de zaak nog nooit in bespreking^ gekomen. Wij vernamen, dat Burg. en Weth. ook tegen het nieuwe voor stel zijn en dit de reden is, dat de zaak op de lange baan blijft. Wij zijn nieuwsgierig, welke bezwaren men nu weer tegen dit voorstel heeft. Nieuwe Foto's in onze TijdinghaL Van den kersenpluk, die thans in vollen gang is, een viertal foto's van de voorbe reidingen van de grootsche Utrechtsche Lustrumfeesten. De maskeradecommissie maal in de armen te drukken met vertroos tende woorden en liefkoozingen... Ze was stervend Maar een verblijf in Davos, AL giers, de Kaap of iets anders, wat maar met geld te bereiken was, zou haar leven kunnen redden... Hij herinnerde zich, dat zij gezegd had naar den dood te verlangen. Maar ze mocht niet sterven. Ze zou hem moeten beloven den besten dokter in Londen te raadple gen... die zou haar jonge leven redden... Zou ze bemiddeld genoeg zijn om zich alles te kunnen verschaffen wat noodig voor haar was Bij de tante zou hij inlich tingen inwinnen. Den volgenden dag sloeg ze hem gade met een zekere spanning in de groote oogen. „Hoe voel je je vandaag vroeg hij. „Ik gevoel me nooit heel ziek", ant woordde ze zacht. „Je moest een goeden dokter raadplegen", ried hij aan. „Dat ben j.e verplichf'. Ze haalde de schouders op. „Waarom Om mijn leven nog eenige maanden langer te rekken Ik dank je voor je belangstelling, maar ik ben volkomen te vreden met den stand van zaken. Maak je niet ongerust over mij." „Je moet het me beloven", drong hij aan. „Ik 2a! er met je tante over spreken". Hij had bij haar stoel gestaan met de be doeling zijn wandeling te hervatten, zoodra hij enkele woorden met haar had gewisseld. Maar hij ging naast haar zitten evenals den vorigen middag. Ze wilde nu over andere dingen spreken dan over ontrouw en dood. De lucht was blauw en het witte dek straalde in den zon neschijn. Kalm golfde de zee voor hen uit en rechts en links zaten passagiers in groepjes, te lachen, te flirten, te handwer ken of te lezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1