De Volharding STOOMT en VERFT alles. VRIJDAG 1® JUNI 1926 BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ,5- No, 141 VUSSINGSCHE COURANT Verwerping van het Belgisch verdrag siiet onmogelijk. Het „Centrum" meldt Bij informatie aan een welingelicht adres is ons gebleken, dat de afdeelingen der Tweede Kamer deze week haar zware agenda in twee dagen hebben afgewerkt. De drie voornaamste wetsontwerpen, welke in het onderzoek betrokken waren, te we ten het verdrag met België, het handels verdrag met Duitschland en de bekende belasting-ontwerpen zijn alleshebalve gun stig ontvangen. Naar ons werd meegedeeld, zal vermoe delijk het handelsverdrag met Duitschland wel spoedig door de Kamer worden be- kiachtigd, ondanks de geleverde critiek en de ernstige bezwaren welke tegen den inhoud bestaan. Naar de meening van onzen zegsman, zou echter het Belgisch verdrag nog zoo veel tegenstand ontmoeten, dat het zeer de vraag is of het een meerderheid zal halen. Een verwerping schijnt lang niet uitge sloten. Ook de belastingontwerpen als geheel bijeengenomen, zullen ingrijpende wijzigin gen moeten' ondergaan om de aanneming mogelijk te maken. Dit geldt speciaal de weelde-verteringsbelasting en anderzijds de onvoldoende en onevenredige tegemoet koming aan de groote gezinnen in de voor gestelde wijziging der personeele belas ting. Bij het ontwerp-wegenbelasting staat het beter. Hier zijn de bezwaren minder onoverkomelijk en gemakkelijker te onder vangen, zoodat dit ontwerp een goede kans maakt. Het Engelsche invoerverbod van vleesch. Onder leiding van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, is gisteren een bespreking van deskundigen en belanghebbenden gehouden inzake het door Engeland uitgevaardigde verbod van invoer van vleesch. Ook de minister van ar beid, handel en nijverheid, de heer Slote- maker de Bruijne, woonde de bespre- king bij. XT Uitgenoodigd waren Het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, de R.-Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Slagershond, de Ned. bond van Veehandelaren, de Bond van Ned. Vleeschexporteurs, de Ver. van Ba- conzouters, de R.-Kath. Hanzebond van Slagerspatroons, de Algemeene Ned. Zui- velbond en de Ned. Vereen, van Vleesch- importeurs. Er heerschte algemeene overeenstem ming in de overtuiging, dat de regeering af het mogelijke doet, om den maatregel der Engelsche regeering opgeheven te krij gen, dat er voorhands geen aanleiding be staat tot verbodsbepalingen ten aanzien van den uitvoer van overzeesch bevroren vleesch, en dat het overigens in dit stadium aangewezen is een afwachtende houding aan te nemen. Bij het ter sprake komen van de vraag,, in hoeverre, zooals in sommige Engelsche persberichten naar voren is gekomen, Ne derlandsche geslachte varkens tot de be smetting van vee in Engeland en als ge volg daarvan tot het invoerverbod aanlei ding zouden hebben gegeven, verklaarde dr. ten Sande, dat hij bij zijn bezoek aan En geland in _de gelegenheid was, de deelen der besmette varkens te zien, dat Neder landsche varkens niet de smetstof kunnen hebben overgebracht. Ook bij de uit Engeland, aan boord van het stoomschip „Schokland" teruggezonden Nederlandsche varkens, werden in bijzijn van den Engelschen veterinairen inspecteur Peacey door de Nederlandsche deskundigen geen verschijnselen van mond- en klauwzeer geconstateerd. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis vroeg Kennedy aan den minister van landbouw of hij bereid was een wijziging te brengen in de op 2 Juni jl. uitgevaardigde beschikking in dien zin dat van de verbodsbepalingen worden ontheven de zendingen, die onder Neder- landsch toezicht staande, in houten kratten naar de markt van Smithfield worden ver zonden onder voorwaarde dat kalveren en schapen zonder huid of kop worden ver zonden en dat alle varkens met heet water geschrapt zijn. Guinness antwoordde dat voor de inspec tie hier of in Nederland dan onmogelijk is te garandeeren dat het vleesch niet afkomstig is van dieren, welke geïnfecteerd "waren door mond- en klauwzeer. De voorwaarden, welke Kennedy voor stelt, nl. het schrappen en verwijderen van huid en kop, zou het gevaar niet eleminee- ren dat het moeilijk zou zijn te constateeren dat de dieren vroeger aan mond- en klauw zeer zouden geleden hebben. Handelsonderwijs voor winkelbedienden. De commissie ter bestudeering van het Handelsonderwijs voor Winkelbedienden, bestaande uit de heeren A. van Hamerveld, voorzitter van den Ned. R.-Kath. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, mr. H. Westermann, H. Schutjes, secr. van den Algern. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, J. Nauta, secretaris van de Ned. vereenigin.g van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, A. van der Schaaf, se cretaris van de Ver. Handelsonderwijs, F. Veerhoff, secretaris van de Algemeene Win- keliersvereeniging, W. K. D. Lustig, direc teur van de Gem. Middelb. School voor handel en administratie te Utrecht en mr. J- A. G. M. v. Hellenberg Hubar, secretaris van den Ned. R.-K. Middenstandsbond op federatieven grondslag, heeft een rapport uitgebracht, waarvan de conclusies zijn 1. Het is noodzakelijk, dat aan winkelbe dienden afzonderlijk onderwijs wordt ver strekt. 2. Dit onderwijs is handels- en geen nij- verheidsonderwijs. 3. Het particulier initiatief neme, gesub sidieerd door de overheid, dit onderwijs ter hand voor zoover dit te kort schiet, steune de overheid. 4. Dit onderwijs behoort als dagonder wijs gegeven te worden en dient door de overheid verplicht gesteld. Bijaldien de invoering van zoodanig ver plicht dagonderwijs vooralsnog op onover komelijke bezwaren zou stuiten, worde avondonderwijs, en zulks verplicht, inge voerd. 5. Schriftelijke cursussen, die hetzelfde onderwijs beoogen, zijn voor dit soort van onderwijs te verwerpen. 6. Er worde rekening gehouden met de bijzondere bezwaren, die er ten aanzien van dit onderwijs voor kleinere steden en het platteland bestaan. 7. Het aan winkelbedienden te verstrek ken dagonderwijs worde gegeven in een drie-jarigen cursus 2 jaren voortgezet L.O. met eigen doel en 1 jaar vakkundige bovenbouw. Wel worde bij het onderwijs in de eerste twee jaren reeds rekening gehouden met het te kiezen beroep. 8. Van zuiver onderwijsstandpunt be schouwd, bestaat er geen aanleiding dit on derwijs aan jongens en meisjes afzonderlijk te verstrekken. In het derde jaar van den geprojecteer- den driejarigen dagcursus zal wellicht split sing noodzakelijk zijn, zulks in verband met de verschillende branches. 9. Bij de invoering van verplicht dagon derwijs zal door de regeering óf een wijzi ging en aanvulling van de leerplichtwet voorgesteld moeten worden, óf zal een af zonderlijke wet, die dit onderwijs verpilcht stelt, door haar ingediend moeten worden. 10. Zoo noodig ga aan den drie-jarigen dagcursus een voorbereidende klasse vooraf voor diegenen, wier lagere schoolkennis te gering geacht moet worden om direct den drie-jarigen cursus met succes te kunnen volgen. 11. Bij wederinvoering van het zevende leerjaar worde de driejarige dagcursus opengesteld voor hen, die de zesde klasse van de lagere school hebben doorloopen en in staat geacht worden den drie-jarigen dagcursus met vrucht te kunnen volgen. 12. Het is wenschelijk te achten, dat aan de winkelbediendenscholen,naast de school besturen, adviseerende schoolcommissies worden verbonden, saamgesteld uit verte genwoordigers van belanghebbende groe pen en organisaties. 13. Het is gewenscht, dat de aan de win kelbediendenscholen verbonden leerkrach ten een afzonderlijke opleiding ontvangen, terwijl het tevens aanbeveling'verdient, dat zij het winkelbedrijf een tijdlang meemaken. 14. Een afzonderlijke opleiding tot rayon chef verdient geen aanbeveling. 15. Het is gewenscht, dat de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereeni- gingen in Nederland de invoering van het handelsonderwijs voor winkelbedienden voorbereide, door zich hierover te verstaan met de regeering, de patroonsorganisaties, de bediendenbonden en de Kamers vart' Koophandel. Statistiek over de misdadigheid. Uit de officieele gegevens van het Cen- tiaal Bureau voor de Statistiek over de misdadigheid in ons land blijkt, dat in het eerste kwartaal van het jaar 1926 door de rechtbanken over het geheele land in totaal zijn uitgesproken 4374 veroordeelingen, waaronder niet zijn begrepen gevallen van eenvoudige strooperij. Door vergelijking met het aantal veroordeelingen over het zelfde kwartaal van de jaren 1911 tot 1913 (daarvan* het gemiddelde genomen) komt men tot de conclusie dat er een stijging is te constateeren van ongeveer 32 procent, daar het aantal van het gezegde gemiddel de toch bedraagt 3681. Dezé stijging be hoeft niet al te zeer te verontrusten, daar men moet rekening houden met den aan was van de bevolking in den tusschentijd van pl.m. 15 pet. In het bijzonder treft, bij de bestudeering der cijfers, het groeiend aantal misdrijven tegen de zeden. Daarbij moet natuurlijk worden rekening gehouden met de te dien opzichte verscherpte wets- bepalirtgen en wellicht ook met het ver scherpte toezicht, maar ook als men dat doet heeft toch een stijging van 62 tot 143 nog wel wat te zeggen. Ook is in het bij zonder gestegen het aantal veroordeelingen wegens belastirtgovertredingen, doch daar onder vallen een groot aantal bekeuringen betreffende de rijwielbelasting. Alleen in het ressort van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch is het aantal dier laatste veroor deelingen laag. De grootste stijging van gezamenlijk strafbare feiten is waar te ne men in het ressort van het gerechtshof te Arnhem en waartegen1 dat van Leeuwarden het meest gunstig afsteekt. Het Moerdijksche veer. De „Kampioen" verneemt, dat van 15 Juni tot 15 September de dienst van het Moerdijksche veer belangrijk is uitgebreid. Afvaarten van Moerdijk vm. 6.30, 7, 7.30 en verder om het half uur tot en met namiddag 11.30. Afvaarten van Willemsdorp vm. 7, 7.30, 8 en verder om het half uur tot en met middernacht. Verder zal, tegert bijzonder tarief, tus- schen middernacht en 6.30 vm., gelegen heid voor overvaart bestaan, waartoe men te Moerdijk zich zal hebben te vervoegen bij den dienstdoenden gezagvoerend pont wachter, wiens naam en adres aan de aanlegplaats van het veer aldaar is bekend gemaaktte Willemsdorp aan het Hotel Waterloo. Uit den Rotterdamschen gemeenteraad. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Cqremans om in de eerstvolgende raadsvergadering eenige vragen te mogen stellen stelt de voorzitter voor dadelijk door den raad over de inwilliging van het ver zoek te laten stemmen. De heer Van Burink zal zich van stem ming onthouden, omdat hij niet weet waar over hef gaat De voorzitter de interpellatie heeft ter visie gelegen. Doch ik zal ze nog eens voorlezen. Spreker doet voorlezing van de vragen, welke betrekking hebben op het optreden der politie voor eenige dagen, toen hij op het-Middensteiger een oploop veroorzaakte. De heer Coremans wil over de zaak gaan spreken. De voorzitter U hebt het woord niet. Ik roep u tot de orde. De heer Coremans U hebt de politie scholen tot de orde te roepen De voorzitterIk zal het reglement van orde gaan toepassen. De heer Coremans: Dat doet u maar. Maar ik neem het woord. De voorzitter Ik stel voor den heer Coremans voor vandaag den toegang tot de raadszaal te ontzeggen. De heer Van Burink Daar protesteer ik tegen. U pakt de zaak verkeerd aan. De voorzitter zet de stemming voort. Met 28 tegen 3 stemmen wordt het voor stel van den voorzitter aangenomen. Onder de stemming is de heer Coremans naast den hoofdbode nevens den burgemeester gaan staan, zoover mogelijk van den uitgang verwijderd. De voorzitter Ik schors de vergadering. De tribunes worden ontruimd. De heer Coremans blijft in de raadszaal, waarop de burgemeester een onderhoud met hem heeft. Schijnbaar Iaat de heer Coremans zich niet overhalen om de zaal te verlaten. De burgemeester verzoekt dan de raads leden zooveel mogelijk naar de koffiekamer te gaan. Nogmaals heeft de burgemeester hierop een onderhoud met den heer Coremans, waarna deze vrijwillig de zaal verlaat. Als de zitting vervolgens is heropend, stelt de voorzitter voor de stemming over het toestaan der interpellatie-Coremans uit te stellen tot de volgende vergadering, op grond dat de heer Coremans nu afwezig is. Aldus werd besloten. Verblindend licht. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft een door „een zekeren mijnheer Peters" uitgevorfden middel om het verblindend autolicht zoo te matigen dat het gevaar tot op nihil terug gebracht wordt, dezer dagen gedemonstreerd. In een reeks auto's namen tal van ge- noodigderf plaats, waaronder een vertegen woordiger van den minister van waterstaat om langs de donkere wegen nabij Wasse naar proeven te nemen. Een' verbetering is er zeker door verkregen. Alles wat er toe bijdragen kan om het gevaar van het ver blindend autolicht te beperken, moet van harte worden toegejuicht. De Borfd, die deze uitvinding introduceerde, verdient een woord van lof voor zijn initiatief. VLISSINGEN, 18 JUNI. In onze Tijdinghal. De Ned. Christ. Reisvereeniging te Utrecht heeft een bezoek aan de Jurgen's Margarinefabrieken te Oss gebracht, waar de leden het bedrijf in vollen omvang be zichtigden. Onze foto geeft een kijkje in de zaal, waar een kookdemonstratie ge houden werd< Buitenlandsche rijks-politie-autoriteiten hebben ons land bezocht. Op onze foto de bezoekers voor het bureau der stedelijke rivierpolitie te Rotterdam. Woensdag werd door de N.V. Utrecht- sche Asphalt-fabriek een excursie aange boden aan verschillende professoren en studenten van de Landbouwhoogeschool te Wageningen en 300 fruittelers. Op onze feto komen verschillende autoriteiten voor die aan dezen tocht hebben deelgenomen. Vechtende vrouwen. Tijdens de muziekuitvoering in- het Bel- lamypark op Woensdagavond, zag de poli tie zich genoodzaakt een tweetal vrouwen te arresteeren, die met elkander handge meen waren geraakt en wel zoodanig dat beide „dames" elkaar de kleeren van het lijl scheurden. Begrijpelijkerwijze veroor zaakte een en ander nog al opschudding onder het publiek. De twee Kenaus werden' eenigen tijd op het bureau van politie in bewaring gesteld. Haar arrestatie en over brenging veroorzaakte een grooten toeloop van nieuwsgierigen. Na kalmeering en verhoor werden de vrouwen later weer in vrijheid gesteld. Een stowaway. Door de politie is een stowaway, een Zweed, die alhier door een Noorsch stoom schip aan wal was gezet, over de grenzen des rijks geleid. Nederlandsche Aannemersbond. In de te Zandvoort gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Aan nemersbond werd tot lid van het hoofdbe stuur herkozen de heer W. Anker alhier. Adjunct-commies bij de belastingen. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot adjunct-commies bij de inspectie der rijksbelastingen te Zierikzee de heer W. de Kam, rijksklerk bij de directe belastingen te Vlissingen. Provinciale meeting. Van de zijde van de besturen der S. D. A. P. en V. B. B. wordt ons verzocht te willen berichten, dat de meeting te Middel burg bij ongunstig weer in de zaal van1 het Schuttershof wordt gehouden. Zij, die per fiets of tram de meeting denken te bezoeken, gelieven half twee op het Betje Wolffplein te zijn, vanwaar dan gezamenlijk wordt vertrokken. De tooneelvereeniging te Middelburg. De te Middelburg opgerichte tooneelver eeniging, welke zich ten doel stelt dezen winter aldaar goede tooneelgezelschappen te laten optreden, heeft veel succes. Er is voor deze voorstellingen zooveel ingetee- kend dat de schouwburg voor alle voor stellingen reeds is uitverkocht. Ernstig motorongeval. Gisterenavond omstreeks 9 uur is onder de gemeente Nieuw- en St. Joosland zeke re C. G., koopman te Kloetinge vermoede lijk doordat hij zijn stuur kwijt raakte, met zijn motorrijwiel omvergevallen. Door toe geschoten voorbijgangers werd hij bewus teloos opgenomen. Dr. De Weerd aldaar in allerijl ontboden, constateerde een sche delbreuk, en deed den ongelukkige onmid dellijk naar het ziekenhuis te Middelburg tiansporteeren. Naar we vernemen was het bewustzijn hedenmorgen nog niet terug gekeerd. Voor het examen in de gemeente-admini stratie, afgenomen door de Ned. Vereeni- ging voor Gemeentebelangen te 's-Graven- hage zijn geslaagd de heeren Th. J. Schol ten te Goes en J. J. Meulendijk te Kloetinge. Tegen een boom gereden en gedood. Na afloop van de fokpaardententoonstel- ling te Sluis reed de motorrijder F. T. met een duopassagier huiswaarts. Ofschoon hij goed aangeschoten was, zoodat men hem zelfs den raad gegeven had, met de tram te vertrekken, reed hij met snelle vaart. Even over de grens gekomen, kon hij het stuur niet meer houden, met het noodlot- tige gevolg, dat hij tegen een boom reed en op slag gedood werd. De duorijder bekwam een schouderfractuur. De gedoode laat een vrouw en een kind achter („Tel.") Tragische redding. Gisteren stond iemand te kijken naar het laden van boomen in een schip in de haven te Sluis. Door onoplettendheid kwam hij in aanraking met een der boomstammen, waardoor hij zijn evenwicht verloor en te water geraakte. Men smaakte evenwel het genoegen, hem spoedig op het droge te brengen. Thuis gekomen kreeg hij een beroerte van denschrik en overleed kort daarna. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kloetinge ds. J. A. Raams te Rijswijk (Geld.) Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Anna Jacobapolder door den heer H. Holtrop, cand. te Zandvoort. Dr. G. J. Weyland. Als dr. G. J. Weyland, predikant der Hervormde Gemeente te Veere op den 20sten Juni a.s. gedenken zal, dat hij vóór 40 jaren de Evangeliebediening te Auster- litz aanvaardde, beteekent dit niet, dat hij 40 jaren aaneen predikant is geweest. Im mers den 31 sten December 1893 verkreeg hij zijn eervol ontslag, op zijn verzoek, we- gens zijn benoeming als directeur van het Nederlandsche Zendelinggenootschap te Rotterdam. Deze betrekking heeft hij be kleed tot 1896, toen hij, eervol ontslagen uit deze functie, het beroep naar Veere heeft aangenomen, waar hij den 27sten Septem ber 1896 zijn intrede deed en waar hij dus binnenkort dertig jaar als predikant zal hebben dienst gedaan. Bleek hij als Zen- dingsdirector in de toenmalige omstandig heden waarin het Genootschap verkeerde, niet op zijn plaats te zijn, de kerk mocht zich gelukkig rekenen den bekwamen man weder als eèn harer leeraren terug te ont vangen en zij heeft dan ook goed van zijn gaven weten partij te trekken. Het schilderachtige en bij schilders ge liefde stadje Veere heeft geen groote Her vormde gemeente, zoodat het den predi kant, die liefde voor zijn kerk en lust tot haren dienst had, niet bezwaarlijk was om bijzondere kerkelijke functies bij zijn werk als herder en leeraar zijner gemeente waar te nemen. Sedert 1 Januari 1904 is dr. Wey land secretaris van het Provinciaal Kerkbe stuur van Zeeland. In 1905 werd hij voor het eerst naar de Synode afgevaardigd. In 1909 werd hij tot vice-president gekozen. En nu reeds sedert 1917 ieder jaar met zoo goed als algemeene stemmen tot president. Wat ieder die met dr. Weyland in aan raking komt, terstond treft is de bijzondere zachte, vriendelijk manier, waarop hij iemand begroet en bejegent. Zóó zacht en vriendelijk dat zoo iemand haast zou vra gen of deze man aangewezen is om een lichaam als de Synode te besturen. Want dr. Weyland verstaat volmaakt de kunst om met zachtheid, doch toch met sterke hand de vergaderingen te leiden. Want al is de Synode nu wel niet zoo'n bijzonder lastig college, al heerscht er een beschaafde, bescheiden, vriendelijke, zelfs in groote warmte opgewekte toon, het eischt toch groote waakzaamheid om juist dien toon te bewaren te midden van dis cussies, waarin ook niet zelden principieele verschillen uitkomen. Oudere herinneringen aan de vergaderingen der Synode spreken van gerekte zittingen, langdradige voorle zingen, omslachtige werkwijzen, die geluk kig al vóór het presidentschap van dr. Weyland verbeterd waren, maar het zou voor hem zeker niet te doen geweest zijn die ouderwetsche werkwijzen te leiden, want hij weet uitmuntend te verwijderen wat niet ter zake doet, en, al krijgt ieder zijn recht om te uiten wat hij op t' hart heeft, vanzelf vermijdt men onder zijne lei ding al het overbodige. Daarbij vertrouwt men hem zoo gerust de leiding toe, omdat hij in elk onderwerp zit, hetzij minder of meer belangrijk, dat ter sprake komt, en zijn langdurig lidmaatschap der Synode heeft hem een ervaring gegeven, die slechts enkelen bezitten. De sterk-anti-hiërarchische Synodale or ganisatie der Nederlandsche Hervormde kerk bevat de voor een bestuurslichaam an ders wel zeer bedenkelijke bepaling, dat de Synode elk jaar hare werkzaamheden, on der leiding van het oudste lid in kerkelijke dienstjaren, aanvangt met de verkiezing van een president. Nu hebben de kleine pro vinciale ressorten het (overigens ook niet onbedenkelijke) voorrecht boven de groo- tere, dat zij telkens weer denzelfden pre dikant voor drie jaren kunnen afvaardigen. Maar dit komt nu juist aan de continuïteit in de leiding ten goede daaraan is te dan ken, dat nu reeds negen maal het presidium aan dr. Weyland, den afgevaardigde van Zeeland, is opgedragen en het zou niet vreemd zijn als dit in 1925 niet de laatste maal is geweest. Dr. Weyland is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij moge nog vele jaren de gemeente en de kerk blijven dienen. („Ned.") De Synode der Ger. Kerken opnieuw bijeen De Classis Zaandam heeft Woensdag be raadslaagd over de kwestie-Koppenaal en volgens „De Standaard" besloten niet te treden in een nadere behandeling van het gravamen van dr. Koppenaal, maar de be oordeeling en de beslissing Over dit grava men over te laten aan de óenerale Synode het moderamen der Generale Synode te verzoeken binnen drie maanden de Genera le Synode weder te doen samenkomen ter behandeling van het gravamen van dr. C. Koppenaal de commissie van advies van de Generale Synode uit te noodigen, om te bevorderen, dat de Generale Synode zoo spoedig als dit mogelijk zal zijn weer sa- menkome. Verder heeft de classis besloten, gehoord de verklaringen van dr. Koppenaal dat hij er in bewilligt uit den actieven dienst van de kerk van Monnikendam te worden ont slagen, onder voorbehoud van de beslissing der Generale Synode. Het ontslag zal salvo honore worden verleend en ingaan 1 Juli terwijl wachtgeld zal worden uitbetaald. Het Eucharistisch congres te Chicago. Een rood-geverfde extra-trein met kardi naal Bonzano, den Pauselijken legaat, en acht andere kerkvorsten, die het Eucharis tisch congres komen bijwonen, is te Chi cago aangekomen en door duizenden en thousiast ontvangen. Kardinaal Bonzano werd begroet met het luiden van klokken en het fluiten van sirenen. De opgetogen menigte drong door liet politie-cordon heen, zoodat de optocht even moest stilhouden Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September 1926, aan D. H. Prins, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Vlissingen'. Examen lager onderwijs. Gisteren slaagden alle 6 candidaten van de Bijzondere kweekschool te Middelburg voor het acte-examen L. O. Het waren de heeren H. C. van Beusekom, Ierseke A. Coppoölse, Veere C. Haeck, Middelburg H. van Langevelde, St. Laurens J. de Vis ser, Serooskerke en C. W. F. Wijsveld, Vlissingen'. Openbare les Ambachtsschool te Middelburg. Er heerschte gisteren weer een groote drukte in het gebouw „de Ambachtsschool" te Middelburg, en dit was te begrijpen, want het is voor de ouders en vele familie leden en voor allen die in het n'uttige am- bachtsonderwijs belangstellen altijd een genot de openbare les en "tentoonstelling te bezoeken. En juist op deze school heeft een openbare les beteekenis, omdat de jongens bezig zijn met het werk, omdat zij allen „iets" doen, en niet zooals op andere scholen hoe hoog ook daar het onder wijs staat alleen antwoorden op gestel de vragen of schriftelijk werk zitten te ver richten. De bedrijivigheid, die in de verschillende lokalen heerscht, geeft een levendigert aan blik. De werkstukken, die geëtaleerd zijn, geven blijken van hetgeen geleerd wordt op de school en doet meermalen met be wondering kijken' naar wat zelfs reeds in de eerste klassen wordt gepresteerd. In een der bovenlokalen was het groot aantal prijzen tentoongesteld voor de ver loting en hieronder waren vele fraaie en practische voorwerpen. Vele bezoekers hadden nog gaarne een lot gekocht, maar het antwoord luidde steeds „uitverkocht". Een voor de school belangrijke opdracht is die tot het geheel nazien van een loco mobiel der gasfabriek, welke op het terrein der school is neergezet. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg wer den heden de navolgende uitspraken ge daan overtreding van de MollenwetJ. H. E., 41 jaar, werkman te 's-Heer Abtskerke, appellant van een vonnis van den kanton rechter te Goes, waarbij hij werd veroor deeld tot 25 b. s. 25 d. h. Bevestiging van het vonnis waarvan beroep beleediging J. K., 38 jaar, zonder be roep te Nieuw- en St. Joosland, J. D., 43 jaar, werkman te Nieuw- en St. Joosland, beiden vrijgesproken G. S., 39 jaar, schoenmaker te Ierseke, tot 5 b. s. 5 d. h.; diefstalI. V., 26 jaar, werkman te Re- tranchement, tot 6 maanden gevangenis straf oplichting Th. H. D., 19 jaar, zonder beroep te Middelburg, in voorarrest, tot 6 weken gevangenisstraf met aftrek voor arrest en invrijheidsstelling verduisteringA. V., 33 jaar, werkman te IJzendijke, tot één maand gevangenis straf voorwaardelijk dierenmishandelingC. G., 43 jaar, koopman te 's Heerenhoek, tot 3 maanden gevangenisstraf overtreding van het reglement op de ri vieren en kanalen E. J. v. S., 39 jaar, schipper te Rotterdam, apellant van een vonnis van den kantonrechter te Goes,

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1