j OizeOratis-VerzekeringtigmOagelukken KWATTA-üg 64e Jaargang rgsche Maatschappij ^1 Stoomvaart L MAANOAÖ 14 JUNI HONDERD GULDEN. VIJF GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Mamie's Huwelijk VOLLE;MELK-R4EEP Beter dan Goed: DE BESTE ■LKOERSEN heden, 12 Ju~; niet-officieel) que-koersen, en Verk""- 48% 1% ber 7.36— .--No. 137 1926 i?.1te ankpapier. J 2.49 tarken -ƒ 7.44 't? Londen ''ff 59.26Ü! 7'3EI i Parijs 12.08 59.20—9 32 Fra"«te Fra„Cs RBERICHT eterstand 765.8 te eterstand 738.6 te Black- I t den avond van 13 Iuni Zuid-Oostelijke tot Z,lM. Zwaarbewolkt of betrok k nog regen. Iets warmer. r Auto's en Fietsen I Juni uu 13 9.50 14 9.51 :r te Vlissingen v.m. 4.06 4.46 n.m. 4.22 4.58 j E N D A lederen avond bias ing, aanvang 8 uur - Zaterdag- en Zondag* Dagelijks bioscoop-voor I avonds 8 uur. Woeos- dag- en Zondagmiddag aandag, Dinsdag, Dondtr I ls Concert. Woensdag, Donderdag a I rnoon Tea-Concert. Vrijdag, Zaterdag «1 ée-Dansante. en Zondag Tea-Dansanlt. I Algemeene ledenver-1 et Groene Kruis", F TE KOOP TWEEVERDIEP1NGS-I netten stand. letters N. C., bureau sche Courant", TE KOOP IJKELHU1S met groolel tuin, gas en waterlei-1 alles geschikt, en eeil «MACHINE, vragen bij C. BOSCH,I 117, O. en W.-Soubiirg,J 1JVERDIENSTE. TEN gevraagd voor ver-1 kleine obligaties t letters N. B„ bureau sche Courant". JB1LEERDE KAMERS on. Brieven letters N.W.| Vlissingsche Courant". TE KOOP iensdag tot Zaterdag! aan bekende prijzen. gesloten. KEULEN, BiggekerkeJ alkenisse). TE KOOP Linnenkasten en Bi nkenhout. Kasteelstraat 38. iiw BUSKOP, 36, vraagt tegen 15 ]W| •N DIENSTBODE tr dag en nacht. Zich aan 's avonds na 7 uur. op EVERDIEP1NGSHUIS het bovenhuis leeg is. vragen P. SANDERSh| arkt 11. igd een net UNDERMEISJE, 14 a 16 jaar. Adres kanaalstraat 38. ibileerde KAME"®| aangeboden in hel W'f r stad. letters O. Zbureauj Zourant" ^n-Middelb.-Ro®,(la®| ichengelegen plaatse )ER VAN PASSAGIER5' 1EDEREN EN VEE. v.Midd.v. WJ Juni v.m.uur vin' 14 15 lag 17 lisslngen wordt 1 dag 's morgeus Idelburg gevaren. formation te bekomenI 1,011 N.V. Transpor v.h. Erven 0. VOS, I urgi B Til- -4 w\. OOSTERlIOml, j Gebrs. BDITENHEK, I VLISSINGSCHE COURANT Da abonné EBÏ. J. L. te Vlissingen, houder van Polis 6287, had op Maandag 7 Juni II. hef ongeluk in de ketelmakerij ven de Kon. Maatti „De Scheld®" beklemd te geraken tusschen een ketel en een boorbank. Kort daarop is hij overleden. Ingevolge onze Polis-Voorwaarden werd aan de Weduwe van genoemden abonné eert uitkeering ge daan van 14 Juni 1926. DE UITGEVERS. Vlissingen, IJMUIDEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter openbare kennis, dat op 15 t.m. 18 Juni a.s. door het fort te IJmuiden schietoefenin gen met licht en zwaar geschut worden gehouden, aanvangende 9 uur v.m. Onveilig is de zee beN. de haven tot op 9 K.M. van het fort. Drie uur voor het begin der schiet oefeningen wordt een roode vlag halfstok en 1 uur voor het begin voorgeheschen. Bij het einde der schietoefeningen wordt de vlag neergehaald. Men wordt verzocht het schietterrein te mijden. Vlissingen, 14 Juni 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELOEREN. HOEK VAN HOLLAND. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat °P 1'5 Jun' as- schietoefeningen zullen worden gehouden met licht geschut van het fort Hoek van Holland, aanvangende 9 uur v.m. Onveilig is de sector beschreven tusschen de richtingen W. en ZW. met een straal van 6 K.M. vanaf het fort. Op 16 en zoo noodig op 17 en 18 Juni a.s. worden van bovengenoemd fort schiet oefeningen met middelbaar geschut gehou den, aanvang 9 uur v.m. Onveilig is de sector beschreven tusschen de richtingen W. en ZZW. met een straal van 10 K.M. vanaf het fort. Uitgaande schepen moeten, om buiten den gevaarlijken sector te blijven, over een afstand van ten minste 6 K.M. buiten de hoofden, NWtW. of Noordelijker koersen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het fort een roode vlag, één uur vóór het begin, worden voorgeheschen. De vlag blijft gedurende de oefeningen waaien en wordt bij het eindigen neergehaald. Men wordt verzocht in het aangegeven gebied niet te varen, te visschen of te an keren. Vlissingen, 14 Juni 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Nederland en het verdrag van Locarno. Op de vragen van den heer Van Vuuren betreffende een in Maart 1925 aan den Franschen ambassadeur te Londen gege ven instructie, in verband met het betrek ken van Nederland bij de overeenkomst van Locarno, heeft minister van Karnebeek geantwoord, dat de in Maart 1925 aan den Franschen ambassadeur te Londen in ver band met het Duitsche voorstel tot het slui ten van een waarborgverdrag gegeven in structie, waarin van het betrekken van Ne derland bij de te sluiten overeenkomsten Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK 11) „Bijna Waarin schiet zij dan te kort Mamie kreeg een kleur. „Het trof mij maar ik ben geen be voegd beoordeelaarster dat ze niet ge heel uw bedoeling weergaf in de eerste acte toen ze den kapitein aannam. Ze deed dit wat. onnatuurlijk. Ze leek me te oud en te wijs." „Er is geen vrouw in Londen, die „Dai sy" zou kunnen spelen", zei Field. „Maar vindt u dat zij de rol verknoeide „O, neen, dat niet „Daisy moet een kind zijn als ze trouwt, anders heeft het stuk geen doel, geen zin. Daarom was de rol zoo moeilijk te verge ven in' de eerste acte moet ze een school meisje zijn, en in de andere een vrouw met licht ontvlambaar gemoed". „Misschien is mijn oordeel onjuist". „U is een criticus, Mrs. Heriot". „O, neen, maar ik stel zooveel belang in het tooneel." „Dat is nog iets anders "dan juiste kritiek uitoefenen", hernam hij. „Dat treft men maar heel weinig aan. U heeft volkomen gelijk. Miss Millington voldoet ook niet, als zij kapitein Arminger aanneemt. En, eerlijk gezegd, heb ik Miss Millington dan ook met voor vast in die rol aangenomen." „Ik begrijp", zei Mamie, „dat het moei lijk is voor een schrijver om de juiste ver tolkers te vinden. Een romanschrijver hangt alleen af van het werk, dat hijzelf levert maar de tooneelschrijver..." is de ongelukkigste mensch, die er bestaat", viel hij in als hij tenminste een ras artist is". „Dat kan ik toch haast niet aannemen", zei ze ernstig. „Ik kan niet aannemen dat wordt gesproken, hem niet bekend is ge weest voordat de instructie dezer dagen aan den Franschen Senaat overgelegd. Ook van den in die instructie uitgedruk- ten wensch van de Fransche regeering heeft hij vóór de overlegging van bedoeld s^uk geen kennis gedragen. Toentertijd, noch later is er bij de Neder- landsche regeering eenige stap gedaan om Nederland op een of andere wijze bij de overeenkomst van Locarno te betrekken of haar te bewegen, langs een anderen weg te gemoet te komen aan in die richting gaan de wenschen der Fransche regeering. Het verdrag tusschen Nederland en België. De Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de vertegen woordigers der afdeelingen van het Natio naal Comité van actie tegen het verdrag met België is een'stemmig tot het besluit gekomen dat het verdrag ook na de aange brachte wijzigingen volstrekt onaanneme lijk is gebleven. Een geschrift waarin deze meening wordt toegelicht en de memorie van antwoord uitvoerig weerlegd, zal eer lang verschijnen. Tweede luchtpostdienst op Londen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 15 Juni a.s. een tweede luchtpostdienst op Londen wordt geopend. Het vliegtuig zal te 9 uur 's morgens van Amsterdam, Schiphol, en te 9.50 uur 's morgens van' Rotterdam, Waalhaven, vertrekken. Voor verdere inlchtingen worden belang hebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. Een record van binnengekomen schepen voor den Nieuwen Waterweg. Gedurende de afgeoopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen' 317 schepen .zonder de bunkerbooten waarvan voor Rotterdam waren bestemd 286 schepen, metende 427.39 netto reg. ton. Het aantal binnengekomen schepen, 317, is record. ZOMERBIJEENKOMST VAN DE VEREENIG1NG VOOR GESCHIEDENIS DER GENEES-, NATUUR- EN WISKUNDE De zomerbijeenkomst van bovengenoem de vereeniging had Zaterdag en Zondag plaats in het. gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Mid delburg. Zaterdagavond werd de bijeenkomst ge opend met een welkomstwoord door den heer dr. J. A. Vollgraff, vice-voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, die zeide te weten met welke idealen deze vereeniging*is opgericht, nl. om te samen te beoefenen de geschiedenis der wetenschappen, waarvan men werkelük nog veel te weinig afweet. Tijdens de studie der wetenschappen zelf kan men de geschiedenis niet voldoende een kunstenaar ooit ongelukkig is, al kan ik wel begrijpen, dat hij neerslachtige buien heeft." „O, dat kunt u dus wel begrijpen vroeg hij lachend. „Heel goed. Hij zou immers geen kunste naar zijn, als hij die niet kende „Mag ik u vragen of u zelf ook schrijft „Neen", antwoordde ze aarzelend. „Beteekent dat zooveel als ja „Het beteekentalleen voor mijzelf", ant woordde ze. „De schrijver, die alleen voor zichzelf schrijft", bestaat slechts in het rijk der fa belen", zei Field. „Men hoort wel dikwijls van hem, maar ik vrees, dat hij toch niet gemakkelijk te vinden zou zijn. U schrijft geen tooneelstukken „Neen, ik probeer hëfc wel." Hij keek haar aan met cynischen blik. „Ik dacht, dat dames alleen maar romans schreven „Ik wil oorspronkelijk zijn, weet u „Stuurt u ze wel eens hier en daar heen?" „O, ja ik zend ze steeds uit, en ik denk dat ik dit wel zal blijven doen." „Is u dat ernst En is u dan niet ont moedigd „Het is mij volkomen ernst en ik ben heel dikwijls ontmoedigd. Vindt u het on bescheiden als ik u vraag of u ook zulke ervaringen hadt, toen u begon „Ik heb tien jaar lang stukken geschre ven voor er een werd opgevoerd dit kan men niet anders verwachten Ook kan men wel z'n heele leven moeten werken en nog niets opgevoerd krijgen. Dit hangt af van vele dingen soms alleen van een goe den raad." Als ze niet zoo'n aaM#g pwsoontje was geweest, zou hij dit niet gezegd hebben. Als ze niet Mrs. Heriot was geweest zou hij het evenmin gezegd hebben. Field voelde niets geen sympathie voor beginnelingen en schrijvende mannen en vrouwen eigenlijk was hij steeds geneigd de verdiensten van zijn collega's te onder- doceeren, want de studie der historie der wetenschappen, mag niet in de plaats ko men voor die der wetenschap zelve. Toch heeft men behoefte aan synthese en die is alleen te verkrijgen langs historischen weg. Vervolgens nam de voorzitter der veree niging, de heer J. G. de Lint uit den Haag het woord, om den heer Volgraff dank te brengen voor zijn woorden van welkom, en zijn spijt uit te drukken dat de voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, tevens penningmeester der vereeniging, de heer dr. D. Schoute, die het initiatief nam om de bijeenkomst te Middelburg te houden, door ziekte verhinderd was de bijeenkomst bij te wonen. Gelukkig is de ziekte ten goede ge keerd en spreker hoopt op spoedig geheel herstel van dr. Schoute. Het Zeeuwsch Ge nootschap is altijd een middelpunt van we tenschap geweest en het is daarom een groote eer daar ontvangen te worden. Verschillende historici van naam hebben er gewerkt en ook dr. Schoute heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door de beschrijving van de geschiedenis van het Middelburg- sche ziekenhuiswezen. Spreker verklaarde de bijeenkomst voor geopend en ving daarop zijn inleiding aan over David Henry Gallandat, den stichter van het Zeeuwsch Genootschap, een geneesheer, wiens ver diensten in den loop der tijden in het ver geetboek geraakt zijn en die eigenlijk nooit voldoende gewaardeerd is als verloskundi ge. Verschillende schrijvers hebben toch de aandacht op Gallandat gevestigd, o.a. dr. Geijl, die in een artikel over Gallandat, va der en zoon, schreef dat er meer van hen te zeggen zou zijn, maar het bleef bij zijn voornemen om later uitvoeriger op hen te rug te komen. Het zoo volgens spreker een loonende arbeid zijn, wanneer een jong Zeeuwsch medicus de beide Gallandats als onderwerp voor een proefschrift wilde kie zen om het volle licht te laten vallen op hunne beteekenis als verloskundigen. Ook door buitenlandsche schrijvers is" D. H. Gallandat meermalen beschreven als groot medicus. De voorzitter meent dat me" ech- ter in die beschrijvingen vader en zoon wel eens door elkaar verwisselde en spreker wil dan ook die klip omzeilen en alleen spreken over den vader, David Henry, die geboren werd in Yverdun, een dorpje aan het meer van Neufchatel, waar hij 8 Juni 1732 werd gedoopt. Hij was als jongen reeds zeer in telligent en werd op 12-jarigen leeftijd naar een oom van zijn moeder gezonden. Deze onderwees hem in de genees- en heel kunde, en hiermede was hij zoo spoedig vertrouwd, dat hij tijdens het beleg van Bergen op Zoom in 1747, geheel zelfstandig verwonde soldaten verpleegde en hen zelfs, zoo noodig opereerde. Hij was toen nog slechts 15 jaar oud, en op 19-jarigen leeftijd slaagde hij voor eersten chirurg op koop vaardijschepen en vuer met een schip mede naar de kust van Guinea, Bij een tweede reis in 1753 met een schip, ijat heimelijk slavenhandel ten doel had, decimeerde moeraskoortsen de bemanning en het was alleen te danken aan het sterk gestel van Gallandat, dat hij de ziekte te boven kwam, die aanleiding geweest is om alles te no- teeren, wat betrekking had op de ziekten, zeden en gewoonten®der negers, uit welke aanteekeningen hij later zou putten voor het schrijven van menige verhandeling. Na een zeer onfortuinlijke derde reis, waarbij zeeroovers en storm als vijanden' optraden, en waarbij Gallandat alles verloor, zag hij van het reizen af en toonde zooveel zelf kennis, dat hij op 25 jarigen leeftijd naar Parijs ging om daar van voren af aan een officieele opleiding als geneesheer te door- loopen. Uit de getuigschriften door zijn Parijsche leermeesters afgegeven, blijkt, dat hij daar met grooten ijver gewerkt heeft. Spreker twijfelt aan de juistheid van de mededeelingen van Nagtglas en de Man, dat Gallandat in 1760 te Parijs werd bevor derd tot dokter in de medicijnen, de chirur gie en de obstructie, want nergens is de titel van een proefschrift te vinden. Toen hij vernam dat zijn oom naar den Haag ging verhuizen, kwam Gallandat onverwijld naar Vlissingen, waar hij huwde met mejuf frouw Marie Jolly, een zeer ontwikkelde schatten. Hij was knap en gewiksthij nam een eerste plaats in onder de tooneeischrij- vers. Hij begreep dat zijn woorden diepen indruk zouden maken op dat aardige jonge vrouwtje. „Soms hangt het af van goeden raad'', herhaalde hij. „En de vrouw van den rijksadvocaat, George Heriot..." antwoord de hij heel zacht. „Helaas, heb ik niemand om mij te raden". Field boÖd aan haar stuk te lezen, doch het manuscript lag drie weken in zijn stu deerkamer voordat hij het inkeek. En dat hij dit deed was nog heel bizonder Nog zou hij het stuk met geen blik hebben ver waardigd als de schrijfster geen jong, mooi vrouwtje was geweest. De lezing deed hem verlangen om haar terug te zien. Dat het stuk vol fouten zat, spreekt vanzelfmaar het was oorspron kelijk en er zat karakter in. Hij herinnerde zich dat ze zijn belangstelling had gewekt, toen ze, na het diner, op een bank bij de piatio had gezeten. En daar haar werk wel wat beloofde, schreef hij haar en bood aan, haar, zoo zij dit verlangde, in een enderhóud op technische tekortkomingen te wijzen. Schriftelijk ging dit zooveel moei lijker. Als zij een doodarme juffrouw was ge weest, dan zou hij zoo iets nooit gedaan hebben. Al was het werk ook geniaal. Hij bezocht haar, niet in de verwachting dat zijn wenkerf haar ooit tot een tooneel- schrijfster zouden maken ook kon hem dit in het minst niet schelen. Ze was een bizonder aardig vrouwtje en, daar haar drama niet dom van' opzet was, meende hij dat een gesprek onder vier oogen wel vermakelijk en amusant kon zijn... Tegenover Mamie was hij de verper soonlijking van de gansche artistieke we reld. De middag, dat hij bij haar thee dronk als ieder ander gewoon sterveling, was de gelukkigste dag van haar leven. -v-; fl Meer voedingswaarde dan 2 ES EREN vrouw. In 1761 kreeg hij toestemming de geneeskundige praktijk uit te oefenen en werd hij benoemd tot lector in de anatomie, chirurgie en obstructie en belast met het afnemen van het examen voor scheeps chirurg, terwijl hem ook de opleiding van aanstaande vroedvrouwen werd toever trouwd en in 1764 werd hij benoemd tot stads-chirurgijn en tot stadsverloskundige. Hij schreef verschillende belangrijke wer ken op het gebied der verloskunde, terwijl hij zijn lessen ieder jaar aanving met een openbare les, waarin hij belangrijke rede voeringen hield. In een daarvan noemde hij het zeer gewoon, dat mannen helpen bij verlossingen, want Adam hielp Eva ook bij hare eerste verlossing. Ook zijn werk als medico-historicus wordt zeer gewaardeerd. Gallandat's succes was steeds stijgende en in 1772 benoemden de Staten van Zeeland hem tot lands-operateur en steensnijder. Van alle zijden kwamen patiënten om hem te consulteeren en zelfs uit Duitschland en Frankrijk vroegen collega's hem om raad. Andere medici waren naijverig en vroegen het gouvernement de uitoefening der prak tijk te verbieden aan allen, die geen aca- demischen graad hadden. Dit was in begin 1775 en reeds 25 Maart van dat jaar pro moveerde Gallandat te Harderwijk op een Specimen Med. insug. De Sections Caesa- rea. Spreker gaf dan een overzicht van verschillende werken van Gallandat, waar onder eenige naar aanleiding van de er varingen opgedaan op zijn reizen als scheepsdokter. O.a. verdedigde hij den sla venhandel, omdat daarbij de vijanden niet gedood werden en een groot aantal nuttige menschen in het leven behouden werden. Spreker wijst er ten slotte op, dat het werk van Gallandat ook in wetenschappelijke kringen ten zeerste werd gewaardeerd, wat o.a. 'blijkt uit zijn benoeming tot lid van wetenschappelijke genootschappen. In 1769 werkte hij mede aan de oprichting van het Zeeuwsch Genootschap, en werd de eerste thesaurier. Op 12 Augustus 1782 overleed hij aan een apoplexia cerebri en mr. J. Win- ckenlman getuigde van hem Aliis inser- viendo consumates est. Hierna hield de heer dr. C. A. Oude mans uit Arnhem een inleiding over „Iets over de geschiedenis van de kennis van acabies en de Acarus sire". Spr. behandelde de schurft en de schurftmijt. De volgende spreker was de heer dr. H. R. Polmer uit Driewegen, die mededee lingen deed over Zeeuwsche gebruiken en volksgeloof op verloskundig gebied. De laatste spreker van deze avondver gadering was de heer dr. M. A. van Andel uit Gorinchem, die een korte verhandeling ten beste gaf over „Spongia sommifera en de narcose in de middeleeuwen". Zondagmorgen vereenigden de deelne mers aan de vergadering zich weer in het Zeeuwsch Genootschap, waar de heer dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris van Middelburg, verschillende belangrijke me dedeelingen deed over hetgeen te zien was cp een door hem ingerichte tentoonstelling van prenten, portretten, boeken, handschrif ten enz. op medisch en natuurwetenschap pelijk gebied, uit het bezit van het Zeeuwsch Genootschap, het gemeente-archief en en kele particulieren. Deze tentoonstelling, die ook voor leeken op het gebied der medische en natuurkun dige wetenschappen van groot belang is, geeft naast werken van verschillende Zeeuwsche schrijvers op het hier bedoelde terrein, daarnaast een privilegeboek van het gilde der apothekers en kruideniers. Met belangstelling namen de deelnemers aan de bijeenkomst kennis van dit alles, terwijl de voorzitter, de heer de Lint aan Ze vertelde hem, hoe ze eens de hoop had gekoesterd, tooneelspeelster te worden en dacht, dat die bekentenis haar zou doen rijzen in zijn achting. Hij antwoordde, dat het hem niet verwonderen zou of zij bezat aanleiding voor het tooneel. Toen spraken ze over zijn eigen werk en hij vond, dat zij in haar waardeering blijk gaf van groote schranderheid. Om over zichzelf te spreken tot eero vrouw, die haar mooie oogen vol uitdrukking op zijn gelaat houdt gevestigd, is hoogst aangenaam voor een letterkundige. Is hij middelmatig, dan rijst hij in eigen achting, en, bezit hij talent, dan voelt hij zich nog grooter. Field had zelden zoo'n aangenaam thee- uurtje doorgebracht. Daarmee wordt nog niet beweerd dat hij ijdel was. Half onbe wust had hij al lang behoefte gevoeld aan iemand die hem begreep. Ofschoon hij nog niet onmiddellijk besefte, dat mrs. Heriot die leegte aanvulde, keerde'hij toch terug naar zijn kamers in de opgewekste stem ming. Langzamerhand kwam hij tot het tesef der waarheid. Hij was niet getrouwd. Tot zijn dertigste jaar was zijn inkomen te klein om een vrouw te kunnen onderhou den. Gedurende de laatste tien jaar had hij er niet aan gedacht, omdat hij geen vrouw had ontmoet, die hij zoozeer begeerde om voor haar zijn vrijheid op te offeren. Toen hij Mamie nog eenige keeren had ontmoet... erï onder de gegeven omstan digheden was het niet moeilijk er iets op te verzinnen om haar te moeten spreken ging hij zich al afvragen, of hij niet met een aanzoek zou zijn' aangekomen als ze ongetrouwd was geweest. Heriot was er zeer mee ingenomen, dat Field gedurende de eerstvolgende maanden dikwijls op het thëeuur verscheen. Mamie verborg opzettelijk niets, erf in dezen tijd sprak ze weer meer over haar werk tegen haar man. Ze vertelde George, dat Field meende, dat zij talent had. Ze herhaalde zijn criti- het Zeeuwsch Genootschap een foto aan bood van het geschilderde portret van den bekenden Zeeuw Omnia van Visvliet, die van 1640 tot 1711 leefde en welk por tret voor de bezoekers van het museum Gevangenpoort te 's-Gravenhage niet on bekend is. Na afloop van de bezichtiging der ten toonstelling, werd een bezoek gebracht aan het stadhuis en aan de Abdijgebou wen, bij beide waarvan dr. Uunger ook in lichtingen verstrekte. Des middags werd de vergadering in het Zeeuwsch Genootschap voortgezet en was het eerst het woord aan den heer dr. A. F. C. Schevenstein uit Antwerpen, om te spre ken over „De hygiënische maatregelen van den Magistraat yan Antwerpen in de 15e eeuw". Vervolgens was het woord aan den heer mr. J. A. Vollgraff uit Middelburg, die sprak over Paulus van Middelburg, hona- rum artium en medicinae doctor, die leefde van 1465 tot 1533. Nog sprak dr. D. J. Struik uit Delft over Guilelmus Aegidius van Wissekerke en zijn boekje over een planetarium, ver schenen in 1494. Met een gemeenschappelijken maaltijd in het Grand Hotel te Middelburg werd de bij eenkomst gesloten. OUD-ARCHIEF. Aan het jaarverslag betreffende het Oud- Archief der gemeente Vlissingen over de jaren 1924 en 1925 is het volgende ont leend Wat den toestand van het gebouw, dien der reddings- en brandbluschmiddelen be treft, deze geven tot geen bizondere opmer kingen aanleiding, evenmin als de materi- eele toestand der archieven' en verzamelin gen extra vermelding noodzakelijk maakt. Wat de bergruimte aangaat, deze is in zoo verre uitgebreid en* gewijzigd, dat de muur van twee depotvertrekken achter de kamer van den archivaris is doorgeslagen, zoodat dit één kamer geworden is. Deze is na de reorganisatie van het Museum in gebruik genomen voor dit laatste, terwijl het daar gedeponeerde archieffragment een verdie ping hooger is gebrachtook daar is van twee vertrekken er één gemaakt door weg neming van den tusschenliggendert muur. Als de financieele toestand het mogelijk maakt, zal het wenschelijk zijn in den loop dei tijden meer dergelijke maatregelen te nemen. Het daarachter liggende vertrek, dat tot 1 Mei 1925 in gebruik was bij den con cierge, is nu ook beschikbaar voor museum of archief. De nieuwe concierge heeft nu een groot vertrek in het sous-terrain, uit komende op den tuin en twee vertrekken op de 2e verdieping aan den voorkant, wat eventueele uitbreiding der verzamelingen ten goede zal komen. Aan den voortgang der inventarisatie werd geregeld voortgewerkt. Zeer te be treuren valt het, dat geldelijke redenen het noodzakelijk maakten den tijdelijken as sistent aan den dienst te onttrekken. Ik hoop dan ook te eeniger tijd weer hulp te krijgen. Uitgave van de alhier berustende archie ven had deze jaren niet plaats, aanwinsten en verliezen vallen niet te boeken, wel werden in beide jaren door mij uit de ar chieven enkele artikelen gedistilleerd in do bladen, naar aanleiding van museum-aan winsten. In zooverre mag zeker de com binatie van archivaris en conservator ge lukkig genoemd worden. Deze diensten grijpen telkens in elkaar. Op verzoek van den bibliothecaris der piovirfciale bibliotheek te Middelburg en daartoe gemachtigd door den burgemees ter, werden bij gelegenheid van de „Zeeuw sche Letterkundige Tentoonstelling Juni 1924" te Middelburg een groot aantal (121) boeken en ook enkele handschriften, voor namelijk van Bellamy en Betje Wolff, tijde lijk in het gebouw der provinciale biblio theek gedeponeerd. Bestudeering ter plaat se geschiedde in deze jaren resp. 112 en 74 maal. UitleenSng zonder of met behulp van andere bibliotheken respectievelijk 297 en sche opmerkingen, ze gaf uiting aan haar bewondering voor den' nieuwen kennis... Ze werd op den man verliefd, zonder dat ze zich hiervan in het minst was bewust. Maar Lucas Field was niet blind. Hij begreep heel wat meer dan de jonge Ma- mie. Hij zag niet alleen den invloed, dien hij op haar had, maar ook, hoe zij geeste lijk moest hebben gekwijnd, eer. hij ver scheen. Hij begreep haar niet verkeerd. Hij wist heel goed, dat zij niet uit een gril tot die gevoelens was gekomen en dat zij de laatste vrouw zou zijn om lichtzinnig en in het geheim te zondigen. Hij zag, hij be greep, dat als hij bezweek voor de ver leiding, dat ze dan zijn vrouw zou moeten worden.... Hij was op dat oogenblik geheel onder haar bekoring. Zijfi gelukkigste middagen werden doorgebracht in South Kensington. Daar werd naar hem geluisterd in adem- looze spanning en daar vertelde hij van ziin werk en zijn streven. Het was dan ook geen leugen, als hij verklaarde, dat zij hem hielp. Een artist behoeft nog geen schep pende kracht te zijn, en al was haar eigen sneven geheel onbeteekenend geweest, dan zou ze nog opmerkingen hebben kunnen maken, waaruit hij voordeel zou hebben kunnen trekken. Hij beweerde tegen haar cat Ibsen eigenlijk de beste tooneelschrij ver was, maar toch wilde hij den grooten Ncor niet tot model nemen. Soms waren haar opvattingen juist dan weer heelemaal verkeerd, volgens hem, doch hoe meer hij met haar samen was, des te meer ging hij inzien, dat haar oor- deel van groote waarde voor hem was. Ze beheerschte zijn gedachten dit besefte hij volkomen. Hij zou heel goed zijn voor haar hij zou haar trouwen. Ze was een ideaal (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1