ÜWATTAl^ VRIJDAG II JUNI binnenland RUYTER VIELEN ZOON loopjongen" VOLLE;MELK-REEP ÏERICHT Irstand 768.1 te V.,j Istand 741.2 te len. avond van 11 |llni I tot stormachtige S laarbewolkt tot bel l< regenbuien. \Vei„|" berat uur. fcliuwingsdiensl. Bildt hedenmorgen sus Weest op uw hoede' Uito's en Fietsen I?' uur II 9.49 No.135- te Vlissingen v.m. 2.49 3.29 n.m. 3.09 3.45 :ND A Vergaderingen en?, lakelijkfaeden. lederen avond bios- aanvang 8 uur Iterdag- en Zondagmij. Dagelijks bioscoop-voor- londs 8 uur. g- en Zondagmiddag Indag, Dinsdag, Donder- ■Concert. loensdag, Donderdae loon Tea-Concert. 1 Vrijdag, Zaterdag en (-Dansante. Zondag Tea-Dansante. I— Algemeene ledenver- Groene Kruis", Ra; kTge Jatst |erk 1YSTERIE leel in 8 acten. |7 acten. iedt alleen ingen ULDEN -^r j r cn Verhuur, Koop en Verloop lllngeu en Dicnstaanvragen, mi< joruitbetaling, van 1-5 regelt pke regel meer 15 cenf ledig mogelijk een flinke I IENSTBODE oor dag en nacht. Loon I res bureau „Vlissing-1 |ant". gevraagd. |OZs O VA A ZONEN.) pp JongensrijwieU jaar, prima 2de hands 'irifiets. Koopjes. Walstraat 3. Jileerde KANIERSj Aangeboden in hetcen-J I stad. letters O. Zbur lourani". DAGIWF.ISJif gevraagd. Badhuisstraat 82. lur een WINKEL' I aanvaarden. rragen Joost de AMj llier vraagt enkele S'RHÜIZeN te kooPj motto „Huizen",b"1] ourant". ir gevraagd tegen ball 1 Sept. VENWONING eel Huis, voor kiej iiurprijs f400 a f)". Aanbiedingen as" i elijke Woningbeursj 64e Jaargang SSINGSCHE COURANT Het Nederlandseh-Belgisch verdrag. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 10 dezer De Kamerafdeelingen hebben heden met algemeene stemmen min drie onthoudingen het Nederlandsch-Belgisch Scheldeverdrag goedgekeurd. Een lid zei te betreuren, dat Je Wielingenkwes.tie weer zonder oplossing is gebleven. Andere leden. spraken als hun oordeel uit, dat zij meer voordeelen van economischen aard hadden verwacht voor België- Verder werd gevraagd, dat zou worden aangedrongen op het spoedig gra ven van het Moerdijkkanaal. Tenslotte was er een lid, dat zei, dat nu Nederland eiken inval in Limburg als een casus belli zal beschouwen, daarmede voor België wel iets goeds is bereikt, maar nog niet genoeg. Want, aldus het lid in kwestie, ingeval van een gewapend conflict zou het jS'ederlandsche leger zich achter de water linie terugtrekken en dan staat Limburg tech weer open voor een inval in België. Daarom drong het lid er op aan, om na de goedkeuring van het Scheldeverdrag langs diplomatieken weg te trachten Nederland re doen toetreden tot het Rijnpact. Invoer van buitenlandsch vleesch. Door den heer Weitkamp zijn aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat het bestaan der plattelandsbevolking in het overgroote deel van ons land nagenoeg geheel afhankelijk is van de prijzen der vleeschproducte-n, zoodat de sluiting der Engelsche markt voor dat product voor haar gerust een onoverkomelijke slag kan genoemd worden 2. Zoo ja, is dan de minister bereid, om, waar in ons land voor meer dan 60 mil- lioen aan vleeschproducten uit den vreem de wordt ingevoerd, mede gelet op de om standigheid, dat voor andere arbeiders zooveel gebeurt, onze grenzen (ten bate der kleine boeren, die ook arbeiders zijn), tijdelijk althans, voor den invoer van vreemd vleesch te sluiten De Zuiderzeewerken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1926. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat, nu de ontwerpen tot versnelde uitvoering der werken tot wet zijn verhe ven, en ter voorkoming van verdere ver traging een spoedige terhandneming der werken noodzakelijk is, de regeering den tijd gekomen acht om de aanvankelijke begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1926 met de wetten in overeenstemming te brengen. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging der begrooting strekt hiertoe. Aangezien niet, zooals oorspronkelijk het voornemen was, reeds in 1925 kon worden aangevangen, zijn de werkzaamheden voor dit jaar mede opgenomen onder die, welke in 1926 zullen worden uitgevoerd. Ander zijds heeft de totstandkoming van de finan- cierings-wetsontwerpen zooveel vertraging ondervonden, dat nu reeds vaststaat, dat verschillende van de in hef werkplan ver melde werkzaamheden dit jaar niet meer kunnen worden uitgevoerd, hetzij omdat dit met het oog op stormschade niet meer wenschelijk is, hetzij omdat zij wegens den laten aanvang toch niet meer tijdig kunnen worden voltooid. Hierdoor zal het bedrag van 12.000.000, in het werkplan vermeld voor de uitvoering van werken voor de afsluiting der Zuiderzee dit jaar niét meer kunnen worden verwerkt en evenmin dat van 5.300.000 voor de indij king en droogmaking van den Noordweste lijken polder. Voor deze werken wordt voor 1926 achtereenvolgens noodig geacht 6.525.000 en 3.675.000. Een werk, dat zoo mogelijk ook in 1926 moet worden uit gevoerd is het maken van een proefpolder van ongeveer 40 H.A. bij Andijk, teneinde daar, waar de bodem veel overeenkomst heeft met die van de Wieringermeer proe ven te kunnen nemen ten aanzien van de beste wijze van ontwatering en ontzilting van den drooggelegden bodem en met voor de eerste bebouwing te kiezen gewassen. Het eindcijfer der begrooting van uitga ven wordt verhoogd met 8.900.000. Betrekt kolen uit Limburg l De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft zich met een schrijven tot Ged, Staten der onderscheidene provinciën gericht, waarin hij, onder herinnering aan een schrijven van 6 November 1925, waar bij aan hun colleges in verband met de moeilijkheden welke de Nederlandsche mijnindustrie ondervindt, verzocht werd te willen bevorderen, dat de provinciale en gemeentelijke instellingen de benoodigde kolen en kolenproducten van de Lmburg- sche mijnen (Staats- of particuliere mijnen) betrekken mededeelt, dat de directies der particuliere mijnen zich bij den minis- tei van waterstaat hebben beklaagd, dat door verschillende instellingen die uitnoo- diging aldus wordt opgevat, dat de voor keur aan de producten der Staatsmijnen moet worden gegeven». De minister vestigt er de aandacht van Ged. Staten op, dat het in de bedoeling heeft gelegen, zoowel de particuliere Lim- burgsche mijnen als de Staatsmijnen voor leveranties in aanmerking te doen komen. De minister verzoekt Ged. Staten, voor zoover noodig, de gemeentebesturen in hun gewest hierop te willen wijzen. Reiskroniek der Ned. Reisvereeniging. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft naast haar o'rgaan „Reizen en Trekken" een geïllustreerd blad uitgegeven, getiteld ..Reiskroniek der N. R. V." Het blad komt maandelijks uit en de redactie constateert met vreugde dat zij van vele zijden mede werking heeft ondervonden. De bedoeling van deze uitgave is aan de leden een or gaan van cultureele beteekenis te brengen. Het nummer dat wij ontvingen' bevat o.a. een artikel „Langs de Riviera" met ver schillende prachtige kiekjes. Verder een bezoek aan Edinburgh. Een artikel over bonwkunst en reizen en verschillende an dere zeer interessante bijdragen, allen geïllustreerd. Zij die abonné van dit tijdschrift wen- schen te worden, kuntoen zich opgeven aan het bureau der Ned. Reisvereeniging te 's- Gravenhage. Stads= en Provincienieuws VL1SSINGEN, 11 JUNI. Rij kspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor te Vlissingen en- zijne bij- en hulppostkantoren. Maand Mei 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd38.675.04*) en terugbetaald- 43.496.27 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4821.23 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 27. Hieronder 2 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 1600. en afgeschreven nominaal - 500. Derhalve meer in- dan afge schreven 1100. Openbare leeszaal en bibliotheek. Het is met deze vereeniging al even treu rig gesteld1 als met bijna alle andere. Wan neer een ledenvergadering al is dat ook maar éénmaal in 't jaar wordt uitgeschre ven, is het bezoek zeer slecht. Ook deze algemeene ledenvergadering was zeer dun bezocht. De voorzitter, die hier ook in zijn welkomstwoord op wees, constateerde, dat, ondanks de algemeene malaise het aantal bezoekers vooruitgaat, wat hij voor een groot deel dankt aan het personeel, hetwelk hij dan ook daarvoor een bijzonder woord van. erkentelijkheid bracht voor zijn ijver, waarvan voor een groot deel de bloei der inrichting het gevolg is. Vervolgens gaf de heer M. Laer- noes het woord aan de secretaresse voor het lezen van het verslag der laatste ver gadering, nu ongeveer 2 jaar geleden, voor welk uitgebreid verslag mej. Gasille een woord van lof in ontvangst had te nemen. Alvorens het jaarverslag voor te lezen hechtte de tweede secretaris er waarde aan te verklaren, dat de oorzaak, dat hij dit samengesteld had en voorlas, hierin lag, dat mej. öasille door hare langdurige ziekte, zichzelf niet in staat had gevoeld, niet ge noeg in de zaken dacht te zitten om dit werk op zich te nemen. Door den heer J. de Meij, tweede secre taris, werd het volgend jaarverslag over de jaien 1924 en 1925 uitgebracht Door verschillende omstandigheden, o.m. ongesteldheid van voorzitter en secretares se kon vorig jaar geen jaarvergadering worden gehouden en werd ook geen. jaar verslag uitgebracht. Het wil mij goed toe schijnen over het genoemde tijdvak geen afzonderlijke ver slagen uit te brengen doch beide jaren in één verslag te vereenigen. Alieereerst dan iets over het aantal le den». Het ledental bedroeg op 1 Januari 1924 538, op 1 Januari 1925 535, op 1 Januari 1926 507. In deze 2 jaren is dus het ledental met 31 gedaald. Al moge nu deze daling niet verontrus tend te noemen zijn, toch geeft zij stof tot denken en aanleiding tot bezorgdheid. Im mers toch, staat de maatschappelijke be langstelling den laatsten tijd niet in het tee- ken van onderwijs aan volwassenen Blijkt niet telkenmale weer dat mannen en vrou wen die tot onze besten kunnen worden ge rekend zich opmaken en de menschen op wekken om ook na het verlaten der school banken het ontwikkelingswerk voor de massa niet te doen stilstaan Wat kunnen de openbare leeszalen en bibliotheken hier niet een krachtige hulp bieden om wat op cursus- of ontwikkelingsavonden geleerd is te verdiepen en te behouden Daarom is 't te betreuren dat van een daling van het ledental moet worden ge sproken. Zouden de organisaties hier ter stede die zich ten doel stellen ontwikkeling te brengen, niet een goed werk kunnen ver richten, ook voor zichzelf, door meer dan totnntoe de aandacht op de leeszaal te ves tigen. Kom laat 't nu.het laatste jaarverslag zijn, waarin gesproken moet worden van een daling van het ledental. Daalde het ledental, met het aantal be zoekers liep 't wat beter. In 1924 werd de leeszaal bezocht dooi" 7040 personen waar onder 1118 vrouwen. In 1925 waren deze getallen 7586 en 975 een stijging dus met 546 personen. Was in 1924 een kleine daling te boeken van 151 bezoekers, een daling die vermoedelijk toegeschreven zal moeten worden aan 't niet openstellen der leeszaal gedurende de zomermaanden in de morgen uren, in 1925 werd dit ruimschoots inge haald. Jammer dat het aantal vrouwelijke bezoekers daalde. We noodigen bij deze ge legenheid alle Vlissingsche dames uit eens een kijkje te komen nemen in onze lees zaal en we twijfelen niet of een groote groep, aangetrokken door 't mooie wat de leeszaal biedt, zal haar bezoek herhalen. Vermeld dient nog te worden dat in 1924 5 bewijzen van toegang voor 1618-jari- gen werden verstrekt en in 1925 eveneens Het aantal lezers die jpbnuik maakten van onze uitleenbibliotheek bedroeg in 1924 8012, in 1925 7219, daarentegen werden in 1924 uitgeleend 13720 banden en in 1925 13144 banden, zoodat geconstateerd kan worden daf de daling van het lezerstal en de daling van de uitgeleende banden geen gelijken fred hielden. Noem ik nu nog de cijfers van 1923 wel ke resp. 7058 en 11463 bedroegen, dan blijkt dat onze uitleenbibliotheek kernge zond is en in een behoefte voorziet. Waar de penningmeester tevens mede deelt dat over 1926 plm. 250 meer aan aankoop van nieuwe boeken kan worden besteed dan over 1925 geloof ik te mogen zeggen dat deze afdeeling het bestuur geen zorg baart. Aan niet inwoners dezer gemeente wor den in 1924 7 leeskaarten uitgereikt, in 1925 6. Bij ons personeel kwam in deze 2 ver slagjaren groote verandering. De allerbe langrijkste was wel het plotseling verschei den in April 1924 van den heer De Hondt sedert 1913 bibliothecaris, juister gezegd de ziel, de spil, waarom heel de leeszaal draaide. Het zou onkiesch zijn thans 2 jaren later over de verdiensten van den heer De Hondt hier nog uit te weiden, maar een 'warm woord van dank voor de keurige wij ze waarop gedurende 11 jaar de overledene zijn taak heeft vervuld mag in dit verslag niet ontbreken. Gelukkig had de heer De Hondt tijdens zijn leven zijn dochter zoodanig opgeleid, dat zij in staat bleek té zijn, haar vader op te volgen. Werd mej. De Hondt voorloopig tijdelijk aangesteld, na eenige maanden1 Januari 1925 kon het bestuur vrijheid vin den deze te doen volgen door een vaste aanstelling. Ontslag wegens huwelijk werd verleend op 1 Januari 1925 aan mej. Harder, die van af 1921 aan de leeszaal was verbonden. Gaarne breng ik haar nog een woord van dank voor de wijze, waarop zij haar werk heeft verricht. Thans bestaat het personeel uit mej. De Hondt, bibliothecaresse en de dames Batten en Anemaat assistenten. Met de geldmiddelen gaat 't nu wat be ter. Is vorige jaren voortdurend met tekor ten gewerkt moeten worden, thans voor het eerst komt op de rekening van den pen ningmeester een batig saldo voor. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in de veranderde personeels-organisa- tie waardoor de uitgaven zeer daalden. Als gevolg van 't niet houden der alge meene vergadering had ook vorig jaar de periodieke aftreding der bestuursleden niet plaats en werd het mandaat der aan de beurt van aftreding zijnde dames en heeren ongewild met 1 jaar verlengd. Bestuursvergaderingen werden in deze 2 jaren gehouden zoo dikwijls zulks noodig bleek. Evenals vorige jaren kan ook in dit jaar verslag een warm woord van dank worden uitgebracht aan het gemeentebestuur van Vlissingen voor het onveranderd toekennen der subsidie van 3000. Na 't slechte voor beeld van het rijk dat pi™. 1000 van onze subsidie afnam, doet het weldadig aan te mogen constateeren^dat we hier plaatselijk van de overheid geen fïnancieele moeilijk heden ondervinden bij het voortzetten van onzen ontwikkelingsarbeid. Jammer genoeg volhardt het provinciale bestuur in zijn af wijzende houding om ook maar iets bij te di agen en ons zoodoende in staat te stellen onze vleugels wat wijder uit te slaan. Wanneer wij dan ook, zooals in dit ver slag reeds gememoreerd wordt, wat meer zorg kunnen gaan besteden aan de uitbrei ding onzer leesbibliotheek en naslagwer ken is dat ondanks het provinciaal bestuur. Laten wij hopen dat de tijd nog eens moge aanbreken daf door hulp van rijk, gemeente en provincie onze leeszaal wordt tot een voorbeeld voor het geheele land. Weliswaar zou gewezen kunnen worden op de veel te geringe belangstelling van de zijde der Vissingsche bevoking en we ho pen van harte dat hierin verbetering moge komen, maar toch is er ook in dit opzicht een wisselwerking. Stelt de overheid ons in staat veel te bieden, ongetwijfeld zal dat de aantrekkingskracht van onze leeszaal en bibliotheek vergrooten, en aldus ook ons ledental doen stijgen. Toch wagen wij het aan 't slot van dit verslag nog eens een beroep te doen op alien, die het ontwikkelingswerk een goed hart toedragen, ons te steunen de mini mum-contributie bedraagt slechts 50 ets. per jaar en kan dus voor niemand een bezwaar zijn. Welnu laat deze oproep nu. eens vruchten dragen, laat ieder die kan ons helpen en 't volgend jaarverslag brengt de blijde mare dat het ledental verdubbeld is, het aantal bezoekers zeer gestegen ep de uitleen bibliotheek uitgebreid met een schat van boeken. Mocht blijken dat dit alles tot de vrome wenschen zal blijven behooren, ook 't wenschen is schoon. Nadat dif lijvige verslag was voorgele zen, verzocht de heer De Meij aan den voorzitter den dank van het bestuur te wil len overbrengen aan het gemeentebestuur, dat dit de subsidie onverkort gehandhaafd had. De heer Van Raalte, de penningmees ter der vereeniging voegde daaraan toe, dat die handhaving zoo noodzakelijk was, om dat daarvan de subsidie van het rijk afhan kelijk was. Dit toch had een schaal van gemeentelijke subsidies vastgesteld, vol gens de begrootingen, waarbij een mini mum toelage was aangegeven. Werd dit niet toegekend, dan zou ondanks het feit, dat het rijk haar subsidie aanmerkelijk verlaagd had haar geheele toelage ver vallen. Vervolgens doet de penningmeester reke ning en verantwoording over de jaren 1924 1925, in een gedetailleerd overzicht,waar uit bleek, dat het nadeelig saldo van 1921 veranderd was door verschillende, deels betreurenswaardige, deels gelukkige om standigheden, in een klein batig saldo over 1925, zoodat er nu wat meer geld aan lec tuur kan worden uitgegeven. De kascom- missie bracht een kort verslag uit over haar zeer gunstige bevindingen, waarop de voor zitter den penningmeester met zijn sluiten de rekening, waar zelfs een saldo bij was, feliciteerde. Uitgeloot weiden van de rentelooze lee ning de nummers 79, 8, 48, 56, 25, 9, 34, 30, 4 en 42. Het bestuur werd zonder hoofdelijke stemming herkozen, terwijl op dezelfde wij ze de heer Wesseling in de plaats werd ge kozen van den heer mr. J. Smit. Voor de kascommissie werden aangewe zen de heeren Worrell, Sitsen en mevr. Voorhoeve. Na de rondvraag, die niet veel belang rijks opleverde, sloot de voorzitter, onder dankzegging de vergadering, de hoop uit sprekend, dat ieder zijn best zou doen leden te werven. Strajidconcert. Het programma van het concert te geven door de „Vlissingsche Postfanfare", direc teur de heer H. B. Woltering, op Zondag a.s., des avonds 8 uur in de kiosk op den boulevard Evertsen, luidt als volgt 1 „Zomergroet", Marsch W. F. Sprink 2 „L'Amarante", Ouverture J.R. v. d. Glas 3 „Schemering", Valse LenteW. F. Sprink 4. „La belle Alsacienne", Fan- taisieJos. Kessels Pauze. 5. „Oh La La", Marche Aug. Eennaes 6 „Bonne Chance", Ouver ture Louis Daunot 7. „Nelly", Valse de Con cert A. Rulland 8 a. „Est ist bestimmt in Gottes Rath" F. Mendelssohn b. „Le Moulin Sur La Fensch" sN. Werkmeester Fantaisie-Aubade. 9. Finale. Het speelwerk van den St. jacobstoren. Het speelwerk van den St. Jacobstoren zal morgen worden stopgezet wegens schoonmaak, to^wijl de melodieën vervan gen zullen worden door anderen. Dit zal tot Vrijdagavond duren. Examen voor het diploma A voor ziekenverpleging. Gisteren werd het examen voor zieken verpleging diploma A voor het eerst te Vlissinge;i volgens de voorschriften van de wet van 2 Mei 1921 tot wettelijke bescher ming van het diploma voor ziekenverple ging afgenomen in het St. Joseph-zieken- huis alhier. Als regeeringsdeskundigen wa ren aangewezen dr. D. J. Hulshoff Pol, in specteur van de volksgezondheid te 's-Hage en dr. J. Gieben te Middelburg. Alle vier candidaten slaagden, nl. de Eerw. zusters Almachia, Filippa, Hermyla en zuster R. M. Zeegers. Foto's in onze Tijdinghal. Van een boottocht door de Amsterdam- sche haven, door het gemeentebestuur aan geboden aan de bemanning van den Ame- rikaanschen kruiser „Pittsburgh" van den ZeerEerwaarden Pater F. van Pelt, CssR te Den Bosch, die onder groote belangstelling op 9 Juni zijn gouden priesterfeest vierde van de voorbereidingen van het maskerade spel te Utrecht, ter gelegenheid van de lustrumfeesten van het Utrechtsche stu dentenkorps. Onvoorzichtig. Hedenmiddag reed een jongen met zijn fiets van den dijk op het Eiland, waardoor hij kwam te vallen. Ernstig bezeerd werd de jongen naar de apotheek van den heer Engering gebracht, alwaar de eerste hulp werd verleend. Voor het examen als vliegtuig-technicus, afgenomen door het Nederl. Technicum te Arnhem, is geslaagd de heer D. Potters Jr. alhier en voor het examen als adspirant- electrotechnisch opzichter de heer J. P. Bogaard te Ter Neuzen. Geschied- en Letterkundige vereeniging. Gisterenmiddag werd in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg de algemeene verga dering gehouden van de Geschied- en Let terkundige vereeniging, onder voorzitter schap van den heer dr. L. A. J. Burgers- dijk. Door de secretaresse, mej. M. M. Jungius werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat 4 lezingen werden gehouden, die echter slechts matig bezocht 'waren. De penningmeester, de heer dr. W. S. Unger, bood de rekening aan welke aan wijst 420.96 in ontvang en 384.50 in uitgaaf, alzoo een goed slot van 36.48 tegen 68.46 eind 1924. Dit jaar zullen dan ook maar 3 lezingen worden gehouden, want het aantal leden is toch wei achter uitgegaan. Het verslag en de rekening wer den goedgekeurd en alle bestuursleden her kozen. Congressen te Middelburg. De Vereeniging voor geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde houdt op 12 en 13 Juni haar zomerbijeenkomst in de zalen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. De Ned. Grafische Bond houdt op 5 en 6 Juli zijn algemeene vergadering te Mid delburg. Op Maandag 12 Juli wordt in de socië teit „St. Joris" aldaar gehouden de verga dering van de vereeniging van burgemees ters, secretarissen en wethouders van Cal vinistische levens- en wereldbeschouwing „Groen van Prinsterer". Het Congres der Vereeniging van Ned. Gemeenten houdt op 13 en 14 Juli zijn al gemeene vergadering te Middelburg. Diefstal in scholen te Middelburg. Toen dezer dagen bleek, dat tijdens de school-gesloten was, ongewenschte gasten een bezoek hadden gebracht aan de rijks leerschool te Middelburg, stelde de politie een onderzoek in, hetwelk leidde tot de aanhouding van een 13-jarigen en een 11- jarigen jongen, die zich in die school een aantal potlooden, stukken gomelastiek enz. hadden toegeëigend en bleek, dat zij reeds eerder een poging hadden gedaan in de school in de Ververijstraat. De beide jeug dige deugnieten werkten in den avond en gebruikten stukken kaars om naar den buit Meer voedingswaarde dan 2 ElEREBf Beter dan Coed: DE BESTE te zoeken. Toen de politie hen had ver hoord, werden zij heen gezonden met de vermaning direct naar school te gaan. Maar aan dit bevel werd niet gehoorzaamd en de jongens gingen op den wandel Zuid-Be veland in. De politie in de gemeenten van dat eiland werd gewaarschuwd en te Schore werd het tweetal weer aangehou den en per trein naar Middelburg terugger zonden. Bij Kon. besluit is benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te Middelburg mr. C. J. Heemskerk, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Een rijwiel belastingplaafje, terug te be komen bij C. de Voogd, Nieuwstraat B 96, Oost-Souburg. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ds. A. W. F. Waardenburg, gekomen van Oude Pekela, deed Zondag jl. zijn in trede bij de Chr. Evang. gemeente te We- meldinge, na bevestiging door ds. J. van der Vis, van Goes, met een predicatie over 1 Cor. 2 vs. 16b. De nieuwe leeraar deed zijn intrede met een predicatie over Exo dus 17 16. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. J. de Koning te Vries voor hef beroep naar Utrecht door ds. K. Dijk te 's-Gravenhage. Ds M. van Wijk deed Zondag intrede in de Geref. kerk van Oostburg met een leerrede uit Ps. 139 23, 24 na bevestiging door ds. Kruyswijk van Vlissingen met een preek naar Joh. 3 29. De nieuwe leeraar werd door ds. Sietsma namens de classis en door de ouderling Boidin namens kerke- raad en gemeente verwelkomd. RECHTSZAKEN Overtreding Arbeidswet. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan D. v. d. H., schilder te Oostkapelle, verdacht van 2 overtredin gen der arbeidswet, gepleegd bij herhaling. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op Zaterdag 1 en 8 Mei 1926 te Oostkapelle 2 arbeiders na 1 uur arbeid had laten ver richten, bestaande uit het schilderen van radiatoren der centrale verwarming in den stal van een in aanbouw zijnde villa. De bedoelde arbeiders als getuigen gedagvaard verklaarden, dat zij, nadat op 1 Mei 1926 hun patroon was verbaliseerd bedoeld werk zelf hadden aangenomen, en aldus op Za terdag 8 Mei 1926 na I uur dien arbeid voor eigen rekening hadden verricht. Echter hadden zij op bedoeld tijdstip hetzelfde ge reedschap, ais kwasten en bussen verf ge bruikt, waarmede zij op 1 Mei t. v. werkten en welke verf, z.g. radiatorenverf aan hun baas, den verdachte toebehoorde. Op een vraag van den kantonrechter verklaarde een der knechts, dat hij ook wel eens een gedeelte loon van mevrouw M., voor wien bedoelde villa is bestemd had uitbetaald gekregen, en dat op haar last en met haar toestemming het schilderen van genoemde radiatoren was gebeurd. Bij monde van zijn verdediger mr. Adri- aanse erkende verdachte het feit door hem op 1 Mei gepleegd', doch beweerde dat de stal van genoemde vila geen werkplaats was en is en hem niet toebehoort of toebe hoord heeft, en dat hij hoofd en bestuurder van een schildersonderneming is, terwijl de overtreding op 8 Mei 1926 door hem werd ontkend. Het O.M. had voor de overtreding op 1 Mei 2 maal 15 boete subs. 15 dagen hech- tenist en voor de overtreding op 8 Mei 2 maal 25 subs. 2 maal 15 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter bij schriftelijk vonnis uitspraak doende, veroordeelde den ver dachte tot resp. 2 maal 15 boete subs. 2 maal 15 dagen hechtenis en 2 maal 40 boete subs. 2 maal 40 dagen hechtenis. Valsche munter. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft terecht gestaan de Nijmeegsche kunstschil der Th. J. A. Deze had met zekeren H. uit Rotterdam 60 valsche bankbiljetten van 10 gemaakt. De rechtbank had hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Zijn medeplichtige, die van het vonnis dei rechtbank te Rotterdam, waar hij had terechtgestaan en die hem veroordeeld had, in hooger beroep was gekomen, is door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Tegen het vonnis van de rechtbank te Arnhem tegen A., was de officier bij die rechtbank, in appèl gekomen. De advocaat- generaal achtte de door de rechtbank op gelegde straf te gering en vroeg veroordee ling tot 2 jaar en 6 maanden. De verdediger wees op het goede verle den en de moeilijke omstandigheden van den verdachte en vroeg een voorwaarde lijke straf, of zoo dit niet mogelijk was, een veroordeeling gelijk aan den tijd der voor loopige hechtenis. De advocaat-generaal wijzigde in zijn repliek zijn requisitoir in zooverre, dat de tijd der voorloopige hechtenis van de door hem gevraagde strafmaat van 2 jaar en 6 maanden wordt afgetrokken. Het zonder vergunning uitzenden van radio-berichten. Een student in de medicijnen heeft zich voor den kantonrechter te Utrecht te ver-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1