ïrie Wij zijn nog goedkooper a No.129 64e Jaargang 1926 irlingen ram. Maatscnappij w lomvaait VRIJDAG 4 JUNI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws |an Amsterdam „aar Juni Gibraltar |n Batavia naar Am- tRICHT land 763.4 te Valen- pand 753.0 te Vest- _i avond van 4 Juni Itot Westelijke wind ■Nog kans op rem,,; ■ring in temperatuur, liwlngsdienst. Jor het KN.M.I.) It hedenmorgen 10.10 ^ttentiesein neer [to's en Fietsen uur 9.43 9.44 Vlissingen v.m. 8.48 10.03 11.1! n.m. 9.15 10.28 11.38 IDA liederen avond bios- 1 aanvang 8 uur. ldag-'en Zondagmid- eiijlcs bioscoop-voor- fis 8 uur. Woens- n Zondagmiddag |g. Woensdag, Don- Zondag soirée-dan- |Dinsdag en Donder- Afternoon-tea-con- 10 uur Zaterdag en IntWoensdag, Vrij- Schoolgebouw da- ig 31 Mssi toten usschen 7 en 8 uur. e in om- vederom IER sen- rtooi. waarvan 8 acten. Ie laatsen i. &GMEISJE a 17 jaar. irdstraat 30. iddelb.-Rofterdaffl gelegen plaatsen. AN PASSAOIERS, ;EN EN VEE. v.Midd. v. Rn"- v.m.uurv.m.uur 9 8 :n wordt Woensdag morgens ten 12 an' g gevaren. ën te bekomen .V. Transport, en MP' Irven Q. VOS, EENHOORN, Tel- Jg lOSTERIIOUT, Te -2» BÜITENHEK, Tel VLISSINGSCHE COURANT DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1927 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van elf tot en met twintig juni a.s., ter ge meente-secretarie, 4e afdeeling, voor een ,eder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien lijd bezwaar worden ingebracht bij een met rédenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den ver zoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Vlissingen, 4 Juni 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het spoorwegongeluk bij Wouw. Door het Eerste Kamerlid den heer van Embden, zijn tot den minister van water staat de volgende vragen gericht 1. Is het juist, dat bij het spoorwegonge luk nabij Wouw op 25 Mei jl. een begin van brand is ontstaan aan het gasreservoir van het gekantelde rijkiig, 'welke brand thans nog tijdig kon worden gebluscht 2. Acht de minister het verantwoord, dat op de Nederlandsche spoorwegen- electri- sche verlichting als regel slechts in nieuw materieel wordt aangebracht, doch dat bij het voorhanden materieel de bestaande gasverlichting gehandhaafd blijft 3. Acht de minister, gelet op de vele ge vallen in het buitenland, waarin een spoor wegramp door vlamvatten van gasreser- voirs een ontzettende uitbreiding verkreeg, thans den tijd niet gekomen voor een alge heel verbod van gasverlichting in spoor wegrijtuigen, gelijk in Zwiterland, sedert het spoorwegongeluk bij Bellinzona, en in Italië reeds bestaat Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Het „Hbld. van Antwerpen" schrijft naar aanleiding van de gepubliceerde memorie van antwoord over het verdrag tusschen Nederland en België o.a. het volgende Het zou heelemaal misplaatst zijn, de goedkeuring van het verdrag enkel in 't licht te stellen van de eigen belangen. Die opvatting is te eng. En nu vooruit, in de richting der ver standhouding, die de twee landen kan ten goede komen en zoowel den bloei van Ant werpen als van Rotterdam kan bevorderen. Wij, Belgen, vergeten niet hoe, tijdens den oorlog, honderdduizenden langenooten op Nederlandschen bodem vriendelijk en gastvrij werden ontvangen en opgenomen. Wij, iBelgen, vergeten niet de ruime en vrijwillige bedragen, door Nederland ge schonken aan den her-opbouw onzer ver woeste gewesten. Wij, Belgen, vergeten niet, dat toen on langs de Schelde bij Bath aan 't verzanden was, zoodat de groote zeeschepen Antwer pen begonnen te vermijden, omdat er on gelukken te vreezen waren, de Hollandsche Waterweg zijn kundige bemiddeling aan bood, om de vaargeul weer op peil te bren gen. Dat daarbij aan onze papieren marine van Brussel een gratis-lesje gegeven werd, heeft ons daarbij allemaal genoegen ge daan. Wij, Belgen, vergeten niet, dat toen on langs nog bij de berginstorting van Canne, bij Maastricht, onze genietroepen te kort schoten, vanwege de Nederlandsche mijn werkers uit het Overmaasche uit louter menschlievendheid edel werk verricht werd voor onze beproefde landgenooten. Neen, wat men er ook moge over denken in 't Noorden, wij vergeten niet. Maar omgekeerd vragen wij aan onze Noorderburen te vergeten, dat er acht ja- ien geleden bij ons een troepje nationale politiekers waren, die aan annexionisme de den en de hand wilden uitsteken naar Hol- landsch Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. Die heeren werden echter bij ons niet „ge tapt". Hunne gedachten vonden geen weer klank. En indien er een minister Hymans geweest is, die hen niet genoeg op afstand gehouden heeft, dari heeft hij deze onvoor zichtigheid goedgemaakt door zijn weg naar Canossa op 3 April van verleden jaar, toen hjj jn Den Haag, onder den indruk der 'Belgische openbare meening het Belgisch- Nederlandsch verdrag ging onderteekenen. Laten- wij ons verstaan Verbranding, geen begrafenis. De Centrale Raad van Beroep heeft een belangrijke beslissing genomen. Een arbeider was overleden ten gevolge van een ongeval met doodelijken afloop. Zijn lijk was niet begraven, maar verbrand. De weduwe vroeg nu aan de Rijksverzeke ringsbank uitkeering van 240 begrafenis- geld. De Raad van Beroep had dezen eisch ingewilligd. Deze beslissing is thans dooi den Centralen Raad van Beroep vernietigd, ap grond dat verbranden iets anders is dan begraven en er dus geen kosten voor de begrafenis zijn gemaakt, en niet-gemaakte kosten niet behooren te worden vergoed. De kwestie van den commissaris van politie te Culemborg. Mr. Bourlier, advocaat te 's-Gravenhage, die zich belast heeft met de behartiging der belangen van den commissaris van po litie te Culemborg, den heer Blok, heeft onder dagteekening van gisteren, tot den minister van justitie een nader schrijven §e[lcj1^» waarin hij op grond van het feit, aai den heer Blok door den procureur-ge neraal bij het gerechtshof te Arnhem is medegedeeld, dat de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Tiel geen termen vond om, op grond van de feiten in de klacht van den heer Joel Blok des tijds tegen mr. Hofdijk, rechter-commissaris te Tiel ingediend, tegen laatstgemelde een vervolging in te stellen, verzoekt den offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Tiel te gelasten zich met ver zoekschrift te wenden tot den Hoogen Raad der Nederlanden, opdat dit laatstge melde college in staat worde gesteld, te handelen, zooals artikel 510 Wetboek van Strafrecht (nieuw) het gebiedt, nl. een'an dere rechtbank aan te wijzen, voor welke de vervolging en het rechtsgeding der zaak zal plaats hebben. Het effectenbezit van het Nederlandsche volk. Voor hoeveel duizenden millioenen gul dens het Nederlandsche publiek aan effec ten bezit, aldus schreef mr. Lutterveld in het „Hbld." is niet met juistheid te schat ten, doch dat het aanzienlijk is, is zeker. Eenig denkbeeld van den reusachtigen om vang van het effectenbezit krijgt men, wan neer men bedenkt, dat onze Staat voor een drieduizend millioen gulden aan schuldbrie ven heeft uitstaan, Oost-lndië voor een dui zend millioen gulden, onze gemeenten voor een duizend millioen, gulden, alleen aan in de prijscourant van de Vereeniging voor Effectenhandel genoteerde obligatiën de hier te lande werkende hypotheekbanken voor 'n 700 millioen gulden aan pandbrie ven in omloop hebben, de binnenlandsche spoor- en tramwegen ruim 600 millioen in obligatiën aan het publiek schuldig zijn, dat bovendien het nominaal, en ook effec tief bedrag der overige in de genoemde prijscourant opgenomen binnenlandsche binnenlandsche fondsen eenige millioenen guldens bedraagt, en men dan tevens be denkt, dat daarbij nog ettelijke duizenden millioenen guldens komen, welke ons pu bliek aan niet genoteerde effecten bezit. De binnenlandsche fondsen zijn zeker voor een overgroot deel in 't bezit van het Ne derlandsche publiek en van de groote reeks buitenlandsche fondsen wordt bovendien totaal door onze bevolking ook voor een aantal millioenen- gulden gehouden bij het uitbreken van den oorlog 19141918 bleek het Nederlandsche bezit alleen aan Ru§si- fondsen toen een 1.5 milliard gulden te be dragen. Itivoear van vleesch in Engeland. De Engelsche regeering heeft den invoer van vee en vleesch uit alle landen van Europa in Groot-Brittannie en Engeland verboden. Hiervan is uitgezonderd gepre serveerd vleesch. Het invoerverbod zal worden gehand haafd zoolang het gevaar van besmetting •niet geweken is. Of hiermede bedoeld wordt dat het mond- en klauwzeer in Eu ropa eerst geheel verdwenen moet zijn, is niet bekend. Verordening op het dansen te Eindhoven. Burg. en Weth. van Eindhoven doen den gemeenteraad een voorstel in zake het eventueel vaststellen van een verordening op het dansen. Het college is van oordeel, dat het openbaar dansen niet moet worden toegestaan. Indien de raad zich toch voor het dansen in het openbaar zou uitspreken, achten >Burg. en Weth. het noodzakelijk, dat een dansverordening het dansen aan beperkende bepalingen bindt. ingevolge deze verordeningen worden de vergunningen slechts gegeven voor de Zon dagen en de daarmede door Burg. en Weth. gelijk te stellen dagen. De vergunning zou evenwel niet gelden voor den eersten Paasch-, Pinkster- en Kerstdag en den He melvaartsdag. Het dansen mag niet vroeger aanvangen dan om vier uur n.m. en niet langer dan tot tien uur 's avonds duren. Deze verordening is mede van toepassing op danscursussen en danslessen. VLISSINGEN, 4 JUNI. Nieuwe foto's in onze Tijdinghal. Van het Koninklijk bezoek aan het Hoog oven- en Staalbedrijf te Velsen van de 2e Dies Natalis der Nijmeegsche Studenten- Vereeniging. Verkeersongeval. In de Walstraat schrok een paard van een aldaar stiistaanden groentewagen voor de passeerende electrische tram, waarbij het dier een achterwaartsche beweging maakte. De groentewagen kwam hierdoor in aanraking met den motorwagen. Een zij plank van de groentekar werd afgerukt. Overigens werd geen materieele schade aangegricht. Een ongeluk. Een zgn. bakvoerder van een modder bak, waarmede de opgebaggerde slijk uit de havens naar de reede wordt gebracht, kreeg bij die werkzaamheden een slag van een lier tegen den rechterarm, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel brak. De ver wonde werd per auto naar het St. Joseph- ziekenhuis vervoerd. Minderjarig. Gisterennacht circa 3 uur trof de politie op den Nieuwendijk een 17-jarige jongen aan, die, zooals na verhoor bleek, op de fabriek alwaar hij werkzaam was, met een zijner bazen oneenigheid had gekregen, terzake waarvan hij was weggestuurd ge worden, om welke reden hij thans niet durfde thuis te komen. De politie bracht den jongen weder onder de hoede van de ouders. Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer op Walcheren. Aan het jaarverslag van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer alhier, over 1925'1926 is het volgen de ontleend LEON-DE GROOT. In het afgeloopen jaar bedroeg het aan tal leden en donateurs 83. Tallooze inlich tingen werden wederom over Vlissingen ge vraagd en beantwoord. Herhaalde malen werden clichés van Vlissingen op verzoek afgestaan en benut door lichamen buiten Vlissingen. Een aantal van 22 schilden der vereeni ging is aan de leden verstrekt geworden. Er kwam een klacht in, dat de schilden niet voldoende stevig gemaakt zouden zijn. Waar noodig zullen de schilden, die in minder goeden staat geraken, vernieuwd worden. Onder groote publieke belangstelling had in verband met het Welfare Congres te Vlissingen plaats de „Zeeuwsche Dag". De intensieve samenwerking met de vereeni ging „Vlissingen Vooruit" was oorzaak, dat deze dag in velerlei opzichten zelfs de daarvan gekoesterde verwachtingen over trof. Wij moeten zeer dankbaar gedenken, dat het bestuur van bovengenoemde ver eeniging geen moeiten heeft ontzien om dezen dag te doen slagemOnvermoeid togen deze heeren erop uit om de betrokkenen te bezoeken en te zorgen, dat aan onze bui tenlandsche gasten een goed beeld gege ven werd van den aard en gewoonten van onze goede landelijke bevolking. Door die enorme medewerking werd al les op dien dag een succes, waarvan wij in herinnering brengen de ringrijderij achter het belastingkantoor, de optocht van ver sierde boerenwagens, de wedstrijd in boog schieten, de zangwedstrijd der opgekomen scholen, de zeilwedstrijd der visschersche- pen. De Leerdamsche Glasfabrieken en Van Nelle's fabrieken te Rotterdam boden even als tallooze stadgenooten op onbekrompen wijze financieelen en materieelen steun. Het feest gaf aan de beide betrokken ver- eenigingen heel wat zorgen, die echter door den welgeslaagden afloop ruimschoots be loond werdeii. Wij bleken echter niet vol doende kenners te zijn van de wenschen der kampende ringrijders, voor wie vele der kostbare glasprijzen der Leerdamsche Glasfabrieken ter beschikking waxen. Een volgende maal zullen wij zorgdragen prij zen te kiezen, die door hen beter gewaar deerd kunnen worden. Het overleg met de bescheiden ringrijders-commissie had dit niet naar voren gebracht, zoodat eerst later aan elk der mededingenden een herinne ringsmedaille werd uitgereikt, welke minde breekbaar was, dan het overigens zoo fraaie glaswerk. Zoo bleek ons achteraf, dat de mooie Vlissingsche Hesschen bij nabestel ling per 100 stuks minstens 5 gulden per stuk zouden moeten kosten. Intusschen zal de royale uitdeeling van dif glaswerk de aandacht van vele Wal- chenaars op de Leerdamsche fabrieken heb ben gevestigd, hetgeen, naar wij hopen hun nog eens ten goede zal komen. Wij moeten ten slotte verklaren, dat wij ons voor komende gelegenheden aanbevo len houden voor dergelijke vruchtbare sa menwerking met „Vlissingen Vooruit", en danken hen nogmaals voor den ondervon den steun. He bestuur onzer vereeniging bestaat nu uit de heeren H. J. M. van Raalte, voorzit ter A. Dudok van Heel, penningmeester J. W. A. Mulder, secretaris J. van de San- de, F. Timmerman, G. de Jonge, M. Laer- noes, A. Frelier. Wij betreuren! het verlies van ons ijverig bestuurslid, den heer A. W. Smits. Zijn zaakkundige opmerkingen waren ons immer welkom, zijn ijver voor Vlissingen was overbekend zelfs tot ver buiten onze stads grenzen. De kleine door ons uitgegeven folder werd algemeen gunstig beoordeeld. De Nederlandsche folder raakt intusschen op. Onze laatste aigemeene vergadering werd door een opgewekt gezelschap leden bijgewoond. Het ware te wenschen, dat wij in het algemeen op dergelijke vergaderin gen zooveel leden aanwezig zagen. Nog immer is waar, dat uit de „choc des opi- nioms" waarheid te voorschijn komt. Wij vleien ons dan ook op volgende vergade ringen 'vele belangstellenden aanwezig te zien. De voorstelling der Friezen te Vlissingen was voor ons een meedoen als tegenpres tatie voor de goede ontvangst, die het jaar tevoren was ten deel gevallen aan een ge zelschap Zeeuwen onder den heer Houte kamer. Het was een groot succes, al bracht het ons niet veel geld in het Iaadje. Wij richtten ons in den loop van dit jaar met eenige brieven tot de bevoegde autoriteiten, als wij bevonden, dat er maat regelen te treffen waren in het belang van het vreemdelingenverkeer. Wij zegden steun toe aan het fietspad Vlissingen-Zoutelande. Wij gaven onze medewerking voor de plannen tot het geven van meerdere be kendheid aan Vlissingen, nader gevolgd door de oprichting van de B.B.B., al was er in onzen kring een sterk streven om pro paganda te doen verrichten door een bu reau, dat hiervan geheel op de hoogte is. Wij namen het initiatief tot het uitgeven van een dubbelen folder van de provincie Zeeland, al wilden wij de eer hiervan geven aan de afdeeling Middelburg, die in vorige jaren op zoo uitnemende wijze voor propa- ganda-mateïiaal heeft gzorgd, doch wier materiaal nu min of meer verouderd werd geacht. Genoemde afdeeling was echter niet snel in het verschaffen van de noodige informaties, een kwaal waaraan blijkens opmerkingen van het hoofdbestuur der A. N.V.V. vele afdeelingen schijnen te lijden. Daar tijdens het gereed maken van ge noemden folder bleek, dat de A.N.V.V. te- zelfder tijd ook bezig was aan de uitgifte van een> boekje over de provincie Zeeland werd met hen aanraking verkregen over samenwerking, zoodat binnenkort het nieu we boekje zal verschijnen. Wij zullen de lijst der hotels en pensions voor het jaar 1926 in wat meer attractiever vorm doen verschijnen dat tot nu toe ge bruikelijk was. De N.W v.h. de Vey Mestdagh zegde ons hiervoor welwillend toe afstand te doen van het copyright op den platten grond der gemeente Vlissingen.Het bezoek van vreem delingen aan onze gemeente neemt gesta dig aan toe. Alle hotels zijn bezig uit te breiden, of hunne inrichtingen meer modern te maken. Geleidelijk wordt de badplaats Vlissingen meer bekend, hetgeen stellig blijkt uit de toename van Nederlanders, die hier tijdelijk hunne tenten opslaan. Hoe zeer men onze badplaats op prijs gaat stel len, blijkt ook uit de gestadige toename van het aantal congressen te Vlissingen. Wij hopen als vereeniging in staat te zijn een bescheiden steentje aan te dragen voor den voortdurenden bloei van onze stad. Stadgenooten, steunt ons om dit mogelijk +e maken door uwe toetreding als lid onzer vereeniging. Voor het examen als tweeden stuurman is geslaagd de heer S. B. Luijmes, leerling van de De RuijterschooL Schietoefeningen Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Op de banen van het midden-reduit bij Oost- en West-Souburg, zullen morgen middag van 3—6 uur schietoefeningen worden gehouden van de afdeeling Vlis singen van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm. Deze oefeningen zullen gedurende de zomermaanden op iederen eersten en der den Zaterdag van de maand plaats hebben, des middags van 36 uren. Bevolking in Zeeland. Door den Commissaris der Koningin is aag de colleges van Burg. en Weth. een circulaire gezonden betreffende den loop aer bevolking in onze provincie over 1925. Hieruit blijkt dat de bevolking te Vlissin gen bestond uit 10722 m. en 10879 vr. of totaal 21601 Middelburg 9001 en 10617 of 19168 Oost- en West-Souburg 2219 en 2159, of 4378 Koudekerke 1708 en 1778 of 3486 Ritthem 331 en 298 of 629. De gemeente Goes telde 8651 zielen Zierikzee 6954 Ter Neuzen 10049. Een driftkop. Toen dezer dagen de voddenkoopman de M. te Oostburg met zijn kar, waarvoor een paard was gespannen, voor de herberg van de Krijger te IJzendijke stilhield en met zekere R. eveneens voddenkoopman, in die herberg over een koop van vodden onderhandelde, ontstond daarover een meeningsverschil, dat in een twist ontaard de die zoo hoog liep, dat R., die onder drankinvloed verkeerde, op een gegeven oogenblik de herberg uitliep en het paard van de M., dat nog voor de herberg stond, met een knipmes een ernstige messnede in den buik toebracht, waardoor de ingewan den uitpuilden en het dier eenigen tijd la ter door een ontboden veearts moest wor den afgemaakt. Aangezien het dier niet verzekerd was is dit voor den eigenaar een groote schade post. Tegen R. is proces verbaal opge maakt. Landbouwschool te Schoondijke. Onder groote belangstelling van autori teiten, vertegenwoordigers van landbouw organisaties, ouders van leerlingen enz. hadden Dinsdag jl. de eindlessen plaats van de landbouwschool te Schoondijke. De antwoorden op de aan de leerlingen gestelde vragen werden over het algemeen vlug gegeven en gaven blijk van het met vrucht volgen van het onderwijs. Na afloop der les van de hoogste klasse, werd het woord gevoerd door den voor zitter van het schoolbestuur, den heer A. Mijs uit Oostburg, die de leerlingen, die het einddiploma hadden verworven, geluk- wenschte en het nut van landbouwonder wijs nogmaals onder het oog bracht. Dank werd gebracht aan autoriteiten en belang stellenden voor hunne belangstelling en aan het hoofd der school, den Keer L. van Dijk, voor zijn degelijk onderwijs. Ook richtte spreker een woord van dank tot den scheidenden onderwijzer, den heer Bie- rens, voor de door hem aan de school be wezen diensten. De rijkslandbouwconsulent, de heer C. Stevens, sprak hierna enkele woorden en deed o.a. uitkomen, dat de landbouwer, die met kennis gewapend is, de moeilijkheden van het bedrijf beter trotseeren zal, dan hij, die in kennis te kort schiet. Met vol doening constateerde spreker, dat er zoo veel belangstelling was bij deze eindlessen en hij noemde het verblijdend dat zich weer een bevredigend aantal leerlingen hebben aangemeld, namelijk 12. Zoo moet het z.i. blijven en dan zal deze school nog belangrijk kunnen bijdragen aan de produc tie in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. De heer Risseeuw uit Oostburg, voorzit ter der commissie van toezicht, stond een oogenblik stil bij de wordingsgeschiedenis der school. Vijf en twintig jaar geleden zeide spreker, stond men min of meer sceptisch tegenover het cursusonderwijs, thans zijn er wellicht nog, die sceptisch te genover de school staan. Een voldoening is het, dat het onderwijs onder leiding van den heer van Diik zoo goed marcheert. Spreker richtte waardeerende woorden tot den heer Mijs en den secretaris, den heer Leenhouts, die in de oprichting der school zulk een groot aandeel hebben gehad. De leerling M. Covert bracht aan school bestuur en leeraren dank voor het genoten onderwijs en bood den heer Van Dijk na mens hen, die de school gaan verlaten een stoffelijk aandenken aan. SOUBURG. Opgave der personen die zich in deze ge meente hebben gevestigd, of deze hebben verlaten, gedurende de tweede helft der maand Mei 1926. GEVESTIGD G. Louwerse, Ritthemsche straat B 414a, van Middelburg. C. Joziasse, Padweg B 48, van Ritthem. C. Besuijen en gezin, Abeelsche Zand weg A 247, van St. Laurens. J. Caljouw, Abeelsche Zandweg A 247, van Middelburg. J. C. Anker, Kanaalstraat A 56, van Jndië. G. Celant, Vlissingsche straat B 293, van Amstelrade. Mej. J. de Wijze, Marnixplein C 11, van Vlissingen. Mej. C. Slabber, Vlissingsche straat B 180, van Vlissingen. J. Theune, Vlissingsche straat B 180, van Vlissingen. Mej. L. Marijs, Visoweg B 326, van Kou dekerke. W. Lenoir, Van Turnhoutstraat E 18, van Helder. H. Lonselink en gezin, Paspoortstraat A 36, van Hoensbroek. Mej. M. van Meile, Kanaalstraat B 10, van Vlissingen. Mej. J. M. Dijke, Tuindorp, van Arne- muiden. J. Melse, Burchtstraat E 68, van Vlissin gen. A. d'Agostinis en gezin, Marnixplein C 13, van Vigo (Spanje). P. Conrad, Nieuwstraat B 99, van Duitschland. VERTROKKEN Mej. M. de Bruijne, Nieuwe Abeele C 226, naar Middelburg. P. A. Davidse, Groote Abeele A 242, naar Middelburg. J. L. van Dorh en gezin., Vrijburgstraat C 80, naar Den Haag. E. de Klerk, Oranjeplein A 12, naar Ar- nemuiden. E. Filius, Nieuwe Abeele C 225, naar Vlissingen. L. de Pagter en gezin, Nieuwstraat B 53, naar Helmond. P. A. Hoogesteger, Groote Abeele A 223, naar Middelburg. A. J. Levinson en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 179D, naar Vlissingen. C. J'oziasse, Padweg B 48, naar Goes. F. Sturm, Noordbeek C 38, naar Grijps- kerke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De kerk te Burgh. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den wordt 17 Juni e.k. de gerestaureerde kerk der Ned. Herv. gemeente te Burgh (Schouwen) in gebruik genomen. Na den brand van 25 September 1924 waren slechts de naakte muren met de daarin of daartegen gewerkte gedenktafels, doch deze zeer beschadigd, overgebleven. De mooie hoofdvorm der kerk, een onge veer gelijkarmig kruis, was evenwel behou den gebleven. De architect, de heer Joh. Hoogenboom, te Renesse heeft daarop een nieuw dak ge construeerd, ook in den ouden hoofdvorm, maar met wijziging van constructie en vorm der onderdeelen. Had het Renaissance kerkje, dateerend van 1647, een Gothische kapconstructie, de nieuwe kap, met leien gedekt, is op mo derne wijze geconstrueerd. Uitwendig is er weinig verschil met den vroegeren toestand. Meer verschil is er in het interieur. Aan in- en uitspringende hoe ken zijn pilasters gemetseld, waardoor de vroegere, vrij armelijke architectuur meer in harmonie met het uitwendige is ge bracht. Kapbalken zijn niet aanwezig. On onderbroken is de geheele kerkruimte van de banken tot de bekoepeling. De verlich ting door 't gekleurde en één gebrand-schil- derd raam is reeds vroeger beschreven. Het orgel staat op een bekoepeling in den trant der bekoepeling der geheele kerk en steunt op marmeren kolommen. Ger. Kerken. Op het tweetal te Hilligers- btrg komt voor ds. 1. K. Wessels te Veere. Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap. Dezer dagen werd te Londen in de Queen's Hall jde 122ste jaarvergadering gehouden van het Britsch en buitenlandsch Bijbelgenootschap. De voorzittersstoel werd ingenomen door Sir Thomas Inskip. De secretaris, ds. C. H. K. Boughton, deelde mede, dat het groote genootschap weer een rijk gezegend jaar achter den rug had. De bijbel werd thans uitgegeven in 579 talen, dat is zeven talen meer dan verleden jaar. Deze zeven nieuwe talen zijn aldus ver deeld vier Australische en drie West- Afrikaansche. Van bijbelgedeelten zijn na tuurlijk zéér veel meer nieuwe vertalingen, herzieningen, enz. verschenen. De bijbel verkoop bedroeg het verloopen boekjaar 10.452.000 exemplaren, een getal maar eens overtroffen, nl. in één van de oorlogsjaren en 412.000 meer dan het vorig jaar. Tref fend was dat in China, niettegenstaande den chaos daar, niet minder dan 4l/2 mil lioen exemplaren verkocht waren, 385.000 meer dan het vorige jaaf. De hereeniging der kerken. In verband met de beweging voor de hereeniging der kerken hebben de Benedic tijner-paters van de priorij te Amay (Bel gië) op het uitdrukkelijk verlangen van Paus Pius XI, tot het uitgeven van een. maandblad, „Irenikon", dat te Glemboers wordt gedrukt, en dat voor de ontwikkelde Fianschlezende geloovigen het orgaan wil worden van deze beweging. Het eerste nummer is verschenen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken be handeld J. G. B., 25 jaar, koopman te St. Jan steen, verdacht van mishandeling van A. Vaerewijck te Clinge, op 14 April 11. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. D. G., zonder beroep, 21 jaar te Arne- mtiiden, verdacht van op vordering van de politie niet afstappen van zijn niet van een licht voorzien rijwiel in den nacht van 24

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1