VRIJDAG 28 MEI Eerste Blad 'No. 123- 64e Jaargang 1926 BINNENLAND fAmandeitjesIê k PUDDING J? Stads= en Provincienieuws RWATTA?5 <&R£V-REEP Beter dan Goed: 0E BESTE VLISSINGSCHE COURANT Oii nummer bestaat uit 2 bladen KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 27 Mei. De wettelijke regeling van het autobus- vraagstuk heeft de Kamer geruimen tijc* bezig gehouden. Met het beginsel van deze wettelijke re geling (invoering van door Gedeputeerde Staten te verleenen vergunningen) ging men algemeen accoord. Ook de Ned. Bond van Autobusondernemers juicht dit beginsel toe, al vreest hij, dat het concessiestelsel kan worden gebruikt om met name tram wegondernemingen tegen de concurrentie van autobussen te beschermen. Natuurlijk is dit de bedoeling van de wet niet en minister Van der Vegte, die het ontwerp als een eerste stap verdedigde, stelde uitdruk kelijk voorop, dat de autobus zich een plaats heeft veroverd in het verkeer, een noodzakelijke plaats en dat tegenwerking dus moet uitgesloten zijn. Het gaat om het vermijden van conflicten en concessies zijn hier noodig, omdat een ieder, met een hand vol geld een autobusdienst kan op touw zetten en ongebreidelde en op den duur schadelijke concurrentie dient te worden voorkomen. Het 'is een eerste stap en de minister maande daarom tot voorzichtigheid aan de vrachtauto's vallen daarom buiten deze wet en een regeling van schadever zekering welke de regeering overigens gaarne wil overwegen behelst het ont werp niet. Het ernstigste bezwaar bij sommigen was de vrees voor aanranding der gemeen telijke autonomie. Op dien grond dreigde mr. Van Aalten zelfs te zullen tegenstem men, doch het antwoord van achter de re- geeringstafel was voldoende geruststellend om den vrijz-deinocratischen afgevaardigde te doen zwenken. Hetgeen niet wegneemt, dat veel van de uitvoering van deze wette lijke regeling zal afhangen. De heer Marchant zag liefst een bepaling in de wet opgenomen, dat intercommunale buslijnen in bepaalde gevallen niet verder zouden mogen komen dan tot de grens van de gemeenten. Hiertegen kwamen aanstonds de heeren Van der Waerden en Van Rijckevorsel in verzet, op grond, dat zulk een bepaling een autobus-onderneming het leven zou kunnen onmogelijk maken. De minister van waterstaat meende echte*-, dat er geen en kel gevaar voor de gemeentelijke autono mie bestaat de gemeente blijft krachtens de Gemeentewet baas in eigen huishou ding zij kan dus de verordeningen maken, welke ze noodig acht (ter bescherming van de locale verkeersmiddelen) en de gecon- cessioneerde autobusdienst zal zich bij de ze gemeentelijke maatregelen hebben neer te leggen, behoudens in geval van strijd met het algemeen belang in welk geval men vernietiging bij de Kroon kan trachten te krijgen. Avondvergadering. De minister van oorlog heeft in de giste renavond gehouden zitting der Tweede Ka mer bij de beantwoording van de verschil lende opmerkingen en vragen bij de behan deling der oorlogsbegrooting medegedeeld, dat zal worden ingediend een wijziging van de reservewet, een wijziging van de wet op het militair onderwijs en wijziging van de dienstplichtwet. Verder is hij voornemens de organisatie van de regimenten infanterie te herzien. De opleidingscompagnie wenscht de minister als administratieve eenheid op te heffen, eveneens een der drie schoolcompagnieën, hij wenscht echter vier kapiteins per re giment te behouden. Een commissie zal onderzoeken of de genie in haar tegenwoordigen vorm zal worden gehandhaafd. Op de volgende vragen 1. zijn burger ingenieurs te krijgen en te gebruiken bij de genie 2. ziin opzichters waterstaat bruik baar voor inundatie 3. Kan het bouwbu reau worden opgeheven zal de commissie een antwoord moeten geven. Bij den geneeskundigen dienst wenscht de minister voort te gaan in de richting van opheffing van militaire hospitalen. De luchtstrijdkrachten hoopt hij binnen afzienbaren tijd samen te voegen. De militaire gymnastiek- en sportschool zal worden opgeheven. De minister wil invoering van een capi- tulantenstelsel zoowel voor officieren als onderofficieren. Verlofsofficieren zal hij daartoe na een cursus in de gelegenheid stellen om 5 of 6 jaar officier-instructeur te worden. De Academie zal worden gebruikt voor dezen aanvullingscursus. Een aanzienlijke vermindering van de pensioenlasten is hier van te wachten. De beroepsofficieren wenscht de minister te betrekken uit de verlofsofficieren. Over wogen wordt een bevorderingsstelsel, dat meer rekening houdt met de oorlogsbevel voering. De instelling van een commissie voor be zwaarschriften voor onderofficieren is in overweging. De opheffing van het gezantschap bij den Paus. De „Maasbode" verneemt dat het Door luchtig Episcopaat van Nederland aan Z. H. oen Paus den volgenden brief heeft ge zonden De Aartsbisschop van Utrecht en de buffagraan Bisschoppen zijn ten zeerste bedroefd, dat onze Koningin genoodzaakt geweest, tegen Haar bedoeling, Haar Gezant bij den Heiligen Stoel terug te roe- Pen, wegens een politieke stemming tenge volge van den haat van sommige anders- ^nden te&en den Katholieken gods- Opdat dus de verhoudingen met onze niet-Katholieke medeburgers niet nog slechter worden en de Kerk daardoor geen schade lijde, wagen wij het Uwe Heilig heid, die zich nog kort geleden jegens de Katholieken van Nederland zoo welwillend toonde, mét aandrang te verzoeken, dat Zij zich alsnog gewaardige Haar Gezant, den Internutius, bij ons te houden. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. De memorie van toelichting bij het Bel gische wetsontwrp tot ratificatie van het Nederlandsch-Belgische verdrag zegt o.a. Maar, bij het opmaken van dit belangrijk verdrag hebben de hooge verdragsluitende partijen er niet enkel naar gestreefd te vol doen hetzij aan gemeenschappelijke, hetzij aan wederkeerige belangen, welke erkend zijn als overeenkomend met de hoogste eischen van het moderne internationale flu- viaal recht zij zijn bezorgd geweest door het totstand brengen van een oprechte en vriendschappelijke samenwerking, de tus- schen de beide landen bestaande banden nauwer toe te halen.De Belgische regeering is ervan overtuigd dat indien het verdrag, dat uw goedkeuring wegdraagt, wat zij vast hoopt, het niet enkel een flinke verbe tering van het in 1939 vastgestelde regime zal medebrengen het zal ook tot gevolg hebben volgens betreffende uitlatingen van 'den gedelegeerde van Nederland ter con ferentie te Parijs hoe langer hoe meer van onze beide volken gemaakt worden „zielen die elkaar verstaan" en die door haar goede vérstandhouding en haar doelmatige sa menwerking tot de bevestiging van den vrede en den terugkeer van den voor-oor- logschen voorspoed in Europa zullen bij dragen. De vergane loodsschoener. Gisteren is op het departement van ma rine geïnstalleerd de bij beschikking van den minister van marine van 15 Mei jl. in- gegstelde commissie tot het doen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp, aan den motorschoener no. 2 van het loodswezen in het 2e district op of na No vember 1925 overkomen. De zittingen van de commissie zullen worden gehouden in de raadzaal van den Raad voor de Scheep vaart, Oude Brugsteeg 11 (Beursgebouw) te Amsterdam, en openbaar zijn. De com missie verzoekt personen, die in staat zijn inlichtingen over de ramp te geven en daartoe door haar wenschen te worden ge hoord, zich op te geven aan den secretaris, Koningskade 27 te 's-Gravenhage, met korte mededeeling van de onderwerpen, waaromtrent zij inlichtingen kunnen geven. De eerste zitting van de commissie wordt gehouden op Vrijdag 4 Juni, des middags om 1 uur. De Nederlandsche Dagbladpers. De Vereeniging van uitgevers van dag bladen „De Nederlandsche Dagbladpers" hield 26 dezer in het gebouw van den Ef fectenhandel te Amsterdam haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg, die in zijn openingsrede wees op hetgeen de ver eeniging in den loop van het afgeloopen jaar had gedaan, met name om gezonder toestanden, dan nog steeds bestaan, te brengen in het advertentiewezen in Neder land en er nadruk op legde, dat in deze het volmaakte nog bij lange na niet is be reikt, reden waarom hij de leden krachtig opwekte het bestuur bij te staan in zijn pogen steeds verbeteringen aan te brengen. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen De vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers", vertrouwende, dat haar leden bij verkoop hunner bladen rekening houden met de belangen van hun personeel, wijst op de in vele gevallen voorkomende wenschelijkheid, dat na den verkoop met de besturen der eigen directeuren-organisatie en der het personeel vertegenwoordigende lichamen overleg worde gepleegd, ten einde, voor zooveel nog noodig, inlichtin gen te ontvangen, opdat de behartiging der personeelsbelangen geschiede op de meest redelijke wijze. Meisjes-vereenigingen op Geref. grondslag. De achtste Bondsdag van- den bond van Meisjesvereenigingen óp Geref. Grondslag, welke Woensdag te 's-Gravenhage is ge houden, was door meer dan 4000 deelneem sters bezocht. In de middag-samenkomsten werden ver schillende voor deo bond toepasselijke voor drachten voor de meisjes gehouden, zoo spraken mevr. H. Bijleveld over Omgang met kinderen, mr. H. Bijleveld overDe voorbereiding van de gezinstaak op de meisjesvereenigingen en dr. H. Kaajan uit Utrecht overHet Gereformeerde meisje en de bestudeering van onze gereformeerde geloofsleer. Deze toespraken werden in bei de vergaderzalen gehouden. Ds. K. Dijk en mej. H. S. S. Kuyper spraken een slot woord. Het weer in April. Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ontleenen wij Tot den 13e was de luchtdruk hoog afwisselend in het ZO. en NO. en van den 23e af in het NW. en NO. Den 13e trok een hoogdrukgebied in ZO.-lijke richting over ons land. Van 13 tot 25 bevond zich een uitgestrekt gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren en trokken verschillende de- piessie's over West-Europa. In de eerste en tweede dekade waren ZW.-lijke en Z.-lijke, in de derde O.-lijke winden talrijker dan gewoonlijk in alle de- kaden was de gemiddelde windkracht be neden de normale. Gemiddeld over de maand waren zoowel de overdagtemperaturen als het dagelijksch maximum en minimum 2 gr. C. te hoog. In ae eerste dekade bedroegen de afwijkingen resp. 4, 5 en 3 gr. De dagelijksche schom meling was in de eerste en tweede dekade 1 tot 2 gr. grooter, in de kierde 2 gr. kleiner dan normaal. De hoogste temperatuur was 27.4 gr. te Maastricht op den 4e, slechts AJPS Ce®«9. met GRd r/s pahje tn. GBENADItlESMS 0.4 gr. lager dan de hoogste vroeger, veel later in April aldaar bereikte temperatuur, de laagste 1.2 gr. te den Hulst op den 12e. Nachtvorst van beteekenis kwam voor op 1, 13 en 14. De regenval gemiddeld over het geheele land, bedroeg 41 mm tegen 40 normaal. De grootste afwijkingen boven normaal kwa men voor in Noord-Holland en Groningen, de geringste neerslag viel in het ZO. in de tweede dekade viel veel regen in het W. en N Onweer kwam vooral voor op den 7e, 17e, 23e en 25e. Het aantal uren met zon neschijn gemiddeld over de 5 hoofdstations bedroeg 138 tegen 146 normaal. De drie aekaden telden resp. 44, 69 en 25 uren. VLISSINGEN, 28 MEI. Strandconcert. Programma van het concert door de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, op Zondag 30 Mei, des avonds 8 uur, te geven in de kiosk op den Boulevard Evertsen. „Excelsior", marsch W. Sprink „Das Nachtlager von Granada", ouverture C. Kreutzer „Rachel", grande valse L. Langlois „Casiopeja", polka pour piston-solo Af. J. H. Kessels (Solist de heer J. van Soelen). „Une Fête Buda-Pesth", Cortège aux Flambeaux, C. Lecail Pauze. „Liège Immortelle", ouvert., H. Rousseau (Eigen gekozen nummer concours Juni Brussel). „Loreley-Paraphrase" ]os. Nesvadba „Koraalmeditatie". arr. C. G. Govaarts Suite de Ballet de l'Opera Comique „Marion". S. Vlessing 1. Prélude. 2. Badinage. 3. Rigaudin. 4. Intermezzo. 5. Gavotte. 6. Rondo Finale. Finale. De no. 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9 worden voor het eerst uitgevoerd. Zomerdienstregeling stoomvaartmaatschappij ^Zeeland". De stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft een dienstregeling uitgegeven, welke alle inlichtingen bevat voor het verkeer van Engeland met het vasteland. De reisgids is in handig formaat gedrukt en op aanvraag gratis bij de stoomvaart-maatschappij Zeeland" verkrijgbaar. Opvoering „Martha". Wist Friedrich van Flotow in zijn goed aangelegde opera „Martha" den smaak van zijn tijdgenooten te streelen, nog altijd is dit een dankbaar geliefkoosd werk. Ieder, die gisterenavond de opvoering er van in den Schouwburg te Middelburg heeft bijgewoond, is zeker met die overtuiging huiswaarts gegaan. Pleit dit reeds voor de keurige wijze, waarop het speciaal voor dit doel samen gestelde gezelschap, onder leiding van den heer Jan" Kuiler, zijn taak heeft verricht, toch dient er juist in dit geval met meer dan gewonen nadruk op gewezen, hoe goed alles is geweest. De opvoering werd namelijk gegeven ten voordeele van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Middelburg. En nu is het geen zeldzaam verschijnsel, dat de phi- lantropische dekmantel nog al eens ge bruikt wordt, om een minder goede ver zorging te verbergen, of althans te moti- veeren. Met die opvatting kunnen we ons ten eenenmale niet vereenigen. Philantro- pie mag nooit een verzachtende omstan digheid zijn voor kunstverkrachting. En hier was daar dan ook geen zweem van .Integendeel, het was een schitterend stuk werk, waarop alle medewerkenden, en in zonderheid de heer Kuiler, met de grootst mogelijke voldoening mogen terugzien. De regie bleek bij den heer Piet Blaauw in uitstekende handen. Voor een prachtvolle costumeering waren blijkbaar geen kosten ontzien. Er werd vlot gespeeld, en de rol- verdeeling was een buitengewoon geluk kige. Zelfs aan beroepsspelers stelt de juiste vertolking van een opera-rol zware eischen. _Hier waren het op een enkele uitzondering na, alle dilettanten, die zich voorbeeldig van hun taak kweten. De heer Ph. Carstens van Amsterdam gaf als Lyonell het meest opvallende spel. Vooral in het derde bedrijf werkten èn zijn mooi tenorgeluid èn zijn zuiver doorleefde, heerlijk uitgebeelde voordacht samen, om zijn optreden tot de meest indrukwekkende momenten te maken. Maar ook de heer dr. H. van der Kamp om met de heeren door te gaan wie zou hem als Plumkett hebben verbeterd Er is in Middelburg toch maar één Van der Kamp Mogen we eens ronduit zeggen, wat we bij dat vierde bedrijf hebben ge dacht Hoe is het mogelijk, dat iemand op zijn leeftijd op zulk een kranige, karakte ristieke wijze zijn rol vervultZóó droog weg, zóó ongekunsteld, zóó echt Lord Tritan (de heer L. A. Schenk), en de rechter (de heer G. K. A. Nonhebei) wa ren al evenzeer uitnemend. D damës-solisten, mej. C. C. Sprenger, als Martha, en mevr. L. Kuiler-Nonhebei, als Nancy, hadden de meest omvangrijke taak. Beiden leverden hoogstaand werk hun samenspel sloot volledig aaneen en zoowel in levendigheid van optreden als in algeheele, sprekende wedergave van ge moedsstemmingen, waren ze eikaars gelij ken. Wijzen we ook met groote waardeering op het vocale gedeelte der beide zangeres sen, dan valt toch niet te 'Ontkennen, dat de geschoolde alt-stem van mevr. Kuiler het wel eens won van de overigens ver dienstelijke sopraan-solo's van mej. Spren ger. De tooneelen bij de verschillende bedrij ven waren in alle opzichten subliem ver zorgd het markttooneel in het tweede be drijf, was, ook wat spel betreft, al bijzon der pakkend. De dameskoren, de gemengde koren, de mannenkoren, we hebben ze aiie met genot beluisterd. Het ballet van elfjes in het derde bedrijf was een interessante, keurig afgewerke af wisseling. Het orkest was juist, zooals het wezen moest. Het trad niet te veel op den voor grond, was niet te sterk, niet te zwak, maar gaf passende begeleiding. De vloeiende me- lodiek, de sierlijke rythmiek, hier en daar ietwat prikkelend, het eigenaardig-karakte- ristieke van Flotow's werken, kwamen goed tot hun recht. Het tweede bedrijf leverde wel het sterkste bewijs, dat hier bekwa me spelers werkten. Na het tweede bedrijf bracht ds. Van Em- pel, als voorzitte; der vereeniging tot be strijding der tuberculose in gloedvolle be woordingen warmen dank en oprechte hulde in den persoon van den heer Kuiler, aan allen, die op zulk een schitterende wijze hadden medegewerkt tot het welsla gen van dezen liefdadigen avond. De vele bloemstukken en ruikers en het herhaalde lijke applaus waren de niet twijfelachtige symptonen van een van alle kanten instem men met de door hem gesproken woorden. Onder den invloed van het zeer bijzonde re, wat deze avond ons bracht, besluiten we met een ongevraagde opwekking tot hen, die afwezig waren en ook nog geen plannen maakten voor den tweedën^vond, alsnog te trachten, een plaats in den Schouwburg te vermeesteren op heden en morgenavond (aanvang l/2 uur). Vereeniging van Delïtsche Ingenieurs. De Vereeniging van Delftsche Ingenieurs zal haar algemeene vergadering houden in het Grand Hotel Britannia alhier, op Vrij dag 4 Juni, des middags 1.45. Na afloop van deze vergadering wordt een autorit gemaakt naar Westkapelle, Domburg, Middelburg en terug naar Vlis- singen. Des avonds half acht wordt in hotel Britannia een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Zaterdag 5 Juni wordt het directiege bouw van de Kon. maatschappij „de Schel de" bezichtigd en eveneens de scheeps bouw- en werktuigenfabriëk. Van 11.30 tot 4.30 wordt een boottocht op de Westérschelde gemaakt. Op de boot wordt door de Kon. maatschappij „de Schelde" een koffiemaaltijd aangeboden. Te Ter Neuzen wordt even aan wal gegaan en vervolgens naar Hoedekenskerke gevaren. Aldaar worden ververschingen gebruikt. Daarna worden dé tusschen Hoedekens kerke en Goes in aanbouw zijnde spoor- wegwerken bezichtigd. Het vervoer naar Goes geschiedt over de reeds aangelegde baan. De ververschingen te Hoedekenskerke en het vervoer naar Goes worden aangeboden door de N.V. Van Heurn Volker's Aan neming-maatschappij. Te Goes wordt de tocht ontbonden. Autobus-ongeluk. Woensdagmiddag ongeveer half drie heeft met de autobus van den heer Ogier uit Rilland aan den Oostdijk tusschen Krabbendijke en Kruiningen een ernstig ongeluk plaats gehad. Doordat de voor band sprong (ook 's morgens was dit reeds een keer voorgekomen), kon de chauffeur het stuur niet meester blijven. Doordat de autobus echter een kalm gangetje had, kon nog worden geremd, zoodat de bus zachtjes van den dijk afgleed. Toch werd het voer tuig grootendeels vernield. Van de inzit tenden bekwam de heer Van der Reit uit Goes slechts enkele onbeduidende glas wondjes, maar de heer Cardon, eveneens uit Goes (wonende Korte Kerkstraat), had zoodanige snijwonden aan den pols, dat hij zich onder behandeling van den dokter te Krabbendijke moest stellen. De chauffeur was zoodanig geschrokken, dat hij gisteren zijn werk niet kon verrichten. SOUBURG Gisterenavond bracht het Ritthemsche Fanfaregezelschap een serenade aan haren directeur, den heer P. Meijers, alhier woon achtig, als blijk van erkentelijkheid voor het behaalde succes op het laatst gehou den muziekconcours te Middelburg. Een en ander bracht nogal wat menschen op de been. KERK"--EN SCHOOLNÏEUWS Staatspensioen en kerk. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan de synodes van de Ned. Herv. kerk, Gereformeerde ker ken in Nederland en Christel. Geref. kerk een brief gericht, waarin gewezen wordt op de roeping der kerken om afdoende te voorzien in den nood der ouden van dagen. Om die reden wendt genoemd bestuur zich tot de synodes bovengenoemd, daar de zedelijk-godsdienstige geboden -van de H. Schrift („Eert uw vader en uw moeder" en „Draagt elkanders lasten") niet het minst door den steun en de medewerking dei kerken moeten worden omgezet in practijk en wet". Intrede ds. J. J. Buskes. In de overvolle Parkkerk heeft gisteren avond ds. J. J. Buskes, gekomen uit Oos terend (Texel), zijn intrede gedaan als predikant bij de Geref. kerk van Amster dam-Zuid) (buiten het kerkverband). Als tekst van zijn entréepredicatie gaf spreker de woorden uit Romeinen 1 11 en 12 (denzelfden tekst, waarmede hij nu ruim twee jaren geleden zijn intrede in Oosterend deed) „Ik verlang om u te zien, opdat ik u eenige geestelijke gave mocht mededeelen, ten einde gij versterkt zoudt worden. Dat is, om mede vertroost te wor den onder u, door het onderling geloof, zoo het uwe als het mijne." Aan het einde zijner predicatie sprak ds. Buskes een kort persoonlijk woord. Daarin gaf hij allereerst uitdrukking aan de smart, die hij gevoelt nu hij Oosterend heeft moeten verlaten, vooral omdat het niet de gemeente aldaar was, die hem noodzaakte te vertrekken. Dat hij van dit oogenblik af predikant zal zijn van een Geref. kerk buiten het kerkverband, is voor hem hard, doch hij aanvaardt dit als een harde noodzakelijkheid. Mijn verlangen blijft echter, aldus spr. dat onze kerk, die toch niets anders wil zijn dan een Gereformeerde kerk, niets meer maar ook niets minder eenmaal weer in het verband der Gereformeerde kerken zal worden opgenomen. Het is niet alleen mijn verlangen, het is ook mijn gebed. De intocht van mgr. Van Roey. Mgr. Van Roey, de nieuwe aartsbisschop van Mechelen, heeft thans ook te Antwer pen, onder groote geestdrift van de bevol- king, zijn blijde intrede gedaan. Na eer receptie door de geestelijke en burgerlijke autoriteiten in het St. Jan Berchmans-col- lege woonde de nieuwe primaat het défilé der Antwerpsche katholieke vereeniginge.' bij, dat ruim een half uur duurde. Herhaal delijk klonken uit den stoet kreten op als Leve onze aartsbisschop Leve mgr. van Roey Vervolgens had in de O. L. Vrouwe- kerk een godsdienstplechtigheid plaats, ze gende de aartsbisschop de menigte en hield hij ook nog van den preekstoel een korte toespraak in de Nederlandsche taal tot de geloovigen. RECHTSZAKEN Een deugniet. Voor de rechtbank te Amsterdam ver scheen een 29-jarige man, reiziger van be roep, gehuwd en vader van vier jeugdige kinderen. Zijn echtelijk leven weerhield hem echter niet van relaties aan te knoo- pen met jonge dienstmeisjes in het Gooi, met wie hij verlovingen sloot. Was een maal de verloving tot stand gekomen, dan deed hij pogingen om zijn verloofden geld af te persen. Op 18 September 1925 was een hem op gelegde straf van V/2 jaar voor een soort gelijk feit geëxpireerd en in December had hij zich al weer „verloofd" met een dienst meisje uit Hilversum. Blijkens de dagvaar ding en volgens het verhoor kwam de ver dachte als colporteur in naaimachines aan huis van het Hilversumsche dienstmeisje, dat echter niet bereid bleek te zijn een naaimachine te koopen. Wel is er relatie -tusschen beide ontstaan. En het dienstmeisje kwam getuigen, dat verdachte, zonder met haar te willen trou wen, met haar naar Frankrijk wilde gaan. Tijdens de „verloving" had getuige on geveer 200 aan verdachte gegeven, die zelfs bij haar ouders in Zwolle kennis was komen maken. Verdachte ontkende echter een verloving met het meisje gesloten te hebben. Het meisje heeft van verdachte verschil lende souvenirs ten geschenke gekregen, welke afkomstig waren van een inbraak uit Geldrop. Van een huishoudster heeft verdachte een rijwiel in bewaring gehad, dat hij te gelde heeft gemaakt. Het O. M. 'noemde in zijn requisitoir den verdachte een Don Juan, die zich niets van zijn gezin aantrekt. Volgens het O.M. was de man een gevaar voor jonge dienstmeis jes in het Gooi. Het eischte een gevange nisstraf voor den tijd van twee jaren, ter zake van oplichting van verschillende be dragen en van verduistering van een rijwiel. Een drama op den Zeedijk. Een 29-jarige koopman heeft gisteren voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan wegens doodslag of zware mis handeling, den dood tengevolge hebbende. Volgens de telastelegging had hij in den nacht van 28 Februari op 1 Maart 1.1. op of nabij de Lange Niezel R. N. Donker met een mes, althans met een snijdend voor werp, gestoken en gesneden, tengevolge waarvan dusdanige verwondingen werden aangericht, dat Donker kort daarop over leed. Het O.M. zeide dat op het misdrijf 10 jaar gevangenisstraf staat. Deze straf zal het O.M. niet eischen, maar veel minder toch ook niet, want het ziet geen enkele verzachtende omstandigheid. Verdachte had geen ruzie met Donker, maar wel zijn broer en om nit een vechtpartij van twee men schen tegeif één met een mes te beslechten, is een lage daad. Waar op den Zeedijk het mes zeer los in de scheede zit, eischt de generale preventie een strenge straf. Eisch acht jaren gevangenisstraf wegens zware VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE Motorrijder en automobilist, spa.ar uw hoorn niet, doch gebruik hem niet overbodig. Noodeloos getoeter is niet in het belang van het verkeer, daar gij dan zelf de signalen van anderen wellicht niet hoort. Denk nimmer, dat gij door te signaleeren, volkomen uw plicht hebt gedaan uitkijken en voorzichtig rijden blijven toch geboden.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1