VRIJDAG 21 MEI Eerste Blad KWAnagfg No. US' 64e Jaargang 1926 BINNENLAND famandeltjes 1 Stads- ea Provincienieuws VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 20 Mei. Waterstaat. De gemoedelijke minister van Water staat heeft allerlei details over den water snood behandeld en menig grapje getapt. Het komt ten slotte hierop neer, dat het ffansche vraagstuk in onderzoek is en dat wellicht voor den winter nog verschillende maatregelen genomen zullen worden om herhaling van de ramp te voorkomen. Andere wenschen wees de Minister af voor afschaffing der tollen is geen geld aanwezigde secundaire wegen hebben tie aandacht van den Minister evenals al lerlei waterwegen in Overijsel en Drente. Het Twente-Rijnkanaal zet de Minister door en van een nieuw financieel onder zoek naar de rentabiliteit gelijk de heer Van Gijn wilde, is geen sprake meer, tenzij de Kamer beslist dat het werk moet worden uitgesteld. De Minister gaf toe dat Napole on sneller met wegenaanleg overweg kon. maar die was niet aan begrootingsposten* gebonden en had geen budget-wet die hem vasthield. Inmiddels komt de weg Haar lem—Amsterdam spoedig gereed. Overi gens erkende de Minister ook dat er voor de wegen veel meer gedaan moet worden. Het ontwerp weg-belasting zal zeer spoe dig worden ingediend. Na den „natten" waterstaat kwam de droge, de spoorwegen. De heer Van Braam beek kwani ditmaal op voor het tramper soneel waarvan de rechtspositie nog verre van schitterend is, hoewel de Regeering met haar subsidies de macht in handen heeft om de maatschappijen tot rede te brengen. De onbewaakte overwegen werden door den heer Van Voorst tot Voorst die tot dagelijksch spreker is geworden behan deld. De verlaging der spoor-tarieven die voor de 2e klasse grooter is dan voor de 3e ondervond natuurlijk kritiek. Naar het oGrdeel van den heer Hermans zal de maatschappij aileen voordeel hebben van uitbreiding van het massa-verkeer als concurrentie met de bussen, die veel goed- kooper zijn en heel wat passagiers weg snappen van de spoorwegen. Zonderling was dat de Minister geen woord over de tarieven sprak hij roerde zelfs het onder werp niet aan. Alleen over de onbewaakte overwegen sprak hij even. Het onderzoek naar de voorgekomen ongelukken heeft haast altijd uitgewezen dat onoplettendheid de oorzaak is geweest. In de tweede plaats zijn het meest eigenaars-chauffeurs die ongelukken hebben. Gaarne zou de Minis- tei nog eens vragen of er onbewaakte overwegen zijn, die gevaarlijk zijn. De heer Kortenhorst vroeg hekken te plaatsen, die geopend en gesloten moeten worden. Dit is een dwaas voorstel want de chauf feur die alleen rijdt moet dan uitstappen, instappen, uitstappen en instappen om te openen en te sluiten. Het eind is dat het hek altijd openblijft. Voor spoor- en tramwegpersoneel doet de Minister niets. Er is geen geld. Als hij geld heeft zal hij wel gaarne meewerken om het trampersoneel pensioen te bezor gen. Maar thans gaat dit niet. Bij de Post-afdeeling kwam natuurlijk allereerst de misère van het directorium aan de orde. Hoewel die kwestie was be slist door de benoeming van den heer Damme, stond plotseling de zaak bij de Post op stelten omdat minister Bongaerts de kwestie op het tapijt bracht, hoewel hij daar wettelijk toe bevoegd was. Dezen minister, Van de Vegte, treft geen blaam maar als de heer Bongaerts er had geze ten zou het wel even gestormd hebben. Volgens den heer Van Braambeek was het het beste den heer Damme eens te laten werken. Voorts pleitte deze afgevaardigde voor verlaging der posttarieven, desnoods met de kans dat het bedrijf zich zelf niet nieer dekt. Verder wees hij er op dat de pestchèque- en girodienst weer denkt over invoering van rente-vergoeding omdat de concurrentie met de Blanken dit noodza kelijk maakt. Vroeger is in de Kamer met kracht tegen die afschaffing geprotesteerd, maar de Nederlandsche Bank heeft dit doorgezet als voorwaarde voor haar hulp verleening tijdens de misère bij dien dienst. Gaarne vernam men nu eens iets naders daarover. Uitvoerig pleitte de heer Krijger voor tariefverlaging maar van deze redenaar kunnen wij helaas zoo goed als niets ver staan. 't Waren overigens altegader kleine per soneelsbelangen die door vele sprekers tor laat in den middag werden bepleit. Morgen de Ministers. Avondvergadering. Een avond, gewijd aan allerlei min of meer belangrijke punten, bij de afdeelingen handel en nijverheid en volksgezondheid der Arbeidsbegrooting. Op de werkzaam heid en de tegenwoordige organisatie van de Kamers van Koophandel was eenige critiek uitgeoefend door de heeren Fles- kens en Van Gijn. Minister Slotemaker de Bruine herinnerde er aan, dat een com missie juist de organisatie der Kamers van Koophandel bestudeert? Zij zijn echter pas 'n '922 gereorganiseerd, zoodat de minis- j®i haar het liefst wat rust zou gunnen om ot verdere ontwikkeling te zullen komen. Jou "et punt der besteding van de gelden ,pl 'vaniers echter niet afzonderlijk onder e*o°g kunnen worden gezien tp iVGï gebrek aan eenheid in de bui- dppM handelsvoorlichting, thans ver- nw- u0Ver v'er departementen van alge- bestuur, klaagde de heer Kortenhorst, de h°h °P dit punt kon de m'nister naar vor. ?.andeling door een studiecommissie ver wijzen. Een debat over onze handelspolitiek had uitgelokt kunnen worden door de protectionistische opmerkingen van den heer Fleskens. De minister vermeed dit echter en noemde ze praematuur. Er werd een vrij uitgebreid debat ge voerd over onze volkshuisvesting. Er ston den twee groepen tegenover elkaar de eene, die de geleidelijke opheffing der huurwetten wilde, de andere die van die opheffing niet wilde weten. Mej. Katz wees er op, dat hetgeen de vorige minister heeft gedaan Voor de volkshuisvesting ingesteld was op crisis-omstandigheden, die nu ge weken zijn. Zoo spoedig mogelijk moeten dus ook op dit terrein de vrije krachten der maatschappij losgelaten worden, opdat weer zoo economisch mogelijk kan wor den gebouwd. Maatregelen van het loodswezen. Door den heer Brautigam zijn aan den minister van marine a.i. de volgende schrif telijke vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat door den directeur van het loodswezen te Rot terdam, bij order van 3 Mei 1926, voor het geval „de dreigende mijnwerkersstaking in Engeland werkelijkheid wordt", een op dracht is gegeven, waarin o.a. het volgende voorkomt „Zijn al (deze) plaatsen vol, dan kunnen tijdelijk schepen ten anker gebracht worden aan de noordzijde van het vaarwater tus- schen Boerenbond en Stomp 6 en op de reede van Maassluis. In afwijking van de bestaande orders daaromtrent moet in dit bijzondere geval zooveel mogelijk verme den worden, dat schepen teruggaan naar buiten, om te wachten tot er plaats is, of door moeten stoomen naar Rotterdam. Aan het inzicht en initiatief van de loodsen wordt overgelaten, in verband met de om standigheden en de orders, die het schip heeft, hun schip zoo goed mogelijk tijdelijk op te brengen, zoodat de vaart er het min ste nadeel van ondervindt 2. Dat deze order in sterke tegenspraak is tot de order van 8 Mei 1925 van genoem den directeur, waarin o.a. staat „Zijn alle plaatsen ingenomen, dan moet het schip óf doorstoomen naar Rotterdam öf terugstoomen naar zeeonder geen voorwaarde mag in de rivier geankerd wor den om op het vrijkomen van een ligplaats te wachten. Dit geldt niet alleen voor de Steenkool Handels-vereeniging, doch voor alle sche pen, die voor een of andere maatschappij komen bunkeren. Is geen officieele ligplaats vrij, dan is het doorstoomen naar Rotterdam of terugkee- ren. Met nadruk wijs ik er op, dat ik aan de ze order streng de hand wensch te houden, in het belang van een vrije en 'veilige vaa^t op de rivier 3. Acht de minister het juist, dat, nog wel met verwaarloozing van het belang van een vrije en veilige vaart op de rivier, door het loodswezen op een wijze, als uit de order van 3 Mei 1926 blijkt, partij wordt gekozen in een conflict tusschen twee dee- len van een naburig volk De, geschorste loodsschipper'. De medewerker van „het Volk" Naviga- toi meldt van Terschelling, dat de loods schipper Willem Zeilmaker door den in specteur Alberda uit Harlingen geschorst is wegens mededeelingen, door hem gedaan aan twee Kamerleden, onder wie de chr.- hist. heer Kijger, die inlichtingen inwonnen in verband met het vergaan van den loodsschoener. Het Tweede Kamerlid de heer Brautigam heeft tot den minister van marine a.i. de volgende vragen gericht 1. Is het juist, dat de loodsschipper W. Zeilmaker te Terschelling door den inspec teur van het loodswezen te Harlingen ge schorst is, omdat de geschorste aan leden van de Tweede Kamer inlichtingen zou hebben gegeven omtrent het 'vergaan van den loodsschoener 2. Is de minister bereid, h'et recht van ambtenaren, om vrij hun meening omtrent rampen, aan schepen van het loodswezen overkomen, tot uiting te bréngen, te be schermen 3. Is de minister bereid, den inspecteur van het loodswezen te Harlingen zijn in zicht te doen kennen Geneesheer-directeur ziekenhuis te Dordrecht. De gemeenteraad te Dordrecht heeft na een geheime zitting van bijna 3 uur met 17 van de 31 stemmen tot geneesheer-direc teur van het gemeente-ziekenhuis benoemd den heer dr. Broekmeijer te Utrecht. De benoeming geschiedde buiten de aan beveling van het college van regenten om, daar de heer Broekmeijer op deze aanbeve ling niet voorkwam. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is nog het volgen de voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ter voorziening in de vacature van hoofd der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, ontstaan door het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. H. C. Sorber als hoofd dezer school, is door ons college in overeenstem ming met den inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Middelburg, inge volge artikel 36, tweede lid der lager on derwijswet 1920, de volgende voordracht opgemaakt 1. de heer J. Waverijn, hoofd der U.L.O. school te Tholen 2. de heer J. Schaap, onderwijzer aan een U.L.O.-school te Amsterdam 3. de heer Z. C. Nagtegaal, hoofd der openbare U.L.O.-school te Barneveld. Wij hebben de eer U te verzoeken de be noeming uit deze voordracht te willen doen. Het bestuur der Vereeniging voor bijzon- I PUDDING M V/) met gratis pakje VOfi.. GQE.NADINESAU5 «i&Sr 6f4at)iL„ J p0lBn der lager onderwijs op Gereformeerden grondslag alhier verzoekt overeenkomstig het bepaalde 'bij artikel 72 der lager onder wijswet 1920 en onder overlegging van de vereischte stukken de benoodigde gel den uit de gemeentekas te*verstrekken voor het verharden van het schoolplein. Daar aan de school geen gymnastieklo kaal is verbonden is het de bedoeling dit plein geschikt te maken voor het houden van lichamelijke oefeningen door de leer lingen. Na gehouden overleg ingevolge arti kel 77 der wet op het lager onderwijs m^t het schoolbestuur werd de aanvankelij ke begrooting der kosten verlaagd en be paald op 430, terwijl de gemeente voor de levering ter tegels en voor het vervoer ter plaatse zou zorg dragen, hetgeen op 630 wordt begroot. Wij stellen U derhalve voor aan het be stuur van bovengenoemde vereeniging voor de verharding van het schoolplein van hare school aan de Kasteelstraat alhier de noo- dige gelden welke nader door ons col lege worden vastgesteld beschikbaar te stellen, waaronder begrepen is een bedrag, begroot op 630, voor het van gemeente wege leveren van 365 MJ basaltine tegels op het werk. VLISSINGEN, 21 MEI. Opening zeebaden. De opening van de zeebaden en het volks- bad is door Burg. en Weth. bepaald op morgen, Zaterdag 22 Mei. Voor de tarieven en abonnementsvoor- waarden verwijzen wij naar de in het Tweede Blad voorkomende officieele be kendmaking van Burg. en Weth. De ziekenhuiskwestie. Thans worden circulaires, waarin de toe stand in het oude gemeentegasthuis wordt uiteengezet, rondgebracht. In sommige dier circulaires bevinden zich nog inteekenbiljetten. Ter voorkoming van misverstand ver zoekt men ons mede te deelen, dat die circulaires geen h?do?ling hebben. Geld wordt niet ingezameld. Voor het voorloopig machinistendiploma zijn geslaagd de heeren B. J. Hingsloot, C. Gorter, W. M. Wuthrich, K. L. Christiani, A. C. van Malland, L. Stuiver, D. Huitema, A. Klein en A. H. van der Sloot, allen leer lingen van de De Ruyterschool. Scheepsberichten. Het Engelsche stoomschip „Altworth", komende van Antwerpen, bestemd naar Engeland, is wegens defect aan de machine uit zee teruggekeerd en ligt alhier ter reede geankerd. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden. Aan het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eilanden te Middelburg, ontleenen wij dat de graanhandel, een der belangrijkste takken van handel in het gebied der Ka mer, door de weersgesteldheid geleden' heeft. De oogst 1925 kan niet tot de gun stige gerekend worden en de handel even min. Betreffende den oesterhandel wordt ge zegd, dat deze „normaal" bleef, voor zoo- vei men van „normaal" kan spreken in de sedert l3l-4 totaal veranderde omstandig heden. Wat betreft mosselen waren de prijzen te laag om de exploitatie van de bedrijven loonend te maken. Omtrent de garnalenvisscherij te Vlis- singen wordt medegedeeld, dat in het eerste kwartaal de vangst tamelijk goed en ock de prijs niet slecht was. De zomer maanden waren echter in alle opzichten slecht en door de reeds in November inge vallen winter kon het najaar dezen slech ten tijd niet goed maken zooals anders vaak het geval is. Tengevolge van den la gen frankenkoers werd door de Belgische opkoopers minder gekocht dan andere ja ren. De opbrengst moest derhalve grooten- deels naar Engeland worden gezonden. De markt werd daar overvoerd, met als ge volg lage prijzen. Het financieele resultaat was dan ook slecht. De overige visscherij was van weinig beteekenis. Door drie mo- torbotters werd op platvisch gevischt. De vangst was echter gering. De scheepvaart in het gebied der Kamer is in hoofdzaak beperkt tot vaste lijnen van vrachtstoombooten en beurtschippers. Van een zijde wordt bericht, dat ook het afgeloopen jaar voor de schipperij niet gunstig was. De tollen, die het bedrijf drukken bleven onverminderd gehandhaafd, zoowel de particuliere als de beurtvaart ondervindt hiervan de nadeelen. De vrachten waren door de groote concurrentie laag, waarbij dan nog komt, dat de zeilschepen voor verschillende reizen op den achtergrond worden gedrongen door de motorschepen. Op Schouwen bijv. werd in den loop van 1925 het laatste zeiljacht in de buurt van Brouwershaven vervangen door een mo torboot. Ten slotte wordt in het verslag als een verheugend feit aangeteekend, dat thans alles er op wijst, dat de zooveel en zoolang bestreden verbetering van de Vlissipgsche haven met den meest mogelijken spoed zal worden afgewerkt. RITTHEM. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Rit- them 1490 verstrekt als voorschot ter uit betaling voor de verkrijging <van onroerend goed door landarbeiders. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Predikantstractementen in de Luth. Kerk. Het bestuur der vereeniging van Luther sche Predikanten heeft den volgenden door zendbrief verspreid De vergadering der vereeniging van Lu- thersche Predikanten, vernomen hebbende, dat in enkele gemeenten van het Evange- lisch-Luthersch Kerkgenootschap de Syno dale Commissie geadviseerd heeft het te kort in de kerkekas te bestrijden door de tractementen te verminderen, betreurende, dat door dezen maatregel door de Synodale Commissie in de eerste plaats de salarissen van alle Luthersche predikanten in gevaar zijn gebracht, spreekt den wensch uit, dat de eerstvol gende Synode wegen moge vinden om de schuld der kerkekas niet te verhalen op de predikanten, maar op de leden der gemeen ten, En besluit van deze motie afschrift te zen den aan de Synode van 1926, aan de Syno dale commissie en aan de groote kerkera den der Evang. Luthersche gemeenten. Vergadering Nederlandsche bisschoppen. Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni zul len de Nederlandsche bisschoppen in ver gadering bijeen komen te Roermond. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der rechtbank te Mid delburg werden heden de navolgende za ken behandeld J. A. B., 20 jaar, melkventer te Goes, verdacht van diefstal van 275 K.G. boonen te Goes op 12 Januari 1926, ten nadeele van De Kok eisch 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. H. H., 30 jaar, herbergier te Arnemuiden, verdacht van mishandeling van J. Polder dijk en echtgenoote in den nacht van 7 op 8 April 11. te Nieuw- en St. Joosland eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. j. J. de J., 22 jaar,landbouwer te Schoon- dijke, verdacht van mishandeling van F. de Houck te IJzendijke op 5 April 11. eisch 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. P. L. H., 54 jaar, chauffeur te Sas van Gent, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Terneuzen van 13 Maart 1926, waarbij hij wegens overtreding van de motor- en rijwielwet- werd veroordeeld tot een geldboete van 60 of 10 dagen hechtenis eisch bevestiging van het von nis waarvan beroep. L. J. C. G., 35 jaar, te Terneuzen, ap pellant van een vonnis van den kantonrech ter te Terneuzen d.d. 16 Maart, waarbij hij wegens overtreding van het reglement voor de kanalen en rivieren werd veroor deeld tot 100 boete of 10 dagen hechte nis. Behandeling dezer zaak werd uitge steld tot 4 Juni a.s. J. B., 49 jaar, koopman te Heinkenszand, appellant van een vonnis van den kanton rechter te Goes d.d. 2 Februari 1926, waar bij hij wegens openbare dronkenschap werd veroordeeld tot een geldboete van 10 boete of 10 dagen hechtenis. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan be roep. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende uitspraken gedaan Openbare schennis der eerbaarheid B. M., 18 jaar, arbeider te Arnemuiden. Een maand gevangenisstaf voorwaardelijk openbare dronkenschap gepleegd bij her haling W. K., 48 jaar, zonder beroep te Oostburg, appellant vonnis kantongerecht Oostburg drie weken hechtenis en een jaar rijkswerkinrichting voorwaardelijk dierenmishandeling L. de L., 46 jaar ar beider te Waarde 25 boete subs. 25 da gen hechtenis overtreding dienstplichtwet (niet ver schijnen voor den keuringsraad) H. S„ 18 jaar, zonder beroep te Vlissingen 25 boete subs. 25 dagen hechtenis overtreding motor- en rijwielwetH. J. S., 53 jaar, magazijnmeester te Vlissingen, appellant vonnis kantongerecht Middel burg bevestiging van het vonnis waarvan beroep, 1 boete subs. 1 dag hechtenis diefstal met braak R. S., 26 jaar, arbei der, en A. A. V., 22 jaar, leidekker, beiden wonende te Antwerpen, beiden gedeti neerd ieder een jaar gevangenisstraf diefstal r F. K., 25 jaar, schippersknecht te Duisburg (D.), gedetineerd vier maan den gevangenisstraf mishandeling in vereenigingA. H., 22 jaar, werkman, en J. E. van H., 22 jaar, werkman, beiden wonende te Goes 25 boete subs. 25 dagen hechtenis voor ieder. De onregelmatigheden te Bergen op Zoom. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer A. J. de Groot, ontslagen directeur van de femeentelijke muziekschool te Bergen op oom, en beklaagde vrijgesproken van de hem ten laste gelegde malversaties. De eisch luidde 100 boete subs, twee maanden hechtenis. Zedenmisdrijf door een geneesheer. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den 60- jarigen ontslagen gemeente-arts B. te Oisterwijk, die terecht stond wegens ernstig zedenmisdrijf tegenover enkele zijner vrou welijke patiënten. Hij werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Bij de behande ling der zaak met gesloten deuren was te gen hem 8 jaar gevangenisstraf geëischt, met ontzegging van het recht tot uitoefe ning van zijn geneeskundige praktijk voor den tijd van 13 jaar. Diefstal bij de Haarlemsche bank. Voor de rechtbank te Haarlem stond gis teren terecht een 18-jarig jongmensch, die bij de Haarlemsche Bankvereeniging, waar hij destijds werkzaam was, een bedrag van Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 2500 uit de brandkast had gestolen. Beklaagde ontkende, hoewel hij voor de politie bekend had. Hij zeide deze bekente nis te hebben afgelegd onder dwang van omstandigheden. Het geld had hij indertijd van een vrouw gekregen. Het O.M achtte de schuld van beklaagde vaststaand en eischte wegens diefstal acht maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Dam, wees op het medische rapport, dat beklaagde onge schikt acht voor de samenleving en opslui ting in een gesticht voor zenuwlijders wen- schelijk noemt en vroeg onmiddellijk be- klaagde's geestvermogens. De rechtbank weigerde het verzoek tot invrijheidstelling en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister a.i. zijn met 26 Mei geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Sumatra" de kapitein-luitenant ter zee A. Vos de luitenants ter zee der le klasse J. J. A. van Staveren, F. H. Agterbos, P. van Popte de luitenants ter zee der 2e klasse E. H. ten Broeke, P. Rouwenhorst, J. F. W. Nuboer en K. W. Bernkamp de luitenant ter zee der 3e klasse A. J. E. Bik; de eerste- luitenant der mariniers J. J. A. Keuchenius; de officieren van den marine-stoomvaart dienst der le klasse A. C. van der Haagen en J. Jongepier de officieren van den ma rine-stoomvaartdienst der 2e klasse H. van der Brugge, J. A. W. van der Laan, W. van Leeuwen Hendriksga, H. Buter, N. A. Gons en H. L. J. de Jong de officier van ge zondheid der le klasse E. P. Hartlieb de officier van administratie der le klasse H. P. Verschuur en de officieren van admi nistratie der le klasse H. Bakker en H. A. Westerouen van Meeteren. Voorts is met denzelfden datum de te Amsterdam geplaatste officier van den ma rine-stoomvaartdienst der 2e klasse H. de Vries Hzn. gesteld ter beschikking en de officier van gezondheid der le klasse D. B. Jochems geplaatst aan boord Hr. Ms. „Tromp". Bij beschikking van den minister van marine a.i. is de luitenant ter zee der 2e klasse jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk den 26en Mei a.s. geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord. VOETBAL. Programma voor Zondag 23 Mei. Afdeeling IV. Promotie II Valkenswaard De ValkM.Z.M. Eindhoven P.S.V.Roosendaal Tweede klasse A Bergen op Zopm Berg. Boys-Vlissingen. Tweede klasse B Tilburg LongaGudok. Promotie III MaastrichtAmmelieWenbach. Zalt-Bommel Zalt-BommelV.T.V. De vlucht naar de Noordpool. De leden van de-„Norge"-expeditie spre ken de berichten van de Amerikaansche pers tegen, volgens welke rotsen bij de Noordpool gezien zouden zijn. Ellsworth verklaarde Die berichten zijn belachelijk, terwijl Omdahl zeide Wat water en veel blauw ijs is het eenige, dat wij waarnamen. Er waren geen ijsbergen te zien en nog meer noordelijk dan 82 .graden was geen leven te bespeuren. Vliegen. Een militair vliegtuig is gisterenmiddag even buiten Brussel neerge stort. Een kapitein en een sergeant werden gedood. Bjltea verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur Naar mij wordt medegedeeld worden in cie stad verspreid geïllustreerde circulaires, wijzende op den onhygiënischen toestand in het tegenwoordig ziekenhuis der ge meente. Deze circulaires zijn vele jaren ge leden in groot aantal verspreid en hebben betrekking op een vóór-historischen toe stand, die door de vele en kostbare verbe teringen in latere jaren aangebracht, ge heel is veranderd. Met dank voor de plaatsruimte, J. C. PAAP. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. 'Bij de besprekingen, over het verband tusschen veiligheid en ontwapening, bleek dat alle Europeesche Staten als vooraf gaande voorwaarde voor de ontwapening de invoering eischen van positieve en vol doende veiligheidswaarborgen. De Amerikaansche gedelegeerde zeide dat het uitzicht van het veiligheidsprobleem wisselt volgens de continenten. De Duitsche gedelegeerde zeide den in druk te hebben, dat de sprekers vooral zoeken naar middelen om aan de ontwa pening te ontkomen, liever dan bij te dra gen tot een gedeeltelijke ontwapening, te beginnen met de afschaffing van den lucht oorlog en het gebruik van gas. De Duitsche gedelegeerde zeide vervolgens, dat het ge bruik van gas aan Duitschland opgedron-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1