DONDERDAG 20 MEI jÉerste Blad 64e Jaargang 1926 aansluitingen. ^BINNENLAND Stads= en Provincienieuws SPORT BUITENLAND ^fo.U7' was hij nen en r door ïeeft er tracht goeden n en - 2>A 'iek te j door een zoodoende een toeval een gast- door kar- wat deze hebben ge- meter lang - Rosenheim Faltboot Werke chipperskaart kan J" afgelegde af- terwijl men, - bij gere- K.M., Wat genoemd de is, wijk 1000 prestatie jestaat is er door i, dat zij in vele nde maat of het dat de verkooper he manieren hun ran het door den zocht te beknib- kennen wij dit k hoort men niet werd en te licht stoffen, waaraan de juiste maat koopers in be- ijk van maten en i, maar er zijn door de mazen chten te kruipen hun klanten het onthouden. Om paal en perk te sche bureau voor soort museum tenaren verschil- n, waarop zekere bedriegen. Daar n van haast niet jes, die voor een of geen voordeel bij geregeld ge- ardig voordeeltje weegschalen te gewichtsaange-i zeer dun, doch aald veel te vlug duwt. Door een t veertje verwij- )nverwachte con- schaal toch geen /orden. Nog vele :gerij met maten dit eigenaardig bten bestudeerd systeem grafie? n jong ingenieur lijk laboratorium uitgevonden om ten te wisselen nten, zonder an- leren en zonder berichten kunnen X wordt uit mili- Iang geacht. >p acht kilometer le Godefroy een door zijn vrouw is ligt eenzaam, negen, toen Go- de zaak te slui- ate bezoeker, die Toen deze man e betalen en de lalde hij daaruit te voorschijn en ïenschen van het verdacht waren, slag gedood, de den buik van ioorboord. Toch aar een raam te n en om hulp te ie waarschijnlijk is toen bang ge- nis ontkomen, en van Chicago icn de twee en dzakelijk runde- Het meeste lussen geconser- wereld verzon en leelijke man gastvrouw zit", e aangesprokene rstelde zich de annen altijd de tersn-ood heeft spraak verloren. Donné's bij voor- geen tactlooze gesnapt, door- iel. ?r heeft plechtig len foeteren te- 10.40 .53 8.47 9.08 0.43 2.58 2.07 2.36 2.44 3.09 1.38 1.18 2.46 3.30 4.— 2.39 2.31 3.51 3.35 4.56 4.02 5.33 4.16 4.19 4.09 4.35 4.38 5.36 5.45 5.55 6.03 |6.14 |6.21 6.30 4.43|6.37 6.44 5.54 '.15 15.23 6.54 7.01 7.08 7.16 7.24 7.32 5.41 6.06 5.25 6.17 7.17 7.28 7.38 7.46 7.58 8.05 8.14 8.21 .28 8.37 .45 8.52 9.01 9.09 9.17 2 3 nr lags. j 4.29 1.11*1 4-17 12.55' 4.33 2.49 3.51 4.56 5.33 5.41 6.06 4.07 4.17 5.25 6.17 7.27 7.41 7.54 8.05 8.20 8.28 8.40 8.47 8.56 9.08 9.17 9.26 9.36 9 47 9.56 6.13 7.42 8.39 9.01 9.37 8.02 7.37 9.04 9.49 10.20 10.36 10.54 11.05 11.17 11.37 11.45 VÜSSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Rijksmiddelen. jVfen zal moeilijk kunnen beweren, dat het verloop van den algemeenen economi- schen toestand in ons land aan minister de Geer moeilijkheden in den weg legt. Tegen over een ranting van 38 millioen hebben de rijksmiddelen over April jl. ruim 42 millioen opgebracht (vorig jaar 37 millioen). Over de eerste vier maanden van dit jaar brach ten de middelen 7.8 millioen meer op dan volgens de raming. Is dit feit voor den toe stand van 's lands financiën een verblijdend teeken, wan grooter beteekenis wordt het doordien daaruit een opleving van het eco nomische leven blijkt. Ofschoon dit laatste nu juist over April «van minder beteekenis was, dan' over de vorige maanden, toch blijft de verbetering van het handels- en industrieleven voortduren, zoodat veilig kan worden vastgesteld dat wij thans in een constante opwaartsche richting gaan. Gaan wij de verschillende posten na, waaruit het acres is ontstaan, dan zien wij, dat de belastingen die het meest hebben bijgedragen tot de hooge totaalsom zijn Inkomstenbelasting: met 11.2 millioen, ra ming 7.7 millioen, vermogensbelasting 2.5 millioen, raming 0.9 millioen, successiebe lasting 4.8 millioen, raming 3.8 millioen. De oorzaak van deze meerdere opbrengst ligt ten deele in een verhooging van het volks inkomen en de kapitaaluitbreiding, ten dee le in den meerderen aandrang, die er is uit gegaan van de belastingadministratie. Ver der brachten meer dan de raming op ac cijns op gedistilleerd met 4.2 millioen, ra ming 3.9 millioen, vermoedelijk als gevolg van de verscherpte controle op smokkelarij en clandestiene distillatie, accijns op bier 1 millioen, raming 0.9 millioen, tabak 1.9 milioen, raming 1.8 milHben, zegelrechten 19 millioen, raming 1.7 milioen, registratie rechten 2 millioen, raming 1.7 millioen, rechten op den invoer 4.8 millioen, raming 4.5 millioen. Eenige vooruitgang vertoonden nog be lasting op de speelkaarten opbrengst ƒ7.884.49, op rijwielen opbrengst 543.315, deze belasting zal dit jaar zeker ver boven de raming uitkomen, omdat van de geraam de 6 millioeen reeds 5.88 millioen zijn bin nengekomen en vele rijwielen eerst in ge bruik worden genomen in het voorjaar, es- saailoon 95.96. In totaal brachten deze middelen 7.4 mil lioen meer -op dan volgens de raming, daar tegenover staan de volgende bronnen, die tezamen 3.3 millioen beneden de raming bleven dividend- en tantième belasting met 871.518.13, raming 1.3 millioen, ac cijns op suiker 3 millioen, raming 3.3 mil lioen, op wijn 71.208.33, raming 166.666.67, op zout 146.651.78, raming 158.333.33. geslacht 736.222,51, raming 781.666.67, belasting op gouden en zilve ren werken 67.053.85, raming 79.166.67, statistiekrecht 326.432.35, raming 333.333.33, domeinen 152.528.29, raming 306.333.33, staatsloterij 24.337.50, ra ming ƒ55.416.57, jachtakten ƒ312.75, ra ming 22.00, loodsgelden 295.063.05, ra ming 333.333.33. Merkwaardig is, dat de invoorrechten stegen, de inkomsten uit de loodsgelden en statistiekrechten echter daalden. Dit zal vermoedelijk zijn oorzaak vinden in de om standigheid, dat de waarde van den invoer steeg, ofschoon het volume daalde. Over het geheel, zooals wij reeds op merkten, geven de cijfers alle aanleiding de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De Terschellinger loodsschoener. Aangezien gebleken is, dat er minder juiste inzichten bestaan omtrent het opdra gen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van den Terschellinger mo torschoener no. 2 aan een bijzondere com missie, deelt het departement van marine mede, dat aanvankelijk werd gedacht aan een onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. Nadat echter bleek, dat de hoofd-inspecteur van de Scheepvaart van meening was, dat zoodanig onderzoek niet tot de bevoegdheid van den Raad voor de Scheepvaart behoort en de minister van waterstaat meende, dat een onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart niet op de wet zou steunen, werd tot het instellen eener commissie besloten, waarvan de le den grootendeels zitting hebben in den Raad voor de Scheepvaart en waarvan de beraadslagingen openbaar zullen zijn. Zelfweflkend blokstelsel bij de Ned. Spoorwegen. Door de directie der Ned. spoorwegen zal «erstdaags een proef worden genomen met een zelfwerkend blokstelsel. De bediening geschiedt geheel automatisch de seinpalen worden op „veilig" of „onveilig" gezet door een electrische geleiding langs de De proef zal het eerst genomen worden op de baanvakken Den Haag-Voorschoten efi Rotterdam-Gouda. Gelukt de proef dan gaat men er mee door. Bij algemeene in voering verwacht men daarvan een aan zienlijke besparing op het wegpersoneel. Opening nieuw ziekenhuis te Nijmegen. Dinsdag is officieel ingewijd en geopend het nieuwe Canisius-ziekenhuis. De plechti ge inwijding geschiedde door mgr. A. Die- Pen, bisschop van 's-Hertogenbosch. De officieele opening had des middags P'aats onder groote belangstelling van bur gerlijke en geestelijke autoriteiten. 'De geneesheer-directeur dr. Enneking, gaf een overzicht van het nieuwe zieken huis, dat tot een van de grootste van ons and kan worden gerekend. Er is plaats tÜ°u bedden. De terreinen van het zie- enhius beslaan een oppervlakte «van 9 H.A. net is gebouwd naar het ontwerp van ar- cnitect Cuypers. Ue heer M. van Campen bracht hulde aan de zusters en de geneesheeien, die in het oude ziekenhuis hebben gewerkt. Hij sprak de hoop uit, dat zij ook in het nieu we ziekenhuis veel goed zullen kunnen doen. Welk weer hebben wij te wachten De „Tel." heeft eens bij het Kon. Meteo rologisch Instituut geïnformeerd welk weer wij te verwachten hebben. Men deelde daar aan den verslaggever van genoemd blad mede, dat de van opti misme getuigende opvatting, dat Mei ons brengen moet waar wij den heelen langen winter reeds op wachten het zachte, warme weer zeer onjuist is en de, zich slechts op wetenschappelijken bodem stellende deskundigen noemen het weer, dat wij de laatste dagen ons West-Europa zagen toe bedeeld normaal Mei-weer. Alleen een weinig geaccentueerd. Wij hebben nu den tweeden koude-inval in Mei, de eerste duurde van het begin tot 8 Mei en Vrijdag jl. stond te De Bildt al vast, dat deze twee de episode komen moest. Want er zijn twee redenen waarom deze koude niet kon blijven en de eerste daar van is deze, dat de diepe depressie, die de ze 'dagen over de Zuidelijke Oostzee en Duitschland ligt, juist terwijl een hooge druk te constateeren viel op den Noord- Oceaan, sterke Noordelijke winden tot ge volg heeft. Bovendien is het in hooge regioenen on gemeen koud. De aviateur die dagelijks des morgens om 7 uur te Soesterberg omhoog gaat om waarnemingen te doen rapporteert, dat het op 500 M. waar het volgens een gemiddelde over vele jaren 6.6 gr. C. moest zijn, thans 10.5 gr. C. is, zoodat daar a' 3.9 gr. C. verschil is. Maar nog erger is het op 5000 M., want daar is normaal 15 gr. en daar wordt 22.7 gr. waargeno.mn, zoo dat er een verschil van 7.7 gr. is. De da lende luchtstroomingen nu, waarmee men vooral ook heeft te rekenen bij de beoor deeling van het weer, oefenen zeer veel in vloed uit, maar hooge druk in het Westen en depressie in het Oosten zijn eind April en begin Mei normaal. Zóó normaal dat in den volksmond de „ijsheiligen" zijn ontstaan, nl. die welke op 11, 12 en 13 Mei hun naamdag hebben. En dat er wel degelijk verband bestaat tusschen de „iisheiligen" en de «van Noord tot Zuid gaande voorjaarskoude, bewijzen de ijsheiligen-data in de diverse landen. Tusschen Finland en Noord-Rusland bijv. ligt een dag verschil in deze data, Noord en Zuid-Rusland verschillen wederom een dag. Maar nog een vraag deden wij, toen wij eenmaal op het Instituut de zoonoodige voorlichting kregen omtrent depressies en luchtlagen de schitterende zonsonder gang, dien wij Dinsdagavond te aanschou wen kregen. Welnu, als een vlammende bol, den he mel in vurigen gloed zettend en koninklijke pracht verspreidend alom, is Dinsdag de zon „aan de kimme ondergegaan." Helaas het ontleden van het licht, zoo dat alleen de roode lichtstralen worden doorgelaten en dat is het wat wij zien wijst nog volstrekt niet op groote voch tigheid der lucht. Een dunne vochtige luchtlaag is voldoen de en wat de vochtigheid der lucht betreft het tegendeel is waar Het is bijzonder droog. Veel hoop intusschen op verbetering in de komende dagen bestaat niet. Het is waar, in enkele dagen kan het beeld van de depressies volkomen veranderen. Het is noodig, want wij gaan snel in de richting van Pinksteren. Maar mocht de koude aan houden dan zit er weinig anders op dan zich te warmen aan den gloed, die oplaait uit de vereen, waarmee zoovele dichters de lente hun hulde brachten. VLISSINGEN, 20 MEI. De Ziekenhuisplannen. In de gisterenavond gehouden bijeen komst van de raadsleden, waarin dr. Wort- man een nadere toelichting gaf over de ziekenhuisplannen, werd medegedeeld dat de stichtingskosten met ongeveer 80.000 zullen verminderd worden en dus gebracht op 420.000. In onze Tijdinghal. Foto van de best geoutilleerde zieken auto in ons land door de burgerij van Weesp aangeboden aan de afdeeling van het Roode Kruis aldaar eenige foto's van merkwaardige tempels in Siams hoofdstad, Bangkok. Badpaviljoen Wilhelmina. Door bijzondere omstandigheden zal van Zaterdag tot en met Dinsdag niet optreden de heer Louis Contran, doch de Holland- sche humorist de heer David Staal. Voor het voorloopig machinisten-diplo ma zijn geslaagd de heeren A. Marcus en L. Timp, leerlingen van de De Ruyter- school. Algemeen Rijksarchief. Bij Kon. besluit is benoemd bij het rijks archief in Zeeland tot commies A. Mulder, thans adjunct-commies. De ziekenhuiskwestie te Goes. Het bestuur van de R. Kath. ziekenver pleging „St. Joanna" te Goes zal op 8 Juni a.s. overgaan tot de aanbesteding van een ziekenhuis aan den Kloetingschen weg. SOUBURG Opgave der personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd, of deze hebben verlaten, gedurende de le helft der maand Mei 1926. Gevestigd: Mej. M. S. BeerentsenRosevelt, De Deckerstraat E 30, van Vlissingen. A. Louwerse, Ritthemsche straat B 402, van Biggekerke. L. Wagenaar, Abeelsche weg C 231, van Koudekerke. H. van Wezel, Schroeweg A 208, van Meliskerke. J. Labeur, De Deckerstraat E 32, van Vlissingen. Mej. A. C. Lenoir v. d. Linden, Van Turn houtstraat E 18, van Vlissingen. S. Stroo, Schroeweg A 207, van Grijps- kerke. M. van Belzen, Nieuwe Abeele C 214, van Middelburg. Mej. L. A. van Olmen, Van Teijlingen- straat B 242, van Rotterdam. N. Walraven en gezin, Nieuwstraat B 82, van Arnemuiden. C. M. Kruijsse, Van Turnhoutstraat E 13, van Bergen op Zoom. Th. M. van Hoorn, De Deckerstraat E 36, van Goes. D. de Bree, Visoweg B 326, van Vrouwe polder. C. de Bruijn, Vrijburgstraat C 97, van Vrouwepolder. Mej. L. Verburg, Nieuwe VÜssingsche weg C 143, van Middelburg. F. J. Pluijmers en gezin, Middelburgsche straat A 199a, van Heerlen. G. Louwerse, Ritthemssche weg B 414a, van Middelburg. C. Joziasse, Padweg C 48, van Goes. Vertrokken: A. Vos, Deinsvlieiweg B 330, naar Vlis singen. M. Schout, «Schroeweg A 207, naar Se- rooskerke. A. Mijnheer en gezin, Burchtstraat E 68, naar Middelburg. M. Riemens, Ritthemsche straat B 414a, naar Grijpskerke. Mej. G. Wareman, VÜssingsche straat B 273. naar Middelburg. W. Wisse en gezin, Zaaihoek A 204, naar Haarlemmermeer. J. M. Luijk, Nieuwe Abeele C 214, naar Middelburg.^ A. J. van Olm en gezin, Marnixplein C 13, naar Rotterdam. W. Willeboordse en gezin, Paspoort straat A 99, naar Middelburg. C. Sturm, Ritthemsche weg A 157, naar Ritthem. M. Raats en gezin, Nieuwstraat B 82, naar Middelburg. Mej. J. Otte—de Waal en gezin, Mid delburgsche straat A 199a, naar Bruinisse. De rechtbank te Middelburg heeft het faillissement uitgesproken over de Alge meene Woningbouwvereniging te Souburg. Gevonden voorwerpen. Een fietspomp bij Marijs, Ritth. straat A 131. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Synodale Commissie Ned. Herv. Kerk. Verslag wordt uitgebracht van den ar beid der Commissie voor de buitenlandsche kerken en van haar financieel beheer. Even zoo van de commissie voor de behartiging der geestelijke belangen in de mijnstreek. Het Predigerseminar te Weenen zal eeni- gen financieelen steun ontvangen. De voordachten omtrent subsidies uit het fonds voor noodlijdende kerken en perso nen worden ten einde gebracht, nadat een voorstel in behandeling genomen is, om een aantal posten te schrappen,daar slechts 29.320 uit dit fonds kan worden uitge keerd. Uit het fonds van de Generale kas wordt 69.004 uitgekeerd. Dit bedrag worlt uitgekeerd aan in financieele zorgen ver- keerende gemeenten, aan weduwen, voor de Nederlandsche kerken in Duitschland en ten bate van Valkenheide. «Ds. Eilerts de Haan brengt rapport uit inzake een eindbesluit, genomen door het ClassicaJe bestuur van Middelburg inzake verpachting van diaconiegoederen te Hon- tenisse. Dit eindbesluit geeft geen aanlei ding tot opmerkingen. Geref. Kerken. Beroepen te Utrecht dr. K. Dijk te 's-Gravenhage. De zaakGeelkerken. In de classicale vergadering der Geref. Kerk te Haarlem werd een schrijven van ds. Van Duin bekend gemaakt, waarin hij me dedeelde de hem voorgelegde verklaring niet te kunnen onderteekenen. Aanvanke lijk had hij gemeend dit wel te kunnen doen, uitgaande van de veronderstelling dat zijn conformeeren beteekende „de beslissingen der Synode ten grondslag leg gen aan hetgeen zij in dezen zou leeren, dat dus over de 4 bekende bijzonderheden handelend, ze zou voorstellen als zintuige- lijk waarneembare werkelijkheden". Hiermee kon ds. Van Duin accoord gaan, aangezien hij persoonlijk ook die meening is toegedaan. Bij nader inzien bleek hem dat de Synode met haar uitspraak tevens bedoelde dat er over deze feiten niet valt te disputeeren, zonder met het gezag der Heilige Schrift in strijd te komen, dat het dus niet gaat om een kwestie van exe gese, maar van geloof of ongeloof en in dit licht kon ds. Van Duin niet anders doen dan weigeren de verklaring te onder teekeen. De classis heeft toen naar aanlei ding van dit schrijven de schorsing van ds. Van Duin gehandhaafd tot 5 Juli. Geref. Gem. Beroepen te Rijssen ds. M. Hofman te Krabbendijke. MARINE EN LEGER Hr. Ms. Tromp en Heemskerck. Betreffende het bezoek van Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck" aan Lissabon wordt het volgende aan „de Maasbode" geschreven Maandag 10 Mei jl. voeren Hr. Ms. pantserschepen „Tromp" en „Heemskerck" begunstigd door mooi weer en veel zonne schijn de rivier de Taag op. Vlak voor het mooiste gedeelte van Lissabon, Praca do Commercio, bleven de beide schepen lig gen, nadat de gebruikelijke saluutschoten Lijders aan aambeien kunnen niet beter deen dan Foster's Zalf aan te wenden, welke onmiddellijk verlichting schenkt. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75 per tube 1.5 gelost waren. Des namiddags bracht de commandant van de „Tromp" mr. Jager, vergezeld van den commandant van de „Heemskerck" den heer Schenck de Jong, een officieel bezoek bij den heer George, consul-generaal der Nederlanden en aan den Nederlandschen gezant hier ter stede, jhr. Van Haersma de With. Na dit bezoek werden de commandanten van genoemde oorlogsschepen in het paleis te Belem, een plaatsje even buiten Lissabon door den gezant aan den president der republiek voorgesteld. Vervolgens werden nog offi cieele bezoeken afgelegd aan het departe ment van buitenlandsche zaken en marine. Den anderen dag bracht de Nederland sche gezant, begeleid door den consul-ge neraal der Nederlanden een officieel tegen bezoek aan den commandant van de „Tromp", wat met de noodige plechtigheid gepaard ging en waarbij de voorgeschreven vijftien saluutschoten ter eere van de Ne derlandsche autoriteiten gelost werden. Aan het Nederlandsche gezantschap had hierna een lunch plaats, waarbij aanzaten de commandanten van de „Tromp" en „Heemskerck", alsmede de officieren en adelborsten van deze beide schepen, de consul-generaal der Nederlanden en de kanselier van de Legatie. Door den Nederlandschen gezant werd Woensdag 12 Mei aan den minister-presi dent een diner aangeboden, waarbij tegen woordig waren de minister van buiten landsche zaken Vasco Borges, de comman- deerende admiraal van de Portugeesche vloot, de commandanten van de „Tromp" en „Heemskerck", de consul-generaal der Nederlanden en eenige officieren van de beide pantserschepen. Donderdagavond 13 Mei jl. bood mr. Jager, commandant van de „Tromp" aan den gezant en aan de leden van de Neder landsche Legatie een diner aan boord aan, wat een zeer intiem karakter droeg. Vrijdag 14 Mei jl. maakte des voormid dags een afdeeling mariniers een tocht naar Belem en zij bezichtigde aldaar de St. Je- ronymuskerk met den daarbij behoorenden beroemden kloostergang. De tocht door de stad had zooals men zich begrijpen kan veel bekijks. Des namiddags had op de Nederlandsche Legatie een thé-dansant plaats, waaraan een honderdtal genoodigden deelnamen. Het verschijnen van de Nederlandsche oorlogsbodems voor Lissabon en het ver toon der Nederlandsche uniformen heeft zeker een goede zijde gehad. Met veel be langstelling zijn de Nederlandsche man schappen in de straten en Avenida's gade geslagen. In de theaters alwaar vele offi cieren verschenen hoorde men dadelijk bij hun binnentreden fluisteren dat zijn Hol landers. De Portugeesche kranten alhier hadden de komst van de „Tromp" en „Heemskerck" vermeld en foto's van Hr. Ms. gezant met de commandanten stonden dezer dagen in verschillende bladen. De zeer sympathieke commandant van de „Tromp", mr. Jager, heeft op allen, die het genoegen hadden hem te ontmoeten, een uiterst aangenamen indruk achter ge laten. R.-Kath. Onderoïïi cierenbond. De R.-Kath. Onderofficierenbond „St. Martinus" heeft zijn algemeene vergadering te Nijmegen gehouden. In zijn openings woord wees de voorzitter op de in het af- geloopen jaar gevoerde actie. Evenals de rijksambtenaren leden ook de onderofficie ren onder de maatregelen der regeering tot bezuiniging. En voor de onderofficieren is een groot nadeel, dat hun rechtspositie nog steeds op regeling wacht dit kwaad on dervonden zij vooral bij de bezuiniging op de legeruitgaven. De bond heeft naar ver mogen de ledenbelangen voorgestaan, ook toen de zgn. afvloeiing de toekomst van vele onderofficieren bedreigde. Ook liet de bond zich niet onbetuigd bij de wachtgeld regeling. Als de neutrale onderofficieren- bond heeft ook de R.-Kath. bond van on derofficieren steunfondsen en spreker spoorde den leden aan deze onderlinge fondsen te helpen versterken, ook al zien zij van deze fondsen dadelijk geen voor deel. Hij waarschuwde tegen overdreven actie, want deze heeft niet het gewenschte gevolg. RECHTSZAKEN Valsche munt. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep terecht gestaan A. H., thans gedetineerd, die door de recht bank te Rotterdam, wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten van 10, is ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Het O. M„ dat een gevangenis straf van 5 jaren had geëischt, was van dat vonnis in appèl gegaan. Verdachte bekende. In moeilijke levens omstandigheden verkeerende, heeft hij zich laten verleiden om valsche bankbiljetten van 10, welke door een vriend van hem een Duitschen schilder waren ver vaardigd, uit te geven. De procureur-gene raal achtte de opgelegde straf in verband met den ernst van het misdrijf, veel te ge ring en vroeg veroordeeling tot 4 jaren ge vangenisstraf. De Belladonna-vergiftiging. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen P. Brakkee, die gelijk men weet, beschuldigd wordt in vereeniging met enkele anderen, die te dier zake reeds gevonnist zijn, in den nacht van 23 op 24 Mei 1919 een be drag van ƒ400 te hebben gestolen in het perceel in de Lutmastraat te Amsterdam, ten nadeele van zekeren H„ die te voren was vergiftigd met belladonna, dat hem opgelost in een cognac-grog was toege diend. De zaak tegen Brakkee kon niet worden behandeld, daar hij kort na zijn aanhou ding werd opgenomen in een krankzinni gengesticht. Vóór eenige maanden evenwel, toen en kele psychiaters na een langdurig onder zoek tot de slotsom waren gekomen dat er bij Brakkee geen krankzinnigheidssympto men vielen te constateeren, werd de zaak voor de 6e Kamer der Amsterdamsche rechtbank behandeld, en deze veroordeelde verdachte, rekening houdende met de om standigheid, dat hij reeds sedert 1922 van zijn vrijheid is beroofd, tot een gevangenis straf van 4 jaar. Van dit vonnis zijn beide partijen in hooger beroep gegaan. De advocaat-generaaj eischte bevesti ging van dit vonnis. VOETBAL. Het Nederlandsche elftal. Na afloop van den proefwedstrijd in het Stadion heeft de Nederlaiïdsche elftalcom missie voor den 13 Juni te Kopenhagen te spelen wedstrijd tegen de Denen de vol gende ploeg gekozen Doel Van der Meulen (H.F.C.) achter Denis (H.B.S.) en van Kol (Ajax) mid den Van Nus (Voorwaarts), Andriessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord) vóór Gieletis (Hercules), Küchlin (H.B.S.), Bui tenweg (Hercules), Tap (A.D.O.) en Sig- mond (D.F.C.) Reserves Koster (Stormvogels), Sand- berg (H.V.V.) en Fröhlich (Enschede). Een reserve-doelverdediger zal nader aangewe zen worden. De elftalcommissie heeft blijkbaar geen officieel bericht van de heeren Denis en Van der Meulen dat zij verhinderd zijn, hoewel de kans hierop groot moet zijn. België-Engeland. De voetbalwedstrijd België-Engeland is vastgesteld op Maandag 24 Mei (2e Pink sterdag) en wordt gespeeld op de terreinen van de Beerschot te Antwerpen. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Het is haast zeker dat Jaspar erin zal slagen een nieuw ministerie te vormen. Hedenochtend kwam de algemeene raad der Arbeiderspartij bijeen om te beslissen of de sociaal-democraten tot de regeering zullen toetreden. Het antwoord laat echter geen twijfel over. Gisterenochtend hebben de liberalen andermaal over de quaestie van hun medewerking aan de regeering van ge dachten gewisseld. Op die vergadering is het vrij heftig toegegaan, maar ten slotte heeft men toch een meerderheid gevonden om Jaspar te steunen, terwijl de minder heid heeft besloten, ondanks het oordeel der meerderheid, toch in de oppositie te blijven. De liberalen dus die samen met de nationalisten alleen van een extra-parle mentaire regeering wilden hooren, zullen nu toch meedoen aan een regeering, die op een enkel man na uit Kamerleden bestaat. Van de combinatie-Brunet met vijf soci alisten wilden de liberalen eerst niet weten. Drie socialisten was al ruim genoeg. De regeering-J'aspar zal nu vier socialisten tel len, onder wie Anseele en Huysmans, de twee mannen die men van liberale zijde wenschte te weren. Liberalen en conservatieven hebben maandenlang beweerd, dat de inzinking van den franc grootendeels te wijten was aan het wantrouwen, verwekt door de aan wezigheid van de socialistische ploeg in de regeering. Thans hebben diezelfde libera len en conservatieven er niets tegen, met dezelfde socialistische ploeg samen te wer ken. In de desbetreffende kringen heerscht echter de opvatting, dat Jaspar, oud-mi nister van buitenlandsche zaken, Vander- velde wel in toom zal weten te houden. De zaak is maar of beide heeren, wier opvat tingen op het gebied der internationale po litiek vaak uit elkaar loopen, het lang met elkaar zullen vinden. DE DUITSCHE REGEERINGS- VERKLARING. De regeeringsverklaring door rijkskanse lier Marx in de gisterenmiddag gehouden vergadering van den Rijksdag afgelegd, bracht niet veel nieuws. Dr. Marx huldigde eerst rijkskanselier Luther, die gedurende drie jaar zijn buitengewone kracht en be kwaamheid in dienst van het rijk heeft gesteld, eerst als minister voor de voedsel voorziening, dan als minister van finan ciën en vervolgens als rijkskanselier. Hij herinnerde daarbij aan het met suc ces bekroonde werk van dr. Lutber te Londen, en te Locarno en bracht dr. Luther warmen dank voor zijn onvermoeide werkzaamheid. Voorts verklaarde hij, dat de politiek, welke de regeering zal volgen, zich zal aansluiten bij die van Londen en Locarno. Hij hoopte, dat door de beraadslagingen van de studiecommissie te Genève het mo gelijk zal zijn, de verdragen van Locarno in werking te doen treden en dat Duitsch land in staat zal worden gesteld, als per manent lid van den raad van den volken bond mee te werken aan de grootsche taak van den volkenbond. Overgaande tot de binnenlandsche poli tiek, verklaarde dr. Marx dat de regeering het als haar voornaamsten plicht beschouwt, mede te helpen om verlichting in de zware economische moeilijkheden te brengen. Met betrekking tot het vlaggenvraagstuk verklaarde hij, dat de rijksregeering er naar zal streven, het door den rijkspresident aan geduide doel te bereiken. Overigens wees dr. Marx er op, dat de verordening van. kracht is, en gehandhaafd blijft, bij welke passage vooral de communisten hun onge noegen te kennen gaven. Vervolgens besprak dr. Marx ook nog het vraagstuk van de regeering der ver houding tusschen het rijk en de afzonder lijke landen, en het vraagstuk van de volksbeslissing inzake de schadeloosstelling der vroegere Duitsche vorstenhuizen.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1